انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مراقبه نه سفري در فضاست و نه سفري در زمان بلكه يك بيداري آني است . اگر بتواني همين الان خاموش باشي اين ساحلي ديگر است اگر اجازه دهي ذهن متوقف شود و از كار بيفتد اين ساحلي ديگر است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال پنجم - قدم پنجم - راهنمای کارکرد قدم پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 707 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

1-      ترازنامه ام را با چه کسی در میان خواهم گذاشت ؟ او را بر مبنای چه معیاری انتخاب  کرده ام ؟
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
The final phase of the Whampoa  military academy
« پاسخ #1 : 03 ژوئن 2016، 11:55:03 pm »

1949, the Whampoa  military academy three has the advanced thought of the military officer and the Communist Party of the Communist Party of China to obtain the secret contact. These three officers have Whampoa  three students Li Yongzhong,goyard prix, when he was director general of the Education Department of the army, and then a special forces major general Xiao Pingbo,golden goose saldi, there is also a Xiao Bupeng army major general. They quietly reached an agreement in September 8th that the military academy will be held at an appropriate time. At the beginning of 1949 11, Jiang Jieshi second times to the military academy, did not take so much, but vigilance is very strict. 7, Jiang summoned the whole military academy students speak. He put on a black cloak and spoke for only 7 minutes. He said to move to school, but did not say where to move to. But people are aware that there is only one Taiwan,new balance baratas, and there is no place for him. At that time, there was only one Sichuan Province in Southwest China. The liberation of Yunnan, the uprising of Guizhou Luhan. At this time, Xiao Pingbo, Li Yongzhong ready to arrest Jiang Jieshi after the uprising, but Xiao Bupeng put the deduction plan in advance told jiang. Jiang Jieshi sat machine had fled.
At the beginning of 9
 then Wu Yunzhou, Zhang Yaoming also take the machine to escape from Chengdu. Relocation arrangements to Li Yongzhong,ray ban wayfarer outlet, deputy director of the education chief and the name of the general command of the march. Xiao Pingbo is still the captain of the special forces. In mid November, the school began to March south. Lee, general Xiao Er in order to achieve the nine · eight agreement, in order to enable the people's Liberation Army to receive the military academy, students and instructors to take the way to let, drag,goyard soldes, etc.. Let: is the military academy marching to the Shuangliu Airport. There are ready to more than 30 aircraft,sac goyard pas cher, Cadet transported to Taiwan. The airport is guarded by the army of Hu Zongnan, Hu also sat the planes to escape. Lee, general Xiao Er does not intend to produce instructions, not contact, the aircraft will be counted on to hu. When the two sides to negotiate the airport, the airport troops also opened fire on the school cavalry, a student's leg wounds. When the Cadet piaces, gearing up a war is going to start shooting when,hogan outlet, guarding the airport forces commander Jeep coming from the road, cadets immediately seized on the teachers. The results of an apology, the shot, to heal the wounded back to Chengdu to recuperate. The team crossed the Shuangliu Airport to the south. In order to let the military completely back to the people's arms, students marching to the Shuangliu southward over Xinjin, Pengshan County, Meishan to Jiajiang and retrace the Meishan, Pengshan back Xinjin and bends to the west to Dayi, again in North Chongqing Wenjiang, finally to the Pixian. More than a month's time, came back.
 in Whampoa  in June 1948 23 to July, in Chengdu to pass around the entrance, opened in December 1st. When the war of liberation, the whole situation has seen very clearly, the KMT government in the military and political are already at the end of his rope, is about to collapse.
The final phase of the Whampoa  military academy students why Uprising: principals go _ History Channel _ ifeng.com
 Whampoa  military academy from its inception to the end of only 23. But once it to cultivate a large number of outstanding military talent, the Kuomintang and the Communist Party of a large number of outstanding generals are the Whampoa Military Academy students. Whampoa  military academy 23, although the name is also known as the Whampoa  military academy, but because of changes in the situation,hogan interactive outlet, only in Chengdu enrollment.
Related Articles:

Peng Dehuai recalls confidential staff Mao Anying

Which red agent after the dea

He Long Mount Lu group Peng l

I casually on the sofa in the house to sit down, not to the whole people will peremptorily mired, the sofa can be for some years the, I secretly think. Shen teacher looked at it, then said: "this sofa you are sitting in my Grandpa stay...... I have seen him and then said: with profound respect and humility, as well as the desk, bookcase, is his, for decades.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Procuratorate analysis of individual party materials _1
« پاسخ #2 : 08 ژوئن 2016، 07:24:36 am »

