کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتادم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ماهی ها چقدر اشتباه می کنند . قلاب علامت کدامین سوال است که به آن پاسخ می گویند ؟ آزمون زندگی ما پر از قلابهایست که وقتی اسیر طعمه اش می شویم تازه میفهمیم ماهیها بی تقصیرند !
حسادت ، کینه ، خشم ، لذت ، غرور ، انزجار ، انتقام ، ترس ، شهوت و ...
من اسیر کدامین طعمه خواهم شد ؟

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هشتادم  (دفعات بازدید: 2140 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

صحیح بودن این فرضیه، نتیجه این بود که مبدا حیات هیچ، مفهومش هیچ و مقصدش هم هیچ است.
            ما بی اعتقادان به جای آنکه خود را اشرف مخلوقات و ماموران دانای آفریدگار بدانیم، این عقیده را ترجیح دادیم که بشر عقل کل است و آلفا و امگا اول و آخر همه چیز می باشد. ما خیلی از خود رای بوده ایم، اینطور نیست؟
            مائیکه این راه متزلزل را پیموده ایم از شما تمنا داریم که تعصب را در تمام موارد، حتی در مورد مذاهب رسمی کنار بگذارید. ما متوجه شده ایم هر قدر هم که ضعف در مردم مذاهب مختلف وجود داشته باشد، این مذاهب به زندگی میلیونها نفر جهت و مقصد داده اند. مردم با ایمان دارای ایده معقولی از مفهوم زندگی هستند، در حالی که هیچگونه تصور و دید عاقلانه ای در این مورد نداشته ایم. ما شاهد حال اشخاص روحانی و معتقدی از نژادها، رنگ ها و عقاید مختلف بوده ایم که درجاتی از ثبات، خوشبختی و مثمر ثمر بخشی را در زندگی از خود نشان می دادند و ما بجای آن که خود نیز در جستجوی یک چنین کمالاتی باشیم، با بدگمانی خود را سرگرم موشکافی و مته روی خشخاش گذاشتن، در مورد اعتقادات و روال روحانی می کردیم. ما فقط به ضعفهای انسانی این افراد توجه داشتیم و بعضی اوقات از نقاط ضعف آنها بعنوان ماخذی برای محکوم کردن کلیه عقایدشان استفاده می کردیم و در حالی که خود ظرفیت نداشتیم، از بی ظرفیتی دیگران گله می کردیم .ما قادر به دیدن زیبائی های جنگلها نبودیم زیرا به چند درخت نازیبایی که در میان آنها بود خیره شده بودیم . ما هرگز جنبه روحانی زندگی را به دید باز نگاه نکرده بودیم.
            در فصل شرح حال افراد، شما تنوع فراوانی در روشهایی که هر یک از آنها برای پذیرش نیرویی بالاتر از نیروی خود در پیش گرفته اند خواهید یافت. بنظر نمی رسد که مخالفت یا موافقت ما با هر یک از این روشها تاثیر چندانی در کار ما داشته باشد. تجربه به ما آموخته است که در خصوص اینگونه مطالب نباید نگران باشیم، اینها مسائلی است که هر کس باید آنرا شخصا برای خود حل و فصل کند اما در مورد یک مساله همگی این مردان و زنان وجه مشترک چشمگیری دارند، آنها همگی به نیرویی بالاتر از نیروی خود دسترسی و ایمان پیدا کرده اند. این نیرو در زندگی
.
.(80)
« آخرين ويرايش: 28 مه 2011، 12:38:18 pm توسط افق »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno779
Dark full-time _239
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 01:28:57 am »

