کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتادم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اغلب مردم نميدانند در زندگي چه مي خواهند ، ولي بدتر از آن اين است كه بسياري ميدانند چه مي خواهند ولي هيچ كوشش و تلاشي براي بدست آوردن آن نمي كنند.
؛آنتوني رابينز؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتادم  (دفعات بازدید: 1430 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

می کرد . او تا مرحله اعتراف به الکلی بودن فاصله ها داشت و وانمود می کرد که برای تسکین اعصاب به بیمارستان آمده است . دکتر معالج ، مصرانه سعی داشت به او بفهماند که وضعیتش از آنچه که خود فکر می کند بسیار وخیم تر است . این مطلب چند روزی باعث افسردگی او شد اما بالاخره تصمیم خود را گرفت و با خود قرار گذاشت که مشروب را برای همیشه کنار بگذارد و اصلا به فکرش هم خطور نکرد که ممکن است قادر نباشد از عهده انجام این کار برآید و شخصیت بارز و موقعیت خوب اجتماعیش هم در این مورد هیچگونه کمکی به او نکند .
            فرد ، الکلی بودن خود را باور نداشت و در نتیجه راه حل روحانی ما را هم نمی توانست برای رفع مشکل خود قبول کند . ما آنچه را که در مورد الکلیسم می دانستیم با او در میان گداشتیم ، با علاقه گوش داد و برایش مسلم بود که بعضی از علائم این بیماری در او وجود دارد اما هنوز مایل نبود اقرار کند که در مورد آن کاری از دستش ساخته نیست . او اطمینان داشت که تجربه تحقیر آمیز بیمارستان و همچنین اطلاعاتی که کسب کرده بود تا آخر عمر هشیار نگاهش خواهد داشت و تصور می کرد معلومات و آگاهی فردی ، حلال مشکل اوست .
            از فرد تا مدتها خبر نداشتیم . روزی خبر دار شدیم که دوباره کارش به بیمارستان کشیده است . این بار خیلی تکان خورده بود و اشتیاق داشت ما را ملاقات کند . داستان بسیار آموزنده ای داشت ، زیرا این مرد در لزوم ترک الکل ، کاملا مجاب شده بود و بهانه ای هم برای ادامه مشروبخواری نداشت و با آنکه در تمام موارد دیگر زندگی قدرت تصمیم گیری و قضاوت خوبی از خود نشان می داد اما با این تفصیل دست از پا درازتر روی تخت بیمارستان افتاده بود .
            داستان را از زبان خودش بشنوید ، او گفت : مطالبی که در مورد الکلیسم با من در میان گذاشتید در من بسیار اثر کرده بود و حقیقتا باور نداشتم که ممکن است دوباره دست به مشروب بزنم ، خصوصا حرفهای شما راجع به دیوانگی نهفته ای که همیشه قبل از اولین گیلاس در الکلی وجود دارد ، برایم بسیار جالب بود اما مطمئن بدم با وجود اطلاعاتی که شما در اختیارم گذاردید ، هر گز امکان ندارد این اتفاق برای من بیافتد . من تصور
.
.(70)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr156
do you love me
« پاسخ #1 : 15 مه 2016، 12:19:32 am »

;
do you love me
< p > time such as water,nike tn pas cher, cruel and mild killing the past,chaussure jordan pas cher, the ink Jiangnan memories are still in perfect. Street oil umbrella in shuttle visitors is so ancient ancient incense, that half joke still ears rang, I always in the dream wake up with a smile, I do not know why? Maybe the romance of that funny drama is just a joke.
< p > house, like love, in the time of gradually yellow, often pulls out, always with a smile took it out to bask in the sun, youth ignorant of the memory, I don't have the heart to discarded in the darkness, let it slowly rot away. I still remember, under a drizzle Street, every time after, vaguely can see yourself at the outset that shy, also vaguely remember, in which position? You have to leave a word.
< p > girl will grow up, boys grow up, the like pretend like childish love that hand are adults before they can do things to people, how will know what love is? Between us you love I love, just young joke, or is the idol drama see more of a fantasy,scarpe hogan outlet, always think can have so a handsome prince fancy themselves, or a beautiful princess lost her heart to you, always foolishly believe that the story of the prince and the princess a in reality true staged, so we are honored to have,air max pas cher, a love love love.