Procuratorate analysis of individual party materials
,jordan pas cher
< p > in accordance with the municipal Party committee and maintain a communist advanced s..e..x teaches an activity to implement the program arrangement, I actively participate in this activity, obey the study time, complete the learning bibliography, conscientiously do a good job of reading notes, and read a lot about the education of the party members in rules, regulations. In the activities of some time ago, a total of more than 2 characters to write reading notes, experience 3.
1, weak sense of purpose, the masses are not strong.
 to serve the people heart and soul, not just talk about it, but a very practical work. I do in this respect is not very good, is concerned about the masses enough, go deep among the masses is not enough, the heart of the masses, service masses ideological consciousness is weak. As political engineering officers and on other police officers in the promotion and other aspects of work does not take the initiative to understand; the second is as theorists,hogan outlet, there is no in-depth the Department conducts the investigation and study, understand some on the law applicable to the actual situation; the third is the basic situation of the hospital and police officers not to mind one of the accounts. These are my ideas.
 in more than a month of Party members advanced education activities, the comrades have made a lot of valuable advice for me, I humbly accept, sincerely thank you. After extensive comments, deep analysis of their own, carefully check,hogan outlet, I still have many problems, mainly in the following aspects:
 one, learning situation and experience
< p > I call * * *, born in November 1974, January 1992 to participate in the work, join or be admitted to the party in June 2001, university culture, served as teachers, women's propagandists, judicial assistants, prosecutors and police officers and other staff.
's analysis of individual party materials
< p > through the first stage of the study, I further clarify the Communist why to always maintain the advanced s..e..x, why should adhere to governing for the people, how to advance with the times. I work in 1992,scarpe hogan outlet, joined the party in 2001, served as teachers, women's federations,nike tn soldes, professional judicial assistants, procuratorate police officers and other staff. Previous work has also made some achievements, especially during serves as the town of judicial assistants,scarpe hogan outlet, conscientiously perform their duties, fields also mediate the many disputes, and for three consecutive years by municipal judicial city was rated as advanced worker. However, achievements, is not I can, I just duties in accordance with the do some work should be done, but before participating in this study, more or less, I had a some complacency, not aware of the problem,hogan scarpe outlet, always think oneself do is not wrong. Through the study of this period of time, through the control of the Party member advanced s..e..x standard, control requirements of the Central Committee and the party organizations at all levels, control oneself shoulder, especially duty behavior standard, and found a gap and find the existing problems and shortcomings. Is my own, I from requirement of Party organizations, there many aspects of the gap, such as weak awareness of the purpose, learning consciousness desalt, backward thinking,pandora charms outlet, style of work is not solid, business ability also is not perfect and so on, also need to in the future work to further improve.
 two, the problem of their own analysis of
Related Articles:

The teacher thought report in December to join the party

Research Report of home visit

Communication etiquette EQ big upgrade

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238

Youth ideal speech: this second is not disappointed, the next second there is hope
 some parents believe that the study of e-commerce useless, I do not know what to do after studying the work, it is that they do not understand e-commerce. In fact,golden goose outlet, the employment direction of e-commerce is very extensive, such as: network editing, network marketing,scarpe hogan outlet, web pages, online trade, etc., is not to say that e-commerce is no use. The three hundred and sixty line, the line of the champion. Too much work as long as we are not ambitious, beyond count, practical life, work hard, you can succeed. Now the Internet is full of vigor and vitality, do not think that after several years of development, good opportunities are not. In fact, full of miracles and hope a lot of places, dare to be able to achieve,adidas nmd runing pas cher, the world can not do anything,scarpe golden goose, only unexpected things. It is because of too much hesitation to let you miss the opportunity, do not look at the secular vision of this emerging industry, it is because the secular let you lose the courage and judgment. Life is so interesting, the road of life, seems very tortuous,air max pas cher, but that is not the case, a man if you can do discarded impetuous,air max femme pas cher, stability and their own inner world, to temper themselves, let our own light shine, we are not afraid of no was found, is where the gold will shine. In the increasingly fierce competition in today's society, knowledge of their conduct, the only capital. We want to believe in yourself, face the challenge bravely, if we do not even believe in themselves and others and how can we believe? No more than high school students, we need not inferiority, should believe yourself!
< p > ideal is stone, knock out a spark; ideal is fire,scarpe hogan outlet, lit the lamp extinguishes; ideal is a lamp, illuminate the night Ming Road; ideal is the way to lead you to the dawn.
 school day to cherish. Here, I not only learned a lot of knowledge, but also learned a lot of things for people to do things. In addition to the learning of classroom theory, we pay more attention to the training of professional skills and practical ability, combined with theory and practice. At ordinary times,pandora sito ufficiale, I actively participate in various activities, and constantly enrich and improve themselves, exercise their interpersonal skills; in the class, I served as a monitor and repeatedly led students took part in the school's flow red flag; the use of spare time, I took part in the school library management activities and participated in the school organization, and the honor of the chairman of the student union >
 good evening everyone! I am a student of electronic commerce professional &times; &times; I give you the topic of the speech is "this second is not disappointed, the next second there is hope".
 distinguished members of the judges, students:
 I am studying the electronic commerce major, before I do not know to the electronic commerce. Later learned that the use of electronic commerce is the use of computer technology, communication technology and network technology, and e-commerce is a very practical science. With the increasing popularity of the Internet, e-commerce is also very widely used. As long as we have mastered the basic skills, we can increase the bargaining chip for the future work. Learn a skill, lifelong benefit!
 youth ideal speech: this second is not disappointed, the next second there is hope
Related Articles:

The closin

Teacher's

Applications _4

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

این صفحه در 0.105 ثانیه 23 نمایش داده شد.