کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه شصت و دوم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

فقط تعداد انگشت شماري از نوابغ وجود دارند كه كارهاي زيبايي خلق ميكنند و الباقي انسانهاي معمولي هستند.
چون آن انـــسانهاي مـــعمولي مي توانند پس حتـــما تـــو نيز مي تواني…
فقط به اين شرط كه آن را خــــواسته باشي و راه آنــــرا پـــيدا كني .
‹‹وودي آلن››

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه شصت و دوم  (دفعات بازدید: 1659 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

مشروبخوار عادی تبدیل کرد . علم و دانش ممکن است روزی به این مهم دست یابد اما تا کنون این چنین نشده است .
            علیرغم مطالبی که گفته شد ، الکلی هایی وجود دارند که معتقدند از این قاعده کلی مستثنی هستند و سعر می کنند با توسل به انواع آزمایشها و خود فریبی ها ، ثابت کنند که الکلی واقعی نیستند . ما در مقابل هر مشروبخور کنترل باخته ای که بتواند مانند یک جنتلمن مشروبخوری کند سر تعظیم فرود می آوریم . خدا می داند که ما هم چقدر وقت و سعی خود را بکار برده ایم تا بلکه بتوانیم مانند مردم عادی مشروبخواری کنیم .
            اینها روشهایی است که ما آزمایش کرده ایم : فقط صرف آبجو ، محدودیت مقدار مشروب ، نخوردن مشروب به تنهایی ، اجتناب از مشروب در بامداد ، خود داری از صرف مشروب در ساعات اداری ، صرف مشروب فقط در منزل ، نگاه نداشتن مشروب در منزل ، نوشیدن مشروب فقط در مجالس ، تعویض اسکاچ به براندی ، صرف مشروبهای طبیعی ، استعفا از شغل در صورت خوردن مشروب در محل کار ، رفتن به مسافرت ، نرفتن به مسافرت ، توبه کردن ابدی با قسم و بی قسم ، اشتغال به فعالیت های ورزشی ، مطالعه کتابهای مفرح روح ، رفتن به دهکده تندرستی و آسایشگاهها ، کارهای داوطلبانه در تیمارستانها ، این فهرست را می توان تا بی نهایت ادامه داد .
            ما میل نیستیم کسی را الکلی خطاب کنیم و این شما هستید که می توانید در مورد خود قضاوت کنید . برای انجام این کار به نزدیکترین اعذیه فروشی(بار) بروید و سعی کنید مشروبخواری خود را منترل کند . مشروبخوردن و قطع ناکهانی آن را امتحان کنید و این کار را بیش از از یکبار انجام دهید . اگر با خود صادق باشید در مدت کوتاهی متوجه خواهید شد که الکلی واقعی هستید یا نه ، اگر این آزمایش کمک کند که شما از وضعیت خود اطلاع پیدا کنید ، ارزش دردسرش را دارد .
            ما هرچند نمی توانیم ثابت کنیم ولی یقین داریم که اکثرمان قادر بودیم در مراحل ابتدایی مشروبخوری خود را متوقف کنیم . اما متاسفانهمعدودند الکلی هایی که تا زمان باقی است تمایل کافی به ترک الکل از خود نشان دهند  . ما در چند مورد کسانی را دیده ایم که علائم الکلیسم در آنها کاملا مشهود بوده است اما از
.
.(62)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def884
Onlookers, onlookers themselves
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 11:57:58 am »

heard that Yan Wu appealed the reason, the people in the town without a sympathy for the man who suddenly lost. Instead, he became the object of the crowd and the attack,goyard paris, we unanimously condemned the finger of Yan Wu. The said government complain, that is in order to correct the money, is the kindness as ill intentions,scarpe hogan outlet, don't put this convenient everybody washing cement shop to withdraw the no? Second, said Yan Wu too cold and too selfish. Water is so good. Not their own children do not want to save water. Such a person is too terrible, no one's conscience.
Because of Yan Wu's insistence to
 for a while, a young man touched the drowning man, and landed on the shore. This is a boy who is only a few years old, the crowd suddenly surrounded by the surrounding. An old man put his finger in the boy's nostrils, slightly, falling tears. Said that the child had no breath, and soon to see who is home. Yan Wu rushed in the river on the shore, a look, he immediately limp to the ground. It turned out that the drowning child is his 5 year old son.
 the boy's call, alerted the river bank. One after another, the riverbank crowd by the dozen. One of them, Yan Wu, 28, is a child's father. Everyone knows that he is good at water, they have to look at him. Yan Wu was a bit out of the mind, and was conscious of it. Did not save the river to save the meaning of. A few old people anxious to speak loudly to the shore, a few years the young crowd shouted, saving lives, time is life. Don't hurry down the river! The young river.
< p > can because it is a hundred years old river, the width of the river, river deep,hogan outlet online, coupled with the April days water temperature is low, the river a few people tie the two opposing, then some support not to live, then followed by the shore. When the government is not the river, but took the phone and asked his wife, children not at home? When listen to his wife said children do not at home, Yan Wu this just a bit panic, busy jumped into the river,hogan outlet online, and the second under the river a few people together in the river to search for exploration.
  selfishness is a double-edged sword,hogan outlet online, wounding three points, the injury has seven points. On the river side of the town, a 12 year old boy suddenly left his bicycle and ran away shouting: "help, help ah, the child fell into the river!"
 lost his son Yan Wu, did not reflect on their own behavior. But in the end the son buried, to beyond all expectations Yizhisuzhuangjiang Street office to court. The reason is that the street when the river to build a cement platform, there is no fence, and his son was killed on the platform from the water. Street director feel very grievance. He said street is to do practical things for the people,hogan outlet online, because this centuries old river has been the people in the town of dish washing laundry, originally is a stone built shops. Not smooth also not smooth, street washing shop funded brick cement platform.
. The court finally accepted the case, but the verdict is the street to do no fault,golden goose saldi, no responsibility. Reason is, resulting in a child, unfortunately drowned River,air max 95 france, system vicissitudes of life for hundreds of years of natural rivers, and laundry shop is not cement >
Onlookers, onlookers themselves
Related Articls:

The two time Jiang Jieshi out

Blood donation champion is called Crazy to name

Super inductive power legend _6

I have here last year, the Chinese new year, the public is still a lot of people travel during the new year in Putian, the driver is also working overtime to protect travel." Master Lin told reporters that he will stay here this year to continue to drive, and his family will come to Putian and his new year.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Magic data tax paid a hundred times the company's net profit
« پاسخ #2 : 17 مه 2016، 03:53:03 pm »

< p > in other words, if you are a shareholder of the more than 50 listed companies,tn requin pas cher, then net tax expenditure is attributable to you in the name of a net profit of dozens and dozens or even hundreds of one hundred times. This is the reality, whether you know it or not.
 according to the twenty-first Century network statistics, in 2012,hogan outlet, the listing Corporation received a total of $. After deduction of this relatively minimal tax return, in 2012, all listing Corporation in the current tax net expenditure of $, still higher than the total net profit of 8.76%.
 this hot micro-blog by the development research center of the State Council financial institute in May 2nd 23:47 forwarding @ ba. Micro-blog said, 2012 A shares of listing Corporation to achieve a net profit of 19544 yuan, a year-on-year increase of less than 1%, the actual tax 22233 billion yuan, a year-on-year increase of 17%, net profit of 14% more than the amount of tax. After the A shares in the bank and the insurance company removed, became a net profit 891 billion 300 million yuan (about 55% reduction), down 12% over the previous year, the current paid taxes 16953 yuan, an increase of 12% over the previous year.
Amazing data: tax payment in a hundred times the net profit of the company
 specifically, part of the listing Corporation is "unbearable burden". The current tax net spending several times in the net profit. From the view of relative index, Liaotong chemical is 2012, the largest "high negative tax", the year 2012, Liaotong chemicals to achieve attributable to shareholders of listed companies net profit for 0.1963 billion yuan, 2.128 billion yuan of the tax expenditure, the company did not receive tax return,hogan sito ufficiale, net of taxes expenditure 108.4 times the net profit. Twenty-first Century network statistics, the listing Corporation tax net income of more than 10 times the net profit of more than 50.
&lt,louboutin soldes; p > < p 2012 listed company ten high negative tax "(relative to the number of units: billion yuan) company net profit net of taxes expenditure accounted for ratio (Times) Liaotong chemical 0.20 21.28 108.43 Datong Coal 0.63 38.97 62.23 Yunnan Copper 0.25]
5 3, a net profit of listing Corporation and the current pay taxes micro-blog caused extensive discussion.

< p > such a pointed out that tax is greater than the net profit of microblogging,christian louboutin pas cher, as of press time,air max 95 soldes, attracted more than 8000 people onlookers, including many microblogging Reds tuba. @ Ren Zhiqiang forwarded commented that taxes are far outweigh the advantages." @ Hong Huang Ilook said, "what's the name of Qian Shu?"
 after twenty-first Century net inquiry, the data mentioned above micro-blog accurate. However,basket tn requin, the need to note is that the net profit mentioned in micro-blog,hogan interactive outlet, net profit attributable to shareholders of listing Corporation, and the tax payment is the listing Corporation cash flow statement in the payment of the taxes and fees". As part of the enterprise will receive tax return, therefore, if a more rigorous point, should be deducted from the amount of this part (this article is known as the tax net expenditure / income).
Related Articls:

Steel rare

The resource advantage of Xinjiang show the energy project stole the show

Yonghui su

The operation of wind power projects Pinglu a 49.5mw and Pinglu second phase 49.5mw project, all in the construction period, of which Pinglu project is expected in January 2012 to build grid connected operation, Pinglu to the second phase of the project is expected in June 2012 before the completion and the realization of parallel operation.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Yunnei power set by the fund-raising to expand the product line
« پاسخ #3 : 23 مه 2016، 02:55:20 pm »

Yunnei power set by the fund-raising to expand the product line
< p > Yunnei power today, the disclosure of the non-public offering of stock plans, the company plans to increase fund-raising 7.45 million yuan to expand commercial vehicle diesel engine product line, improve the profitability of the main business.
 investment projects are mainly invested in the two major product series,tn requin pas cher, respectively,scarpe hogan outlet, YNF40 efficient commercial vehicle diesel engine and YN30/36/38QNE environmentally friendly commercial vehicle natural gas engine. The product can effectively reduce the fuel consumption rate,tn requin pas cher, improve the engine thermal efficiency and power reliability,scarpe hogan outlet, thereby reducing the emission of harmful substances in automobile exhaust, and has important environmental significance and economic significance. The project construction period of 3 years,hogan scarpe, the average annual production sales revenue 2 billion 719 million yuan.
< p > plan shows that the company intends to 4.28 yuan / share price to include the controlling shareholder of Yunnan internal combustion engine factory, no more than 10 specific investors to issue not more than 174 million shares,air jordan homme, fund-raising total of 745 million yuan, all for environmental protection, light commercial vehicle engine industry construction projects. Among them,jordan pas cher, the Yunnan internal combustion engine plant to subscribe for no less than 7% of the total number of non-public offering of shares.
< p > Yunnei power said that the equity investment projects will expand the company's product line, gradually get rid of the product line is not wide,scarpe hogan olympia, the future growth of the limited space of the unfavorable situation, to consolidate the company's position in the internal combustion engine industry.
Related Articls:

Gold last year, a large profi

China Unic

In order to map the data content of the core business, the company will make full use of Internet technology and resources to improve the map products, create diverse forms of expression, full coverage, comprehensive detailed navigation map database, improve the timeliness and accuracy of data; the car business network, will also be combined with Tencent content resources, enhance market competitiveness.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Watch the military training show
« پاسخ #4 : 25 مه 2016، 12:22:52 am »

third out of the six (3) classes, their instructors are the most excellent Oh ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~.
 finished a lesson,hogan outlet online, about 3:30,hogan roma outlet, the military training performances began.
 second out of the six (2) classes,hogan outlet online, instructors also seem very serious. The team had to stand up straight,nike air max pas cher, but the whole day! It is the uneven peaks ~ more show is from the second row of the eleventh row of the right side of a brother is with cool type.
 time is too fast, a year and passed. This year is a group of brothers and sisters to military training. Watch the time scheduled for the afternoon of the first day after class,nmd runner pas cher, the location of the school's big playground.
 final appearance is six (4) classes, instructors amiable. The sense of the whole class is in the market, and it's really exciting. There is a sister's shoes to go off on the way, I could not help but laugh.
 six grade four classes are performed,scarpe hogan outlet, each class is really unique, this year's military training is the most exciting performances oh oh ~~
 watch military training performances
 if the overall team is not polite to say that is like a snake,hogan sito ufficiale.
< p > the first appearance is 6 (1) class,golden goose saldi, their instructors unsmiling, brother have spotted very seriously, trained but half a soldier; sisters acted strange awkward, we looked at it a strength of shy, get weird.
Watch the military training show
Related Articles:

Save every drop of water _7

Read the three countries have

Autumn _0

The robot pressed the red button on the bedside table, the curtain will automatically pull up. Sunlight in my house, I clearly see, robot is the lawn and flowers watering, a dolphin crystal dew, in the sunlight, bright and dazzling. I said the sound of "walking" the robot will hold me to the bathroom of the chair, press the yellow button, the machine automatically gives me the teeth, wash your face, comb my hair.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
2014 excellent Komsomolets pacesetter Application
« پاسخ #5 : 05 ژوئن 2016، 05:11:09 am »

