انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هیچوقت خودت را نفرین نکن
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتاد و دوم  (دفعات بازدید: 1394 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

ترس داشتند که پرواز موفقیت آمیز برادران رایت (مخترع هواپیما) در کیتی هوک (Kitty Hawk) را گزارش کنند ؟ مگر تمام کوششهای دیگران در پرواز ، تا آن زمان با شکست روبرو نشده بود ؟ مگر ماشین پرنده پروفسور لانگلی(Langley) به قعر رودخانه پروتوماک (Protomac) سقوط نکرد؟ آیا این صحت ندارد که بهترین مغز های علم ریاضیات ، ثابت کرده بودند که انسان هرگز قادر به پرواز نخواهد بود ؟ آیا مردم نمی گفتند که خدا موهبت پرواز را فقط به پرندگان منظور داشته است ؟ از آن زمان بیش از سی سال نمی گذرد و سفر های هوایی به یک چنین رونقی رسیده اند و تسخیر آسمان تقریبا به داستان کهنه ای تبدیل شده است .
            اما نسل ما در بیشتر مباحث شاهد آزادی کاملی در تفکرات ما بوده است . مثلا اگر یک کارگر کارخانه ، در روزنامه ای بخواند که در آینده تجسسات کره ماه از طریق موشکها به مرحله اجرا در می آید (این کتاب در سال 1939 نوشته شده ) ، مسلما خواهد گفت ، شرط می بندم که طول زیادی نکشد که موفق شوند ، آیا انعطاف ما در بدور انداختن ایده های قدیمی و بکار گرفتن ایده های جدید ، توصیف کننده و مشخص کننده عصر ما نیست ؟ آیا ما کاملا آماده نیستیم که یک تئوری یا یک دستگاهی را که کار نمی کند به کنار بگذاریم و به جای آن دستگاه یا تئوری تازه ای را که کار میکند بکار گیریم ؟
            ما مجبور شدیم از خود سوال کنیم که چرا نباید برای حل مشکلات انسانی خود و تغییر عقاید و نظراتمان ، همان آمادگی و انعطاف را از خود نشان دهیم . ما روابطمان با دیگران تیره شده بود ، قدرت کنترل احساسات خود را نداشتیم و در چنگال بدبختی و افسردگی اسیر بودیم . قابلیت امرار معاش از ما سلب شده بود . احساس بیهودگی می کردیم و ترس و وحشت تمام وجودمان را فرا گرفته بود . خوشحالی مفهوم خود را از دست داده بود و به نظر نمی رسید که ما فایده چندانی برای دیگران داشته باشیم . آیا یافتن راه حل این سردرگمی ها از نگاه کردن به فیلم های خبری پرواز به فضا مهمتر نبود ؟ مسلما که بود .
.
.(82)
« آخرين ويرايش: 14 اكتبر 2010، 10:28:20 am توسط افق »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop498
Life is ten things
« پاسخ #1 : 01 مه 2016، 05:28:43 pm »

