انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

نخست راه را برو، سپس با تمام وجود خود را در آن دریاب - فقط بعد از آن است که میتوانی دستان دیگری را بگیری و راه را به آن نشان دهی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: پاسخ : کاربرگرامی - قوانین انجمن ...  (دفعات بازدید: 9202 بار)

سجاد

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 6
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : کاربرگرامی - قوانین انجمن ...
« : 05 دسامبر 2010، 08:00:00 am »

من با قوانین نارنان اشنای دارم
خارج شده است

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 376
« پاسخ #1 : 07 اوت 2013، 09:07:40 am »

كمك
كمكككككككككككككككككك
چكار كنم كه وقتي وارد انجمن ميشم بتونم صندوق پستي ام رو ببينم؟ چون فقط با ورود  زير مجموعه ها صندوقام در نوار بالا نمايان ميشه
به طور مثال الان وارد انجمن ها گفتگوي بهبودي شدم و بعد انجمن مدير تالار و بعدقوانين انجمن  و بعد پاسخ.... تا آيكن صندوق پستي كه در نواربالاهست نايان بشه ببينم واستفاده كنم
آيا همين روالش هست  بايد وارد زير مجموعه انجمنها بشم تا صندوق نمايان بشه اينطوري خيلي بده
[/font][/size][/color]
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

مدیر فنی

• جواد آقا
  • مدیر سایت
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 37
  • خودی باشم بهتره تا غریبه
    • بهبودی
« پاسخ #2 : 07 اوت 2013، 11:44:28 am »

كمك
كمكككككككككككككككككك
چكار كنم كه وقتي وارد انجمن ميشم بتونم صندوق پستي ام رو ببينم؟ چون فقط با ورود  زير مجموعه ها صندوقام در نوار بالا نمايان ميشه
به طور مثال الان وارد انجمن ها گفتگوي بهبودي شدم و بعد انجمن مدير تالار و بعدقوانين انجمن  و بعد پاسخ.... تا آيكن صندوق پستي كه در نواربالاهست نايان بشه ببينم واستفاده كنم
آيا همين روالش هست  بايد وارد زير مجموعه انجمنها بشم تا صندوق نمايان بشه اينطوري خيلي بده

با سلام و درود کابر گرامی
بهتر است برای انکه این مشکل حل بشه شما از مرورگرهای دیگه ای استفاده کنید
مانند
گوگل کروم ، موزیلا فایر فاکس ، ماکس تون و ...
درصورتی که اشکال رفع نشد به بنده خبر بدین براتون چکش کنم
خارج شده است
ارادتمند شما - جواد

کاشکی قیمت انفاس بدانندی خلق
تادمی چند که مانده ست غنیمت شمرند

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #3 : 13 اوت 2013، 11:02:04 am »

با سلام و درود کابر گرامی
بهتر است برای انکه این مشکل حل بشه شما از مرورگرهای دیگه ای استفاده کنید
مانند
گوگل کروم ، موزیلا فایر فاکس ، ماکس تون و ...
درصورتی که اشکال رفع نشد به بنده خبر بدین براتون چکش کنم
[/ب
ا سلام از مرورگر ديگه اي استفاده كردم مشكل حل شد
ممنونم]
يك سوال:كتاب پايه الكلي هاي گمنام رو بايد بخونم پيداش نميكنم كدوم انجمن هست ميتونيد كمك بديد ممنون ميشم
[/font][/size][/color]
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

مدیر فنی

• جواد آقا
  • مدیر سایت
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 37
  • خودی باشم بهتره تا غریبه
    • بهبودی
« پاسخ #4 : 13 اوت 2013، 01:02:45 pm »

]
يك سوال:كتاب پايه الكلي هاي گمنام رو بايد بخونم پيداش نميكنم كدوم انجمن هست ميتونيد كمك بديد ممنون ميشم
.
.
برای دسترسی به کتاب یا حتی کتابهای الکترونیکی آن اینجـــــــــــا را کلیک کنید
« آخرين ويرايش: 13 اوت 2013، 01:03:15 pm توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ارادتمند شما - جواد

