انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

حبابها همیشه قربانی هوای درون خویشند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 9 قدم ششم الانان  (دفعات بازدید: 1432 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 9 قدم ششم الانان
« : 24 ژوئیه 2015، 06:38:28 pm »

در کارکرد این قدم به چه روشی به خداوندی که درک کرده ام اعتماد میکنم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 9 قدم ششم الانان
« پاسخ #1 : 24 ژوئیه 2015، 06:46:46 pm »

در کارکرد این قدم به چه روشی به خداوندی که درک کرده ام اعتماد میکنم ؟
    دوازده قدم خلاصه شده در دعای آرامش ...، به همان روشی که در قدم 3 خداوندی که قبلا می شناختم ، خدای ترس بود ، ولی حالا درک ام از خداوند تغییر کرده و خدایم خدای عشق است ؟ و رابطه ام از روی ترس نیست . تواضع و فروتنی را تمرین میکنم . چون اگر مغرور بمانم بیماری من را هلاک خواهد کرد . سعی میکنم اعتمد کنم و کمک بگیرم .  .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • fgh902
Don't leave
« پاسخ #2 : 21 آوریل 2016، 01:31:53 am »

< p > recently, there is always disturbed by causing too much trouble,mont blanc pas cher, for some time, to write, to calm mood, is aware of the text of the pale and weak, there is always the indescribable mood or joy or sorrow, horizontal and vertical Piena are difficult to describe the personnel. But, there are also some time,scarpe hogan outlet, in addition to the text, without it. Only the text, can talk to comfort. So, just sit in the depths of time, and with a heart of temperature to bake the founder's handwriting,hogan rebel outlet, by it, send a blessing, followed by it, the pace of the wind take thought.
< p > September quietly, to see the sky, life, only in the trivial, it would rush over, like the late autumn cool call, wading. Cold days, one day, do not pull the clothes to clean up the mood, and going for a summer look, hurriedly put on the cloak of autumn. Just, so,scarpe hogan outlet, is like, like a cool wind, like aqua distant day,montblanc plume pas cher, and that a single a blooming comfortably in the cloud. Even there is such a fall of the mind.
 www.vipyl.com" net rain in charge of starting
< p > some people say, not too much force into here, just accompany you to go for a walk, after evaporate, said that extremes meet, feeling arrive thick feeling turn thin, you don't know who is under a second will retire from here, and you can't meet. I stand in the Bank of water in September, carefully consider the road meet., is still filled with moist cotton warm, I know,louboutin pas cher, no matter after how to transform the world, she is still meet the beginning appearance, in my heart long Ju.
 I have forgotten how to meet her, just remember that she spent every day with me. She approached, smiled, and put out his hands, she said to me warm words, she stayed in my life journey, to accompany me throughout the four seasons.
 is a light, cool, worry.
< p > is one day, knowing that she is the birthday of the month, in my heart, some sad, I want to own some greedy, thinking if she and I in a city the good, free time together, talk about life, share each other's happiness, sorrow shared concerns of the heart, no longer across the landscape across the distant.
This article by "
 walked so long, she's still by my side.
< p > she is living here by means of words expressing feelings by words to keep warm woman, also have a live in deep memory exists, always through the type of texture transfer all sorts of feelings. I did not participate in her past, but is willing to accompany her now and in the future, I know that some people are willing to go hand in hand,hogan outlet, and persistent don't forget, seems to be assured of believers a belief has been engraved in universal tide in the world of heart.
 let her know, here I am, even now is not warm,scarpe golden goose, not indifferent, but still I. Sad, decadent, also do not forget to promised she abandoned, independent of the network, distance, only willing to close to her cool, this life, not to leave, joys and sorrows and.
Related Articles:

Talking ab

Dream of t

The composition about 250 words

Moon night and how many people want to see and do not want to see the night, would like to see is because the moon is too pure, it is a beautiful yearning, a lot of good looking forward to. Don't want to see, because the moon quiet such as Yihong clear water, the wind gave birth to many mood ripples, acts add much without resistance to sorrow.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Sour taste
« پاسخ #3 : 05 مه 2016، 04:49:52 am »

Acid taste< br / > taste like a painting,chaussure jordan pas cher, leading us to the hundred flowers garden of dream; taste like a song, to us pushed wide door, today, I would appreciate the acid taste.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in the morning, the results released down, teacher laugh sour, our nose is sour, the teacher's words acid of our eyes sour, as if the mouth of everyone are chewing a green olive. A classmate said sadly: " alas, annoying annoying Chinese, mathematics, the exam must fail,hogan outlet online. &quot,goyard paris; " what's the use of crying, a test is not good,scarpe hogan outlet, try again next time! Is the so-called 'failure is the mother of success. " I'm talking to myself./>&nbsp,hogan roma online;   
  &nbsp,hogan outlet;         although the Chinese class at the end, but the math class hate coming. Is the teacher said the papers, then is the team long hair. Everyone is still tremble with fear he must do, bless the good! When I see the papers again, think often say, that is: the hope is bigger,tn requin pas cher, more sad.
        &nbsp,tn pas cher;   the eyes shed tears of sorrow " "!Related Articles:

At least y

Wen Yu

The nameless pink flowers in the lush pink flowers, thriving. The sun gently wrapped it, especially eye-catching. Slowly approached, carefully looked at the screen breathing, four thin wings like petals, such as silk, such as silk, like the butterfly's wings with the wind up and down, beautiful and so not true. Only this flower, a happy mood for a long time can not be calm.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Who is she
« پاسخ #4 : 08 مه 2016، 07:16:57 am »

Who is she
  &nbsp,air max pas cher;         we are friends. You always meet, at the beginning of the term, we were assigned to the a class, may be used to know, maybe I don't know her. Maybe she body have a beautiful, we soon became friends, from the beginning,goyard paris, I gradually came to understand her: she is a sense of obligation of a girl, every time I have a problem she helps me,nike tn femme pas cher, such as the use of a book,tn pas cher, shopping and so on. She is a margin of good girl,chaussure jordan pas cher, as many friends like ground of weeds,goyard prix, such as birthday, give her a house filled with gifts. She is a bold girl, her bold has reached the point of reach the peak of perfection is the enemy,hogan outlet online... We... A semester will be over, I can endure for a long time, some people say, I and her communication is a miracle, but tolerance is everything has become a miracle, maybe I'm too hypocritical....../>&nbsp,nike tn pas cher;  Related Articles:

For you

One of the

To save the drowning child and the sacrifice of college students like a magnificent beautiful poem, and those who do not blink of an eye criminals, can only be counted as the next three pirated books. The book has its own content, people have their own life. Content is full of suspense, the plot ups and downs of the book, will be a best-selling book, the general light of the book is not willing to see the book.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Know you _9
« پاسخ #5 : 12 مه 2016، 08:04:47 am »

You know< br / > you quietly leave step by step,scarpe hogan outlet, lonely figure think with you, tell you I really love you so much.. Whenever I hear Man Wenjun "understand you", it is known that maternal love is great,goyard pas cher, can not be described by words. Last month, my mother and I had a fight, not for anything else, just to say, "you know how to play."!" Yes, in my mother's eyes, I will always be a child who does not work hard. In fact, I did not play, I find on the Internet about learning materials, as long as I am a Internet,scarpe hogan outlet, my mother think I do not study hard,golden goose sneakers, but, all my efforts in her eyes are zero". I remember once, I do not have hearing aids, and now for the first two days to learn better than the first day, I take the initiative to take, I believe that I will have a great help. Unexpectedly, I went home and told his mother, said: "it should have been!" Why? Why does mother let me learn better than others? Why bring hearing aids should be? Why should I hit the highest requirements? Others in the eyes of the mother, children are good! I don't work hard, can get to it? However, remember when the political lesson, the teacher said the mother is great, we should love the mother, the teacher said that I understand a lot,air max pas cher, now I know regret, very sorry mother. My mother gave me life,basket tn requin, without her,nike tn, I would not have now, she gave me a lot of cost, too, is to repay, so, what qualifications I have asked them to do what? I don't know too satisfied, too naive, too do not understand the mother! Last night, after coming back,louboutin pas cher, the mother did not come back, while the time for mother hot dish. After her mother came back, smiled and said, thank you, baby! I really want to say to her: "I'm sorry!"Related Articles:

Love; beau

When a cla

Then he confidently put food down! When the afternoon, our beloved headmaster " " us! We put the training results to the president, the president is naturally Gebulongzui! Then, the principal is a person all know the words for a long time, when we have fast dying, the president finally scattered! Thank God! The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
GF Securities was awarded the new wealth of the fa
« پاسخ #6 : 23 مه 2016، 03:41:03 am »

,air jordan homme
< p > selection results show that GF Securities Coal Research Group (Liang, Lin Honglei) coal mining industry, second won; real estate research group (Qiang,chaussure jordan pas cher, shenaiqing, chin) won the real estate industry,tn requin pas cher, third; the transportation research group (yangzhiqing, Dong Ding) and auto industry research group (Yang Huachao,hogan roma online, Shangjun, Li Weiqing) were awarded transportation and warehousing industry in fourth place with automobiles and auto parts industry fourth place; mechanical industry research group (Shi Liang Qiu, An Qian won the machinery industry in the first four.
GF Securities won the new wealth of the fastest progress in research institutions "in the first
< p > announced the selection of the eighth session of the "new wealth best analysts, GF Securities in this is regarded for vane of investment of Chinese stock market analyst in the selection, won the" fastest progress research institutions "first name and achieved a historic breakthrough. In the five Industry Research Award. GF Securities team has become the most dazzling in the study of nova.
< p > GF Securities Research and development center responsible person Li Fenghua said after the meeting, this year,goyard soldes, GF Securities can in Award in the "best analysts of new wealth," breakthrough to obtain so many awards, institutional investors of GF Securities over the past year in the field of research definitely the biggest. This year the fastest progress in research institutions from the first year of new wealth the fastest progress in third research institutions, industry researcher and sales team also received good results. Progress, one is after the listing of the company to further increase the research on business investment, on the other hand, in recent years, the company always adhere to the value direction of research in-depth and prospective achievements.
< p > in addition,hogan outlet online, GF Securities Development Research Center of the sales team performance is very eye-catching, GF Securities Li Jingrong won the first place in the Beijing area the best sales service manager; Lu Jie also obtained good results in fourth place in the Shanghai area. GF Securities Sales team won the new wealth best sales service team ninth.
2010,nike tn pas cher, GF Securities continue to deepen the transformation of the seller in the field, and now owns a research team of more than 90 people, this elite team, vibrant,jordan pas cher, forge ahead in unity, with the results proved the strength of their own. GF Securities Vice President Dr. Zeng Hao said that the new wealth selection is to increase the seller's research investment GF Securities, hope that every member of the R & D team in the coming year will continue to go beyond their own.
 as the year's most watched analyst selection, it is understood that this year to participate in a total of 1000 new wealth analyst selection seller analysts, and 1500 institutional investors to participate in the selection of each award.
Related Articls:

Peace will

Controllin

20 of the

Last year, Qinghai gelatin to produce transcripts too horrible to look at, operating profit and net profit both fell sharply. In 2009 the company achieved operating profit of -4645.32 million, down 183.71% over the same period last year, net profit of -1742 million, representing a decrease of 227.14% over the same period last year. Although the results of this year to enable the company to avoid the fate of being ST, but still not optimistic.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388

