کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتاد و پنجم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

فراموش کن چه کاری برای دیگران انجام داده ای ، بیاد بیاور که مردم با تو چه کرده اند.
    فراموش کن که دنیا به تو مدیون است ، بیاد بیاور که تو مدیون دنیا هستی.
    فراموش کن گذشته ات را . به یاد بیاور که وظایفت را در آینده انجام دهی.
.
دوستانت را ببین که مثل تو واقعی هستند و سعی کن به جای صورت آنها قلب آنها را ببینی و بدان آنها هم تشنه شادی و شعف هستند.
فقط داشتن اینها دلیلی برای زندگی نیست ، تو چه می توانی برای زندگی انجام دهی.
کتاب شکایتت را ببند ، از دست خداوند دنیا شکوه نکن و به آنها بیاندیش که بتوانی تخم شادی را در زمین بکاری و حتی یک روز هم شده این کار را انجام بده ،
.
- تا بتوانی متعادل و هوشیاری ات را بدست آوری
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتاد و پنجم  (دفعات بازدید: 2389 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

فصل چهارم
منکران وجود خدا و بی اعتقادان
            در فصل های گذشته مطالبی در مورد بیماری الکلیسم آموختید که امیدوارم تفاوت بین الکلی و غیر الکلی را برایتان روشن کرده باشد . اگر شما حقیقتا تمایل به ترک الکل دارید اما نمی توانید و یا اگر کنترلی در مورد مقدار مصرف خود ندارید به احتمال زیاد الکلی هستید که در این صورت احتمالا فقط یک تجربه روحانی است که می تواند شما را از رنج این بیماری خلاص کند .
            برای کسی که منکر وجود خداست (Atheist افرادیکه ادعای اثبات عدم وجود خدا را دارند ) . و یا اعتقادی به امکان برقراری رابطه با او ندارند(Agnostic افرادیکه می گویند وجود یا عدم وجود خدا را نمی توان ثابت کرد ) ، رسیدن به یک چنین تجربه ای غیر ممکن بنظر می رسید اما در عین حال برای این شخص زندگی به روال گذشته هم جز بدبختی مفهومی ندارد ، خصوصا که بیماری او از نوع مزمن و غیر قابل درمان باشد . در چنگال الکلیسم محکوم به مرگ بودن و یا روشی روحانی برای زندگی انتخاب کردن ، مساله ای نیست که بتوان به سادگی با آن روبرو شد اما زیاد هم مشکل نیست . حدودا نیمی از اعضای اولیه انجمن ما دقیقا از همین دسته بوده اند . در اوائل کار ، بعضی از ما سعی کردیم به این مطلب توجه نکنیم و امیدوار بودیم که شاید الکلی واقعی نباشیم اما پس از مدتی مجبور به قبول واقعیت شدیم و دریافتیم که می بایست یک زیر بنای روحانی برای زندگیمان پیدا کنیم وگرنه سرانجام درستی نخواهیمداشت . شاید هم مثل ما باشید و اگر اینطور است نگران نشوید ، تقریبا نیمی از ما تصور می کردیم که منکر خدا و یا بی اعتقادیم اما تجربه به ما نشان داده است که نباید نگران اینگونه مسائل باشیم .
.
.(75)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • jkl202
The prince met the king _91
« پاسخ #1 : 14 آوریل 2016، 08:02:29 pm »

