انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

سراسر زندگي انسان بروي زمين ، در همين خلاصه مي شود :
يافتن بخش ديگر . مهم نيست كه وانمود ميكند در جستجوي حكمت است يا پول يا قدرت.اگر نتواند بخش ديگر خودش را بيابد ،هر آنچه به دست آورد ناقص خواهد بود.
؛پائولوكوئيلو؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه شصت و یکم  (دفعات بازدید: 1252 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

فصل سوم
مطالبی چند درمورد الکلیسم
            اکثر ما مایل نبودیم اقرار کنیم که یک الکلی واقعی هستیم.هیچکس نمی خواهد فکر کند که از نظر جسمی و روحی با دیگران تفاوت دارد . بنابر این کوششهای بیشمار و بیهوده ما برای اثبات این ادعا که ما هم می توانیم مانند دیگران مشروبخوری کنیم چندان تعجب آور نیست و این رزوی بزرگ هر مشروبخوار غیر عادی است که روزی بطریقی قادر به کنترل و لذت بردن از الکل خواهد شد . سماجت الکلی ها در این خیال باطل ، براستی حیرت انگیز است و بسیاری از آنها آنرا تا دروازه های مرگ و جنون دنبال می کنند.
            ما با تجربه آموخته ایم که باید الکلی بودنمان را با تمام وجود بپذیریم . این اولین قدم بهبودی است و این تصور نادرست که ما با دیگران تفاوت نداریم و یا در حال حاظر نداریم ، باید در هم شکند .
            ما الکلی ها مردان و زنانی هستیم که اختیار مشروبخواری خود را از دست داده ایم و می دانیم که هیچ الکلی واقعی ، هرگز نمی تواند این اختیار را دوباره بدست آورد . ما گاه تصور می کردیم که در حال بدست آوردن جنبه مشروبخوری خود هستیم اما این فواصل کوتاه هر بار با از دست رفتن کنترل بیشتری همراه بود و بالاخره زندگی ما را به وضع خجالت آور ، رقت انگیز و غیر قابل تصوری کشاند . ما مجاب شده ایم که الکلی های نظیر ما ، در چنگال بیماری پیشرونده الکلیسم گرفتارند . ما در هر فاصله زمان قابل ملاحظه ای که این بیماری را در نظر بگیریم می بینیم که همیشه بدتر شده و هیچوقت بهتر نشده است .
            ما مانند انسانهایی هستیم که پایشان را از دست داده اند و دیگر آنرا هرگز باز نخواهند یافت و هیچگونه درمانی هم که بتواند ما را به حالت عادی برگرداند هنوز پیدا نشده است . ما به هر گونه علاجی که به تصور آید متوسل شده ایم و در بعضی موارد بهبودی کم دوامی هم پیدا کردیم . اما همیشه لغزش به مراتب شدیدتری بدنبال آن بوده است . پزشکانی که با این بیماری آشنایی دارند ، می دانند که هر گز نمی توان یک الکلی واقعی را به یک
.
.(61)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
Lady true colors _50
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 12:41:14 am »

Too love a person, or a person too love marriage always won't last very long. I don't know she said right, so I want to try,hogan roma outlet, see he encountered the first person, in the end is to hurt me, or to harm me. " Rustling speechless, only quietly smoking, Zhang Jingzhi opened the door down, hurtle she waved her hand, her back, she has some Leng absolute being, keep thinking about the so-called "Three Theory". To hurt their own seems to have appeared, the person you want to hurt it? Is not there, or have been forgotten in the mundane? What about the last one,hogan sito ufficiale? Really will have it? Zhang Jingzhi (modified) Zhang Jingzhi upstairs and go home and sleep. Afterbrain spoon into the pillow, swept his wrist on the clear "Bracelet", froze for a moment, then pick up the phone, press the number, want to dial, thumb tip touch dial button, regret, and then the number is deleted, on the Chu Yang number,scarpe hogan outlet, dial out. "Would you like to tell your mother?" She asked. Chu Yang thought for a moment on the phone and said, "no!" Zhang Jingzhi said, "good!" And then hung up the phone,scarpe hogan outlet, eyes closed, sleep, grandma, I have to work tomorrow, if someone can raise, that this is good! On the second day in the morning, when I was off work, Xiao Xiao called, "is your sister crazy?" Zhang Jing and colleagues was greeted with a mobile phone to the outside of the phone. Original yesterday evening whistling after return found Chu Yang really with Zhang Jingzhi said, even the burden are playing well, go, Xiaoxiao said, are so late, did not have what thing, go go tomorrow. Chu Yang as if wondering about what, take simple salute to go. The results went to the door, also don't know how to think, suddenly like like any big decisions, a sound of the door &quot,christian louboutin pas cher;rattle" and turn off, back to the whistling said, do not go! Whistling also did not think,golden goose outlet, the next day to go to work as usual, the entanglement between the boss and the Chu Yang that is between them, and she has no matter, she wanted to, results until it was almost noon, Chu Yang suddenly come over, not to find her, is to find the Fangyi. According to the rustling of the exact words said, and when she saw the Chu Yang Fang Yi from the office out, surprised eyes beads almost makes the elastic ball. She is not a good thing, but this time I really could not bear it. Pull the Chu Yang asked what was the matter, the Chu Yang face calmly told her: she and Fang Yi love a good! But the postgraduate examination immediately to, she was afraid of impact test, so the requirements of Fang Yi before the exam should not disturb her, said that after together, Fang Yi must for him to achieve specific, at least in and she hasn't break up time to achieve specific. Zhang Jingzhi listened to is almost fried dizzy in the past, she discovered that own and Chu Yang really separated by a lot of generation gap, now it seems that the generation gap are not of years, on monthly on the day. Xiao Xiao said, this is not the most shocking, the most shocking is that Fang Yi actually agreed to these conditions! Zhang Jingzhi really felt that he could not sit, she must go to see chu!Related Articles:

