انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بهترین آرزوها را برایت به دست فرشتگان میسپارم ،
نگاهت به آسمان باشد ....

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه پنجاهم  (دفعات بازدید: 1385 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

دارند مختل می نماید و سوء تفاهم ، نفرت شدید ، ترس از بی پولی ، تنگی عرصه بر دوستان و کارفرمایان ، تیره روزی کودکان معصوم و افسردگی همسران و والدین را بهمراه دارد . ( به این لیست هر کسی می تواند اضافه کند ).
            ما امیدواریم این کتاب ، راهنما و آرامبخش کسانی باشد که بیماری الکلیسم ، در زندگیشان تاثیر گذارده است و یا خواهد گذاشت . بسیاری از پزشکان حاذق که سعی در معالجه ما داشته اند به این نتیجه رسیده اند که بعضی اوقات محال است یک الکلی بدون سعی در اختفای بعضی از مطالب با آنها به گفتگو بنشیند و تعجب آور اینکه همسران ، والدین و دوستان نزدیک بیمار ، حتی بیشتر از پزشکان با دیواری که او در برابر خود بنا کرده است روبرو می شوند .
            در حالی که یک مشروبخوار سابق که راه حل ما را پیدا کرده است و به آگاهی کافی در مورد بیماری الکلیسم مسلح شده است ، ضرف چند ساعت می تواند اعتماد یک الکلی دیگر را از هر جهت جلب کند و تا زمانی که این تفاهم بوجود نیامده است . هیچ نتیجه ای و یا احتمالا نتیجه چندانی حاصل نخواهد شد . بهنگام صحبت با مشروب خوار سابق ، تازه وارد متوجه می شود که مخاطبش اشکلاتی شبیه او داشته است و شخصا می داند که گرفتاری چیست ، سخن بیهوده نمی گوید و نحوه رفتارش نشان می دهد که جواب درستی در چنته دارد ، لیکن هرگز خود را والاتر تصور نمی کند و فقط می خواهد کمک کند تازه وارد در می یابد که حق ویزیتی در کار نیست ، انتظار متقابلی وجود ندارد ، جلب نظر کسی لازم نیست و موعظه ای تحمیل نمی شود . آری ما بیشترین تاثیر را زمانی می گذاریم که اینگونه شرایط موجود باشد . پس از یک چنین برخوردی بسیاری از الکلی ها از بستر به پا خواهند خواست .
            این کار حرفه هیچیک از ما نیست و اگر هم باشد فکر نمی کنیم تاثیر بیشتری پیدا کند . ما احساس می کنیم ترک الکل فقط شروع کار است و قسمت اعظم و مهم کار ما ، بکار گرفتن اصولمان در خانه ، محل کار و در ارتباطمان با دیگران است . تعداد کمی از ما خوشبختانه هستند که با داشتن وقت کافی می توانند تقریبا تمامی وقت خود را صرف این کار کنند ، اما بیشتر ما اوقات فراغتمان را به نحوی که بعدا ذکر خواهد شد به ثمر می رسانیم .
.
.(50)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
Tears of wood
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 11:14:31 pm »

< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; whenever autumn as the winter solstice, wood emptying, scattered around chlorosis of the leaves, the sky a piece of lead dust. One day in the monotonously desolate way,chaussure tn pas cher, for a long time did not pay attention to a tree and open countless pink flowers, like a peony, but no gorgeous peony, there was only the faint fragrance,golden goose scarpe donna, continuously hit, this is the hibiscus. Come a few years, in the autumn and winter staggered bleak, for my work on the way sent to the brilliant, brought the longing and hope, for the monotonous life journey to make up the warmth. It is not afraid, not afraid of wind and frost. Although the noise of bees and butterflies dance, still blooming alone in a bleak smile. So there's no seasonal change in my mind. I have to praise it Yimu lotus wrote a first wujue:
 which was a warm autumn smile, Handan day shift?
 AP not Hibiscus world still continues, in its growth of old haunt, three were in the building,goyard prix, not only wood lotus was ruthlessly cut down, a tree, a tree pomelo tree has also not been spared. Can't help but remind me of another thing. More than 40 years ago, I graduated from the internship, the first time came to this town. During the summer, the hometown of hot night difficult sleep. Here, surrounded by green hills, trees, like Mount Lu. Especially in the evening, not only cool and pleasant, if not covered by cold. Later, I work and live in this in addition to the policy, feelings, the climate is also one of the factors. However, over the past forty years, although the development of small town, but the demise of the green is faster. A row of cement forest buildings stands,nike air max pas cher, the weather becomes abnormal day by day. Summer is as hot as my hometown,scarpe hogan uomo, and it is cold in winter, and the environment is gone forever. The fate of the wood is not isolated, not accidental. The tears of the wood lotus are the tears of the whole green plant.< br / > AP recently read the Venerable Master speaker "harmony to save the crisis" CD, between Buddhism advocates between man and man,scarpe hogan outlet, between country and country, man and nature, man and the universe to harmony. I think it makes sense.Related Articles:

Faint hear

Can not hold the sand

White skir

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
In the past.
« پاسخ #2 : 12 آوریل 2016، 05:22:49 am »

In the past.< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; then, we bid farewell to the a pure youth... & nbsp; & nbsp; do not know how many and your time together, but no matter is the past or the present, a bunch of stupid goods and you spent a period of time, and they together, laugh, cry, has trouble, there are two... But the how. I hate the time, let us friendship, respectively, let us love separation,hogan outlet, let the family lost... Let us grow old. Game of life, huh,hogan sito ufficiale, huh,goyard prix, huh,scarpe hogan outlet, simple four words,air max pas cher, but can think of countless individuals,bottes ugg france, he Dian she, and they (they). Soon graduated, surface is very happy, the heart is slowly remember everyone's every move, remember every minute every second, nostalgia for a past time, occasionally looking back, only to find before have so many brothers, so many friends, so many things and people in and slowly rub shoulders.         I want to cry, but I have made an oath: resolutely no longer friends and love of the people in front of tears. Mood for love, huh,hogan outlet online, huh,hogan interactive outlet, really quite a variety of...Related Articls:

I don't think you know.

Sadness and tears, hope to ha

We all had dreams

After returning home from school, I found a note in my pencil box: Guo Peixin, I'm sorry, I just like you feel wronged and act rashly, nothing else really, I know you put me as a friend, but I also like ah, you and I have been best friends, the pen sooner or later is to be returned to you, in your pencil case.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
An active OUT woman
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 11:43:32 pm »

< p > this, Wu Lin (Harbin Institute of Technology) to very transparent, find find, can't find even,nike air max pas cher, she doesn't love join in the fun, family and work, simple life not using a mobile phone can not be local, outsiders to her are added,hogan sito ufficiale, it's not so important. In the eyes of others, he is not so important, can not find what?
 Wu Lin's experience is not complicated, graduated from university to work in Singapore for a year and then return home, has been in the current unit.
 around the Wu Lin people do not play this,sac goyard pas cher, someone jokingly said: "don't play micro-blog, you OUT." Wu Lin said, I am not interested in the matter, then popular, I will not do. She is really not interested in, a, she does not want to own a little sesame family to let others know, two of their own dynamic and others have any relevant? Three she also really did not have the time not to have the energy to look at other people today to eat what dish to go where to play today in the mood how? Plainly, is the collective entertainment, and she has more interesting things to do, for example,converse pas cher, see the two books, to Mr. children / do a good dish, accompany their parents eat a meal. The world is so noisy, don't need her to join in the fun. Some things, the reality is in the wonderful murder of your time, the entertainment of your time. Wu Lin summed up this way: "if it is so, I will take the initiative to OUT it."
A OUT woman
< p > popular microblogging open, on the table to eat a meal, we all have to gracefully take a reproduced to microblogging, playing tired, home sesame big thing should be sent to microblogging, in short where, what to eat food, and more recently encountered what fun stuff, varied, and as a live, the people around all clearly.
 Wu Lin is active OUT, when a lot of people in the popular front with breathless, she became the only one in the popular people outside. The active OUT,goyard paris, her heart is very IN, she was able to take control of your own life.
< br / > now popular mixed circle, my side has an acquaintance, her circle of up to 10, busy all day not, because the circle weekly or every other week activities,air max femme pas cher, she is basically in a state of rotary, asked her cope with come over?? She said that now the popularity of this, is a network of more than one
friend road. Wu Lin did not take part in any of the circles, and she was only in the association.
 you OUT, you are out, many people listen to this noun was rather tense. Indeed,scarpe hogan outlet, fast changing times. Everything in the update, update, update the electronic entertainment star, update, update the popular term...... You know, it is new things quickly replaced, you and OUT.
 as a piece of work, we have the intersection, she said apologetically: "I don't have mobile phone, not in the office at home. Call or email." It really surprised me. Because using a mobile phone, when the mobile phone is not around, the heart will not panic,ugg soldes, what do you look for? If I missed an important call what?
Related Articles:

There is a

Back pain, a drop of spring water

Santa Clau

Every day a monotonous and boring life, when is the end? Big husband when I go up, and where? I can't help but feel confused. Tossing and turning, difficult to sleep, should be when I write the. I put my feeling into a song without metrical poetry, poetry does not meet the requirements, but it looks so painful. There's no one to talk to, and are placed in the space inside, hope that one day someone will open it - my heart space into my world, but that day has not come.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Thank you for believing in yourself
« پاسخ #4 : 17 مه 2016، 08:32:16 am »

is not a simple effect,hogan outlet, one is not careful may be the destruction of the original view of the world, you are to continue to improve,hogan olympia outlet, and believe in yourself,hogan outlet, or the adoption of the director,scarpe hogan outlet, put down their own.
 if someone told you that this is the right thing to do,hogan outlet, you may be false. But if it's someone you're with,hogan outlet, and it's a very successful person, you might think for a while.
 when I insist on writing this down, I have made a good choice. All external forces can only be regarded as nourishment,nike tn femme pas cher, just the size of the difference.
 in the end,air max pas cher, I want to thank myself, thank you for believing in yourself.
Thank you for believing in yourself
Related Articles:

In the water people who keep

A trip to

I hurt

Taibaijinxing know everybody's mind, offer advice to the Jade Emperor: a few years ago we recovered a giant Harpy, remember? The eagle was designed to soothe the flesh for food, after with the heaven, feed him every day. Now the temperament has changed, feel good side, sent him to rein in this giant caterpillar is right!
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
To swim away cloud " " to quickly download version of Kingsoft
« پاسخ #5 : 01 ژوئن 2016، 06:49:11 am »

game download quickly in Jinshan "cloud away", game player can be the first time to rush into the Three Kingdoms era. Here. You were not born in the "Romance of the Three Kingdoms" in the hero - Shu, but in the more powerful but are more "novel" belittle Cao's camp,tn requin pas cher, the help of Cao Cao,sca goyard pas cher, Sun Ping fixed Jiangshan.
 "away" cloud retains the traditional characteristics of the Xuanyuan sword series, the character set is not Facebook hero. The characters in the game, there is no so-called good and evil, there is no so-called vendetta old hatreds, not deliberately to skillfully set the trap, each character is "good", just because the war made their position different,tenis asics outlet, because of the war, forcing their choices in their "good" character. In short, the players played in this work, the left in addition to the story of the story,hogan olympia outlet, there are a lot of memorable things, a long time.
 in the upcoming new year's Day holiday, came to the world of gold and the clouds of the game is a good game with the clouds, to spend a warm winter is a good choice! "Xuanyuan sword &middot; cloud." Chinese simplified version, "tianzhihen" legacy of January 1, 2011, will soon be listed! -

