انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اکثر آشفتگی های انسان به خاطر دعاهای بی تاثیر است . دعا یعنی از خداوند راهنمایی بگیرم نه اینکه او را راهنمایی کنم که چه کار بکند .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 5 قدم 6  (دفعات بازدید: 1437 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 5 قدم 6
« : 05 دسامبر 2012، 09:42:43 am »

5- در صورتی که حاضر نیستید خداوند بعضی از نواقص شما را بگیرد لیست نواقص و رفتارهای خود را بنویسید.
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال 5 قدم 6
« پاسخ #1 : 18 دسامبر 2012، 10:04:14 am »

:rose:
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 04 ژانویه 2013، 11:30:43 am »

من به خاطر رسدن به اهدافم و به خاطر بر نگشتن به گذشتم
می خواهم خداوند کلیه نواقص من را بگیرد
یک سری از نواقص هستن که به من لذت میدهند و از استفده کردن ان فعلا به عجزی نرسیدم
مثل تایید طلبی یا تایید توجه که به من احساس خوب میده
ولی چون دوست ندارم ارامشم بهم بریزد و زیاده روی میکنم میخواهم خداوندانهارا هم بگیرد
چون میدانم و ایمان دارم  که خداوند منبع کامل قدرت است :rose:
خارج شده است

parvazkon

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
« پاسخ #3 : 24 سپتامبر 2014، 04:50:23 pm »

حقیقتاً الان نمی خواهم با هیچ نقصی زندگی کنم ولی کار کردن بر روی نواقص اخلاقی که بعد از چندین دهه با گوشت و خون من عجین شده بسیار مشکل است و نیاز به مراقبت کامل دارد . دست برداشتن از نواقص پروژه ای است که تا آخر عمر طول خواهد کشید و اساساً در یک خط مستقیم و راحت هم نیست بلکه پستی و بلندی های زیادی خواهد داشت اما نا امیدی در این راه جایز نیست و در حقیقت راهی بجز کنار گذاشتن آنها وجود ندارد . هر چه کمتر از نواقصم استفاده می کنم حال بهتری به من دست می دهد و این موضوع باعث می شود نسبت به پیگیری آنها دلگرم و دلگرمتر شوم . 
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
There is a departure, and betrayal has nothing to do
« پاسخ #4 : 19 آوریل 2016، 02:26:36 am »

-- written in the front
 some people say, "I'm waiting for you" is more than "I love you" need more courage to say the words,nike tn requin soldes, more sincere, more touching. And I in the face of "I'll wait for you", there will always be inexplicable discomposure and panic that dare to use these three words to respond to each other. For a long time, I just spit out four words: "don't wait for me". In addition, I have no choice but to leave. Because I didn't have enough courage to face a person who is willing to wait for me, even if I care about him. Off the soul, shenqingruyan, do not fly, but fall. The air is more than floating in nothingness, falling more heavily than the meteor. Never come back to the old outline track, predetermined future tickets also take wings to itself. Get out of prison,scarpe hogan outlet, woven together own confusion network. The hot summer afternoon like restless rolling clouds in the head spinning disc low, ready to madness under the cover of heavy rain.
 those who have said to wait for my people may now have forgotten that there was a me? I also gradually get used to being forgotten, and quietly removed from the memory of those promises, and then continue to work hard to live. Ever asked, is not good enough, it is not worth a person's pain for my whole life? De rose, think about the name I have used for nearly five years. I remember that he once said: "rose out of the flowers there is no fragrance,hogan outlet, miss a person,hogan outlet, miss a period of injury,golden goose saldi, do not speak, only tears. So, I had my own name -- De rose. No tears of the pupil, like dried up stream, the loss of life and vigor, gloomy sluggish." That is a prickly rose, and I was crying rose, doomed to hurt others, but also hurt yourself.
 every good story, there will always be more or less accompanied by some sad precipitation. Is a waiting time to announce the answer, or some of the evidence we need to dig. But the memory will sleep,scarpe hogan uomo, in a time of quiet sleep in the night.
 there is a turn around, will burst into tears, there is a departure, and betrayal. Who still graffiti with sadness,hogan outlet, hurt slightly yellow light autumn?
< p > suddenly thought of such a prayer: Songs of young stubborn against imprisoned beautiful, gentle cremation teardrop devout drowned body. The young heart is always longing for a mutual love drop from the clouds, heavy at heart.
< p > I am not qualified to promise a man he can wait for me, even if I really want to my future life will appear in his presence, but since he cares about, it is necessary to give him access to the chance to be happy, do not use to me wait will bind him,hogan sito ufficiale, as the shackles and let him suffocate. But how many people can understand these four words? Painful waiting depleted once once persistent, youth of a few degrees crazy by years of drought and flood erosion, when the history gradually forgotten those who've been waiting for, time will also unbridled will promise precipitation. There is no hope for the future, my heart is a season of falling leaves. And I always believe that the people who love me will be waiting for me.
Related Articles:

At the end of the Water Margin

There you are, the world Apri

We appreciate all the way alo

I had no father when I was 13 years old. Father died away his discipline to me and my interest in the lesson, I was 16 years old into the factory, before me two years of school, but did not graduate, I due to fight was expelled. I like working night shift, because I and my friends are used to sleep during the day; I like to play cards to fall in love, because I have nothing else to do.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Do not worry for young model innuendo Shawn Yue tw
« پاسخ #5 : 30 آوریل 2016، 07:28:40 pm »

,sac goyard pas cher
< p > according to Hong Kong media reports,scarpe hogan outlet, with Shawn has lust SMS nun die Luyao Wang (Lulu),tn pas cher, June 21,jordan pas cher, in the Tsim Sha Tsui portrait try modeling, respectively on two different sexy lingerie, chest big show business lines, but she organize underwear according to shadow, you inadvertently exposed bra, to cause the enterprise to be direct line rib bit, very eyesores. She said recently because of the many reports and not happy, in addition to Shawn events,air max 95 pas cher, had with her rumored Michael TSE in micro blog called her cautious also make her feel helpless, that for many years has not filed and xietianhua gossip,golden goose outlet, but pike has been directed at her. For there are reports that she recorded groans and nude to Shawn, she said with sound and video to communicate with friends, but they don't say with content is what,goyard prix, she said: "I will have to work for their own responsibility,goyard prix, unlike some people are not remember." And said that there was a short film.
Do not worry for young model innuendo Shawn Yue two video leaked
 Shawn Yue (data)
 Shawn Yue and Luyao Wang (weekly screenshot)
Related Articls:

colleagues

Legal glos

_14 of the

Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448

,nike tn pas cher
 reporter: if you haven't experienced heartbreak,scarpe hogan outlet, can write a good song?
 Adele : never. I won't be like the other girls, look at the cover of magazines and other singers of the MV,golden goose, and then think, I want to be like who who who. I do not want to become slim, but we can not escape the eyes, people will not believe that a false person.
: do you have any pressure because of your appearance?
 Adele : I wish I had never been "separated", and I don't want him to say "right".
 Adele : I think it's funny, I want to be a singer, but it's not a famous singer ". Because I write to write their own selfish, is breaking up, really never thought these songs can be sold. It is hard to imagine that twenty million people are listening to my songs, so many people listen to my song cry or be inspirational what,scarpe hogan outlet, for me, is not important, because the song is just once I sing it.
< p > in addition to songs of the larynx and touching melody, Adele's success also with she gave the impression: not a traditional sense of beauty, but her frank, her humor,hogan outlet, her face of romance of the attitude, the British girls all are so charming. Compiler: Kang Pei
 reporter: &quot,nike air max pas cher;21" in some of the songs are written to your ex boyfriend?
Adele revealed that it is in love: her boyfriend is much better than the ex boyfriend
<br adele="" (adele)="" singer="" songwriter.="" born="" in="" the="" united="" kingdom="" 1988,="" 14="" year="" old="" began="" to="" write="" music.="" 2008,="" release="" of="" first="" album,="" "19",="" world's="" sales="" exceeded="" 4="" million,="" won="" two="" grammy="" awards.="" 2011="" album="" "21",="" then="" and="" awards="" double="" harvest.
< p > last month, the forepaw just clinch six Grammy Awards, a week after the Brit Awards on its own doorstep victory, suddenly, fans and media around the world the Adele () the name hung on the tip of my tongue.
 Adele : Yes, and now her boyfriend is better than the ex boyfriend! (laugh) next time I sing this song, I will say, I have found the "like you someone",goyard soldes, so you quickly forget me! Hee hee!
 reporter: you say feel oneself is "one night",hogan outlet online, what is the moment of fame?
 Adele : "Like You Someone" (its famous champion single) the story is this: the former boyfriend and I broke up, and another girl immediately engaged. I wrote that song is to want to make myself happy, and want to work hard to convince myself, will soon meet a person who makes himself truly happy.
 reporter: now encountered?
Related Articls:

Zhang Lan

Dad does not support Zhang Chengzhong appearance attitude reversal Jutan Selina (map)

According to insiders, Jason & middot; he is in on Thursday night to Britney Spears formally proposed, the proposal is very smooth, Britney Spears and her ex husband's two sons - 6 year old Sean & middot; Preston and 5 year old Jia Deng & middot; James at the scene witnessed the this pile wedding.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
The lion and the deer.
« پاسخ #7 : 10 مه 2016، 12:05:49 pm »

< p &gt,goyard pas cher; & nbsp; today in the Chinese class, my classmates and I learn together with the lion and the deer, "the article, the contents of the article not only attracted me, and let me from feel beautiful and practical in different environments and conditions have the value of existence.

< p > today, we learn the & quot,chaussure jordan pas cher; lions and deer & quot; the text, the text is in the jungle a deer encounter a lion and struggling to escape the story. Tell our strengths weakness, do not because of its strengths and invisible his weaknesses, don't because of its shortcomings and negative its strengths; also told us, not just a beautiful appearance, it is necessary to pay attention to practical, beauty and utility in different environment and different conditions have value.

The lion and the deer,sac goyard pas cher.
 &nbsp,chaussure jordan pas cher;
; today's Chinese class, the teacher taught us to learn the "lion and deer" this text,scarpe hogan outlet, this text to my feeling is very big, education is also very big. It makes me understand not only the beautiful appearance, but also more practical, beautiful and practical value in different conditions.
 text says: a deer with a lion in the jungle. Escape. At ordinary times, the deer like their own diagonal, but do not like their legs. When the fierce lion came to it, the deer legs powerful lion to help it escape. Beautiful corner hung up in a tree, almost lost their lives. I understand a word: vanity is the root of evil. &lt,scarpe hogan outlet; br / &gt,jordan pas cher; after learning the lion and the deer "this text, I think one thing: one day, my brother and I together to write the work, suddenly,tn femme pas cher, my brother found I have a Mickey Mouse pencil, the pencil and I like it very much, but >

chapter one: read "the lion and the deer" have a sense of
Related Articles:

My choice

Four grade campus flower bed

For a moment, I really can't adapt to it. Learning life in high school is really stressful. I can't keep up with the rhythm of my teachers and classmates. I keep telling myself that this is normal. Just entering high school may be like this. But I failed again and again, again and again, and I lost my confidence. I was like a small turtle began to have its own back.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Small maple, maple leaf thick wall
« پاسخ #8 : 20 مه 2016، 02:44:44 pm »

Small maple, maple leaf thick wall< br / > small maple, neighbor intended to abandon; I see small maple, two inches less,goyard paris, more see the maple leaf is green,air jordan pas cher, cultivation survived, he began to come, natural neighbor heard and gladly introduce the origin, and explain the reason no longer want. The lovely little plant transplanting to a small pot of maple I go after I'm all ears. Not a few days, small maple quickly in the meticulous care of my watering, tall,jordan pas cher, jointing, now has grown three festival. The maple leaf is green, maple is taller. To the autumn,air max femme pas cher, the maple leaf is the red,hogan outlet, right? The Canadian maple leaf red, think of you. You traveled across oceans,tn femme pas cher, traveled thousands of miles traveled overseas. In "Maple Leaf" is another name, I cherish this strain "to no effort" small maple the. See the maple leaf will see your bright smile. Small maple,adidas yeezy pas cher, maple leaf,hogan outlet, long; green, brilliant!Related Articles:

Flying alo

Every night when I used a mobile phone, the phone alarm set. My mother likes listening to the Phoenix legend on the moon, I'll put it to ring the alarm, she wanted to wake up to more comfortable, is booked, I would put my phone quietly back into her pillow, she has slept very familiar, has always been too tired. The second day in the morning, the bell will be on time to wake her up, in fact, sometimes when I do not sleep well, I will be awakened by the bell.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
By the financial base complaints -ST HuaSu blocked
« پاسخ #9 : 29 مه 2016، 02:48:14 pm »