10 kinds of men who don't want girls

Gentleman good prison _117

[] Changch

In her mind, there were pictures of two people riding motorcycles. Just Han Shen, actually make her feel the gentle. But then I thought, she is more like. Colleagues ride only, say to Zhou Xiaozhuan every time around her waist, the fear of death when she refused to let go around. Want to think much more.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Autumn - Yang Yanfeng
« پاسخ #2 : 14 آوریل 2016، 08:00:29 pm »

is the only bright spot in the world,chaussure louboutin pas cher. He is my father
 will shine and the branches together to void

waste waterThere is no strange history
 Poets Laureate spent their paper not resigned to playing second fiddle last brilliant
 came from the opposite survived the fall
HTML template fall - Yang Yanfeng
 far away from the crops,golden goose scarpe donna, the people who came out of the field
 this is the time to give us a hint of the spoil of the time
 questions
 is often the motherland and rebellious fathers will prove incapable of action
 is a game and a game outside wall
 does not need salvation and the destruction of the day has not yet been to
 is like a devil we walked up and down in the ground
 things known as the future of the motherland or flowers,tn requin pas cher.
 universally condemned the human face
,hogan outlet; &nbsp,scarpe hogan outlet;
 the real protagonist has not yet appeared
 branches shine doubt time
 between the lines are full of compromise but murderous lifeless
Related Articles:

Weekend sentimental

Out of time (6)

Deep in th

I know, I might have to stay here for a while until I get a job. When the heroic utterance attitude away from home, I know, you can never go back. Guanqiang made a bed on the floor, separated by a curtain, there is another interpretation of men and women. When he did this, he said, "I really appreciate it.". Downstairs, is still 108 steps, I can easily ignore the past, and the strong but can identify how many steps.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Child, you do not wronged
« پاسخ #3 : 17 آوریل 2016، 09:43:51 pm »

< p > a comfort, her mood gradually ease,goyard prix, sobbing, intermittent tell me a story: morning recess and a dozen classes from physical training, the children to run around the circular runway for half an hour or so, her leg muscle strain, there is no complete recovery, but she insisted teeth, struggling to run, she must have been strong yourself deeply moved, said this, she the tears face, meet specific to me, is clearly in seeking praise ah. "Who knows,stylo mont blanc pas cher, behind my classmates, but also my good friend friend, suddenly stretched out his hand to my shoulder a hug, Woliang falter, nearly fell, although near misses, but obviously around us and the students in a rhythm. Unfortunate is, the patrol leadership just after, without any explanation, we invited a team, scold us goujiandabei, attitude badly. Never in front of a few hundred students out of such an ugly, but, this is my fault? Is it my fault?!" Daughter is getting more and more excited, red cheeks, and desperate shrill tone.
 fourteen year old daughter came back from school, eye redness, a face of injustice. "What's going on?" I said with concern. This is like asking the floodgates, her face change,chaussure louboutin pas cher, facial distortion, wail aloud. I want to cry,hogan outlet, she was so heartbroken, is in the school by the great injustice, the heart is very fond of.
 "did you argue about?" I asked for a test. "I have just opened my mouth, and the leader has interrupted me with a more severe rap. He said he would be wrong with his own eyes." She said they stood in the cold for a long time,chaussure tn pas cher, she said her heart for leading the misunderstanding and become freezing.
< p > If, at this time I said, mom to help you explain, the daughter will be like a drowning man find a life-saving straw, eyes a bright, hope steep rise. However,tn homme pas cher, I can not. In too many times, and the world, like all mothers, we devoted heart, for the children hold up a piece of sky, hoping to see their eyes is always charming beauty, heart in full bloom forever is happy flowers! However our arms will eventually old, weak, the child will eventually to the wider world, there is not only shiny peach, but also will be fluttering in the wind. So, instead of helping her solve the immediate problems, as a chance to help her forge a strong mind.
 sometimes, we think we have a lot of grievances, in fact, not, but we are not strong enough.
 children, you feel wronged, in fact, is not enough to open their own. The face of misunderstanding or not, and extreme pettiness of character narrow-minded people, will brood on and pain. This is life, "and both sides of the station,tn pas cher, trouble place among budexian life"! A lot of things, when we are open-minded to, >
< p > daughter is a standard darling female, reading "Little Miss" grow up, determined to be considerate,chaussure louboutin pas cher, gentle and demure young lady, too many people praise and praise, let her think she is close to perfect. "How do I face my classmates? What would they think of me?" She is like a frog at the bottom of the lamb, bitterness and despair suddenly left and right, but always can not find a way out.
Related Articls:

The State Council focused on

Yellen dov

Feiliks wa

Holding their increasingly thin body, trying to find a moment of warmth, this time helpless like a little match girl, perhaps the more often the more the more you want to get it. At the moment, cool has to hide me sleepy frozen up, it seems that this night is a sleepless night.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
The national rum detonated advertising war exhibition highlights four first look
« پاسخ #4 : 30 آوریل 2016، 04:50:00 am »

< p > exhibition is divided into wine museum, museum, food and beverage Museum, food hall, condiments Museum, food machinery hall, packaging exhibition and other, the first to set up a Taiwan Food Museum and tea area; the audience need to buy tickets, each 20 yuan,
< p > "the rum is the scale of the Chinese food industry the largest and most influential exhibition,goyard pas cher, insiders said" Tianxiadiyi ',hogan olympia outlet, can be said to each rum held during and in the host city of the main traffic road, around the exhibition hall are wine and food advertising, national sugar and wine will wine and food of the largest' advertising war '. " Yesterday, the organizing committee, said the relevant person.
 eighty-seventh National Sugar & Wine Trade Fair will be held in Fuzhou Strait International Convention and Exhibition Center tomorrow to 21. This is the first time the national rum held in Fujian Province, is the first in the southeast coastal area held.
< p > it is reported that in 2012, rum first in Times Square, New York,tn pas cher, USA, through the big screen rolling advertisement, to the world show it in China's food and wine industry "Tianxiadiyi" style.
< p > reporter learned,hogan outlet, China National Sugar and alcoholic will is China's liquor and food industry the biggest marketing docking platform, involved in trading products most and the people closely related to daily life, many of which are edible class of fast moving consumer goods. Usually it is difficult to see a lot of food, can be seen in the rum. The rum held in Fuzhou, which highlights? Yesterday, the reporter arrived at the Fuzhou Strait International Exhibition Center to visit.
 on a page 1234 next page shows the full text

1 rum detonated &quot,louboutin pas cher;advertising war"
< p > yesterday, the reporter went to Fuzhou Strait International Convention and Exhibition Center,scarpe hogan outlet, in Lin Pu Lu, pan Dun Lu, South Riverside Avenue into the Convention and Exhibition Center, the main road and the Convention Center Square in front of, Fen, Fu China, Guizhou table wine etc. dozens of wine and food brand,tn requin pas cher, played a huge advertising. Exhibition Center in front of the square,scarpe hogan outlet, a variety of large arches, the fountain in the square, a "Shenzhou nine" launch of the rocket shaped standing in front of the Convention and Exhibition Center, is very eye-catching.
Related Articls:

Her husban

5.4 earthq

Fujian tod

It is worth noting that the current railway sector requires all 12306 users in December 3 to complete a two-way verification of the phone, not in the specified time to complete the verification of the user may not be able to purchase through the network. But for the specific remedy to miss the user's verification, the railway sector is still in the study.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
5 minutes to identify the problem shop
« پاسخ #5 : 29 مه 2016، 02:12:44 am »

