انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

آخر همه چیز خوبه ، اگه خوب نشد بدون هنوز آخرش نشده .
(چارلی چاپلین )

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: گذشت كنيد  (دفعات بازدید: 2782 بار)

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 783
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
گذشت كنيد
« : 24 سپتامبر 2011، 02:17:18 am »

وقتي احساس سردرگمي ميكنم يا حس ميكنم يه چيزي ميخوام كه بهم گفته بشه و بعد كاري كه ميخوام رو شروع كنم و حس ميكنم يه محرك نياز دارم. يك دفعه يكي از كتاب هايي رو كه ميدونم ميتونم ازش پيام بگيرم رو با يه به اميد تو ، يه تشكر بخاطر همه اگاهي هايي كه بهم ميده و اينكه ازش ميخوام چيزي كه لازم دارم رو برام بياره باز ميكنم يه بار حافظ يه وقتايي قران يك وقتايي كتاب ابي يك وقتايي چهار اثر فلورانس... و معمولا چيزي كه بهش نياز دارم رو بهم ميگه...امشبم ميخواستم ترازنامه بنويسم و احساس كردم دوباره به اين محرك نياز دارم كتاب قدرشناسي ام جي ريان رو بازش كردم

صفحه 158
گذشت كنيد
قرباني كردن مردم راه هاي زيادي دارد يكي از اين راه ها اين است كه انها را متقاعد كنيد كه قرباني هستند. "كارن هوانگ"

هيچ چيز به اندازه ي خشم و نفرت راه قدرشناسي را سد نميكند.به همين خاطر است كه عمل كردن به قدرشناسي نيازمند گذشت است. ما نخواهيم توانست بخاطر انچه كه والدينمان به ما مي دهند قدرشناسشان باشيم،اگر هنوز به خاطر بدرفتاري،خود درگيري، بي عاطفگي ، دائم الخمر بودن ، يا بي خياليشان از انها خشمگين باشيم. يا نميتوانيم از موهبت هاي رابطه اي كه قطع شده برخوردار شويم، اگر هنوز به خاطر خيانت رنجيده باشيم ، به خاطر فريب خشمگين باشيم و به خاطر ترك شدن اندوهگين باشيم.
نبايد هم بتوانيم. واداشتن خود به قدرشناسي در شرايطي كه چنين احساسات قوي منفي وجود دارند، نمك به زخم پاشيدن است.
ما ازرده شده ايم. قبل از هر چيز ديگر بهتر است مسئله ازردگي خودمان را به هيچ عنوان انكار نكنيم. اول بايد از طريق اعتراف و تاييد ناراحتي ها و غصه دار بودن به خاطر از دست دادن يا رنجش شفا يابيم.
به هر حال در روند حل مسائل عاطفي زمان گذشت هم فرا مي رسد. زيرا فقط از طريق گذشت است كه مي توانيم از وضعيت قرباني بيرون بياييم ، خود را رها كنيم و به جلو حركت كنيم. بسته به نوع رنجشي كه داشته ايد مرحله گذشت مي تواند عمل رواني و معنوي عميقي باشد
هيچ كس نميتواند با حرف زدن شما را وادار به اين كار كند. فقط خودتان بايد به جايي برسيد كه بخواهيد ديگري را ببخشيد.
آنچه كه به روند گذشت كمك مي كند اين است كه بفهميد نفرت يك احساس دست دوم است، پوششي است براي احساسات زيريني كه هرگز ابراز نشده اند. به همين دليل انجام تمريني به نام " گزارش خسارت" مفيد است. در نامه اي ( كه هرگز نخواهيد فرستاد) خطاب به كسي كه با شما بد رفتاري كرده است، همه اثرات ناشي از آسيبي كه به شما وارد شده است را با جزئيات هرچه تمام تر بنويسيد
خود داري نكنيد.سپس براي خودتان حد تعيين كنيد. مثلا : اگر كسي حرف هاي ناجور به من بزند از جا بلند ميشوم و از اتاق بيرون مي روم.يا من با هيچ كسي كه مواد مخدر مصرف كند ادامه رابطه نخواهم داد.اين كار در شما ايجاد اطمينان مي كند كه در آينده خود را در مقابل اين نوع شرايط يا اشخاص حفظ خواهيد كرد. سپس يادداشت بخششي براي خودتان بنويسيد و خود را ببخشيد از اينكه قبلا چنين حد و مرزي براي خودتان قائل نشده بوديد. يادداشت تشكري هم براي مخاطبتان بنويسيد و از او تشكر كنيد كه باعث شد شما ياد بگيريد ، تا اين اتفاق ديگر تكرار نشود.
اگر واقعا وقت بگذاريد و همه نيازها و رنج هايتان را بيان كنيد و حد و مرز جديدتان را تعيين كنيد، به احتمال زياد قدر درسي را كه اين رنجش به شما داده است،خواهيد دانست. اين درس خواه استقامت به خرج ددن به خاطر خودتان باشد ، يا مهربان تر بودن با ديگران ، يا ترك مصرف الكل ، يا هر چيز ديگر. به جايي مي رسيد كه مي فهميد آدم بهتر ، قوي تر و دوست داشتني تري شده ايد كه اگر اين آزردگي به وجود نمي آمد، اين اتفاق هم نمي افتاد. به اين ترتيب موهبتي را كه در اين رنج خاص نهفته بوده است،درك مي كنيد. در آن لحظه ، از موضع قرباني به موضع برنده و از موضع برنده به موضع يك معلم مورد احترام ، تغيير وضعيت مي دهيد.
گذشت منجر به قدرشناسي مي شود و نه قدرشناسي به معناي عام، بلكه قبل از همه به معناي يك حركت زيباي شفابخش به سوي سرريز شدن از قدرشناسي براي آن موضوع خاصي كه باعث رنجش شده بود. به اين ترتيب رنج مان از گرو در مي ايد.