two has a wide range of knowledge. No hard work will not have extensive knowledge, knowledge is endless, not the end of learning. I feel more learning more find their own lack of knowledge,hogan outlet online, because the more you learn, the more strong thirst for knowledge, found that there are a lot of new knowledge you need to study hard. Let life smoothly first to learn knowledge, because knowledge is a beacon of life on the road. See how bright lamp has much knowledge. The brighter the light, this is the way Yueshun, behoove.
 life of the "ten" is:
 14,chaussure air jordan pas cher. 05,tn pas cher. 12 (a) (203) ten fine life Baishun
 there is a saying: "others not pleasing to the eye, yourself is not enough." This sentence is very reasonable. See people shun, do not have to do things along with each other how or what the outside world, these are entirely dependent on their own. As long as the strengthening of all aspects of their own culture, with "ten", it will be a Shun li.
 a healthy body. Without a healthy body, everything is out of the question. Health need some exercise, I feel the winter persist for many years are the effective measures to ensure the health of the. I know that any fame does not change to health, and health is greatest wealth, is the premise of Baishun of life,golden goose, is the guarantee a hundred years old.
 three has a clear mind. The essential difference between human and other animal is a thinking brain. To keep a clear head is not an easy thing, "a single slip brings eternal regret" is because the mind temporarily not awake to make a big mistake, and even the loss of life. I think, keep a clear mind is calm and cautious, what do anything to be taken into account in advance will have consequences, have different consequences of what should be the way to deal with. The brain is used to thinking, so be diligent brains, the brain more sober, the brains would take a sudden turn, otherwise you will hit pigs, what smoothly to speak of.
HTML template ten Baishun life
 five has an optimistic attitude. Optimistic, happy and happy to watch other people including his watch. I love to laugh at all of the students, are willing to laugh at your life. Do anything,hogan outlet, do not regret it, any situation is not trouble. Go, ye ye good. Because "misfortune may be a blessing in disguise, the Fu Fu Xi disaster",golden goose outlet, does not need to go to the pursuit of what is not going to worry about what. I believe that tomorrow will be better, more is the most beautiful paradise. To embrace another world should has nothing to regret in life because it is the last of the smooth.
 have bright eyes. Bright eyes,tn homme pas cher, see things clearly, it will not be confused. Although the "woolly headed", but the eyes are bright. See anything have to look closely and see the thorough, see long distance, don't be blinded by a temporary feint,scarpe hogan outlet, more can not go astray, so as to avoid life.
 six has a broad mind. As the saying goes: "prime minister belly", that is tolerance >
Related Articles:

In the fork of the road, I wi

Forever friend

Tea is ric

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

Louis Koo
< p > today,hogan outlet, one of producers Huayi Brothers formal exposure film debut trailer, and like to take this opportunity to announce Pang's new film will be in May in Hong Kong and released simultaneously. The film by producer Chen Kuo Fu, China friendship brother, SIL Metropole organization, in the film, solar Entertainment Co produced and mainland title for the human small reunion ". The film's title in Hong Kong from the film the main scene were and Aberdeen (place) is closely related to, and mainland title selection is fantastic, Peng guide the title meaning hidden in the first notice of the trailer,nike tn, "grudge water, city owned City sorrow; the mundane world wind, and his earthly as" such as people, one meaning intriguing.
< p > director Pang ho Cheung is quite rich Wizard Movie style unique and famous,tn pas cher, but the "human little reunion is Peng guide the transformation of the meaning of a work. Film from the preparation has been more than five years. The story draws materials many more involved Peng guide their story and journey, called the feelings deep. Psychological interpretation of creation Pang ho Cheung, said himself is holding a heavy attitude to produce the film, works entirely from the previous "spring Jiao", the vulgar comedy color, play each role are burdened with solution doesn't open the knot,scarpe hogan outlet, so the tune of the film also appears to more heavy ".
Peng Haoxiang works the most affectionate &quot,hogan outlet online;human small reunion&quot,hogan sito ufficiale; in Hong Kong in May released simultaneously
< p > in Pang previous works, the actors and actresses always can break through the self sacrifice of refreshing performances, the "human small reunion" is no exception, settings of each of the roles of the actors are full of novelty and story. While the two actresses play the leading role of Miriam Yeung and Gigi Leung,hogan outlet, but also suffered by Peng extremely stringent requirements. Miriam in the play is almost bare makeup, starred in, and in order to get to the character's mood, Peng Dao asked for so that she can to the haggard state shows during the filming of the night before are not allowed to sleep. Since Gigi Leung is gave from the shadow of the most exceptional performances in the film,sac goyard pas cher, continue to challenge the limits of self, it is full of expectations.
 Gigi Leung dedication to break through the show
< p > directed by director Pang ho Cheung's movie "Aberdeen", after the exposure of the first movie poster to intensive high-rise image of Hong Kong's unique as the protagonist, which revealed the humanities has triggered many users of interest. And cast also Louis Koo, Gigi Leung, Eric Tsang, Miriam Yeung, ng man Tat and Carrie ng to join us, can be described as assembled the old, middle-aged and young ages play bone, netizens are curious they are quite rich creativity and genius of Peng guide men, how excellent performance.
 Ng Man Tat
 Peng Haoxiang five years to create the most affectionate works of Miriam Yeung Gigi Leung offered the most exceptional performances
Related Articls:

Shen Teng Ma Li re fit! Heave

Review kill mysterious but lack of enough shock

issued a d

She commenced a series of props innovation, emotional feeder and operatic scenes around, no is satisfied, but is more puzzling. Which is the most fun to the number of wheelchair. Western science fiction movies is not suitable for Chinese ancient rivers and lakes character, film should be emphasized in the world of martial arts atmosphere and tone, for hardware inventions. Why insist?
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
2011 - 2012, the first semester of school work summary
« پاسخ #3 : 31 مه 2016، 11:36:48 pm »

2011 2012 - the first semester of school work summary
 (two) fully play the main channel and the main position and role of the Communist Youth League and. In under the influence of teachers' good morality, through the development of a variety of beneficial of rich and colorful campus activities, such as tug of war by teachers and students, students jump rope competition,hogan outlet, students' basketball tournament,barbour pas cher, art works exhibition a variety of sports activities form, strengthen the ideological and moral education of students, promote students to develop good moral character. In addition, we have increased the work of the class teacher. Through the "five appraisals",hogan outlet online, the organization of student learning
, the ideological and political work
2011 - 2012 academic year first semester's work has come to an end, this semester, schools continue to the spirit of the 17th National Congress of the Communist Party as a guide, and strive to practice the important thought of "Three Represents", adhere to scientific research pilot, the quality for this, steadily carry out education and teaching work, the full implementation of quality education. In deepening the education and scientific research, and intensify implementation of quality education, law democratic school management, and comprehensively improve the quality of education etc., in the County Education Bureau and county teacher learning under the leadership of the school's kindness and enthusiastic guidance, in the unity, progressive school leadership under the leadership of, in the majority of faculty and staff of unremitting efforts, the work of Tianmen middle school have made gratifying achievements, has been recognized by the leadership from and social. But there are also some shortcomings. In order to sum up the experience,air max pas cher, make up and improve their achievement and deficiency,golden goose, the following summary:
2011 - the first semester of 2012 school summary
< p > (a) improving teachers' political and professional ethics in our specific approach is: first, through listening,air max 95 pas cher, reading and watching various forms, a variety of news media, so that teachers can fully learn to improve its own political and ideological theory foundation, so that they firmly tree establish correct world outlook, outlook on life and values. Second, by listening to and watching some moral performance of positive and negative cases,air max homme pas cher, so that all the teachers to further clear understanding of what to do and what not to do. Good ethics performance will bring good influence to the students and the social image of the school and the teachers, has positive significance, and bad ethics performance and cause serious harm to students, serious damage to the image of educators. Continue to implement the professional ethics of teachers (ten no specific content in the teachers' work summary in expression). Because of higher ideological and political basis, and specific system constraints, in the past semester, had no ethics accident,hogan sito ufficiale, instead of teachers' work enthusiasm unprecedented upsurge, fully embodies the positive spirit of dedication and the spirit of selfless dedication, and innovative spirit.
 pays special attention to the ideological and political work is the soul and foundation of the work, all the work to have the correct political thought as the guide. Therefore the term us through focus on learning and self-learning in a variety of ways, methods, further study the important thought of "Three Represents", in order to improve the ideological consciousness of the majority of faculty and staff, improve teachers' professional ethics, and the whole school students ideological and moral have made obvious progress.
Related Articles:

Office cle

Speech materials for the groundbreaking ceremony of community construction in 2015

In the process of recruiting departments strictly according to the school students will internal regulations, careful examination, focusing on the selection of, for students to bring the fresh blood. The successful completion of the work to become the future work of the smooth development of the original power. At the same time, it also produced a new session of the student union cadres through democratic elections.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