کاشکی قیمت انفاس بدانندی خلق
تادمی چند که مانده ست غنیمت شمرند

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #5 : 17 اوت 2013، 02:28:38 pm »

.
.
برای دسترسی به کتاب یا حتی کتابهای الکترونیکی آن اینجـــــــــــا را کلیک کنید

ممنونم دانلود كردم
يك سوال: برداشت قدمها كجاست؟پيدا نميكنم
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #6 : 14 اكتبر 2013، 07:45:42 am »

من با قوانین نارنان اشنای دارم
سلام خسته نباشيد حدود دو هفته است كه نميتونم وارد انجمن بشم براي من قطعه..الان بعد از اين مدت با فيل شكن وارد شدم اين روال ادامه داره مشكل كجاست كمككككككككك نيد مشكل حل بشه
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Mood test pen
« پاسخ #7 : 11 آوریل 2016، 04:45:53 am »

HTML template mood test pen
1, the original watch today, the knowledge economy society mother has far, the attendant is self-employed, the color of life! The diurnal cycles of reincarnation. In such as streaming dead time; in youth sing of the good old days; in the pursuit of the dream of the years; in the heart flutters years, bank,bottes ugg pas cher, my career, preexistence and this life to me already is an indisputable fact. Baraka, the universe. Imagine you and I in the thousands of days, thousands of people in the acquaintance of a, ordinary no waves,tn femme pas cher, reading the spring and autumn period. In these circumstances, do not have a taste in the heart. The next day, slowly close the heart; the next day, happiness is the end; the next day, it always worthy of faith. Life can be flat light, quiet unabated; can be magnificent and victorious,golden goose outlet, march forward courageously,hogan outlet online, light life, differ in thousands of ways. You can also post to post to,scarpe golden goose, Kujinganlai. Watch the mind,chaussure tn pas cher, bring love home. Often at home, parents wish the world peace and autumn! 2, friends express pulled into the harmonious station, both warm and warm. This way of life, even if do not want to stay long enough,nike tn pas cher, basking in a sunny mood. Flowers light wave micro clumsy in penmanship speech, Yang Lake, but every single word or phrase sound like, down from the untold love home. You have left my hometown for a period of time, now found himself returning are advised the family man. Now I like a leaf duckweed float finally landed, but suddenly felt an attachment. My hometown is an old friend. Let the wandering far away often every festival times Sze, feelings of homesickness in the brew more concentrated, and finally form a natural feelings, blood is thicker in water. Ga Chiaki "coming home",montblanc plume pas cher, reading YuGuangZhong's "nostalgia", always can let a person think honestly loving home of relatives and the missing already a long time. So, I think home is a home, people are very happy, the mood is also very clear.Related Articles:

Perception of Phoenix

A pregnant circle _384

I am in tr

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
I appreciate your courage and your courage.
« پاسخ #8 : 13 آوریل 2016، 02:48:00 pm »