خدايي اين متن بهم چسبيد دقيقا چيزي بود و همون اميدهايي رو بهم در مورد كاركرد قدم4 ياداوري كرد كه خيلي بهش نياز داشتم.
خدا رو شكر ميكنم كه اين بارم اينقدر مستقيم باهام حرف زد خودش ميدونه من يكم دو هزاريم كجه...

[/font][/size]
« آخرين ويرايش: 24 سپتامبر 2011، 02:28:15 am توسط sara »
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

افق

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,244
پاسخ : گذشت كنيد
« پاسخ #1 : 24 سپتامبر 2011، 09:17:51 am »

ممنون سارا جان
متن پر کاربرد و بدرد بخوری بود :bravo:
خارج شده است
خداوند را سپاس باد. وقتی من در محاصره بودم، او محبتش را بطرز شگفت انگیزی به من نشان داد. من ترسیده بودم و فکر می کردم که دیگر از نظر خداوند افتاده ام، اما وقتی نزد او فریاد برآوردم او دعای مرا شنید و مرا اجابت فرمود

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 07 اوت 2012، 12:32:17 pm »

رآب رودخانه به
آب دریا گفت:چه شد که دریا شدی؟؟؟
آب دریا گفت: از صخره ها گذشتم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

sajjad.k

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 247
  • خدایا آنم ده که آنم به.....
« پاسخ #3 : 07 اوت 2012، 06:36:55 pm »

دیگران را ببخش نه بخاطره اینکه سزاوار بخششن بلکه تو لایق آرامشی. :) :)
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Nan Yong Xie Yalong after the football association
« پاسخ #4 : 24 آوریل 2016، 06:28:27 am »