A Rong laugh,chaussure air jordan pas cher, you are good enough. Until he was holding back the red face,golden goose saldi, just slow down the road, too good and how do you still need to sign you? You were signed off. I sign you because you have the potential to change. Gu Donglin took the posture and tireless in teaching others, Rong Duet: "you ah...... You don't understand the concept of good music. Good music, it must be a powerful music, as the saying goes is not afraid of deep alley. If you can not get the approval of others, what kind of good? You feel good but not popular, there must be a problem, you have to look for the problem ah. It's not that you're going to throw away the features, the things you want to do. Because write their own niche and indulge in self-admiration, do not put shelf, which is fatal to a musician." Long Rong interjected: Yeah, I just told you that,tn requin pas cher, you go back to fathom fathom. Lin Hong held his face in his face, "but...... But now a lot of people do out of the music...... All that way......" "Listen to me, 'good' must have 'strong' concept, but 'strong' does not mean 'good', that is to say, not all pop music is classic. To become a classic work, must first be able to resonate at that time, become a powerful work. Then through time temper, if can transcend their times bound to observe the eternal nature of humanity,scarpe hogan outlet, it is classic. " Lin Hongdeng thirsty that the height of this topic is obviously a bit beyond people's expectation,scarpe hogan outlet, detached era, eternal glory what, he more down to earth, didn't want to. "Only the question:" why do I do a good tune now not in the album? I still don't understand. Mr. Duan also said that there is a personality...... But it is not popular with the public." Thought the Gu Donglin teachableness, incredibly so curved around around can seize the principal contradiction, really should not engage in music,hogan outlet online, should engage in logic. Then a push glasses: "not to let you meet the public taste. You as an artist, the ultimate goal is the charm of mass. So you have to study the mainstream, and then back to the mainstream, and finally become the mainstream." The slogan is very provocative, like Lin Hong reach heaven, and bow down, faint out the door. Duan Rong lived his neck from behind the hoop, hold the cat like: "we also engage in music...... Ah? I think you know nothing about the trend of fashion,golden goose outlet, the mainstream, anti mainstream, then into the mainstream, really hit the nail on the head. " Gu Donglin touted way dare dare, take the opportunity to quietly to the side a obstacle,hogan outlet online, happened to vacate space let section fig leaned down and happily take on the sofa: "what the hell are you learn?"Related Articls:

A network of positive energy

Wu denied admission notice plagiarism - NPC indepe

Ten yuan ring, Fried rice with egg love

That is in the eight grade, I was proud to be a soldier and Jie of the table, when they are very powerful, the most admire them is the complexity of the physical knowledge they can always answer for me. Jay is a small boy, I always love to laugh at his height, in fact, he is not too high.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Love letter to my husband (two)
« پاسخ #2 : 15 آوریل 2016، 07:38:52 am »

- one gram is to understand
- one gram is romantic
- one gram is concerned about
- one gram is to accept
 21 grams is the most pure love,tn requin pas cher...
 some words have a lot of opportunities to say, but thinking about the future, to say, there is no chance.
- one gram is happiness
- one gram is supported
The
Love letter to my husband (two)
< p > I miss you, in there you happy?, I'm sorry for you,air max pas cher, no accompany you in your side,tn pas cher, but my heart you can know, think about the day we met, and I laughed, that naive cold. I didn't dare to look at you. But no matter how I am happy, I think you are happy to see you.
 life is not a movie, missed is lost, not, not as the same as the film has a chance to re start,scarpe hogan outlet, perhaps a miss will make us regret for life......
 some love to give you a lot of opportunities,air jordan pas cher, but don't care about, want to pay attention to the time has no chance to love.
- one gram is considerate
- one gram is miss
-
- one gram is to care about
- one gram is communication
 some things have a lot of opportunities to do, but day by day to postpone, want to do when they found no chance.
 to now I am afraid,hogan outlet online, afraid that one day we will really leave each other. I'm afraid, afraid of fear.
- one gram is worried about
- one gram is to understand
- one gram is sweet
 in the end - one gram is not to hand in hand, not to let go.
< p > we do not talk to go up what everlasting, I just need only this life only, the husband we cherish is good? Our love only this life, perhaps in the way our love will be lost. This can only rely on the efforts of our two people.
- one gram is trust
 some people have many opportunities to see, but always looking for an excuse to shirk,mont blanc pas cher, imagine the time,hogan roma online, has no chance.
- one gram is considerate
- one gram is to pay
- one gram is missing
: - a love that 21 grams of grams is the tolerance of
- one gram is inclusive
 is a gram of solution
Related Articles:

Waterfalls

Love has always been clear

Feeling hu

We are dating for two months, the morning with my little time, every time I see him and the other girls from my side passing, my heart is really hurt, but I did not say a person endure, the night crying, slowly I'm accustomed.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Paper Toilet
« پاسخ #3 : 02 مه 2016، 06:47:23 am »

Redhead says
Brunette says in a disgusted voice " Hang on the bathroom is just up the hill I'll go get some toilet paper.&quot,goyard paris;
The,mont blanc porte mine, " so funny What's; "
After begins to laugh,hogan outlet.
The,hogan outlet online.She leaves the blonde
The and look at her,air max 95 pas cher. By the time she gets back with that toilet paper that seagull will be miles away &quot,goyard prix;
Paper Toilet
Blonde a brunette and

Blonde says &quot,scarpe hogan uomo; Well blondes are supposed to be dumb so
A a redhead were walking along the beach,scarpe hogan online. A seagull flies over and craps all over the blonde.
Related Articles:

Talking about the foreign enterprise culture from

This Valen

Foreign en

International tax planning is the domestic tax planning within the scope of the extension and development, its behavior not only across the tax environment, but also related to the tax policy of more than two countries. Therefore, international tax planning than those of the domestic tax planning is more complex.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Stopping by Woods on a Snowy Evening stopping by woods on a snowy evening
« پاسخ #4 : 04 مه 2016، 06:00:59 pm »

only reply from,
Of easy wind and downy
 and the darkest night of the year.
 year,basket tn requin.
My little horse must think it queer
But I have pro>
 asked whether it was wrong or not,chaussure air jordan pas cher.
 is only the woods and ice lake,nike tn soldes,
He will not see me stopping here
.His house is in the village though.
 watch his woods fill up with snow.
,

The darkest evening of the
,
Whose woods these are I think
To stop without a farmhouse near
 nearly no houses, why stay.
He rocked the bell with
 flake,hogan sito ufficiale.

,
,hogan sito ufficiale.To watch his woods

I know
 Frost
Stopping by Woods on a Snowy Evening stopping by woods on a snowy evening

On New Yea

After- Go

The import

Students paired into several groups, and then each other on the other side of the head, neck, shoulder and back simple massage for 10 minutes. It is said that in the event the children are more willing to learn at school, and they make more friends, work harder, more focus.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Dogs are good friends of human beings.
« پاسخ #5 : 14 مه 2016، 09:35:16 am »

"Wiley" has been in my home for two years, I get along well with it, became good friends, I often play with it. "Wiley" can not only play with me, but also for us. Remember once I a person alone at home,hogan sito ufficiale, I am afraid,scarpe hogan outlet, when I heard a cry,basket tn requin, "help", also heard the cry of "power",tn femme pas cher, I am more afraid of the,hogan interactive outlet, but I still strong courage went out to see what was going on, turned out to be a mother does not worry me a person at home call the aunt to take care of me is "Willie" the aunt as bad.

I love puppy chubby body, like the "dog barking. Dog is really a good friend of mankind! Many types of

whether it is my family,hogan outlet, "Wiley" or other dogs can make great contributions to human beings, it is our friend!
 dog is a good friend of human composition three: the dog is a good friend of mankind (487 words)

< p > we are living in the global village, whether it is never set foot in the sea on the other side of the town or inaccessible mountains, quiet shore everywhere >

dogs: belldog, poodle, pug, Chihuahua and so on, my family has a poodle. It has long ears. Eyes very round, like two black stones. Long nose out, both sides were three with long beards, long nose with a big mouth. The long tail to see the owner of a shake. The whole body is covered with white hair.
Dogs are good friends of human beings.
 < p > believe everybody likes the dog very much, I am no exception. My house is keep the A and its name called "Willie".