HTML template "I appreciate your courage and straightforward< br / > I appreciate your candor and courage is also called Chengdu brother love legend: only because many in the crowd look at you, you can also with Chengdu brother love legend: just because in the crowd see you one eye as the title; love songs from will be opened there for half an hour, Zheng see far approaching a red Audi,hogan olympia outlet, his heart thumping heart look forward unceasingly. Is when he's not sure that is not Wei Na Liu's car, the car stopped slowly, he was surprised to see,mont blanc porte mine, in the windshield in the lower right corner of the,hogan outlet online, close to the a personals: Vilna, taxi business, university culture, a woman of sincere and steady, eager to you can give me a home, I will at home and a warm, add a little romance is Verna! Zheng Zhong excited at the window and yells: d! Verna! Out of the window there was a man who was waving to himself, and Liu Weina rolled down the window. Then, something wonderful happened, and the two of them shouted: &quot,hogan sito ufficiale;you?" Originally, Liu Weina is the Zheng Zhong in January 2010 at the Chengdu International Exhibition Center at first sight of the sister. And that at present this is one side of the edge of the shy man is Zheng, Wei Na Liu couldn't help shouting sound: This is amazing! And his talk so long, the heart of each other is connected to the man, actually met people, this is the fate ah! Encounters: they see after graduating from the Department of Sichuan University economics, Zheng Zhong, stay in Chengdu for a foreign-funded enterprise when the 6 years accountant, grew tired of the workplace infighting. Advocates of freedom, he has made a taxi to the right to operate their own during the day is seen people, this is the fate ah,spaccio hogan outlet! ,hogan outlet, hired a person to open the night. When brother although free, but all day long to live in the narrow space of the taxi, confusion will no Fangcao. In addition, he tried desperately to make money, reluctant to take the taxi to stop looking for love. Therefore, Zheng has not been able to talk on love. Zheng Zhong after careful consideration, decided to give up the single life, and plans to get married within two years. Zheng Zhong is a very devoted person. He tries to find his friends in different ways. First of all, he let an acquaintance to introduce him to a few girls, but the character and the level of life are not suitable. He then through online dating way of looking for a girlfriend, but love and the reality of the gap is too big. So, Zheng to personal data pass Chengdu a well-known dating service companies, matchmaking company received money, recommend to his not divorced with ex husband has contact is lost I will stay at home her mother-in-law filial, this let Zheng feel exhausted. One day in January 2011, Zheng Zhong set up a guest to attend the Expo International Exhibition center. He got out of the car for the guests take the trunk luggage, and meet next to a guest is preparing back box fitted luggage sister. She's wearing a purple coat, black long hair beautiful and elegant, toward Zheng cast polite smile, charming and Wen Nuanzheng loyalty has been watched she drove the green taxi sped away,hogan roma online. That moment, Zheng Zhong thought: if she had not married,tn requin pas cher, also know that I did not get married, then how good ah! But Zheng Zhonghe didn't every unmarried girl on the forehead lettering.Related Articles:

But I was

Love home

But the se

I before I was the sweeper position is not what a very prominent place is in the street sweep sweep the floor, besides sweeping powers who will be well; why everyone is so admire them, until today, I didn't understand it! They silently for you service, do not think of claim, only wish to create a beautiful environment, to the earth flow a piece of pure land, just want to let us far away from the burden of waste.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Military drivers year-end summary _0
« پاسخ #9 : 14 آوریل 2016، 02:46:43 pm »

The  for military drivers summary
,nike tn pas cher
< p > in each unit especially strong with the transport management department, is stepping up efforts to prepared and meet the municipal Party committee, municipal government,tn femme pas cher, the City Commission for Discipline Inspection, supervision bureau organization departments directly under the PCED and administrative efficiency evaluation, for the last year of PCED work by Province Office for rectifying rated as "advanced unit" and directly under the three based on to a new level. To keep the "two assessment work is among the best in the municipal departments.
 the fourth is to strengthen system construction, formulated by the "XX in the city traffic system of party conduct Lianzheng construction and anti-corruption work on the implementation of opinions" and the traffic basic construction project bidding work discipline inspection supervision way (for Trial Implementation) ",chaussure air jordan soldes, from the source to eliminate corruption and maintain the city's traffic development of the excellent situation. < br / > 5 is actively participated in the ministries and agencies of the discipline inspection group supervision organization of room of discipline inspection and supervision research work, we selected the five research papers, which won the second prize, two won the third prize, two articles and won the Excellence Award and achieved good results. < br / > 6 is positive initiative in the rural roads, bridges and investment company comprehensive building of the bidding work, played a supervisory role,air jordan pas cher, to fulfill the function of administrative supervision. < br / > 7 is carefully organized and participated in the ministries held recommended the province's transportation infrastructure construction of a clean and honest administration and prevention of crime by taking advantage of duty work advanced unit,air max tn pas cher, advanced individual and high-quality independent project work,chaussure louboutin pas cher, which I have two units,scarpe hogan outlet, two engineering projects, four individuals were awarded to the Province's prevention traffic infrastructure construction of a clean and honest administration and prevention of crime by taking advantage of duty work advanced unit, quality independent project and advanced individuals.
 Second, the main problems of < br / > work initiative is relatively poor, a lot of work, many areas of supervision work has not been well carried out < br / >, the next step work to < br / > A is earnestly do a good job in a communist advanced s..e..x teachs look back and in the correction has its own weaknesses, further improve the working level, the level of political theory. < br / > Second, strengthen the system construction, perfect education, system and supervision system of a clean and honest administration, conscientiously perform the function of administrative supervision,scarpe hogan outlet, d >Related Articles:

Quality de

Junior high school English teaching plan

four, othe

When I come back from my fantasy, I am still me, the failure of me. Suddenly all the pain and sorrow I will wrap up. I almost suffocated. Remember, once I am so arrogant. In the past my performance in the stage is how the most incisive. In the past, that is such a warm applause. The former... Those who are already in the past... But that is the past glory.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Father, a heavy hand
« پاسخ #10 : 15 آوریل 2016، 02:15:05 am »

on the bus to my sister's house.
 father, even to say these two words sincerely feel heavy. This love, such as the sea,hogan sito ufficiale, deep and thick, has been quietly paid in silence. They that thick palm already grind a callosity, a head of black hair already did not know when to turn grey. There tall broad shoulders unknowingly been bent a lot of????
< p > recently discovered a song chopsticks brothers,hogan sito ufficiale, "father", may the name of the song will feel very formulaic, and I in the coarse to also did not pay attention to what. But just at the end of the climax, a smile to say go back, turn around and tears wet eyes let my long silence of the heart fibrillation. Have a sense of place on a single cycle, listen carefully,hogan sito ufficiale, carefully try to figure out each word. Really simple, every sentence is true that happened to you and me.
 but I see it in my eyes, but I don't have it in my heart. Now go home at night even the night,scarpe hogan outlet, dad home lights are as I lit; go out will be a strength to told with the, lest I forget; every time a joke to say what to eat, go home at night are well, these are nothing, but this is the love, silent love.
Father, a heavy hand
 clearly remember the primary school, secondary school, high school, college entrance report, every time the father. That is the university entrance and students across the country, the strange faces, strange dialect, myself jammed in the crowd, really think is time independent, but he seems not to have ready. My mother helped me to spread the quilt, spread the eye socket is red,air max 95 france, said that I am not a person to take care of oneself outside. This kind of bureau is facing to come to be I carry not to live, the instant collapse, think they hurry back,hogan outlet online, can wait for them to leave, I looked at the back from the window, the tears can not stop.
 I want to be strong, this is also the parents most expect to see. After 80 of our parents are getting older,stylo plume mont blanc solde, they have much time to stay with them? Buy a car to buy a house to get married, these huge debt we bear up. Once the family died,hogan outlet online, then found regret late, rushed for decades, but what the happy point? Parents do some small things, each year with their parents go out to travel once, and work hard, happy life, I hope everyone can make their parents laugh at a little longer.
Related Articles:

Winter haze

Summary of

Wings of angels

When I come back from my fantasy, I am still me, the failure of me. Suddenly all the pain and sorrow I will wrap up. I almost suffocated. Remember, once I am so arrogant. In the past my performance in the stage is how the most incisive. In the past, that is such a warm applause. The former... Those who are already in the past... But that is the past glory.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Open the door
« پاسخ #11 : 28 آوریل 2016، 10:02:34 pm »

