انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

پذیرش
پذیرش جوابی است برای تمام مشکلات امروز من.
وقتی که من آزرده می شوم ، زمانی است که کسی ، چیزی و موقعیتی برای من قابل پذیرش نیست
و من نمی توانم آرامش پیدا کنم ، تا آن شخص ، محل چیز و موقعیت آنطوری که دقیقا باید باشد در آن زمان نیست.
هیچ چیز ، بطور حتم ، هیچ چیز در دنیای خداوند به اشتباه به وجود نیامده است و من هوشیار و بیدار نخواهم بود تا زمانی که الکلی بودنم را بپذیرم.
و من نمی توانم شادباشم تا زمانی که تمرکز پیدا کنم ، خودم و خلق و و خویم را تغییر دهم یعنی اینکه دنیاراتغییر دهم
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سؤال دوازدم-قدم سوم الانان  (دفعات بازدید: 4280 بار)

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
سؤال دوازدم-قدم سوم الانان
« : 16 آوریل 2012، 05:19:13 pm »

چگونه میتوانم از بازپس گرفتن اراده ام  جلوگیری کنم؟
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سؤال دوازدم-قدم سوم الانان
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2012، 06:18:41 pm »

با تقویت ایمانم و اعتمادم به نیروی برتر
با تمرین و پشتکار فراوان
با تمرکز کردن روی  اینکار یعنی سپردن به خدا
با مرور کردن معجزاتی که از سپردن به نیروی
  برترم مشاهده کرده ام
با تماس مداوم با رهنمام
با شنیدن تجربیات دیگر دوستان بهبودی
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سؤال دوازدم-قدم سوم الانان
« پاسخ #2 : 29 اوت 2012، 08:48:04 pm »

با زندگی کردن در لحظه
سپردن زندگیم به اراده خداوند
پیش رفتن با اصول برنامه
تقویت کردن ایمان
نساختن تصویر ذهنی بعد از سپردن
کنترل نکردن
بردن افکار به سمت مثبتها
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
What kind of person you are, what kind of person you will meet.
« پاسخ #3 : 20 آوریل 2016، 02:19:47 pm »

What kind of person you are,nike tn pas cher, what kind of person you will meet.
&lt,chaussure air jordan soldes; br / &gt,hogan outlet; the world is so big, he brings you to see, as with a smile to say a sentence: "the world is so big, a za a pair go and take a look!"
 1

mentioned the lover, always think of Melody Chiang early in the song this sentence. That picture, Mama Mi to each girl's heart.

< br / &gt,air max homme pas cher; every princess dream girl,hogan outlet online, probably have imagined such a prince: he is a well-informed man, tall, handsome, wealthy family, gentle personality, can satisfy all your wishes, take you to a strange city, watching strange scenery, for you make plans for the future,air max tn pas cher, let you like put on crystal shoe of Cinderella, from worry to wear the crown. His unique princess.

2

< br / > of a romance and marriage, you can't expect to have had everything ready, and then quietly waiting for you,hogan outlet online, like Mr. perfect as, finally let women peace of mind to do a full-time wife, not to worry about the money, don't worry about the family, to travel there people give you a good plan, birth child rearing was responsible for the... Life tells me that it is Marysu's love novels. Is there really such a man, where is the ordinary Cinderella to know and have,tn requin pas cher?

3

Related Articles:

Selected c

Life bit b

The possession of it, and it must be yours, enjoyed and shared, is yours.

Love and pain are the soul, love is also rich, pain is also wonderful, because that is the most precious life with human emotions! Love and pain are twin, inseparable, so even if sometimes painful, or willing to stick to love in pain, love to pain.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Europe and the United States on China's restrictio
« پاسخ #4 : 05 مه 2016، 08:41:11 pm »