Jia Yueting on the "financial" reporter said that no matter how the middle of the process,hogan sito ufficiale, from the venture so far, his goal is always to do something really change the world.
 weakness< p > earnings display, 2014 half LETV 29.39 billion yuan of revenue have 17.11 billion yuan from the terminal sales, but the main production and sales of intelligent terminal products depending on the net company -- as the cause of new music, but a loss of 1.76 billion yuan. Over the same period, the music network terminal costs amounted to 1 billion 700 million yuan, an increase of up to 2862%, accounting for 68.3% of the total operating costs.
 Jia Yueting on the "financial" reporter said that this is a strategic loss, music, as in the TV business for three years is not allowed to profit,tn pas cher, even if the profit will be re invested in R & D and hardware updates. Music television has always been to industry of less than 500 yuan / the price of on sale. Yueting hope fast on the amount, our sales targets for this year's super TV is 150 million units, next year's expected is 3-4 million, annual is 781 000000 >
Under the < p > but in state press and publishing administration of radio, film and television (hereinafter referred to as the State Administration of Radio Film and television) a Road ban,christian louboutin pas cher, false start, as the music mode is undergoing the test.
10 on July 17 away from China, more than four months LETV (300104), founder and CEO of Yueting, in a telephone interview to Caijing reporter reiterated his ideal: we hope that the global Internet companies to make the video set up to our platform. Our platform + terminal + content + application model will also be a global replication.
 and in the United States listed Youku, Sohu, thunder,nmd runner pas cher, music, as a purely domestic Internet video companies,hogan outlet online, in August 2010 on the domestic gem listed. But it has always had the ambition of subversion,hogan outlet, from the video, TV and TV stations to the overseas market.
 even put aside the policy factors, only from the perspective of business operations, the music, as also encountered a development bottleneck.
 original title: music as a bottleneck
 is a short break through policy, make LETV embarked on a rapid expansion, four out of the road. After being pulled back to the reality of SARFT, music as the need to re position themselves, and face the competition in front of risk and risk management
 "finance" reporter He Shulong / Wen Song Wei
< p > Music Network this year three of the Quarterly Bulletin cited this risk: the fierce competition in the field of intelligent TV, resulting in technology innovation and product update risk; line video enterprises start to build their own brand, resulting in business model innovation risk; more and more strict internet video license control,goyard soldes, resulting in the risk of regulatory policy.
Music as the hardware + content operation mode in the case of the bottleneck CNTV executives said to avoid the music as the music as the music as the music as TV
 business model
 many accept the financial reporter interviewed by the network insiders such evaluation of their own boss: Jia always sell tomorrow, sell the future. He hopes that he is outside the innovation ability of geeks,tn femme pas cher, risk-taking entrepreneurs.
Related Articls:

Facebook e

LCD panel manufacturers were fined $

In China's relatively backward economic development in the central and western regions, mutual insurance is more display space? In addition, the "daily economic news" reporter noted that with the rise of Internet plus tide, some organizations and individuals started through the Internet channel initiated the establishment of mutual insurance organization, this model innovation will be the development of mutual insurance form what kind of impact?
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
The words that make people happy
« پاسخ #8 : 28 مه 2016، 08:38:06 am »

holding a kitchen knife cut wire, along with a lightning spark.
 lose self-control, pain can not take care of themselves, the results can not himself, not to the happiness.
< p > with lower sun,hogan outlet, red blood, water a glorious eyes wide light, from the ocean marginal stretch out red cloud in the sky, full gold sea wave, red like a boiling furnace of molten steel, gushing out, Jin Guangyao eyes.
 no matter what the weather,tenis asics masculino, always remember to bring your own sunshine. No matter what happened, remember the heart is full of happy fairy tale
The words that make people happy
 like a person, is together very happy; love a person, even if not happy, also want to be together.
 in the morning, the sun is like a just out of the new daughter-in-law, shyly revealing half a face.

