انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

تنها چیزی که از فردا می دانیم ، اینست که خداوند ، قبل از خورشید بیدار است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: راه حل در خود مشكل  (دفعات بازدید: 2238 بار)

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 783
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
راه حل در خود مشكل
« : 08 مارس 2012، 03:36:18 am »

راه حل در خود مشكل
مردم هميشه شرايط را مسئول آنچه كه هستند مي دانند.من به شرايط اعتقاد ندارم.در اين دنيا كساني كه پيشرفت مي كنند،
افرادي هستند كه از خواب بيدار مي شوند و به دنبال شرايط مطلوبشان مي گردند و اگر نتوانند آن را بيابند ايجاد ميكنند
"جرج برنارد شاو" 
درمانگري كه ميشناختم مشغول درمان زني بود كه يك سكته شديد كرده بود و دچار زبان پريشي و اشكال در تكلم بود
او خودش از اين بابت چندان ناراحت نبود، اما خانواده اش وضعيت او را فاجعه ي بزرگي تصور ميكردند
او يك زن يهودي بود و قدرت تكلمش در جواني موهبت بزرگي محسوب ميشد و حتي زندگي اش را نجات داده بود.
او پنج زبان مي دانست و به همين دليل توانسته بود در اردوگاه نازي ها مترجمي كند و از ادم سوزي جان سالم به در ببرد
بعد از جنگ به امريكا امد و از طريق اموزش زبان هاي خارجي براي خانواده اش امرار معاش كرد. حالا براي گفتن چند كلمه تقلا ميكرد و فرزندان بزرگسالش مدام تلاش مي كردند جانشين قدرت تكلم او شوندو به اين وسيله كمكش كنند
.
سكته در او تغييرات ديگري هم به وجود اورده بود. او كه مادري سرد و غيرصميمي بود،در اثر سكته جسما خونگرم و مهربان شده بود و دائم بچه هايش را نوازش مي كرد. به هر طريق انان چنان سرگرم فقدان قدرت تكلم او بودند كه متوچه نمي شدند آنچه اكنون از او دريافت مي كنند، محبتي است كه همه عمر ارزويش را داشتند.
درمانگر به آنها ياد داده بود كه هروقت به دليل فقدان تيزحسي تكلم او مستاصل شدند، به جاي اينكه منظور او را تعبير و تفسير كنند،نفس عميقي بكشند و واقعا به محبتي كه از طريق لمس به انها ابراز مي كرد توجه كنند. اين كار به آن زن فرصت داد فضاي لازم براي حرف زدن را بيابد و
 به فرزندانش امكان داد محبتي را كه از جانب مادرشان مي امد قدر بدانند.
نكته مسئله در استفاده از منبع استيصال ، به عنوان ابزاري براي ايجاد نگرش قدرشناسانه بود
 .
آيا در زندگي شما چيزي هست كه به نظرتان فوق العاده ناراحت كننده و سخت باشد؟
آيا در آن شرايط ناراحت كننده محبتي پنهاني هست كه شما هم بتوانيد مانند فرزندان آن زن در اين داستان، رويش تمركز كنيد و از ان فرصتي براي قدرشناسي بسازيد؟

براي من، اين نوع شرايط در صف ايستاده اند. من مطلقا از اتلاف وقت متنفرم. نوع زندگي من حركت با قدم هاي آتشين است
و حاضر نيستم چيزي سر راهم قرار بگيرد كه مرا از انجام كارهايي كه بايد در يك روز انجام دهم بازدارد.
تا همين اواخر من از آن آدم هايي بودم كه در صف انتظار اوقات تلخي مي كردم و چشم مي گرداندم،پا به پا مي شدم و هرچند ثانيه يك بار به ساعتم نگاه ميكردم. و وقتي سرانجام به باجه مي رسيدم ، در اثر انتظار چنان عصباني بودم كه نمي توانستم براي كسي كه پشت باجه نشسته بود خوشايند باشم. اما از ان جا كه زندگي پر از صف انتظار است، سرانجام تصميم گرفتم روشم را تغيير دهم.تصميم گرفتم به جاي عصباني شدن،انتظار در صف را فرصتي ببينم براي كاهش سرعت حركتم، فرصتي براي آن كه آگاهانه چند نفس عميق بكشم،نسبت به جسمم آگاه شوم، و تا انجا كه مقدورم باشد عضلاتم را ازتنش ازاد كنم
.
زمان هاي انتظار همچنان بينهايت است، ولي اكنون بخاطر فرصت توقف كردن خدا را شكر ميكنم.
« آخرين ويرايش: 08 مارس 2012، 03:39:35 am توسط sara »
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
    • nop062
Successful people are more friendly to people who
« پاسخ #1 : 16 آوریل 2016، 01:56:05 am »

