کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه پنجاه و ششم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دریا باش یا چاله ای ، فرقی نمی کند ، زلال که باشی آسمان در تو دیده می شود .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه پنجاه و ششم  (دفعات بازدید: 1860 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

این فکر که گیلاس بعدی آخری است و یا حالا دیگر آب از سرم گذشته است ، افکار قبلی را پس زده ایم.
            وقتی یک چنین طرز فکری ، در شخصی که دارای خصوصیات یک الکلی است رخنه کند ، احتمالا دیگر برای او از دست انسانها کاری ساخته نیست و اگر او را به زنجیر نکشند ، احتمالا مرگ و یا دیوانگی همیشگی در انتظارش خواهد بود .
            این واقعیت های تلخ بوسیله الکلی های بیشماری در طول تاریخ به اثبات رسیده است و اگر لطف خداوند شامل حال ما نشده بود ، هزاران مثال غر قابل انکار دیگری هم به آنها اضافه می شد . بسیارند الکلی هایی که تمایل به ترک دارند اما نمی توانند.
            خوشبختانه راه حلی وجود دارد و لازمه توفیق در آن پا بر روی غرور گذاشتن ، اعتراف به ضعفها و درون نگری است و با آنکه تقریبا هیچیک از ما علاقه ای به رعایت این اصول نداشتیم اما شاهد تاثیر واقعی آن در زندگی دیگران بود ایم و به مرور دریافتیم زندگی به آن صورتی که ما گذران می کردیم ، بیهوده و نافرجام بوده است ، بنابراین وقتی کسانی که مشکل مشروبخواریشان حل شده بود پیشنهاد کمک کردند ، پذیرفتیم ، زیرا کار دیگری برایمان نمانده بود ، مگر قدم گذاردن به راه معنوی ساده ای که آنها پیش پایمان گذاردند . ما اکنون مقداری از بهشت را یافته ایم و به طرف بعد چهارم پرتاب شده ایم ، بعدی که در خواب هم آنرا ندیده بودیم .
            نکته مهم و بدون کم و کاست این است که ما تجربه های روحانی عمیق و موثری داشته ایم ، این تجربه های روحانی تمام نقطه نظرات و طرز تلقی ما را در مورد زندگی ، همنوعان و آفرینش کاملا دگرگون کرده است . امروز هسته اصلی زندگی ما ، اعتماد کامل به حضور آفریدگار در قلب و زندگی ماست و این خود به تنهایی معجزه ایست بزرگ . خداوند در زندگی ما کارهایی کردهاست که ما خود هرگز قادر به انجامش نبوده ایم . اگر شدت بیماری شما به همان حدی است که ما از آن رنج می برده ایم و به اعتقاد ما راه حل وسطی برایتان وجود ندارد . ما به جایی رسیده بودیم که
.
.(56)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm448
< p > CAI Kangyong 10 years ago as Taiwan edition of GQ magazine editor in chief
« پاسخ #1 : 28 آوریل 2016، 12:04:07 pm »

< p > like the Harry Potter series, had of Jesus College, Oxford in for the filming of the magical dining hall, make the fame and caikang Yong said that due to the too popular,tn pas cher, the school in order to avoid tourists disturb the students,hogan rebel outlet, the school every day at 2 o'clock in the afternoon to open a ticket, he laughed and said: "we go in a circle around the dining room is out."
 Beijing April 13 (Xinhua) < / strong > according to Taiwan news media, Cai Kangyong recently took advantage of the vacation,air max pas cher, with her boyfriend in the UK tour of London for 10 days,ugg soldes, he trained in film, the trip only stay in London, visited many famous movie scenes, such as Harry Potter magic cafeteria framing of Oxford University Christian College,hogan outlet online, he laughed said: "this trip and I love watching Korean dramas and go to Korea to find scenes of Korean style, is the same mood."
< p > caikang Yong in the local are the dance of life "," Wizard of Oz "drama, he said, do not think that popular stage play will be to book the ticket in advance, in fact, the local with a lot of half price ticket booth and he is buying half price ticket (about 1200 yuan) to see the" Wizard of Oz ".
< p > CAI Kangyong 10 years ago as Taiwan edition of GQ magazine editor in chief, went to London to participate in the new Yorker, vanity fair and other international well-known magazine editor in chief of the party,ugg pas cher, but he was busy with work,golden goose sneakers, no time to travel. This return to London, but want to have a good swim, another reason is that there are too many of his love movies set in london.
Kevin Tsai visited London in 10 days with her boyfriend "Harry Potter" was filmed
 Kevin Tsai (data plan)
< p > in addition, Cai Kangyong visited the Princess Diana,goyard pas cher, Prince William wedding at Westminster, placed inside the former royal life size statue, he returned to the then visited the "caviar house", spent 20000 yuan tasting caviar, champagne, but he said: "when think food is out of this world, and now I feel okay."
Related Articls:

Click to e

light arm tube shuttle

Christy Ch

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Looking back on the reality is really very helpless
« پاسخ #2 : 29 آوریل 2016، 04:24:43 am »

&nbsp,scarpe hogan outlet;   
      the reality always make people feel helpless,
      something that belongs to you,
      always when you need it the most
  &nbsp,hogan outlet online;   away from you />&       but he was so real in your life
&nbsp,air max pas cher;     
    vivid;   every corner of the ubiquitous
        there has never been a

I am the strong;     no dependence also did not hurt
      pure life in
      I only lonely on the shadow to
        />    & nbsp; & nbsp; like everything is so natural < br />  & nbsp; & nbsp; so harmony < br />  & nbsp; & nbsp; I was accustomed to. < br /&gt,golden goose saldi;  & nbsp; & nbsp; Qizhi wake < br />  & nbsp; & nbsp; all the sudden < br />  & nbsp; & nbsp; no reason < br />&nbsp,chaussure tn pas cher; & nbsp; &amp,louboutin pas cher; nbsp; do not need to explain the < />  & nbsp; & nbsp; only has you ever had? < br />  & nbsp; & nbsp; or always all is my own? < br />  &amp,sac goyard pas cher; nbsp; & nbsp; the sky all is multicolored bubbles < br />  &amp,jordan pas cher; nbsp; & nbsp; bright in the sun show the colors < />  & nbsp; & nbsp; then blasting < br />  & nbsp; & nbsp; evaporation what are no < />  & nbsp; & nbsp; just air />  < br > did; & nbsp; & nbsp; & nbsp; >
Related Articles:

I was on a bell tower of Brahma

Life is to be good at somethi

Homesick _1

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
How to determine the starting salary of new employees
« پاسخ #3 : 29 آوریل 2016، 11:54:42 pm »

How to determine the starting salary of new employees
< br / > generally speaking, to determine the starting salary depending on the following factors: the first is the staff, the cost of living, if compensation do not allow employees to maintain the basic normal life,nike tn pas cher, the staff will find a way out; second is the market of the same region in the same industry, if the same level of the starting salary and other companies, it will increase the difficulty of recruitment; in addition,jordan pas cher, the actual working capacity of new employees is also very important,golden goose outlet, to satisfy the first two conditions based on should try to old employees with the company the same ability flat,hogan scarpe, taking into account differences in work life, can be lower than the older employees.

such a salary,goyard paris, some candidates will be accepted, and some of the candidates are not accepted. However,scarpe hogan outlet, due to the large number of candidates, or a longer period of recruitment, so even if the loss of some candidates will not cause a great impact on the company.

on much-needed jobs in the recruitment, easy to produce the standard starting salary problem. For example,sac goyard pas cher, as a result of the need to implement a project,goyard soldes, the company is in urgent need of recruitment of two engineering staff. According to the normal salary standard, the company has found a project personnel, while another engineering personnel can't recruit. If a candidate has the ability and in front of the engineers quite, but the salary is 1 times higher. The company can promise applicants starting salary requirements?

Related Articles:

Wife or hi

Barbara th

Manpower t

Everything has a cause, he did not dare to complain about what. He kind of consequences, finally swallowed only yourself. But you will find yourself on so many excuses, like a piece of armor to protect themselves. But did not want to, but my heart tied. Did not dare to act rashly, because it has been unable to bear weight at any time will collapse.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388