Miss
< p > a wounded beast, it can run to a cave to hide, then lick their wounds, adhere to their own, but once be attentive, it can not stand.
 when I thought I could save the whole world grow up, grow up only to find the whole world can not save me.
 hip hop Blues spirit to live a life like erhu.
 makes people happy words:
 if we are children, they can stay in the same time, sit together while listening to those who never get old.
 night secretly opened the flower, but allows the day to get.
 ostrich happiness, only a pile of sand.
 the sun slowly through the clouds, exposing the already flushed face, like a shy little girl looked around the earth.
< p > every day you have the opportunity and a lot of people brush past,nike tn pas cher, some people may will become your friend or confidant, so I never give up any opportunity to friction. Sometimes I get him head broken and bleeding! Happy on the line.
 I was a spoony seed,air max pas cher, the results under the rain,ray ban wayfarer outlet, drowned.
 I can't choose the best,tn homme pas cher, the best chooses me.
 the sun, its exceptionally light is ejected from the treetops, the clouds dyed color,hogan outlet, the colour of blood castle.
 the sun through the gap between the leaves, through early fog, a plume on the campus.     
 hand pockets, who do not love.
,hogan outlet

wound like me, is a stubborn child, refused to heal, because the heart is warm and humid place, suitable for any thing.
 Zhu Geliang didn't take out before the soldier ah, you work with what I have experienced.
 you happy, there are too many people can share with you, not necessarily a lover. If the days are happy, he is also very good, but sad, but not a lot of people can share with you.
Related Articles:

Those who are still clear - s

Mother's happiness

Say the mood of a word classic quotations

However, losing the integrity of the shadow is like a ghost in general with me, make me depressed. At this time, I accidentally read a quote from Tagore: "if you shed tears when you miss the sun, you also miss the stars." Suddenly, I understand such a truth: miss the sun can enjoy the stars, green is the harvest to lose, lost without sorrow, childish, we entered the mature.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Maternal love _1116
« پاسخ #9 : 03 ژوئن 2016، 09:13:36 pm »

out of the window, rain trickling, washed with pine and the earth. I quietly sitting in desk, for a long time staring at writing on the painting: a mother and a child go side by side together, mother with an umbrella, the child covered tightly, his right arm was wet with rain. Looking at,tn pas cher, I seem to think that the mother is my mother, and that child is me. My mother is not tall, appearance is not breathtaking,air jordan pas cher, but she in my eyes is as tall,tn requin pas cher, mother of my meticulous care,hogan outlet, let me forever in the heart.
< p > remember in the fourth grade, on a Sunday,golden goose outlet, the students asked me to school to rehearse the play, I accidentally from the stairs fall down, breaking his ankle, a thick layer of plaster.
Motherly love
< p > then live in my house there is no elevator to the sixth floor, mother every day the on my back, because I too fat, it's winter, plus a leg in plaster, often the mother tired sweating profusely, but she did not a word of complaint. When I saw my mother breathless,louboutin soldes, always can not help but ask: "Mom, you are not tired?" My mother always said with a smile: "not tired, not tired, this pain is not what!" I knew it. In fact, my mother is very tired, but in order not to let me worry, rest and recuperation, told the the well intentioned lies, she did not know, she said this will only make me more guilty.
< br / > now, thinking back on this thing, I think very ashamed, because my mother to I suffered a lot, but I will to some things and talk back to her. Upset her. Until today, I truly understand a great motherly love, motherly love and selfless. I want to the world's mother said: "Mom, you were laborious!"
 maternal love
< p > when my wound recovered completely, go to school,hogan outlet, mother's face showing childhood sweet smile, I turned around and looked at her mother, at this time, I was surprised to find, in the mother's hair more a few,hogan sito ufficiale, "silver", with a few wrinkles also quietly climbed on her eyes, mother looked at me in the slightest subtle changes, the tears unexpectedly did not listen to flow down.
Related Articles:

On praise (Praise On)

No more than five alien tail

Water _111

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

این صفحه در 0.132 ثانیه 23 نمایش داده شد.