,scarpe hogan outlet
 big two on my English four test 56 points, I feel the urgency of the time. Because of my high school English foundation is not very good. As a college student, not through the basic English four levels is not qualified, although not in level and level. I think we must learn English well, so that we can learn more foreign new technology,hogan outlet, new ideas, and lay the foundation for further study and work. Therefore, I have made a careful study plan: from the fundamental to learn English - extensive reading, listening, writing, not to test as the goal. Never forget that time to learn English: I was completely occupied by English, even in a dream.
, a hard refinement of
2014 "excellent Komsomolets pacesetter" application for
< p > I am now a probationary member of the party, in addition to actively participate in the regular activities of the organization, but also take the initiative to organizational plans and strategies, to enrich the life of our branch of the organization, actively complete party for each task I. After school, I often read the party's most recent newspapers, magazines, concerned about the national economy and people's livelihood, concerned about the state affairs. The policy of our party, I often look at the page that the decisions of the Party committee of the Communist Youth League with science, innovation,ray ban sito ufficiale, conform to the development of our school and grow,scarpe hogan outlet, is also true for students services.
< p > we Wuhan Engineering University in recent years reason why the development of such a rapid, direct leadership and school Party committee and the Committee of the school is inseparable. The school is held every year at all levels various competitions,tn requin pas cher, performances, cultural activities are carried out under the direct leadership of the Communist Youth League at school, these spectacular, greatly active our college life, achieved decent results. I was happy to be born on this campus,ray ban outlet, and I was very involved in these activities, some of which I have won the award.
 dear school leaders:
2014 "excellent Komsomolets pacesetter" Application
< p > as XX class high material (1) class monitor, from XX in July established featured so far, I have to file of Party committee propaganda, the Communist Youth League, ideas and activities in the first place,zapatillas new balance baratas, to strongly encourage my classmates to participate in the activities organized by the Communist Youth League. There have been students in these activities,veste barbour pas cher, such as the National College English contest, literature, and so on.
< p > below, I report to the school Youth League Committee about their from XX years 5 months to XX years 4 months during my study, work, life and made some achievements.
< br / > the annual university level excellent League member pacesetter contest began, in the upcoming "5 & middot; four" Youth Festival these days, I harbored apprehensive mood to the Communist Youth League school to submit this application: to participate in the "university level excellent League member pacesetter" selection. The reason I nervous because I was the first time to the Communist Youth League school submit this application and I know what means only is de Ying of the comprehensive quality of college students are eligible to "university level excellent League member pacesetter" means, I can't say I'm qualified, can only say that I will try my best to fight for this honor.
 you guys are good!
Related Articles:

2014 cleri

2015 Enterprise Inc in the di

Safety production supervision and administration w

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427

(original title: Zhang Ping evaluation of five years of macro-control policies: to respond effectively to fully correct
 in the past five years, in addition to the international financial crisis, China has also encountered serious natural disasters, including the Wenchuan earthquake, Yushu earthquake,golden goose saldi, Southwest drought, etc.. For five years of macroeconomic regulation and control measures, Zhang Pingcheng: "this series of measures is completely correct. In the face of such a risk and challenge, socialist modernization and reform and opening up a new historic achievements, I think this is a proud and proud of the Chinese people."
 Zhang Ping said,hogan interactive outlet, do not want to use the "scenery here alone," this sentence, but we do have a lot of achievements. While maintaining steady and rapid economic growth, economic structure especially demand structure was further optimized, innovation ability to further improve, people's living standard no because of the financial crisis affected, the social security level improved significantly. He said: "all of this shows that our response is effective, the central decision-making is completely correct."
) _fin (Editor: SN026)
 in September 15, 2008 with the collapse of Lehman brothers as the symbol of the international financial crisis. For this crisis, Zhang Ping's evaluation is the impact of the deep, the impact of a large historical rare". Then the state issued a series of policies, and gradually form a package plan. Zhang Ping introduced package involves four aspects: first,scarpe hogan outlet, the expansion of domestic demand to support economic development; second,golden goose saldi, to further adjust and industrial development,pandora sito ufficiale, introduced ten industry regulation and planning; third,pandora sito ufficiale, encourage innovation of science and technology, with the results of science and technology to support long-term development; fourth, do a good job of social security and improving people's livelihood.
Development and Reform Commission evaluation five years of macroeconomic regulation and control policy: to respond effectively to the correct policy of the national development and Reform Commission
< p > in new network on March 6, second session of the National People's Congress meeting news center held a press conference on the 6th,golden goose outlet, Zhang Ping, director of the national development and Reform Commission "economic and social development and macro-control,montre guess pas cher, answer questions from Chinese and foreign journalists. For five years of macroeconomic regulation and control policy, Zhang Ping said that five years in China while maintaining steady and relatively fast economic growth, at the same time, further optimize the economic structure, the living standards of the people no because of the financial crisis affected, indicating that our response is effective, this a series of measures to completely correct.
Related Articls:

Guangzhou public residence booklet is no longer covered with a married divorce s

Sichuan Lushan County relief supplies scarce needed 30 thousand tents 40 thousand clothing - Lushan

Shanghai planning to build a number of waste incineration plant emissions standa

In fact, we are updating every working day. The site of the first in the design is combined LAN and WAN, a part only to the internal staff open, a part of open to the public. Some columns are the exchange of internal staff of the garden, the public is not appropriate, and should be open to the public, such as the open column is open.
خارج شده است

این صفحه در 0.073 ثانیه 19 نمایش داده شد.