انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

یکی وضعش خوب می شه میره مکه می شه حاجی .
یکی هم زندگیش داغون می شه میاد انجمن و می شه ناجی !
.
حاجی فکر رها کردن و نجات یافتن !
ولی ناجی در حال رها شدن و نجات دادن !
.
راستی کدومش با ارزشتره ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اعلام پاکیه نیکوتینیها  (دفعات بازدید: 12571 بار)

fns4565

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 31
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : اعلام پاکیه نیکوتینیها
« پاسخ #30 : 19 آوریل 2016، 11:57:54 am »

صنایع دستی اصفهان

در اینجا نگاهی می اندازیم به صنایع دستی اصفهان که شهرت جهانی دارند. و شاید بسیاری از مردم دنیا، ایران را با صنایع دستی شهرهایی چون اصفهان بشناسند. صنایع دستی شهر اصفهان نشان دهنده ی ذوق و هنری است که مردمش داشتند.

صنایع دستی اصفهان، قدمتی طولانی دارد. اوج رونق و شکوفا شدن این هنرهای زیبا دوران صفویه بود، از آن زمان این مهارت از هنرمندان و استادان بزرگ، با روش استاد شاگردی، نسل به نسل منتقل شد تا به امروز. صنایع دستی اصفهان پستی بلندی های زیادی داشته است. پس از رونق دوران صفویه، بازار این حرفه در زمان قاجاریه از رونق افتاد و بعد از انقلاب مشروطه، جان تازه ای گرفت و خوشبختانه هنوز هم پابرجاست. با نگاه کردن به آثار تاریخی زیبای اصفهان میتوان اصالت هنرهایی چون کاشی کاری، تزئینات آجری، آینه کاری، انواع خط و گچ بری در دیواره، سقف ، ستون و … مساجد، عمارت ها و دیگر آثار تاریخیش دید.

با عبور از بازارهای قدیمی اصفهان مانند قیصریه، صنایع دستی چشم نوازی را میبینیم که نظر هر کسی را به خود جلب می کند. با عبور از این بازار و دیدن گردشگران داخلی و خارجی می توان فهمید که این صنایع زیبا علاقمندان بسیاری دارد. صنایع دستی اصفهان قلم زنی، میناکاری، خاتم سازی، پارچه قلمکار، ملیله سازی، فیروزه کوبی هستند، که توضیح مختصری درباره آنها بیان کردم.

از جمله دیگر صنایع دستی اصفهان، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

قالی بافی
 نگارگری
 منبت کاری
 نمدمالی
 تراش مس
 صحافی
 ضریح سازی
 معرق
 سرمه دوزی

میناکاری اصفهان

صنایع دستی اصفهان

در مغازه های صنایع دستی اصفهان و حتی دیگر شهرها ظروف و اشیاء نیلگون رنگی، دیده می شود که یکی از پر طرفدارترین صنایع دستی اصفهان است. در مورد زمان پیدایش این هنر زیبا اطلاعات دقیقی در دست نیست و تنها، نمونه های محدودی از دوران صفوی باقیمانده است و بعد از آن در دروان قاجار نمونه های اندکی همچون سرقلیان و کوزه قلیان و .. که میناکاری بوده، به چشم میخورد. پس از آن، دوران پهلوی شروع خوبی برای این هنر بود، که استاد «شکرا… صنیع زاده» توسعه اش داد.

عناصر اصلی هنر میناکاری، فلز و آتش است و بعد از آن رنگ هایی ک به آن جلوه می دهد. روی طلا و نقره می توان میناکاری انجام داد ولی مس فلز اصلی انجام این کار است. زیباترین اشیای میناکاری که نظرها را جلب می کند ظروف تزیینی، گلدان، زیور آلات ،جعبه لوازم آرایش، تابلو و … است. گاهی ترکیب این هنر زیبا را در کنار دیگر آثار هنری میتوان دید.

قلم زنی اصفهان

صنایع دستی اصفهان

قلم زنی در اصفهان جز صنایع دستی پررونق است. قلم زنی هنری است، که شاید از همان ابتدای زندگی بشر بوجود آمده. قلم زنی همان هنر حکاکی کردن روی سنگ (حجاری)  بوده که طی مراحل مختلف در طول تاریخ، بر روی فلزهای گرانبها انتقال یافت.

هنر قلم زنی، کنده کاری و ایجاد نقش و طرح با قلم و ضربه چکش، روی اشیای فلزی است. طلا، مس، برنج، نقره، آلیاژ مس و برنج فلزاتی هستند که برای قلمزنی عموما استفاده می شوند. اشیای بسیاری مانند ظروف، گلدان ها، تابلوها و … با هنر قلمزنی آراسته شده اند، که زیبایی خیره کننده شان نظر همه را به خود جلب می کند.

