کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه شصت و نهم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما برنده ایم اگر لحظه های شیرین امروز را قربانی اتفاقات تلخ دیروز نکنیم ،
پس نهنه در حسرت دیروز ، نه در رویای فردا  ،
.
"فقط برای امروز!"

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه شصت و نهم  (دفعات بازدید: 1661 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

ممکن است مثال فوق به نظر مسخره باشد لیکن ما که خود را در مخمصه الکلیسم گرفتار بوده ایم ، باید اقرار کنیم که اگر فقط بجای عابر پیاده لغت الکلی را بکار برید درست داستان ما را بیان کرده اید . ما هر چقدر هم که در مورد مطالب مختلف زندگی خود عاقلانه رفتار کرده باشیم ، در مورد الکل رفتاری شدیدا دیوانه واری داشته ایم . این حرف ممکن است قدری تند بنظر برسد اما آیا حقیقت ندارد ؟
            بعضی از شما ممکن است بگوئید : " بله ، آنچه که شما می گوئید واقعیت دارد اما در مورد من بطور کامل صدق نمی کند و با آنکه قبول دارم بعضی از مشخصاتی که شما می گوئید ، در مو وجود دارد اما من به اندازه شما افراط نکرده ام و در آینده هم نمی کنم . من زندگی خود را فدای مشروبخواری نکرده ام و خیالش را هم ندارم . مضافا مطالب که شما با من در میان گذاردید آنچنان چشمان مرا باز کرده است که هرگز اتفاقی که برای شما افتاد برای من تکرا نخواهد شد و من از بایت این اطلاعات "بی نهایت سپاسگذارم ".
            مطالب فوق در مورد افرادی که در مشروب خواری افراط می کنند اما الکلی نیستند ممکن است صحت داشته باشد و چون هنوز به جسم و فکر آنها مانند ما صدمه ای نخورده است ممکن است قادر باشند مشروبخواری خود را تعدیل کنند و یا تعطیل کنند اما الکلی واقعی و یا کسانیکه استعداد این بیماری را دارند تقریبا بدون استثنا قادر نخواهند بود به اتکا معلومات خود دست از مشروبخواری بردارند ، این نکته ایست که ما مایلیم بارها و بارها تاکید کنیم تا شاید خوانندگان الکلی ما متوجه آن چیزی شوند که تجربه تلخ ما روشن کرده است .
            حال اجازه دهید مثال دیگری برایتان بیاوریم : فرد(Fred) یکی از شرکای یک موسسه معروف حسابداری است ، درآمد خوب و خانه زیبایی دارد . در زندگی خانوادگی موفق است و فرزندانش به دانشگاه می روند و آتیه خوبی در انتظارشان است ، او مرد خوش مشربی است و همه را بسادگی به خود جذب می کند ، او نمونه یک فرد موفق و متعادل است . ما حدود یکسال قبل فرد را در بیمارستان ملاقات کردیم ، برای اولین بار بخاطر تشنج شدید ناشی از مشروبخواری بستری شده بود و از این بابت احساس خجالت
.
.(69)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc094
To be a strong man in life -- a feeling of reading
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 08:04:59 am »

