انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي ، هديه خداوند است به شما ، و شيوه زندگي شما ، هديه شما به خداوند
؛لئوبوسكاليا؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم2 جهانی  (دفعات بازدید: 2033 بار)

saman_505029

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
قدم2 جهانی
« : 20 نوامبر 2012، 12:07:48 am »

سلام دوستان محمود هستم بیمار فاکترهای قدم دوم و میخوام برام اییمل کنید تشکر
خارج شده است

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
پاسخ : قدم2 جهانی
« پاسخ #1 : 23 نوامبر 2012، 10:46:16 pm »

سلام دوستان محمود هستم بیمار فاکترهای قدم دوم و میخوام برام اییمل کنید تشکر
.
درود
میشه لطف کنی و دقبقا بگی چی مس خوای؟
اصلا سوالت واضح نیست!
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904

< p > I have a healthy body, love my husband, my father-in-law mother-in-law to enjoy, the pride of father and mother to me, is the envy of many side and my girlfriends with friends. However, the wedding night I very exclusive husband affectionate with me, especially when he wanted to with love who loves me and childhood that terrible picture will appear in front of me, shake me dazzling consciousness trance,hogan outlet, I will consciously avoid her husband's s..e..x requirement, and lock yourself in the bathroom is not about to come out.
< p > in my discontent 10-year-old young, I have witnessed rape and associates the little girl that tore heart crack lung of desperate cry for help and nakedness pudenda is the horrors of the bloody tear,hogan sito ufficiale, as well as the kind of adult man of strong fighting the sound, has been the impact of my young soul, should not I hide in the dark corner,mont blanc pas cher, not me the atmosphere does not dare to make a sound, I didn't choose to be worldly wise and play safe,hogan outlet online, maybe that's the day I escaped was not the tragic ending of sexual assault.
< p > although the rapist was eventually captured and sentenced to heavy penalties for several years behind bars,goyard prix, the scene scene gruesome violence scene,sac goyard pas cher, distress that hoarse cry, over the years has been in my memory flooding as much as possible.
 s..e..x fear that I did not dare to live a married couple after
s..e..x fear makes me dare not to live the life of husband and wife after marriage.
< p > first, I need to explain is that lead to my marriage fear of psychological problems, is not my husband has any physical problem, nor do I have any physical problems, from the strict sense, the root of the problem is I have a serious of fear. It is my psychological shadow.
 actually, when I was in love I found myself in the shadow of my mind, I was afraid to be alone with my boyfriend, and I was afraid to stay in a closed room. Because at that time, we were busy career, male friend did not care too much my strange performance. And I know her morbid psychological continuously for a long time will certainly affect the love and marriage,air max 95 france, so he tried to adjust their, hope for a long time the fear of psychological adjustment to.
< p > at first, her husband did not know I was young once experienced that horrible nightmare, thought to him I have sense of prejudices, so everything is very humor me. I don't like he does not force with me happened relationship. I don't like he also slept in the same room, advised that I should not be too concerned about a couple of things. But mother-in-law has been hurried to grandchildren, although on the surface she is still polite smiles, but her in the mind must be very anxious, which can be from her more and more active facial muscles, can see, marriage has been more than half a year, my stomach is still no action. She never thought, I have been married to her son in the hole.
< p > husband now of I worried, was a question not what loves, I don't like love, is not willing to do this husband and wife, he still tolerates me, this let I really painful,sca goyard pas cher, really, I often feel sad for their marriage, as always adjust their >
Related Articles:

Chongyang, the memory of you

Footprints of the rain

Hometown w

I climbed mountains, turned over several hills, trees ripped clothes, was raised on the mountain stone tripping feet, it seems that this blind and sentimental attachment, only to meet you, Gesang flower. See you in the desolate expanse of heaven and earth, bloom soft loess ground.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
[Third] rain Qian marriage story fifth _4 clouds
« پاسخ #3 : 22 آوریل 2016، 12:22:52 pm »

he wanted to keep running,goyard pas cher, but the man who was hit by him pulled his clothes.
 walk slowly, the tears across the cheek.
 rain Qian nodded gently.
 sea walking in the street have walked one day.
 sharge hammer a man's chest, crying.
 "Hey, don't you understand? Hit someone, it is certain to say I'm sorry."
5.6 at night
 rain Qian took the bag, walked out of the door.
 clouds melancholy look up at the sky, he suddenly saw a meteor across the town over Shenzhen.
 he got angry: "didn't you see that I was in a hurry? You this man is really idiotic!"
 he kept running, when suddenly he met a man.
 she was walking in the street, the heart finally muttered, sharge and her husband made up, and the sea, and you? Do you still love me?
< p > they probably embrace the 5 minutes Xiazhi wipe tears rain Qian said: "the rain Qian, this is my husband,hogan sito ufficiale, I absolutely did not think of, he will for me."
< p > this time of Shenzhen is really charming beauty, scene of debauchery, car to car to,hogan outlet online, people are surging,hogan outlet online, Shenzhen's night is not less than that of Shanghai, Beijing and Hong Kong such business.
 he didn't eat anything today. He used to force himself to eat, but he really couldn't eat it. Actually from the rain Qian left home, he to his swear, not to find the rain Qian, is not good to eat, this a few months, he just drink water, eat fruit, such as bread, in addition to the food, he is not interested.
< p > he chases meteor. Meteor not so fast, I want to find a best place to see you and promise to you, hope you can let me meet rain Qian. The clouds ran faster and faster. He did not know why to want to run forth,scarpe hogan outlet, seems to have a kind of invisible strength in pulling him, the strength in his memory had.
< p > Xiazhi to said: "the rain Qian,scarpe hogan outlet, can you go out and leave us the house, my husband and I have a good talk."
 the light is dim, because it's far from downtown.
< p > the sea took out his wallet, readily come up with $1000, handed it to the man, he Bian said: "holding, this is I give you 1000, as to apologize to you,nike tn pas cher, OK? I'm going to chase.
 sharge turned to the man said: "she is my Savior."
 the man heard the word idiotic suddenly speechless.
 looked at the bustling scene of clouds,hogan outlet, silently say, rain Qian, what time will you be back?
< p > clouds not pay any attention to the people, he wants to continue to run ahead, he thought the man will kill him, will stop him toward the meteor wishing to prevent his rain Qian returned to his side.
The rain Qian
Related Articls:

The water will live forever.

The day that flooded

Five probl

It is due to these devoid of human behavior, so that the public have a negative impression of "officer the second generation", that present a adverse "officer the second generation", the public generally are outraged. Is shocking, medicine Xin plead guilty form proved he is not a "officer the second generation", the parents not only have no background, and even their lives is unit has no property, family economic financially.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Palestinian God sitting in a police car to catch u
« پاسخ #4 : 15 مه 2016، 08:19:39 pm »