,goyard soldes
The fear that they may become the target of malicious1 envy makes people (malicious) act more helpfully toward people who they think might be jealous of them.
People are nicer to
 psychologists have found that successful people are more friendly to those who are jealous of them.
Previous research found jealousy2 could be divied into benign3 (benign,goyard paris, kind) and malicious envy. Those with benign envy were motivated to improve themselves, to do better so they could be more like the person they envied. however those with malicious envy wanted to bring the more successful person down.
Niels Van de ven of Tilburg University said: 'in anthropology4 (Anthropology), they say if you are envied,hogan scarpe, you might act more socially because you try appease5 to quell the,goyard pas cher, so as to satisfy) those envious6 people.' he cited as an example,chaussure jordan pas cher, the fisherman who shared his bigger catch around.
Successful those who are jealous of them psychologists,scarpe hogan outlet, have found.
The Dutch researchers then set out to question the effect on the target of the envy,louboutin pas cher soldes.
In lab experiments a group of people,sac goyard pas cher.
Related Articls:

Honesty ho

To give a

Good Samar

The man was being treated as a tuberculosis1 patient. Earlier, doctors in Sierra Leone had diagnosed his illness as pneumonia2.   A death from Ebola was; confirmed in Sierra Leone on Jan. 15 hours after the World, Health Organization declared an end to the deadly virus in West Africa.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Foreign celebrity inspirational story
« پاسخ #2 : 08 مه 2016، 03:22:47 pm »

Carly. Fiorioa: bandit shallow
 former HP Nvzhang Carly benefit from her mother's story. Fiorina was a most beautiful scenery in the male dominated Silicon Valley. A clever,hogan outlet, the perseverance of Carly twice topped the fortune & quot; the most prestigious Women Entrepreneurs & quot; top, attracting the eyes of the world. Carly was affected by the mother, the mother learned a strong, knowledgeable and loving life, life and benefit.
 Mandela was born in a small village,hogan rebel outlet, 9 years old,chaussure jordan pas cher, his father died. From an early age, Mandela has often witnessed the great chief of the local government in the process of resolving tribal disputes by the law of the white government bound,hogan sito ufficiale, he gradually initiated the pursuit of justice and equality of the ideal. Some older, he repeatedly led a protest against the school classmate white regulations, even for students activities were expelled. In a time of " struggle " in, Mandela gradually break the will: to South Africa for every black to seek true fairness. < p > Mozart was the thought of a genius in the history of music, he very early reveal a in music of extraordinary gifts and extraordinary talent. From Mozart's childhood, you can see a child music positive attitude to art pursue. Although not strongman all fools, but for large child, & quot; child prodigy Mozart & quot; relative is has legend color, and worth learning good example. < br / > small time, Mozart often go to in front of the piano, according to keys and listen carefully, and try to pop up that he had ever heard the music. A friend of Mozart's father,tn pas cher, and go home together, to see the 4 year old Mozart was sitting at the table to write. The father asked him what he was doing, Mozart said that he is writing a piano concerto. Father put a paper of the staff came to take a look, the impulse to tears,scarpe hogan outlet, he to friends said: & quot; you see, he wrote these and accurate and rich meaning ah! " add up to hard work and talent, this is the child prodigy Mozart!
 Carly was born in Texas with a family of European ancestry. My father is a federal court judge,scarpe hogan outlet, the mother is an artist. In childhood Carly's heart, the mother is always her favorite person. Mother cut the love life, to teach Carly how to be a good man,goyard soldes, Carly's potential to be the biggest display. Carly childhood with parents traveled to the many countries, not only opened the field of vision, cultivate the breadth and depth of thinking, which for her become a have the courage and boldness of vision, vanity and love of life is not without effect >
Foreign celebrity inspirational story
< p > Nelson Mandela: from seeking justice with fantasy < br / > Mandela is South Africa's first black president, he with the South African apartheid were many ten years of kowtowing struggle, won the support of the people all over the world and cheer. Thus, it was said that Mandela has become a symbol of the period. Mandela's fight for justice and energy, the pursuit of ideals in his childhood had been the horizon.
Related Articles:

