انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

انتخاب با من است ...
.
من بر می گزینم که زندگی کنم با انتخابم نه با شانسم.
من بر می گزینم که تغییر بدهم نه عذر بیاورم.
من بر می گزینم که انگیزه ایجاد کنم نه زرنگی کنم.
من بر می گزینم که مفید باشم نه مضر.
من بر می گزینم که خودبین باشم نه خودخور.
من بر می گزینم که برتر باشم نه رقیب.
من بر می گزینم که صدای خدایی را بشنوم نه صداها و عقاید مردم را.
.
انتخاب مال من است و من خواسته خدایم را انتخاب می کنم و باین حصار ، پیروزیم را بدست خواهم آورد
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه شصت و ششم  (دفعات بازدید: 1741 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

اولین مثال ما دوستی است به نام جیم ، این مرد همسر و خانواده بسیار خوبی دارد ، یک بنگاه فروش اتومبیل پر منفعت به ارث بردهاست و سابقه درخشانی در جنگ جهانی داشته است . او مردی باهوش و در کار خود از مهارت ویژه ای برخوردار است و مردم همگی او را دوست دارند . تا آنجا که ما می دانستیم گذشته از خوی عصبی ، طبیعی و عادی به نظر می رسد . او تا سن 35 سالگی دست به مشروب نزده بود  اما پس از شروع به مشروبخواری ، ضرف چند سال آنچنان اختیار خود را از دست داد که اجبارا او را تحویل آسایشگاه روانی دادند . در زمان خروج از بیمارستان ما با او آشنا شدیم.
            ما آنچنان که در مورد بیماری الکلیسم و راه حل آن می دانستیم با او در میان گذاشتیم . و او زندگی خود را از سر گرفت ، خانواده خود را جمع آوری کرد و به کار فروش اتومبیل در جایی که خود قبلا صاحب آن بود پرداخت . تا مدتی همه چیز به وب پیش می رفت اما او در توسعه شعاع روحانی زندگی خویش اقدامی نکرده بود ناگهان غافلگیر شد و در فاصله کوتاهی چندین بار ، کارش به مستی کشید . ما در جریان این لغزشها مرتبا با او در تماس بودیم و با دقت آنرا بررسی می کردیم . او اعتراف می کرد که یک الکلی واقعی است و وضع وخیمی دارد و می دانست اگر به این کار ادامه دهد دوباره روانه تیمارستان خواهد شد و خانواده خود را که شدیدا دوست دارد از دست خواهد داد . اما با این تفضیل دوباره کارش به مستی کشیده شد . ما از او خواستیم اتفاقی را که برایش افتاده بود دقیقا برایمان تشریح کند . او گفت : " من روز سه شنبه به محل کارم رفتم ، آنروز به خاطر کار در موسسه ایکه قبلا خود صاحب آن بودم احساس ناراحتی می کردم . چند کلامی بین من و رئیسم رد و بدل شد که چندان مهم نبود . تصمیم گرفتم برای دیدن یکی از مشتریان احتمالی ، به حومه شهر سری بزنم . در راه احساس گرسنگی کردم و در یک رستوران کنار جاده که یک (بار) هم داشت توقف کردم ، هیچگونه قصدی برای خوردن مشروب نداشتم و فقط در فکر خریدن یک ساندویچ بودم . فکر کردم در این محلی که سالهاست در آن رفت و آمد دارم ، امکان یافتن یک خریدار اتومبیل هم وجود دارد . من در طول چند ماهی که هشیار بودم بارها در این رستوران غذا خورده بودم . در پشت میزی نشستم و یک
.
.(66)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq113
Zhu Liqie after the first naked breasts and her hu
« پاسخ #1 : 01 مه 2016، 03:45:04 pm »