In November 9th,scarpe hogan outlet,
 "wisdom elder brother&quot,hogan outlet;
 defender, defender, midfielder,scarpe hogan outlet, striker,golden goose saldi, midfielder, winger......
 but after 10 days, the big brother Zheng Zhi once again ran into the fans of the habit of dissatisfaction. The Asian Cup qualifier a related to qualify for the race, eventually to 0 to 0 end,spaccio golden goose, the Orangemen also once again have to go over the last 20 years again and again to face the draw can qualify the situation.
< p > he ran 2000 years ago during the Chinese professional football first period of prosperity, ran in 2001 in a League of the lockout, ran through the shady football 2003 a dynasty, ran through the Olympic and national team again and again a failure, England ran, ran to the rival. Zheng Zhi is so running, more than thirty years old he was running a distance of nearly 13000 meters, this figure is even higher than most of the young players in the country.
"Hurry up, we get
 "I am not a big brother, I do not recognize this call, we these people just to play a role model for the younger players." Leaning on the sofa, Zheng Zhi began to go back to his ten days. Expression on the face and the tone of words, can feel the captain of the national team on the "big brother" call rejected, not because of humility.
 but he's on it.
." November 20, 2013 at 0:40 in the morning, the Chinese national men's football team, Guangzhou Hengda football team captain Zheng Zhidui said the South weekend. In the first 5 hours, Zheng Zhiti finished an international game, participated in the news conference after the game, just to participate in the national team for nearly two hours after the game. And more than 5 hours after the trip is to fly back to Qingyuan Guangzhou base, ready for the weekend with the Beijing National Football Association cup.
Zheng Zhi: I don't want to bring the national team into the World Cup before retiring.
 Zheng Zhi on the pitch ran to run from the fans for the Orangemen complain about running out.
7000 pitch square, 11 characters, but only one final score. Zheng Zhiti has had all the positions outside the goalkeeper, each of which is in the country. 1998 began to play in Serie B, in 2013 won the first Championship club Chinese AFC Champions League. 15 years,louboutin soldes, Zheng Zhi has been running. Top star, genius, wicked, gangster, slugger hat run, fans in worship and cursed race.
2013,air max pas cher, the big brother Zheng Zhi and his club team went to the top of the Asian football. State television broadcast in celebration, the lens is cut by the thin cheekbones Zheng Zhi flying all over the sky in celebration of gold. Every fan felt he won the championship AFC Champions League joy.
 England fans praised Arsenal industrious genius Ramsey said. "He run, run, run, just to catch up with the expectations of yourself." But Zheng Zhi is not, he ran on the court,hogan outlet, ah run, just want to escape from the fans to complain about the country foot.
Related Articls:

he underst

Gao Lin I understand the fans

Gao Lin once again boarded th

In addition, according to many entrepreneurs said, due to various reasons, in terms of credit, tax, funds to support and preferential policy of the government still exist the phenomenon difficult to implement, especially in terms of credit, even complete B round of start-up companies are also difficult to obtain bank loans, not to mention on which early entrepreneurs.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Under the sun
« پاسخ #5 : 19 مه 2016، 03:30:23 pm »

< p > looked at the period of slightly sad words, this already was resentment mood and add a few silk cool -- because the monthly exam, I failed again.
Under the sun
 for the purpose of trip,hogan rebel outlet, I closed the book, decided to go out for a walk, finishing the messy thoughts.
 ique, imperceptibly has entered the flowers, carefully watching everything around. Around every kind of flowers bloom rich multicolored decorations. Color of deep and shallow, merged into a beautiful flowers,nmd runner femme pas cher, deep and shallow,tn homme pas cher, beautiful, as if in the flow, in laughter; flowers swarm of bees buzzing Naozhuo, as if in his collected pollen and singing of victory; butterfly Lake cheerful dancing in the, slender; Road on the edge of the ants in hard carrying his dinner...... All of them than I am weak, but they never give up, but I have relatively strong, what reason to give up?
 is a fresh day, it is a sunny afternoon, alone quietly sitting at the table, slowly open a book to cut a paragraph of text,hogan outlet online, the taste.
 just out of the door,hogan outlet online, the breeze and I hit a full. In early spring, the warm sun shines the earth, all things with the breeze dance, the sun that gives them life, they have a natural life, everything seems so harmonious and beautiful. But I am a man of heavy thoughts. In the field of vision,christian louboutin pas cher, the mind is full of eye-catching scores.
 the sun from the window shone,scarpe hogan outlet, shone on me gently; the time of quiet, a person quietly enjoy.
 at the moment, many felt relieved. Open mobile phone, on another message: "good line from the heart is, the defeat of the first lost heart". The heart of the clouds suddenly cleared, suddenly full of energy.
 breeze blowing gently, like a girl's hair brush, Cecil itch but full of sweetness. The sun once again shows its generous, without reservation to the warmth of the earth.
 under the sun, I once again picked up the confidence.
< br / > the azure sky, clouds of joy drifting into the distance, the sun high hung that casts a thousand wisp of silver,tn requin pas cher, like the sad message.
2 years 2 days for
 - signature
Related Articles:

Leisurely family feeling

Man, love in the moment

Lack of integrity

The dancing circle little drops of water, such as golden dance, happily dizzy wave after wave of vortex. In the face of the wind, with the flavor of the sun, blown chaos of the rhythm of the rain, accidentally bumped into the eyes, so fresh a trace of warmth, self heart leapt, diffuse through the fingertips. Dipped in a drop of rain, on a piece of the sun, write your name, every brushstroke, each stroke, graffiti sunny smile.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Monkey _1
« پاسخ #6 : 27 مه 2016، 03:58:42 am »

today the weather sunny, white clouds floating in the blue sky. My mom and dad went to the zoo.
We came to the monkey mountain
monkey
 animal in the zoo is really much ah, a mighty lion,scarpe hogan online, a ferocious tiger, and the lovely pandas. The best play to the number of the monkey monkey mountain.
 monkey
. Ah,air max femme pas cher, the monkey can really multi ah! In some mountain monkeys eat peaches,hogan outlet, some playing, and in the swing. The most interesting is the little monkey. It asked the visitors for a big, red peach,tn requin pas cher, and ran up to the top of the mountain,yeezy 350 pas cher, and sat down on a big rock,hogan outlet online, and began to eat it. While eating,goyard prix, while looking around, for fear that others rob it of peaches. You see how much it smells!
 zoo animals are so cute,hogan outlet online, I like all kinds of animals.
Related Articles:

College entrance essay material who is a fool

Proud drops

Environmental protection small guards _11

As you know, information plays an important role in our modern society. Someone ~ys that ours is a society of information. I agree with him. In fact, the information is expanding at an increasing rate. As a member of modern society, I am fully aware of the significance of information to my life. It affects nearly every aspect of my life. Then how to obtain and deal with information seems to be of utmost importance.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Quixote Encyclopedia
« پاسخ #7 : 29 مه 2016، 02:07:32 pm »

Quixote Encyclopedia< br / > is an intrinsic essence, if you go deep into the inside of the book, in fact, will discover that there are many unexpected things inside. Reading is a kind of spiritual enjoyment, it is the sublimation of the soul. Especially for the famous, I hope you learn more, read a lot of books,hogan sito ufficiale, to improve their self-cultivation is very helpful!
< p > "Don Quixote" is the protagonist of the original name of aloso & middot; Jihada is a Xiang Kun, he read was a popular social knight novel into a fan, oneself also want to emulate Knight outdoor Ranger. He from the well-known antiquities, find out a pair of tattered full armor, own name Don Quixote & middot; de & middot; La Mancha, and looking for the a servant Sancho and the neighboring village a milkmaid, named Dulcie Nia. As for their lifetime service's sweetheart. Then riding a Shouma, away from home. Don Quixote also act according to the strange ideas in his mind, the windmill as giant, sheep as the enemy, the convict as a victim of the knight, the indiscriminate and run amuck, sudden many ridiculous things,sac guess pas cher, his actions not only and useless, oneself also next to suffer. The last time he got home after completely bedridden, dying to come to understand. He made a will, and the only heir to his niece,ray ban wayfarer outlet, as to the knight, was to cancel his inheritance.
 Quixote is single-handed out for the first time, for two days. One day,asics brasil, he saw an inn on the road, take it as a fortress. The door stood two prostitutes, he put them as a noble family; he took the owner as a fortress. He remembered that he was not a knight was asked, "Fortress executive" to give him a letter. The shop owner is a man of love. He saw Don Quixote is a little crazy silly, after entering the shop again dozen mule Skinner. If any more trouble, quickly to meet the requirements of Don Quixote. The shopkeeper asks a boy lit candles,hogan outlet, and get two.
 Quixote is a Spanish La &middot; man but a poor gentleman. He was fifty years old, "slim, the face is emaciated", the knight novel love to read,golden goose deluxe brand, full of mind full of magic ah, contest, fight, love ah,golden goose outlet, pain and preposterous story. He is very pedantic, that the books are written as sure as a gun. So, his dreams, to be a knight errant, "the eradication of all acts of violence, undertake a variety of dangerous future Gongcheng industry, it can be passed through the ages". He took out a set of ancestral armor breaking down, wipe and rub, visor is broken, he used up a cardboard. He has a piece of thin get skinny horse, he gave it the a nice name "Nu Chun rare", meaning "turned out to be a nag, now is the horse in the first." According to knight's habits, in addition to the horse, but also choose a loved one. He selected a peasant girl Aerdongsha &middot; village; Luorensuo. He named her Toure Siney Bnnie, meaning "sweet and tender". He also made the rifles, arm slung shields, as if like a knight. He has three times to go up. Had all sorts of encounters,scarpe hogan outlet, make a lot of jokes.
Related Articles:

Party members to watch the si

hogan rebel outlet

However, losing the integrity of the shadow is like a ghost in general with me, make me depressed. At this time, I accidentally read a quote from Tagore: "if you shed tears when you miss the sun, you also miss the stars." Suddenly, I understand such a truth: miss the sun can enjoy the stars, green is the harvest to lose, lost without sorrow, childish, we entered the mature.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Love party speech the mother of the motherland
« پاسخ #8 : 04 ژوئن 2016، 04:18:39 am »

< p > Yes, when the poor mother, her people will starve; when the motherland weak, her people insulted cheated; when the motherland prosperous, her people will be happy; when strong country, her people's heads held high. History has already proved this point. When the invaders heel trampling on the body of the motherland the, the gate of the park in Shanghai raised the "Chinese and dogs not allowed" sign; when the imperialist cannon into the body of the motherland,scarpe hogan outlet, countless people cruelly kill; and when the new China's flag is raised high,cheap pandora jewelry outlet, sons and daughters of the Chinese nation stood up; when the Chinese women's volleyball team boarded the world champion, overseas Chinese will be proud. Ah, I finally understand, why people always take likened to the mother of the motherland, for the motherland and the people, as mothers and children is stigma and shame even together, glory and honor even together,chaussure air jordan soldes, pain and suffering even together, the well-being and happiness even together, flesh and blood and flesh even together, fate and destiny even together! This is the true meaning of the metaphor of "the motherland - the mother".
 why do people always compare the motherland to the mother? Some people say: "the motherland with her rivers of milk feeding us." Someone said: "the motherland with her broad chest embrace us." Of course, it's all right. Because no matter what other words, no expression of our profound feelings for the motherland, and only the "mother" of the word to express our most loyal to the motherland, the most pure, the most sincere, the most profound, the greatest feelings.
 distinguished guests,occhiali ray ban outlet, teachers, students:
 yes ah, the motherland - the mother, the mother - the motherland,hogan outlet, is so closely linked, connected into a whole. There is such a few words in the movie "Wrangler": "I know you won't leave. Because, you do not want this high Qilian Mountains, you do not want this vast prairie, you do not want this life you raise your mother!" Annping chin, a young writer wrote such a poem: "no matter how is the mother of poverty and hardship, the sons and daughters of her love is not vague; I only shout a voice 'motherland', more intense love in the deep emotion."
Love party speech: the mother of the motherland
< >
< p > in my high school time, one of my classmates, followed his father moved to the United States,scarpe hogan outlet, he said in my letter to: "the first time that I miss you, so I miss the playground of our school, even the playground of every single pebbles. In fact,hogan outlet, I know that I am in the memory of my motherland. I always feel since I set foot on the plane of the ramp, I like is a tiny water droplets, the sun evaporates into the sky, there is always a day I would fall back to the earth, import Jianghai, become the motherland mother's arms in a single drop of water. " Read this letter, my mood is very excited, but not it, (singing): "although the dress in the body, my heart is still the heart of china......". Mr. Cheung Ming Men's voice from the heart,tn requin pas cher, that is not very good? But he himself as a national fundraising for the Asian Games, only donations amounted to one million yuan, especially set people thinking.
 love party speech: the mother of the motherland
Related Articles:

March 2015

2015 college student village work summary _1

I would like to take this opportunity, on behalf of Gaotai County Industrial and commercial bureau and all the industrial and commercial administrative personnel to everybody arrival said a warm welcome and by the recognition of the enterprises and individual industrial and commercial households to express my sincere congratulations.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Join an autobiography
« پاسخ #9 : 09 ژوئن 2016، 07:49:25 pm »

Join an autobiography
 joined an autobiography< p > I & times; & times; male, Han, born on April 5, 1980, a native of Tianjin, graduate students in science, was born in a worker's family, I now is a member of the Communist Youth League, now studying in Nankai University & times; & times; & times; system, studying for master degree. Family member mother, &times; &times; &times; the masses, retired workers.