< p > after receiving the call, the football association have also begun to begin to prepare for the audit staff list,tn pas cher, but the soccer association interior to sit is not interested, way journey is distant, and secondly, the court did not imagine so interesting, but a long and tedious process. At present, the football association has yet to be decided by who attended the audit.
Nan Yong Xie Yalong after the football association has received five one case trial audit notice
< p > special correspondent Jim country reported recently football court received telephone,hogan outlet, Nan Yong and Xie Yalong case would be heard, in the "51", allowing the Football Association choose to attend the trial list. Since the beginning of 2010, the public security organs "anti gambling crime cases since,bottes ugg pas cher, and finally to the trial stage, speculation about the people involved will also come to an end.
 "five one" after Xie Yalong in Dandong, South Yang in Tieling will have to accept the judgment of the law. 2010 Nan Yong, Yang Yimin, Zhang Jianqiang and Xie Yalong,hogan outlet online, Wei Shaohui,hogan outlet online, Li Dongsheng,golden goose scarpe donna, have been arrested, after a long time of investigation, project group has mastered the their conclusive crime and crime. The trial will be an important part of the closed, according to the relevant provisions of the court, "the people's court trying a case in accordance with the law relating to the privacy of the parties or the national collective of the third party interests cases abroad shall be open to the public",hogan interactive outlet, in the case of Nan Xie involving private and national collective of the less.
 of the trial before April has released a survey by CCTV, Lu Jun,golden goose uomo saldi, Zhang Jianqiang et al., paves the way for the trial. According to the Convention, if there is a significant impact on the case, before the upcoming trial, also can let the public have a focus on their mental preparation. In addition, Wang Po and other football gamblers, the case will also be broadcast by CCTV, which is a major event in the history of Chinese football.
In May
Related Articls:

midfielder three people chang

Chinese fo

Qu Chulian

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
When you are old, what is the most regret in your life
« پاسخ #5 : 28 آوریل 2016، 07:17:23 pm »

When you are old, what life the most regret?< br / > there is a magazine has on the over 60 years old were such a survey: what are you most regret? Is a list of things 10 people live to regret it, for investigation. After the relevant personnel statistics valid questionnaires, the statistical results of this:
 The so-called
 < br / > most people follow a herd of attitude to life, learn from others he also studied, others work he also works, entertaining others he also entertainment, natural, others get what. He could not get more. In order to get other people do not need to pay for things, others are not willing to pay the price, especially when you are young. So while you still have time and energy, the physical strength to, as soon as possible to develop a feasible plan,hogan sito ufficiale, then start dauntlessly in accordance with the plan to advance step by step,hogan outlet, eventually you will succeed.

Second: 70% of people regret when wrong occupation.

< br / > the three students were also assigned to a body of work, a year later, one can not be reconciled because all day watching executives face life and switched to another enterprise to the,hogan sito ufficiale, the other two did not tempted, still peacefully lived a nine to five days. A year later,hogan outlet online, another student decided to quit the sea,hogan outlet, left that still did not tempted, looked at his two students struggle in the factory and the sea. He even proud in their stable life.

< br / > after a number of years, three people together,hogan roma online, to the enterprise to the students who had become director of a factory, man overboard into the multimillionaire,hogan sito ufficiale, and who stay in the office but still in the leadership of scolding spend a depleted "golden time".

< br / > for many people in the choice of a profession to consider the first factor is the stable income and a stable and comfortable life, rather than to to face those with challenging opportunity. No pressure, naturally lack of power, no power, also buried potential.

Third: 62% of people regret is inappropriate for children's education.

< br / > the child is the continuation of life,hogan outlet online, hope the continuity, many people to children can be exhausting and endure all the pain and injustice. But see, hope women into the Phoenix may be just the parents unilaterally good wishes for their children.
Related Articles:

Hope we can start from this day back to the past

Buddha said, everything is Zen

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Jianye war can self CengCheng sainty injury or car
« پاسخ #6 : 01 مه 2016، 11:39:32 am »

