انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر آزارنده است ، انجامش نده.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: راز شکرگزاری  (دفعات بازدید: 4554 بار)

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 400
  • دوست داشتن یک نفر یعنی دیدن او به همان شکلی که خدا
راز شکرگزاری
« : 15 نوامبر 2012، 06:06:46 pm »

آلبرت شوایتزر طبیب بزرگ سوئدی که تمام زندگی خویش را وقف دردمندان و بینوایان کرد در این زمینه می گوید:
«من از هدف شما اطلاعی ندارم، اما یک چیز را می دانم و آن این است که از میان شما تنها آنهایی واقعا سعادتمند هستند که راه خدمت به دیگران را جستجو کرده و به آن دست یافته اند.»
در واقع نوعی به جای آوردن شکر نعمات خداوند خدمت به دیگران است (شکرگزاری عملی )

خدایا بابت وفور نعمتی که هر روز به من میدهی تو را شکر میکنم
خدایا خیلی خیلی ممنــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــونم
خارج شده است

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : راز شکرگزاری
« پاسخ #1 : 15 نوامبر 2012، 06:08:50 pm »

آلبرت اینشتین از خانوده‏ای فقیر بود و به‏نظر می‏آید که این‏همه کارهای بزرگ باید برایش غیرممکن بوده باشد. او روزانه صدها بار می‏گفت: شکر یا متشکرم. او از همة دانشمندان بزرگی که قبل از وی آمده بودند به‏خاطر زحماتشان تشکر می‏کرد؛ کسانی‏که او را قادر ساخته بودند که علم بیاموزد و در کارش پیشرفت کند و به یکی از بزرگترین دانشمندان روی زمین شود."

خدایا متشکرم که من خیلی پر توان و با انرژی هستم و قدرت تسلط بر افکارم را دارم
خدایا متشکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرم
خارج شده است

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 21 نوامبر 2012، 11:12:39 am »

حتی برای کسانی‏که به‏دنبال افزایش طول عمر و سلامتی بیشتر هستند، شکرگزاری می‏تواند آن‏ها را به این مقصود برساند. تحقیقات دانشمندان ایالت کنتاکی آمریکا نشان داده که شکرگزاری می‏تواند تا 7 سال بر طول آدمی اضافه کند،‌ ضمن آن‏که شکرگزاری باعث می‏شود،‌ فعالیت دستگاه پاراسمپاتیک افزایش یافته و بسیاری از بیماری‏های قلبی و صعب‏العلاج درمان شوند

خدایا شکر که در خانه ام؛ قلبم و تمام امور زندگیم صلح و صفا به چشم می خورد
خدایا ســپاســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــگـــــزارم :pray:
خارج شده است

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #3 : 23 نوامبر 2012، 09:42:37 am »

هر کس نسبت به سلامتی و جسم خود شکرگزار نباشد،هر چیزی که دارد از او باز پس گرفته خواهد شد
هر کس که نسبت به سلامتی و جسم خود قدر شناس و شاکر باشد به او سلامتی در حد فراوانی داده می شود
خارج شده است

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #4 : 27 نوامبر 2012، 07:36:43 pm »