Novel Bus update: 2010-7-7 17:23:50 4214 words: this chapter is not to miss the hurry to apologize?" Quesnel mu. Mercilessly scold a way, the skinny man did not dare to show dissatisfaction, hurriedly hurried past, in front of Irene didn't stop bend apology. "No!" Chi Ningyu stand on the side of the look on coldly, the Dempster, although one face apology, but eyes a blink don't blink of staring at the Qiao face of Irene,hogan outlet online, even if it is blind know few people just by virtue of the deterrence of the elves could not let the arrogant so respectfully see,nike air max pas cher, this guy's mind definitely is put in Irene, at that moment coldly said: "well, we don't want to and human any dealings, you'd better let open." "This is not good? The elves and the Terran is always friendly partners, if you do not let us army major general personally apologize, I want to we will be at the heart uneasy. " Dempster big smile on his face, but did not mean to open. Even Aileen has seen some bad, wrinkled up eyebrows lightly, from her shoulder off the bow green hand, white slender fingers have pinched two arrows. "To force? I think you not enough to see it?" Chi Ningyu accidentally saw the glacier forest there, and affectation of a wink. Facing the pool Ning Yu apparently emboldened appearance, Dempster is also very hesitated for a moment, turned towards the pool Ning Yu see the direction of the past a look, of course he could not see, but elves extraordinary vision and archery are all Jiuyang name,converse blanche, otherwise so fiercely defended the gold Knight Brent nor taken in Elven arrows and whole night not action, Dempster is naturally hesitate for a while. The other two are extremely nervous, look at the male a female, although young, but rare golden longbow and green short bow one eye can see that this is not where the goods, also the unicorn also marching small Suibu came up, watching three of them. Face has been stuck in the legend of the elves, Dempster hesitate again, and finally chose to retreat, the body slowly quit a few steps. Also the two men also tactfully avoided, pool Ning Yu hung high in the heart finally put down,golden goose mid star, intentionally gently hum, with Irene came out. Stand up and start, slowly along the river and under. Go far, Aileen quietly said: "they are a few people who are so fierce ah! Are humans all the way?" Chi Ningyu with a wry smile,scarpe hogan outlet, shook her head and said: "human beings are also good and bad. But those guys evil ah,tn pas cher, but no matter what the world is, dog vomit, let's hurry. If the guys while chasing up trouble." He said this time, but suddenly think of themselves is also one of them, but also with the mind of ordinary people almost. Maybe with the elves stay long time. You are really a little to himself as the half elf to look up. Two people slowly walk away. The archer before Coushang asked: "how do the boss,? Really let the little beauty? The girl is indeed the spirit ah. And the long, than the city that trash really strong ten thousand times.Related Articles:

Years of incense

Nine _1070 will turn golden

Guest _809

I back seats in the BAB Nika Kingdom, Princess Olina will greet the up, a face of bitterness to me: "if you don't tell people a sound pingkong disappear, let people worry about, next time can not be the case." I from her eyes saw the splendor of a touch of very familiar, that is I often in Asian night. Plumage Meimu see, I naturally know what it means, the heart is not move.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Chen Tianqiao's way the occupation managers VS veteran entrepreneurs
« پاسخ #2 : 03 مه 2016، 09:17:02 am »

&quot,hogan outlet online;the business is famous&quot,bottes ugg france;: do you choose professional manager to have what standard?
Chen Tianqiao's way: the occupation managers VS veteran entrepreneurs
 Chen Tianqiao: for example, some places have become the bottleneck of your development. The essence of management is to have the ability to find the bottleneck and solve the bottleneck. When you have this ability when challenged, when you don't know problems exist in where, or you know problems where but I do not know with what method to solve, then you should leveraging in the professional managers.
 Chen Tianqiao: the enterprise different development level, different level,hogan outlet, need different professional managers. Generally in the primary stage,scarpe hogan outlet, companies may not even need professional managers. To a certain extent, you may feel that you can not do. But professional managers can not be oriented to the interests of the individual,hogan outlet online, but should be the enterprise's profit.
 there's no reason not to have confidence! So when it comes to family management and other issues, the 34 year old Shanda chairman of the board, but firmly, that family management is the most advanced management of the whole society".
 Chen Tianqiao: professional managers may become entrepreneurs, but entrepreneurs generally can not become professional managers. Entrepreneurs more emphasize a kind of sense of responsibility, his pay and reward is not always directly proportional to, in order to the development of the enterprise, he will go all out to invest, often regardless of the return, but in the management skills is generally less than professional managers. Professional managers more care about their own pay and return.
    &nbsp,hogan outlet online; select manager standard: the profit of the enterprise is heavy
 December 3,scarpe hogan uomo, 2004, China Hotel, the most popular Entrepreneur Awards ceremony dinner held in this. After a meal to pinch the point before coming to Chen Tianqiao, the excitement of the scene obviously feel a little out of place. So when he went out about family business reporter interview, he gladly stepped out. < p > the two or three years before in the Chinese business community is regarded as "fearless" epigenetic, not enough time to and insiders "acquainted", has on the "China richest man," position.
 "business masters": how do you view the relationship between entrepreneurs and professional managers,hogan outlet?
 "business masters": but the development of enterprises to what stage, you find yourself can no longer cope with it?
Related Articles:

Thousands of people have received extortion SMS

He gave up 5 million 800 thousand annual salary, get 500 monthly salary, and now worth 37 billion 60

Demand wea

Normal University after graduation, I was assigned to teach in a middle school in Beijing physics, for the work of teachers is put "play, has the sense of responsibility, but the lack of passion. Law-abiding, rhythmical, has been able to see their own look after 20 years, life is like a cup of lukewarm white boiling water.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144

as the 2007 annual African footballer, Kanoute is Beijing Guoan last season the most important signings. And in Seville,nike tn femme pas cher, he is appalled by the super killer, 79 games and scored 35 goals he for two consecutive years to help Sevilla won the UEFA Cup champion. Last season Guoan, Kanoute affected by injuries, another The climate does not suit one. But this season, Mali has entered the state of his game, flash has proved himself the killer.
< p > this game,tn pas cher, Sita, on the sidelines of the still vibrant, when the National Security Council last moment to break, Sita, excited the fist phase Qing; when his team suffered a controversial penalty, Serbs also shouted to the referee, "why, why", because in the AFC anger refers to the referee fined stands, the campaign Sita, a lot smarter; and game, he will with non-stop gestures to inspire the team. Of course, the national security of the magic weapon to win his substitutions.
African Footballer of the year substitute magical lore Sita MicroHand miraculous change
< p > Phoenix sports news the AFC Champions League and League of continuous fighting, Guoan also have some physical strength is not small,hogan roma outlet, the game, Sita rotation number of substitute debut, this let the national security in the scene once very passive. But Serbia Marshal wise enough, half even for two people,hogan outlet, national security quickly reversed the situation, Kanoute to substitute debut 17 minutes after the completion of lore. There is no doubt that Sita and Kanoute are Guoan 1-0 win away to two key.
< p > the first half, the home team drow have occupied the initiative,tn pas cher, and continuous fighting Guoan felt tired,air jordan pas cher, 45 minutes before, in addition to Shao foot wonderful free kick hit portal column outside, national security threat of attack very well. But Sita, tactical intention is realized, that is in the first half to the lineup played to withstand Wuhan Thatcher's three axes.
 fifty-seventh minutes of the game, and sent Sita Kanoute glycopyrrolate,golden goose outlet, for the poor performance of Lima and Mao Jianqing. As a new foreign aid to the country, Lima in the continuous two play are very general, his strength has been questioned, and the performance of the Kanoute and the grid has become the absolute main force. Kanoute, in particular, is only 17 minutes off the bench, he used a wonderful header to break the deadlock. The 74 minutes,hogan outlet, Shao Jiayi starts out the corner kick, creamer CI first header ferry, Kanoute use the height advantage header scoop out scored the only goal of the game.
 on the other hand, although glycopyrronium two eat two yellow end, but undeniable Sita, summoned the powerful. Because the full of glycopyrrolate a second yellow card can be described as controversial, in the eyes of Sita, that is completely restricted foul of the Wuhan team, rather than of glycopyrrolate diving. Thus, Stagno substitutions in today all played effect, lead Guoan 4 games, Sita, three wins and a draw, in already conquered GUOAN FANS at the same time, Sita, now make Guoan fans feel crazy.
 (Zhou Kai)
Related Articls:

Tan Sunji Xie Hui contract do

want to win over, we have to

At the same time, those bearish and not willing to completely washed out, so that is more conducive to the outlook of the market, because, this part of the people is always swing, sell not reconciled to afraid to continue to rise, not to sell and afraid to fall, rise a little wanted to throw, be ready to be thrown grenade, the intraday kill fell.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
A song, do not worry
« پاسخ #4 : 21 مه 2016، 09:13:15 am »

time flies, such as. Three years after the death of laughter,chaussure jordan pas cher, a. Life is to be lost and accompanied, old friends, there is, what is the significance? With this, it is better not to pay sincere, then not sad. Then, one day, cold feeling by person. But this is just a disguise, fear of injury is not wrong.
< p > once upon a time, Zhuojiu cup v. Zhongchang already become the extravagant hopes, remnant volume static scented tea also a thing of the past. Disputes and tired reappear in the whole world. Looking back at the past, had promised to fight the red cloud with vigour and vitality,. The passage of time, will the plain meaning, of course, already deep, unable to extricate themselves. Now, if you ask why I yearn for the world without war, square way: "aloof from the ancient times the otherworldly and secular is no ambition. However, although the ordinary but not ordinary, this is not a kind of understanding."
 rain I do not know when the end of the long, free full of wet meaning revealed that he had come. Still looking out the window, but was only slightly melancholy, firm heart.
 out of the window, in succession. So the king always makes people to wonder that stretches into melancholy.
 Road, scattered clouds. This dream, the world and the world game, either win or lose. Maybe someone will boast disillusioned, life is just so so. But we are after all this is a complex of the world,nike tn pas cher, our existence is also a profound and simple. Perhaps, dedication of the people and not for only word move, but no matter how the struggle, the so-called destiny always bound all the more want to escape was bound more tightly. So the world gave in, and so the world became a human being. Their Unwilling ordinary, has become unnecessary resistance. Although ridiculous, but profound.
 dust will eventually be settled, if the day is set to take me,yeezy 350 pas cher, then any of its negative,hogan olympia outlet, not to break free nor escape, only because the mind has read,scarpe hogan outlet, no need to escape. I believe the future is also believe in yourself, even if there are thousands of obstacles ahead, but the phantom,hogan outlet online, eventually disappeared.
 I never believe the fate,hogan sito ufficiale, fate of peace. This troubled world,tn pas cher, even if the world did take me, still smiling relative. For one person, no matter but also firmly believe that the The end of life, i. That is, oneself.
 (sleep not to wake up crisp)
A song, do not worry
The world is a dream to wake up
 sea life, White clouds change into grey dogs. If one day, people to the loess, cold bone left empty, even after thousands of years No one shows any interest in what is it? But in the life, why should care too much. No where is a bosom friend, had vanished from the truth with the truth. No matter where you are, you can not forget the reality of the real. Even if it does not have a trace of innocence, the least bit of innocence.
Related Articles:

At the foo

Dust

In ninetee

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523

,chaussure jordan pas cher
 as a Sohu video CEO, Zhang Zhaoyang talked about a lot of the day is a video site, showing its emphasis on video services. He believes that the current video industry has ushered in an era of unprecedented development. This era has been waiting for ten years.
 force mobile terminal business
 for the future development of the Sohu,goyard paris, Zhang Zhaoyang on his position is a chef's role.
 among them, the mobile video in the 4G era will generate new opportunities, such as UGC (user generated content) development. Short video consumption will rise up, on the way to see some short fun, professional 20 minutes or so of the short program will be up.
 and the demand for bandwidth is especially large for video and games.
 consider applying for a virtual operator license
 original title: Sohu force mobile terminal desire to apply for a virtual operator license
Zhang Zhaoyang said the timing of the Sohu will apply for a virtual operator license to move the operator of the mobile operators
 recently, the chairman of the board of directors of the Sohu Zhang Zhaoyang Sohu orld w marketing conference in Nandu, told reporters that the advent of the era of 4G will allow the video industry to generate new opportunities, the consumer will usher in a short video boom. And 2014, Sohu group will be the overall layout of the mobile terminal strategy, its swim, news client, video, Sogou business sector will promote each other, which Sohu News client will achieve commercialization of full opening.
 and Sogou after the introduction of the Tencent capital cooperation, will also have a greater contribution in the mobile terminal. He said,hogan outlet, as the entrance and the Sogou search tool, will form a multi-level protection. To play the innovation ability of Sogou, with the mobile phone users to change the shape of the user, in addition to the traditional text input,hogan outlet, but also the voice input,tn femme pas cher, mobile search and other new needs. At the same time, he also revealed that the Sohu news client will be in 2014 to carry out the commercialization strategy. At present, Sohu news client has become the industry's largest news class applications,cheap pandora jewelry, covering the user's total, the total number of subscribers exceeded.
 our group is a media and entertainment platform. Also has a lot of business pillars,hogan outlet online, each pillar is in its corresponding field directly to participate in the competition in the first-line, several major business segments include swim, Sohu Video, Sogou, the focus of automobile, media platforms. We have more food, is to see how to fry out delicious.
 in addition, he also revealed that the Sohu or will apply for a virtual operator license. Because whether we swim in the game, or Sohu Video or are relationship with bandwidth of particularly large, spending is not small, so when the time comes,jordan pas cher, it is ripe.
The advent of the
4G era, what changes will be brought to the video and portal?
 in Zhang Zhaoyang's view, the development of the mobile terminal will determine the future competitiveness of the entire firm. We go from two aspects, on the one hand is the Sohu in the PC era of brand and location extends to the mobile terminal, on the other hand, to seek new opportunities in the mobile terminal.
Related Articls:

After the sluggish performance of the world of War

Luxury bra

Perfect world structure adjustment Zhu Qi Ren CSPO Wang Yuyun was promoted to SVP- perfect world -CS

In the 20 years of the 20th century, the world is not so much of Alice, this equipment is useless Wu to, otherwise some popular. Jansen ·, a New Zealand man, decided to make such a route navigator. He put two brass modeling pipe welded together, and cuts a microscope slide door, and put the text portion of Google Maps Navigation Service make the catalog printing to a piece of tissue.
خارج شده است

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
    • jkl782
Description - we place the village nursing home -The Old Folks Home in Our V.
« پاسخ #6 : 02 ژوئن 2016، 12:25:07 pm »

"
The home was set up in 1988 as a result of the rapid development of agriculture and industry in the village. In the home there are more than 100 old people at present,hogan outlet. The oldest is 98 years old and the youngest 68. All the childless II old men and women in our village who are not able to work, can be admitted into the home,scarpe hogan outlet.
 did not have children of the elderly can enter the nursing home.
The Old Folk s Home in Our Village
The home provides all the facilities for the old folks,chaussure jordan pas cher. Clothing, food housing, and medic&gt,pandora sito ufficiale;
The
 nursing home is an example of dramatic changes in your village in the opening after the.
Description: we place the village nursing home -The Old Folks Home in Our V.
 opening and opening up, great changes have taken place in your village,tn requin pas cher, built a home for the elderly. Write an article about the situation. The main contents include:
The nursing home was built in 1988
 free for clothes, food, housing and medical services.
 Site Description: our village -The Old Folks Home home in Our V.
The completion of
The
Great changes have taken place here since our village opened its door to the outside world and the old folk s home is a good example,hogan outlet.
 [content tips]
 [
hogan outlet, there are more than 100 elderly people, age 98 years old, the youngest 68 years old.
 &quot,yeezy boost 350 pas cher;
.
, there are color TV sets, washing machine, a reading room and a sports room. The old people can do their music.
] composition model
 our village homes for
Related Articles:

2015 the first lesson about 1000 words

Think about the future of _0

Beethoven told me......

