انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

كسي را كه اميدوار است هيچگاه ناميد نكن ، شايد اميد تنها دارائي او باشد…

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتاد و هشتم  (دفعات بازدید: 2094 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

که خود درک می کردیم برقرار کنیم. پس از آن، مطالب بسیار دیگری را نیز  پذیرفتیم که در آن زمان، قبول آنها برایمان کاملا غیر قابل تصور می رسید و این نمایانگر رشد ما بود اما در آغاز، از آنجا که می بایست کار از نقطه ای شروع می شد، از تصور و درکی که خود داشتیم استفاده کردیم، هر چند که این درک و تصور بسیار  هم محدود بود.
لازم بود از خود سوال کوچکی  بکنیم : " آیا من باور دارم که قدرتی بالاتر از قدرت من وجود دارد؟ ایا من  حتی تمایلی به باور قدرتی مافوق قدرت خود دارم؟ " بگذارید با تاکید به شما  اطمینان دهیم، به مجرد اینکه شخصی بتواند اقرار کند که اعتقاد دارد و یا می خواهد  که اعتقاد داشته باشد، راهش آغاز شده است. در بین ما کرارا ثابت شده است که بر روی چنین بنیاد ساده ای، بنای روحانی فوق العاده محکمی می تواند بر پا شود.
این مطلب برای ما مژده بزرگی  بود، زیرا ما تصور می کردیم که اگر نتوانیم بسیاری از مطالبی را که باورشان مشکل می نمود بصرف ایمان بپذیریم، بهره ای از اصول روحانی هم برایمان امکان پذیر  نخواهد بود. وقتی مردم از معنویات صحبت می کردند، همه ما آرزو می کردیم که ای کاش بجای آنان بودیم و مطمئن بودیم که اگر ایمان آنها را می داشتیم کارمان درست می شد اما نمی توانستیم اصول روحانی را حقیقتا و آنگونه که برای آنها واضح و روشن بود بپذیریم و بنابراین وقتی دریافتیم که کارمان را می توان از مرحله ساده تری شروع  کرد، خیالمان آسوده شد.
گذشته از ناتوانی ظاهری ما در پذیرش مطالب به صرف ایمان، دریافتیم لجاجت، حساسیت و تعصب بی دلیل موانع دیگری  بودند که مرتبا راه ما را سد می کردند. بسیاری از ما آنچنان در مورد مسائل روحانی  حساس بودیم که حتی کوچکترین اشاره ای ما را به مخالفت شدید وا می داشت. لازم بود  که از طرز تفکر دست بر می داشتیم و با آنکه بعضی از ما مقاومت می کردیم، اما کنار  گذاردن اینگونه افکار کار چندان مشکلی نبود. دراثر رو در رویی با این مرض نابود  کننده، در مورد اصول روحانی هم مانند بقیه
« آخرين ويرايش: 28 مه 2011، 12:10:01 pm توسط افق »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc094
Chinese traditional banks to launch a counterattack to the Internet investment
« پاسخ #1 : 14 آوریل 2016، 01:55:50 am »

China's brick-and-mortar banks are launching a counter-attack against the assault on their business from Alibaba and other Internet heavyweights,hogan outlet online, in a bid to staunch the outflow of bank deposits into high-yielding online investment products.< br / > to meet the effect of Alibaba and other Internet giants of China's traditional banking business from,mont blanc porte mine, traditional Chinese bank is launching a counterattack to stop the outflow of bank deposits to high-yield Internet investment products.   In less than eight months,hogan outlet, Alibaba Group Holding Ltd's money market fund,scarpe hogan outlet, Yu'e Bao,hogan roma online, has attracted 400 billion yuan ($66.0 billion) in assets under management,nike tn pas cher, more than the customer deposits held by the five smallest listed Chinese banks.   Similar online products from Baidu; Inc and Tencent Holdings Ltd also contributed to a fall of one trillion yuan in traditional bank deposits in January.   " Yu'e Bao and; similar products are posing a very strong competitive challenge to banks, said Zennon Kapron,hogan outlet online, head " of Kapronasia,tn pas cher, a finance and technology consultancy based in Hong Kong. " Although the amount of money; that (online products) have attracted>Related Articls:

What are the benefits of the overnight meal

Peacock an

China will build two large lighthouse in the South

I also thought about Lillian, our parents' part-time maid. I could almost touch calmness when Ithought about Lillian, with her gentle voice and radiant smile. I knew Lillian was praying for me; she always prays for our family, especially when one of us is away.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Send you a points
« پاسخ #2 : 15 آوریل 2016، 08:29:08 pm »

in the city of Xiang Yi Jiazi temples shadow. On the street, wearing a headset, riding a bicycle lane, bustling about students; press the horn, hanging dignified look of the driver,goyard paris, can scarcely wait in the office; the mighty white-collar, in Western dress and leather shoes, cocky; shopping mall, aroma is dense, people like water, bargaining, raise a Babel of criticism of...... The world is so busy, true to the basket,mont blanc pas cher, and who take care of the mountain that leaves?
 at this point, I think of a poem: " mountain monk was not the number of decades, a sense the world leaves autumn. " how beautiful the breath of autumn! Face the reality, I want to send this poem to the world will only be a few decades, I do not know the autumn leaves manshan. How vulgar life!
 autumn is approaching, friends will gather, I want to have friends from afar to us in the small town of " mountains; " go sightseeing, want to send him some of the autumn tours tours. At this time, I have noticed that I didn't have this autumn, common gift I gave up!
 in childhood, I do not look at the calendar, to what day, listen to grandparents in seasonal song glance; when young, I don't do any record, what to do,chaussure air jordan pas cher, a look at the scenery glance all over the mountains and plains. But now, even by the seasons, ruthless calendar,scarpe hogan outlet, feeling probably is unreliable,hogan outlet online, because this is the urban women's dress bewildered. Our life and work, but also enrich the non opening Festival can not be a bad pen.
Send you a HTML template points
The number of
 how can autumn had come? When does it go away? I look at the calendar,scarpe hogan outlet, is the first to see the calendar, today is November 4th, the font is probably 4 font, and then see the lunar calendar, today is the first two days of October, the font is probably no. six. Oh, I just have the winter to see light suddenly.
 rain, pitter patter, durian, such as silk, gently Yang Yang. If not their heavy winter clothing tips, I'm still waiting for that charming autumn. The winter really came, it seemed to drop from the clouds leader, a rule of my life.
The number of
 Jiazi in the vegetable basket, but what time countless long bitter,chaussure tn pas cher, countless what time what time cucumber, garlic pumping, what red tomatoes...... These dishes, throughout the year, in the city street, has become a frequent visitor, nature is to make these red and white green yellow, sometimes, but we have changed its opinionated. If at this time to see through the fruits and vegetables to know Mandarin, is a delusion, a joke, as everyone knows, the fruits and vegetables had a cheater. If you want to know the autumn thick, only black and white in the calendar.
 to fall,scarpe hogan olympia, he decided on the face of the calendar, it is the style of the font, dull, monotonous colors, there are mixed words, these are some living arrangements or work that, in addition, no other.
 Jiazi to buy houses in the bill. The house, "
The number of
Related Articles:

Childhood memories of the past those years

I want my father.

That stream, that piece of go

However, his wife does not like, always judge after returning home, always angry with her, arguing that the birth of the gas, after a quarrel will apologize to her apology, buy a lot of beautiful clothes and jewelry to her, but now he is not angry, also at enmity with she quarreled, certainly not apologize to her apology, she buy clothes and jewelry.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Steamed Grass Carp in Vinegar Gravy
« پاسخ #3 : 16 آوریل 2016، 01:57:46 am »

Steamed Grass Carp in Vinegar Gravy
< p > xihucuyu for the West Lake in Hangzhou,converse blanche, the most negative famous dishes, beginning system in the Southern Song Dynasty emperor, according to ancient records, xihucuyu a food source in "Shusao Chuan Zhen".
 is the Qing Dynasty Fang Hengtai "West Lake" poetry, cloud: " small Bo Lake five Liu Ju, when the feast for a fish. The most love Weisuan silver knife cypress, river carp bream as river. " a cooked and delicious Steamed Grass Carp in Vinegar Gravy. Steamed Grass Carp in Vinegar Gravy to the late Qing Dynasty, West Lake Louwailou restaurant to cook the most prestigious, today is still.
< p > Legend has it that in the Southern Song Dynasty, the Sung brothers two people, quite knowledge, but not official and hermit lake,golden goose saldi, rely on fishing. There is a local bully,golden goose scarpe donna, name Zhao Da Guanren, he saw Song Sao young and beautiful, is plotting to kill the songxiong,hogan outlet, to occupy Song Sao. At this point, Song Jiashu's Disaster comes from the sky. heartstricken. For the avenger of brother and uncle sister-in-law went to the Yamen complain of innocence, which know at that time, the government and the forces of evil a nostril give vent to one's anger, not complain into, anti beaten, the them out of Yamen. After returning home,goyard prix, she only let his brother far away from home to escape. Uncle sister-in-law when they parted, song Sao specialty sugar, vinegar burn grass carp a bowl,hogan sito ufficiale, the brothers said: "this dish is sweet and sour,hogan outlet online, hope you have a way, do not forget the bitterness today". Later, the song younger brother out, anti Wei Guo Jin, credit, back to Hangzhou,air max 95 france, and punishes the villain, but always can not find sister-in-law's whereabouts. Time to go out for dinner, dinner that this dish, by asking to know when the chef here sister-in-law incognito, which was a reunion. So, "Uncle sister-in-law Chuan Zhen" the beauty dish, also spread in folk tales.