امام علی (ع) : به خاطر بسپار : به آنچه داری شاکر باش و به آنچه می خواهی داشته باشی مشتاق     حتما تا حالا برات پیش اومده که چیزی رو از ته دلت و با تمام وجودت بخوای. آرزویی که ذره ذره وجودت نیاز به داشتنشو فریاد می زنه. همون آرزویی که دلت به خاطرش می تپه . به امید رسیدن بهش نفس می کشی , تو رویاهات همیشه دنبالشی. همون که دلیل زنده موندنته . همون رویایی که بزرگترین امیته . قشنگترین رویا ی تو رویای سوگلی تو بالاترین امیدت واسه زنده موندن بالاترین دلیلت واسه تلاش کردن. همون چیزی که اگه بدونی یک ساعت از عمرت مونده , تموم آرزوت اونه که بهش برسی .
خواستنی از جنس آتش اشتیاق , سوزان و ملتهب , مثه نیاز یه ماهی به آب برای حیات. عین نیاز زندگی به امید برای نبریدن و تلاش.حسی که تو رو به ادامه دعوت می کنه , تشویقت می کنه و بهت انرژی می ده. چیزی که برای خواستنش تردید نداری , اون طور می خواهی که نرسیدن بهش برات زجره , رنجه , عذابه, و رسیدن بهش واست بالاترین شوق و لذتی که می تونی تصور کنی. هر چیز نهایی داره , بهای خواسته تو چقدره؟ چه بهایی داره. بهای خواسته تو چقدره؟ چه بهایی واسه دریافت خواسته ات بپردازی ؟ از چه چیزارزشمند و عزیزی واسه رسیدن بهش می گذری و مایه می ذاری؟واسه رسیدن به همو ن رویای شیرینی که نمی تونی فراموشش کنی , نمی تونی جاشو با هیچی پر کنی . اون چیز مقدس و عزیزی که قلب و روح و جسم و تموم وجودت خواهش رسیدن به اون خواسته است. چند بار ناخواسته تو محاصره ابرهای تیره تردید و نا امیدی صدای تو گوشت زمزمه کرده , افسوس ,حیف که نمی شه , کاش ممکن بود, اما ممکن نیست. همون صدایی که گاهی جرات تلاش و تجربه ثمره تلاشتو ازت می گیره.و یه روز ممکنه به خودت بگی و ببینی , تحت تاثیر اون صداها نا خوانده , تو از یاد بردی . خواستنی که از عمق وجود باشه , نتونستن و نشدن سرش نمی شه , مگه بچگی هاتو از یاد بردی, که وقتی یه عروسک یا یه ماشین پشت ویترین اسباب بازی فروشی چشمتو می گرفت هیچ منطقی پاهای معصومت واسه گذشتن از اون خواسته مردد نمی کرد.
تو اون عروسک یا ماشین رو می خواستی , اون طور می خواستی که هیچ منصرف نمی شدی. اون طور پاش وامی ستادی که صاحب اول و آخرش فقط خودت بودی!

خارج شده است

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 783
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #5 : 27 نوامبر 2012، 09:09:22 pm »

خيلي قشنگ بود.واسم ي تلنگر بود مرسي
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #6 : 01 دسامبر 2012، 11:43:18 am »

هر روز صدها بار به خودم یادآوری می کنم که زندگیِ درونی و بیرونی ام به کارکردِ افراد بسیاری وابسته است، چه مرده چه زنده
باید تلاش کنم که ظرفیت آنچه را که به من ارزانی می شود، داشته باشم
(آلبرت انیشتین)
خارج شده است

اسماعیل

• بازوی N.A
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 77
  • قطار نباش که از ریل پیروی کنی ؛ کشتی باش که عظمت ا
« پاسخ #7 : 11 مارس 2013، 08:46:46 am »

خدایا !

درطوفانهای سنگین و بنیان كن،

بعضی تو رااز دست می دهند

و برخی تو رابه دست می آورند.

دست ما رااز دست خودت در نیاور

و دست و دلمان را از خودت
خالی نكن!
خارج شده است
تادرون خويش را نسازي آبادي هاي بيرون افسانه است.

davood.m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 76
  • شادی نمادی از زیستن آگاهانه است
« پاسخ #8 : 17 نوامبر 2014، 07:05:19 pm »

از گره های بیشمار زندگی گله نمی کنم و نیز شاکرم
آن بافنده آفریننده می داند حاصل صبر بر این گره ها فرشی گرانبها خواهد شد.
خارج شده است
پیمانی را که در طوفان با خدایت بستی ، در آرامش فراموشش مکن

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 376
« پاسخ #9 : 14 دسامبر 2014، 09:11:21 am »

