انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي بيشترش فانوس است و به درياي خيال آويزان

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتاد و یکم  (دفعات بازدید: 1880 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

فرد فرد آنها چنان معجزاتی آفریده است که مسلما انجام آن از عهده نیروی انسانی خارج است. حال به قول معروف بگذارید به شواهد نگاه کنیم، در اینجا هزاران مرد و زنی وجود دارند که رک و پوست کنده اعلام می کنند از وقتیکه به قدرتی مافوق قدرت خود اعتقاد پیدا کرده اند و طرز برخورد بخصوصی در مورد آن پیش گرفته اند و اصول ساده ای را نیز رعایت نموده اند، یک تغییر بزرگ انقلابی در روش زندگی و افکار آنها پدید آمده است. آنها با آنکه با بیچارگی به آخر طناب رسیده بودند و منابع انسانی آنها کاملا ورشکسته بود اما وقتی از صمیم قلب موفق به رعایت چند شرط ساده شدند، طولی نکشید که احساس کردند نیرویی تازه همراه با ارامش و سرور در آنها دمیده شده است و حس میکنند که زندگیشان در مسیر درست قرار گرفته است. این مردان و زنان که زنانی در برابر پوچی ظاهری زندگی، گیج و مبهوت شده بودند، اکنون دلایلی واقعی سخت گرفتن زندگی را برایتان روشن می کند و گذشته از مساله مشروبخوری، دلایل غیر قابل تحمل بودن زندگی خود را نیز تشریح نموده و چگونگی تغییر جهت خود را به شما نشان می دهد. وقتی صدها نفر اعتراف می کنند که آگاهی از وجود آفریدگار، مهمترین واقعه زندگی کنونی آنها است، دلیل موثری ارائه شده است که چرا انسان باید ایمان داشته باشد.
            در طول قرن گذشته، پیشرفتهای مادی دنیای ما از اعصار گذشته بیشتر بوده است که دلیل آن تقریبا برای همه روشن است. پژوهشگران مکتب تاریخ کهن عقیده دارند که هوش و ذکاوت مردم آن دوران با بهترین های زمان ما برابر بوده است، در حالیکه پیشرفتهای مادی آنها بیش از حد آهسته بنظر می رسید. در آن دوران تجسسات مدرن علمی و اختراعات، تقریبا ناشناخته بود و در قلمرو ماده، مغز انسان با خرافات، سنت ها و انواعی از ایده های فسیل شده به زنجیر کشده شده بود. بعضی از معاصران کریستف کلمب، کروی بودن زمین را سخنی نامعقول می دانستند و چیزی نمانده بود که گالیله را هم بخاطر بدعت هایش در علم نجوم به قتل برسانند.
            حال ما از خود سوال می کنیم، آیا بعضی از ما همان اندازه در قلمرو روحانیت، کج فکر و غیر منطقی نیستیم که قدیمیان در قلمرو مادیات بودند؟ حتی در همین عصر خود ما هم روزنامه ها
.
.(81)
« آخرين ويرايش: 28 مه 2011، 12:46:38 pm توسط افق »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn538
Xu who everlasting _187
« پاسخ #1 : 06 آوریل 2016، 11:06:36 am »

She is really angry, she knew that she shouldn't do that, that's her beloved brother, grew up on the pain of her brother. She is the best for him, she hope he happiness, but why is she? Why keep her? "I love her." Chi Hetan tone, deep voice statement, "you four years, once I go to school after you accidentally hit her adjacent school......" He wanted to say, their reunion is actually a chance,hogan olympia outlet, he would also like to say that he did not deliberately conceal. "I am not a child, I have my life, you are the same." Do not let him have the opportunity to go on,golden goose uomo saldi, the moment the elevator door opened, Chi Yan interrupted him, "you love who is your thing, and I do not say." She is sensitive, one of his "Endo", she what all understand, it is no wonder that no matter what she shamelessly asked, he refused to tell the word love, brother was Xie Yuanteng, and that she loved Nobel Han people, the only difference is that she is willing to put the past to do far temperature but, she? She can let go? She didn't know. Take the elevator, Chi Yan suddenly look back at him, and said softly: "brother, I have no right to interfere in your affairs, do not want to interfere, what things just don't deceive me,hogan outlet online, I don't want to always be the last one to know." A vaguely embarrassed astonishment in Chi he eyes open again when the tone is transient,chaussure air jordan pas cher, calm, "small Yan, I do not want to because I love her, that makes you unhappy, you are my sister." He is a deep love person, one of his favorite sister, Xi He in a dilemma. He could not help but want to thank more than once, far cane refused him, perhaps much with Xi Yan about. After all, between them in addition to subtle and inexplicable embarrassment, this distance is really not easy to close, but he did not want to give up. Whether it is Chi Yan,hogan outlet online, or Xie Yuanteng, have been Xi he regarded as one of the most important person in my life. "We are brothers and sisters, in addition to parents, we are the closest relatives, but none of us can not accompany who for a lifetime." Chi Yan had some light,louboutin soldes, she will be looking at him, "I will get married, you will get married sooner or later there will be another woman to accompany you through life, that is your wife, my...... Sister-in-law." Chi Yan turned to Ga, her eyes with tears, "when I was young I was thinking, what kind of person is she, may be very beautiful, perhaps very gentle,nike tn pas cher, anyway, you are in love,tn homme pas cher, and she would like you good to me, of course, you choose the person I will love, even love me or not, I will be very close relationship with her." Chi Yan paused, like the said in considering the following words, until the elevator door is closed, Chi, hear her clearly said: "why is she......" Temperature do far standing in front of the car, see Chi Yan eyes red, some unconscious frown frown, this is how? Last night to send him away, her mood is not on the neck, then sleep on the phone, Chi Yan excuse sleepy, and didn't he ask. Wondering on mobile phone rang, eyebrows together more tightly, migraine at sitting in the passenger seat of the Chi Yan Shen not to utter a single word, he said: "I know, you don't worry." He hung up the phone and start the car.Related Articles:

Yishouzhetian, a hand to _84

The wedding _359

But even so, and half an hour before the difficult trek than up, Jing shear suddenly feel to heaven. Pity is the net house is too high, can not be straight body, she must be in the freedom of body and straight body state to teleport immediately, otherwise there will be free.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Once the teacher in charge of the class _0
« پاسخ #2 : 23 آوریل 2016، 03:56:29 am »

,hogan outlet
 at this time, the new table asked me: "who is your old teacher?" When I finished my name, I was proud to add one sentence at the back;
 teacher in class is very humorous. One day, the Chinese class, the teacher found that I did not bring a language book,hogan sito ufficiale, they stared at me, told a joke: "there is a person who always forget to bring something. One day, he wants to go back to take things, the leader asked him, how do you forget to bring things, forgot yesterday with a briefcase,goyard soldes, the day before yesterday forgot to bring back the file,hogan outlet, today and forget what? The man pointed to the foot,mont blanc pas cher, leading a Sui, was enraged. You guess,air jordan homme, what did he forget?" "Shoes......" The students laughed and answered. So, we in the laughter again and again happy spent 45 minutes, make our learning easy and enjoyable, also makes me blush, dare not to bring the book.
 Xu teacher lectures are very vivid, and sometimes talk about the emotional high. Once, she in the lecture, some students still whispering. But she seemed absorbed in the artistic conception of the article, when you read the crow heaven "the Boji Boji crying to sleep forever grandmother,hogan outlet online, Xu teacher turned voice trembling, eyes shining with tears. We touched the classroom booed, some students have deep mysteriously tears. Imperceptibly,hogan sito ufficiale, the bell rang, students can still immersed in the painful wail. But it seems that the teacher has changed a person, said to us: "go! Let's go downstairs and do the exercise!" So, we resumed the old days of lively, enjoy playing up.

& nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Xu teacher when the teacher, get rid of the class teacher's shelves, active mix with fellow students, destroy many unreasonable rules, making the students cheered, attracting many of the teacher's advice, "old Xu" is still a "loose cannon". But her high demands on assignments and exams, even a punctuation mark used the wrong also don't pass, she will not hesitate to deduct your whole questions. You see, I hate! Many teachers have time is said to us: "doing exercises to be careful, a comma, comma, full stop can not fall, error a word, can let a contract scrapped, loss of nearly hundreds of thousands of; a part of error, let tens of millions worth of aircraft to become a pile of scrap metal; a decimal point error, can let the satellite oar down, tall buildings in ruins, when arriving, but Jishiwanjiqianwan the but a n!! Careful and important!" But the teacher has not found, she said not only N times, but N+1 times. In order to teacher not to repeat this sentence, all the people in the class are serious problems, strict in demands. The teacher sees us to change a person, in the heart although don't understand, but still give us a "stick"".
Once the teacher in charge
 the midterm examination, our class is a kind of top-notch Chinese, in the first grade, beat Class two sit tight throne. Have such a reputation, have to be attributed to my teacher in charge.
......
Related Articles:

Life of money

Ask dad to

Snow Striker

However, some industry insiders pointed out that the FTA is often used to promote the growth of exports, while China ROK FTA negotiations in the car is not included in the tariff reduction is unexpected. On the other hand, China and South Korea free trade agreement was signed, the Korean shipbuilding industry by the impact is expected to be very little.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Junior middle school summer vacation 600
« پاسخ #3 : 14 مه 2016، 04:30:35 am »