Do in the life of "strong&quot,golden goose saldi; -- Reading "Robinson Crusoe" feeling
< p > Pavel Korchagin once said: "life, in a hurry for decades,tn pas cher, some people looking back at the past, not wasted the mood for love and remorse, not because of mediocrity and shame, so in when he was dying, and he saw the can say: all my life, all my strength, all has not been as time goes by." Multiple burn the midnight oil at night, I held a "Robinson Crusoe", after the life's bitter and tough, the taste of the live life's ups and downs and ups and downs,hogan outlet online, I more profound sentiment to the value and meaning of life. The book who inspired generations of people through the ordinary and no regrets in life, will also deeply inspired a generation of our young people to strive forward. < br / > the book, back to thinking about the "Robinson Crusoe" each a plot, a paragraph, it is that ups and twists and turns, touching,hogan outlet, prolonged does not forget. British writer Daniel Defoe in the whole book, narrating a named Robinson Crusoe, life of the bizarre encounter: Robinson is a love of sailing, he had to voyages of exploration, fled to hull, become slaves to Sally warships, but he did not give up the oneself to like voyages of exploration. Among them, the most attractive to me is his wandering island of a marine career. In the voyage, protagonist aboard the ship ran aground near a deserted island, sailors and passengers on board were drowned, only Robinson, a man lucky enough to live down, waves to his roll on the beach, he was spared. In this way, he survived on the island, with their stubborn perseverance, and the nature of the brave fight. He had a battle with the beast, and the savage conspiracy, land reclamation, on the island for twenty-eight years of life. < br / > see here, I can not help but exclaim the hero the unyielding and indomitable fighting spirit,hogan roma online, but also for his timid cowardly, rely on the personality of others feel ashamed. If you let me live on an island, don't say it is twenty-eight years, even if it is twenty-eight days can not imagine. Because there, no one to talk to me, no one to play with me, no one to cook for me, but no one to take care of me. Even if there is a popular spicy drink of, I absolutely can't live there, and Robinson, but so optimistic towards life is really admirable ah!
 "reading a good book, is in a noble people talk". Now I 100 percent believe this sentence. Character of this a 270 page, when I encounter difficulties and setbacks, inspire me to forge ahead, let me get rid of the bad habit before a difficult to retreat. At the same time, I also will gradually develop a like Robinson Crusoe self-confidence,golden goose, self-improvement, self-reliance, self-esteem,chaussure tn pas cher, honest,louboutin soldes, kind, Gan Pingyong, never satisfied spirit. I also hope that the "Robinson Crusoe" can make it everywhere some usually rely on their parents to school adolescents;Related Articls:

An electrical letter to claim the claim of insuffi

The petals

Around the Wu Looking

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Jiangsu Nantong director responded teachers beating incident not only beat hush
« پاسخ #2 : 30 آوریل 2016، 04:58:23 am »

< p > new network Nanjing on September 21, 21, Jiangsu Nantong Angel Kindergarten eventually come forward, in response to teacher's day on the same day the park the teachers hit events ",hogan outlet online, said the park teacher surnamed Yang seals seal the child's mouth, and not the implementation of dragged beaten.
< p > according to local media reports said,hogan outlet, September 10th teacher's day, the angel kindergarten at the age of 6 odd in kindergarten being teacher surnamed Yang tape Fengzui. The next day, Yang teacher to apologize,golden goose saldi, said she was a hot head, do not do things made mistakes of principle. On the same day the park will be removed from the Yangxing teacher.
 21, Angel kindergarten director Cao came to the District Board of education, first appeared in the media before. Director Cao said,scarpe hogan outlet, after Ms. Lu reflect the situation to her. The first time she asked Yang teacher to investigate the matter, Yang said the teacher, just kidding, seal sealed Ms. Lu son mouth,goyard pas cher, and did not carry out drag beaten. In view of the social concern of the classroom monitoring equipment is artificially destroyed, Cao teacher denied, saying that this happened, only to know that the monitoring is bad. At present, the surveillance video is still in the sealed state.
 (original title: &quot,hogan scarpe outlet;Jiangsu Nantong kindergarten teachers beating incident response: only up not beaten)
 at present, Chongchuan District Education Bureau is investigating the matter. Angel Kindergarten Parents of students will also set up a committee of parents, parents will be held, oversee the work of the kindergarten to protect children safe.
< p > Cao Yuan long, said on Thursday, Cao Yuan Long and also a staff, home to apologize to the lady Lu, Ms. Lu accepted the apology today will their children back to Angel kindergarten class. Miss Lu said that before the incident she was very good impression on the young teacher, this thing is not for the young teacher himself, let the children in the kindergarten is more secure is her purpose.
 Kiki's mother Miss Lu believes that from the young teacher's apology, Kiki really in kindergarten teacher corporal punishment. Ms. Lu asked to see the surveillance video, to see if the child is playing serious is not serious, even if it is not serious,goyard paris, if serious, it should be for the child to get a statement. But the zoo has been all kinds of excuses, said the video is broken,hogan sito ufficiale, unable to play. It happened after the park director caoxing take evasive attitude, do not come forward, do not answer the phone.
Related Articls:

Philippine

cheapBeijing Traffic Management Bu

It is worth noting that the current railway sector requires all 12306 users in December 3 to complete a two-way verification of the phone, not in the specified time to complete the verification of the user may not be able to purchase through the network. But for the specific remedy to miss the user's verification, the railway sector is still in the study.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Growing pains _111111111111111115
« پاسخ #3 : 11 مه 2016، 02:41:57 am »

Growing pains< br / > when you finally learn to hide, you only then discovered, perhaps loudly giggle during that time called childhood. When you finally get used to struggling, you know, the price of the original growth is so anxious to sharp change; when you finally "wish" grow up, you can attain enlightenment, the phrase "don't wanna grow up" is the only belong to grow our wisdom. Counting the rings of rings, slow down the pace of growth can not, the heart said goodbye to the sunny summer, stumbled in muddy rainy season, therefore, have a care, also have trouble, growing pains.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; growing pains, is a piece will never own plug into the knickerbockers, pleated skirts. Looking at his fierce long body, but you can not stop, had watched helplessly as the favorite clothes to become a permanent memorial, and those for grow up your dress, but can't in the back seam a big red bow. Because by the person's words,hogan outlet, you grow up, is no longer the head of the eight small braid of the doll. When you find yourself, the growth of yearn day and night is so cruel.
            growing pains, is you cannot fall and crying. Yes, stumble and fall pain for you no longer to bear,scarpe hogan olympia, you now, only in the heart faint pain will cry, and the most painful is you can't find comfort. You most want to do is a person hiding in a corner,jordan pas cher, listening to heart in the rain, so you tears, you put them at a dolphin careful collection, and then show it to others a leave no trace of smile, in addition to your own,scarpe hogan outlet, no one until you are sad. So you think of childhood friends, those see you cry urgently must turn round and round the partner to his lollipop take out to comfort your partner, them well -- but their appearance seems to have been tears washed too fuzzy......
            growing pains,tn pas cher, you find it harder to say what you want to say. Traditional code of conduct, always full of metaphysics. Telling the truth, spit truth may not necessarily be the true return. On the contrary, you several times removed was adapted into another version, so there is always so much tart words with you sincere tit for tat, there is always so many mean to you misinterpreted as completely and a look. So, you learn to weigh repeatedly and express their opinions, always have so many opportunistic outgoing partial to clench your small plait, so you finally well versed in "silence is golden" the true meaning!
            this is the vision of countless children grow? The high-heeled shoes have yet to debut, give birth to a bunch of trouble. Growth seems to be peeled bright coat but imagine,tn pas cher, worry,goyard soldes, seems to be the protagonist's growth, let you fall again and again,goyard paris, but eventually you up.Related Articles:

Fair and free people

Will be a

Gorgeous sadness

Because at that time the Changqing in the road, so whenever go to that part of the road is simply all over the sky yellow sand, sitting in the window will invariably put all the car windows closed on the. Then the bus only sleep trembling, as if they are in danger of tipping.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Ha vote shares into the stock market is addicted t
« پاسخ #4 : 14 مه 2016، 11:19:38 pm »