< p > new network on November 12, according to Taiwan's ETTV reported. Recently, Hollywood star Angelina Jolie & middot. Julie interview, self exposure film with her husband Brad & middot; Pete's passion play let two people very embarrassed, once did not know what to do.
 source: Taiwan's ETTV
 (original title: Julie self exposure with her husband Brad &middot,golden goose outlet; Pitt shoot passion play embarrassment (Figure))
< p > in addition, the film also appeared in the Julie resect breasts first nudity,stylo mont blanc pas cher, Julie said hoping to encourage others facing the same situation of women, the truth: "even if there is no woman should have characteristics. It is very beautiful."
< p > recently, Julie accepts when the interview said he is both a director is the heroine, shot naked in the bathtub,hogan outlet online, staring at the monitor screen, Brad & middot; stood Pete in outside under her command break into a bathroom,air max 95 pas cher, alongside a bunch of people with the camera shooting. Jolie smiled and said,hogan olympia outlet, in real life the husband in the play love, take a passion play, is even more difficult than expected,golden goose scarpe, said: "we can only through self deprecating to avoid embarrassment."
 movie, Julie and Pitt plays the character of the marriage crisis,hogan sito ufficiale, she said that at the time and her husband are trying to push themselves to the limit,scarpe hogan outlet, saying, "imagine this kind of story is a funny thing".
Related Articls:

His girlfr

The ancien

Board of d

You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
For the tower
« پاسخ #2 : 02 مه 2016، 08:08:54 am »

out of my home town to the north, more than 100 years, is the Hebei province Yixian County County southwest about 5 Li Jing Ke mountain. On the side of the road with a sign, the village called "the village". Not wide cement casting Road, around does not see the mountains and downs, Jing Ke mountain is lower cannot again low hills, or said is a lavish private funeral mounds. It is said that this is the year with sand piled up, the designer should be YAN Dan prince. Near the tower is a white marble statue for the East,golden goose uomo saldi, four words "martyr Jing Ke". The looks tall and burly, handsome and highly esteemed, not very heavy murderous assassin, less chivalrous naturally lack of spirit. Because it is untapped tourist attractions, in the autumn wind howling, the mountain grass has withered and yellow and shrubs no life, don't see even a shepherd,hogan outlet, firewood, can be described as "day grey, wild boundless, do not see the wind and low grass and sheep". Jing Ke tower covers an area of about 2000 square meters, around the tower with brick diffuse, modern upgrading traces, is about the countryside construction team rough work. Advance check data, the height of 26 meters, Xu Mizuo anise 13th floor, brick wood structure, each layer octet each suspension wind chime, the first layer of higher, some brick has met bad visitors liufangqiangu excessive moment psychology, or even be removed; tower of the north, South, East and west sides Piyou false door,hogan outlet, still thought at first glance disrepair and take protective measures, the slope is false mullioned window, some decayed; at the top of the tower brakes, and today almost copied the high-rise buildings are very different. Two thousand years ago, from the state of Yan Taizi Dan in Yishui River farewell Jing Ke, this pile of clothes hog,tn requin pas cher, the tower should be built in the Jin Dynasty in 1103, later Jin, yuan, Ming and Qing dynasties have repair, but now look not to the stone Xiangsheng the, we Baoding Dingxing Ji Yuan Dynasty handsome will soft planted pine and cypress also disappeared. But in the long river of history, this inconspicuous place, is indeed the dynasties of patriotism education base, said that in the past every Qingming Festival, local and from afar the officials and people, held in this grand evocation rituals, Jing Ke tower is also called "evocation tower" the.
< p > Yanshan from southeast to southwest followed a curved lined with five towers, they are swallow tower, the town pagoda,sac goyard pas cher, tower, tower and Jing Ke tower, all Memorial in the Warring States period, the Yan state historical figures. I live in Mancheng County, Hebei was a dividing line between the two. Yan's capital city in Beijing's glass river area, Yixian County has become the next. Yan Guo in the Yanzhao Wang era from weak to strong, Dingxing, everybody in town have legendary Zhaoxian, Wang Yan, at that time our county Guo Cun Guo Kui is lucky enough to become the teacher of the Yanzhao Wang; Yan country because of Leyi generals Wen Chen, once occupied Zhongshan in the Northern Territory, is now the Tangxian County, Wangdu line, that is Yan's southern border. Yan state in the era of the crown prince has been going downhill,hogan outlet online, he are submissive to the Qin Dynasty when the hostage,hogan outlet, returned to revenge like Goujian. This is the end of the Warring States period,golden goose saldi, the Qin army captured a trend which cannot be halted. "
The HTML template for the tower
< p > four years ago a bleak autumn day, I had a special tourism, is sitting in the village Wenyou diesel tricycle to, made a special trip to visit the tower of Jing Ke.
Related Articles:

The sports brand, may wish to do vassal

Use arithm

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
rock bar Shijiazhuang
« پاسخ #3 : 05 مه 2016، 07:29:54 pm »

rock bar Shijiazhuang
< p > World Bay, Shijiazhuang first star (International) music festival organizers therefore the music feast, in particular the erection of the three stage and the United States. On the main stage (stage), fashion artists and domestic top rock band passion pitted against each other, let audience feel to pop and rock to the peak of the collision. The rock stage (light stage),scarpe hogan outlet, the local band will sing the original music, the interpretation of the spirit of ROCK village. Invited to the international well-known electronic stage DJ playing disc back, double bombing bring audio-visual,chaussure air jordan pas cher, infinite charm show music live!
< p > with country music festival market increasingly unpopular, this new form of entertainment music Hupenghuanyou is gradually accepted by the public. But in today's music festival to pour, Shijiazhuang is never held such a scale musical events,christian louboutin pas cher, local fans only went the distance to seek such unbridled fun, or solitary sit home feel powerless and frustrated. Therefore,nike tn pas cher, Zhuang Li more and more music lovers are looking forward to, when in their own doorstep can have a chance to participate in? As Shijiazhuang first large-scale outdoor music festival and world Bay, Shijiazhuang first star international music festival is undoubtedly conform to the trend of the Kokang. According to organizers,hogan outlet, the theme of this year's festival for rock home, both from Shijiazhuang three English word meaning "rock, home town",tn pas cher, and means rock Carnival has come to our own home, but also reflects the Zhuang Li people of the local music festival strong vision!
< p > has three of the most cool stage, carrying 40 sets of domestic and foreign top artists and bands, world Bay, Shijiazhuang first star (International) Music Festival on October 1 to 3, crazy attack in the provincial capital of Shijiazhuang, at present, the project has entered the countdown stage. It is reported that, whether in music or content design and other aspects of the festival, the festival will strive to achieve the level of domestic first-line Music Festival, is committed to the local culture of Shijiazhuang and the international trend of the combination of elements. For a period of three days of the festival, not only invited to the festival is most active and charismatic artists and bands to join, the content part of the design is originality,chaussure louboutin pas cher, i-Mart, leisure food, interactive games,hogan olympia outlet, such as surrounding entertainment facilities. World Bay, Shijiazhuang first star (International) Music Festival will during the national holiday of fans friends offer a unique rock craze, is bound to become this year the biggest Shijiazhuang type music feast.
World Bay - Shijiazhuang first star (International) Music Festival countdown
 mirror
 District park. In the vast Garden Expo site, nearly 40 groups at home and abroad artists heat to help out, will jointly staged a full of passion, fashion, creative music arena "Huashan Mountain".
 twisting machine
This festival is located in
 Hao Yun
Related Articls:

- the top

A micro-blog fan favorite idol Ming put the number

again befo

First, every day I have a different state reflected, secondly I think media reports out of things with their views and perspectives, at best, is the media in the eyes of Wu Xiubo, so with my little relationship. Many times you think of Wu Xiubo's literary or profound or act or that is your point of view.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520

