انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خود را نگران آنچه که می دانید و نمی دانید نکنید
نه به گذشته بیاندیشید و نه به آینده
فقط بگذارید دستان خداوند هر روز شگفتی های اکنون را برای تو بیاورند  (دکتر شهید شریعتی مزینانی)

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتاد و سوم  (دفعات بازدید: 1411 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

این جریان بسپارم احساس عجیبی به من دست داد و حس کردم سنگینی الکلیسم از دوشم برداشته شده و در واقع این چنین هم شد .
            مساله مهم دیگر ، کشف این مطلب بود که اصول روحانی ، حلال تمام مشکلات من است . از آن زمان تا بحال من به راهی کشیده شده ام که زندگی در آن به مراتب ارضا کننده تر و انشاء ا... مفیدتر از زنگی گذشته من است . با آنکه زندگی گذشته من اصلا زندگی بدی نبوده است اما با این تفصیل حاظر نیستم حتی بدترین لحظات زندگی کنونی ام را با بهترین لحظات زندگی قبلی عوض کنم و حتی اگر بتوانم ، دیگر مایل نیستم که هرگز به آن زندگی بر گردم .
            داستان فرد ، داستان گویایی است و میدواریم به دل هزاران مردمی که مانند او هستند راه پیدا کند . فرد فقط به خوان اول بدبختی رسیده بود ، بیشتر الکلی ها باید به خوان هفتم آن برسند تا واقعا بدنبال راه نجاتی بگردند .
            بسیاری از پزشکان و روانپزشکان با نتیجه گیری های ما موافقند . یکی از اطباء کادر پزشکی یک بیمارستان معروف ، اخیرا نظر خود را در این مورد با ما در میان گذاشت و گفت : " مطلبی که شما در مورد بیچارگی و لاعلاجی الکلی ها عنوان می کنید ، به نظر من صحت دارد و در مورد دو نفر مردی که داستانشان را در این فصل خواندم ، بدون هیچ شکی باید بگویم که آنها صد در صد بیچاره و لاعلاج بوده اند و تنها راه نجاتشان رحمت الهی بوده است . اگر آنها برای معالجه به بیمارستان من رجوع کرده بودند ، در صورت امکان سعی می کردم از پذیرفتن آنها خود داری کنم . این افراد قلب انسان را بدرد می آورد . من با آنکه مذهبی نیستم اما نهایت احترام را برای روش روحانی چون شما قائل هستم ، زیرا برای شما راه حل دیگری وجود ندارد .
            یکبار دیگر تکرار می کنم : در بعضی مواقع ، الکلی هیچگونه قدرت دفاع فکری موثری برای مقابله با اولین گیلاس مشروب در خود ندارد و بجز مواردی استثنائی ، الکلی و یا هیچ انسان دیگری قادر نیست یک چنین قدرت مقابله ای را در او ایجاد کند . قدرت دفاع او باید از یک نیروی مافوق سرچشمه بگیرد .
.
.(73)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc542
The taste of life
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 04:33:49 am »

Yu Dan, famous cultural scholar, Professor, doctoral tutor. Life sentiment activated the classic Chinese nation's spiritual genes, set off the whole society to close, learn the classic upsurge in the cultural sector at home and abroad, the education sector has a wide range of impact.
The taste of life
  after a life interest
>
 once upon a time, I paid great attention to victory. If our class or individual events have the last one I have to blame. Heart will be sad for several days. Because I want to win: in relation to the glory of victory will be as long as the respect will have a feeling of a cut above others. This feeling has always been with me.
 I read this story after a deep understanding of the correct way to deal with the victory can not be for the victory of others can not do anything but also can not put their own victory in the suffering of others can not have a utilitarian thinking.
 "Yu Dan's life", from the angle of tea, wine, piano, to explore life, what is life?So happy today seems to become more extravagant than the success of one thing, many successful who Feijinxinji have wealth,basket tn requin, fame, power, but suddenly found himself just lost happiness. The lack of interest and leisure lifestyle, often let us lose their hearts in the busy. What should we do to live today? Professor Yu Dan will lead us experience the ancient literati temperament and interest in life, idle, on a piano, a jug of wine,goyard pas cher, a cup of tea,tn pas cher, in leisure between find the essence of life,hogan outlet, bring back a sense of happiness. The interest and life style of leisure is not to let us spare a lot of time,hogan outlet online, to give up the ideal and responsibility, and it is to let us in the establishment of value at the same time not to lose their own.If a person heart have too much desire,hogan sito ufficiale, or is too care about other people's praise and derogatory language, the heart will like the hustle and bustle of the stream Suimo and surging sea foam, Gudang, restless. If we can't have a quiet, can not have a leisurely, we can see the essence of life?
&quot,goyard pas cher;
  two" the joy of life
 until one day my mother gave me an interesting life wisdom edition. There's a very funny story in it. One of the stories told me to change my view of winning. Its title is "no sense of victory". It says two students fighting a fat man put a thin beaten nosebleed dc. The man wants revenge so full of watermelon in the home on the slopes of panghu. After the man fell and never go to school. I heard the fat broke his foot was very guilty. Grow up one day to see a fat man. Where the skinny man said: " fat you take this two thousand dollars is my compensation. " the fat man said: " no,tn requin pas cher, we're all right now. & quot; thin after coming home, think small fought when achieved victory is meaningless therefore feel deeply ashamed for a few years he had misgivings.
Related Articles:

"Lei Feng" on

Unrequited

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Listen to _4
« پاسخ #2 : 01 مه 2016، 12:23:05 pm »

listen for< br / > God give us ears, let's hear all the voices of the world; and humans to give yourself the love, let us all confused sounds into a beautiful music. I -- I am a lily lily of the valley, quietly blooming in the shady path. No willful hilarious, did not have the physical strength overdraft,hogan rebel outlet, my life,chaussure louboutin pas cher, only a ray of sunshine,scarpe hogan outlet, a drop of morning dew or a note to embellish. I heard that in the bustling city, people love beautiful roses, noble peony,nike tn pas cher, but gave me only a quiet life. I like the quiet. Like at night, bathed in bright such as water of Qinghui, intentions to listen leaves "imperfections" sounds playing old and romantic music,golden goose outlet, as if to me about the earth once had the passion and the vicissitudes of life. At that moment, the emotion in the heart surging, moonlight soaked my heart,hogan olympia outlet, so I can not help but fall into a reverie...... Prefer to every morning, look at the sun through the trees, mottled to speckled body, Mongolian dance a Chanyi gold yarn. The breeze and I sing, and every drop of dew. Quiet and elegant is my pursuit,nike tn pas cher, life is movement, shades of distinction. Because of this,scarpe hogan outlet, life becomes more and more colorful -- don't it?/>   
   Related Articles:

Once love rub shoulders coast

Wait for you a good night _0

The way I

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
The heart is unable to place more, can not give up
« پاسخ #3 : 21 مه 2016، 07:18:56 am »

some people ask,louboutin soldes, are you happy? I said:
< p > I don't want to see you often burst into tears,hogan outlet, but again facing the pain of life, I don't want to listen to you because the pain of a sound of a faint moan! I don't want you so alleys, and others the same years but you enjoy only the pain and suffering of the Guao years, really is, live in the dark, indeed than in real life to old several times! This is my most reluctant, but after all, can not be used repeatedly call miracles, and today, can I, thank God for your blessing, thanks to the miracle reappearance. Let's go through the long and arduous days.
< p > even in the face of their own pain, you can only use drugs to alleviate temporarily,hogan outlet online, but your perseverance, and unyielding, and a powerful force to support you is: you have to in order to keep the children and the family is duty bound not to turn back. They need you,hogan outlet, so you can not fall, so you still survive today. But after all the age, the disease has become more and more serious, want to stick to it, it is difficult to do, only waiting to say goodbye? People die,hogan sito ufficiale, sooner or later. After all,tn requin pas cher, is his beloved,tn requin pas cher, how can bear the go, even in this life no longer meet. I can not accept the reality, but also dare to face the reality, because I am afraid that day is coming, my heart can not bear, because the tree fell, I should go to rely on what? Return is not returned, leave not to leave the surface,air max pas cher, then how can he take root?
 can not be placed more heart, can not let go. Sometimes your tears, you moan, you all kinds of pain, such as a broken glass rubbing into my heart, my eyes, often with tears, the pharynx to the stomach. In the evening, I in the night will want you, I will quietly cry, I am afraid, but do not want to lose you! In school, I often worry about your illness is serious, the whole heart is hanging, can not put down.
The heart is unable to place more, can not give up
 sometimes happiness is a state of mind!
Related Articles:

Night, the

Flower buds in a smile

Originally

Every night when I used a mobile phone, the phone alarm set. My mother likes listening to the Phoenix legend on the moon, I'll put it to ring the alarm, she wanted to wake up to more comfortable, is booked, I would put my phone quietly back into her pillow, she has slept very familiar, has always been too tired. The second day in the morning, the bell will be on time to wake her up, in fact, sometimes when I do not sleep well, I will be awakened by the bell.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
The teacher praises _2
« پاسخ #4 : 25 مه 2016، 07:08:16 pm »

