انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي مانند صفحه اي سفيد است كه هرچه بر آن بكشي همان ميشود! ميتواني شادي يا بدبختي را در آن رسم كني! تمام عظمت وجود انسانيت در اين آزادي عمل است!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 1 _ قدم چهارم (الانان)  (دفعات بازدید: 2023 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 1 _ قدم چهارم (الانان)
« : 16 اوت 2012، 11:10:02 pm »

[ آيا ميخواهم صادقانه به خودم بنگرم ؟ چه چيزي مانع راهم ميشود ؟
« آخرين ويرايش: 26 اوت 2012، 12:44:02 am توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 1 _ قدم چهارم (الانان)
« پاسخ #1 : 26 اوت 2012، 12:55:44 am »

بله : من از زندگي درد آور گذشته راضي نيستم و ميخواهم آن راه و روش را تغيير دهم . پس ابتدا بايد ببينم چه كرده ام ؟ چه هستم و چه ميخواهم باشم امروز نيازمند اين هستم كه با صداقت زندگي كنم برنامه به من ميگويد تنها كساني موفق نميشوند كه نميخواهند خود را صادقانه به اين برنامه ي ساده بسپارند من هر چه در اين قدم صادق تر باشم به اصل وجود خودم نزديك تر ميشوم.
دعا: براي صداقت و شهامتم دعا ميكنم.
موانعي كه سر راهم قرار گرفته اند، ترس ها، نقص ها، غرور ، خود محوري و همان شخصيت كاذب است.
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 28 سپتامبر 2012، 08:07:39 pm »

من ترس دارم از اینکه به گذشته برگردم و نسبت به
افرادی که گذشته مرا ساخته اند کینه به دل بگیرم
احساس میکنم آن جور که باید صادق نیستم
و اقرار کردن برایم سخت است
من باید تمام تلاش خودمو انجام بدم تا دیوار انکار را بشکنم
و بتونم صادق باشم
من باید واقعیت ها را قبول کنم و در لحظه
زندگی کنم و برای رسیدن به بهبودی ام از هیچ کاری دریغ نورزم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #3 : 03 اكتبر 2012، 09:00:58 pm »

بله
ترس های فروان و پررنگی که دارم مانند: تأیید نشدن، طرد شدن توسط اطرافیانم و خیلی چیزهای دیگه
من از این می ترسم که وقتی به خودم بنگرم
و از نکات مثبت و منفی خودم آگاهی
پیدا کنم از خودم ناامید شوم چون خود را آدمی پر
از عیب و نقص می دانم.ترس از این دارم که دیگر خودمو نپذیرم و دوست نداشته باشم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn538
The night the emperor _2429
« پاسخ #4 : 02 آوریل 2016، 10:31:26 pm »

"Tian Miaowen said:" good! At that time, you will not keep the mood. Then peel the silk cocoons and carefully to find conclusive evidence to attack Ye Xiaotian?" Tian Bin Fei did not show concern for her sister, can only answer from the maintenance of the family's point: "no! The war is to maintain the family's reputation and dignity, not to immediately color, dignity is all gone. Even the murderer must then slowly after another visit, even knowing that Ye Xiaotian is a scapegoat, I can kill him. No choice!" Tian Miaowen did not speak again, what has been said here, Mr. Tian Fei has what all understand. "Good old dog! Zhan Boxiong!" "Bang" sound, a cup is Tian Bin Fei clenched smash, blood flow down slowly from the palm. Tian Miaowen startled, hurriedly pulled out a handkerchief, angrily: "you are here and what hair, also not quickly wrapped!" Tian Bin Faye see sister concern although not how good tone shows between the lines,hogan sito ufficiale, still excited incapable of further increase. Since the last faux pas divulges his mind. He has also shame and fear, knowing that this feeling is a morbid, but he can't control it. He was worried that his sister would never pay any attention to him. He knew to the sister of wisdom, the three from the giants of the unmarried husband is how's sudden death, in all likelihood deceive but her, but before he can let the sister produce a wrong guess: he did not want to let their own right arm from Tiangu is married to a woman,nike tn pas cher, so he would rather be at the expense of sister happiness, all to the family! So, even by her resentment, he Gan if Yee, once they are sister to know the truth, he simply can not afford sister contempt and disgust of eyes. Tian Miaowen facial expression a cold, Tian bin Fei rushed immediately after handkerchief wrapped around the palm,goyard soldes, meat and porcelain pieces, still very painful, he did not clean the, palm wrapped the handkerchief and then take a magic bullet, dizzy Tao Tao I wonder if heaven and earth. "Clean up the wound and put some medicine on it." Tian Miaowen he wrapped a handkerchief and remembered wenpo to his wound left a few bottles of Jinchuang medicine they stumble to fetch and put it on your desk, himself carefully in the chair opposite him sit down, Tianbing Fei pull out of broken tiles, casually down some Jinchuang medicine in the palm, field Miaowen way: "you do not do is show primary male daiko. Otherwise,scarpe hogan outlet, I will put the exhibition house uprooted." Tian Miaowen said: "I'm not dead, but he can't be cheap." Tian Bin Fei said: "it is natural!" He said, while the handkerchief baby wrapped in the hand. Tian Miaowen was staring at him: "what are you going to do?" Tian Bin Fei said: "i......" Said only one word, Tianbing Fei is paused,scarpe hogan outlet, from the personal feelings, he can poured everything, even if only for in exchange for the sister of a smile. But, since my sister is not serious, reason prevailed, Tian Jia generations. Good governance for more than 100 years, just to save this regiment. This is his liberation Tian glory last cost,hogan outlet, really can take out squandered??Related Articles:

There is n

Such as wa

The boss,

I looked at her, her barber's back or blocked my line of sight, and then I heard the voice of "Sir, checkout here", my barber A Cheng. I walked to the counter, a step by step slow, I deliberately slowed down the pace, as if looking forward to what, and what is waiting for what. I don't know why I have a reluctant to part, do not want to leave the barbershop feeling. I thought the girl was funny, but I didn't see her face all the while.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
My sister _3
« پاسخ #5 : 09 آوریل 2016، 01:42:35 am »

although the elder sister is one year older than me, but what matter she all let me. A few days ago, young aunt brought the two of us to fix the teeth and sister teeth I much more serious, but she worried that the I'm afraid, always let aunt accompany me. At ordinary times,hogan outlet, whether it is playing or eating delicious, she always put the best for me. Others asked her why she did so,tn requin pas cher, the elder sister said: "my sister is younger than me, I have to let her." Have a sister like ah!
 my sister called Zhao Yinuo, nine years old this year, is the six second year students of class four.
 eight: my sister,
 this is my sister, Chen Zhaoying.
Round sister < p > is a tall man's cheek, eyes not too big nor too small but very spirit, her sister's hair is brown,chaussure louboutin pas cher, soft and long, always tie a ponytail.
 seven: my sister,
 six: my sister,
 Hello, everyone. My name is Chang Hang. Do you know my sister's name? If you can't guess, just go and see my sister!
 once, I had a fight with my neighbor. My cousin secretly told the elder sister. She would take the table stare said: why fight with others. I have one one things to say again, this untied the misunderstanding, I and table back together.
 in my family, my favorite is my sister. When I was a child, my father and mother were not at home, usually she took care of me, so I know her very well.
 once, the teacher arranged a reading notes, I do not know how to write, my sister patiently taught me the method. Let me read a few times article, after we both and mutual exchange of experience, and then put down experience, naturally become an article, finally, the words of polish, Du Hougan was written. I really want to say to my sister, "thank you, sister."!"
 I love my sister, but also love her learning, and patient to help people's good quality.
 sister's face bulging, red, just like the opening of the peach blossom. She has a pair of eyes under the light of her eyes, and every day to stare at me, for fear that I do not learn. And her clever mouth,scarpe hogan outlet, all the day to me. Her hobby is sleeping on the bed like a pig. I remember one time she was in high school, she didn't know that she was going to get up early. She was the same as the primary school,scarpe hogan outlet, who is lazy in bed. As a result, you guess what, the teacher gave a good lesson. To that time, she didn't dare to sleep. Ha ha ha ha......
 my sister's name is Guan Tong,hogan outlet, she is 13 years old this year, she often in the class,hogan sito ufficiale, the whole school was the first, she won't be the first,mont blanc porte mine, she will cry not to stop. She had at least fourth. My elder sister is very beautiful and very tall. I used to take my sister's name as a joke, but my sister didn't scold me. I >
 sister's singing is very good, but also on the tv!
 this is my sister, a clever, kind, loving little girl.
Related Articles:

My pain composition _4

On the lan

If the global water compositi

This year summer vacation, I cherish excited mood and my mother and I went to the treasure island of China - Taiwan, on a day trip, we followed the tour guide came to the Taipei 101 building, 101 why is 101. The original 101 has one hundred and one floors.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Promise of love (eight)
« پاسخ #6 : 13 آوریل 2016، 11:36:48 pm »

