انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق، دليلي براي وجود اثبات خداوند است.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 4 قدم ششم  (دفعات بازدید: 917 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 4 قدم ششم
« : 24 ژوئیه 2015، 05:56:19 pm »

آیا به خوبی مفهوم آمادگی را درک کرده ام ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 4 قدم ششم
« پاسخ #1 : 24 ژوئیه 2015، 06:03:43 pm »

آیا به خوبی مفهوم آمادگی را درک کرده ام ؟
     شروع آمادگی من از قدم 2 بود، وقتی که روشن بین شدم و عجزم را و خودمحوریم را پذیرفتم .
    قدم ششم تسلیم من برای رها کردن خودمخوری است . آگاهی و شناخت نواقصم و تمایل برای عملکرد درست آن است .
    آمادگی برای من انجاست که می بینم نواقصم برایم مشکل ساز شده ، منو خسته کرده و تمایل ندارم از آنها استفاده کنم . آمادگی برای من این است که قدمهای قبلی را درست برداشته و روی ترسهایم کار کرده باشم ، و ایمانم را به اندازه کافی تقویت کنم تا بتوانم عاجزانه از خداوند کمک بگیرم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr904
The moon composition 600 words _4
« پاسخ #2 : 05 آوریل 2016، 10:49:15 am »

she will be the second earth, the second life boat.
 her charm of its large, rich resource reserves, helium can supply the power of the earth,hogan outlet, in her body to find signs of life, the future may save the whole human......
< p > haoyueqianli was clear as a mirror, no wonder those literati intoxicated, issued a "curtain of cloud to make profit received the Xiao Han, silverside silent jade plate" chant it!
 she is beautiful, bright, pure avatar.
< p > she in the hearts of the people has a an important position, but also spread Xu many more fantastic deepening: moon,goyard prix, cutting GUI Wu Gang...... Has the Moon Palace,scarpe hogan uomo, rabbit, laurel, said. She always has a pure, sacred place.
< p > she is the universe in a leaf boat,sac goyard pas cher, she is earth's nearest neighbor, she has the mystery of the ever-changing, she is the moon, very beautiful and mysterious thousands of her.
 she is a thief, but she has her own charm.
 mid autumn moon round and round, it is my heart -- a bright pearl of pure angel!
 the moon
 the first concern about the moon, it is from the mother kind of talk. A flashing light stars forever. Always like singing it: "the stars twinkle......" Every beautiful night sky, Lonestar autumn night, mother told me that there will have the moon in laurel, >
< p > she is a thief, dull she at night for our lighting, but she stole the sun light to enrich themselves, radiation transfer of light, let people give her praise, give her position, give her glory.
 looking up at the sky, there are two of the largest luminous objects, one for the moon, one for the sun. But the moon, in addition to the night, for all of our life, what can happen?
 she was covered with a layer of mystery,chaussure nike tn, guessing, not to wear.
 she is a thief. She steals the earth's gravity. Although she is beautiful, but it is stolen, not glorious, is hypocritical.
 she has her own charm, but also the beauty of the stolen.
< p > her around the earth's rotation, rotation, seems to be a scholar who guarded the king, her day and night to rotate, in night tireless for our lighting seems to be a lamp enormous lights, radiation is very bright moonlight......
 she has long been recognized,golden goose saldi, but she is a thief.
 tonight is fifteen. Can't sleep, leaning on the balcony to see the moon......
 in the eyes of men of literature and writing she is graceful and colorful. Sometimes "according to the moon between pine, clear spring stone upper" noble; sometimes "loose tiers and thousands of emerald, the point on a single pearl charming; sometimes" moon out of the mountains, between the boundless sea of clouds "mystery. She is a vast expanse of the universe is a bright star, she sometimes like a jade plate, sometimes as jade hook, changeable, it is is guessing. She is the neighbor of the earth, and may become the second "cradle of life""......
 fifteen of the moon
Related Articles:

Test the t

Twenty years later returned to the hometown composition 350

What the t

Mount Longhu is located in the territory of Jiangxi city of Yingtan Province, Guixi, 20 km away from Yingtan city. Is the AAAA level scenic spots in china. Chinese is the birthplace of Taoism, the national key scenic spots. The scenic area of 200 square kilometers. Has a long history of the Taoist culture, the unique characteristics of the Danshan water and cultural landscape "ruin".
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Persistent pursuit
« پاسخ #3 : 25 آوریل 2016، 02:49:11 am »