< p

puppy can give me joy and comfort. When I meet with difficulties, unhappy, it will with the mouth bite my trousers, or in front of me alive, cheer me up with a gentle sounds, to say: "master, you how, why not happy? Tell me, I'll help you share." What a lovely dog
 puppy can give my home the door. If I play in the neighborhood, the door is not closed, there is a stranger, the dog will be loud to remind me.
, and they can give people joy and comfort! Animals are good friends of human beings, they are equal to you and me, let us protect the puppy!
 "Wiley" is a shepherd, it's very big. It has a pair of bright eyes, revealing the majesty of the light and its ears constantly bristling, alert to look in all directions of movement and its tail is very flexible,air jordan pas cher, every time to see I flash a roll,scarpe hogan uomo, seemed to me and say "hello".

dog is a good friend of human composition two: the dog is a good friend of mankind (347 words)

Related Articles:

Through ju

A fish standing on the shore

Puss in boots.

So we choose from the university after the mountain path up the mountain. The mountain road started is not too good to go, not a few minutes I came out of the sweat of a body and farther on the road is steep, later it was on all fours, "climb". I accidentally feet also slightly wounded! Although very tired, I always stick to it, until the top of the mountain.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
CNOOC intends to exit the Aegon-Cnooc - - Aegon-Cnooc CNOOC
« پاسخ #6 : 24 مه 2016، 07:44:29 pm »

< p > "Aegon-Cnooc life belongs to the development of relatively stable company, in the industry relatively low-key, although in recent years there has been a loss, but not the business strategy to a radical." A foreign insurance company said. But there is another view that some companies due to too conservative in the strategy, missed opportunities in the rapid growth of the insurance industry.
At the end of
 CNOOC's 2014 interim report shows that the company's first half net profit of 33 billion 600 million yuan,hogan outlet online, down 2.3%.
< p > with the deepening of the reform of state-owned enterprises, in the oil, Sinopec in succession in the mixed ownership reform step, the CNOOC sold Aegon-Cnooc life equity, the interpretation of the industry to optimize the asset structure,barbour paris, rectify the sideline, to highlight the main industry.
 Aegon-Cnooc has established more than 11 years,golden goose outlet, the company registered capital of 1 billion 800 million.
>

50% equity listing 1 billion
 in the overseas market, the life insurance company profit cycle longer -- about concentrated in 7 to 10 years. So is the joint venture of Aegon-Cnooc life. The report shows that, although the company in recent years gradually reduced, but in 2013 net profit is still a loss of 92 million 520 thousand. The first 7 months of this year, the company achieved operating income of 775 million, still operating profit of 8 million 290 thousand yuan loss.
CNOOC intends to withdraw from the | Aegon-Cnooc Aegon-Cnooc CNOOC |
The impact of a new round of state owned enterprise reform in
< p > gives the company a valuation according to Beijing China enterprise asset assessment, the assessed value of the net assets of Aegon-Cnooc life is 15.77 billion yuan, 50% stake in the transfer of the corresponding evaluation value for 7.88 billion yuan, and the listing price of 10 million. Beijing property rights exchange, said the price should not go down again.
 however, Aegon-Cnooc quite bright in the investment. The company's 2013 statement shows that last year Aegon-Cnooc realized investment gains more than 300 million. Insurance investment after the introduction of the new deal, the company earlier for unsecured bond investment, investment and other business qualification debt plan, there is some improvement on the total rate of return on investment.
< p > yesterday,goyard pas cher, CNOOC's wholly owned subsidiary of CNOOC investment holding company in Beijing Equity Exchange listing transfer 50% stake in Aegon-Cnooc, let the small insurance companies equity transfer adds new cases.
 is extended to the insurance industry.
CNOOC intends to highlight the main
8,hogan rebel outlet, CNOOC's management said in the first half of the earnings conference, CNOOC is to optimize the asset structure,hogan olympia outlet, the principle is to highlight the main industry,hogan sito ufficiale, giving full play to the advantages of good management and good assets advantage project.
2003 in May, China Offshore Oil Corporation and the Holland global life insurance group invested 50% established aegon-cnooc. After 11 years, the registered capital of Aegon-Cnooc amounted to 1 billion 800 million yuan,scarpe hogan outlet, in Beijing, Jiangsu, Zhejiang, Guangdong and other places to establish a branch. 2013 annual report shows that the total assets of Aegon-Cnooc 8 billion 219 million yuan, debt 7 billion 575 million yuan, net assets of 644 million yuan.
Related Articls:

Kang beaut

-ST hanging on the reorganiza

And in more than a month today, St Societe Generale disclosure of annual report, the company not only magical losses, to the SSE submitted the application application for revocation of delisting risk warning. St Societe Generale can in a very short period of time occurrence such a reversal of the results, the reason is that actual control person will own gifts of assets of listed companies, completed a "blood type rescue.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479

< p > Lijiazhuang village party secretary often four emotively said: this dry mouth called eight Wells Road, listen to the old man in the village, well buried killed by Japanese invaders of about 20 of the Eighth Route Army soldiers bones. At present, out of these bones, proved the truth of this statement. According to the construction personnel, killed by the Japanese invaders of the Eighth Route Army bones is their November 14 construction dug out, the past few days, many people have come here, incense,hogan outlet, burning paper, bowed, in a traditional way to the killing of the Eighth Route Army soldiers said mourning and memorial.
About
Henan found that eight were killed by the Japanese army army of more than 20 bones buried deep _ History Channel _ ifeng.com
< p > Article excerpt from Dahe Daily on November 20, 2010 07 edition Author: Zhang Zhili Fu Yunzhou the original title for the eight way dug wells show numerous bones of the dead ",
;
 eight Army soldiers captured after being killed, valiant Japs story, almost even woman and children all know. Just 40 years old this year, the village Party Secretary Chang four recalls, from his notes, he remembered the story. After growing up, he knew, then Japs killed eight soldier village has 3 people witnessed the scene. Which a man surnamed Ni when he was Japanese devils bayonet forced to field, choose to either be dead, Zha guillotine or in the field work -- will be hay cutter cut dead soldier of the 8th Route Army's body thrown into the wells. After the liberation, the villagers repeatedly denounced, was also sentenced to punishment; as well as a live witness surnamed Zhang, was the surname old lady lived in Japan devil killed the soldier of the Eighth Route Army field next door, from a crack in the wall witnessed the tragedy; the addition of a witness who is a child when he was Japanese soldiers captured soldiers >
 shocked: deep dug in the Eight Route Army soldiers killed
.< p > dug killed the location of the bones of the Eighth Route Army, located in Linzhou City Changan Road and Longshan street intersection southwest, where is now the Lijiazhuang village reconstruction site. In from the ground to a depth of about 6 meters,scarpe timberland outlet, thousands of square meters of a trough, buried bones of the Eighth Route Army soldiers Iguchi Masa located at the site of the intermediate zone,golden goose saldi, wellhead diameter of about 1 meter, the depth of about 30 meters.

shocking eight wells (source: Dahe)
< p > in the morning, the reporters came to the scene,hogan outlet, the workers are wells digging out, then soil skulls,nike tn pas cher, bones and other multi block bones carefully sorted out,hogan outlet, to put a temporary build sunshade shed. Reporters counted,goyard prix, found that nearly 10 skulls, more than 40 pieces of bones. After hearing the news, many villagers spontaneously came to the memorial.
 in Linzhou City Lijiazhuang village village reconstruction site of an abandoned wells, the construction crew discovered the bones. Yesterday, Linzhou municipal Party Committee Propaganda Department of the relevant responsible person said, according to the city history office documents,goyard soldes, these bones is the Eighth Route Army Taihang Fifth Army partition subethnic regiment soldiers brutally Japanese invaders slaughtered the bones, but also Japanese invaders invasion of another irrefutable evidence.
: three people witnessed the Japanese massacre of eight Army soldiers
Related Articles:

There are

Wei Planni

Music through 2016 and 2017 the annual and year 2018 to achieve a net profit amount (net profit amount deducting non recurring gains and losses after belonging to all shareholders of the parent company net profit for quasi) were not less than 36 million yuan, 46.8 million yuan and 58.5 million yuan, according to the results of commitment.
خارج شده است

این صفحه در 0.087 ثانیه 19 نمایش داده شد.