forgot to forget the rainy season, oil umbrella, forget the ink Jiangnan, but forget that one half-genuine and half-sham.
< p > I clearly remember that it was a rainy afternoon, rain along the road to sprinkle, road as moved like tears, you and me left and right walk, never say a word, I do not know why? You suddenly turned around and asked me, "do you love me?" I listened to this words, at that time didn't know what to do, at that time I was not the world ignorant youth,nike tn pas cher, timid and shy, I never thought, one day there will be a person suddenly such straightforward asked me. I stopped and flushed looking at you,ugg pas cher, holding hands,tn requin pas cher, you see all of a sudden I look happy, laugh went forward, backs to leave me a sentence said: "starting tomorrow you're my boyfriend the."
< p > joke romance, in memory with comedy atmosphere, often think, always smile a sound, we will see each other often, just each other grow up, no longer as originally like ignorant, for the original love, every time when talking about, you laugh to laugh, you said to me, had also do not know how, is to find personal romance, in imitation of TV appearance, in fact that I do not know, love is what?
< p > love, in drama and shy began, young we think,hogan outlet, as long as a day to go to school to school, every day to together, that this love will not change with the time, we do not know, came too suddenly something will be lost in imperceptible in, some people will in time become separated, and we happened to be one of them.
Related Articles:

[new] - th

Monologue

A heart of

Her ex boyfriend is her brother in college students was good, excellent grades, poor family. The headmaster saw this boy looking for daochamen son-in-law. The boy was in a dilemma for her sake. Hi! Who ties unties, then plum personally for his decisions, advised him to choose the best, be at ease go, she will always bless him.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086
To strengthen the supervision of the SSE transacti
« پاسخ #2 : 27 مه 2016، 03:51:11 pm »

< p > the second, the same day limit the decline of a shares rose, two consecutive trading day touch up (down) limit,ugg pas cher, such as during the same business department bought a net (net selling) the number of shares representing the day of the total turnover of shares in the proportion reached 30% and listed companies for failing to notice on important matters, belonging to the abnormal fluctuations in the, SSE can be on the implementation of the suspension until the listed company and make an announcement day 10:30 am be a resumption. This rule is mainly in order to prevent the use of insider information to participate in some investors to participate in the stock market speculation. Previously on the market are more representative of significance is the hang Xiao steel. In the stock began to soar in the February 12, 13, two trading days,basket tn requin, Changjiang Securities Hangzhou Sales Department of a net buying ratio respectively 33.74% and 64.7%.
To strengthen the supervision of the SSE transaction and information disclosure of price linkage
 "notice" is mainly defined by the three rules. First,hogan outlet, the day no price limit the decline in the stock intraday price, compared to the same day opening price rose more than 100% or fell more than 50% of the, belonging to the abnormal fluctuations, SSE can be on the implementation of the disk temporary suspension. Temporary suspension time is not more than 30 minutes, the resumption of trading time in order to exchange announcement. This rule is mainly in order to prevent short-term funds echao shares (or stock recovery). Prior to the market more typical cases such as *ST long control, the first day of its return to the highest price on the first day of the opening price reached 491.9% compared to the same day.
<>
< p > SSE relevant source said that the promulgation and implementation of the "Circular", better reveal the risk of abnormal fluctuations in the stock, improve the transparency of the market, the investor protection legitimate rights and interests. At the same time, the SSE will continue to adopt a variety of measures, strengthening market supervision under the new situation, increase exchange in time to stop the intensity of illegal trading practices,golden goose mid star, so as to effectively prevent the risk of the market.
< p > the third, ST shares, * ST shares and s for three trading days to touch up (down) limit, belonging to the abnormal fluctuations, SSE can be on the implementation of the suspension until the listed company and make an announcement day 10:30 am be a resumption. This rule is mainly for the first half of this year,tenis asics outlet, the market speculation phenomenon of St. Due to the existing trading rules for the ST shares the information disclosure is in accordance with the relevant index and degree of deviation (& plusmn; 15%) to calculate the, the continuous rise in the first half of the market, ST shares often appear continuous limit is still unable to meet the requirements of disclosure; and S since earlier this year were mixed on the amplitude change of & plusmn; 5%, not suitable for the existing trading rules, which appeared in part s shares several days of continuous ups and downs stop, but has not yet reached information disclosure requirements.
 since the second half of last year,golden goose saldi, short-term speculation,zapatillas air max outlet, insider trading,occhiali ray ban wayfarer, shares speculation phenomenon showing a growing trend. To further curb the phenomenon, and effectively prevent market risks, maintain the market order, earnestly implement the stock transaction and information disclosure joint supervision of the rapid reaction mechanism, the Shanghai Stock Exchange issued "on the further strengthening of abnormal fluctuations in stock trading and information disclosure regulation of the notice", on September 1 onwards.
Related Articls:

this season, as Manches

A shopping

Buffett shareholders' meeting is to teach you how to make money, the general meeting of the shareholders of the Alibaba to share with you how to do business, how to deal with difficulties in the process of doing business. We hope that the general meeting of the shareholders of the Alibaba to make the world a small business from the sharing, the experience.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Fujian added 1 cases of infection in the province
« پاسخ #3 : 12 ژوئن 2016، 07:05:07 pm »

Province Health Planning Commission to remind the prevention of H7N9 bird flu to wash hands frequently, indoor ventilation ventilation,hogan outlet, pay attention to nutrition,woolrich sito ufficiale, maintain good physique. Special attention should be paid to avoid direct contact with dead poultry, livestock. Avoid contact with avian influenza patients. The chicken and other food should be cooked thoroughly to avoid eating live or not cooked poultry, in food processing, food process,hogan sito ufficiale, be sure to do raw and cooked separately. Hand broken handle meat to wear gloves. The frail person to the hospital, the proposal to wear masks.
 (Editor: SN094)
Fujian added 1 cases of infection in the province of |H7N9 cases have been confirmed in 7 cases of H7N9 avian influenza in Fujian Province,goyard soldes, the health and Family Planning Commission of the driver
Southeast network
 January 19th (Strait Metropolis Daily reporter Li Xihui) health and Family Planning Commission of Fujian Province,hogan outlet online, 18, 1 cases of people infected with H7N9 avian influenza case yesterday. Patients with Lu Moumou, male, 55 years old, Quanzhou, Shishi City Yongning Town friction driver, is currently in critical condition, the lions in a hospital treated in isolation.
 including yesterday's confirmed this case, this year, the province has confirmed 7 cases of human infection with H7N9 avian influenza cases. Among them,guess soldes, 6 were from Quanzhou, 1 were from Gutian, Ningde.
 it is understood that after infection with H7N9 avian influenza, the patient generally showed flu like symptoms, such as fever, cough, less sputum, can be accompanied by headache,goyard prix, muscle aches and systemic discomfort. Severe patients with rapid development, the performance of severe pneumonia, the body temperature is mostly sustained at more than 39 degrees Celsius,hogan outlet, the difficulty of breathing, can be accompanied by hemoptysis sputum.
Related Articls:

Beijing ex

Hunan norms outside the luxury hotel is strictly p

Two, truthfully reported the fact that the central

I look forward to meeting with President Obama in Hague, Holland in two days, and welcoming him to Beijing in November to attend the APEC informal leadership meeting. I believe that with the joint efforts of both sides, China and the United States will continue to develop towards the goal of building a new type of relationship between major powers.
خارج شده است

این صفحه در 0.06 ثانیه 21 نمایش داده شد.