انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدایا :
حکمت قدمهایی را که برایم برمی داری بر من آشکار کن تا درهایی را که به رویم باز می کنی ندانسته نبندم و درهایی را که به رویم می بندی به اصرار نگشایم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال هفتم - قدم چهارم - راهنمای کارکرد قدم انجمن پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 870 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

1-      اکنون که ترازنامه ام را نوشته ام و مرور کرده ام ، ایا  تمایل به کمک گرفتن از خداوند دارم ، برای یاد آوری هر آن چه که فراموش کرده ام تا  به ترانامه ام بیفزایم ؟
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

debut twenty years ago, Kaneshiro Takeshi because you rarely companion, love life is a mystery, even brokeback. Until returning to Taiwan to promote the film last year,hogan sito ufficiale, was found to ring finger wear a wedding ring,scarpe hogan outlet, and began to spread that he and the mysterious Japanese girlfriend has been married. Recently,hogan outlet online, the Hong Kong media in Milan hit Takeshi Kaneshiro drag three women shopping for dinner to see the show,hogan outlet, but he to which a said Japanese middle-aged women, particularly care, so the media doubt this woman is Takeshi's wife.
 mysterious Japanese woman
 Kaneshiro Takeshi looked at the Japanese Cougar, with a smile on his face.
Kimki Take Cougar Japanese tour in Milan suspected his girlfriend exposure (Photos)
< p > Takeshi Kaneshiro is in the circle of the famous diamond bachelor, although recognized as the patron saint representative, but Takeshi Kaneshiro had only been in 1996 took the police cadet chase female earners "period and Charlie rumored has been little actress melee. Million fans turned out to be an insulator, because he is a typical otaku, weekdays only love at home to play the game, saw the side male friends over the years, aptitude into doubt. The female have been rare.
6 April 22,bottes ugg france, Milan spring / summer men's week before the closing, the reporter in the local found wearing sunglasses Takeshi Kaneshiro, bow to play in the hands of the white iPhone,hogan outlet, and female assistant step out hotel nanny car, as responsible for the translation of female staff, already in the car waiting. Kaneshiro Takeshi on the train, and then there is a walk to the car next to the Japanese lady appeared, and the speed of the car. A car to the city of Milan's Fashion District street name via Manzoni once stopped, after the opening 20 seconds and then stop, Takeshi Kaneshiro and translation and female assistant to get off, into the Giorgio Armani flagship store, as for the mysterious Japanese lady,mont blanc porte mine, in the car wait for a moment,hogan outlet, alone into the store will be the people of the United States.
 Kaneshiro Takeshi with another woman
Related Articls:

She commenced a series of props innovation, emotional feeder and operatic scenes around, no is satisfied, but is more puzzling. Which is the most fun to the number of wheelchair. Western science fiction movies is not suitable for Chinese ancient rivers and lakes character, film should be emphasized in the world of martial arts atmosphere and tone, for hardware inventions. Why insist?
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Summary of the management of the old party members in rural areas
« پاسخ #2 : 10 ژوئن 2016، 04:35:30 am »

Summary of the management of the old party members in rural areas
 summary of the management of rural old party members
3, emotional neglect. Rural old Party member youth mostly village cadres, even is the main cadres, crowd of villagers, failing to find their resolve, village size of the subject, they finalized the decision, superiors to the village thought to see first, they, they are village focus of the core characters. And now in addition to the activities of the party or the festival by the party organization at the next higher level condolences, "menting cold", plus most of the children go out all the year round workers to do business, can not enjoy the "children around the knee, an endless enjoyment" affection, can only figure accompanied, lonely. A bright contrast between a good history and a grim reality.
 one, the current situation of rural old Party member
2,hogan outlet, poverty of life. In rural areas and old members mostly born in the 1930s and 1940s, most had no formal education, cultural degree low,hogan outlet, young collective labor in the people's commune, only grasp agricultural production simple skills; after the reform and opening up has entered middle age undertakes not only responsibility to take care of my family, and most leadership positions in the village level organizations serving,cheap pandora jewelry outlet, few migrant workers in business and economy generally did not accumulate. Restricted by historical reasons, the lack of rural endowment insurance funds, most of them have no fixed income, life is not rich, can not get a lot of money to support them. Age old members rarely migrant workers do business, only in rural areas engaged in the original simple labor,chaussure tn pas cher, low income,hogan outlet, or even no income, also long-term illness and live in poverty.
5, lack of medical treatment. At present, township health hospital by various factors, generally underserved and minority Township did not even health and medical institutions. Village health room is not perfect, medical staff are mostly born barefoot doctors, no formal school education, poor medical technology, simple equipment obsolete, to the county for the traffic inconvenience, often delay treatment best time. At the same time, the high medical expenses also intimidated by the idea of treating the old party members, some difficult old Party member seriously ill strange not to treat, endure disease suffering. At present, although the government has carried out a new type of rural cooperative
4, burden increased. Some of the old party members and their children go out to work in business, land and forest farming and management tasks by them to implement, the labor intensity. Some also bear to look after the stay at home child care task, also a part of the old Party member also bears the obligation to take care of his wife, under the dual pressures of farm work and housework.
1, political marginalization. County a total of 595 village Party branch members, including 13 old members,scarpe hogan outlet, accounting for 2.18%, a total of 627 members of the village committee,hogan outlet online, of which 10 of the old party members, accounting for 1.59%. The old party members in the village committee cadres accounted for a very low percentage of, they at the village level public security mediation, on behalf of the villagers, village team worked very little. And current village level organizations in determining the major issues in the village, taking into account their advanced age,hogan sito ufficiale, generally do not solicit or accept the opinions and suggestions of the old party members, many of the old party members in the members of the general assembly or the villagers' representatives meeting generally less to express their views, most echo entourage, in the countryside in the vanguard and exemplary role.
Related Articles:

Constructi

Interim Me

Teacher ap

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

این صفحه در 0.053 ثانیه 23 نمایش داده شد.