shares (600864.SH) is such a company.
 into the main support for the performance of
- newspaper reporter Li Chunlian
 however, the annual net profit for the company to make a significant contribution is not new shares, but Minsheng bank. Annual report shows that 2010 of the shares of the equity investment in the shares of the people's livelihood bank investment income accounted for 76.60% of net profit, the company obtained by selling Minsheng Bank shares gain.
 surface, Kazakhstan investment shares to achieve net profit of $0.05, but net profit after deducting non recurring gains and losses of only $. That is, most of the company's net profit from non recurring gains and losses. Its main business is not a compliment. According to the annual report, the company only through the sale of Minsheng Bank shares on the gain of $70 million, accounting for more than 70% of net profit.
 annual report shows that in 2010,adidas yeezy pas cher, Kazakhstan investment shares subscribed for a total of 100 new shares,tn requin pas cher, during the reporting period to sell the purchase of new shares generated by the total investment income of.
< p > according to the March 14, released annual report shows, the company revenues in 2010 to 7.9 billion yuan, compared to the same period last year a slight increase of 7.01%; attributable to shareholders of listed companies net profit of 2.75 billion yuan, 28.82% growth over the same period last year; basic earnings per share of 0.5 yuan, rose 28.21% year on year.
 and access to the annual report of the annual report of Kazakhstan investment shares found that the company in recent years, good results are supported by the stock market.
< p > and for stocks, the company said. Will make great efforts to study the trend of stock market, Minsheng Bank operating and stock price change tracking, choose the good time, timely disposal of Minsheng Bank stock and get a better return on investment. At the same time,sac goyard pas cher, according to the authorization of the board of directors to increase capital operation, the purchase of new shares,hogan outlet online, bond investment and securities two market trading and other short-term investment.
< p > according to the annual report, ha vote shares currently holds a total of Minsheng Bank, Hainan rubber, Zhendong pharmaceutical, KSTAR,nike tn pas cher, Titan wind energy, Linzhou heavy machine and Jiangsu Kuangda 7 stock.
Ha vote shares into the stock market is addicted to 70% of the net profit from the sale of the bank
 and the annual report, only the sale of the shares of other listing Corporation,hogan outlet online, a case, it occupies nearly 5 pages of space.
2008 years, the sale of shares held by the people's livelihood bank of China Minsheng Bank 65 million shares, to the company has brought a huge investment income of up to. In addition, by actively promoting the company and Heilongjiang Hua hung Investment Co.,hogan outlet, Ltd. signed the transfer of the assets of the contract
 at present,sac goyard pas cher, the listing Corporation in 2010 annual report of the centralized disclosure period. Some companies although the number of annual reports from the surface seems to be a good business, but carefully read the annual report will find that the company's main business is not as beautiful as the annual number of annual report.
 stock income
Related Articls:

Long its s

Bright Dairy's first normal t

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062

Guardiola Barcelona official Ibrahimovic after cleaning for correcting the purchase of David Villa
 after a failed season, Ibrhimovic was finally Barcelona to the transfer market. In order to get the original Swedish, Barcelona paid a huge price of 48 million euros plus Eto'O,hogan outlet online, now they can not even half of the cost recovery.
< p > last summer, Barcelona with a club record for most expensive introduction of Ibrahimovic,hogan scarpe, hoping to become the pillar in front of the Swedish tower of God,hogan outlet online, but he still could not find the feeling. As the high center Ibrahimovic is not good at heading, the impact force is not strong,hogan outlet, and he is good at the foot of technology does not need most barcelona. Spanish media said Ibrahimovic was ironic,jordan pas cher, the biggest role is to slow down the speed of the team,tn requin pas cher, compared with a season cannot easily scored thirty of the balls Eto'O. Despite this, Guardiola still gave Ibrahimovic enough time, the Champions League semi-final clash will play him, Ibrahimovic could not find the goal feeling. Out of the Champions League,spaccio hogan outlet, Guardiola finally began to reflect on their own mistakes, La Liga last 4 wheel Ibrahimovic started only a 1. The main position is gradually replace Bojan, he in Barcelona has lost its position. In addition, club president Joan Laporta in this summer's election of president resign is inevitable,ugg pas cher, not as the new chairman will allow the name of distinctive Laporta label Zlatan Ibrahimovic to chixianfan, he is to be sold is inevitable. It is reported that Barcelona want to sell Ibrahimovic's income to buy Valencia striker David Villa.
Related Articls:

best supporting actor

Guardiola

the guardians of the galaxy team "adapted from the famous Marvel comics, is following the" the Avengers "series, marvel studios to create a supe

Twenty-sixth minutes, Real Madrid houchangchangzhuan, C Luo pole into the area by Adrian with the ball down a man. Thirty-first minutes, C Luo area on the left side of the pass, the ball hit the other players in the arm, but the referee did not say. Thirty-fifth minutes, Real Madrid players pass three consecutive break in Bettis at the left, Campbell shot Dapian volley hook up. After 2 minutes, Bettis right pass, Castro Leavalane header high.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Fishing rights business by Austrian flying animati
« پاسخ #6 : 28 مه 2016، 03:20:23 am »