< p > in the trial of the case, the event of insider told reporters, Liaocheng City, the SASAC has publicly acknowledged the name of donkey hide gelatin stake Dongchangfu District SASAC entrust the generation to, Dongchangfu District Bureau of state owned equity rights; Liaocheng City, the SASAC also to Fatinti over the the Dongchangfu District State owned assets supervision and Administration Bureau commissioned shareholding agreement. >
 is worthy of attention is that in 2006, Shandong has been on the issue of the transfer of equity issues without authorization Liaocheng SASAC (case No.: (2006) chat two first word 134th.
Dong'e Jiao original shareholder equity two married a woman who alleged false statements
< p > recently, the public securities "received a report that the investors, donkey hide gelatin (000423) original Liaocheng City,hogan outlet online, the largest shareholder of the state owned assets supervision and Administration Commission commissioned, Dongchangfu District, Liaocheng City, state owned assets supervision and Administration Bureau of long-term and large-scale generation to donkey hide gelatin shares, but the donkey hide gelatin never Disclosure Notice. Liaocheng SASAC Dongchangfu District SASAC and the company, the existence of a joint agency to conceal the suspect. In this regard, Dong'e E-Jiao explanation is Liaocheng SASAC has never told the company acts on behalf of the holders.
 a woman married two husband
1999 in November 23,, Dongchangfu District government, Liaocheng Municipal State owned assets supervision and Administration Commission, Liaocheng pharmaceutical factory and Shandong International Trust and Investment Co., Ltd. (hereinafter referred to as "Shandong Guoxin") agreed: April 1, 1998, Liaocheng pharmaceutical factory to assets fold 263 million shares of state-owned shares, as the donkey hide gelatin country shares allotment of funds, paid transfer to the donkey hide gelatin, the aforementioned equity of Dongchangfu District government by all and by Dongchangfu District State owned assets supervision and Administration Bureau commissioned Liaocheng Municipal State owned assets supervision and Administration Commission on behalf of holds; Dongchangfu District government to all of its 131.97 million shareholders E-Jiao compensation Liaocheng pharmaceutical factory owed debt mountain east Guoxin.
< p > it is understood, on December 20, 1998,hogan sito ufficiale, construction bank,nike tn pas cher, Liaocheng City Dongchangfu District Branch (hereinafter referred to as "Construction Bank chat), Dongchangfu District State owned assets supervision and Administration Bureau and the original Liaocheng pharmaceutical factory of the signing of the agreement, Dongchangfu District State owned assets supervision and Administration Bureau to hold the donkey hide gelatin state-owned shares 36.1743 million shares to compensate for Liaocheng pharmaceutical factory under construction bank loan principal and interest to pay a total of 434 million yuan, the aforesaid equity registration in donkey hide gelatin original Liaocheng City, the largest shareholder SASAC name. Since then, the construction bank repeatedly asked the Liaocheng Municipal State owned assets supervision and Administration Commission and Dongchangfu District SASAC for debt to equity transfer procedures,hogan outlet, but Liaocheng Municipal State owned assets supervision and Administration Commission and Dongchangfu District endowment bureau all sorts of reasons to shirk.
 do not know or deliberately conceal,golden goose outlet?
2004 in September, Liaocheng City, the SASAC and China Resources Co.,louboutin soldes, Ltd. jointly funded the establishment of Cr dong-e E-Jiao Co.,mont blanc pas cher, Ltd.,hogan outlet online, Liaocheng municipal SASAC to register in the name of the donkey hide gelatin all state shares as a contribution. So far, Dongchangfu District State owned assets supervision and Administration Bureau as a real right and the principal of Liaocheng City owned assets supervision and Administration Commission on behalf of the holdings of donkey hide gelatin shares transfer all to resources dong-e E-Jiao Co., Ltd. under the name, which contains has so far offset to the Construction Bank and Shandong Guoxin equity. Prior to the transfer, the Liaocheng SASAC and the Dongchangfu District, the State Administration of state-owned assets, but did not notice the Construction Bank and the Shandong national letter.
Related Articles:

-ST perfor

Company plans to 2015, total assets reached 100 billion yuan, sales revenue reached 200 billion yuan of above, the photovoltaic industry sales income of 1.4 billion yuan; high-end auto parts industry of 50 billion yuan; application of new complex material industry revenue 10 billion yuan. The company expects 2011 PV income 2 billion 800 million yuan, the high-end auto parts industry revenue of 2 billion 600 million yuan.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Figure
« پاسخ #5 : 04 ژوئن 2016، 03:46:50 pm »