Wonderful world

Fanpaopao grievances

Ideal _1

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202

Barcelona coach Enrique has dismissed the recent rumours about Messi's move to Seville's pre match press conference,hogan sito ufficiale.
 Enrique called on fans to focus on the next game: there is no so-called Messi problem. Fans will continue to support the team as always. We have two in a row,hogan outlet, and now want to get three straight,nike tn pas cher, continuation of this momentum. Nokamp fans know the team very well.
 has a number of media reports suggest that Messi and his father left the camp some day in the future,louboutin soldes. Enrique said:  I always heard that Messi is very happy at Barcelona,hogan outlet online. I don't like people's guesses,nike tn pas cher. I believe he will stay at Barcelona and he is proud to be at Barcelona.  I want to focus on all the players, to inspire the team's best performance,hogan outlet online, improve the quality of our game. To my concern,hogan outlet, Messi said he was very happy at Barcelona.
Enrique: Messi is very happy at Barcelona there is no problem with the transfer of Barcelona Messi

Today talk

Aguero god

Luo Ning the 3 mission of the

At the same time, those bearish and not willing to completely washed out, so that is more conducive to the outlook of the market, because, this part of the people is always swing, sell not reconciled to afraid to continue to rise, not to sell and afraid to fall, rise a little wanted to throw, be ready to be thrown grenade, the intraday kill fell.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Ni Ping: I play very good
« پاسخ #4 : 13 مه 2016، 02:34:39 am »

movie "the sun" premiere in Beijing, Liu Peiqi (pictured left) and Ni Ping (right) (information)
", Fan Jin choupai movie< p > film Chupin Changying group said, "the sun" will in the May 6 the synchronized release, "revolution" will in September for worldwide distribution. In addition, Changchun will also film "Dongjak Taiwan" and "Fan Jin," planning. Other films such as "good morning", "Longmen Gu" Lutheran brothers have been filmed. In order to promote the creation and development of Changchun, Changchun also hired the famous director Lei Xianhe served as general director of the group.
 Ni Ping: I play very good
 "
 director Yazhou Yang said that the film was in the starting ceremony held in Dujiangyan city in August 16, 2010, but because of the "8&middot;" 14 Wenchuan mudslide postponed. Film first lens is starring Ni Ping and Liu Peiqi braved heavy rain shooting, onlookers people up to thousands of people blocked roads crowded, countless umbrella and the crowd constitute the greatest scenery. Actor Liu Peiqi said, before he is on the battlefield, but hard to do the movie condition,hogan outlet, let a person have the feeling back to the theater. "The scene of the film is very real, it is indeed the real life after the earthquake,hogan outlet, it also reflects the people's spiritual reconstruction process." Liu Peiqi introduction.
 yesterday (April 10th), the movie "the sun" premiere in Beijing,hogan rebel outlet, and announced in May 6th the national release. Ni Ping said, "this movie is very good, I was also very good, really." She also said, "we do not believe Bibi,hogan sito ufficiale, I acted absolutely better than you."
 Ni Ping for his performances in the film are very satisfied, I think the film is very good, I was also very good, really." Then she also told the audience said, "we do not believe Bibi, I acted absolutely better than you. Each put on a show,tn homme pas cher, there is death once again stand up feeling, not to say that I have more noble, but moved by human nature."
< p > "the sun" by Yang Yazhou directed,hogan outlet, tells the story of the "5&middot; 12" Wenchuan after the earthquake, a pair of in the earthquake lose the couple's children for the birth of new life, and experienced the arduous struggle with the fate of the story. Starring Ni Ping and Yang Yazhou worked many times,scarpe hogan online, but she said this time brings to mind the shock is strong shoot. "In extremely difficult conditions,nike tn soldes, to see for them to survive in such an environment, you will feel alive is the most happy thing, so you don't dare to neglect the role, can not just rely on acting."
"The sun" Ni Ping premiere mother claimed to play very well in earthquake
 Liu Peiqi: shooting hard as
 back to the theater
Related Articls:

3S lady Sheenah interpretation of innocent girl wars of the roses double deduction.

Hsu Chi's new beautiful life put down the sexy wom

fell in love with simple dres

Yesterday afternoon, reporter several search, and finally in the vicinity of the Pujiang hotel is located in Sichuan Road Zhapu road to see a crew vehicle. Replaced by a "President" of the iconic suit, Takuya Kimura yesterday wearing a white T-shirt and white shirt, looks also a few years younger.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412