< p > young heart is a wooden door, even if the door is closed, you can clearly hear the door inside the moment heart "thump" jump, no door to close to a restless, restless heart. Any spark can ignite a young heart, and the wooden doors will be the most easily lighted part.
< p > seventeen or eighteen years old, began to conceive of the mind, the thought, heart is a screen door, from the inside can clearly see the outside, and from the outside look inside, but hazy, albeit not very clearly, and indistinct. When the heart has not sprout, bloom, the screen door selectively leaked point, put a point against a little.
 thirteen year old heart, is a wooden door. The fence is a fence is beautiful scenery. This age, the heart is a block of spring, can not be kept in the spring. And the vine, like the fence spring, let a person cannot judge, it is long out from outside the fence, or from inside the fence came out of nowhere.
< p > speaking of this topic in germinating my heart has long been, just shy to slim their own style of sparse shallow and education, also has his own point of view wrote insignificant words, does not mean that all people's point of view,hogan outlet, inappropriate at all of you forgive me -- Preface.
 old heart should be a rolling shutter door. Declining years, such as a day of dusk, the ups and downs of life, have all tasted, this is not what spur, not put, don't throw away the. The curtain rolled up a corner, watching the clouds Shu wind light, how comfortable? Want to come in, may wish to walk into; want to go out, also might as well go out. The heart is the door rolled up half of the curtain, in and out,scarpe hogan outlet, just as trassient as a fleeting cloud.
 the child's heart, is a glass door, clean, transparent. What is contained in the inside, at a glance; from the inside to see the outside, but also clearly. That is a door,scarpe hogan outlet, but it is not blocked, do not know to hide,hogan outlet online, so it is more like a window.
 so, your heart, what is a door? Whether you are a fan of how the door,hogan sito ufficiale, when you open your door, you're from another heart one step closer. A lot of times, open the door after we were pleasantly surprised to find: between people, between heart and heart, often just a separate!
 middle-aged heart is a security door. In this age,air jordan homme, a home industry,hogan outlet, brilliance; there are old and small, and the heavy responsibility. So,hogan sito ufficiale, the door should be able to give the family a sense of security, but also can refuse the temptation. A security door, not only to prevent people from outside the door to steal, but also have to prevent the inside of the heart is not out of the wall.
Related Articles:

Trust and respect

Edge to edge to edge, and water

Entrepreneurship has to face three problems

Everything has a cause, he did not dare to complain about what. He kind of consequences, finally swallowed only yourself. But you will find yourself on so many excuses, like a piece of armor to protect themselves. But did not want to, but my heart tied. Did not dare to act rashly, because it has been unable to bear weight at any time will collapse.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
The Danish capital Copenhagen shootings caused 1 d
« پاسخ #12 : 01 مه 2016، 04:49:20 am »

, a witness said,golden goose outlet, one of the two gunmen shot after shouting in arabic. The gunman is still at large. All exports to Copenhagen were blocked, the police are looking for criminals.
 Beijing February 15,hogan roma online, according to foreign media reports,goyard pas cher, the Danish capital Copenhagen, a cafe shooting incident, police say one person was killed and 3 police officers were injured. When the event occurs,sac goyard pas cher, the cafe is held a seminar for debate.
 Denmark Copenhagen shootings caused 1 dead 3 injured gunman escaped
 police then shot back,scarpe hogan outlet, in the vicinity of a park and launched a manhunt. Reported that the two sides had at least 40 shots. Local television footage showed the cafe of glass covered with bullet holes,tn pas cher, with the injured were carried away from the scene.
< p > reports said, Danish Prime Minister thorning Schmidt in after the incident released a statement said, all the signs indicate that occurred the same day in the capital of the shootings is political assassination and is therefore "terrorist acts". She said that Denmark's future will face a difficult day, which will test our unity. However, the Danish people will never succumb to violence,scarpe hogan outlet, "
An organizer of < p > seminar after the shootings in accept, said in an interview in order to ensure the safety, the campaign has armed police in Denmark, the Danish intelligence system agents and Wilks's personal bodyguard, is responsible for the security field. She shot for Wilkes to think.
 not long ago, Paris,, for the shooting of the comic book, resulting in dozens of deaths and injuries.
< p > attended the conference and participated in the debate, including a controversial Swedish cartoonist Lars & middot; Wilkes,air max pas cher, he once quipped the religious prophet. The French ambassador was speaking. These two people are not injured.
Related Articls:

Sinopec ch

You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Flying dream _1
« پاسخ #13 : 15 مه 2016، 09:11:03 am »

let your dreams flyWhat is
&nbsp,golden goose mid star;   
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; I am proud that I have grown up,hogan sito ufficiale, every day watching TV writer so many books,nike tn pas cher, so much money,chaussure louboutin pas cher, you can buy something to eat ice cream, I envy them. I ran away with my father and mother said, I want to be a writer, said the writer can earn a lot of money, you can buy a lot of ice cream to eat. Did not expect, they say I am still young, these things later say again. I am not convinced,tn femme pas cher, I thought: I still a little boy, I'm 5 years old. I want to prove to them, so I am looking for the one's own couldn't understand storytelling, brought a piece of paper and a pen,louboutin soldes, a kind of mold copy the above article,air max homme pas cher, although I can't read it at all, but I still according to word like a copy of the article. I reluctantly took to mom and Dad, they laughed, I got confused. As a writer so difficult?/>   

&nbsp,hogan outlet;Related Articles:

Thanksgivi

Not so beautiful woman, as long as people love _ c

Bloom's voice _2

The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless. Sunlight scattered into the window, we each feel like sunshine, but the teacher must give this piece of sunshine and some shadow - announced the results of the examination, our good although the mood has been hit, but immediately perk up!
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Binjiang group, Hangzhou, more than double the pri
« پاسخ #14 : 21 مه 2016، 01:06:45 am »

two land are located in Jianggan District,golden goose outlet, Binjiang, Hangzhou group disclosed in the description of the land can be seen that the land is actually divided by a planning path from the north and South adjacent to two pieces of land. One of the north of the land area of 58000 square meters,bottes ugg france, ground construction area of not more than 14 million square meters; nature of land for residential (set public buildings); volume of 2.4 million building density 28%, green rate 30%; listing transfer pricing starts at about $6.3 billion yuan. On the south side of the land area of 5.9 million square meters, ground construction area of not more than 14 million 2 million square meters; nature of land for residential (set public buildings); volume of 2.4 million building density 28%, green rate 30%; listing transfer pricing starts at about $6.4 billion yuan.

Binjiang group, Hangzhou, more than double the price to get to the floor price
< p > Washington July 28, Riverside group (002244) Hangzhou competition had two cases of land use rights, two cases of land, the total turnover of 2.785 billion yuan, and the land of the auction price of approximately for 12.7 billion yuan, transaction price in the price basis doubled more.
< p > riverside group said that the land use right bidding in accordance with company land reserve strategy,hogan sito ufficiale, will increase the company reserves the rights and interests of the land area of approximately 11.76 million square meters,ugg pas cher, 28.2 million square meters of construction area of rights and interests, is expected to project rate of return of not less than average investment income rate level, will further enhance the company's future business performance.
< p > may be affected by the recent land market continued unpopular, although the price of two pieces of land were in 6 billion yuan, but the actual transaction price are in the base price over some more. The south side of the land price for 1 billion 390 million yuan,hogan outlet, north of the land transaction price 1 billion 395 million yuan. Binjiang group said that the company will sell through the return of funds raised by way of solving land leasing. Although the land price is not low, but according to the agreement,hogan sito ufficiale, the land transfer fee just before February 5, 2011 can be paid in installments, in order to ease the pressure of the company to a certain extent.
< p > at the same time,golden goose outlet, the riverside group and Zhejiang spent three real estate Co., Ltd. signs "letter of intent, the two cases of land bidding matters and the establishment of cooperative development intention. The two sides agreed to jointly set up a item company,goyard paris, the development of the land, the item company investment proportion is tentatively scheduled for Binjiang group 51%; Zhejiang spent three Properties Limited 49%.
Related Articls:

BBK is now

Xinxing Pi

The boy is very handsome, but very light, there have been countless girls did his girlfriend. But all the same, the boy didn't really like them. Boy is playing, for any one of the girls, the boys will not have a trace of true love to pay, until he had enough, the woman is naturally not the slightest value. Then, the boy will dump her through all without exception.
خارج شده است

این صفحه در 0.082 ثانیه 19 نمایش داده شد.