teacher, your selfless dedication, your unknown, your dun dun education, I will remember in the heart!
The teacher praises
The teacher praises
 "jingle bell......" Accompanied by the ringing of the bell, you light into our classroom,hogan outlet, take us from the ignorance of the Yi Keke small Miao Miao culture into one sensible teenager, allowing us to reduce the ignorance, an increase of experience, leading us into the one after another made us puzzled the palace...
 the sixth grade, we are about to graduate,ugg pas cher, I use my clumsy pen, and give you a song!
< p > in the fourth grade. You brought us to the wider world,hogan sito ufficiale, take us to enjoy the change of Chinese history, originally like history, I make, the more indulge in the history of the motherland...
: Hou Rui
 three grade,goyard soldes, you tell us, in the future, will not be equivalent to English is illiterate. Your duidui teachings, make a ponytail girl carefully to learn english......
 two grade, you tell us,air max femme pas cher, in the future,tn requin pas cher, the computer will become an indispensable part of life, to learn, however, you this lesson, so I have an interest in the computer......

five grade,ugg soldes, you tell us that there is no free lunch, the sky will not fall pie, regardless of what to do everything to be down to earth,tn pas cher, step by step, a harvest......
< p > a grade school, you teach us, "1 + 1 = 2", to lead us into the mathematics that beautiful and wonderful world; you teach us ". Only; and plants named," put us into the halls of the interesting Pinyin Kingdom and vocabulary...
 "to death to make silk, wax torch ashes tears dry." Teacher like the spring silkworm, for students to spit out the last thread of silk; teacher, like a candle, lit up the students, burning their own. As students shed the last drop of tears; teacher like fire, spread down to prairie fire ignited; teacher like gardeners, cultivate tens of millions of beautiful flower; the teacher as the engineer of the human soul, and cleaned up the human soul to be purified; teacher like an engineer, for students to outline faces an ideal blueprint; teacher like a universal book, teach students to take their preservation of the great wealth, but also gratified smiled; teacher is...
Related Articles:

Good memor

The market completion ceremony speech

Lotus _111115

The Fox family is busy transporting food, a total of two nests have their food, a nest, a sleeping nest. One day a group of big wild boar in the forest. The wild boar were everywhere destroying forests, the small animal family get out of order. Animal they see their beautiful homes were destroyed, sad to cry. The fox came up with a solution: on the ground with a nail. But the wild boar knew, put the plank under the foot, the first method failed.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Comity to become Germany traffic Convention
« پاسخ #5 : 06 ژوئن 2016، 01:19:47 pm »

Comity to become Germany traffic Convention
,hogan sito ufficiale
A German transport convention
< p > in the crowded lane, if want to doubling, as long as the first hit the lights, the car in the next lane usually avoidance rather than rivalry. Truck are conscious in the right lane, and occasionally overtaking, but also quickly and back to the original lane.
 comity
 Germany is a big car,guess pas cher, 80 million of the population has about 50000000 cars. The road traffic flow, less traffic, traffic lights and road signs almost entirely to indicate.
 German transport has an important characteristic: pedestrians enjoy special care. When pedestrians are or will be crossing the zebra crossing,charm pandora outlet, the vehicle must be suspended or at low speed,hogan rebel outlet, waiting for pedestrians in the past; vehicles will be turning, if the green light for vehicles and pedestrians are,wholesale mac cosmetics, be sure to allow pedestrians to cross. The driver will take the initiative comity zebra crossing, they think the traffic pedestrians at a disadvantage, "is able to repair the car and people are beyond repair." German pedestrians are also very traffic rules,nmd runner pas cher, even if the traffic lights are broken, the red light has been lit, the Germans will stand there,zapatillas new balance baratas, not to cross the road.
< p > the Germans on the highway,pandora charms outlet, and very few lines, high-speed road on the left lane is quick line, in the driveway travel must be fast, if a faster car behind, we must give way.

Related Articles:

A brief st

The teache

Family room decoration decora

There is love in the heart, to drive away the cold winter. Changan II in the new campus built using is shines in the sunshine of 100 million Changan heart, is drenched in the second heart a wisp of sunlight, reflects the affection of the party and the government for the people of Changan, love of the second one. Here, let me on behalf of the Changan District Education Bureau, to the Changan II all teachers and students to express warm congratulations! To express my heartfelt thanks to the district government!
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Examination to find a person on behalf of the examination review
« پاسخ #6 : 10 ژوئن 2016، 05:18:21 pm »

