سوال 2 قدم ششم ...

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خداوندا آرامشي عطا كن تا بپذيرم آنچه را كه نمي توانم تغيير دهم ،شهامتي كه تغيير دهم آنچه را كه مي توانم و دانشي كه تفاوت آن دو را بدانم. مرا عقلي ده كه تفاوت ميان توانايي و ناتواني را تشخيص دهم و فهمي كه متوقع نباشم دنيا و مردمان آن طبق خواسته هاي من عمل كنند.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 2 قدم ششم ...  (دفعات بازدید: 1438 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 2 قدم ششم ...
« : 17 ژوئیه 2015، 11:34:31 pm »

از راهنما و دوستان الانانی که  قدم ششم را کار کرده چه چیزی اموخته ام ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 2 قدم ششم ...
« پاسخ #1 : 17 ژوئیه 2015، 11:40:02 pm »

از راهنما و دوستان الانانی که  قدم ششم را کار کرده چه چیزی اموخته ام ؟
   یاد گرفتم تسلیم باشم ، صبور و روشن بین باشم .. امید به بهبودی را یاد گرفتم . در مشارکتهای صادقانه شان از خسارتهایی که با نواقص زده بودند منو اگاه کردند . اقرار به عجز در برابر نواقص را ازشون یاد گرفتم .   
« آخرين ويرايش: 17 ژوئیه 2015، 11:41:12 pm توسط sedighe »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr307
Write the composition of famous hometown celebriti
« پاسخ #2 : 02 آوریل 2016، 05:10:17 am »

one: my hometown celebrity
 refers to Jiexiu, you will think of the famous national push it!
 he's not a "back door", and he's hard working.
< p > in the spring and Autumn period, Xian Gong died, his sons for the throne and lead to civil strife, offering the public the second Chonger was forced to flee the country. At that time, follow his courtiers, due to days of trek fled, suffering from cold and hunger, dead dead, scattered scattered, depleted, only push the pion, Zhao Cui, Huyan etc. courtiers attendants guarding him,air max pas cher, beginning from the left and right sides. A, fled to sheep (now Hongdong county), scorch, the vast wilderness without village no shop no figure, refugees from the team, Renkunmafa, one thirsty, hungry, had to stop to have a rest. Mention Jiexiu, you will think of the famous national push it!
< p > in the spring and Autumn period, Xian Gong died, his sons for the throne and lead to civil strife, offering the public the second Chonger was forced to flee the country. At that time, follow his courtiers, due to days of trek fled,nike tn pas cher, suffering from cold and hunger, dead dead, scattered scattered, depleted, only push the pion, Zhao Cui, Huyan etc. courtiers attendants guarding him, beginning from the left and right sides. A, fled to sheep (now Hongdong county), scorch, the vast wilderness without village no shop no figure, refugees from the team, Renkunmafa, one thirsty,sca goyard pas cher, hungry,golden goose outlet, had to stop to have a rest. Chonger remembered past in the palace as delicacies, now even the bread and water, there's no place can be found, could not help but repeatedly lamented, tearful. The courtiers, see Master Chonger so hungry, sad, painful appearance, is very anxious, in the four boundless also seek food and prey, rush about for a long time but one empty handed and return, nothing. Muon push to see master to be hungry and tired torture was going to faint, sad heart, quietly to avoid the crowd, took out a knife and in his body cut a block >
 article two: Hometown celebrity
 my hometown celebrities can be more, there are Li Yuanchao, Zhou Enlai, Zheng Zhaocai, Jiang Zhiping, Wu Qiang...... But the most famous one is Zhou Enlai. He was a prime minister, his grey hair, thick black eyebrows, kind eyes, warm smile, so I feel very intimate.
< p > Premier Zhou kid can be diligent, there is one day, Premier Zhou with Chen mother to a journey is distant relatives, back when it was already midnight. Tired the dust along the way,hogan sito ufficiale, young Premier Zhou has been exhausted, yawns, upper and lower eyelids straight fight, he still to adhere to practice after 100 characters to rest. Chen mother distressed way: "tomorrow to write it again." Premier Zhou hurriedly said: "what day do!" He hastily buried his head in the cold water, all of a sudden the "sleepy" away,golden goose saldi, more sober mind. When 100 words finished, Chen mother took over the pen: this down, go to sleep." Premier Zhou careful reading before the ink is dry 100 characters, wrinkly the eyebrows seriously said: "old Mom, this two word writing crooked." And then wrote the two words several times, until satisfied.
 Zhou this spirit is worth us to study.
Related Articles:

Deceive th

Travel Hefangjie Street Hangzhou composition

Spring of primary school students

Window, cold and deciduous accompany; windows, a little cold wind blowing in the window; I was giving my skin rub resistance to desiccation and burst out. Suddenly saw a middle-aged woman downstairs, in the cold wind.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
But saw the Philippines has returned home
« پاسخ #3 : 11 آوریل 2016، 01:39:20 pm »

The HTML template saw Mayfair has returned home< br / > saw Phyl has to go back to the house and called love plot, you can also love small plot as the title; at the side of the Mediterranean, a beautiful city named Myitk. In this city full of olive trees in subtropical small town,scarpe hogan outlet, there are two young people who grew up together. The girl named Phyl, young man named Sean. They are neighbors from the urine, after graduating from the University of the same company, the relationship was very good. Everyone thought they were a couple, they only know it is just a good friend. One day, suddenly Phyl said to Sean, I decided to brave, in the eyes of God that peter,converse all star! Sean one Leng, then laughed, almost in the hands of the cup to play with. Peter is the deputy general manager of the Sales Department of the company, really good. However,nike tn pas cher, only the public relations department of Keri Tina in his eyes. The appearance and wisdom, which is Phyl her opponent,nike tn pas cher? Phyl seems undaunted, confidently told Sean: if we really are good friends, you must help me. Sean reluctantly nodded. Sean is Pete's driver, in order to help implement Phyl's love plan, work whenever Pete, Shawn will excuse to Phyl belt. Along the way, nongzhuangyanma Phyl kept flirting with Peter, put Sean as an outsider. A few days later,hogan sito ufficiale, Phil Sean patted the shoulder: you really powerful, if Peter and I do succeed, you and Anna thing is on me. Anna Sean had a crush on a girl, she went to france. Sean smiled, not seriously. An unintentional, Sean, Phyl pursuit of the white horse prince still courting CHLITINA, he invited her to go to the movies, but was denied the. Two hours later, the movie tickets to Phyl's hands, she was happy like a bird hopping around. She put her arms around Sean's neck and said: Peter active about my movies, this is not to accept my premonition? Sean said: mystifying maybe Keri Tina not to vote. Phyl suddenly dim: not so miserable? No, I have to get Peter in the palm of my hand. That night, Phyl, wearing a sexy backless, dressed as a demon out of the door. Moon climbed up the branches, empty room only Sean, TV clutter to broadcast advertising, Phyl hasn't come back yet he and Phyl shared in the same apartment,hogan sito ufficiale. Looking at the shelf of the CD,hogan outlet online, Sean can not help but sigh: Although he and Phyl never too far away from each other, even tacit agreement to like the same types of books and music, but two people is the lack of a bit of catalyst, no way to become a lover. It was late, Phyl had not come back, is this silly girl really want to sacrifice Pete? Xiao Enmang stood up, the original Phyl mother please before him, to take care of her daughter, a heavy responsibility, he can not sit idly by and watch. Xiao Enchong went to the cinema, but the movie already. Sean and shake off a stars and lost back, looked up and saw Phyl had come home, sleep sweet, was full of happy smile on the face,hogan outlet. Sean suddenly a nameless fire complain that, jealousy, sorrow and grief and remorse taste a variety of jammed cored (lovelorn sad article) head, let him for a long time back, but God come, how to return a responsibility? And he would like to dig his nose in front of him.Related Articles:

I want to be with you from the freshness to the se

Her husband is busy today.

For your future.

Inexplicable loss, nameless fear, let me feel very confused. Do not know when to start, suddenly feel am I what a lot of problems hobbling around, sometimes pressed suffocatively come. I do not complain, because I know that this is only a part of the growth, there will be more such setbacks in the future? You can't throw in the towel. I'm going to look forward.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Love in beauty
« پاسخ #4 : 06 مه 2016، 09:21:23 pm »