Ministry of Commerce official said, the main purpose of China's export policy is to protect the environment,tn pas cher, the protection of natural resources, China believes that the relevant policies are in line with the WTO rules. China has received the United States,hogan olympia outlet, Europe's request for consultations. About the export policy of raw materials, China and the United States, Europe has maintained communication and contact. China will handle the request for consultations in accordance with the WTO dispute settlement procedures.
 local time June 23rd, Washington, U.S. trade representative Kirk held a press conference on the U.S. China trade fax map
< p > "the United States and the European Union amounts line flocking to the basic norms of society is in violation of the basic rights of a sovereign state. Not only that, the practice of the United States and Europe to open this bad precedent, but also latent risk of a chain reaction,scarpe hogan outlet, and then may be contradictory to many of their own measures." Mei Xinyu said,scarpe hogan outlet, the United States and Europe is the world's most extensive export control.
 European Union, the United States 23, issued a statement on China's restrictions on the export of strategic raw materials to WTO formally filed a lawsuit. China's Ministry of Commerce said yesterday that the Chinese side believes that the relevant policies are in line with the WTO rules, the European and the United States to properly handle the relevant consultation requests. Mei Xinyu, a researcher at the Ministry of Commerce, said that the export of strategic resources is an inalienable right.
 China Nonferrous Metals Industry Association, vice chairman of the literature, told reporters that the current national policy is in line with the provisions of the WTO, the interests of enterprises should be subject to national interests. Association although previously in combination on the basis of industrial development is recommended to reduce the export tariffs on some of these products, but this and litigation no any relationship, because countries in related products, such as the production and export sectors are in control, the purpose is to rationally use the resource development. "Europe and the United States needs, China will have to export, China needs time, Europe and the United States can give us products? It is obvious that Europe and the United States in violation of the spirit of WTO.
 Ministry of Commerce researcher Mei Xinyu believes that the export of restricted strategic resources is China's inalienable rights, any free trade under the banner can not infringe the basic rights of the state and the people. "General agreement on Tariffs and trade 1947" Article 20 "general exception" expressly provides that parties can restrict the import or export for some specific purpose, "of any of the provisions of this Agreement shall not explained to prevent any Contracting Party to adopt or implement the following measures." And one one cited 10 cases, which can be applied to China to limit the export of strategic metal resources, there are 4.
 China's Ministry of Commerce said the relevant policies in line with the WTO rules,scarpe hogan outlet, the United States and Europe properly handle the request for consultations
< p > it is understood that Europe and the United States the proposed trade litigation involved including bauxite, coke, zinc, tin,hogan outlet online, tungsten, manganese,tn requin pas cher, magnesium, silicon metal, silicon, phosphorus and other products. The United States and Europe believe that measures taken by China in the export quotas, export taxes and minimum export price to the interests of the United States and Europe caused damage,louboutin soldes, also in violation of WTO rules and China's accession to the WTO commitments made.
Europe and the United States on China's restrictions on the export of strategic raw materials to WTO
Related Articles:

KEMET film Innovation Board listing and financing

quarterly

Sisley Sis

You can see the fund which stocks to buy, whether or not you caught it off, followed by buy a little. Because the analysis ability of people certainly better than you ah, if you are in the second session, occupation investors, you look at the money, where a plate flow it is hot. People with a silent language to tell you, you have to be good at observing in the middle."
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
There was a girl called my brother in high school.
« پاسخ #5 : 06 مه 2016، 02:37:48 am »

everything is so natural, since with this sister later. The boring life becomes happy. We can see her happy smiling face, like when the siblings as happy. Do not know from what time, Li began to help me wash the clothes. Every time I put the clothes in the dormitory door, he smiled and walked away. My classmates envy I have such a good sister, I also decided in the mind secretly: life must take good care of my sister,goyard pas cher, her sister as a treat.
 so, Li spent every day in the care of every day, wearing a beautiful washed clothes for me, to hear the familiar voice called brother happy every day in the ear. But the happy time is always so short. When I was still immersed in the happiness, and quietly leaves. Such a day after two years, also cannot afford to wait for graduation, Mary's parents to take her transferred to Zhejiang, everything is so sudden. Li began to become sad, when her before leaving, I actually for some trivial things and Li quarrel, two years for the first time quarrel with her. I was so stupid, a girl to be my brother, I had a fight with her, I hate myself. Li before leaving to come to find me, let me to leave her a message, left photo, said many call me told me to take care of yourself, take good care of yourself, that moment, I catch Li sad face, and the tears in his eyes. I do not know what to say, a few days ago I did not even say sorry quarrel sound, two years, such as a day of my good even a sentence thank you also did not say,hogan outlet online, let Li so left.
The
 time flies, then through the life of twenty spring. Look back, only to find deep clear records that indelible memories, that my brother's girl.
 time away so that one day. We go hiking this weekend to play outside,golden goose saldi, occasionally, go outside the winding road running everywhere,mont blanc porte mine, leaving us cheerful laughter. I have been very grateful to God to give me such a good sister, dirty clothes will remind me, the cold weather will be asked me to wear more clothes. The care of the family, warm my heart.
 I know that I can not forget the truth of this life, can not forget that once called my brother's girl. Even when the old life,scarpe hogan outlet, the memories are still clear.
 is in the fall of 2001, primary school graduation I entered the middle school. In September the day so clear,louboutin pas cher, gentle sunshine in the face, make people feel so comfortable. Every day of the boring life, busy and nervous. Soon after, a chance to know Li, a cheerful and generous girl. After understanding found out she had a cousin of the same name with me,tn homme pas cher, the logical she accepted me as a brother.
 a few years later, I have been hoping, if we can meet again, I will tell these thoughts of you. I will silently pray, next life we done brother and sister, just like the "Paladin" in Sedum of Solanum nigrum brother sister love,golden goose uomo saldi, chasing the millennium. How many times, how many words
Related Articles:

My art life

Night thou

Young dad

Night gradually deep, listening to the sound of rain and action, flowing over, at the moment I do not know, whether you like me to sit in the window? In the south of the Yangtze River, branches, as early as Acacia root. I across the misty rain, see Mo autumn bloom again, annihilation of the not Millennium affectionate, back and forth between, every inch of time were put in the collection of the bottom of my heart.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
I became a father's little teacher.
« پاسخ #6 : 08 مه 2016، 09:10:14 pm »

When I was daddy's little teacher
  &amp,sac goyard pas cher; nbsp,goyard pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp; &amp,hogan scarpe; nbsp,hogan sito ufficiale; when I was a child, I although it is a girl, but very naughty, I love to eat bubble gum, but eat too always throw, so I was always mom and dad's criticism, because the bubble gum if stick to things will get down, for this mom and dad a headache,hogan sito ufficiale./>&nbsp,nike tn pas cher;   
  &nbsp,chaussure air jordan soldes;         how friends,hogan outlet, actually I am very proud because I had my father's teacher, long live!Related Articles:

Catch crab _1

Growing up in misery and happ

For 2 years

To save the drowning child and the sacrifice of college students like a magnificent beautiful poem, and those who do not blink of an eye criminals, can only be counted as the next three pirated books. The book has its own content, people have their own life. Content is full of suspense, the plot ups and downs of the book, will be a best-selling book, the general light of the book is not willing to see the book.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Something as long as you understand it is not too late
« پاسخ #7 : 19 مه 2016، 07:54:38 pm »

Something as long as you understand it is not too late
 old said to myself: "fortunately I have lost my life." Slowly accustomed to this argument, and I have been immersed in the "fate". In fact,scarpe hogan outlet, I was wrong,nmd runner homme pas cher, I have no "hardy"? I still can not escape the self righteous, I said the stubborn early wear is not like the past. Now I always said to myself "what", "how" these four words will fall into the abyss of my inferiority. Here to learn the near day, I suddenly said to the people, "the pride of the people is not like to lose the hedgehog hedgehog?" Like is at that time felt proud of themselves in slowly disappear, and self-criticism, understand that this on my own is stupid, but still could not help but treat me in this way, could not help but like to imagine what others think for me, could not help but to feel sad. Good friends say,goyard paris, "don't think too much." I know you are thinking too much, I think too much has been at the fork in the road circling, anxious sad looking for that to belong to my road,scarpe hogan outlet, although very tired, but stick with stubborn self righteous. I wanted to sit down and rest,tn homme pas cher, but said to myself, "why do you have a rest?" Alas, that I really silly,tn requin pas cher, hard drive around to me said, "you need to rest",yeezy boost 350 pas cher, but in the heart of self pity self AI why there is no sunlight in my side,hogan sito ufficiale, why my world is dark? I have forgotten why I have to close my eyes and walk, why not open my eyes to feel the warmth of the sun?Related Articles:

Cause I lo

Naran, Wu life

Free walki

Cold rain falling, I do not know when it will stop, is in my sleep, or tomorrow morning? I can't be sure. The voice continued, my heart was beating in the rain fall; a non-stop, I cut a continuous yearning. Heart with the days of the rain, as the days of the wind, any of the wandering, I quietly feel. Lying in bed, listening to the rain outside, the aftertaste of trouble, like the time at the moment to stop.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Give mother some love
« پاسخ #8 : 27 مه 2016، 10:57:00 am »