< p > last week, staff discovered through the industrial and commercial system of e-commerce business supervision system investigation of the city's shop, an advertising company shop without the company registration authority for registration, engages in corporate promotional materials, product packaging design and other business activities, in violation of company registration management of the relevant provisions of the Ordinance. Soon, the staff and the shop responsible person to contact, and ordered the company to correct violations.
< p > recently, Chongqing Evening News reporter came to the Yuzhong District Branch Trade and industry e-commerce, to network fake teacher for advice on how to refining a pair of piercing eyes.
 - shop staff supervision Chongqing evening news reporter He Huaixiang photo
< p > in addition, staff from time to community and unit to carry out anti-counterfeiting training in the propaganda you fake and shoddy products, at the same time,air max 95 soldes, but also cultivate a lot of informants to provide information.
< p > Yuzhong District Electronic Commerce established in November 2008, is the earliest a regulation of e-commerce platform for the establishment of the city's industrial and commercial system, devoted to fighting through the network platform release false information,occhiali ray ban prezzi, false propaganda, the sale of fake and shoddy goods, the implementation of marketing and other illegal behavior.
 according to
 regulatory data to analyze
QQ micro-blog gather intelligence
 Chongqing evening news reporter Zhang Shuihong
 there is a group of people, they wander the shop every day'. They also like online shopping, but never buy fake. What are the unique secrets?
5 minutes to identify the problem shop
 new open shop every day to check
< p > the blue sky,tn pas cher, the city a total of more than 45000 households Taobao business, electronic commerce of the five staff members to work every day. The main thing is the Internet, dealing with the shop, time period, sub categories, using computer systems and artificial, for all Chongqing shop for investigation Mopai.
 often sits in front of the computer, don't stop staring at the computer,goyard paris, analyzing the collected data monitoring system." Staff Zhang Dou said, the monthly Council should distribute a number of e-commerce regulatory data. Once there are problems in the shop, they can quickly see the clues. "Generally speaking, 5 minutes can be a preliminary judge a shop is a problem."
< p > the blue sky,hogan sito ufficiale, established since the adoption of the regulation of e-commerce service platform, for consumers to save a direct economic loss of nearly 80 million yuan, by consumers said the fake division for the network.
 "this is a new open shop, you look carefully." Yuzhong District Trade and Industry Bureau Director of the blue sky, in the monitoring of the city found a new open sales counter purchasing products shop,hogan sito ufficiale, immediately asked the shop for identity information query. Staff quickly division of the store's identity information, business time, sales of goods and other types of information. Such an investigation, they do every day.
 they have to pay more attention to the user's local forum, etc., but also through public telephone,louboutin pas cher, QQ, mail, etc., to collect public reports or complaints of information. Currently,tn requin pas cher, Yuzhong District Industrial and commercial branch of the official micro-blog has more than 6000 fans.
Related Articls:

P2P platfo

3C _4 Malatang

Amazon is the site search fields retrieval by hidd

But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
The first egg
« پاسخ #6 : 31 مه 2016، 10:46:29 pm »

day, mother told me to do my favorite delicious night scrambled eggs. I feel happy. I want to be a total cannot "clothing to hand, eat a ready-cooked meal" and "little princess"! So, I begged my mother, let me try scrambled eggs. Mother readily agreed. I like spring and foot jump three feet high.
 don't look at me first Maoshoumaojiao,hogan outlet, through practice and improved many times, but now I cook a mile. This thing made me think of a great scientist once said: if there is no failure to do the steps, will never be on the throne of success. What a good word to say! Failure is the mother of success, if you fail, don't be discouraged, keep trying, you will succeed.
 eggs in the depths of my memory, there are many beautiful shells in the first time. For example: fishing for the first time, the first time to make dumplings, first...... These shells counting, number, but I most unforgettable is the heart of the most beautiful and the most dazzling shell powder is first scrambled eggs.
 waiting for the moment has finally arrived,nike air max pas cher, I imitate the mother's appearance to beat eggs, stir eggs, but also from time to time to take chopsticks. The beginning is fairly smooth, I put the oil when accidentally put too much, oil "crackling" sound, also from time to time jump &quot,air max 90 baratas;out of the cooker, which scared me jump. I forced myself to calm down, a few deep breaths, then quickly pour egg, hey, well, just because there is no aim, some eggs in the pot beside,air jordan pas cher, it never rains but it pours! My body slowly moved to the pot, the pot egg sounding "Zizi" sound, very interesting! But this I first time born personally cooking, action a little stiff, not very coordinated and my hand accidentally met pan along, immediately feel the tingle tingle of, but I have to continue to fry down,hogan outlet online, make me confused, sweating profusely. In the end, a plate of scrambled eggs finally in my bumbling case "smooth birth".So I put it to my mother, "appreciate&quot,nike tn pas cher;, and his mother looked at my "masterpiece", the rise of to me said: &quot,golden goose outlet;you this dish is scrambled eggs, but the 'egg'." &quot,sac goyard pas cher;Yes, but this' egg 'unusual thing, this but I personally brew. It does not have any explosives, but also be able to eat!" My mother understood what I meant, and laughed.
The first egg
The first time

Related Articles:

My father likes playing compu

The Great

Protection

But I can't do it, I put all the feelings of you into the field of love, there is no remaining to make friends with you. You said that we do not understand each other, not suitable for the lover. But when you said: we have to spend more time together, slowly understand each other. You're a jerk! Even if I cry like a ghost like, you are guilty of the firm will be separated from me.
خارج شده است

این صفحه در 0.082 ثانیه 21 نمایش داده شد.