at present, Meng and other 16 suspects were under criminal detention.
< p > Beijing customs regulations Qi Ming chief said, in May this year, customs in the postal express channel discovered in succession large number of mailing imported toys, cosmetics,hogan outlet online, verified that the for "Yanhee". So far,hogan outlet, the Customs has seized 86 batches of about 490 thousand tablets of the drug,nmd running femme pas cher, equivalent to the amount of 1700 people a month.
 price for Thailand 3-10 times
< p > recently, the masses: using micro blog, micro channel, QQ, Taobao, issued for sale from Thailand marked weight-loss drugs "Yanhee" (Yan Xi) suspected counterfeit sales.
 "these drugs, there is appetite suppression, some anti depression, there are a lot of ingredients is laxative." Beijing city food and Drug Administration inspection office deputy director Liu Heng said.
 (Editor: SN026) [see Sina News win Mini iPad]
< p > suspects confessed, Yanhee (Yan hee) weight loss drug in recent years in the domestic demand is significant, but there is no import formalities,scarpe hogan outlet, at home no formal sales channels. Therefore, there is a lot of people in the online advertising, in the name of purchasing on the Internet illegal sales, sales price conversion of about 450-2000 yuan / / pack, 3-10 times the sales prices in Thailand, operators and consumers throughout more than 20 provinces and cities nationwide.
< p > on July 7,scarpe hogan outlet, public security and drug administration, customs in Chaoyang, Haidian, Fengtai, Tongzhou, Changping, control mengmou 33 people, destroyed nine sales dens, and seized counterfeit package of more than 2500, about 70 million tablets.
 (original title: Thailand diet pills seriously injured liver and kidney)
 has been due to the "God medicine" in hospital
< p > Beijing Institute for drug control test showed that, the drug containing sibutramine, Malay acid chlorobenzene that sensitive,chaussure golden goose, furosemide, fluoxetine,pandora outlet, bisacodyl Demerol and other Western medicines. Sibutramine restrain central nervous system damage, liver and kidney function and other side effects, the first countries banned the use of. The drug import and without approval, according to the provisions of a fake. At the same time, it was found that there were some people who had been hospitalized because of the toxic and side effects of taking the drug.
Beijing police exposed Thailand to lose weight the God of medicine serious liver and kidney injury | Beijing police | fake | Thailand
 yesterday, informed the police in Beijing, Beijing's first cross-border trafficking in counterfeit case solved, and seized counterfeit was produced from Thailand Yanhee Yan Xi slimming, the drug containing sibutramine disable components,scarpe hogan outlet, after eating can cause liver and kidney function damage. At present, the 16 suspects were arrested for allegedly selling counterfeit crime.
Related Articls:

The former

Vice chair

Ching Ming

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 111
    • jkl271
fjallraven mini backpack bare diamond diamond
« پاسخ #5 : 20 اكتبر 2017، 06:46:13 pm »

in addition to avoid supernatural season 9 dvd boxset contact with heat, olive oil.
   China Internet diamond brand 30 days, bare diamond diamond, master! 2 broke girls season 6 dvd " black kanken backpack mark platinum shows Pt. and the price beachbody shift shop workout is more expensive than gold. Avoid placing natural pearls around the kitchen stove,2 avoid contact with heat sourcesIn pandora black friday sale addition to crystal decoration the water will lose its original crystal bracelet gloss and magic peppa pig youtube video crystal bracelet.

http://bbs.daxgame.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1015519&pid=1180626&page=1&extra=page=1#pid1180626

http://bbs.cn-ceo.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1925202&pid=2087401&page=1&extra=page=1#pid2087401

http://www.xiangzhang58.com/forum.php?mod=viewthread&tid=8098&pid=19993&page=7&extra=page=1#pid19993

http://dsanctineweyr.jcink.net/

http://899lt.com/forum.php?mod=viewthread&tid=13038&pid=83062&page=1&extra=page=1#pid83062

http://auxerrepiedspoings.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://goodreputation.gain.tw/viewthread.php?tid=815518&pid=844650&page=1&extra=page%3D1#pid844650

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=679852&pid=747565&page=1&extra=page=1#pid747565

http://fanysdiary.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://bbs.daxgame.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1015730&pid=1180862&page=1&extra=page=1#pid1180862

http://bbs.cn-ceo.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1925807&pid=2088066&page=1&extra=page=1#pid2088066

http://www.i-quimica.com/index.php?item/48647

http://www.aixinniwota.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2312&pid=288440&page=132&extra=page=1#pid288440
خارج شده است

این صفحه در 0.076 ثانیه 21 نمایش داده شد.