U.S. polic

Short rental business or ganji.com development bottleneck

Paris shooting explosion Onli

It is reported that Qiyi video using a variety of advanced P2P technology, built-in accelerator, the user after loading, whether it is through Qiyi video or directly through the web page viewing Qiyi video content, will receive the acceleration effect, in the same network environment to get better viewing effect.This feature is expected to be launched in the near future.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Video anti piracy alliance and then moves to keep
« پاسخ #6 : 03 ژوئن 2016، 09:08:21 pm »

according to the plan, the "mobile phone" on May 10th formally launched, and in May 17th the Sohu exclusive broadcast high-definition video. In just the past five one holidays, potato net,ugg soldes, 56 nets, PPLIVE and other web sites have appeared in the first 18 episodes of this film and television without deletion of pirated video. After received the "mobile phone" produced formal notification of Beijing Shangpin masterpiece film culture company,hogan outlet online, potatoes, 56, PPLive have removed the video piracy, but the first show room,nike tn foot locker, thunder and other pages are still the play pirated video watch and download link exists.
< p > and previous network anti piracy of civil litigation is different, the "mobile phone" Chupin have been reported to the public security organs, related investigation and evidence collection work has been from the first screening room of the domain name registration and space provider identity investigation oath to the most severe legal means of illegal acts be a slap in the face,veste barbour pas cher, copyright protection in the owner's legitimate rights and interests.
 is concerned about the film and television drama "mobile phone", the first sound of the trumpet sounded in the anti piracy campaign. The play is not in the TV station formally launched,air max 95 france, many video sites on the rapid emergence of the first 18 episodes of pirated video. At present, the film and television drama produced together with the new media copyright parties have been reported to the public security organs,adidas yeezy soldes, and launched a related investigation, evidence collection.
 earlier, another in May launched a TV drama version of "Three Kingdoms" into the whirlpool of piracy. Shanda's copyright company Shengshi Jiaoyang recently announced that combined version of "Three Kingdoms" Chupin, issuers, fulminating against several video website tort, a live demonstration of the have been notarized piracy incriminating video evidence that will continue to the legal authorities drew legal proceedings, claims 1 million yuan. Actually, as early as the end of April, the copyright legal department is to inform the way of letter statement power, but several video sites are the genuine rights statement turned a blind eye.
 at present,charm pandora outlet, excellent friends bullock is the show's exclusive digital publishers, Sohu owns the play video exclusive right to network dissemination of information. Excellent friend Pollock CEO and the chairman Shao Ding said that for the first show room what is real personal website, or relying on in some large sites of subnet (i.e. by uploading pirated video from web sites get economic benefits, at the same time as the major sites to avoid the risk of being sued for copyright infringement), the process of rights can be traced in the end. He said: This is not a common phenomenon, for the time being can not be concluded, but it will certainly be found in the end. Steal the way, the result is just to share the video with users do not know, it is difficult to understand such a difficult task. As in the TV broadcast, DVD audio and video products are not issued in the background, the original source of the outflow of these pirated video where, Shao Yiding said, now can not just guess.
< p > in view of the current is not optimistic about the actuality of the copyright protection, Sohu Video relevant responsible person said,hogan outlet online, then if there is a website and dare to defy the law of piracy piracy, will be determined by lawsuits and media supervision power to protect the legitimate rights and interests, to crack down on Infringement of the site. Senior expert analysis of a film and television company
Video anti piracy alliance and then moves to keep up with the times
Related Articls:

Vision China appointed Liu Wei as chief operating

NetEase Tencent micro-blog Sina micro-blog suddenl

Many media executives have said that Google is not a good part of the news industry, because the information page to steal the way to get headlines and content. Google is more sensitive to this comment, and has repeatedly pointed out that it increased the amount of access to news sites.
خارج شده است

این صفحه در 0.064 ثانیه 21 نمایش داده شد.