انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

پذیرش
پذیرش جوابی است برای تمام مشکلات امروز من.
وقتی که من آزرده می شوم ، زمانی است که کسی ، چیزی و موقعیتی برای من قابل پذیرش نیست
و من نمی توانم آرامش پیدا کنم ، تا آن شخص ، محل چیز و موقعیت آنطوری که دقیقا باید باشد در آن زمان نیست.
هیچ چیز ، بطور حتم ، هیچ چیز در دنیای خداوند به اشتباه به وجود نیامده است و من هوشیار و بیدار نخواهم بود تا زمانی که الکلی بودنم را بپذیرم.
و من نمی توانم شادباشم تا زمانی که تمرکز پیدا کنم ، خودم و خلق و و خویم را تغییر دهم یعنی اینکه دنیاراتغییر دهم
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مشکلات پر خوری تا کجاس ...  (دفعات بازدید: 1421 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
مشکلات پر خوری تا کجاس ...
« : 16 مه 2011، 08:48:31 pm »

ايسنا:«كنلی تيگ‌مان» در مصاحبه‌ای با رسانه‌های رسمی آمريكا خاطرنشان كرد: هفته گذشته قصد داشتيم با يكی از هواپيماهای خطوط هوايی «سوث وست» پرواز كنيم، اما خدمه پروازی به ما اجازه سوارشدن ندادند.

اين دختر جوان در ادامه به روزنامه ديلی‌ميل يادآور شد: آنان به ما گفتند كه به دليل وزن زياد امنيت ساير مسافران را به خطر می‌اندازيم. به همين دليل، من و مادرم تصميم گرفتيم وزن خود را كم كنيم.

بر اساس اين بيانيه خطوط هوايی «سوث وست» ايالت لوئيزيانا اگر مسافری دارای وزن زياد باشد يا از چاقی مزمن رنج ببرد، می‌تواند در بخش ويژه بنشيند، اما وزن اين دو زن بيش از حد مجاز بوده است، به طوری كه حتی جايگاه ويژه هم جوابگوی وزن زياد آنان نبود.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ijk085
Feel the beauty of nature
« پاسخ #1 : 21 آوریل 2016، 08:07:41 am »

it stands alone on the road, surrounded by a lot of walnut trees. Although there is no tall walnut trees, but it is it, and do not "people" of it,bottes ugg pas cher, so I can not help but want to ask myself, why do we have to do the same? Is it different from others? Although it is not tall,hogan outlet online, but it has its own characteristics. Just because of this,hogan outlet, so its name is not called "walnut", but called "the" ". I touched its trunk,nike tn pas cher, it was rough, but it was a lot more delicate than the trunk of a walnut tree.
 it is often said that the natural beauty is the real beauty. Today,hogan outlet, I feel a bit of what is called "natural beauty"".
 I saw a lot of students around a small piece of ground, they feel that there must be an unusual "landscape". So I went over to look at,scarpe hogan outlet, the original is a group of ants eating two strawberries! It all seems so harmonious. Let me understand what is the real beauty of nature! Learning can be carried out in any environment. Nature is our best teacher, let us learn from nature and learn more knowledge!
 I think the more quiet,air jordan pas cher, no one disturb the place,air jordan homme, the more there will be life quietly growth. I first came to the school quaint courtyard. I did not go to see the fish free, also did not go to see the colorful flowers, but first to observe the corridor next to the tree.
Related Articles:

Life, lone

Be a simpl

Don't work

Out of high school, we think, can finally get rid of examination oriented education, shout, breathing loudly, in order to childhood that may be ambitious, may be small but absolute ideal is not dispensable and hard, only to find university is like Sprite and liquor depth bomb is sweet but is also very easy to let you fall.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
About independent thinking
« پاسخ #2 : 15 مه 2016، 06:35:39 am »

Robin and went to the market to go,hogan olympia outlet, so he ran a lot of times back and forth. At this time, the boss called David, the first question asked Robin to David,scarpe hogan outlet, David to go to the market to see. David soon came back, he told the boss: there is a farmer selling potatoes, 0. 5 yuan a pound, a total of 50 bags,scarpe hogan outlet, here is a sample, you see. After the farmer also sold the tomatoes, the price is very reasonable, also called a farmer is waiting outside. At this time the boss look at Robin.
 David and Robin also employed in a shop, began to take the same salary. But after a period of time, David Robin has been in the float upon the clouds, standing still. Injustice is not satisfied with the boss of Robin. Finally one day, he went to the boss to complain, the boss suddenly said: "you go to the market to visit it, look at what this morning to buy something."
 the boss asked: how much is it,hogan outlet?
 are you often hear the teacher, parents say to you: "you have to learn to think independently......" Why do they focus on independent thinking so? Because only the independent thinking, you will have your own ideas.
? The boss asked.
 you know why David will be affected by the boss attention? Because Robin was simply to implement the instructions of the boss, not to think about the problem, so only in the same place. But David is different, he is good at independent thinking,hogan roma outlet, can take into account the various aspects of the problem. The boss has not thought about the problem, he had thought, you said he was not affected by the boss should attach importance to !< p > a man if he is not good at independent thinking, it will be on his produce bad influence. On the contrary if you can think of, you will from thinking to find the problem, find the problem,hogan outlet online, however, is probably think of a way to solve the problem.
 in life, we may have been accustomed to the "experts", "master",scarpe hogan outlet, "academic authority" for their own views. To be sure, the experts said that in many cases the word is correct. But after all, they are not gods, and they can't be right. It can even be said that experts have made mistakes, more difficult to correct than the mistakes made by ordinary people. Because under the halo of the aura, few people have questioned the courage of their views.
 Robin came back to report to the boss said: only a farmer selling potatoes in a car. How much is the
 then, I >
 on the independent thinking of the composition of two: independent thinking - the road to success (1041 words)
About independent thinking
 on independent thinking: a composition to be an independent thinking person (589 words)
 Robin and went to the market,tn requin pas cher, and then came back and said: 50 bags.
Related Articles:

The second grade small volume

The Spring Festival worship 6

I thank you for the way to grow up.

So we choose from the university after the mountain path up the mountain. The mountain road started is not too good to go, not a few minutes I came out of the sweat of a body and farther on the road is steep, later it was on all fours, "climb". I accidentally feet also slightly wounded! Although very tired, I always stick to it, until the top of the mountain.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
20% stake at a price of 200 million PE shares with
« پاسخ #3 : 29 مه 2016، 10:51:50 pm »

from the planning point of view,hogan outlet, the wine with HNA investment needs is really great. Data shows, the original acquisition, Guizhou bosom wine have a certain foundation: pregnant liquor and Maotai distillery formed the same year, with two plants, in the 1980s, the pregnant liquor known as "Chishui River Second Maotai", is currently the Maotai Town Moutai distillery in addition only have thousands of tons of wine winery. But HNA and local government to the Huai wine expectations more big, Guizhou Province hope with HNA resources and platform, and strive to within 5 years after the acquisition of HNA,zapatillas new balance baratas, Huai wine production capacity exceeded 1 million tons, to become the Guizhou "Maotai", in Guizhou Maotai liquor market "sit" second look. Currently Mao Hai Hang is promoting Guizhou bosom wine in Maotai Town 150 acres of exclusive brewing base a project construction,sac guess pas cher, the goal in the near future is will make bosom of the base wine wine annual production capacity exceeded 2000 tons, by the end of 2012 to reach full production completed sales volume of over 1 billion yuan.
 yesterday,sac goyard pas cher, the reporter interviewed PE and fund managers have said that although the wine company's profitability is strong,yeezy boost 350 pas cher, but in the current situation, the direct IPO may be more than the backdoor and assets
 has a number of listing Corporation as a group, Hainan Airlines to give investors a variety of exit channel description. One is the selective injection of its listed companies; second is Guizhou HNA pregnant liquor independent IPO, backdoor listing or transfer premium to other wine investment; third, if fail to be listed, from easy holding company acquisitions. HNA Group listed companies including Hainan Airlines, island construction,air max 95 france, Xi'an the people's livelihood, easy food shares, Jiulongshan,pandora charms outlet, SST Tianhai etc..
< p > HNA commitment, if not listed as scheduled, HNA e-holding Co., Ltd. will be a premium of the acquisition of the equity financing, HNA Group for easy holding company the equity acquisition promises to provide guarantee.
< p > HNA Guizhou Wine Co., Ltd. is the HNA for acquisition of Guizhou bosom winery and the establishment of, 2011 after the completion of the acquisition, HNA Guizhou Wine Co., Ltd. hold Guizhou HNA Huai 60% stake in wine, Guizhou bosom winery original shareholders accounted for 40%. Market had spread HNA is to 7.8 billion yuan with a 60% stake, now two percent equity bid 2 billion. "It seems that HNA now in need of money." Shenzhen,nike tn pas cher, a PE said yesterday.
20% stake at a price of 200 million PE shares with wine for Hainan
< p > it is reported that the establishment of the equity fund intends to raise $2 million, the funds raised for transferee HNA Guizhou Wine Co., Ltd. (held for easy holdings, a wholly owned subsidiary of Guizhou HNA Huai Wine Co., Ltd. 20% stake. Investment period of 3 years (1 years may be postponed); expected annual average investment income of 30% to 223%, 10% years before the listing of the annual distribution of income.
 2011, HNA Group completed the acquisition of Guizhou Hainan with wine, open the path of capital operation. Reporter recently learned that the scale of 2 billion yuan of HNA Huai wine equity investment fund is seeking investors, after the fund raising will be dedicated to 20% HNA transferee pregnant liquor equity. HNA said, will actively promote the implementation of landing the capital market with HNA wine before June 2016.
Related Articles:

Pine share

Vanke re s

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

این صفحه در 0.068 ثانیه 20 نمایش داده شد.