bribery? The Secretary said the inquisition by torture is
After the start of the < p > yesterday morning 9 point and a half court, the public prosecutor announced the first prosecution submissions. Subsequently, the presiding judge asked Song Liguang whether the charges of objection, Song said again, does not recognize the prosecutor accused facts and charges.
The former Transportation Secretary Sichuan Lezhi County bribery trial involving alleged torture to extract confessions
< p > Ziyang Yanjiang court yesterday trial Lezhi county, former Secretary of transportation involved in bribery case, the court on the basis of "exclusion of illegal evidence" provisions in the province launched the first program to investigate whether the extorting confessions by torture and other illegal evidence,
< p > this approach based on July 1 this year to implement "two high" issued by the exclusion of illegal evidence rules, when the defendant present pretrial confession illegally obtained, the court after the prosecutor read the indictment shall first investigation in the court. In the public information,hogan outlet online, Sichuan before the start of the trial to exclude illegal evidence. Several legal scholars pointed out yesterday, no matter whether the case there is torture. The trial started the exclusion of illegal evidence procedures,air max soldes, is a big improvement, from the procedure protection given to.
 inquisition by torture? Court start procedure investigation
 yesterday, Yanjiang District, Ziyang District,barbour pas cher, Lezhi district court trial of the former Transport Secretary on suspicion of taking bribes. Different from the previous trial, the court heard a program: against the accused person to be torture claims, start the program were investigated.
 in February 6th this year, Ziyang city procuratorate on suspicion of taking bribes to approve the arrest of the former Transport Bureau of Lezhi County, song and Yuan dynasty. Prosecution authorities accused the Secretary of the Song period, the Secretary of the Department of transportation, the 6 received bribes totaling more than $.
Lawyers Huang Yong > Song Liguang will be the record as apply to the court for investigation of the exclusion of illegal evidence evidence, to submit to the jurisdiction of the court and the procuratorate, the application and at the same time investigators, jail police officers and prison room detainees to appear in court as a witness. Based on law is based on the implementation of the exclusion of illegal evidence "provided for, the case of Ziyang City Yanjiang district court trial as a precautionary measure,hogan sito ufficiale, on Thursday held pretrial exchange of evidence,scarpe golden goose, let prosecutors and defense lawyers presented their evidence,hogan outlet online, and played the part produced by the investigation organ synchronized audio and video data.
 said Song Liguang was torture,scarpe golden goose, torture, family cold infectious disease torture the inquisition by torture. In law to the record. Song Liguang, investigation personnel threatened him, if you do not recognize the fact that bribery, put his wife, brother, father and other family members were arrested; been transferred to Liangshan Meigu County Detention Center, under the zero degree temperatures only to wear unlined garment pants, sleep not to quilt; in Meigu County Detention Center, has turned the four prison room, under great psychological and physical pressure, he was unwillingly confessed the bribery of things.
 in the public prosecutor to produce a number of interrogation transcripts, Song Liguang have to admit the fact that the above allegations. But in the second meeting with the lawyer, Song Liguang said his original statement is false.
 press &gt,scarpe hogan outlet;
Related Articles:

Part of th

Shenyang case of the incident investigation

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

,zapatillas new balance baratas
 of hybrid rice in China has 250 million acres, the per mu yield of 500 kg. From the first phase of super rice to the fourth super rice, each technical research is a qualitative leap.
 (original title: Yuan Longping: China's or early bred 1000 kilograms per mu yield of super rice varieties)
 Yuan Longping: don't be afraid of difficulties in scientific research. Failure is the mother of success. With new progress, progress is very fast. My dream will soon be realized.
The
< p > Yuan Longping: the third stage we now yield 900 kg realized, if the promotion of the third phase of the hybrid rice 1 million acres and support more than 70 million population. The 70 million population is a Hunan province. If the fourth super rice to achieve a more, a large area of an average of 700 kg.
< p > the fourth stage of super hybrid rice research was started at the beginning of the month,hogan outlet, Yuan Longping in an interview said scheduled to can be cultivated for 5 to 8 years,nike tn pas cher, with per mu more than 1000 kilograms yield potential of super hybrid rice new varieties, is expected in three years development is completed. According to reports,hogan outlet, the fourth super hybrid rice research this year in the national total distribution of eight, of which three of the four species in Hainan Island about acceptance, the yield will be more than 900 kilograms. Because of the Hunan super rice growing period is longer, larger temperature difference between day and night, is likely to exceed 1000 kg per mu.
 Yuan Longping said, to win the super high-yielding hybrid rice, breeding, there must be good law, fertile land and good state matching. The good state is the climatic conditions. Because of favorable conditions,nmd running femme pas cher, to achieve a large area of hybrid rice yield over a thousand kilograms of bright prospects.
 Yuan Longping: in Hainan, the growth period of only 130 days,pandora outlet, while the key points in Hunan,hogan roma outlet, there are 150 days,hogan outlet online, more than 20 days of growth period. In Sanya, there are 900 kg, back to Hunan, there are 1000 kg of hope.
Yuan Longping said 3 years or will breed more than 1 thousand kilograms per mu super rice hybrid rice rice
 Yuan Longping |
< p > in extensive network Beijing April 27 news (reporter zhouwenchao) yesterday (26) China Meteorological Bureau held "response to climate change in China entered the Hunan" activities at the scene, academician of Chinese Academy of engineering, Yuan Longping accepted CCTV interview revealed, School of our country the fourth stage of Super Hybrid Rice off may advance to within three years to complete, will breed with per mu yield of 1000 kg yield of super hybrid rice new varieties.
Related Articls:

Fujian Jinjiang 4 girls hand in hand over Xi - Jinjiang - Fujian - submerged dro

Yunnan Xis

Beijing fo

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

hdf2p6dtr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 42
    • stu931
Lantern Festival custom
« پاسخ #7 : 12 ژوئن 2016، 07:03:31 am »

< p &gt,golden goose outlet; in a long time ago, a year the Spring Festival, there are people in hunt fierce poultry beast of prey,air max 90 baratas, the manslaughter of a lost bird, jade emperor was informed that after very angry, intended to send heavenly days in the first month on the 15th set fire to the world, to all the people and livestock and property entirely burned.
< p > the matter reached the Liu clan Wang ears, Liu Nang Bao Liu's Jiangshan, Shanghai to Chongqing freight decided qibingtaofa:, and founding veteran Zhou Bo, Chen contact design remove the Lu Bingquan, "chulu: of chaos" completely pacified, finally saved Liu Jiangshan. The minister crowned Liu Heng ascended the throne, is.
 provincial Lantern Festival custom
 second,
 said the Han emperor after the death of Liu Bang, the son of lvhou Liu Ying ascended the throne, is for the Chinese emperor. Hui cowardly, irresolute and hesitant gradually fell after Lu hands, power. After the death of emperor Hui of Han, lvhou arrogation of court politics authority, the Liu's world into a lu world, North Korea veteran and the Lau clan deeply indignant, but again afraid lvhou brutal, dare to anger but dare not say.
 Lantern Festival, as early as XX years ago, the Western Han dynasty. The Lantern Shangding began in the Eastern Han Dynasty Emperor Ming period, to the Han Emperor, has been the fifteen as the Lantern festival. Sima Qian created the "too early", has been identified as a major festival of the Lantern festival.
 one,
< p > Yuanxiao randeng custom of Taoism: the first month on the 15th for the Lantern Festival, July 15 for zhongyuanjie, October 15 Yuan Festival. In charge of three yuan respectively, three official days of official joy, so the spring festival. Shanghai to Chongqing logistics
< br / > the Jade Emperor had a daughter, kind-hearted, and she could not bear to see people suffering of innocent, braved the danger, Shanghai to Chongqing transport secretly in Xiangyun came to earth, to tell people about the news, hope they make early preparations.
 about the origin of the Lantern Festival, there are different opinions, summed up the following several Legends:
Lantern Festival custom
< p > to the fifteenth day evening, the Jade Emperor in heaven looking down found a piece of red human, Shanghai to Chongqing logistics company deafening noise, that is a flaming, property of human and livestock will burn, exultation in heart, immediately cancelled generals will dispatch command. People to commemorate this success, from now on every year on the 15th of the first month, every household point lantern, setting off firecrackers, burning fireworks, with the passage of time into the vulgar.
 heard the sad news, thunder in a constant state of anxiety. At this time,hogan outlet online, there is an old man came up with a coup, he said: &quot,hogan outlet;in January 14, 15, 16 for three days, every household should be decorated, set off firecrackers,nike tn pas cher, burning fireworks. As a result, the emperor thought that the world has been burnt, not everyone will send divine troops descending from Heaven, All is well." We listened to the old man's words,new balance baratas, nodded,hogan sito ufficiale, then go to,golden goose outlet.
 lvhou died, the Lu family in a constant state of anxiety. One day, the secret collection of the Lu family in general Lv Lu's conspiracy insurrection, in order to completely seize Liu jiangshan.
Related Articles:

Real estat

The first half of 2015 work summary office Chronic

High school students college entrance examination

County Civil Affairs Bureau of the nursing home reform and expansion work as a "top leaders" to catch, bureau Party committee held a number of meetings seriously study, set up to director XXX, head of the leading group, X homes for the elderly change work for the expansion to the decomposition of the members of the party, responsibility to the people, the contract tasks.
خارج شده است

این صفحه در 0.081 ثانیه 20 نمایش داده شد.