Persistent pursuit< br / > pursuit is a kind of spirit, it is a matter of the will, it can enable us to more practical in life on the road go forward, when we encounter difficulties,scarpe hogan uomo, it can tell me stronger.
< br / > there is a bird called the thorn birds, it from birth have an ideal, fly to the thorn bush has one of the highest branch on, let the thorn ruthlessly pierced his chest. Sing's life in the most miserable but beautiful song. To this ideal,goyard pas cher. It into action, at the last moment of his life to sing the beautiful,sca goyard pas cher, sad song, hence the name: the thorn birds. Although, this ideal can not be understood, but if we have the will to pursue like it, then we are far away from the ideal?
< br / > GU Jingwei birds, according to legend of Emperor Yan, female,goyard paris, because in the East China Sea to swim, unfortunately drowned. Often the title of the Western Hills of wood to fill the East China Sea, this is the legend of Jingwei and persistent in the life goal of a spirit of the typical. For the sake of our career and life, we should always stick to rigid, perhaps there are late harvest early, big and small, but we stick to dedicated itself is a great harvest of life.
< br / > Beethoven grew up living in a poor family, but he was very fond of music, so he in my spare time playing music, grow up, Beethoven really become the musicians, but unfortunately is: have entered middle age he became deaf, which to the musician is a terrible thing ah, but his ideal: to create the Ninth Symphony, not realize it, he in the pursuit of the ideal, with mouth nursed stick touched the keys to feel the sound, in order to pursue, he paid a great effort, finally, the Ninth Symphony was born.
< br / > pursuit can make oneself no longer bow to difficulties, the pursuit of every moment will remind us, for our brilliant tomorrow, to pursue their own ideals.
&lt,scarpe hogan outlet; br / > life, a fall of vegetation, is a very short period of time, then I want to ask: who exactly to what live? Life is not a spirit of dedication?
< br / > persistence is such a diligent and trek, indifferent state of mind, a rigid ethos and a steeply Chihiro, Epictetus moral integrity.
 is the persistent &quot,scarpe hogan outlet;insist Aoyama do not relax, Seoul, Southeast wind". Attachment is a stick, in the face of an avalanche of temptation, such as anchorage like strong and steady,hogan olympia outlet, steady glance right and left, drifting mind; attachment is immersed is attention, is preoccupied with single-minded pursuit, exploration, perseverance and tireless pursuit; is the persistent enthusiasm, is a deep attachment. Attachment is given to pay, is fully physical and mental pursuit.
 dedicated not only the need to survive,scarpe hogan outlet, but also spiritual needs. People can not live withoutRelated Articles:

Inspirational books recommended the postman Fred

His youth,

Five one 2015 labor day to the customer's blessing

After marriage, all of their possessions just $3500 wife's dowry. A period of time, his salary can not even pay fee and buy milk and baby diapers. Later, his wife put the dowry money out, let him open a cattle slaughter workshop in the town, specialty beef.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Deep sea adventure after 7 years of filming the sh
« پاسخ #4 : 15 مه 2016، 04:15:12 am »

Poster (source: picture)
 director: Jacques - Marcus Tuoli starring Marion - Claudia type: documentary
< p > the deep-sea hunts "stereo images are pre photographing,hogan rebel outlet, director Jacques Cousteau Tuoli and from 26 different countries expedition used 7 years traveling around the earth, across 25 countries, more than 1500 hours of water shot.
< p > the deep-sea hunts "is this summer only 3D movies, by French director Jacques Cousteau Tuoli when 7 of the years filming,hogan sito ufficiale, panorama of the mix of marine organisms,hogan sito ufficiale, all of the screen all the water 3D HD camera shooting is completed. Film with a turtle in the sea journey as a clue, slowly opened the beautiful and mysterious veil of Ocean: colorful coral reefs,hogan sito ufficiale, dank,hogan sito ufficiale, kelp forest, endless undersea desert,goyard prix, like a gentleman of Pacific rays, beautiful charming hexabranchus sanguineus,hogan outlet online, crystal translucent leafy sea dragons... These amazing wonderful scenery and rare exotic sea creatures, in the film have appeared one by one,scarpe hogan outlet, fresh and fun, very suitable for the whole family to watch.
"Deep sea adventure" after 7 years of filming the show the real world of the sea
Related Articls:

epic story

Tian Zhuangzhuang hunt guest

- hot friends

Wrote: "today is really experience the precious experience, almost 10 years do not take public transportation!" She also stressed, must give his seat to the elderly people. But this article in words but recruited the Korean netizens dislike, many people said "every day we go to work by bus, the bus has to be proud of what?"
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Brother -- scholar in the lower berth
« پاسخ #5 : 15 مه 2016، 08:07:29 pm »