پارچه قلمکار اصفهان

صنایع دستی اصفهان

پارچه قلمکار یکی از صنایع دستی پرطرفدار اصفهان است. تاریخ پیدایش هنر قلمکاری به زمان حمله مغول ها باز می گردد، که نوعی ایده ی جدید از هنرمندان ایرانی بود. سپس در دوران صفویه گسترش یافت. در زمان شاه عباس صفوی از این پارچه های زیبا برای دوخت لباس استفاده می شد و توجه درباریان را به خود جلب کرد بطوری که لباس هایشان را با این پارچه ها تهیه می کردند. پارچه های زمان صفوی بسیار پرکار بود و کمتر جای خالی در آن ها دیده می شد. اما از رونق آن در دوران قاجار کاسته شد، سپس رضاشاه با دادن تمهیدات ویژه سبب رونق این حرفه شد. امروزه، در خانه هر ایرانی، می توان یکی از این پارچه های زیبا را دید.

قلمکاری به معنای تصویر کردن نقوش و طرح هایی بر روی پارچه ساده از جنس کتان و کرباس می باشد. اوایل این عمل با قلم مو انجام می شد ولی به علت صرف وقت و هزینه، هنرمندان ترجیح دادند مهرهایی را حکاکی کنند، و این کار را برایشان ساده تر کرد. بیشتر طرح های که بر روی این پارچه ها دیده می شود تصویر عشاق، تصاویر تاریخی، تصویر شعرا، تصاویر طبیعت، بته و جقه که به نسبت بقیه طرح ها، پرطرفدارتر است. این پارچه ها بصورت سفره، سجاده، لباس، روتختی و … عرضه می شوند. پیشنهاد می کنم برای بازدید نمونه های نفیس این آثار به موزه ی هنرهای تزئینی اصفهان مراجعه کنید.

خاتم کاری اصفهان

صنایع دستی اصفهان

یکی دیگر از صنایع دستی اصفهان خاتم کاری است. قدمت این هنر هم به دوران صفوی بر می گردد، در آن زمان کاخ ها، میز و صندلی ها، رحل قران ها خاتم کاری شده بودند. ابتدا مرکز خاتم سازی، شهر اصفهان بود. اما بعدها این هنر در شیراز رونق بیشتری گرفت و امروزه خاتم سازی شیراز جایگاه بالاتری دارد.

هنر آراستن سطح شی ها را بوسیله مثلث های کوچک، در طرح های مختلف را خاتم سازی می گویند. این مثلث ها از جنس عاج، استخوان، مفتول برنج ، چوب و بعضی اوقات طلا هستند. خاتم اصفهان به روش خاتم شیراز ساخته می شود، گاهی با نقره یا مینا کاری همراه می شود، که در شیراز نمی توان دید. آثار زیبای خاتم سازی که در بازارهای اصفهان جلب توجه می کنند اشیای تزئینی، جعبه های زیبا، قاب عکس، شطرنج، تخته نرد و … هستند. به نظر من یکی از بهترین هدایایی است، که میتوانیم برای عزیزانمان بخریم.

فیروزه کوبی اصفهان

صنایع دستی اصفهان

فیروزه کوبی هنری است، که قدمت چندانی ندارد. فیروزه کوبی در مشهد انجام می شد ولی بعد ها، حدود 70 سال پیش توسط  «یوسف حکیمان» به اصفهان آورده شد. امروزه اجناس فیروزه کوبی اصفهان شهرت بسیاری دارد. اما صنعتگران مشغول به این حرفه و تولیدات محدود است. 

ظروف فیروزه کوبی شده از جنس مس، نقره، برنج، برنز هستند، در این هنر فیروزه ها در اندازه های کوچکی، بصورت موزاییک بر روی اشیا، چسبانده می شوند. این هنر زیبا در ساخت آینه شمعدان، گلدان، ظروف و زیورآلات استفاده می شود.

ملیله سازی اصفهان

صنایع دستی اصفهان

ملیله سازی یکی از ظریف ترین صنایع دستی اصفهان است. این هنر زیبا، نیاز به دقت ، وقت و حوصله ی بسیاری دارد. گاهی در ساخت اجناس ظریف و زیبایی چون گوشواره و گل سینه از زرگران و میناسازان حرفه ای کمک گرفته می شود تا جلوه ی چند برابری داشته باشند. زیورآلات، ظروف و اشیاء تزئینی بسیار زیبایی با این هنر خلق می شود.

