انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هر لحظه را چنان با شکوه زندگی کن که گویی واپسین لحظه زندگیت است... و کسی چه میداند؟! شاید که واپسین لحظه باشد....!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 8 قدم2  (دفعات بازدید: 2189 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 8 قدم2
« : 23 اوت 2012، 11:58:06 am »

8-در چه بخشی از زندگیتان احساس میکنیدکه کنترل کم یا اصلا نداشته اید؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 8 قدم2
« پاسخ #1 : 26 اوت 2012، 11:21:04 am »

من با داشتن بیماری اعتیاد در هیچ مورد از زندگی کنترول نداشتم
امروزه با کمک خدا میخاهم تا حدودی به کارهایم کنترل داشته باشم :rose:
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Let the children know how to be grateful
« پاسخ #2 : 01 مه 2016، 11:25:32 am »

Let the children know how to be grateful< br / > parents give the child too much love. Children tend to take it for granted, will to the love numb, do not know how to be grateful. To make the child have a grateful heart, parents should give their children a moderate love.
< br / > too much love let the children do not know how to Thanksgiving, have heard a child said: "our family is very good, my father likes fish, my mother to eat the head and I love to eat fish body." The child did not realize that this is the performance of his parents love him, of course, will not know thanksgiving. Most of these children are selfish, they do not know what is Thanksgiving,louboutin soldes, what is the reward, that parents do everything for them should be, is a matter of course.
 ungrateful child, how will the love for your parents? If even their parents do not love, how can love others? Love society? Moreover, if the child does not know how to Thanksgiving, in interpersonal communication,hogan outlet online, it is difficult to get good karma.
< br / > parents wrong practices, often give children devoted too much love, children do not know how to Thanksgiving, parents and education have great relationship. All parents with children as the center, the children loved the head, into the spoil. In the course of time, let the children form arbitrary,louboutin soldes, capricious,goyard pas cher, selfish character.
< br / > Thanksgiving is a philosophy of life, life and a great wisdom,hogan outlet, children if you know how to be grateful, not only will the parents with gratitude,scarpe hogan outlet, know more how to get along with people around, how to be more processing good interpersonal relationship.
< br / > Thanksgiving education, the sooner the better, good emotion is formed in childhood, children of thanksgiving education is to cultivate children's love and compassion, to promote the formation of healthy personality.
< br / > to let children know how much their parents hard. Now the children don't know parents make money hard, they only know to ask their parents for money to eat, wear, and that this is as it should be. Parents should be interested in their work hard and make money hard to tell the children, let the children know their parents' money is trades with the blood and sweat of the.
< br / > don't let the children eat alone, chidushi child, think good things should be his,air max 95 france, accustomed to being given,golden goose outlet, only request, difficult in later life to consider other people's feelings, but will not become a loving person. So the parents must teach children to share with others their own things.
To set an example,Related Articles:

A few mont

Small and

Ningxia Re

International tax planning is the domestic tax planning within the scope of the extension and development, its behavior not only across the tax environment, but also related to the tax policy of more than two countries. Therefore, international tax planning than those of the domestic tax planning is more complex.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202

< p > and in during the duration of the contract, when he was Secretary of the Guangzhou Pharmaceutical Group Deputy General Manager Li Yimin has three charge HK $100 million Hong Kong Group Chairman Chen Hongdao each bribe, a total of 300 million Hong Kong dollars. Subsequently, Guangzhou Pharmaceutical Group and group hung Road two signed a supplementary agreement,hogan olympia outlet, the trademark Wang Laoji lease eventually extended to 2020. Later, Li Yimin therefore jailed,tn requin pas cher, the criminal conspiracy has been unmasked,golden goose saldi, Chen Hongdao has not yet been arrested bail flight.
< p > around Guangzhou Pharmaceutical Group JDB to renew the Wanglaoji trademark 10 years lease contract is valid the focus, known as "China marks the first case" Wanglaoji trademark dispute 29 in China International Economic and Trade Arbitration Commission the first hearing. After 5 hours of trial, the trademark case is still no results,hogan outlet, the industry is expected to arbitration results will be announced within 2-6 months.
 industry believes that the case is most likely to reach a settlement. Because it is carefully crafted jiaduobao, Wang Laoji became known to every family of well-known brands. Wang Laoji is the lifeline of jiaduobao, jiaduobao case can not afford to lose. Last year sales of red cans Wong Lo Kat has reached 160 billion yuan, if calculated in accordance with the profit margin of 20%, a profit of $32 billion yuan, to Guangzhou Pharmaceutical hundreds of millions of dollars of trademark fee, JDB can withstand.
 Wanglaoji trademark dispute arbitration is the first hearing, the results will be announced within 2-6 months. For figure /IC
< p > so that the two sides in the trial the most controversy is raw Pharmaceutical Group Deputy General Manager Li Yimin bribery after the signing of the contract is effective. Guangzhou Pharmaceutical Group think, according to Li Yimin subsequent signed the supplementary contract,hogan outlet, JDB Group paid to Guangzhou Pharmaceutical Group's trademark use fee, from 450 million yuan in 2000, increased to 506 million yuan this year, the annual floating growth of 8-9 percent. Even by 2020, the annual rent for the use of trademarks is only a million dollars. And the Wanglaoji brand in China has been in existence for 185 years, assets belonging to the Guangzhou Municipal State owned assets supervision and Administration Commission, Guangzhou Pharmaceutical Group is the specific owner of the trademark,scarpe golden goose, trademark cheap rent brought huge profit loss has been involved in the serious loss of state assets,scarpe hogan outlet, must "denounce" trademark usage fees. While jiaduobao insisted the validity of the contract.
 the court the parties actually has been intimate partner. Wong Lo Kat is the Guangzhou Pharmaceutical Group all trademarks and brand names,golden goose, in 1997, Guangzhou Pharmaceutical Group JDB parent company group hung Road for the first time the the Wanglaoji trademark licensing contracts. 3 years later, the two sides signed a second contract, the contract will be extended to 2010.
Related Articls:

Double 11 party lineup strong

Ares Feng was shot in the head by the long lines before the death of troops abandoned after crawling

The Spurs beat the warriors for two consecutive victories split winning goal Leonard 21+10

Hoi Taiwanese network in new network on April 26, according to British media reports, Britain's Prince William and Kate is about to usher in a wedding anniversary, but St James's Palace (William Katt residence) spokesman said, the couple will be low-key celebration of anniversary of the "paper", in the hope that in the media spotlight to spend part of the special day.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Bus and subway (Bus and the Subway Train The)
« پاسخ #4 : 29 مه 2016، 01:44:51 am »

bus and subway (bus and the the subway train ,ray ban wayfarer outlet
directions: the for this part,hogan outlet, you are allowed 30 minutes to write a composition of the bus and the subway train as means of city traffic. Your conclusion should be in favor of developing underground mass transit. The following table is for your references. Your composition should be around 120words. remember to write your composition on the composition sheet. Www - < p
Bus and subway (Bus and the Subway Train The)
[excellent model van]
)< p > City traffic is a big problem in some cities in the world,pandora outlet online, especially in big cities. To solve the problem,hogan outlet, someone are in favor of developing buses as means of city traffic. The others are in favor of the subway train. Between them,golden goose mid star, which is the better choice?,nike tn pas cher,< p > it is easier to take buses as means of city traffic than the subway trains because buses don't need special roads. But buses have also many disadvantages,hogan outlet online, some of which are very serious. They may cause louder n>
)
 bus and subway (Bus and The the Subway Train
Related Articles:

a war

My winter vacation composition 800 words _0

If I have a magic pen Ma Liang _2

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
Chen Tiexin 3 days ago in Dalian research has a do
« پاسخ #5 : 13 ژوئن 2016، 04:41:42 am »

people's network, Beijing,scarpe hogan outlet, July 24, according to the Central Commission for Discipline Inspection Supervision Website News, vice chairman of the CPPCC Liaoning Chen Tiexin alleged serious violation of the law,air max pas cher, the organization is currently undergoing investigation. According to public reports,hogan outlet, Chen Tiexin this month, 22, 21, Dalian, accompanied by some members of the CPPCC National committee. His resume shows that he has had overseas experience, and has a doctorate in economics.
 earlier this month, the central eleventh inspection teams to inspect the situation in Liaoning province feedback. According to the central unified deployment,hogan outlet, from March 30th to May 25th, the central eleventh inspection teams conducted a patrol in Liaoning province. July 6th, the inspection teams to the situation in Liaoning Province, pointed out that the problem has been reflected in some of the leading cadres clues,sac goyard pas cher, has been transferred to the Central Commission for Discipline Inspection, the Central Organization Department of the relevant departments.
 Chen Tiexin's last public appearance was in Dalian. According to the Dalian Daily reported on July 23rd,louboutin prix, 21, 22, a part of the CPPCC National Committee members went to Dalian special research mixed ownership of economic development, Chen Tiexin, accompanied by research.
 access to Chen Tiexin resume, you can find the work of more than 40 years focused on working in Liaoning. In June 1992 to March 1996,wholesale mac makeup, Tie NEW also served as in Europe on behalf of the Shenyang Municipal Government Office chief representative, Belgium Shenhua trading company general manager,zapatillas new balance baratas, of Jilin University during also world economy professional on-the-job graduate students, received a doctorate in economics.
Chen Tiexin 3 days ago in Dalian, there is a study of the economics of the doctor's degree in economics Chen Tiexin
Related Articls:

The news early - Li Chuncheng million move graves

Russia signed a total value of 30 years of natural

Central first inspection team

I look forward to meeting with President Obama in Hague, Holland in two days, and welcoming him to Beijing in November to attend the APEC informal leadership meeting. I believe that with the joint efforts of both sides, China and the United States will continue to develop towards the goal of building a new type of relationship between major powers.
خارج شده است

این صفحه در 0.143 ثانیه 22 نمایش داده شد.