Junior middle school summer vacation 600
,hogan outlet
 A: to look forward to the summer vacation
  of course can not always learn,tn requin pas cher, otherwise they become a bookworm! So I want entertainment". The biggest entertainment is of course a trip with my parents,nike tn requin soldes, can relax the mood,hogan outlet online, but also broaden their horizons. I'm also ready to take part in some sports activities during the summer vacation. You might say: it's a hot day, aren't you going to move more hot? No,golden goose saldi, because I want to take part in sports ". By the swim,bottes ugg france, I couldn't help but think of the safety problem. Leisure activities are good,goyard pas cher, but safety first,air max pas cher, we must not go to a safe place to swim or do other activities.
Related Articles:

no zuo no

scarpe hogan outlet

The sandbags

For fear of the dog scared away birds, immediately expelled ten feet outside. A sieve with Valley busy, breath pull string. The birds were round, lift the screen to catch birds birds escape. You overtake the foot, but its wings are flying. Today, although no harvest, I am waiting for the moment the most happy.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Regret things _0
« پاسخ #4 : 24 مه 2016، 01:27:51 pm »

regret things ,hogan outlet
Regret things
 one day, I took advantage of my father is not at home,hogan outlet, secretly on the computer to go online and chat with my classmates. Just as I was talking,tn pas cher, suddenly, I heard the door open. Ah! Daddy it's me impatient, my heart is very nervous, for fear that Dad see I in steal playing computer,hogan scarpe, I regardless of 3721 networking fall off did not work,scarpe hogan outlet, put the computer implementation of the shutdown. Wait until the evening,hogan outlet, daddy has to open the computer to access real,golden goose saldi, the network server issued a directive says: your computer on the Internet to shutdown, no broken open network connections,adidas yeezy 350 pas cher, so later to shutdown, pay attention to be disconnected. When my father saw it, he called me over and scolded me for a few words. I finally had to admit my mistake. It was a long time, but it was in my mind.
Related Articles:

Monkey Mou

Tiger baby is your parents to show a happy smile

The robot pressed the red button on the bedside table, the curtain will automatically pull up. Sunlight in my house, I clearly see, robot is the lawn and flowers watering, a dolphin crystal dew, in the sunlight, bright and dazzling. I said the sound of "walking" the robot will hold me to the bathroom of the chair, press the yellow button, the machine automatically gives me the teeth, wash your face, comb my hair.
خارج شده است

p0yHDuaQd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 62
    • def421
Cheap Pandora Jewelry UK hand is most likely to touch the body
« پاسخ #5 : 19 سپتامبر 2017، 08:37:08 pm »

Take your valuables with you are easy to make jewelry fell bad. the clarity grade of VS and SI is also good. sure they're not the natural. If you Pandora Rings Canada Clearance see the gem completely flawless, autumn and winter wear Pandora Jewelry Australia jewelry.
   2, hand is most likely to touch the body, and this often is also a kind of life to enjoy the pursuit of, So, Here we look at the introduction of Yunnan Lang Yu, buy online price Pandora Jewelry Clearance UK lower than the market price of outrageous jewellery commodities. I love diamond network and we talk Black Friday Pandora Gift Sets UK about the most basic Cheap Pandora Disney Charms five errors is Cheapest Pandora Rings Sotre what?

http://bbs.intecax.com/forum.php?mod=viewthread&tid=50548&pid=93375&page=1&extra=page=1#pid93375

http://www.fxbibles.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2527580&pid=2636705&page=1&extra=page=1#pid2636705

http://www.176tailor.com/forum.php?mod=viewthread&tid=37&pid=4042&page=33&extra=page=1#pid4042

http://gay-power.org/index.php?page=Thread&postID=54502#post54502

http://forum.aspekindonesia.org/forumdisplay.php?fid=1

http://www.0562tl.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1152&pid=70634&page=4&extra=page=1#pid70634

http://bbs.72wan.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=18296&pid=335923&page=18&extra=page=1#pid335923

http://www.bluessea.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4891&pid=264925&page=1&extra=page=1#pid264925

http://scltly.com/forum.php?mod=viewthread&tid=10676186&pid=10871866&page=1&extra=page=1#pid10871866

http://www.forumsehat.info/profile/fqm7kbbrt

http://www.480usa.com/forum.php?mod=viewthread&tid=6092&pid=72432&page=2&extra=page=1#pid72432

http://www.uzi.red/viewtopic.php?pid=237193#p237193

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21912&pid=62962&page=14&extra=page=1#pid62962

http://www.chinaloc.net/cnlbs/space.php?uid=144468&do=blog&id=3325951

http://wygbw.org/forum.php?mod=viewthread&tid=253399&pid=275118&page=1&extra=#pid275118
خارج شده است

این صفحه در 0.12 ثانیه 19 نمایش داده شد.