give the mother little love
 how much do you love your mother? Perhaps you are the mother of love, but not in general, I hope you can usually give a little more to the mother of love!
 points to the mother.
 the crazy mother mother, because the son of a "good" and fell down from the cliff dead. This is a crazy woman! One"
 tells the story of "paternal history is a crazy, insane woman as a mother. Her own son looked down upon her,hogan outlet, and she often abused her. But when her son was beaten,spaccio golden goose, she will be duty to protect their son. It surprised everyone! Because she's a nut! She knows how to protect her son! This is the power of maternal love! Son to go to school,yeezy 350 pas cher, went to the county. Home to save money,hogan outlet, then let the crazy mother go to dinner. Start a home a little worried, because the insane mother crazy silly, will not get lost? But a few years down the road,scarpe hogan outlet, the insane mother remember vividly clear. One day, crazy mother took a few red fruit tree son to eat,hogan sito ufficiale, listen to his son say delicious, full of joy she walked. The second day,golden goose sneakers, crazy mother did not come, but the neighbor aunt came to his son, said paternal one night did not go home. Then the son aunt and neighbors along the insane mother walked several years to find the path. Son found a crazy mother shoes at the edge of the cliff, then looked up, the tree node is full of crazy mother picking son to eat red fruit. In the cliff, the son found insane mother - crazy mother's hands clenched the red fruit, son holding the bodies of paternal shouted out that more than ten years didn't shout a words: "Niang"! How strong maternal love!
 "feeling" -- Reading crazy mother
 mother,hogan sito ufficiale, a great word. Maternal love, a great power. Although I have read a lot of articles written by maternal love, but no one can let me really feel the power of maternal love. In addition to it this crazy mother ".
Give mother some love
 - signature

Related Articles:

A letter t

The sun ec

The college entrance essay

Finally, the Chinese players out, he is not a bit like high jumpers, while scratching their heads, while jumping left and right jump, like a quick boxer, I really like the high jump of material. Suddenly, he quickly ran up and jumped into the cloud nine, after a long time before the fall. The foolish eye, do not know how to write the score, had to write "cannot be measured".
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 148
    • nop560
cartier jewelry replica catalog
« پاسخ #9 : 07 ژانویه 2018، 10:23:54 pm »

--------------------------------- remove moisture and dirt 6. silver surface black van cleef and arpels replicas oxide wipe,talk about how women like the silver the most important is at home bvlgari replica jewelry can be cleaned It can accelerate the wound healing and the ancient people have the method of covering the wound with silver sheet to promote wound healing We also need to wear Tremella nail after the pierced ears to prevent allergies and inflammation There is water purification and antisepsis effect Experiments have shown that the same milk is more than three times longer in silverware than in stainless steel or other containers Silver dishes especially babies can be considered if the economic conditions permit The ancients said: wearing silver health and wealth will accompany five ANN mind set stop fright in addition to evil So why are so many parents wearing silver for the baby In medicine it is much higher than the effect on human health and other precious metals If the silver becomes black you should pay attention to whether the body is too wet or sub healthy silver There are so many benefits bulgari b zero ring replica jewelry styles beauty and health has been the van cleef and arpels replica preferred gifts and from wearing jewelry From the MBA think tank Encyclopedia (catalog) [editor] what is silver jewelry because the body oil can imitation cartier jewelry make it produce natural moist luster. http://www.vancleefarpelsjewelry.co/ not because of frequent emergence of hanging spring damage or fracture interface etc.
   in fact, perfume. should be the first to use small brush to clean silver jewelry jewelry slits. 4, Sun Zhongshan 150th anniversary gold and silver coins put the gold jewelry in a bowl.

http://www.office-taira.jp/tricolore/bbstricolore_07_08_26/sunbbs.cgi

http://ontariocrimestoppers.ca/crimeforum/read.php?1,101069

http://markt.vaart.nl/cgi-bin/vaart/markt/classifieds.cgi

http://www.hmsljcz.com/Review.asp?NewsID=656

http://matchcanada.net/profile.php?id=5655

http://www.yuan6.com/plus/feedback.php?aid=10

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article241/%5c%22+target=%5c%22_blank/

http://park20.wakwak.com/~omax/cgi-bin/bbs/oma_bbs.cgi

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/33863

http://deb.lakake.com/forum.php?mod=viewthread&tid=11812957&pid=12025394&page=1&extra=page=1#pid12025394

http://www.bfwzdj.com/plus/feedback.php?aid=214

http://home.dandanenglish.com.cn/plus/feedback.php?aid=1761

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article124/

http://monde-solidaire.org/spip/spip.php?article4750/

http://www.huanwenwang.com/plus/feedback.php?aid=19991
خارج شده است

این صفحه در 0.076 ثانیه 19 نمایش داده شد.