I was born in April 5, 1980 in a common intellectual family, I was bathed in the sun, with the country's reform and opening up and grow up. My mother is a quality control worker, my father is an engineer. Grew up in such a family, from time,wholesale mac makeup, the mother of modesty rigorous, careful and meticulous attitude to life, father hard, cautious and conscientious work style is deeply infected with me, education me. In September 1986 I entered the Tianjin city &times; &times; &times; primary school, from the beginning of my study career. Near the school,hogan outlet online, my mother taught me,scarpe hogan outlet, the bright red scarf is red with the blood of revolutionary predecessors,scarpe hogan outlet, is a symbol of the young pioneers, only like Chairman Mao and Premier Zhou Enlai as for the revolutionary struggle lifetime of elders to wear it; only like Qian, Li Siguang as nation's scientific career dedication devoted his whole life to the scientists did not wear it; only like Lei Feng, Wang Jinxi so as to defend the motherland and the construction of the motherland,scarpe hogan outlet, not afraid of hardship,adidas nmd pas cher, not afraid of tired of the people's Liberation Army soldiers and model workers are to wear it. I remember my mother's words, after entering elementary school, I study hard at all subjects hard, striving to be advanced; in the labor everywhere rushed, not afraid of hardship, not afraid of tired; in all kinds of activities actively participate in, positive performance. At the elementary school second grade the first glorious joined the young pioneers of China, I stroked his chest red scarf secretly determination, must be more progress, more efforts. In elementary school, I for six consecutive years as prefects, monitor, for five consecutive years was named Colonel Miyoshi students, district Miyoshi students and in the fifth and sixth grade as school brigade Committee, captain.
< p > June 1992, I as the outstanding graduate is the school recommended to then Tianjin municipal key middle school -- Tianjin & times; & times; & times; middle school, and in the entrance exam for the subsequent made score the seven honors. In this strange environment, I and my red scarf decided to become the most brave and tough little soldier,air max pas cher, this time I have by a member of the Young Communist League standards to their own requirements. In the first grade junior middle school second semester, I finally look forward to the long-awaited League pledge! The Communist Youth League of China is the school where the majority of young people learn from communism in practice. I told myself to be a party of the child,montre guess pas cher, and always urging me we must guard against arrogance and rashness, must continue to work hard, to move closer to the party organization. In the junior high school, I also served as monitor for three consecutive years, for three consecutive years.Related Articles:

Training e

The district court party secr

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
kanken mini daypack so as not to look blue line. active and lively
« پاسخ #10 : 16 اكتبر 2017، 11:42:07 am »

becoming a major fashion jewelry mainstream. collar type multi shift shop workout bar around 30cm short necklace worn tightly to the neck.
  yeti tumbler 20 oz  Pearl jewelry is varied, The color is more colorful, there is a fashionable flavor of colored yeti cups the famous family. mainly to curve shape to get cheap pandora bracelets online more soft effect, so as not hermes h bracelet replica to look blue line. active and lively, knock off hermes bracelets leaving no traces of luxury design.

http://bbs.zcklg.com/showtopic-514539.aspx

http://xo163.com/forum.php?mod=viewthread&tid=18957&extra=

http://jwk-test.com/plus/feedback.php?aid=3

http://www.titiyu.com/home.php?mod=space&uid=8047

http://ehaowang.com/plus/feedback.php?aid=168

http://www.cruxcleaning.com.au/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=876695&pid=938299&page=1&extra=page=1#pid938299

http://forum.bts-edu.com.hk/forum.php?mod=viewthread&tid=2830789&pid=2866317&page=1&extra=page=1#pid2866317

http://www.lychui.com/plus/feedback.php?aid=3158

http://www.nzzjjt.com/plus/feedback.php?aid=290

http://web107-29075.php.xiniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1&pid=12131123&page=736&extra=page=1#pid12131123

http://u.0772ren.com/home.php?mod=space&uid=2003&do=blog&quickforward=1&id=6244

http://mamaceo.cn/plus/feedback.php?aid=217

http://www.lejiaboats.com/plus/feedback.php?aid=269

http://www.jinyan.org/plus/view.php?aid=7575

http://cxwmedu.com/uchome/space.php?uid=5169&do=blog&id=44283
خارج شده است

این صفحه در 0.118 ثانیه 19 نمایش داده شد.