That moment into, it is doomed to unite together, through the primary school childish and good time. Remember, just entered the classroom, our classmates are different from other classes of students. Look! Other classes of students are crying, and noisy, noisy non-stop, teachers, parents, are helpless, straight scratching the scalp. But, look at the students in our class!
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
replica van cleef 4
« پاسخ #7 : 25 اكتبر 2017، 05:42:41 pm »

I suggest you either speed up or eat a small piece of cartier cuff link replica fruit to raise your blood sugar levels. When fitness training is the norm, launched a new task,   three, ice cream. has always been the people of our country as a tonic longevity It has the functions of regulating metabolism helping digestion lowering blood pressure reducing cholesterol preventing cirrhosis eliminating gallstones and preventing rickets The reputation of the queen of plants Scallop is rich in protein and a small amount of iodine kelp and seaweed close to the effect but it contains very rich flavor taste more delicious more delicious regardless of ingredients to do or ingredients can highlight or add delicious dishes Chicken soup has the role of warming up cartier replica bracelet there is inflammation of the people can not warm up it is not conducive to the recovery of inflammation other hot article links: Joe Chen to show the charm of female beauty recipes do not eat food before s..e..x bvlgari jewelry replicas belongs to your private kitchen: there are 1622 family recipes family cook women daily attention looks bad Women can not miss the blood recipes Can not be too far from the hands.
  it depends on each person's condition or Shaoshiduocan some good suggestions during breakfast in accordance with the proportion of 3:4:3, and it is generally believed that meditation is a good way to improve the stability of the mind and prolong life.elder brother Sergey said: "brisk walking can burn around 500 calories an hour In addition to , conditional or running, cartier fake jewelry Physical fitness is good for the body, male 2. belching, basic introduction: abdominal breathing is to make the diaphragm moves up jag(judge advocate general) complete seasons 1-10 dvd box set and pandora jewelry sale uk down.

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1335&pid=173508&page=31&extra=page=1#pid173508

http://shengamer.com/forum.php?mod=viewthread&tid=28&pid=79404&page=17&extra=page=1#pid79404

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21035&pid=85617&page=39&extra=page=1#pid85617

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1079&pid=173507&page=58&extra=page=1#pid173507

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=562711&p=629031#post629031

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1841&pid=173506&page=47&extra=page=1#pid173506

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1773&pid=173505&page=27&extra=page=1#pid173505

http://shengamer.com/forum.php?mod=viewthread&tid=34&pid=79400&page=22&extra=page=1#pid79400

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=4657.msg36096#msg36096

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22395&pid=85616&page=9&extra=page=1#pid85616

http://shengamer.com/forum.php?mod=viewthread&tid=731&pid=79397&page=1413&extra=page=1#pid79397

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=496263#p496263

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1462&pid=173504&page=85&extra=page=1#pid173504

http://fanysdiary.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=3&pid=836523&page=3024&extra=page=1#pid836523
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
pandora disney charms sale beginners will fly to the front of their own
« پاسخ #8 : 31 اكتبر 2017، 09:22:25 am »

More and more men are more likely to go to the gym.make to premature atherosclerosis waist high on the body and the influence of life.
   Fitness Nutrition: detailed Fitness Day meal bvlgari jewelry knock off lungs and phlegm.they will be converted into fat stored preschool prep sight words in the viscera or subcutaneous 20 years old: cize I replica cartier love bracelet am Carbohydrate intake of women in general every pound weight 2-2. take a look at the following fitness methods, it is Günstig Kaufen Pandora Ringe Outlet easy to grasp, beginners will fly to the front best pandora stations 2017 of their own, but also does not contain fat, because of the relatively large flow of people commuting time.

http://d-discount.com/forums/topic/11436/backpack-fjallraven-vegetable-oil/view/post_id/11437

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2295#comment-11758

http://healing-oil.info/forum/profile.php?id=91234

https://turngren.net/forum/viewtopic.php?pid=236408#p236408

http://wildsoldier.niloo.fr/index.php?file=Guestbook

http://slaphappydomains.com/forum/profile.php?id=563

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://rulezz.cba.pl/index.php?file=Guestbook

http://www.i-quimica.com/index.php?item/54329

http://gunnersteam.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=468.msg36224#msg36224

http://okobi.org/forums/topic/8575/acheter-pandora-bracelet-pas-cher-the-red-bean-panning-clean/view/post_id/8575

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=23

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?79141.last

http://d-discount.com/forums/topic/11435/hermes-clic-h-bracelets-replica-of-larger-size/view/post_id/11436
خارج شده است

این صفحه در 0.116 ثانیه 21 نمایش داده شد.