HTML template of the promise of love (eight)
 time like water, quietly flowing slowly is higher in the sky, the sunset, slightly red. Eyebrows, white marks on the wall beside the window, it seems that the gloomy sky, blue and gray tones Zhengyin into the eyes and ears, once a girl was leaning on the edge of the bed and pleasing to the eye with. How did that Lang Lang under a clear sky, that of men and women once said that promise, has now by exceeding the time limit, the scene scene dialogue, now has vanished. The time has long been the plot, Yuxiaoyunsan. Perhaps there is no future tomorrow, we will continue to. However, how far the road, love is how far, road in where, but love it? Lan Yan,hogan interactive outlet, tell mother, what's going on? A middle-aged woman is concerned about road, kindly face with a trace of wrinkles, rough and not any rosy skin, wearing a simple dress, LAN Yan's mother. Mom,golden goose outlet, no matter what, it's not the first time! LAN Yan replied comforted her mother, indeed, although this is not the first time, but it is the first faint,hogan sito ufficiale, once thought, perhaps his life continues much longer,hogan outlet, this LAN Yan most clear from this year, two years after the death of his father. The condition repeatedly, although that can treat, but money is a big problem, and now lost my father... Is you sorry mom, your father, now you... Middle-aged woman speaking at this time have been silent, and unable to part caress this beautiful and lovely daughter's face, how did the love of her husband has gradually gone, but now,tn requin pas cher, look at this picture with LAN Yan Xiao face, the drooping shoulders like this belongs to, is a clever and lively princess, but, God does not take pity on her, let her feel the world of despair, so once cheerful personality to back in front of strangers that cold face. His mother is powerless. Today, however,scarpe hogan outlet, Lan Xin did not see her sister,hogan scarpe, not he did not come, but to go to class, this is her sister's request, so, a mother and daughter are discussing the withdrawal of the things. Simple street, vague is over, next to that of a humble alley now has a a young boy is waiting for something, may be looking forward to, often ask occasionally pedestrians crossing the road, although not many people after. But the boy did not because here less and change the position, in fact, this is not because of the Yancheng depression, but this is not Zheng Jie. Maybe people think this is a strange man, of course, this strange man is me. A day night, I was in this position met Yan Lan, situation at that time, think about also is an unexpected and complex,golden goose outlet, intended to wander the streets going back to Sioux City, but I again because she was injured while, I own are not sure LAN Yan is my bad star or what star, because I want to see her when I have amnesia, when he was about to leave the because of her that I become normal. This is called fate. I think, maybe God is trying to make fun of me. Your brother is waiting for my sister? While I sigh when his life is changing, all of a sudden from me and transmitted to the sound of a boy questions the sound;Related Articles:

The busy c

The night of the Banshee

Round Midn

I climbed mountains, turned over several hills, trees ripped clothes, was raised on the mountain stone tripping feet, it seems that this blind and sentimental attachment, only to meet you, Gesang flower. See you in the desolate expanse of heaven and earth, bloom soft loess ground.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Flying my heart
« پاسخ #7 : 13 مه 2016، 06:30:20 pm »

Fly your heart
 the long-awaited summer is coming, I can't wait to travel a lot. In July 3rd,nike tn pas cher, I came to the park and Dad,nike tn pas cher, the main activities of the two, one is walking in the park trees; the two is the experience of those most popular children's rides.
  &nbsp,louboutin pas cher;         still childish I threw second lined up first. I don't have tickets out of their pocket money to buy two tickets "torrent". After ten minutes of waiting for us to the rear.
            "torrent" as the name suggests, you can also guess about the content of the game. Dad reluctantly I pulled the boat. The ship can Yin,golden goose saldi, started slowly, you hao against Inter has slid to the slope before,chaussure air jordan soldes, it suddenly accelerated, to downhill, it wash regardless, Ren inertia to throw you into the water until you hear the because you fear screams to slow down. My heart began to accelerate, both fear and excitement. Look! And a greater slope appeared, my heart is surprisingly recovered to normal, as I face the exam,air max femme pas cher, exam is always tense, real test and calmly the is really wonderful! Speed is getting faster and faster,chaussure tn pas cher, reaching the top! My beautiful panoramic view of the park! Going downhill! Ah ah...... I close my eyes, too late to react, has been poured all over the water, fell to the bottom of the slope. To exit, I looked back at the highest slope,hogan outlet, he is difficult to imagine just so high from the top of the slide down!/>   
            flying their own minds, perhaps in the hustle and bustle of the city for a long time for you to come to this place to take a little while, will be!Related Articles:

The winter

A good book with me to grow

Love sunshine _0

That day I QQ inadvertently added to him, so we got to know. Just because the evening is not used, the way I go home the night is very remote, so I often ask someone to send home, otherwise you will call the parents to pick me up, or they are afraid to go home. Because of this, the night he sent me home, he is certainly not a person, and one of his friends.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Technical summary of the work in 2015
« پاسخ #8 : 01 ژوئن 2016، 02:35:06 am »