< p > "members of the alliance" Shenzhen, a retail shop owners Chen Minghuai to our newspaper reporter tells his story: "on August 20 last year,nike tn pas cher, several customers came to store,golden goose outlet, I kept wandering,hogan sito ufficiale, read half a day, in the purchase of the 215 yuan toy merchandise, a month later, a letter of attorney sent to my shop,zapatillas air max outlet, I know last time to buy things that a few people is the Austrian flying animation of lawyers and notaries, is specialized to investigate and collect evidence.
< p > according to league lead, Daye City, Hubei Province, Le elves toy store owners chenfan introduced, the alliance members Douyinao flying animation "fishing rights" and suffer economic losses, now we need to unite against the Austrian flying animation of this extreme in intellectual property rights protection way.
 "which has formed a mature industry chain, covering the notary office and Proxy Companies,mont blanc porte mine, lawyers and copyright rights. General industry's price is net of a few hundred dollars of the notary fees, lawyers fees date accounted for lost 15% - 30%, the remaining profits by acting adults company and copyright owner equally.
"Fishing rights" business by: Austrian flying animation World War II
< p > after joined forces with the United States toy giant Hasbro,hogan outlet, the Chinese animation shares of the first Austrian flying animation (002292.SZ) is facing from collective condemnation of dozens of retailers across the country. This reporter noted that a well-known forum in China,adidas nmd pas cher, an anti Austrian fly fishing rights alliance group is growing shape, which involves dozens of toy retailers across the country.
< p > "lawyer's letter that I sell pirated toys, violation of the Austrian flying animation of intellectual property rights, to ask me to pay for the damage to the other, each other's standards is a 1.5 million yuan, a total of 6 I have to pay 9 million yuan, at that time I was ignorant, the store a year profit nor 9 million!" Chen Minghuai said.
 rights are the "business" of
 Austrian flying animation and retailer's war is triggered at any moment.
< p > according to previous media published reports, September 2010 alpha found in some schools in Zhengzhou, Henan Province, Shangqiu, Xinxiang next to the small shop selling "toys robot (small fruit," and "the Wind Eagle sword" and "toy tanks (Horned Demons)" and other plastic play products, the alleged infringement Alpha Company's toy products appearance design patent right, then to the 17 retailer filed a lawsuit. But through litigation,hogan sito ufficiale, Austrian flying final >
< p > Chen who questioned said, Austrian flying attorney at first called him lost 9 million, later reduced to 3 million, after reading his hardline attitude has fallen to 1.2 million yuan, the Austrian flying animation what is in order to protect the intellectual property rights or rights as paraphernalia? He was puzzled.
 Shanghai Liansheng lawyer Zhou Wei told reporters that the Austrian flying animation is used in recent years the rise of "professional rights Proxy Companies" mode. Simple said. Copyright (Austrian flying animation) licensed to rights agency, the latter and local notary office formed business liaison, and arrange the hands of lawyers to around to investigate and collect evidence, then, for the evidence preservation, in large quantities to sue for damages.
Related Articls:

Listing Corporation to snatch the financing lease

Southern black sesame paste 5 batches of substanda

48 new lis

New energy saving and environmental protection industry, the semiconductor lighting industry belongs to the national key support. But at the same time, enterprises in order to compete for market share, competition between various enterprises increasingly intense, in addition to the traditional price war, in the brand, channels and other aspects of competition has gradually staged.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Dedication of
« پاسخ #7 : 06 ژوئن 2016، 03:19:06 am »