Jianye war can self CengCheng sainty injury or cartoon goin back
,air max femme pas cher
< p > Home 1:2 not enemy Dalian aerbin, the away game 1: 3 lost to Qingdao,hogan outlet online, successive lost key to avoid relegation battle of Jianye, has come to the danger of no retreat. On August 25th at 7:45 in the evening,hogan outlet, the twenty-third round of the league they will usher in the home court is currently ranked second in Jiangsu sainty. In the eighth round of the game of the season, Jianye was on the road was sainty played a 5: 1, which also created the Jianye losing the worst score. The season rematch, for the plight of the Jianye,tn pas cher, this contest in addition to revenge, more important is self-help.
< p > it is understood,chaussure louboutin pas cher, Jianye goalkeeper Zeng Cheng injuries have been recovered, but the team's top scorer cartoon Ge round still may be missed because of injury. Compared to Jianye, Shuntian recently state is also a general, three Lianping after they and the gap at the top is pulled to 5 points, the last round at home is to apply Xin in the 1-1 draw,hogan outlet online, but also the emergence of the home fans defected to the scene. Two teams with the same pressure to meet, who will be able to successfully transform the pressure on the golf course,golden goose outlet, who will be able to laugh at the end.
< p > at present product 19 points ranked near the bottom of the APB, and several major relegation rivals between 4 to 5 points gap, if round still winless,hogan outlet online, this gap may also be expanded.
Related Articls:

& middot; 2, diwa Yi

earned a b

Jackie Chan Andy Lau Jet Li n

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
120 pounds to 100 pounds of leap
« پاسخ #7 : 08 مه 2016، 12:22:48 am »

& nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp;, thighs slim recipe & nbsp; < br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; exercise thigh and hip muscles the best movement is on foot,basket tn requin, riding a bike (including in indoor exercise bike), cross-country skiing, stair climbing.   /> 

& nbsp; & nbsp; & nbsp; motion advice: before exercise,golden goose outlet, you will need the motion intensity,goyard pas cher, and you want to reach the purpose to choose, please check the gym for you to do it?
  weight loss,ugg soldes, is the cause of a woman's life. And this business is almost regardless of the four seasons,hogan outlet, regardless of age, not only to implement the 50 years of unwavering career,christian louboutin pas cher, but to carry out the cause of life. Although, we will also lamented why we were not born in the Tang Dynasty,?? the fat for the beauty of the dynasty,hogan interactive outlet, but sorry sorry, lose weight no matter the road long. We must always go on. Look from 120 pounds to 100 pounds of weight loss throughout the record.
120 pounds to 100 pounds of leap
; &nbsp,nike tn pas cher;
        edit tips: how to make the effect of thigh weight loss to achieve the best? Can provide you with a fresh film weight loss method, the first is from Hsu Chi, more and more women began to try, if the correct use of this method, together to see the film weight loss steps:
        1, in the thigh and thigh and buttocks attached to the Department of slimming cream.   /> 
           3, coated with frozen liquid, after about 45 minutes to remove elastic bandage. />   
Related Articles:

Eat beans

ZipLine is a known brand queuing artifact

Money (the theory of Gifted Education)

The general situation is only ATM card to back cash, the general credit card is not good, but some special credit cards, such as Discover, also has the function to provide back cash. His advantage is that is not restricted by the issuing bank ATM, I in Atlanta Montana's ATM card to Boston can cash back, and totally do not charge fees, please use.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Umbilical cord blood effect is exaggerated in the
« پاسخ #8 : 29 مه 2016، 02:35:44 pm »