ﺯﻧﯽ ﻋﺎﺩﺕ ﺩﺍﺷﺖ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺻﺒﺢ ﺑﺎﺑﺖ ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ
ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﺷﮑﺮ ﮐﻨﺪ، ﯾﮑﯽ ﺍﺯ
ﺭﻭﺯﻫﺎ ﻧﻮﺷﺖ:
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺐ ﺻﺪﺍﯼ ﺧﺮﺧﺮ ﺷﻮﻫﺮﻡ ﺭﺍ
ﻣﯽﺷﻨﻮﻡ، ﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﺍﻭ ﺯﻧﺪﻩ ﻭ ﺳﺎﻟﻢ ﺍﺳت!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﺩﺧﺘﺮ ﻧﻮﺟﻮﺍﻧﻢ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺍﺯ ﺷﺴﺘﻦ
ﻇﺮﻓﻬﺎ ﺷﺎﻛﯽ ﺍﺳﺖ، ﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﺍﻭ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭ
ﺧﯿﺎﺑﺎﻧﻬﺎ ﭘﺮﺳﻪ ﻧﻤﯽ ﺯﻧﺪ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﻣﺎﻟﯿﺎﺕ
ﻣﯽ ﭘﺮﺩﺍﺯﻡ ﻭﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﺷﻐﻞ ﻭ ﺩﺭ
ﺁﻣﺪﯼ ﺩﺍﺭﻡ ﻭ ﺑﯿﻜﺎﺭ ﻧﯿﺴﺘﻢ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﻟﺒﺎﺳﻬﺎﯾﻢ ﻛﻤﯽ ﺑﺮﺍﯾﻢ ﺗﻨﮓ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﺍﯾﻦ
ﯾﻌﻨﯽ ﻏﺬﺍﯼ ﻛﺎﻓﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺩﺍﺭﻡ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺭﻭﺯ ﺍﺯ ﺧﺴﺘﮕﯽ ﺍﺯ ﭘﺎ ﻣﯽ ﺍﻓﺘﻢ
ﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺳﺨﺖ ﻛﺎﺭ ﻛﺮﺩﻥ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﻡ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺯﻣﯿﻦ ﺭﺍ ﺑﺸﻮﯾﻢ ﻭ ﭘﻨﺠﺮﻩﻫﺎ ﺭﺍ ﺗﻤﯿﺰ
ﻛﻨﻢ ﻭﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﺍﯼ ﺩﺍﺭﻡ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﺩﺭ
ﺟﺎﯾﯽ ﺩﻭﺭ ﺟﺎﯼ ﭘﺎﺭﮎ ﭘﯿﺪﺍ ﻛﺮﺩﻡ ﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﻫﻢ ﺗﻮﺍﻥ ﺭﺍﻩ
ﺭﻓﺘﻦ ﺩﺍﺭﻡ ﻭ ﻫﻢ ﻭﺳﯿﻠﻪ ﺍﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﻮﺍﺭ ﺷﺪﻥ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﺳﺮ ﻭ ﺻﺪﺍﯼ ﻫﻤﺴﺎﯾﻪﻫﺎ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺷﻨﻮﻡ
ﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻦ ﺗﻮﺍﻧﺎﺋﯽ ﺷﻨﯿﺪﻥ ﺩﺍﺭﻡ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﺷﺴﺘﻨﯽ ﻭ ﺍﺗﻮ ﻛﺮﺩﻧﯽ ﺩﺍﺭﻡ ﺍﯾﻦ
ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻦ ﻟﺒﺎﺱ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﻮﺷﯿﺪﻥ ﺩﺍﺭﻡ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﻜﺮ ﻛﻪ ﻫﺮ
ﺭﻭﺯ ﺻﺒﺢ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﺯﻧﮓ ﺳﺎﻋﺖ ﺑﯿﺪﺍﺭ ﺷﻮﻡ ﺍﯾﻦ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﻦ
ﻫﻨﻮﺯ ﺯﻧﺪﻩ ﺍﻡ
« آخرين ويرايش: 14 دسامبر 2014، 09:12:20 am توسط shadi92 »
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
[notice] Blizzard and Chenzhou Mining subsidiary halted
« پاسخ #10 : 19 مه 2016، 01:54:52 am »