< p > when the Italian press corps charter was still in the air, the captain had in greeting everyone said, we take the plane has gone beyond the Charter of the national team, than they had 5 minutes to arrive in Krakow. The reason? Balotelli was late. At that time we thought the captain was joking, when our plane arrived at Krakow airport, the Italy National Team Charter is indeed arrived in a few minutes later. And this has never happened before. In order to avoid the reporter, the Italy team has never been a charter flight in the press before the flight has arrived half an hour. It was not until second days before we made it clear that the captain on the plane was not joking, but he did not make it clear what was wrong with Balotelli. The original super Mario will take the doping detection, and his urine sampling time is far more than expected. The Italy national team had to be delayed for an hour,nmd runner homme pas cher, even when Balotelli arrived at Kiev's airport directly in Ukraine, when other players were already waiting for him on the plane. Italy national team in the final charter flight 4 in the morning before arriving in Krakow, Poland.
Palestinian God sitting in a police car to catch up with the British Italy charter flight 1 closed play
< p > after penalty beat England in the second day,scarpe hogan outlet, the Italian team began a new journey,hogan outlet, because England is already a thing of the past, Germany is Cesare Prandelli and players need to face and consider. After the fact that Saturday's penalty shoot out,nike tn pas cher, Prandelli has found that he faces a lot of problems. Italy national team coach said that before the semi finals,scarpe hogan outlet, the country more than two days of rest, this 5 to 3 of the rest days than, is not fair. But the trouble he faces is not just that. It seems that things are not going well from Kiev.
 but this is just a little episode of the troubles of the June 28th games. In addition to less than the opponent to rest for two days, the Italy team also face the problem of injury and suspension in the semi-finals. With the England game, macho and Barzagli are from Portuguese referee there has been a not just the yellow card, and Marjorie need suspended in a game. Very bad is, in the right side of the main players Abate muscle strain, so that he can participate in the semi-final was a big question mark. Monday afternoon before the training, team doctor Castellazzi said abate, Daniele De Rossi, Giorgio Chiellini and are also required to evaluate the. And from the current situation,tn pas cher, De Rossi's most serious problem. According to the Rome newspaper "messenger" Hugo revealed the news,hogan outlet, de Rossi is after playing a painkilling injection can in go on stage and in England. Deli will be the first Champlain substitutions in De Rossi, because the Rome players have been unable to adhere to. We can say that De Rossi has been at all costs in order to qualify for the national team. But it also made him pay a heavy price, in the end of the time,air max pas cher, De Rossi did not even have the strength to embrace his teammates Diamante. All the things De Rossi could do on Monday was physical therapy, and his main problem, as he had said, is to sit down.
Related Articls:

Manchester City home court 2 victorious the 11 hit

The new company was established in Melbourne of Au

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Wonderful game
« پاسخ #5 : 23 مه 2016، 07:40:18 pm »

fourth is a turning point in the game. The eight one team Wang Zhongguang recovered the touch on the perimeter, hit consecutive 2 three points, the score decreased to 1 points. But the Guangdong team Yi Jianlian and Du Feng stood out, scored 6 points, and the difference widened to 7 points. In the final stage,hogan outlet, eight one teams had 9 points,hogan outlet, and the score over 2 points. Suddenly, audience stood up at the same time, setting off a rare wave, shouting: "Bayi team and oil! Eight one team,golden goose outlet, plus - oil!" At this time the game has 6 seconds, the Guangdong team to serve. Wang Shipeng riding alone for thousands of miles, a man rushed to the basket and a fake deceived the defenders, put the ball into the basket. 87:87!!!!!!!!! With a whistle, the fourth quarter ended, the two sides into overtime.
< p > Saturday night, in Ningbo Youngor stadium will hold the CBA finals game 4: Bayi Shuanglu battery at home against the Guangdong Hongyuan Bao Hermes, which is a crucial game. I have the pleasure of uncle, my brother went to the YOUNGOR stadium to watch the finals so wonderful, exciting.
 on the way home, I thought quietly: eight one soldiers who have the courage to fight the spirit, it is worth learning!
 wonderful game
, the two sides hit rate rising rapidly,goyard soldes, inside outside frequently successful, the Guangdong team still 71:62 lead with 9 points.
Wonderful game
 about 15 minutes, the game officially started. The first eight one teams to grab the ball, but the defense of Guangdong is very tight, eight one team barely hit the three ball,air max 95 france, not in the. Yi Jianlian Guangdong team rebounded,hogan outlet online, all the way to the basket, pass to the unmarked Shipeng Wang. Shipeng Wang a CIC, easily put the ball into the basket. The Guangdong team also hit two consecutive follow up a victory with hot pursuit,hogan scarpe outlet, three points, 9:0 shot a wave of small climax. But Wang Zhizhi played. He even with a fine cast, arranged the team's first 7 points. After the two teams score rises alternately, 27:21 to the end of the first quarter, the Guangdong team leading 6 points.
< p > at the beginning of the second quarter, Wang Shipeng, Zhu Fangyu and young Chang three pitchers outside the three-point line repeatedly artillery to help Guangdong team to score gap to 12 points. Then, the foreign aid process to Jason inside, one handed dunk, the widening of the gap between the 14 points. Thanks to the eight one team of Wang Zhizhi and Mo to stand up, even 5 hours, save some disadvantages. The end of the second quarter to 45:34.
 we drove to the YOUNGOR stadium, there are huge crowds of people. I walked quickly into the game inside the hall, very spacious, bustling, even on both sides of the beverage store, are full of people. We walked on the stands, there I saw the flashing lights, many tall players in the warm-up. I used Straw blowing fat Lara stick,golden goose sneakers, a knock, pounding.
In section third of
 in overtime, the eight one team was to prevail. Guangdong super far three points, the eight one team to 103:100 victory over the Guangdong team, won the crucial game. The audience cheered excitedly on the scene to celebrate the victory of the eight one team!
Related Articles:

The old man and the sea

Traffic sa

Finally, the Chinese players out, he is not a bit like high jumpers, while scratching their heads, while jumping left and right jump, like a quick boxer, I really like the high jump of material. Suddenly, he quickly ran up and jumped into the cloud nine, after a long time before the fall. The foolish eye, do not know how to write the score, had to write "cannot be measured".
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
An explosion in an apartment building in Hangzhou has injured 13 students.
« پاسخ #6 : 06 ژوئن 2016، 03:49:29 pm »

According to Mr. Yan
 above the third floor was shattered most of the window glass,golden goose mid star, etc.. And as the evening weather is cold,scarpe hogan outlet, students sleep are covered with a quilt, so students were injured are not very serious, most of them are scratches or cuts.
 earlier reported:
 in addition, opposite the explosion, just a kindergarten, and because it is night, there is no staff in the kindergarten, therefore, the explosion did not cause death.
 it is understood that 13 students were scratched glass and fled the scene when falls,hogan sito ufficiale, was sent to Eastern hospital.
 specific gas explosion causes, related >
According to Mr. Yan
, the reporter and broke the news of the "little swallow" made contact. "Little swallow" surnamed Yan, living in the apartment building on the third floor of a Yucai position. According to Mr. Yan recalled, things are happening in the morning 3 point 30 points to, when Mr. Yan thought it was an earthquake, only to feel wall are in shock!
 this time, building tenants have continued to run out. Also almost at the same time, police cars and fire engines have rushed to the scene, there are about two police cars, three fire engines.
 site fire has been disposed of, the cause of the accident is under further investigation
 -
< p > slightly had answered a God to come, around 3 pm, 40 minutes or so, Mr. Yan go downstairs to see is that gas explosion, the explosion location is in Yucai apartment, building on the first floor,hogan outlet, and the position is just to do the catering industry.
, a part of Yucai apartment is measurement college students, there are some scattered tenants. About 3:50, the ambulance arrived at the scene.
After
Hangzhou,goyard soldes, an apartment building explosion caused 13 students were injured in the explosion
< p > this morning 3 when 30 points Xu, Hangzhou Xiasha Economic Development Zone Branch of the Public Security Bureau received alarm and the understanding: Xiasha Yucai apartment building, first floor has a gas tank explosion,hogan sito ufficiale, causing the floor doors and windows damaged, glass shattered.
< p > today, 3:00 52 points, transport 91.8 official micro letter received micro channel name "little swallow" broke the news, said gas explosion happened in Xiasha Yucai apartment!
 observation, the injured parts are still injured, because some are to see the injured himself onto the ambulance.
The scene of the explosion of
< br / > the incident of the exact location is in Hangzhou Xiasha Economic Development Zone, the higher education park, Yifeng Road No. 58, Yucai apartment building, when shock of the explosion woke up entire apartment in his sleep by staff and students.
 as of 7:30, 13 injured students in the Eastern Hospital, the initial diagnosis were epidermal wounds, wounds were treated,tn requin pas cher, 13 (7 women and 6 men) all the students back to school.
 the incident at three am today,air max pas cher, this building is a six story apartment, the third floor above the living are students, and the third floor is no living. The location of the explosion is a dining hall on the first floor.
Related Articls:

The daught

235 distri

Lv Xinhua the government respects the protection of the Muslim religious freedom

China in a comprehensive way to promote the rule of law, the 5 women's rights and lawyers in the maintenance of their rights and interests, we believe that this thing should be handed over to the law to determine. Western powers in the relevant judicial process has not been fully launched, it is urgent to engage in public trial, which is not appropriate, will be to deal with this matter increased a lot of disturbing factors.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Beijing Guangzhou high-speed rail 1, can brush car
« پاسخ #7 : 12 ژوئن 2016، 03:36:42 am »

despite the brush two generation ID card pit so convenient, but in the implementation of the first day, the reporter found that there are not too many people choose this new way. In the high iron relatively more wicket, most of the passengers in the hands are "one license, one vote", is rare to brush the second generation ID card stops the passengers. Reporters learned that, in addition to the majority of the passengers on the brush ID card does not stop the solution,montres guess pas cher, there are a lot of people are worried about. "I often go on a business trip, back and forth to be reimbursed for tickets, after the station would like to change the ticket again or trouble." Ready to take the G80 high-speed rail to Beijing, Mr. Gao said, although in the news to know this new approach, but still choose to change the ticket in advance. And Xiao Zhao and Mr. Gao the same bus travel is worried that if the ticket before the discovery of ID card degaussing or through however, then transfer to the paper ticket I'm afraid it's too late.
 brush certificate can be saved in exchange for tickets in time
 few early adopters
On the first day of implementation of
< p > brush card bus ride on the first day,scarpe golden goose, the reporters came to Shijiazhuang railway station visits found that brush card stop not only can save time for votes, and stop process is only two seconds. However, because a lot of tourists for the new riding way do not know much, few people on the first day of implementation of early adopters.
Beijing Guangzhou high-speed rail 1, can brush card bus stop just 2 seconds | ID
 Beijing Guangzhou high-speed rail
< p > from June 1 onwards, take the Jingguang high iron passenger through the China Railway Customer Service Center 12306 tickets, you can to my second generation ID card original brush card ride.
 brush two generation ID card convenient and fast
 station staff to remind the majority of passengers, under normal circumstances, as long as the two generation ID card to read the normal,hogan outlet, brush ID card is very convenient to stop. In the travel time is tight, change the passenger flow is larger,cheap pandora charms, brush ID stop to avoid delays in the car, but also to save time. In addition, the need to remind passengers of the 12306 sites have been successful in the ticket, and in exchange for a paper ticket of passengers,scarpe hogan outlet, can no longer by the two generation ID card brush car. Parents carry children "one card two votes" and students, persons with disabilities, the military can not stop the card,zapatillas new balance baratas, you must exchange for paper tickets. In addition, visitors to the Zhengzhou Railway Station, Hankou and Zheng >
< p > on June 1, brush the second generation ID card pitted by Jingguang high iron on the first day, reporters ahead of from the Internet to buy g86 from Shijiazhuang to Beijing West high iron ticket, personally tried. Stop before the real name authentication ticket checking process is very simple, the reporter briefly to the staff that take the Jingguang high iron and ID card to show the staff, verification of staff after passed through security to enter the waiting hall. Subsequently,scarpe hogan outlet, the reporter went to the ticket waiting. 16 when 10 minutes or so to start checking in, the reporter will be their second generation ID card placed in the automatic ticket machine box is above the "green card", after reading the information, stop brake machine door will automatically open, the whole process about 2 seconds. Automatic ticket ticket,sac goyard pas cher, artificial ticket open at the same time. Brush the two generation ID card and automatic ticket station be roughly the same time, it can save time for tickets, tickets.
Related Articls:

Hebei Changli enterprise sewage repeated for 4 yea

Nanjing de

He also stressed that in the process of promoting the project, to highlight the resource saving and environmentally friendly green investment oriented. Adhere to the investment selection, green investment, advocate green investment, vigorously the introduction of high technology content, low energy and material consumption, low pollution emissions.
خارج شده است

این صفحه در 0.13 ثانیه 18 نمایش داده شد.