old door removed, these two days to the new portal,hogan outlet, is a big beauty hundred-percent. This really should be the words ah, "thousands of miles to meet his fate, a sister Lin fall from the sky", his almost 30 years old at not a favorite object, at the sight of the beauty and the feeling of electric shock,goyard soldes, it seems like deja vu.
 I have some intoxicated,air jordan homme, encourage beauty said: "don't mention it, we are on, what you say." "Oh, so, I work on a topic recently, use laser to treat myopia......"
< p > our current excited dancing, saw her touch a mobile phone, dialed a number, then directed the phone shouting opened: "husband, tell you a day of good news! I find volunteers, and I live in the door, is a man of high myopia!"
 help beauty put things into the home, beauty said: "if you don't hurry, just sit down and drink slobber, I just want to ask you something." Hey, I was delighted, and sat down on the sofa. Took the beauty handed over the water, I asked: "how do you live alone, the family?" "Oh,air max pas cher, I just apply to the hospital department of Ophthalmology work here, everyone in the family in the field." The beauty and beauty found a chat, now the eye frequently look at me, what seems to be the special words to say.
 see the beauty from the outside back,golden goose scarpe donna, I deliberately went up to say hello. I found the beauty seemed to care for me, she gave me a strange look on his face,scarpe hogan olympia, there was still a trace of surprise. Home from work yesterday, just in the corridor to meet beauty. Saw the people bags, I deliberately pretended like a casual approached him and said, "well, what a coincidence, I also upstairs. May I help you with it." Beauty without demur.
 Oh,golden goose outlet, really clever beauty ah, look at me wearing glasses, on related topics, which is a common language. I am happy to guess that he joked: "you do not want to give me a cure for myopia, right? I have been near sighted for over 10 years!" "So, are you interested? That is very good,hogan sito ufficiale, we treat are some middle school students, have not tried an adult." Beauty surprised to shout, I have an infection, full of silently conveyed tenderness: "I am willing to be your test."
Related Articles:

You said, happiness in the end where

Fell in love with you, I completely lost.

Happy pain

But the five years I most of the time consumption in wonderful raising baby, eat and drink Lazard sleep, even growth and education, etc., is certainly expends painstaking effort. Always think so, to see their own children, although very tired, but it was worth it, I desire she grew up in my scientific parenting, don't ask her for the future how prominent, but beg without regret my duty to her growth.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Love is still, the love deeply buried
« پاسخ #5 : 17 مه 2016، 02:40:34 am »

through the moonlight of melancholy, the Tang and song Yuli made a The end of life. Love is still, always love deeply buried!  < br / > I say you are the world's most beautiful day in April, is yellow,air jordan pas cher, blowing up the peach, pear flower in the breeze, the swallow twitters, Yinggehai mildly, unconsciously spit fragrance,hogan rebel outlet, drunk eyes,louboutin pas cher, depict the Huaqiao water, careful listening leaves salsa, fall a florid red words, spectrum a song the moon Trinidad send Acacia, crooning a dream the flower falls to know how much,scarpe hogan outlet, a the end of time. How far is forever?  if the situation is still, always, is a meet, never forget. Never forget, never forget. No one believe the promises, there is a love called letting go, it's called deep connotation. I choose buried deep rooted in the heart, know not deliberately, not insist, then put love into the passages of the melody, spring dance after Tang Feng's gossamer song,scarpe hogan olympia, the autumn cloud wet wipe the rain song Dielianhua.  if the situation is still, always,scarpe hogan outlet, is not to be hurt. The world is not always the only,sca goyard pas cher, but not everyone can become the one and only, the legend of the world. You are the one and only, I will become the world's legend. I to the song Tang wind rain Xu a Dilaotianhuang, removed in the south of the Yangtze River in the misty rain, fiddle with the strings, sorrow clove empty node in the rain should be and Weicheng Qu, stay Shen garden, hairpin problem que fold Hongying. Dreamy fine strands, butterflies are also from the overture curl, add a poetic masterpiece through the ages.  if the situation is still, always, is good! The world is not complete forever, a second solution with acupuncture, but to life. I have seen the scenery there is a lot of, but only a pair of cool breeze Dutch rhyme used in the atrium, that is a boy, opened the flower of the pupil,air max 95 france, the blue lotus leaf with a drop of dew, like a little wind, such as water, step by step, flowered, strands of breeze fairies and contented.
Love is still, the love deeply buried
Related Articles:

Is such an

Change a perspective to see l

Inspirational motto classic s

We got out of the car, looked like a farmer also with us together under the car, I heard that we're going to the Baita, hurriedly to us said: "his surname to tower construction, to see and follow me to be, joking said to us, and now look at is not received tickets." The construction workers to us said that this tower is called the door Yi tower, built in the late Yuan Dynasty and early Ming Dynasty, but for years, the county built a defense plant.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451

