کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتاد و شش

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خود را نگران آنچه که می دانید و نمی دانید نکنید
نه به گذشته بیاندیشید و نه به آینده
فقط بگذارید دستان خداوند هر روز شگفتی های اکنون را برای تو بیاورند  (دکتر شهید شریعتی مزینانی)

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتاد و شش  (دفعات بازدید: 1758 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

آن می بایست همین جا نقل شود . دگرگونی او بسیار مجاب کننده و تکان دهنده است .
            دوست ما فرزند یک کشیش بود و به مدرسه کلیسا می رفت . او تصور می کرد دروس و تکالیف مذهبی اش ، زیاده از حد است و از همانجا یاغیگری خود را آغاز کرد و پس از آن سالهای زیادی با گرفتارییها و سرخوردگی های فراوان دست بگریبان بود . ور شکستگی در تجارت ، بیماری روانی ، امرا کشنده و خود کشی ، مصیبت هایی بودند که بر سر خانواده او فرود آمدند و زندگی او را سخت محزون و تلخ کردند و بالاخره بعد از جنگ جهانی ، مشروبخواریهای ناجور و در هم پاشیدگی جسمی و روحی ، او بر سر پرتگاه نابودی قرار دادند.
            بالاخره دوست ما در بیمارستان بستری می شود . شبی یک مرد الکلی که موفق به کسب تجربه روحانی شده بود به سراغ او می رود . درد دل دوست ما باز می شود و با زاری و تلخی می گوید " اگر خدایی هم وجود داشته باشد ، برای من که مسلما کاری انجام نداده است !" اما چند ساعت بعد دوستمان در تنهایی از خود سوال می کند : " آیا ممکن است تمام مردم مذهبی که می شناختم در اشتباه بوده باشند ؟" در حالیکه بدنبال جواب می گردد احساس می کند که گویا زندگیش در جهنم سپری شده است ، اما ناگهان فکر بکری چون رعد ، تمام مسائل دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد : " تو کیستی که بگویی خدایی وجود ندارد ؟"
            این مرد بخاطر می آورد که آنشب بلافاصله با یک جهش از تخت خواب به زیر می اید و به زانو می افتد ، پس از چند لحظه احساسی از اعتماد به وجودخداوند او را تحت تاثیر قرار می دهد و مانند موجی سیل اسا و پر عظمت تمام فاصله ها و سد هایی را که او تا آن لحظه ایجاد کرده بود ، در هم می کوبد و او را به محظر قدرت لایزال و عشق وارد می کند ، او از فراز پل می گذرد و قدم به ساحل می گذارد و برای اولین بار آگاه از همجواری آفریدگار ، زندگی خویش را آغاز می کند .
            بدین ترتیب بنیاد دوست ما بر جای خود محکم شد و دیگر هیچ تحولی موفق به لرزانیدن آن نشد ، آری سالها پیش ، در آن شب ، مشکل مشروب خواری او ناپدید شد و از میان رفت و بجز چند لحظه کوتاه و وسوسه آمیز ، دیگر هرگز فکر مشروب خواری به مغزش
.
.(86)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq113
a flamboyant coach a domineering LaoLa coach
« پاسخ #1 : 11 مه 2016، 09:19:31 pm »