منبع: نشاط آوران
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Has no one ever insisted on me to the end
« پاسخ #31 : 24 آوریل 2016، 02:48:06 pm »

HTML template has never been to me to stick to the end,hogan outlet?
< p > in the journey of love,hogan sito ufficiale, we always in the habit of non-stop substitutions,golden goose, finally even the head also don't return to leave,nike tn pas cher, I can't give you anything,chaussure louboutin pas cher, I'm afraid you gift I empty joy. So let me like the ostrich burying its head in the sand thick! I only look forward to a person who insists on me,tn requin pas cher, when I was 70 years old,sac goyard pas cher, said to me,hogan outlet, "I love you more than I used to"
Related Articles:

After graduation _0

Moist hear

Lonely Night Walker

A year, tomorrow you must go abroad game, I know you expect this has for a long time, this is the game for the first time since you hurt, I miss the time you are not injured, perhaps we still have the opportunity to see many, maybe the situation will better than it is now a little. But I am very satisfied, although you are not particularly able to understand me, even when I was angry, you never coax me.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Firefly
« پاسخ #32 : 26 آوریل 2016، 01:32:35 am »

enthusiasm to help others, but also by the street laughed: ha,golden goose saldi, you like the poor, so small, the light is so weak, dare to display slight skill before an expert in front of us! Our light flooded you is easier than a cup of boiling water to melt a piece of candy! At this moment,hogan outlet online, a sudden power outage,scarpe hogan outlet, showing off the lights immediately disappeared in the darkness,hogan roma outlet, the firefly is still shining......
 summer night, there is a kind of spirit, they wait in every place,hogan outlet online, ready to catch the night or the lost man,scarpe hogan outlet, playing a lantern, they are fireflies.
 at the moment,ugg pas cher, the firefly no revenge lights, but accompany beside them, such as street lamp light recovery. The street also feel shy to firefly apologized, and they are the most friendly friends, together for the passers-by lighting,air max pas cher, their light became a beautiful scenery.
The firefly HTML template
The firefly
Related Articles:

Everyone h

Last kindness

The world's richest man's investment and financing

The Secretary of the president, listening to nice, actually doing is all water sweeping wipe live. Busy time. He may even become a panacea plaster, where are posted, employee of the company for a meeting, he is a handyman, company executives met. He is a waiter. And sometimes even to the workshop to help sweat out behind and loading and unloading.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
if time could stop at the moment when we first met
« پاسخ #33 : 28 آوریل 2016، 02:47:38 pm »

There are a few people can understand
 "only if the first sign of life" itself? Then how have so many "at that time only then is the ordinary"? "Since ancient times, the love of free and hate", in front of the shadow of the intersection, the recall has just >
< p > perhaps in crowd noise can temporarily lost, but often a quiet, that love chaos in the rights and wrongs of and can not help but floating heart, "until the Acacia useless, not hinered disconsolately is clearly crazy."
< p > the sentence "life if only such as signs of writing is so deep, intimate have become old memories. Come to think of it only ran the forlorn. The first sight of the touch of beauty, in the heart of the hazy desire now, that a kind of melancholy, that kind of regret, the heart of a deep pain. In the rain of the night,hogan outlet online, a tearful parting,sac goyard pas cher, eyes disappear in the vast dust fall. The night of the full moon has not remember, just know that once the beauty has gone out instantaneous...... Passed away...... Tear...... Pain......
 Italy, with sweet and salty flavor,chaussure tn pas cher, that once in the sea, you read the Wushan cloud. The sea suddenly changed, how many emotions break away, and would. Thinking hard, make people sorrow Fu, terrified, but only in exchange for the wine into the feeling of sadness into my yearning tears.
 each other rub shoulders, such as fireworks instantaneous beauty has gone. The treasure,hogan outlet online, so far only the sustenance. Who did not cherish? Who will still regret? Among the six million, originated.
 also reminds me of a word "let alone who will wind cold, Xiao Xiao leaves sparsely closed window,hogan sito ufficiale, thinking in the past stand lower. The wine was mo Jingchun heavy sleep,tn pas cher, the book was poured tea consumer, the only way is unusual."
 was originally pleasant, dreamy feeling, a frown,hogan outlet online, a smile, like spring breeze, such as heavy rain shower. That kind of leap, bud, like fire,hogan outlet, ignited the boundless italy.
 can not help but think of let the words "only if the first sign of life, what westerly wind sad picture fan? But it will not change the hearts of the people, but people michimoto volatile. Mount Li language, clear night half, rain Ling ling. What care of babies, intimate day may."
 at that time only way is the ordinary, who has treasures has the beautiful, who can forget once the affection. "On this day will be a pair of lovebirds, in May for the Dalian Branch of the oath, the" two love if Jiuchang, a blessing in the mornings and evenings "test, with the time wasted, the end of the" a kind of Acacia, two xianchou "wait, in two people of the world not" ask the world, what love is, straight Shengsixiangxu ", there was only the" everlasting sometimes do, and a unique period. "
 however, the buried off the other side of the face of love, once the sea, heart still leaves the flower of Wushan cloud. Time can light, but not forget, once the beauty has become a pain here thinking.
< p > life if only as the initial review as, earthly vanity, superficial, just that at the beginning of a Neko weeping in heart, then only way is unusual.
Related Articles:

I can not return to the past

Margin of

I'm back i

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Management crisis, but can not be afraid of risk
« پاسخ #34 : 29 آوریل 2016، 08:18:42 am »

Management crisis, but can not be afraid of risk< br / > because recently Procter & Gamble, SK-II advertising storm, bright milk event and many other multinational companies and domestic famous enterprises,air jordan pas cher, such as all kinds of crisis events occur, nowadays there are a lot of talk about "crisis management" of articles and books to tap the essence of the things behind and hope can give some good suggestions on these events occur frequently or solutions.
 < br / > the first: crisis is cannot perceive, often unpredictable,chaussure jordan pas cher, the key lies in advance with a complete crisis management procedures and rules, and in the event once occurred after the start of the program, which will loss is reduced to the minimum.

< br / > the second: crisis is symptom and origin, the key lies in daily management issues,hogan outlet, all the possible cause of the crisis factors nipped in the bud, so as to avoid the crisis.

< br / > the three: Based on the above two views, namely some crisis is has symptoms and root causes, while others are "mishaps", simply can not prevent. According to the different take different measures, but they are to ensure that events cannot deteriorate, even pay into the high.

< br / > in fact, the above several viewpoints have the truth, in today's information is in flood,basket tn requin, full of uncertainty in, any tiny things are likely to cause great influence. As the so-called "Butterfly" phenomenon, is South America a butterfly flapping its wings in said that because of the ripple effect and the Taiwan Strait tornados occur. The different ways of dealing with the crisis may bring about different results. If the enterprise prior to a crisis management system, once after the occurrence of enterprises to calmly, timely communication processing, can often be saved the day, even a blessing in disguise. The crisis of improper processing (such as the lack of integrity, deliberately delay) the enterprises at a disadvantage: damaged the public image, huge economic losses, employee confidence shaken, customers and business partners, the loss, and even bring disaster to the enterprise. Not discussed here as a preventive measure of "management", because this is a and the comprehensive management level of enterprises related to the big topic.

< br / > about crisis management, I think for Chinese enterprises, the key is to realize the following points: first, the crisis is very event, enterprises can not be in accordance with the existing system to deal with,hogan outlet online, must beforehand formulation system written on the crisis event handlers and the plan, so as to ensure the crisis occurs in all employees abide by principles and methods of dealing with common. To avoid confusion in management. These processes do not work when the business is normal, but the crisis will be started in a timely manner and effective operation, the handling of the crisis play an important role. In this way, once the crisis occurs, the departments,hogan outlet online, agencies, employees know what to do, what to say,ugg pas cher, rather than "at a loss"". Secondly,hogan outlet, in terms of "in smooth water".
Related Articles:

Case interpretation ERP to th

Crisis man

Youth sad

Everything has a cause, he did not dare to complain about what. He kind of consequences, finally swallowed only yourself. But you will find yourself on so many excuses, like a piece of armor to protect themselves. But did not want to, but my heart tied. Did not dare to act rashly, because it has been unable to bear weight at any time will collapse.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Ma Yili Tu Songyan led the Shuangcheng life will b
« پاسخ #35 : 01 مه 2016، 09:09:43 pm »

