انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

تنهایی جایی است که دیگری را از دست میدهی. یگانگی هنگامی است که خود را در میابی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه پنجاه و هفتم  (دفعات بازدید: 1303 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

زندگی برایمان طاقت فرسا شده بود و از دست هیچکس هم کاری ساخته نبود . ما دو راه بیشتر نداشتیم ، یا باید از آن وضع غیر قابل تحمل را از مغز خود بیرون می راندیم و راهی عاقبت دردناک خود می شدیم و یا اینکه کمک روحانی قبول می کردیم . از آنجایی که تمایل باطنی در ما بود ، کمک روحانی را پذیرفتیم و آماده شدیم تا در این راه قدم بگذاریم .
            ما یک تاجر آمریکایی با نفوذ ، عاقل و با شخصیتی را می شناسیم که سالیان دراز در آسایشگاهی روانه آسایشگاه دیگر بود و پس از آنکه با حاذقترین روانپزشکان آمریکا مشورت کرد ، بالاخره راهی اروپا شد تا خود را به دست روانپزشک سرشناس ، دکتر یانگ بسپارد .
            او با آنکه بخاطر تجربیات گذشته خود ، در این مورد چندان خوشبین نبود ، اما با این حال با اطمینان دوران درمان خود را به پایان رساند . حالات جسمی و روحی او بسیار خوب و بالاتر از همه ، باور داشت با اطلاعات ذیقیمتی که از چگونگی مکانیزم مغز خود و سرچشمه نهانی آن بدست آورده است ، دیگر برایش امکان لغزشی وجود ندارد ، ولی با این حال طولی نکشید که بار دیگر کارش به مشروبخوری کشید و حیران و سرگردان ، دیگر هیچگونه دلیل قانع کننده ای برای این لغزش دوباره خود نیافت .
            او دوباره به سراغ دکتر یانگ که برایش مرد بسیار قابل احترامی بود رفت و بدون مقدمه از او پرسید که چرا نتوانسته است بهبود پیدا کند . او بیش از هر چیز ارزو داشت که قدرت اراده خود را بدست آورد . او با آنکه در مورد بقیه مشکلات زندگی منطقی و متعادل به نظر می رسید ، اما در مورد الکل به هیچ وجه از خود اختیاری داشت .
            با التماس از دکتر خواست حقیقت را راست و پوست کنده برایش بگوید و جوابش را هم گرفت . به عقیده دکتر هیچ گونه امیدی برای او نبود و بدست آوردن مجدد موفقیت اجتماعی گذشته اش دیگر هرگز امکان نداشت . دکتر گفت اگر خیال زنده ماندن دارد ، یاباید در قفل و زنجیر باشد و یا گردن کلفتی را استخدام کند که به زور او از مشروبخوری باز دارد . این بود عقیده آن دکتر حاذق و معروف !
.
.(57)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def180
Forget the face, forget to miss you
« پاسخ #1 : 08 مه 2016، 04:50:18 pm »