"this is a major shareholder of the reduction of the body of a customized asset management plan." A securities analyst told reporters, because the market has been very sensitive to major shareholders holdings,golden goose mid star, so now the way to reduce significantly more and more 'smart'."
< p > plan shows that the holdings to directors,hogan outlet, supervisors and senior executives and subordinate subsidiary management team personnel 79,air max femme pas cher, the holdings of shares to 11.9 million shares; also involve other holdings of accounting personnel 107,hogan outlet online, holdings of shares for 2022 million shares; in addition to future talent reservation 288 million shares, three points total of 3500 million shares.
< p > announcement shows at the same time, June 17, Wolong holding, the controlling shareholder of the company intends to through exchange bulk trading system to not more than 6.5 yuan / share holdings held by the company of 35 million shares and companies together accounted for 3.15% of the total share capital issued; this part of the reduction of shares held by the information tube plan disk access.
< br / > the controlling shareholder of the company performance growth target to 2014, 2015 sales revenue,christian louboutin pas cher, net profit grew 20%, the holdings of personnel will be based on performance targets reach and its different evaluation coefficient obtained different income distribution and protection.
Wolong electric customized information management plan to encourage the management of the management of the Wolong custom
< p > Wolong Electric today issued a public notice said that the company's controlling shareholder Wolong holding group commissioned by the fund management companies set up "the League of nations - Wolong - flexible configuration of the No. 1 asset management plan (flexible 1"),hogan outlet online, part of the company's directors, supervisors and senior managers and key personnel for the information management plan of the beneficiary. Controlling shareholders to provide security for the company to provide security for financing,nike tn soldes, to encourage voluntary, legal, compliance based on the management plan through the purchase or holdings of shares of the company.
< p > it is understood, flexible 1 in principle only trading stocks,saldi golden goose, after the completion of the stock buying lock two years, lock period agreement in addition to the special case of outside, the holdings of personnel shall not be required to withdraw or assignment; after the expiration of the lock, the flexible 1 will within 6 months to properly complete the liquidation, the holdings of income distribution.
Related Articls:

In the continuous reduction o

-ST Wu pan B chairman refused

CPIC prefe

And in more than a month today, St Societe Generale disclosure of annual report, the company not only magical losses, to the SSE submitted the application application for revocation of delisting risk warning. St Societe Generale can in a very short period of time occurrence such a reversal of the results, the reason is that actual control person will own gifts of assets of listed companies, completed a "blood type rescue.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
No. 1, said WAL-MART has never asked for holding
« پاسخ #7 : 26 مه 2016، 02:38:15 pm »

No. 1,chaussure air jordan pas cher, said WAL-MART has never asked for holding
< p > report from our correspondent (reporter Hu) following last week's world headquarters of Wal Mart announced an agreement on investments of Chinese e-commerce enterprises No. 1 shop holding company a minority stake in the yesterday, when parties representatives in Beijing officially announced "hand in hand". 1 Yu Gang, chairman of the board to clarify that the cooperation between the two sides belong to strategic investment,golden goose outlet, WAL-MART has never raised the issue of holding the request. However, the two sides refused to disclose the specific amount of the investment and equity ratio.
 WAL-MART Asia Pacific region responsible person Cheng Weibin said yesterday that WAL-MART only acquired a small portion of the number of 1 stores,scarpe hogan outlet, for the time being, without approval by the Ministry of commerce. However, he also said that WAL-MART will respect the Chinese market related processes, and the Ministry of Commerce to maintain communication. On the previous day, the Ministry of Commerce spokesman Yao Jian said at a regular news conference,scarpe hogan online, the Ministry of Commerce on the WAL-MART investment 1 shop will be given appropriate attention".
 a few days ago, the Jingdong mall high level self exposure, WAL-MART asked the holding Jingdong mall,hogan outlet online, the news, so WAL-MART's investment in the 1 shop involved in the issue of shares to become the focus of media attention. But yesterday,chaussure jordan pas cher, the two sides of the specific amount of investment and the proportion of equity made no mention of, Pisan just stressed, in the negotiation process of Wal Mart has never been proposed holding,tn homme pas cher, or acquisition. For the future of WAL-MART if the holding requirements, shop No. 1 is willing to transfer the controlling right of the problem, but also clever to avoid. Prior to the news that China Ping An has acquired a 1 stake in the shop No. 80%, and the acquisition of the shares of WAL-MART is China's peaceful transfer out of the. In this statement, the first has not responded,goyard prix, but he first admitted that China Ping An 1 is one of the shareholders of the shop.
 in just said, WAL-MART has long been concerned about the number 1 store, and take the initiative to shop No. 1 olive branch". WAL-MART's investment funds will be credited to the account within 60 days, access to funds will increase the number of 1 stores in the national market development efforts, and will increase more than 20 distribution city. He also said that the company's 2010 sales have reached a billion yuan, but not yet profitable.
Related Articls:

In June, the average universi

FusionStor

Facebook e

Whether the legitimacy of their rights, to explain the lack of relief system is necessary, so that the depth is inescapably involved. Whether it is the lifting of the heart of the tangle, or the reality of the interests of the problem, its expression should not be ignored, and its legitimate rights should be respected.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Small beans open horizons
« پاسخ #8 : 26 مه 2016، 09:32:50 pm »

Small beans open horizons
,nike tn pas cher
 green leap forward, through the grass, walk the bridge, came to a ditch. It stepped down, as if the same pain as acupuncture. "Oh!" It cried, looked down, the original is a prickly things that stood up. Green said:
 autumn, the harvest of a small bean. The beans are put into small farmers in the basket. A small bean road and Britain and to a jump. They have a small called green beans. The green side jump while thinking: they want to take me to where? Why don't I take this opportunity to run away? So, it suddenly to the side of the road, fell into a corner.
 "I am going to find someone to take me home in." Xanthium said.
 "cocklebur." That thing says.
 small green listen to no sound around what, I thought: Well, I'm free! It is happy to sing the song, his slender legs go up.
 small green beans to cocklebur, came to the edge of the field. I suddenly heard "pops" twice, take a look, there are many small and it fell from the top of the head of beans. It went over to ask: "sisters, how did you come out from there?" The little bean replied: "you are so out of the way! We have long in the mother, mother will grow mature, open laugh, we will come out." Green said: "Oh, I was so born! Bye bye!" Small beans were asked: "where did you go?" The answer was: "I want to see the world. When I come back, I will tell you what I see, all right?" Small beans are unable to part to say: "well, goodbye!"
 small green walked and saw a piece of green grass. It was very happy,barbour pas cher, skimmed past. Suddenly, it saw a dandelion. Green ran, pulling the dandelion body said: "Dandelion aunt, your head why so many long umbrella?" Dandelion said with a smile: "little beans, my head is not an umbrella ah, these are my baby." Green was surprised and asked: "so, your baby in your head, you will never grow in head?" Dandelion hurriedly shook his head and said: "no, no, no, my little baby is mature, wind uncle blows, they have to fly, fly to where to take root where. So they won't always be on my head." The little green nodded and said: "this is the original. Bye bye!"
 "how do you get home?"
My name is
 "bye bye"!"
 "bye bye"."
.
 the weather is getting cold,hogan rebel outlet. One day the green looked up the sky,tn pas cher.
 small beans open horizon
 &quot,hogan outlet;Why are you here to sting,hogan olympia outlet?" Green asked.
 "Oh, I understand. Bye bye."
 &quot,hogan outlet;what are you,barbour paris?"
And leave the green
< p > "I saw the people and began to sting on him, with him to bring me to where, I see where falls down where to settle."
Related Articles:

Primary sc

It's raining _18

Writing ma

The Golden Rooster students eat millet gold, I did not eat white raw silver?" "Ha ha!" My mother giggled, smile like a blooming chrysanthemum, I also gave a silly smile. Later, my mother told me that, under the golden eggs is a fairy tale. I foolishly, gazed at the mother, that is groundless my mother's mistakes. Afterwards, I still do have a silver ridiculous dream.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487