< p > and plays Mai Li Hao is a long in the courtyard,goyard prix, speak GA Bang crisp, used to eating instant boiled mutton, used to drink Erguotou, and send the goujiandabei even to address their parents by their first name Beijing girl. This is a strong symbol of the role. Like Beijing and Shanghai two cities, Hao Jingni and Xu Jiahui different, and even the opposite,hogan outlet, but also mutual attraction. From the understanding to steal a marriage license, they only took 3 months of time, they began to separate the fashion "different" marriage "......
< p > in the play "Xujiahui" actor Tu Songyan,nike tn pas cher, this time no followed the in the double-sided adhesive "style of performance, but to create a completely belongs to own Tu style comic" style of performance, bring a even if again hard again entangled, or has the power to "taking pains" for the audience, try to love the people laugh "optimistic plywood" male. Tu Songyan said that the performance must be a relaxation, so that the real life is the rhythm of the rhythm, and sometimes perform also need to relax, just like real life.
Ma Yili Tu Songyan led the Shuangcheng life will be landing four TV
 City emotional drama "Shuangcheng life" will be launched in November 6th in Beijing, Shanghai, Shenzhen,tn requin pas cher, Heilongjiang four major satellite TV launched simultaneously. The twins life "is the gold medal screenwriter Wang Liping after the indulgence of life" the daughter-in-law of the good times and a realistic themes masterpiece, starring Tu Songyan and Ma Yili first concerns "weekend couples" in a tale of life,golden goose saldi, tangled and difficult long-distance relationship, both point showing the 60, 70,scarpe hogan outlet, 80 social elite crowd,hogan outlet, values and marriage concept of conflict. About Beijing girl Hao Jingni and Shanghai man caused Xu Jiahui's tragic emotion and city cultural differences between mother-in-law and daughter-in-law.       
 "Shuangcheng life&quot,air max homme pas cher; still
 before the "Shuangcheng life" in Tianjin, Hunan and Shaanxi and other ground stations broadcast, had a record of the most.
Related Articls:

Guangzhou Hengda debut

Dragan is a good captain

Dortmund w

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
SONNETS by William Shakespeare THE (15)
« پاسخ #36 : 03 مه 2016، 02:49:18 pm »

,hogan olympia outlet
XV
 When I consider every thing that grows Holds in perfection but a little moment,tn pas cher, That this huge stage presenteth nought but shows Whereon the stars in secret influence comment When I perceive that men; as plants increase,scarpe hogan outlet, Cheered and checked even by the self-same sky Vaunt in,scarpe hogan uomo, theiryouthful sap, at height decrease,air max pas cher, And wear their brave state out of memory; Then the conceit of this inconstant stay Sets you most rich in youth before my sight,goyard paris, Where wasteful Time debateth with decay To change your day of youth to sullied night,hogan sito ufficiale, And all in war with Time for love of you, As he takes from you,hogan outlet, I engraft you new.
THE SONNETS by William Shakespeare (15)
Related Articles:

The side edge cooking salt is healthy misunderstanding

Will tradi

Each constellation is suitable for the English name - in accordance with the personality of each per

Normal University after graduation, I was assigned to teach in a middle school in Beijing physics, for the work of teachers is put "play, has the sense of responsibility, but the lack of passion. Law-abiding, rhythmical, has been able to see their own look after 20 years, life is like a cup of lukewarm white boiling water.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
That year, that day
« پاسخ #37 : 03 مه 2016، 06:10:15 pm »

< p > home of the national day,hogan roma outlet, grandma actually as before: humped like shrimp, white hair off depleted, bronzed hand like a dry firewood, not stop coughing,chaussure louboutin pas cher, eat a meal to for a long time, because there is always choked. Father whispered: "your grandma is a day to live." My eyes were red, know grandma time is not far away.
 < br / > I along the village road has been running, grandma at his heels, a road only to hear wind from my ear shout flashed. In a moment I have run to the edge of the village, off the front of the small bridge is a field. At this time, my grandmother was getting on, and she ran and said she would break my leg. Her hands stick makes me more firmly crossed the bridge and ran into the fields. Grandma behind some worry, because the field is the highway,scarpe hogan olympia, the car back and forth on the looming. She was afraid I ran out of road will be unbearable to contemplate the consequences. Grandma shouted my name,air jordan pas cher, and ordered me to come back. And I don't care, continue to run fast forward. Grandma Huanghuangzhangzhang to follow behind.
 it is necessary to see the road, but then I turn to the right, and ran toward the small pine forest. The voice of the back immediately became hysteria, obviously grandmother has been very nervous. Because of the small hill behind the pine forest, village and bury the dead place, at that time is in the evening, Murakami has spread dusk the hillside was haunted. In my grandmother's view, I went to the hill slope far more dangerous than the road. She called out to me in a similar voice. My bare feet PA to rushed into the forest, not hesitate to run on the hillside, in a small clearing stopped, back bravely, waiting for my grandmother. < br / > < br / >. After a while, grandma to pant noisily to run to the, hand grabbed the the stick and messy hair impregnated with sticky sweat on his forehead. Grandma at two paces from me stopped, panting at me. I don't see her eyes at the front not far away,spaccio hogan outlet, there is a small slope. The slope on the sparse number of long small yellow flowers. Grandma looked over my eyes, and I was silent. Lying last fall brought me here in the small slope cattle grandpa. A breeze blew through the forest, whirring, slope of small yellow flowers trembling swaying in the wind. We zusun Liang stood there motionless, nobody spoke. Darkness swallowed with a little bit of earth, breeze increased,scarpe hogan outlet, and around only hear the wind blowing the roar of pine forest, I can not help but make the chills. At this time, grandma said, she looked at me and said: "your grandpa came here to complain? If you are not obedient,scarpe hogan outlet, your grandfather will not protect you." A short sentence grandma unexpectedly choked, tears crawling on her wrinkled face. I was frightened by the tears of my grandmother,hogan outlet, "wow" to a burst of tears. I cry in the dark empty thorn in the pines.Related Articles:

Women have

Happy pointers, love forever and the same direction

At that time I always thought that after 80 is only a synonym for a generation of writers. And then know that this is the name of our generation. We have been underestimated, being laughed at. In my opinion becomes not us, is the society, because the society has become too new, after all 60, 70 few people will worry about the house, but will not want to buy what car.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Xinrudaoge _7
« پاسخ #38 : 03 مه 2016، 07:15:03 pm »

The so-called natural enemies, that is two of them. But Taigang belong to bicker, in about basketball two people still have to be a little sympathetic feeling, moreover, usually in the basketball field to meet the opportunities, together with the time more, no matter how sub will be out of a tacit understanding to. In both animals mixed with mixed with found each other did not imagine in so unbearable, except for the occasional yiyanbuge scold two Chuai several feet as the active atmosphere, and will be able to Ann to do the good partner,nike tn pas cher, even Wang Ziming have joked have become accustomed to such noisy along the way. Until today,hogan sito ufficiale, two people are ready to spend, you know Wang Ziming this no appeal whatsoever never put across the years when the festival, so when the island the shout he died at night Trade Square countdown fireworks, he despised in incredibly mouth promised. "Chen Ting who?" Finally, Wang Ziming found that only one side of the island. "Don't mention it," Yu the walking around him, complain, "Kui I from the first advised to late, they are ate chengtuo iron the heart would rather die than be not willing to concede, what matter to than the brothers together across years is more important?!" Wang Ziming before heard as early as the school sports meeting chenting and Ouyang Xiao began to trouble, did not expect trouble for more than a month is no better sign,scarpe hogan outlet, I really do not know had seen chenting injured nervous soul off Ouyang Xiao where to go. "On the mobile phone without......" Island the halfway to found the stubble, depressed him straight to beat his chest. "I want to go and visit,air max pas cher, will also have a mass of information." Now look at the earlier time, Wang Ziming nodded: "do you want me to stay with you." The island side laughed at him: "you make an unnecessary move in terms of waiting for me." He waved his hand and ran. Wang Ziming "ah" sound, slowly and longly spend ten minutes to walk the remaining half of the journey, the destination has several teammates already there waiting for the,hogan sito ufficiale, P small hand took a box of fireworks in a black bag. Small P took a hand for him to play fireworks from the inside,hogan outlet, was asked: "boss?" Wang Ziming took a hand of fireworks, slapped his head: "who is your boss." He gave the island bow side has dialed a telephone,goyard soldes, but no one answered. P small service thoughtful for he put the fireworks lit the and and also a few brothers squat in to play a turn with circle "crackling" sound of the cannon. Wang Ziming bored with sticks to and fro, a few minutes after Zhong to island the play in the past, is still "beep" until became busy. "Shit, the turtles are all up."." 4, beautiful, "dating" Party Island is complaining to beat a big sneeze, just go back to the dorm and find the phone bell is broken, he looked at two caller side is dark to scold "when the father is flying," while playing in the past: "I just to, if you're bored to fire a cannon. Don't waste electricity in my phone." Wang Ziming this view he know how to dial back quite happy,hogan outlet online, listen to this mixed face sink again a bit, what also didn't say will not hesitate to press the hang up button. "Stingy ghost." The funny side island out of the bedroom and locked the door, it was silly to see someone in the night to play basketball.Related Articls:

The initial hot spot for the arts talent in Yan Meinv

Cousins 26

Pacheco National Football Association Cup goal to win Bai Xiaolei is expected to be the first

This micro-blog exposure, users have a message like, one netizen joked: "looks like the original, who said looks like my mother a cake is really india!" Also the netizen says: "it seems that! Laugh Minzui when the mouth and chin was simply a hair like!" More users praise the mother and daughter like Sister Flowers two.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Emotion of teachers and students _3
« پاسخ #39 : 05 مه 2016، 06:52:42 pm »