--
< p > when I still linger in your dreamland, I found that you have left too long, long I almost forgot what year, what, just forget I is fleeting, I forget your face, I forgot to also do not forget to miss you.
< p > I left, is also a rainy day, I in the eyes of the sky covered with dark clouds, I in the cold wind in osteoclasts unsteadily shivering, surging tears blurred my sight, don't I just leave, I reluctantly, I can't give this feeling, the jagged green, let me remember the spring of the heartache, I got lost.
< p > story from spring, also in the spring end, there are some fate, as well as those osteoclasts thoughts. In my sorrows through many seasons, when every now and then I have to sing the song of grass, "no flowers, no tall trees, I am a tree no one knows the grass..." When, the shadows of you always in my mind wandering, my share of the lonely and upset feelings, want to let you know, good helpless, good regret. If I could do it again,goyard soldes, I will promise,air max pas cher, only love you in my life a person.
< p > looking at breeze and drizzle the intimacy of the lingering,hogan outlet, I suddenly lived, because there are vestiges of emotion Yuejin heart, sweet, sour and astringent,hogan sito ufficiale, Huangruo between that period of distant sentimental days,air jordan pas cher, indistinctly has several pictures in the wind, cold wind blowing I tremble a few, that is my soul fibrillation, only to finish so fresh and tender memories, oh, I think of it, we start is so a drizzle fallings thick and fast in the spring.
.< p > that year, we meet in Xinhai, we have carefully describe the hearts of the most beautiful scenery in the innocent youth. However, Zhichi Xinhai, long boundless, eventually we respective Yang on the different sails, along the solitary different signs, with the bitterness of the growth, each voyage.
< p > always on a rainy day,ugg soldes, I thought,hogan outlet online, once all, albeit not very clearly, always in the rainy day, bitter mood, such as wet soft spring wind miss, recall those lingering tenderness, such as breeze and drizzle winding between the sad like, you go that day, sky many of haze, the day I left, haze is all of my days, is a rainy day,tn femme pas cher, early spring day, Baimang mang gray, you like a root line, the rain hold and cast not away.
Related Articles:

A quarter of a dream

Tangle

In fact, always thought that day into the University, is the dream of a new journey, but more grow up more trouble. Then, by the optimistic, gradually began to dim, began dissociability, began to have feelings, began to sad. Even the fear of future society, afraid of the future.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Vigor Youth Olympic _2
« پاسخ #2 : 24 مه 2016، 01:40:32 pm »

we are about to be held in Nanjing in 2014, the International Summer Youth Olympic Games, referred to as the Youth Olympic games". Beijing early morning of February 11th, held in Vancouver, Canada, the 122nd Plenary Session of the International Olympic Committee to upload the good news - Nanjing, China successfully achieved the 2014 Summer Youth Olympic games. The whole of China is boiling, the whole Nanjing boiling, the Olympic flame, which is the pride of Jiangsu, is the pride of China,hogan sito ufficiale, is the pride of every Nanjing people! 2014, a seemingly ordinary figure, but has a different meaning, it makes hundreds of millions of Chinese compatriots excited. The 2014 Youth Olympic Games will be held in Nanjing, when the country know this news, all as cheerful as a lark. At that time, the whole city of Nanjing will be lively, every face is permeated with a smile, laughter, cheers, cheers, a long time not to rest... The neat street, take on an altogether new aspect, there are trees everywhere. See a piece of paper scraps, even met, people will take the initiative to pick up, private car disappeared, on the road is full of bicycles, car batteries, no exhaust, some fresh air, some athletes cheers, not whistle. I look forward to the Youth Olympic Games will be friendly. Hundreds of thousands of overseas friends from all directions came to watch the Youth Olympic Games, regardless of which country, everyone in the happy talk; no matter what the difficulties, people help each other, warm, piping hot. To 2014, I am a high school student,nike tn pas cher, and I will be a volunteer to serve you. I look forward to the Youth Olympic Games is still warm. Enthusiastically introduced to them the characteristics of Nanjing,scarpe hogan outlet, as a primary school, we should do their own a modest force to show the people of Nanjing style. "Aunt, Hello, now,nike tn pas cher, what you see is Nanjing. Over the past few years change in Nanjing is very large, your eyes the Zuozuo buildings is in recent years the government of Nanjing new, time can go to visit... " "Oh, the toilet is right on your left hand."." "Uncle, there is a garden, it is free and open,yeezy 350 pas cher, you can go to the rest and enjoy the scenery here." Yes, there is a hotel......" As if the scene in front of. I think of the United States and the United States, the heart is not happy. Finally, I look forward to the Youth Olympic glory. In the face of all sorts of this race, I hope whether in China or in other what all can get good grades,air jordan homme, especially our China,adidas yeezy pas cher, triumphant news., athletes all outstanding, they use their glorious achievements, for the motherland to win the honor. "China... Won the championship again." "Beautiful diving......" Hold the second session of the Youth Olympic Games in Nanjing is a very important and valuable opportunity, it will make the people of the city more "love the motherland, love Nanjing", also will make the people of the city with more confidence,goyard prix, rare opportunity, precious opportunities. We will have to redouble cherish this historic opportunity, unite as one, surmount, go all out, meet the event. We want to with new appearance, the high quality of the image to show the world the Nanjing >
 vitality Youth Olympic
Vigor Youth Olympic Games
Related Articles:

Dragon Boat Festival _5

Grateful _1

Tell you a

The robot pressed the red button on the bedside table, the curtain will automatically pull up. Sunlight in my house, I clearly see, robot is the lawn and flowers watering, a dolphin crystal dew, in the sunlight, bright and dazzling. I said the sound of "walking" the robot will hold me to the bathroom of the chair, press the yellow button, the machine automatically gives me the teeth, wash your face, comb my hair.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Father in the son's Wedding Speech
« پاسخ #3 : 08 ژوئن 2016، 10:22:01 am »

in the arrival, in this to express my heartfelt thanks and good wishes!
Father in the son's Wedding Speech
< p > children, regardless of your luggage packed is heavy, heavy stones or shining white silver, whether poor or rich, you to life, single-minded, faithful to love each other,hogan outlet, in the way of life forever soulmate, hundred headed conjugal bliss, whether in prosperity or adversity, perseverance, eternal qualities. Mom and dad are your life and career support, always rely on you. At the same time,nmd runner homme pas cher, I also hope you respect their parents filial piety will not change, you are still a good son, a good daughter. Also when a good wife,chaussure tn pas cher, a good son-in-law. Just like the lyrics to sing: be sure to "go home often to see!" Mom and dad miss you.
 is our greatest hope for your parents.
 fate so that * * * * and * * * * knot for the couple, while the two of us to add a good son, a good daughter. I hope you will have a
< p > finally to the hotel and wedding to pay for the hard work of staff thanks! Wish ladies and gentlemen, good health, good luck in everything! Hope go carousing, spend a good time. Thank you,
 everybody good!
 today, two people join hands in the sacred marriage hall, as parents feel very happy. Children, you are very filial. From today on, you are married,hogan outlet, and you have established a new family. I hope you in the way of life and the way, long in the future, mutual respect and mutual love, mutual understanding, mutual tolerance. Be sure to take a career as a heavy, with their own wisdom and hard-working hands to create a better future.
< p > finally, I wish you a happy newlywed wife, happy,new balance baratas, but also once again to today all attended the wedding of relatives and guests to express my heartfelt thanks,zapatillas new balance baratas!,
 in this romantic and solemn moment, ushered in my son and daughter-in-law Wang Danxi to Xiulang marriage knot wedding day. Thank you for coming all the way to visit relatives and friends,tn requin pas cher, but also make their wedding ceremony more grand, more successful. Here, I represent to the family to everyone expressed warm welcome and heartfelt thanks! Thank you give up the opportunity to rest on holidays and family reunion, came to congratulate! Take this opportunity, to is the repair wave growth process give selfless care and help the unit leadership and the relatives and friends expressed heartfelt thanks! To has been attention to repair the wave growth of relatives and friends said my heartfelt thanks!,
.
, each to show their talent,scarpe hogan outlet, with their own efforts and pay to create their own good life, which is also
 father in the son wedding speech
 today is * * and * * marriage day, I and my family are very happy. Thank you friends for
 in the future.
 distinguished guests, friends and family members:
 distinguished guests, friends and family, we all good!
, mutual respect and love, in the future work of
Related Articles:

House decoration contract model

Gynecology practice _0

]High school students on behal

At the beginning of the semester is in the class formed a good endeavour, the atmosphere of unity, to help them establish a correct outlook on life, values, seek to develop a suitable for their own life goals, re establishing confidence in learning. Held new Laosheng to exchange experiences, in their own experiences and help the students to have a correct understanding of their own learning, ideological level and ability, in order to better establish a personal goal.
خارج شده است

این صفحه در 0.104 ثانیه 19 نمایش داده شد.