The nature of the
< p > I due to in the examination of the time for the generation of test, resulting in a cheating, when the invigilator to me has carried on the education, I from recognize the seriousness of the matter and consciousness to make the wrong grave consequences.
Examination to find a person on behalf of the examination review
 second, the behavior of my exam cheating is also a kind of performance of the teacher's work is not respected. China is a state of ceremonies and ancient exquisite zunshichongdao, which is a traditional virtue. In the past I have ignored it. Put aside this level, not just a teacher, regardless of any person, we should respect him, respect his work, his work results. I do so, directly caused the teacher does not respect the teacher, do not respect others, do not respect the adverse effects of other people's labor. As a rescue team, this performance is clearly not in line with the requirements of our society.
 examination to find a person on behalf of the examination of the review of the book
 through this thing I deeply feel the teacher to >
 again, I have this kind of behavior is also caused by his colleagues around and bad influence, damage the image of the ambulance team. Is not conducive to the construction of the style of study. At the same time, it also caused some damage to the image of the ambulance team,goyard paris, at the time of the role of luck in the amount of time has become the consequences. I only have a serious reflection, looking for the deep roots behind the error,hogan outlet, to understand the nature of the problem, in order to give the collective and their own account, so as to be able to progress. Do as a rescue team I didn't do a good job of their own, and failed to live up to the teacher usually on my education of grace, teacher suffers great hardships to teach us, want us to be a socially useful person, in fact, the purpose of the test just test we learn, through test we learned the weak,hogan outlet online, and I am looking for someone to generation test cheating the knowledge selfless teach our teacher, I now have a thorough understanding of the my behavior is extremely bad. Since receiving the teacher of my criticism and education, I have a profound understanding of the the seriousness of the matter, the teacher education I illustrate the teacher is very concerned about me, love me,goyard soldes, so in the future I want to listen to the teacher,hogan sito ufficiale, fully understands teacher to our requirements. Hope the teacher to give me the opportunity to start with a clean slate. The teacher is hoping that we will become social pillars of the, so I in the future school life more efforts, not only the teacher teach us knowledge to learn, but also to learn how to behave,golden goose outlet, to be a socially useful person, a person of integrity, good science teacher comfort the heart of the students, the teacher as the parents of our love is selfless. So, I would like to the teacher for our selfless spirit to carry forward,,cheap pandora charms,
 error is serious. When I was in the exam, I was looking for someone to take the test,hogan outlet, which caused a very bad influence around my colleagues. This behavior, even if it is not found, is still wrong, the move is in itself a violation of the principles of doing the test. I just care about their own interests, and the idea of the moment, completely ignoring the instructor's feelings. This is not right, people are the people of society, we should not just think of themselves, I do, it seems to escape the exam, in fact, is to harm their own. Moreover, when the examination cheating itself is the teacher does not respect.
Related Articles:

The ninetieth anniversary of the CPC founding financial system competition speech

Building materials booth lease contract _0

Reasons for scholarship appli

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 111
    • jkl271
supernatural season 9 dvd boxset au750
« پاسخ #7 : 20 اكتبر 2017، 05:16:11 pm »

5 experts will tell cartier jewelry knock off you how to maintain their own bracelet. platinum jewelry maintenance   although the young you want attention, and also can be cleaned by itself. it is better game of thrones season 1-6 dvd box set to ask the seller for some instruction. don't wipe the pearl jewelry with chemicals or abrasives (talc, 3, a jewelled ring bvlgari rings replica with ice cream or matches a cotton roll in liquid in wet cize shaunt mixing toilet water and glycerin, au750; first: to wear gold rings inlaid fake cartier rings diamond.
   4. please try to avoid wearing jewelry, and even rupture. 9K gold and so on. cartier bracelets knock off so as not to break, these usually do not pay attention to may cause the necklace color change.

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=468.msg35982#msg35982

http://www.hedgehogs.net/pg/blog/CentralBankNews/read/11704297/kazakh-holds-rate-limited-room-for-further-cuts-this-year#comment

http://bbs.cn-ceo.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1925298&pid=2087599&page=1&extra=page=1#pid2087599

http://videos.tomhardybrasil.com/members/eddie16b56

http://www.forum.bts-edu.com.hk/forum.php?mod=viewthread&tid=80&pid=2978474&page=49&_dsign=cddc5f67&extra=page=1#pid2978474

http://www.boersenspiel.itwist.de/index.php?page=Thread&postID=27485#post27485

http://bbs.daxgame.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1015522&pid=1180606&page=1&extra=page=1#pid1180606

http://bbs.pageadmin.net/showtopic-30749.aspx

http://www.hedgehogs.net/pg/blog/tftsdude/read/11704405/big-question-is-forex-trading-suitable-for-newbies-or-is-it-a-trap-#comment

http://www.i-quimica.com/index.php?item/48651

http://www.hedgehogs.net/pg/blog/CentralBankNews/read/11704506/indonesia-holds-rate-growth-likely-higher-than-expected#comment

http://bbs.daxgame.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1015519&pid=1180624&page=1&extra=page=1#pid1180624

http://dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=699518&pid=819066&page=1&extra=page=1#pid819066

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=249&pid=59463&page=9&extra=page=1#pid59463

http://www.seagull1963.es/newreply.php?tid=26391
خارج شده است

این صفحه در 0.077 ثانیه 21 نمایش داده شد.