Emotion of teachers and students
 a ray of sunlight through the trees,hogan outlet online, shot in front of the school on the road, this road has written more than five years of my childhood footsteps. When young we enter the school the first step, when we first entered the bright classroom, you use a charming smile to greet us. You use love to bring us to the success of a step by step ladder, you use a smile to lead us on the road of life.< br />  & nbsp,hogan scarpe; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; you are our friends, the us to the knowledge of the ocean, let us and knowledge of the game; put us to moral trees, let us make friends with moral; the us to the field the happiness, and let us happy peers, you is how important ah!< br /&gt,scarpe hogan outlet;  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; you on such as a single simple, do not forget me, wind and rain in full bloom, wither in the wind and rain,nike tn pas cher, you the life energy in our body, rain or shine, you send the Tianjiao generation. Can you? When of the stars in the sky over the treetops glisten in the surrounded by darkness, your window lights, do not stop to improve their preparation,hogan outlet online, constantly correcting homework, red a pen, a pen, India into the heart of each student.< br />  & nbsp; & nbsp,sac goyard pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp; whenever you go to a lecture, we see after staying up your eyes through a root blood, the class you are so vivid, can be very few people know behind you spent much effort ah!< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; you is a gardener who teach us knowledge, teach us to be a person of truth,hogan outlet; you also gladne gave us motherly love! You like a beacon illuminating my rain future, instant sixth grade. We are about to graduate, was about to leave, can love our teachers and students like lotus root silk generally implicated a worrying, never separated.
        &nbsp,tn pas cher;   I love you!Related Articles:

Perfect jo

Warm note

Special gi

But his character is too straightforward, and he happens to be a gas of the girl child, she thought as a man, why he can't let her? Why not speak in a mild tone to appease her? At that moment, she felt that he was not to be forgiven.she went to the 98 step, she knew gradually filled with guilt feeling, she wanted to, in the love, although he was too outspoken, but what a stroppy.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Central bank hinted that the use of quasi directio
« پاسخ #40 : 07 مه 2016، 05:29:55 pm »

< p > Taiwanese network July 8 hearing yesterday,goyard pas cher, the central bank released the second quarter of the monetary policy committee meeting in the press release, content compared to the first quarter increased three sentences,scarpe hogan outlet, respectively, the beginning of the economic and financial structure of positive changes, "major economies,tn homme pas cher, monetary policy differentiation and flexible use of various monetary policy tools." Industry believes that the central bank implied,chaussure louboutin pas cher, including directional RRR, refinancing and widely circulated mortgage of loans (PSL),air max pas cher, and many other tools using the scope and magnitude will broaden.
, chief macroeconomic analyst at the securities securities Zhong Zhengsheng pointed out that the two quarter press release increased by three in the first quarter. First,sca goyard pas cher, in the analysis of the current domestic economic and financial situation, the increase of the economic and financial structure began to appear positive changes". This should be said that the current directional version of the total monetary policy is to achieve results.
 third, the next step in the discussion of monetary policy, the increase of flexible use of a variety of monetary policy tools". Zhong Zhengsheng believes that this change means such as directional drop quasi, refinancing and refinancing of the revised version of PSL (mortgage supplementary loan) the use of the scope and magnitude of the widening.
 second, in the analysis of the current economic and financial situation in foreign countries,chaussure air jordan pas cher, the increase in the major economies monetary policy differentiation". He will interpret this as the Fed rate hike is expected to be strong, with the ECB monetary easing to retrofit contrast. "What we need to pay attention to is that the developed economies and the general monetary policy direction,nike tn soldes, which may have a greater impact on China's cross-border capital flows and the RMB exchange rate." Zhong Zhengsheng said.
Related Articls:

Beijing Aoshen basketball team officially disbande

Nine knife was accused of 10

The World

During the Long March 1 Red Army in front of the open, when he was Secretary of the army reconnaissance Department staff Su Jing, one of the daily work is rendering the marching line graph. Break through Lazikou, Mao Zedong personally to 1 Corps commanding troops northward, Su Jing every morning to Mao Zedong's report on the day of the line of March.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Middle school
« پاسخ #41 : 09 مه 2016، 04:45:09 am »