(a), clear the purpose of running a school,hogan rebel outlet, >
 five, social benefit and economic benefit
< p > according to the local actual situation, improve the rural practical technology, Qian Mai Township adult school run since has done a lot of experimental projects. The local effect of the following items: < p
1, of edible fungi planting; 2, rape planting; 3, vegetables in open field cultivation technology; 4, greenhouse cultivation of vegetables; 5, small bitter seeds of grafted eggplant, other relatives of plant grafting technology; 6, Suanhuang cultivation techniques; 7,nike tn pas cher, corn cultivation technique; 8, Melon Cultivation Techniques; 9, pigs, fish feeding; 10, pesticide, fertilizer, plant growth regulator; 11, crop diseases and pest control; 12, livestock disease prevention.
 four, successful experience and the sustainable development of the project
 according to the economic interests of the township, the above training has been the trust of the people,hogan outlet online, in the process of training, we do the students familiar with, and then use, not familiar with, and then discuss. In the training of each student speak clearly, what is called attention, what can be done, what can not be done. What steps can be omitted, and what steps can not be omitted. After several years of hard work, our school has made gratifying achievements. So can continue to develop the project are:
20 officially opened. Covers an area of more than 20 acres, the total construction area of 307m2; in which the teaching of housing 168m2, staff quarters 96m2, student canteen 43m2 (which 43m2 student canteen is wood board room). Existing staff of five people, full-time teachers, 4 (college degree 3, secondary education 1), including technology, 1 employees; now in the principal class have a,guess soldes, 49 students. XX was approved as a qualified school in December. XX April was modest step Township Party committee, the government awarded the advanced collective training of practical technology". To the practical and technical personnel has been out of training, training 3678 people, 118 people long.
 three, the school's development goals
< p > with the government has gradually paid more attention to adult education, continue to create every adult technical school; Qian Mai adult culture and technology schools in the township to develop rural practical technical talents, achieve today's education is that today's economy; Qian Mai Xiang adult education goal is: "Pujiu" backing; achieve "Pujiu" later, junior high school graduation training of rural practical technical talents; to 20XX, expand enrollment range radiation in Nanling Town, waxy tie Xiang, 180 students and correspondence students, and strive to do provincial qualified school, for the development of economic and social contribution.
2015 years technical work summary
Technical summary of the work in 2015
1,timberland outlet, of edible fungi planting; vegetable 2,air max baratas mujer, open field cultivation technology; 3, greenhouse cultivation of vegetables; 4, small bitter seeds of grafted eggplant,chaussure jordan pas cher, other relatives of plant grafting technology; 5,hogan rebel outlet, Suanhuang cultivation techniques; 6, Melon Cultivation Techniques; 7, pigs, fish feeding; 8, pesticide, fertilizer, plant growth regulator; 9, crop diseases and insect pests in pest control.
Related Articles:

2015 fall

2012 - 2013 of the second semester of school Youth League work summary

2014 first grade parents will speak

In the process of recruiting departments strictly according to the school students will internal regulations, careful examination, focusing on the selection of, for students to bring the fresh blood. The successful completion of the work to become the future work of the smooth development of the original power. At the same time, it also produced a new session of the student union cadres through democratic elections.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 200
    • nop560
http://www.hermesjewelry.co/ please washing with plenty of water
« پاسخ #9 : 07 ژانویه 2018، 10:27:35 pm »

5 skin care products, to ensure that the jewelry cleaning,8 grams of bleaching powder
   please washing http://www.bvlgarijewelry.co/ with plenty http://www.mmxm.co/ of water,Channel hot livemore easily hidden dirt and oxidation) silver Van Cleef Knockoff to oxidation this is the silver contact air after oxidation of natural van cleef and arpels replica phenomena The temperature is not too high, [with] topic http://www.hfgd.biz/ 130th: British election: General turmoil vca jewelry replica Aunt Mei lost all their possessions, wipe the silver paste wipe the general jewelry shop should can buy. the 25 day, Ma: [Topic 127th]: 2017.

http://park5.wakwak.com/~bambooda/cgi-bin/yybbsv2.cgi

http://lnedulex.com/plus/feedback.php?aid=206

http://www.moneyscience.com/pg/blog/TheReformedBroker/read/796907/this-is-where-we-are#comments

http://www.hmbccz.com/Review.asp?NewsID=93

http://xydama.net/forum.php?mod=viewthread&tid=64&pid=30732&page=9&extra=page=1#pid30732

http://www.matsue-yado.com/otoku/clip.cgi

http://observatoiredesreligions.fr/spip.php?article9

http://www.baby1419.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1676&pid=191932&page=4&extra=page=1#pid191932

http://audeladeleau.free.fr/spip.php?article3/

http://park1.aeonnet.ne.jp/~marines/cgi-bin/kmfantasy.cgi

http://www.nj-bridge.com/ad/Review.asp?NewsID=491

http://park20.wakwak.com/~ventura/cgi-bin/board45.cgi

http://www.bjsax.com/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://www.bhzyxy.net/dxx/Review.asp?NewsID=2989

http://www.francochilenos.com/spip.php?article2750/
خارج شده است

این صفحه در 0.077 ثانیه 22 نمایش داده شد.