< p > yesterday,scarpe golden goose, the "daily economic news" reporter this call catcher investment shareholders Shao Qing Li, each other on the phone said. He did not know who is in to regulators complaints * ST HuaSu, but I believe that with the split share structure reform and restructuring is not too big,ray ban outlet, "our reform and reorganization of the reasonable and legitimate, so to promote the very smoothly, shares transfer work has been completed.
< p > Shao Qing Li guess, * ST HuaSu resumption blocked energy since the problems left over by history, he told reporters said "you know, before this, * ST HuaSu) too much too complicated. Is in our the reform, for example, all of the work has been done, did not expect members of the board of directors refused to abdicate,golden goose outlet, led to what is now could not have been elected. "
 investors are most concerned about is undoubtedly the who in the complaint *ST huasu.
 so, why not *ST HuaSu trading?
 compared with the performance of Li Shaoqing calm, *ST HuaSu Board Secretary Guo Hongjie slightly worried. He told the "daily economic news" reporter revealed that the complaints of Zhongrong based, is not the company shareholders, "with the company didn't do, but over the years they have been in trouble,hogan roma outlet, we are now communicate with the exchange."
 secretaries: complaints for the financial base
*ST HuaSu resumption announcement on the evening of January 8th issued. In the announcement, the company said it would resume trading since January 9th, the resumption of the day does not set a limit of up or down. At the same time, the stock name would also be "S*ST Wu" is changed to "*ST wu".
By the financial base complaints *ST HuaSu blocked |ST| shares to resume trading resumption
< p >, consuming more than 20 days, * ST HuaSu (000509, the previous closing price of 14.01 yuan) reform and restructuring work was finally completed. The company originally expected yesterday (January 9) resumption, but in near the opening by the Shenzhen Stock Exchange halted, suspension on the grounds that the investor complaints. Yesterday, the "daily economic news" reporter called * ST HuaSu director Hong Jie Guo of secretary of board, he revealed the complainant Zhongrong based and said "we are now in communication with the exchange.
< >
 was halted trading in early trading
< p > yesterday 9 29 points, the Commission specified information disclosure of the huge influx of Web site for * ST HuaSu issued urgent announcement said that due to complaints from investors, according to the regulations,air max homme pas cher, the company's stock suspension since January 9, 2014 opening until the company published the resumption of the relevant announcement.
*ST HuaSu reason was renamed. The reason is that the company has successfully completed the split share structure reform and restructuring, the company has been catcher garden "backdoor",saldi golden goose, large shareholders from Yinxin investment changed to catcher in the investment, the share reform of price for 10 turns 25 ". Many investors in the stock it said in excitement, a sleepless night.
< p > due to ex yesterday morning set bidding,hogan interactive outlet, * ST HuaSu investors see display the company's share price is 14.01 yuan / share, mistakenly think that is "flat", but only to find that it can not successfully bidding,hogan outlet online, the original st HuaSu did not resume trading, which allow investors to unexpected stock software.
Related Articles:

ZTE admitt

Chengzhigufen disk Jukui enterprise counterparty a

Gezhouba Dam inroads into the

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Polluted rivers
« پاسخ #10 : 05 ژوئن 2016، 02:18:48 am »

The rivers near our city have been seriously polluted,air max homme pas cher. The clear water has gone. There used to be many fishes swimming freely in it,sca goyard pas cher. But now they are gone. Many factories in the city pour the waste into the rivers,hogan outlet. And day after day, once the beautiful rivers have turned into smelly and dirty dustbins.
Polluted rivers
 recently, the river near our city has been seriously polluted,sac goyard pas cher. The clean water is gone,spaccio golden goose. In the past,hogan outlet, there were many fish swimming freely, but now there is no fish,wholesale mac cosmetics, many factories in the city dumping waste into the river. Day after day, the once beautiful river has become a dirty and smelly garbage heap,hogan outlet online.
Rivers-
Polluted polluted river
 polluted rivers
Related Articles:

Kind of go

[fantasy]