Middle school

& nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; occasionally lift Mou,bottes ugg pas cher, will saw his half of the face and exposed at the edge of the window,hogan outlet, I just had to chuckle strike. How could he care corner of my tree humble grass.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; once that period belong to I and his story, you don't have to mention,mont blanc pas cher, just took that as a young and frivolous, can./>   
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; often class, see students light hold in play,hogan outlet online, the heart will be filled with a loss of sense of, is a secular to me this small black dot forget??< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in middle school,hogan outlet online, I even feel confused, gray sea of humanity, which is my shelter?, if the test into high school and university. Where should I go?/>   
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; from enter the school this began, I always all in prayer, pray you can as soon as possible from world of dust,hogan sito ufficiale, or to drink a cup of water is indifferent./>   
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in the middle school, perhaps only I a person only in the recess of the pen writing, probably the middle school is the most lonely is ~ ~ I< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Miss primary school every minute of time,hogan outlet, because had not cherish, because previous miss,nike tn femme pas cher, so miss it now./>   Related Articles:

Open Tomb

Under the Elms Wraith

Self disci

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • lmn538
Sweet Smell Of Success
« پاسخ #42 : 12 مه 2016، 09:11:27 am »

Sweet Smell Of Success
 a success:   

Wen arrested,chaussure tn pas cher, and play the book of changes; Zhong Ni Ecuador, and for the spring and autumn; Qu Yuan's exile, but Fu Li Sao; zuoqiu blindness,nike tn pas cher, que Mandarin; grandson patella foot,air jordan pas cher, out of war; Wei Qianshu,hogan outlet online, hereditarily Lu laid; Qin Han Fei's prison, that solitary indignation. Behind every hero is a tragedy, but they have gone through a tragedy,hogan outlet, and they all go to the other side of success. They all taste the joy they bring to their success.

2: the successful taste & nbsp; < br / > the taste is sweet, slightly wetting our mind; the taste is bitter, slowly permeated with a few drops of sad; taste is spicy,hogan rebel outlet, deeply forever remain in our memory, the students, in our six years of primary school life,golden goose outlet, we have experienced the joys and sorrows of ups and downs,hogan outlet online, etc. various kinds of taste, also have happiness, also touched by these are our taste in life. And I taste the taste of success.

Related Articles:

Smile in spring 600

The window

The staff told us that there was not a moment to have a monkey wolf dance performances. The show began, and the three monkeys fought a fierce battle with a wolf. Wolves do not for a moment is three monkeys played shrink to one side, monkeys climb to the rockery, raised his tail, seems to be to celebrate the victory.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
Friends can not stay is the time, forget the frien
« پاسخ #43 : 14 مه 2016، 02:26:03 am »

can not remember when and where, how to walk into each other's life. It's just that we have made friends with each other. Remember our past? Still remember the time that we play together,goyard soldes, lost together? Remember the days when we were on each other's minds? Maybe you have forgotten,hogan outlet online, perhaps you remember,goyard pas cher, but I will always remember, when you need to immediately confirm its existence. Friends,nike tn pas cher, we stay in the years ahead, I will treasure one one!
Friends can not stay is the time, forget the friends
 time forward, we do not have to stay in the coming days, we support each other, we will no longer confused!
 now we are very young, but when we are together, we always said he is old,tn requin pas cher, began to recall the past, really seems to be getting old? I can't say that, just hope that our friendship seed buried deep to the passage of time,scarpe hogan outlet, ingrained. For now we together go a long way to go. In life we have their own things may rarely to contact, but we can exchange a few simple text messages, send status; sometimes we might encounter on the way to school, say hello, and their journey; or in a holiday suddenly think of each other, make a phone call about it, chat,air max pas cher, walk... These dull feelings will be like the waters of a stream flow, although not yet eternally surge high and sweep forward.
 will send you a thousand miles,hogan outlet online, not a friend could not always be at your side. But whether near or far away, friend as like a stream, flow more than!
Related Articles:

There be no sorrow of departure

Love to go to the sentiment

The pen, l

To the hospital, doctors issued a death notice, announced the that and I just cherish the spent twenty-eight years only the elder brother forever left, left the let him be sentimentally attached to the world. My wife is still crying, or a tear is not, I do not know when people are the most sad when they are not tears.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • pqr904
Blue and white porcelain
« پاسخ #44 : 14 مه 2016، 03:35:10 am »

Blue and white porcelain
,scarpe hogan outlet&nbsp,hogan outlet; &nbsp,goyard prix;
&nbsp,hogan outlet online; &nbsp,tn requin pas cher;Related Articles:

Sense of parade

Dad

Miss & early morning & .

That day I QQ inadvertently added to him, so we got to know. Just because the evening is not used, the way I go home the night is very remote, so I often ask someone to send home, otherwise you will call the parents to pick me up, or they are afraid to go home. Because of this, the night he sent me home, he is certainly not a person, and one of his friends.
خارج شده است

این صفحه در 0.098 ثانیه 18 نمایش داده شد.