for a long time, because of its rich in umbilical cord blood hematopoietic stem cells and is the industry's high God medicine in the treatment of major diseases. However, with the storage of autologous cord blood of newborn babies is more widely than before, the effect of cord blood was also re examined, even from cord blood to save the baby own situation.
Umbilical cord blood effect is exaggerated in the source of the core business of the source of the source of the core business of the source of the business license
 spend money to buy their own cord blood but can not help themselves, because autologous cord blood has its limitations. Shanghai Health and Family Planning Commission appointed office of Shanghai Municipality on the administration of blood this had organized a thematic discussion, group of experts said that umbilical cord blood hematopoietic stem cell transplantation as a development technology and its increasing clinical application confirmed its role is clear, reliable; secondly, autologous cord blood hematopoietic stem cell transplantation with a self-help function,scarpe hogan outlet, but with other treatment methods has certain indications, is not suitable for the treatment of any disease,hogan outlet, such as congenital disease has certain limitations.
, in fact, is widely used in umbilical cord blood is only applicable to the acquired disease, congenital disease of umbilical cord blood has failed. , deputy director of the Institute of Zhongshan University hematology research, Zhongshan Hospital hematology department director Dong Jun Lin introduction, leukemia is a blood disease public awareness of the most. It is divided into two kinds of congenital and acquired, if be congenital leukemia children the >
 one on the "why save the cord blood can not save himself," the news after the media reports, once again triggered the existence of the umbilical cord blood has no need to debate. In the A stock market, the source Concord (600645) and other listing Corporation because of its main stem cell industry. According to the experts explain,scarpe golden goose, for acquired diseases, rich in umbilical cord blood hematopoietic stem cells with hematopoietic and immune function, but in the face of congenital disease cord blood is helpless. This is undoubtedly a negative impact on the source of stem cell storage business, which is undoubtedly a negative impact on its 2013 operating income is derived from the hematopoietic stem cell storage service price increases.
 umbilical cord blood dispute only treatment acquired disease
 hot hit
< p > in the past 30 years of medical research found that umbilical cord blood contains very rich in hematopoietic stem cells (HSC), can rebuild human hematopoietic and immune systems,scarpe hogan outlet, for hematopoietic stem cell transplantation and the treatment of blood system,air max femme pas cher, immune system, and Genetic Metabolism and congenital diseases. Therefore, the umbilical cord blood has become an important source of hematopoietic stem cells, has been widely used in clinical application.
< p > recently, according to media reports, Shanghai umbilical cord blood bank an eight month old depositors was diagnosed with leukemia,sca goyard pas cher, after chemotherapy is ineffective,hogan olympia outlet, parents think birth also save the a cord blood, in the hope of the last straw. But when the parents want to be treated with self preservation of umbilical cord blood, but the doctor told that the cord blood can not be treated, because the child's leukemia is caused by congenital gene. The report also mentioned that, in to the cord blood bank one-time payment of 20 years of storage fees before the depositors parents,hogan outlet online, a total of more than twenty thousand yuan. After the bank spent twenty thousand yuan to buy a suitable cord blood for treatment.
Related Articles:

Three dime

Dianguangchuanmei 495 million expand TV network bu

Huayi ligh

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
The Ministry of environmental protection the burning of straw caused by Chinese
« پاسخ #9 : 02 ژوئن 2016، 02:18:18 pm »

The Ministry of environmental protection: the burning of straw caused by Chinese autumn large area heavy haze haze
 straw
 always have someone today the regret, but I don't regret. I do not feel that it was great, do not think it had any glory, it has lost the mainland, it is not bad to lose Taiwan. Taiwan did create the Chinese world of democracy, the KMT if there is brilliant, that is to participate in the creation of the Democratic Taiwan. But this glorious practical significance, that is, the Kuomintang can be abandoned at any time!
 more dirt! Welcome to scan the two-dimensional code below concern Sina News official WeChat (xinlang-xinwen).
 China News Agency, Beijing, October 18 - (reporter Dong Guanyang) 18,chaussure tn pas cher, China's Environmental Protection Department briefing in Beijing, nearly two weeks in 20 provinces to monitor suspected straw burning point, pollution prevention and control situation is grim. In 15-17, north, East and central China Chinese has just experienced the first large-scale haze since the autumn.
< p > Wang Dongqing said the Ministry of environmental protection will further increase satellite remote sensing inspection monitoring efforts,scarpe hogan outlet, on the government website published daily satellite monitoring; and take unannounced visits, etc. supervision over the prevention and control and inadequate control of the provinces will be announced to the public. (end)
< p > 5 to 17, Ministry of satellite remote sensing inspection monitoring data statistics show, in the nationwide, in addition to Beijing, Shanghai, Fujian, Guangdong and Tibet 11 provinces (autonomous regions and municipalities) not to monitor the suspected straw burning fire and in 20 other provinces (autonomous regions) were monitored to suspected straw burning fires at 862, 54 more than the same period in 2014, an increase of 6.68%. Shandong fire points up to 179. From the average per thousand hectares of arable land area of view,golden goose outlet, the highest intensity of straw burning fire point is Liaoning, Shanxi, Shandong,hogan scarpe outlet, Henan, Jilin.
 &quot,cheap mac makeup outlet;double play" won the new >
 Hong Xiuzhu abandoned the Kuomintang ever brilliant
< br / > the Ministry of environmental protection on 16 to 17,air max soldes, the officers went to Liaoning research found that, due to satellite transit time, cloud cover and other factors limit, far more than actual local points of fire monitoring satellite captured fire points. Environmental Supervision Bureau deputy director Wang Dongqing stressed that Liaoning straw burning the upcoming peak, in late October, Jilin, Heilongjiang and other places will also continue to enter the straw burning peak,hogan outlet online, Northeast China straw burning pollution prevention and control of the situation will be more severe.
 and the use of straw Jinshao issue has been an important focus of governance haze. China National Development and Reform Commission, the Ministry of agriculture, the Ministry of Finance and other subsidies, electricity prices, taxes and other aspects of the introduction of preferential policies,hogan outlet, and vigorously promote the comprehensive utilization of straw. Jiangsu, Anhui and other places also increase financial input, and promote the comprehensive utilization of straw, and increase supervision and inspection efforts.
 is familiar with the fog and haze and familiar with the taste< p > both APEC blue "or" parade blue ", shows that the local government does not lack of rectification of pollution, only the lack of determination and attitude. As long as the government departments have the courage to make a decision, try to think of ways to ensure that the blue sky and white clouds, blue sky and white clouds will appear.
Related Articles:

sexually]CNNIC released 2014 China You

Grandpa admire father so I called for military life, Rong sheng. Later, because of fear of the enemy found me, because of my safety considerations, grandmother personally put less than two years old I sent to the parents side. Since then I have been following their fought until the country wide victory, can say, is my father leads me to step by step embarked on a military career.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Guangzhou more than a thousand people from next mo
« پاسخ #10 : 11 ژوئن 2016، 11:45:41 pm »

< p > it is reported that the "provision" to "large-scale mass activity safety management regulations" to further improve and refine,hogan outlet, an increase of the new exchanges,golden goose outlet, flower,gioielli pandora outlet, worship, climbing,scarpe hogan outlet, festivals,hogan outlet, food festival, charity events,hogan outlet, such as large-scale mass activity type,cheap pandora charms, above type of activities will be included in the safety management for a large public event. Requirements of large-scale mass activities are expected to attend the number in more than 1000 people below 5000 people, by local public security organs to the acceptance and implementation of safety licensing, is expected to participate in the number of more than 5000 people, by the activities of the local public security organs after accepting, reported to the municipal public security organs real safe license. Prior to the large-scale mass activities to obtain security permission, the Contractor shall not publicize and open to the public,sac guess pas cher, sales activities documents, tickets.
Guangzhou more than a thousand people from next month's activities to be licensed by the police large-scale mass activities
< p > Southern news reporter correspondent xielianghui sun Hui Zhangyi Tao yesterday, the Guangzhou Municipal Public Security Bureau in the Yuexiu District People's Park South Plaza held in Guangzhou city large-scale mass activities to promote safe, the Guangzhou city large-scale mass activity safety management regulations "(hereinafter referred to as" Regulations ") promulgated campaign. Reporters learned that the provisions of the 124 in July, the 14 meeting of the 21 executive meeting of the municipal government adopted and will be implemented in October 1st.
Related Articls:

Xi Jinping is willing to promote energy cooperatio

Yu Minhong - can't use the moral and dedication to

Japanese m

According to the fire personnel who participated in the rescue, the scene is a mess, a car bridge a large truck rollover on the flames, the car is equipped with a large number of tobacco leaf strewn ground. And a mini car, a car and a car bus in the combustion, the scene of smoke rolling up tens of meters, scorching heat, a "crackling" sound not to stop.
خارج شده است

این صفحه در 0.077 ثانیه 19 نمایش داده شد.