he sleep in my bunk for three years. While others were asleep, I listened to the radio at midnight,hogan sito ufficiale, and he chewed the instant noodles. Prudent and generous, calm and cautious, not in the ears of dirt, eyes can not be sand. I just leave Vigny. < br / > < br / > in front of the others he always serious look, in front of the brothers he has Cute Naughty side. I remember he used to measure very wide, others complain to complain, he always slowly calmly said: can understand well. Make you smile not. With the growth of the age, more and more people is attributed to calm, and he, on the contrary, for the society of some injustice and dark Hengmeilengdui,hogan interactive outlet, he by a two ear not smell out of the window scholar, gradually become a handheld spear and dagger warrior, into a social conscience. < br / > < br / > I don't know an unambitious count is fallen, if so, really don't know today's young people, how much is still in progress. The acceleration of the pace of social, stimulation of the commodity economy, western philosophy of erosion and so on a series of impact people's thinking in a test of our, said it was the era of progress must go through labor pains,hogan outlet online, I hope tomorrow is sunny. We usually don't have much contact, but the key moment must be the heart. There is friend said a few words, I always remember: a long and arduous journey every constantly is the letter letters,nmd runner homme pas cher, hardships resistance continuously is the sound of a greeting,tn pas cher, affection, Boya sub period also non matching, the CIA, love to the depths of no measurement. < br / > < br / > years leisurely, in the past such as yesterday, a lot of people into the life, a lot of people and fade out of our sight. Still remember the Pooh A Dialogue: < br / > < br / > seeing to the college entrance examination, in the class atmosphere is more and more impetuous. " I complain. < br / > < br / > "clear self-cleaning, turbid turbid, static self static and chaos from random, why care about other people's actions, as long as your heart target ideal is not on the line." He replied.  "I don't know,hogan outlet, we'll consider not too late. Brother, a man's life is not as long as you want, is not as bad as you think." < br / > < br / > Yes, the person's life, have also rushed to hurry, Jiacaiwanguan, but three meals a day; farmland 1000 ares, but the night lying one seat. Days of impermanence, shishinanliao, Life is but a dream. several approaches.  "on the channel,golden goose outlet, what do you think of it?" He asked me.  "idea is a lot of ah, the dream does not come true in the dream before?"  "HISTEP to see far,air max pas cher, only the pursuit of a dream. The ancients said the old business, but I think the eyes under lower."  > "it
Brother -- scholar in the lower berth
Related Articles:

The lone s

Blank fate

Her ex boyfriend is her brother in college students was good, excellent grades, poor family. The headmaster saw this boy looking for daochamen son-in-law. The boy was in a dilemma for her sake. Hi! Who ties unties, then plum personally for his decisions, advised him to choose the best, be at ease go, she will always bless him.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Love 33 years is not afraid of ASUS EeePC1215B let confidence everywhere
« پاسخ #6 : 02 ژوئن 2016، 02:05:06 am »

< p > appearance, ASUS EeePC1215B streamline the appearance of light, thin body, is still the continuation of ASUS Seashell classic design philosophy, the heritage of the 1215 series of classic four-color titanium silver,air max pas cher, red, matte black and bright surface is black, sweet and generous color design, low-key luxury quality. The whole machine uses 12 inches LED HD backlight screen, support 1366x768 resolution effect. At the same time, accompanied by the APU listed, ASUS Eee1215B pound also will launch new Plaid red lines, fade and dissolve the plaid appearance brings brand-new visual experience, highlight the you don't like the color of life.
Love 33 years is not afraid of ASUS EeePC1215B let confidence everywhere
< p > with the brokenhearted 33 days aggressively, and how to troubleshoot the after the breakup of the lonely and helpless, heavy tree self-confident mind become nowadays young ethnic hot topic. However, even if you not lovelorn is not occasionally feel lonely, now recommend to you alone the world good friend,hogan outlet, stylish appearance, carrying convenient and practical ultra-thin notebooks, ASUS EeePC1215B, ASUS EEE PC 1215B is the first equipped with APU processor 12 inch eeepc. The APU excellent graphics processing performance can bring a smoother experience. At the same time only,air max femme pas cher, the power it has a longer life time,hogan outlet online, let you at any time to surf the Internet, listen to music, watching movies,air max homme pas cher, playing games, let the lonely world wonderful up,hogan outlet, even if lovelorn 33 years is not afraid.
 ASUS 121> EeePC
< p > configuration, ASUS eeepc 1215B collocation new amd APU e-350, c-50 dual core processor, built-in AMD radeon HD6310/HD6250 core, high-speed DDR3 memory, 320GB/500GB HDD Hard disk storage and the ability to run very good, can bring you infinite smooth experience. This notebook uses the exclusive SHE power management program, the maximum power saving 15%, auxiliary APU processor, with 7.5 hours of long endurance, no longer need to worry about the problem of charging. In addition, it is worth said that one thing in this paragraph notebook computer built the latest 802.11n Wireless Networks, support for Bluetooth 3.0 + HS, HDMI output function,hogan outlet online, can at any time using a variety of ways to connect to the network. To watch HD movies, entertainment and leisure is a good partner.
 on the other hand, the notebook keyboard for keyboard design fashion, comfortable operation. Built in 300 thousand pixel camera, support for Bluetooth V3.0+HS*1 module. Interface, a VGA interface, three USB 2.0 interface, a LAN RJ-45 interface,golden goose outlet, an HDMI port, two audio jack (headphone / microphone) support, a card reader: SD / SDHC / SDXC/ MMC, can achieve a variety of functions and docking.
Related Articls:

Zhang Zhaoyang Sohu micro-blo

WeChat and easecredit have st

Micro-blog

Since the start, VANCL always maintain a healthy and rapid pace of development. Currently a single daily VANCL about 50 thousand, average daily sales of more than 100 thousand. World famous accounting firm Deloitte audit said: over the past three years, VANCL was one of the fastest growing brand in the Asia Pacific region, the annual compound growth rate as high as 29700%.
خارج شده است

این صفحه در 0.218 ثانیه 20 نمایش داده شد.