Institute's work plan and the actual situation, we have completed the association within the general work in June. Last year, at the beginning of October we were preliminary recruiting and propaganda work, and began to accept the application, holds merit, fair, just and open principle of selection of suitable candidates. Through and new held in exchange for the presentation and promotion of relevant departments work functions, the acceptance and recognition of the students, through two rounds of interview and for a period of one month trial period, our final selection of the a number of positive, serious and responsible student cadres.
2011-2012 academic year student association public relations planning association work summary
< p > to response the school tradition construction activities, improve my college study atmosphere, public relations planning will attach importance to the around the center of the teaching work of school, combined with the characteristics of each period, positive propaganda and mobilization, and by organizing theme of the meetings, forums, lectures and other forms of activities,hogan outlet online, correct the learning attitude of students,pandora sito ufficiale, enhance the intrinsic motivation to learn, to develop the "cherishing and diligent study and consciously abide by discipline and the rules of good style of study, a move that reached good results.
 first, the work of the overall review
 (1) based on conventional
 (2) do the general recruiting, public relations planning association to inject new blood
 things are constantly developing, only continuous learning and innovation, in order to adapt to the requirements of the development of the times. Because of this association is still in its infancy, the rules and regulations is still not perfect, so we according to the actual situation, we put forward new requirements, improve the existing system,charm pandora outlet, realize the institutionalization of the management institution, legal basis for the work of the association of the,hogan outlet, rule-based; in addition, various departments in addition to a good job, >
2011-2012 academic year student association public relations planning association work summary
According to the
 (3) to strengthen the construction of style of study and promote the students' Ideological and moral education
 (4) to improve the internal management mechanism to promote the continuous development of the association
,scarpe timberland outlet, do your work< p > stability is the foundation of all innovation, the activities of the smoothly due to routine work carried out in an orderly manner, it is consensus of the members of the association work. Therefore,hogan sito ufficiale, the past year we always adhere to the on duty, in minute detail see chapter, quantity and quality to complete the work of the Communist Youth League school and College Council assigned.
 in the last academic year, is the association of public relations planning institute internal rectification and system construction of a year, looking back this year to work in the little drops, we are very pleased. In this year, I the 2011-2012 academic year college student associations Federation of public relations planning association work summary, whether "backbone" or "officer", are always under the correct leadership of the school of the Communist Youth League,hogan outlet, has always been adhering to the "is the fundamental purpose of students", to carry out self education, self management activities, assist college to create a good teaching order and learning environment,chaussure air jordan soldes, in order to put the work of excellence, do better.
Related Articles:

2015 month

2014 company staff work exper

Summary of the work of the hospital security department in 2014 and work in 2015

In the process of recruiting departments strictly according to the school students will internal regulations, careful examination, focusing on the selection of, for students to bring the fresh blood. The successful completion of the work to become the future work of the smooth development of the original power. At the same time, it also produced a new session of the student union cadres through democratic elections.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Beautiful sea _14
« پاسخ #10 : 02 ژوئن 2016، 06:39:37 pm »

noon, the huge crowds of people,hogan outlet, some people in business, some people talking,hogan outlet, has now become a sea of laughter. There are many children playing. The sea beat against the rocks. The sea is like a gentle mother stroked us,scarpe hogan outlet, the sea turned into a swing swing ah, ah. Where there is a beam of spray, holding up is a cool hand of sea water!
 the sea is so beautiful! I love the beautiful sea!
!
 in the morning, the sea fog shrouded in smooth water,hogan outlet, Penglaige,hogan outlet, like a fairyland. Now looking ahead, one day. Eight Immortals crossing was also shrouded in fog. The waves didn't wake up, standing on the beach only to hear "bang", the occasional few seagulls chirping. The Changshan Islands are surrounded by fog. Not a moment, a few light in the fog, as the light is getting brighter and brighter. Suddenly jumped from the horizon out a big ball of fire, like a shy little girl little face, flushed, that is the sun came out. At this time, the fog has disappeared without a trace. The sea is like a piece of red cloth. All of the Changshan Islands are clearly demonstrated in front of the sea rippling,scarpe golden goose, spectacular 1
Beautiful sea
 evening, Eight Immortals crossing, Penglaige...... are reflected in the water, it is very beautiful!
 afternoon, the tide! Sea water across the sea. The sea roar like a fierce beast. The waves crashing against the rocks,air max homme pas cher, the waves splash, like a piece of broken pebbles. A row of spray to the beach, like to drown the whole world.
 beautiful sea
 since childhood, I grew up in the sea,asics brasil, the sea is very familiar with, so I love the sea.
Related Articles:

That night. .

Sell balloons

A drizzle, the wind with a fresh smell of the soil, rice, the aroma of ripe fruit, floating in the slightly dry in the air, let everyone feel refreshed. Ripe rice, like a shy girl, lower the head: like a drunken Tahan sorghum, from the face has been red to the neck; the white cotton piled into the seat of a cotton into the seat of a white snow capped mountains: red light cage like apple, golden oranges a vertical along three feet.
خارج شده است

این صفحه در 0.135 ثانیه 20 نمایش داده شد.