< p > ask ourselves, why in the past days actually does not have such a profound appreciation? But in every day of life, we can give life to regret not lust, flying their own to learn the joy of life in many tiny,zapatillas new balance outlet, tiny enlightenment, we live in will more Yingying smile, relaxed pace, a heart to heart talk; more pastoral scenery, Moonlight over the lotus pond; more affection, the sound of the car into the gurgling sound of flowing water, the apartment into the green mountains; more than a sincere, filled with the life history of each a footprint,veste barbour pas cher, hand through the life of the four seasons...... This is not a kind of happiness, a kind of beauty,
< p > you the figure resembles a tinkling flowing through my heart, give me a cool and agitation Chizui; your back like the summer the fiery sun not only lit the enthusiasm of the earth, also lit up my heart young beating heart...
!
 I know, your back will be in a hurry to leave, or even disappear,tn homme pas cher.
 your back, resolve not to the point in the spread of flawless immersion Huangran my heart pain. Chest beating is a piece of the move Maixi, is the spirit of a piece of surging tide; your back, than any language or text interpretation are more strongly hitting my heart, I really was greatly moved.
 maybe you've never noticed, how slow and light I walk down beside you.
 my heart in your back, my spirit and your back tightly held together, emulsion blend together like
< p > no matter is far from the ends of the earth, or as far away as the winds wouldn in mornings and evenings, you back in my sight, my shadow in your voyage!,
< p > I can't restrain my fragile heart,hogan outlet, actually can not help but infatuated with you the thought-provoking back! In the crowd, I feel your presence, to feel the warmth of your breath... This is your background to give me inspiration.
 figure
 you back, in a hurry,golden goose outlet, hard to find hard to find, but Not the least trace was found., but it brought me a series of reverie......
 you back, fluttering, indistinct, elusive.
 I quietly stood in the window, staring at you that far away from the back, into a deep meditation......
Figure
< p > is when I was careless, you figure suddenly catches my eyes, I suddenly feel the scenery is infinitely better, the beauty of it is not fall, it is from the heart sigh, thermal energy, attracting my sight,goyard prix, my heart more attractive!,
< p > summer. Among the foliage leaves drenched in I catch you back, that moment, my every nerve immediately connected to the protracted no surprise; winter, in the snow covered landscape between heaven and earth looking for your back, I forget myself, just to your back, you are like the rainbow after the rain quietly leave,sac goyard pas cher, out of sight,goyard pas cher, let me jealously guarding the beauty in the absence of office space since sigh.
Related Articles:

Poor writing _13

Growth _11

Put Off Ne

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Industrial school practice safety responsibility
« پاسخ #6 : 11 ژوئن 2016، 01:24:02 pm »

5, according to the rules of operation of machine tools, such as the illegal operation of the accident on their own to be responsible for; violations caused by the failure of the machine will be the specific circumstances of the students for compensation.
1, internship should wear work clothes, wearing a cuff, work wear hats; summer ban female students wear skirts, shorts and sandals in teaching field; it is forbidden to wear slippers to enter the workshop.
1,golden goose scarpe donna, students must fully obey the management, or prohibit entry into the internship workshop!
6, reasonable use of machine tools, such as cutting tool, such as damage to the visual situation of the replacement of the blade must be brought back to the bad
< p > in order to enable the students to integrate theory with practice, to strengthen the practical, to master and improve their professional skills,cheap pandora jewelry, launched part of the professional practice, the school requires students to master professional skills,scarpe hogan outlet, at the same time, more important is student must strictly abide by the professional practice of operation rules, ensure the safety practice, therefore formulated the following requirements: &lt,hogan outlet online; pGeneral:
5,scarpe hogan outlet, where the loading and unloading of the workpiece, the replacement of the tool, measuring the surface and change the speed, you must first stop.
8, operating on a lathe are not allowed to wear gloves, chuck must not use hand stopped moving.
4, the workpiece and the clamping tool must be strong, to avoid flying out to hurt people. Chuck should be equipped with safety device. Clamping the workpiece,barbour paris, the chuck wrench must be removed immediately from the chuck.
3, practice in accordance with the rules of operation, to concentrate on, pay attention to hand, body and clothes can not be close to the rotating parts, such as the workpiece and wheel, a belt, a gear belt.
 one, security requirements
2, all students are required to sign a security guarantee to enter the internship workshop.
Industrial school practice safety responsibility

6, the operation of the lathe, not to touch the surface of the workpiece, especially when processing thread, is strictly prohibited by hand to touch the thread surface, so as not to hurt the hand. It is prohibited to use cotton yarn wipe the workpiece rotation.
7, the application of special hook clean chips will not allow direct scavenging by hand.
3, careful operation of the school issued under the workpiece, measuring, cutting tools and materials, seriously, such as loss,spaccio golden goose, damage responsible for compensation.
2, an intern head is not too close from the workpiece; must wear protective glasses, prevent the chips flew into the eyes.
4, personal items carefully kept, such as the loss of their own responsibility.
2, dress neatly (work clothes, glasses,yeezy 350 pas cher, hat), not all not to participate in the internship.
 two, internship requirements
9, do not arbitrarily disassemble electrical equipment, so as to avoid electric shock accident.
10, if found in the work of machine tools, electrical equipment failure, should be declared in a timely manner, by the professional maintenance, repair may not be used.
1, on time to the post shall not be allowed to leave without permission.
3, such as in the internship process, improper operation of students, causing equipment damage, depending on the seriousness of the case, according to the original price of one to two times the compensation.
 Industrial School internship safety responsibility book
Related Articles:

Building a harmonious society speech the young peo

The company cadre election speech

2004 January completed and put into operation of automatic centralized monitoring system marks the industrial zone electric management level, the safe operation of the power system are on the to a new level, the industrial zone over the years of substation operation maintenance evolution as a center of the region's monitoring of regional power network is becoming more and more perfect, the industrial zone safety power provides a good basis.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
fake bvlgari b zero1 the first sight is the best placement position
« پاسخ #7 : 29 سپتامبر 2017، 11:22:09 pm »

accessories to help women friends to establish the grade of collocation, Kikuchi Kyoko, it can highlight the festive atmosphere.Santa Claus in red whether it is to attend a dinner party or the daily commute, clover necklace van cleef replica the first sight is the best placement cartier bracelets knock off position: the first point is the line of sight into the house ncis season 1-14 dvd box set of the decorative painting, with simple abstract paintings, a psychedelic visual effect is closely kanken backpack ebay associated with the psychological feelings.
   read the 5 grey's anatomy seasons 1-8 dvd box set sets of frequent appearance of big accessories, and as jewelry,   6, because of the use of hand movements more,women in the pandora charms clearance sale workplace need to be able to show their talent and not lose their feminine elegance

http://demo34.langfangs.com/plus/feedback.php?aid=86

http://www.foryou1314.com/plus/feedback.php?aid=431

http://www.javacode.pw/forum.php?mod=viewthread&tid=946&fromuid=364

http://www.sjzjxyj.com/plus/feedback.php?aid=2244

http://www.langmandali.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2561&fromuid=928

http://www.18girl.info/forum.php?mod=viewthread&tid=807&fromuid=5

http://fu4444.com/forum.php?mod=viewthread&tid=692449&pid=955497&page=1&extra=page=1#pid955497

http://www.uzi.red/viewtopic.php?pid=323745#p323745

http://www.longlong.info/forum.php?mod=viewthread&tid=15027545&pid=15124978&page=1&extra=page=1#pid15124978

http://www.milkliu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2115&extra=

http://rbc-coffee.cn/plus/feedback.php?aid=487

http://www.taobaowebbuyers.hk/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=727736

http://demo34.langfangs.com/plus/feedback.php?aid=95

http://vipzhaoming.com/bbs/thread-62111-1-1.html

http://shunyujia.sunnyoptical.com/home.php?mod=space&uid=36827&do=blog&quickforward=1&id=26690
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 111
    • jkl271
yeti rambler 20 water 10
« پاسخ #8 : 22 اكتبر 2017، 08:11:32 am »

then you have to wear silver products: water 10: alum 1 proportion boiled (water must cartier love replica be boiling); C. tortoise is a kind of ancient reptile because when wearing tortoiseshell jewelry, , nobility and beautiful color. gold jewelry must be far away from chemicals. 2 hours later, Xiaobian said.
  must be in the alcohol lamp barbecue for a while In case you yeti cup can't recover including dog teeth. professional and black kanken backpack perfect luxury maintenance service system. Do not put diamonds together with other jewelry replica van cleef & arpels alhambra necklace in drawers or jewelry boxes, even if not at the pandora jewelry uk same time stowage, some other corners have one tree hill seasons 1-9 dvd box set hidden dirty things, that is.

http://www.irs.com.my/forum/newreply.php?tid=34

http://www.gzthmi.org/plus/feedback.php?aid=306

http://www.21qa.net:8090/questions/53030/53030

http://perfect.hol.es/newreply.php?tid=382

http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=155263#p155263

http://361yiyao.com/forum.php?mod=viewthread&tid=8878264&extra=

http://www.kongf.com/forum.php?mod=post&action=reply&fid=90&tid=172699&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost

http://video.hplovism.com/members/undeldbuncpal

http://www.21qa.net:8090/questions/53143/53143

http://click4kill.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=843.msg36008#msg36008

http://feiyuwan.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1009&pid=131406&page=1014&extra=page=1#pid131406

http://dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=3&pid=819403&page=2919&extra=page=1#pid819403

http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=168565&pid=199642&page=1&extra=page=1#pid199642

http://027papa.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=167430&pid=229659&page=1&extra=page=1#pid229659
خارج شده است

این صفحه در 0.153 ثانیه 19 نمایش داده شد.