انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

تو كساني كه دوستشان داري و كساني كه از آنها متنفري همگي جلوه هاي خداوند هستند، همين جمله كوتاه ميتواند تمام زندگيت را دگرگون سازد. لحظه اي كه فرد دريابد كه همه چيز يكي است عشق به خودي خود طلوع ميكند و این يعني تصوف

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اعلام پاکیه نیکوتینیها  (دفعات بازدید: 10414 بار)

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde427
Expert of the State Council - China Switzerland FT
« پاسخ #60 : 11 ژوئن 2016، 04:50:14 pm »

Expert of the State Council: Sino Swiss FTA to prove that China's market economy status of the trade agreement with the market economy and the trade of the two sides
,yeezy boost 350 pas cher
< p > people net Beijing,hogan scarpe outlet, May 25 (Xinhua) today,goyard prix, dingyifan,scarpe hogan outlet, deputy director of the Institute of development research center of the State Council World Development Studies guest powerful forum, to "Zhongrui trade agreements and bilateral cooperation new opportunities" in the title and users of online communication.
 Ding Yifan believes that the significance of the Sino Swiss FTA is far beyond the Sino Swiss bilateral trade. For China, the Swiss economy and the market is not large. But its symbolic significance is very important. As the most open economy in the world,hogan sito ufficiale, the signing of Sino Swiss free trade agreement is a symbol of Switzerland's acceptance of China's open and free market economy. It proved to the world that China's market economy status. In the future,hogan outlet, all the accusations that China's market economy is not free will no longer be established. Second,hogan outlet, Switzerland in the geographical location of the EU countries around. To some extent,hogan scarpe, Switzerland will be a stepping stone to China's entry into the European market.
 (Editor: SN056)
 (original title: Sino Swiss FTA proved China's market economy status)
Related Articls:

Yuyao post

3 Henan Luoning County Office

The Central Committee Chairma

He also stressed that in the process of promoting the project, to highlight the resource saving and environmentally friendly green investment oriented. Adhere to the investment selection, green investment, advocate green investment, vigorously the introduction of high technology content, low energy and material consumption, low pollution emissions.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Wang Yi the root cause of terrorism is to eradicat
« پاسخ #61 : 12 ژوئن 2016، 01:47:58 pm »

Wang Yi: the root cause of terrorism is to eradicate the breeding ground for terrorism,hogan outlet, Wang Yi, the soil
< br / > the second session of the National People's Congress third meeting news center 8,scarpe hogan outlet, 10 in the media center multi-purpose hall held a press conference, foreign minister Wang Yi on issues related to China's foreign policy and external relations answered questions from Chinese and foreign press.
 Tokyo's Park heavy green refused to square dance
 Xi Jinping Lu is the same group of youth< p > two sessions, after Shanghai Delegation to participate in the deliberations, Xi Jinping and a representative mentioned that "Lu Yao I know,air max homme pas cher, then go to the countryside to work also and he lived a cave, had in-depth exchanges."
 Xi Jinping visited Jiangxi what is the spectrum of the
 (original title: Wang Yi: anti terrorist strategy is to eradicate the breeding ground for terrorism)
 due to the gap between the rich and the poor, the people's income growth mechanism is the lack of effective system to protect, through the comprehensive deepening of reform, there is more to get a sense of voice growing strong. Before a number of surveys show that income distribution reform has become the first livelihood issues of the current public relations.
 people get a sense of increase is not equal to a raise
 editor: SN146
3 5 afternoon, Xi Jinping in his own Shanghai group attended the review. By convention, he will be targeted to select several local delegations and representatives to interact. In March 6th, he first chose the Jiangxi delegation. What did he say in Jiangxi? And what signal to release it?
 China Daily: Foreign Minister hello. Recently, from Paris to Sydney,golden goose saldi, from West Asia to West Africa, a series of major terrorist attacks occur frequently. I would like to ask the foreign minister, China for the fight against terrorism, to carry out international counter-terrorism cooperation, how to hold the position and views? thank you。
 the so-called "common", is that we all come to a place to rest,guess pas cher, not everyone can be "wayward" place to rest. Allow the latter to survive, will lose the existence of the former, the park will become a private garden". "Square" will become "narrow garden". Such an idea, an orderly reference to today's china.
 Wang Yi: terrorism is a common threat to humanity, the fight against terrorism is every country should bear the responsibility, China has been actively involved in international anti-terrorism cooperation. At the same time, we believe that the root cause of terrorism is to eradicate the breeding ground for terrorism. Only to promote the economic and social development, properly handle the conflict areas, advocate equal dialogue between different civilizations, religious,ray ban outlet, ethnic,chaussure tn pas cher, we can let the spectre of terrorism have no place to hide. China is also a terrorist victims,hogan outlet, facing the "East Turkistan Islamic Movement" violent terrorist forces in the real threat, we will in the spirit of mutual respect, equality and cooperation spirit, together with other countries to jointly respond to terrorism to bring new threats and new challenges. thank you!
Related Articls:

Beijing bid to host the Winte

Lanzhou primary and secondary

At the same time, the town party secretary, chairman of the National People's Congress, all cadres stationed in the village, the implementation of defend to the straw jinshao. On the evening of 7 to 9 points, inspection staff and village cadres also did not eat dinner, at this time, the field is dark. So, the staff will go to eat jinshao.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
The opening speech of the poetry reading
« پاسخ #62 : 13 ژوئن 2016، 04:39:48 am »

you guys are good! In the maple leaf fluttering in late autumn, we here together a hall, was held by the Chinese group, Communist Youth League school and taught at the joint of the "autumn of rhyme" large-scale poetry recitation, which is very timely. Students, autumn,chaussure golden goose, not only is the harvest season, but also the season of your harvest,gioielli pandora outlet, of course, is also the season of poetry harvest. You, as a youth, is not only the future of our country, but also the future of Chinese poetry.
The opening speech of the poetry reading
< p > the school organized the event,hogan outlet, mainly based on the following considerations: one is to call for the arrival of the poetry of Renaissance, we should let the contemporary poetry become after the book of songs,tn pas cher, songs of the south, Yuefu songs of the Han Dynasty,yeezy 350 pas cher, Tang,golden goose deluxe brand, song, Yuan's rise again, let the contemporary poetry has become in the history of Chinese poetry indelible a pen; the second is to learn from everyone's literary personality, cultivate your soul, everyone's poetic soul casting; the third is for the promotion of Putonghua, let Mandarin poetry affection to flying in the wings of the clever.
 to say these, and finally I wish every one of the students to achieve excellent results, I wish this event a complete success.
 teachers, students:
 poetry recitation opening word
 but, now this material is extremely expansion of the times, poetry is more and more far away from us,ray ban sito ufficiale, once known as the "poetic country" of China seems to have become history. The living soil of poetry is dying out. Who can write poems, who read a poem? Has become a question of the times. Poetry only survives in the so-called circle of poets and the Chinese Department of the University, which is in an awkward position.
 students, let us save songs! You are the future of China's knowledge groups. Someday, some of you will become an academic elite,scarpe hogan outlet, of course, there is no lack of the birth of the poet. You have to believe in yourself and believe in the future.
Related Articles:

Reference

Sports dep

Social pra

Our team has four members of the team, in the face of heavy production tasks, we know that "blacksmith must own hard truth, since the development of" four base "construction work, we in the party's guidance and help, actively fully serviced with a strong team members, establish and improve the work system, strengthen professional knowledge learning, to further enhance the team's cohesion and combat effectiveness.
خارج شده است

این صفحه در 0.097 ثانیه 20 نمایش داده شد.