< p > Company will be in the festival until the weather improved markedly,yeezy 350 pas cher, and actively take measures to resume production,air max homme pas cher, control the adverse effects of ice and snow weather on the production and operation of the company to the lowest degree, and will resume production and make an announcement in time. (Panorama network / Lei Ming)
 panorama news network January 28th Chenzhou Mining (002155) released for production caused by ice and snow weather affected the announcement, announcement shows that in recent times,tenis asics brasil, as in most areas of southern China has sustained a wide range of nearly fifty years of low temperature,hogan outlet online, freezing rain and snow and extreme weather, energy, power supply and road transport situation very serious,bottes ugg france, resulting in the company headquarters and subsidiary materials,tn pas cher, inventory of raw materials can not be added,tn requin pas cher, not normal power supply, water supply due to freezing has been difficult to guarantee the normal operation of equipment, the company headquarters and the main mine subsidiary Chenzhou, Hunan Hongjiang, Xinlong mining safety, Xupu tungsten industry has been halted Chenzhou before the Spring Festival has been difficult to resume production. The company's first quarter results will be a certain impact,goyard paris, please investors pay attention to investment risks.
[notice] Blizzard and Chenzhou Mining subsidiary halted
Related Articls:

Shuijing Bonomi quarter resul

Sea of the

SEG group is restructuring program and related trading with each other; and SEG Samsung the latest on December 3, namely released Thursday specific plans. Due to the expected progressive stimulation, recently two trading days Shen Saige shows some. On the 23rd session has a time limit; on the other hand volume continued to enlarge, trading was active from the previous month.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
2012 second semester grade eight mathematics teach
« پاسخ #11 : 29 مه 2016، 01:30:17 pm »

2, pass the examination rate reached 90%, excellent rate of 60%.
5, every week, every teacher using distance education equipment to carry out education and teaching activities of the number of not less than 1 hours.
1,nike tn pas cher, actively promote the students to develop good learning habits, improve the students' interest in mathematics learning, so that different students have different development in mathematics, mathematics achievement steadily.
2012 second semester grade eight mathematics teaching and research group work plan
 speak highly effective class:
 first, the guiding ideology of
< p > to the scientific development concept as a guide, in order to deepen the implementation of capacity building and healthy development of harmonious Lantai middle school "as the theme, the full implementation of the new curriculum reform,hogan rebel outlet, vigorously explore efficient classroom, lightens the student schoolwork burden,scarpe hogan outlet, promote the improvement of students' mathematical ability.
 four, high efficiency class and collective lesson preparation sequence
2012 second semester grade eight mathematics teaching and research group work
1 Jiang Zhaobin; 2, Lu Yihua; 3, Fang Decai; 4, Zhou Tianqing; 5, the ray solution; 6,hogan outlet, Li Youliang; 7, Ceng Xianfu.
4, do a good job of training excellent auxiliary poor work, focus on mathematical interest group activities, and strive to cultivate a team of top students in a solid.
6, each semester to carry out a distance education equipment for classroom teaching competition.
 three, the main measures
 two, work target
3, strengthen research awareness, teachers to explain the subject and knowledge, we must fully think about how to teach students methods, the first to do, do not regularly check the bulletin,guess pas cher.
3, to strengthen classroom management, improve classroom efficiency, and effectively reduce the burden on students.
7, each teacher in this semester to come up with more than a distance education related papers or experience.
4, pay close attention to the training Youzhi lame in for training the excellent teachers must plan, content, arrangement, teaching, evaluation,occhiali da sole ray ban outlet, analysis, have the effect,golden goose saldi.
6, the monthly development of teaching and research activities related to the distance of not less than 1 times. In order to improve the efficiency of the use of distance education equipment.
1, strengthen management, strictly implement the system of collective lesson planning, attend collective preparation for lessons, according to the actual situations of the students, with the guidance of learning method as the center, focusing on the preparation of each lesson plans, learning plan, spokesman for the center provides a class teaching text to each member and accurate interpretation of the teaching case and the idea of collective discussion revised into a second lesson plans as a good lesson plans archive.
 collective lesson preparation: >
2, strengthen the exchange of teachers, solidarity and cooperation, pool the wisdom and efforts of everyone,nmd runner pas cher, the implementation of lectures, lectures, observation and evaluation system of the course, often listen to push course, more mutual exchange of views.
5, with the University of science and education research efforts, more learning, more and more to write, the teaching of the future of education and Intel closely combined with the requirements of the times to adapt to the development of the times.
Related Articles:

In 2010 the work of the Communist Youth League sch

A dollar j

Green in the heart

To begin with, infrastructure construction should be the primary concern. Such infrastructures as communications and transportation system and facilities ought to draw our constant attention. First, traffic jam has been an age LD headache in Beijing. The Wan scene of long queues of vehicles worming their way inch by inch will surely cause great incontinence, and blemish the image of the city meanwhile.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388

(three) to carry out the specific relationship between the leaders of the company may infringe on the interests of the economic business conduct special rectification. The organization of group company headquarters Department deputy inspector and above leading personnel, various sub groups and units directly under the leadership members and subsidiaries and holding company leaders, to Party's eighteen years leading personnel of the specific relationship between people possible to conduct a comprehensive self-examination against the interests of the enterprise economic business behavior, and the central inspection group related to the transfer of the problem leads to carry out investigation to verify. Through special rectification, the 2653 reported a self inspection report, found that 5 people have such behavior, according to the relevant provisions of the serious treatment. Strict implementation of the leaders of group company "five forbidden" and the into this year at all levels of leading cadres debriefing Shulian and topics of democratic life. Each sub group and the straight pipe units take party audit, collective warning conversation, the establishment of a "negative list,tn requin pas cher, set up to report telephone and other means, to prevent the leadership of the specific relationship may infringe on the interests of the enterprise business >
 (two) to carry out investment projects in the field of special rectification tender. Organization system of 52 subsidiaries group and the straight pipe unit and its subordinate enterprises of 139 corporate units of the party since the eighteen all types of fixed assets investment projects bidding matters for a comprehensive inventory, inventory item 4194 involving investment 152.5 billion yuan,nike tn femme pas cher, carry out spot checks on 6 subsidiary group and the straight pipe unit,ray ban outlet, the central inspection group related to the transfer of the problem leads to serious investigation and verification. Through the special rectification were found 14 subsidiary group and the straight pipe unit should not tender bidding, bidding irregularities,scarpe hogan outlet, false tender etc. problem 34 in the presence of, deal with the relevant responsible person for 37 people. Held recruit Bidding Law and regulations system of special training, to 43 in each sub group and the straight unit in charge of the deputy general manager of the above personnel,hogan interactive outlet, bidding and tendering department personnel 92 people were concentrated training, improve the related personnel's business level and sense of discipline. Strengthen bidding management, the establishment of the bidding business sector and audit, supervision and other supervision departments of information sharing and coordination mechanism. Standardize materials procurement management, improve the two level procurement management, supplier management, waste materials management, online procurement management and other integrated procurement management system, to achieve the "sunshine procurement".
 (a) to carry out special rectification of the illegal use of official vehicles. Of the sub group and the straight pipe unit with illegal use of the bus to carry out self-examination and on-site verification,montre guess pas cher, to declare no illegal vehicle authenticity checks the central inspection group related to the transfer of the problem leads to carry out investigation to verify. Through the special rectification, full system clear violation is equipped with official car 85 vehicles, which exceeded the cars 9,scarpe hogan outlet, no budget of 54 Units, over budget and 22 vehicles; 48 disposal vehicles, 18 people responsible person, the existence of notification of concealed behavior of a unit in the whole system. Study and formulate the norm group company system of official vehicles use management guidance "system, establish perfect car according to the institutional and management into the budget, strengthen the special audit, accountability for violations of the long-term mechanism.
 four,hogan outlet, highlighting the four special rectification grasp strictly the basic requirements of the enterprise
Related Articls:

In the art

The thinker first created in 1880 the first name poet (Figure) - thinkers - Luo Dan

. Exit key counties, submit an application to the county, city (the ground) trial, provincial approval and submitted to the State Council for the leading group for poverty alleviation and development record. After the exit of key counties, in tackling the country's original poverty alleviation policy remains unchanged, pay close attention to the development of national policies to tackle tough.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Data member practice summary in 2014
« پاسخ #13 : 05 ژوئن 2016، 05:57:58 pm »

< p > this internship I deeply appreciate reading is, of course,hogan outlet, the growth way of knowledge to broaden their horizons, to practice a lot, Chang walk back and forth in practical touch a pulse of society, give yourself a bit, is also a kind of improve their comprehensive quality. In practice make their own can fully will learn the theory and the practice unifies, has been clear about the direction of their future development, although in practice began in the process encountered some of the obstacles to the aspects such as language, but more to make their own clear deficiencies Nu >
 in a short period of practice in the past few months, he has a lot of harvest,scarpe hogan outlet, through practice, so I learned a lot of practical knowledge. The so-called practice is the sole criterion for testing truth, through the practice, so that I have a close observation of the construction process of the entire housing construction, learned a lot of practical construction of the specific knowledge.
 time is always inadvertently slipped away,scarpe hogan outlet, in a blink of an eye from July to the present day just five months of practice, the actual work of the harvest in the classroom can not get. Their own work, from taking over the management of information, there are different levels of familiarity and improvement.
Data member practice summary in 2014
< p > to work, leadership for my assigned work needs to be done, I was mainly responsible for project archives management, planning, inspection and industry management work.
1. engineering data collection, sorting,ray ban outlet, archiving, storage work;
 responsible for receiving, checking, registering, issuing, filing and management of all drawings of engineering projects. Upon receipt of the engineering drawings and the registration, the relevant units and personnel shall be issued by the relevant regulations, and shall be signed by the receiving party. Collected in the process of the construction of all technical alteration, and templates, reinforced acceptance inspection, meeting minutes etc. and data archiving: be responsible for the classification of daily received management and technical file, login, and archiving. Responsible for document registration, distribution, receipt, stamped, reminders, transfer and archiving. Responsible for all kinds of data accumulation, sorting, processing, storage and archiving of filing work, pay attention to the principle of confidentiality. Design changes (including drawings of the original archive). Technical information which must be the original, with the endorsement of the original, can not be achieved, and the official seal. Make the information collection and assembly work to ensure the overall realization of the management objectives.
2. in the construction process of a variety of quality assurance data collection, inspection, summary, etc.;
3. in the construction of various meeting record, collate,hogan outlet, sign,tn requin pas cher, copy,hogan outlet, distribute;
2014 data member practice summary
;
5. all kinds of engineering information collection, transmission,hogan outlet, feedback, if necessary, timely reporting to the leadership, etc.;
4. in the construction of various specimens, specimen sampling, inspection results, back, reporting, classification and custody of
 in order to make themselves better to do this work, to collect some information about the work of the material, probably understand the work content:
6. assigned by the leadership of a number of other work.
Related Articles:

The 2015 high school graduation speech speech

2015 school graduates personal summary

Summary of nursing work in 2015 _2

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 20 نمایش داده شد.