Related Articles:

Small kett

Flying Bracelet

However, his wife does not like, always judge after returning home, always angry with her, arguing that the birth of the gas, after a quarrel will apologize to her apology, buy a lot of beautiful clothes and jewelry to her, but now he is not angry, also at enmity with she quarreled, certainly not apologize to her apology, she buy clothes and jewelry.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Of the People's Republic o_14 Law of the SME Promotion Law of the people's Repub
« پاسخ #4 : 20 آوریل 2016، 02:10:25 am »

Chapter III Support for Establishment of Enterprises
,goyard paris
 establish small and medium-sized ente&gt,hogan outlet;
Article
 21 The State encourages small and medium-sized enterprises to enter into different forms of mutual-help financing guaranty according to law,chaussure air jordan soldes.

measures for credit guaranty for small and medium-sized enterprises shall be formulated separately by the State Council,hogan outlet online.
Where unemployed30 or disabled
 20 The State encourages all kinds of guaranty institutions to provide credit guaranty to small and medium-sized enterprises,golden goose outlet.
The administrative
Article
< p > Article 22 the government departments concerned shall actively29 create conditions to provide necessary and suitable information and consultancy and,hogan outlet online, when working out plans for urban and rural construction,mont blanc pas cher, make rational arrangements for the necessary places and facilities to meet the needs for the development of small and medium-sized enterprises and support the establishment of such enterprises.
Related Articls:

Hometown of spring

Hi stone Bangshan Tour

Books - the ladder of human p

To start a debate, let's go home and get ready. A listen to is about Chinese hurdler Liu Xiang, the classroom suddenly blasted away the pot, everyone NiYiYan me a language, talking, and agreed tomorrow to launch the PK war.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
You are the memory that I never want to lose
« پاسخ #5 : 29 آوریل 2016، 11:24:09 am »

< p > thinking, hesitated, stretched out hand grip you, also blame you run fast enough, so far, you again belongs to me, although they are still so uncoordinated,hogan outlet, but slowly will be fine. Take out the transparent and charming crystal glass bottles,scarpe hogan olympia, quietly put you,tn pas cher, you are here to stay! Maybe one day you will feel very comfortable to stay in it.
 struggled to linger for a long time, finally made a choice. This choice is so sad it is so helpless. Burdened with this pain, brushed the broken hearts, take away this lonely fondly, but a mixture of the lingering. Indeed and fee Kung Fu slowly teasing out the thoughts, was evacuated after the thoughts of nothing at all, also can bring my short relieved!
 in late summer and early autumn night, feel cool. Midnight has over two hours more sleep, but also refused to attack me. Thoughts hidden in the memory now also naughty out riot. Such a night quiet surprisingly, only listen to the small fan in the mechanical repetition of the life of the symphony. Thoughts in the overflow fondly, as the winter moon,hogan sito ufficiale, jealously guarding the windowsill, dancing with loneliness, with loneliness accompanied,tn requin pas cher, falling everywhere desolate.
 breeze,hogan sito ufficiale, with my thoughts in the air of unbridled spread. Spread out, never to return. In spite of how far away, do not come back to this! This let me can not control the memory may not belong to me, but I have to keep it, not let it escape! Now you can take this opportunity to flee as far as possible, don't let me feel your presence.
 left the missed completely. On the back of the pack, decided to embark the smoke on the journey, telling myself to be like a man to fight, even if the is also no regrets! If the return is also affected by the baptism of everything. Go on your way home, find the deep underground love, pick up the good memories. Then have no fear, only wish to its Fang Yan Gu,hogan sito ufficiale, for its devoted everything, as the summer sun show that kind of vibrant,hogan outlet, filled with the hot, sway with the enthusiasm of the life!
< p > is that inexplicable feeling, mysterious and violent rushed to my mind, sweep net, freeing all the vacancies, carefully put you gracefully. In this ease, one day I will once again open you relive the feeling lose, that is lose memory!
Related Articles:

I still lo

Hardships and suffering, pain

You are th

How long how long, everyday we're preoccupied with trivial matters, numbness of body in the busy mind the unexamined in the struggle, spring, summer, autumn and winter seems to to which we have no boundaries, even date also becomes no more important, so think of spring, only a memory of childhood fragment: Spring itch itch blowing over the cheek, ground was showing the grass such as furry meadow, occasionally a few yellow daisies to us Zhankai one cute smile, partners happy pace, accompanied by their songs sway in the green leaves.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Change a little bit 450
« پاسخ #6 : 12 مه 2016، 03:57:49 am »

now our living environment makes a lot of people feel very helpless. Because our living environment has been gradually developed and progressive, and gradually. < p > due to generate a large number of car, let our environment due to automobile exhaust by or big or small; because human littering, let us clear bottoming out of the river disappeared; because of the selfishness of human, so tenacious Grass threatened. Because human indiscriminate felling of trees, let our green home disappeared... Because of the earth's atmosphere has been hurt, there has been a gap, so that our lives have been hit by natural disasters. The holidays of these changes so many people feel very sad. Do you really have to use green homes in exchange for a good condition? < p > living conditions change our "no one I do not know, unmanned not dawn", however, in our living conditions change and happy at the same time, we must have a clear understanding to our life is also bad. We should take action, such as: you can drive a car to go out,tn requin pas cher, walk, ride a bike, so that both can reduce vehicle exhaust,hogan outlet, you can also exercise the body, keep healthy; we should throw rubbish in the dustbin, this will reduce the pollution of the river. We can also plant more trees, so as to let us much for a breath of fresh air, green home... Do you want to live in a bad environment? If not, let's act together! Even if a little change, but also good.
 there is only one earth,sca goyard pas cher, let us protect our unique earth, a unique home! From now on, just change a little bit. />

<br
   change a little bit composition 450 words two: change a little

</br
Change a little bit 450
 change a little bit composition 450 words: a little bit of a change
 in the world we live in,nike tn pas cher, there are a lot of things are constantly changing and growing. Of course, our living environment has changed as well.
 all said that life is a mirror,hogan outlet online, we smile to it,goyard paris, it will also smile to us. This is the attitude of life. Every day we all live in the same world, every day there are different difficulties, this is life. Although we can not change the world, but we can change their mentality, with optimistic, positive and optimistic attitude to face, maybe we will find that the roadside
 a lot of people will ask what is happiness in the end? Very people say that it is enough money, it is said to be the highest honor, as well as people say that the top grade. I say happiness is to change, is to rely on their own efforts to change their own shortcomings,air max homme pas cher, to break through their own. This life has the taste, there is power. We are like a cicada, once a molt, once a little change,scarpe hogan olympia, finally able to soar in the sky.
Related Articles:

Ancient la

Thanksgiving stranger

Set off fi

Confucius lived to be 72 years old, 57 years of experience made him Rende both. Knowledgeable and become supreme University asked, great thinkers, it may be said is earthshaking, dare not say no latecomers, at least is unprecedented). In such a status, when his pupil asked him, his answer turned out to be "Wen Chao Xi may be dead Yi", how incredible!
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
The abbreviation borrow arrows with thatched boats
« پاسخ #7 : 02 ژوئن 2016، 08:32:59 am »

< p &gt,adidas nmd runner pas cher; Zhou Yu used is water fighting and army missing arrow excuse, immediately ordered Zhuge Liang within ten days made thousands of arrows, but Liang said as long as three days can do, also made junlingzhuang,wholesale mac cosmetics. Zhou Yu believes that three days is not possible to build one hundred thousand arrows, then ordered Lu Su to get.
"The abbreviation" borrow arrows with thatched boats
 Zhou Yu saw Zhu Geliang very talented, very jealous.
 Zhu Geliang saw Lu Su, called Lu Su to twenty ships, one thousand grass handle, he promised. To four more third days,golden goose outlet, Zhu Geliang asked Lu Su to fetch the arrow. Then heavy fog all over the sky, Zhuge Liang's boat to sail to the north shore, the bow towards the west, Fuo Asato, lined up, near the Cao kiosk. Cao Cao thought that a lot of enemy attack, will be transferred to a lot of crossbow shooting towards the ship,hogan sito ufficiale. At this time, Zhu Geliang ordered the bow to the East, Fuo Asanishi, lined up. The day was dawning mist is not over yet,ray ban wayfarer outlet, Zhu Geliang's ship sailed south, Cao Jun knew fooled, too late to catch. Finally landed, Zhou Yu moved to the arrow,chaussure jordan pas cher, found that each ship has five thousand or six thousand arrows, a total of more than one hundred thousand arrows.
&quot,occhiali ray ban wayfarer; borrow arrows with thatched boats
 Lu Su told Zhou Yu borrow arrows, Zhou Yu sighed: "Zhu Geliang's, I really can not compare him.&quot,hogan outlet online;
 "the abbreviation
Related Articles:

The typhoo

Pleasant g

Guardsman-

That moment into, it is doomed to unite together, through the primary school childish and good time. Remember, just entered the classroom, our classmates are different from other classes of students. Look! Other classes of students are crying, and noisy, noisy non-stop, teachers, parents, are helpless, straight scratching the scalp. But, look at the students in our class!
خارج شده است

این صفحه در 0.164 ثانیه 20 نمایش داده شد.