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Read the Robinson drift
« پاسخ #11 : 05 ژوئن 2016، 05:24:27 am »

read [Robinson rafting] a sense of
 Robinson is a great man, a strong man, no human habitation alone on this island for 27 years of life. He dared to fight against the harsh environment, hard work, the island was in an orderly operation. He exercised himself in the face of adversity, and made a remarkable career,hogan outlet online.
 Tianrun city primary school
 storm tsunami, the whole ship except Robinson spared, real survival challenge is just beginning! On the island, he in order to find suitable accommodation, on the shore run all day, under a rock to find a shelter. Robinson pitched a tent on the hill, and as much more, which again on a few stakes to hang a hammock. The second day, he put all the boxes and board, do Lengji materials, pile into a temporary wall for defense. But only after ten days, the sudden collapse. Robinson is not only the falling loose soil shipped out, but also installed the ceiling, with the following columns, to avoid the recurrence of landslide disaster. Never give up, Robinson laid the foundation of life.
 six [2] ban Ye Ting
 this book teaches us only to adhere to the victory, only the hard work to get rid of the plight of the hard work is more important than faith...... My life will also set sail with this book, in the voyage of life,pandora sito ufficiale, the courage to move forward, never give up!
&lt,scarpe hogan outlet; p > after reading the Robinson Crusoe "this wonderful novel, the image of a tall constantly emerge in my eyes, he is brave explorer and navigator Robinson. With his indomitable will, never give up the spirit, to realize his dream of sailing. I like to see the ship deck stood such a person: he gave up the rich and comfortable life, life that scrurinsed disgust, and began a death duel with the great challenge of survival,hogan outlet online. All kinds of misfortunes and difficulties did not overwhelm Robinson, but to make him more strong. God gives Robinson the difficulties, and he is also more challenging!
Read the Robinson drift
< p > A, Robinson accidentally fell in the corner of the hull and even grow green stems, before long, long out of the dozen per head, this is really the grace of God. From then on, Robinson, one to the rainy season, spread half of the seeds to test,barbour paris, in order to get more food. The worst test, barley and rice harvest only half a bucket,air max 90 baratas. However, after the trial, Robinson became a master field. Know what time to seed, he now knows all the two sowing and harvest two times. Never give up, Robinson has a life ration.
 read [Robinson rafting] a sense of
 Lang,hogan sito ufficiale, small
 ship to China, Robinson also spent a few years, numerous efforts. Light is the felling of several months. But due to not fully considered in advance, the ship is too far away from the sea, he can not let the ship into the water. This time,hogan sito ufficiale, a few years of painstaking effort, all hope is shattered. Until Friday, the hope to rise to queen!
Related Articles:

In life, the temptation to fight the storm

&quot  fun

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 200
    • nop560
replica gold cartier can wipe gently with a detergent or hot medium soap
« پاسخ #12 : 07 ژانویه 2018، 11:25:08 pm »

how to do whitening toothpaste can also be bvlgari replicas used instead of http://www.ipbs.biz/ toothpaste's logo on silver: The fineness of silver jewelry is also expressed in thousands of fractions of silver stored in the replica cartier love bracelet jewelry box kept away from the light. but when wearing Tremella nail will not appear this kind of circumstance, can wipe gently with a detergent or hot medium soap, imitation cartier love bracelets you can restore the original silver so silver http://www.ajji.co/ and bright.Silver jewelry replica cartier jewelry to wear a long time like a mirror, for example,banning the match put into silver. brush with toothpaste or washing lotion or correction liquid.

http://www.thetradingmesh.com/pg/blog/therealizationgroup/read/853337/making-the-market-building-prices-in-fixed-income#comments

http://www.retraitegenerationsacrifiee.fr/spip.php?article2058/

http://park20.wakwak.com/~ventura/cgi-bin/board45.cgi

http://park3.wakwak.com/~rou/cgi-bin/mimic2.cgi

http://bbs.bdwsw.zhanyougame.com/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://bet365bn.com/plus/feedback.php?aid=6752

http://bet365bn.com/plus/feedback.php?aid=6750

http://www.office-taira.jp/tricolore/bbstricolore_07_08_26/sunbbs.cgi

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article241/

http://www.bhzyxy.net/dxx/Review.asp?NewsID=2743

http://park20.wakwak.com/~omax/cgi-bin/bbs/oma_bbs.cgi

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=900525&pid=1101925&page=1&extra=page=1#pid1101925

http://park5.wakwak.com/~bambooda/cgi-bin/yybbsv2.cgi

http://shanefilanireland.org/gallery/displayimage.php?album=59&pid=559/displayimage.php?pid=559&message_id=fa21d9dde9bc52e732ffeb8fad1de982&message_icon=info#cpgMessageBlock

http://park17.wakwak.com/~littlemuseum/cgi-bin/lm_bbs/simplebbsy01.cgi
خارج شده است

این صفحه در 0.082 ثانیه 22 نمایش داده شد.