I think the essence of "dedication" is to work hard, step by step to do a good job. Catch "dedication" education, not just lip service, should from the thought raise awareness,air max femme pas cher, to new ideas, new attitude into work, firmly establish the "love hillock to professionalism, dedication to the spirit",hogan outlet, "dry line, love line, fine line of" one step a footprint of doing a good job, and enhance the sense of responsibility and initiative,tn requin pas cher, with high standard and high quality do the work, and constantly improve the corporate image of the Xinhua bookstore. Comrade Mao Zedong once said: "after the political line is determined, the cadre is the decisive factor. Our things can not be done, given the task can be completed as scheduled, the key to the people." So the essence of "dedication" is to do a good job. Do a good job is leading to the stepping stones to the top of the mountain,hogan outlet, the lack of such a Perron, will make detours, fall head over heels, or even halfway,air max pas cher, so only willing to and be good at a step at a time to do a good job, we will recognize the lack of previous work, raise awareness, change working way, can we make true performance effectiveness to book distribution to continuously push forward. Step by step to do a good job, reflecting the scientific spirit of dialectical materialism and historical materialism. Marxism believes that all the practical activities of mankind, always under the domination of the restriction of objective conditions and the objective law of, only understanding of the law, grasp the law,hogan outlet, act in accordance with the law, to effectively transform the nature, the transformation of society. But this doesn't happen overnight, and must be experienced practice cognition -- Practice -- re understanding of such a cyclic process, need to have a scientific attitude and tireless and enterprising spirit.
Dedication of
 dedication of
 is the most common dedication spirit of dedication to the human society, it may seem trivial, but great. A job, a job,nike tn pas cher, is a basic guarantee for the survival and development of a person. At the same time, the existence of a job position is often the need for the existence and development of human society. So, dedication is not only the need of individual survival and development, but also the social existence and development needs. Dedication is a universal spirit of dedication. "Dedication" is a focus of a certain unit of work, I shop to carry out "dedication" theme speech activity, in order to further improve staff awareness of serving the people and the spirit of collectivism, establish good moral values, to enhance every employees to achieve self value, do a good job of book distribution of intrinsic motivation.
 step by step to do a good job, we must start from the actual situation, based on the actual, down to earth. This requires that we must pay attention to the study of the actual situation of their own departments and units, according to its own characteristics formulated objective measures, clear steps, to combine the superior policy with their actual,wholesale mac cosmetics, creativity and mastery of truth, to make the departments, units of the actual situation of the chest. In this way, we make decisions and arrangements to maximize the work of local reality, in order to serve the broad masses of the people. Step by step to do a good job
Related Articles:

2014 colle

2015 party

Deputy director of the Bureau of Commerce 2015 ant

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479

< p > in 2009, my city house price income ratio reached 15 times (is calculated according to the price at the end of the year reached 20 times), rental prices than to 1: 450, house prices and housing residents can pay ability between the gap is growing. As prices rise rapidly and investment, speculative demand resurgence. In the second half of the ordinary residents of family self living demand gradually squeezed out of the market,hogan sito ufficiale, significantly decreased in the trading volume of new homes, the real estate market also began to show signs of adjustment.
 reports that, in the context of the industry's overall comparison, the city's real estate industry is still a certain degree of illegal business problems, is not conducive to the orderly development of the market. From the city real estate departments to carry out market order rectification of the survey found that some developers have publication of false advertising, property hoarding, the use of contract unequal terms to deceive consumers, to "membership fee" charge "deposit and liquidated damages and other irregularities; intermediaries exist without obtaining the registration certificate or super scope of business is engaged in brokerage business, to false advertising fraud intermediary fees, illegal agent does not have trading conditions or not housing property property illegally to earn trading post and other irregularities.
< p > the report authored, City Real Estate Research Center Deputy Director Dr. Wang Feng said that last year the real estate market showing a "beginning gradually pick up, in the rapid development,zapatillas new balance mujer, the end of year tends to overheating" fluctuations in the state.
 he said that last year, the city's real estate market trading activity, high degree of prosperity,hogan outlet, but also showing a trend of overheating. In 2009, in the national policy incentives and market self adjustment under the influence,hogan outlet, the city's real estate market began to pick up, and showing a market activity, the degree of prosperity of high character,hogan sito ufficiale, the new year commercial housing sales year-on-year increase 69.62%, second-hand housing transactions an increase 249.61%. But from the beginning of the third quarter, market began to show a trend of overheating, a, second quarter housing prices keep ~ 12000 yuan per square metre of 11000, third quarter rose to 17000 yuan, in the fourth quarter rose to 20000 yuan / square meters, prices within a year rose nearly doubled.
Shenzhen official report said the property market adjustment trend has been initially formed
< p > [Washington] (reporter Chao Wen Dong) city land and housing management department yesterday released the 2009 Shenzhen real estate market year-end analysis report think,hogan outlet, in the market run its own rules and real estate macro-control policies of dual role, this year the city commodity housing sales will following continued last year since the formation of low sales volume, adjustment of the real estate market trend has taken shape, is expected to annual housing prices will be in the role of market regulation and control policies callback.
< p > Wang Feng believes that in 2010,hogan outlet, the city land resources shortage, population size larger, the homeownership rate lower (only 33.6%) in the objective conditions,nike tn pas cher, housing market potential demand for larger, the rise in housing prices still a certain role in promoting; but in the short term, in under the background of the current Shenzhen real income is relatively high, a large part of the payment ability of low potential demand in the short term cannot transform >Related Articles:

Harbin police killed case sentenced Lin Songling female posthumously awarded 70 thousand _

Sichuan Daofu fire site information the air choking smell of smoke

Anhui fair signed 54 projects

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842

(Editor: SN056)
 the current base staff has taken emergency measures,nike tn femme pas cher, the living conditions of the giant panda is gradually back,tn requin pas cher, and the protection of scenic spots temporarily stop opening, for visitors to apply for a refund,zapatillas new balance outlet, and their evacuation.
After the
 (original title: Ya'an giant panda base 62 pandas safe baby under the shock of the tree)
Ya'an Sichuan Giant Panda Security cub under the shock of the tree is not willing to Ya'an Sichuan earthquake,hogan outlet online, the Ya'an earthquake
< p > in extensive network Beijing April 21 news according to CCTV reported, after the earthquake occurred also has a lot of friends in the care of the giant panda, because this place in Ya'an when it comes to it,yeezy 350 pas cher, we will think of national treasure, earthquakes of magnitude 7.0 earthquake in Sichuan Yaan Bifengxia panda base distance Lushan position only 30 kilometers, here has 62 pandas. According to staff,hogan sito ufficiale, the earthquake did not cause a huge impact on the giant panda base, the current panda is also safe.
 earthquake, some of the buildings on the panda base in the country's giant panda base have been damaged. Among them,air max homme pas cher, the most serious scientific research building. Staff told reporters that some giant pandas because they are too frightened to even climb up the tree to the tree is not willing to come down, but fortunately,hogan roma online, there is no injury.
Related Articls:

Shandong's first H7N9 patients are still in the im

Henan's fi

Heavy rains in some areas of Hangzhou caused by heavy traffic paralysis - Hangzhou - Storm - water

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
fjallraven kanken backpack review or personal stations
« پاسخ #10 : 29 سپتامبر 2017، 11:35:25 pm »

wearing a lack of soil clay or with a yellow light - Huang Shuijing
   feel swedish backpack fjallraven kanken the joy of happiness. knock off van cleef in order to attract the eye of consumers. authentic pandora jewelry clearance so, big flowers, or personal stations: copy preview.small Huxing through play doh peppa pig video some clever special design grinding cartier love ring replica out a plane, anklets. bracelets, but also pandora christmas bracelets sale for the future use and collocation of some trouble.

http://huzhu8.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=49860&fromuid=1280

http://dtipa.com.wakelion.net/plus/feedback.php?aid=404

http://www.nnlbbj.com/plus/feedback.php?aid=34

http://www.luxun.net/plus/feedback.php?aid=1498

http://www.834824.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1813&fromuid=52

http://coco.cocoixiu.com/home.php?mod=space&uid=16331&do=blog&quickforward=1&id=3177

http://www.acidpump.org/plus/feedback.php?aid=1034

http://forum.bts-edu.com.hk/forum.php?mod=viewthread&tid=2544984&fromuid=10393

http://lonyal.com/plus/view.php?aid=20420

http://www.51zcc.com/plus/feedback.php?aid=260

http://www.8gbb.top/forum.php?mod=viewthread&tid=468823&pid=515258&page=1&extra=page=1#pid515258

http://www.keepsc.com/forum.php?mod=viewthread&tid=16260&pid=18533&page=1&extra=page=1#pid18533

http://www.storylord.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=843&extra=

http://www.80wow.org/forum.php?mod=viewthread&tid=11&pid=10712&page=21&extra=page=1#pid10712

http://jqxiaoyuan.com/BBS/forum.php?mod=viewthread&tid=69254&pid=78437&page=1&extra=page=1#pid78437
خارج شده است

این صفحه در 0.139 ثانیه 21 نمایش داده شد.