After
 hot Xhosa
, a flamboyant coach a domineering LaoLa coach
 deja vu
< p > Kosar lead to the players apology: "sorry so late to disturb your rest,hogan outlet online, I see many familiar faces, all communication should be no problem; second, any club will make snap decisions. This is a very time, we have to face together. Kosar specially when it comes to the game and Nanchang: "I will and we stand together to greet the challenge, many problems can not be achieved overnight change, I hope you can unfold the best posture." Kossa for Ba team encouraging: "although the score in the bottom, but I know this team is very strong. In order to get more points,tn pas cher, we must unite,hogan sito ufficiale, I hope that everyone can understand the responsibility of the shoulders. I hope that everyone can show their strength as much as possible,goyard prix, to have a brave heart, to keep a clear mind. No matter what happens tomorrow, not good I take responsibility, all good results belong to you!" Finally,tn requin pas cher, Kossa stressed: "we deliberately see clearly? Let's enjoy the fun of football."
 slogan
This "happy" in Shaanxi on what he quickly get all the big
< p > last night 10:30, when Kossa into Ba club's conference room, he took the lead with former disciple and Chan Ba River team in the biggest wrists, Sun Jihai to an excited hug. Let us fully enjoy the joy of football, so that we unite, we have what you need to look at my eyes!" Kossa's inaugural speech full of passion.
 suddenly Huanshuai, Ba players surprised
 passionate speech
< p > character interpretation: in the minds of most Chinese fans, the science of Bossa Nova Albion assertive personality and hot temper is profound impression is, in the Dalian team coach during the, he repeatedly in the game laughing with the dissatisfaction with the referee and was sent to the stands, press conference often verbally inferior was suspended while, this also let the Shide Club suffered a lot to eat. Kosar field and in reality has a powerful, if it is with the Xhosa, travel together, both players or a reporter, pay without exception is Xhosa. In the teaching, Kosar tough tactics and governance players docile. Because of this domineering,hogan outlet online, Kosanovic will be many big kneading in the Dalian team together. Maybe today, big gathering of Ba Club fancy is a xhosa.
10 30 points, Chanba Football Club held a press conference, announced Zhu Guanghu finishes class,hogan outlet, the original Dalian Shide coach,air max 95 pas cher, Sarno Vecchi took over. Wang Yun Kosar and players close to "call"
's speech, Cossa was accompanied by Jihai Sun.
 "please enjoy the fun of football"

Related Articls:

it is unde

Lu Jun was

At the same time, those bearish and not willing to completely washed out, so that is more conducive to the outlook of the market, because, this part of the people is always swing, sell not reconciled to afraid to continue to rise, not to sell and afraid to fall, rise a little wanted to throw, be ready to be thrown grenade, the intraday kill fell.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Rhododendron simsii
« پاسخ #2 : 16 مه 2016، 05:02:41 pm »

< p > but the city did not see the flowers, pink purple all opens cautiously, not so warm gesture, nor conceal, also it is no exaggeration to bright. Azalea is
natural beauty, is proud of the United states. The azalea just reserved beauty,air jordan pas cher, strong smile beauty. Even the
poet wrote the cuckoo flower is also lonely:
 YINGSHANHONG as the name suggests, is red, how it is red. Like a fire, the fire is more intense; like Xia, more than Yan Xia; like blood,hogan outlet online, blood is thicker than. It is not open, do not wash the red light, it really is the cuckoo lament dyed? Azalea open season is life exuberant season,hogan sito ufficiale, is booming season. Manshanbianye azalea wind action dance,hogan outlet online, like a small red flag face drift back and forth, intoxicating red, that good-looking in high straight stems of flowers will let Mr. / of your eyes shine. You indulge in their beauty; you sigh they stood in the steep, high carboxylic and barren hills was able to show their vitality so passionately; you exclaim that they are ordinary foliage is open so proud and gorgeous flowers. You will be infected,hogan sito ufficiale, feel the blood flow as they are accelerated; feel what the face are filled with enthusiasm.
< p > "azalea" < br / > red in hillside < br / > Mr. grass / not to wait on < br / > Kazy to companion < br / > Mr. Butterfly / not to gallant < br / > bees to congratulate < br / > -- azalea < br / > you red well lonely < br / > -- no, I wait for you < br / > I'm afraid you < br /
 when I was young, I always think that the azalea open, that is the real spring is coming. The cattle arrived on the hillside,hogan outlet, exposure to blood red flowers, even by their annihilation, would get his imagination into a beautiful and proud flower. And lots of flowers and keep the long length of branches, with Mr. / home in in a glass bottle or is in in the open space in front of the house behind the house, they can continue to open for a long period of Mr. time /, inserted in the earth, sometimes the flower withered, but also in the branches grow new leaves, they have infinite vitality, is the most discerning flowers.
Rhododendron simsii
 District in the flowers of the crop of another crop, is now the azalea blooming season. But only pink and mauve two, tree is very small, Mr. leaves / yellow green,hogan outlet, the leaves are small, the surface of some caterpillars in the trimmed neatly green belt in the open. Separated by a wall of the small park and high less than feet of azaleas and the two color tree low pitifully. The flowers are open too thinly. On rainy days,goyard prix, it seems they are a pair of lazy poor appearance. This flower can only be called azalea, and I memory in is azalea azalea, they may never be the same.
Related Articles:

Life is be

Plain year

Youth. You

We got out of the car, looked like a farmer also with us together under the car, I heard that we're going to the Baita, hurriedly to us said: "his surname to tower construction, to see and follow me to be, joking said to us, and now look at is not received tickets." The construction workers to us said that this tower is called the door Yi tower, built in the late Yuan Dynasty and early Ming Dynasty, but for years, the county built a defense plant.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
Indoorsman wife crew supervisors
« پاسخ #3 : 19 مه 2016، 07:52:20 am »

Benny Chan
 proficient in any popular language of network
 Jiangsu TV New Legend "living Buddha Ji Gong 3" will be 25 this month to meet with the audience. Yesterday,nike tn pas cher, the drama in Nanjing held a premiere conference, to compare with Stephen Chow's version of "Ji Gong", Benny confidently said "I this any more thunder Gengchao funnier, of course also more handsome".
 Indoorsman wife crew supervisors
 Zihan Chen praises Chongqing girl beautiful
 as female one, Zihan Chen has been the representative of Chongqing beauty. Yesterday when accepting a reporter to interview, chenzihan said he started from the debut, Chongqing beauty in the name of the first is very popular: "a lot of development in Beijing Chongqing girls, most of them are very beautiful,hogan scarpe outlet, so a mention of Chongqing girl, beautiful." Chen Zihan, Chongqing beauty has a characteristic very much: "Chongqing girl good skin, legs and stature are very good, character both northern girl forthright and southern girl with a diamond. But Chongqing girl upright sometimes offend people, for example, I sometimes think is a joke, but accidentally offended friends. "
< p > Jigong stories repeatedly has been adapted into a TV series. Previously, you benchang, Stephen Chow, version are very classic,hogan outlet, when asked about and they have why to distinguish, Benny confidently said: "in fact I starred in the Jigong is a big subversion." Benny with "more thunder,nike tn pas cher, tide, more handsome, more funny" to describe his monk: "I think the most important is more handsome,hogan outlet, I monk is full of temperament idols, although the clothes break, but the face must be clean; also I was most of the tide in the monk also proficient in various network popular words." Benny played Jigong and a lot of emotional drama: "we want to see any fall in love? And I played the monk have feelings play more games,bottes ugg pas cher, the play I sub decorated Liangjiao, also a scholar, a good love story."
Benny Chan again "3&quot,hogan outlet; to any living Buddhas is funnier than Stephen Chow
 previously, Benny Chan suffered hit the chest door, leading to a certain impact on the image. Speaking of the matter yesterday, Benny Chan calm response: after that time, I in addition to work, basically do not go out, can be said to be zero social. Filming I was playing in the room dancing machine,air max femme pas cher, up to hit the gym." Benny bluntly "living Buddha Ji Gong" is his life the most important part of the play: "shoot first season when I was single, the second quarter I become a husband, and the third season finished I became a father, to complete the transformation of a man, so the drama in my life is the most important." Speaking of family, chenhaomin face Happy: "now I shoot the bangs play toad", wife and children are in the crew to accompany me, so I a not alone. "
Related Articls:

Gold medal singer, the new track exposure to the QingDao Railway Station triggered expectations

China News Network reported on the 26th & nbsp;  Liaoning Fushun radio and television "Lei Feng channel on the evening of 25 officially la

historical drama "thunder" wo

Liverpool start only 75 seconds had taken the lead, the Torres straight biography, offside Gerrard raced past to attack the green launched into an empty net. Thirteenth minutes, Noble pass, before the Spanish striker Tristan header was confiscated reina. Fifteenth minutes, Skrtel pass, Torres left the restricted area shot wide of the far corner. Twenty-second minutes, Torres won the free kick, Gerrard 30 yards shot higher.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Read Confessions of a sense of
« پاسخ #4 : 21 مه 2016، 09:18:13 pm »

confessions is a reflection of the essence of Rousseau's self life, writing fluency,sac goyard pas cher, simple and sincere! The following is a sense of reading, reading, reading, reading, and reading.
 chapter one: Rousseau's character and personality
< p > this paragraph of word like Jesus for malicious slander a prostitute mana game say words like: among you who is without sin, that could beat her. The results,hogan roma online, they are all left stone, Dishou leave. Rousseau's people have always been ill. His character is fierce and changeable, passionate and very dull, dabeitaixi overbearing, lack of self-control. It is these who bicker with each other to make him more like a person, not god. He is wise but also live casually, but also his solitary high humble, he admittedly also expose tanzania.
, as the essence of human thought,nike tn pas cher, has always been a model of learning and reference, but also a required course of cultural heritage. Rather than as a kind of work is not as the original author of the exchange of ideas, the collision. This column provides us with a lot of literature, I hope you can find the same spark here, more exchanges.
 in his autobiography, Rousseau confessed a young errors. Once he stole the master home precious button, the incident Lai in a he likes the little girl, is to enable people who innocent servant bear the shame. Because of Rousseau's "exposing privacy", after some philosophers including Russell and Russo Gen Siti think about is not a philosopher. And I think that Rousseau has spread to the philosophy of the nature of the subject - he first used himself as an anatomical specimen, made a superficial look for human nature. From the temperament, Russell and these people are two kinds of people, he has never thought of romantic feelings. I am not really Russell.
 recently I read it again the French Enlightenment writer Rousseau's "Confessions" (translated by Chen Xiaoqing, Yilin press, 2002).
Read Confessions of a sense of
 |
< p > two volumes of twelve chapters, translation page, Yangyang 50 remainings ten thousand word breath read down, see my two eyes dim. With Rousseau's narrative text River, I once again drift into his rich and legend of the sea of the mind, involuntarily in the thoughts and feelings of the whirlpool,goyard pas cher, bowed at God's feet, issued a deep sigh: repent!,nike tn soldes,
 when I read the word of Rousseau, still excited. He said: at that time I was what kind of person,guess soldes, I wrote what, when I was dirty and elegant,hogan rebel outlet, and wrote my gentle dirty; at that time I was kind naughty, the lofty morals write my mercy naughty and moral lofty. Almighty God! My heart pure expression to the disclosure of the, and you personally see pure samples, please you to call the countless sentient beings to me to come! Let them hear my confession, let them for all my mistakes and groaning,scarpe hogan outlet, and let them be for me all sorts of evil and ashamed. And then let them all in your seat on the back, the same sincere to reveal their hearts, to see who dare to say: "I am better than this person!".
Related Articles:

sac goyard pas cher

Love is a classic love waitin

Do not complain, do not complain, do not blame, and constantly strive to climb, will eventually be in the dark night, looking to the beautiful flowers in full bloom. Some of life and self, can be used to overcome, but also used to get along. The fate of the wonderful, not only in imposing between those dull and quiet, is another kind of spiritual strength.
خارج شده است

این صفحه در 0.083 ثانیه 19 نمایش داده شد.