مشاركت اعضاي اين انجمن DA

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر يك روز شاد بودي آروم بخند تا غم بيدار نشه ، و اگر يك روز نا اميد شدي آروم گريه كن تا شادي ناميد نشه.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مشاركت اعضاي اين انجمن DA  (دفعات بازدید: 8485 بار)

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
مشاركت اعضاي اين انجمن DA
« : 01 سپتامبر 2013، 02:10:37 pm »

سلام دوستان همدرد ... ميشه گفت من ذاتا آدم شاد و بذله گويي بودم . ولي نميدانم چرا شادي از درون من رخت بر بسته و رفته بود ...

وقتي  در جمع قرار ميگرفتم به اين صورت احساس تفاوت ميكردم كه  قادر نبودم همانند ديگران شاد ..آرام .. راضي و شكر گزار باشم ..
   .توي جمع  براي ساعتي در ظاهر شاد مي نمودم ولي تنها يك ماسك بود ..
  باورم اين بود كه شادي را در بيرون از خودم بايد جستجو كنم  :  با تغيير ديگران ..با پول ...وابستگي و كنترل عزيزانم .. ..خريدهاي افراطي ..پرخوري ..تغيير كار و ...و تلاشم بيهوده بود .

با كار كردن قدمها و استفاده  ااز ابزار برنامه دريافتم كه شادي در درون منه ..و به مرور به من بر ميگرده ..
« آخرين ويرايش: 02 سپتامبر 2013، 03:26:24 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

arghavan

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 48
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : مشاركت اعضاي اين انجمن DA
« پاسخ #1 : 29 مه 2014، 10:01:47 am »

سلام دوستان همدرد...
یادم میاد برای اولین بار سال دوم راهنمایی بودم که دکتر بهم دارو های اعصاب داد...البته من همه رو کناری گذاشتم
سعی میکردم با خوندن کتابهای روانشاسی خودم و در مقابل زندگی قوی کنم
تقریبا سالهای اول دانشگاه بودد که دکتر بهم گفت افسردگی دارم و باید ی دوره قرص مصرف کنم...فرو ریختم..خدای من؟من...افسردگی...
تازه اونجا بود که فهمیدم این زندگی چقدر بی رحمه...
خارج شده است

arghavan

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 30 مه 2014، 04:46:27 pm »

سلام دوستان
بیشتر اوقات احساس خستگی و بی حوصلگی دارم
از مسئولیت بدم میاد از اینکه مجبور باشم کاری رو انجام بدم
اینقدر استرس میگیرم که این کارو چطور انجام بدم  و البته دوست دارم بهتر از همه انجامش بدم که همه انرژیم به این افکار میگذره..در نهایت یا کارو انجام نمیدم یا اگه کاری باشه که راه در رفتن ازش نیست دقیقه نود انجامش میدم
ااز این بی انرژی بودن خودم خسته شدم....از خدا میخوام بهم کمک کنه
زندگیم شده پر از کارهایه نیمه کارهه
اصلا حوصله رسیدن به خودم و مرتب کردن خودم و خونه وانجام کارای شخصی رو ندارم برام جالب که بقیا به راحتی این کارا رو انجام میدم ..
فقز دلم میخواد بخخوابممممم...
خداا بهم انرژی بده :hurrah: :hurrah: :hurrah:
خارج شده است

arghavan

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #3 : 30 مه 2014، 04:51:16 pm »

احساس گیجی میکنکم...احساس میکنم من تو ی دنیای دیگم...که درست دنیای واقعی رو نمیفهمم
زود غمگین میشم و خیلی کم شاد میشم...
تو موقعیت های خیلی خاص زندگیم عکس العمل زیادی از خودم نشون نمیدم...
احساس میکنم قدرت پاسخگوییم کم شده
احساس میکنم نمیتونم موقعیت رو درک کنم و به موقع نمیتونم پاسخ درست رو بدم
دوستان برام دعا کنید
سپاس
خدای شکرت که این انجمن هست و کمکم کن از این سفره ای که پهنه استفاده کنم
خارج شده است

گمنام

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3
    • افسردگان گمنام
« پاسخ #4 : 01 ژوئیه 2014، 03:57:01 pm »

سلام دوستان خوبم
از کودکی تا قبل از آشنایی با انجمن افسردگان گمنام همیشه از همه چیزشاکی بودم از خودم خانواده خدا همه .تمام مشکلات اخلاقی را که در ذهنم شکل میگرفت را به همه به غیر از خودم ربط میدادم ولی خدارا سپاسگذاری میکنم که انجمن افسردگان گمنام هستش تا من هر هفته بتونم برم به جلسات وبا مشارکت های خودم آرامش میگیرم راستش دیگه دیگه هیچ کسی را مقصر نمی دونم وسعی میکنم نواقص اخلاقی ام را باکمک انجمن وراهنما بر طرف کنم واز اینکه در هر جلسه میرم وبا صدای بلند دستم را بالا میبرم ومیگم من یک افسرده هستم خوشحال هستم چون فهمیدم ومیخواهم تغییر کنم امیدوارم تمام کسانی که درچنگال افسردگی عذاب میکشند خیلی زود با انجمن افسردگان گمنام اشنا بشن واز این بیماری رهایی پیداکنند. متشکرم .

:love: :love: :love:
خارج شده است

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 783
« پاسخ #5 : 12 ژوئیه 2014، 07:06:55 am »

سلام میکنم به همه دوستان خوبم

یک مدت افسردگی داشتم....رفت...ولی الان حس میکنم دوباره برگشته.....
زودرنج شدم...عصبی...و البته مهمترین چیزی ک احساس میکنم در حال حاضر منو به این ورطه کشونده سرخوردگی و سردرگمی هست...سرخوردگی ی جورایی در روابط اجتماعیم در درسم در اعتماد بنفسم سردرگمی در مواجهه با دنیای جدید مشکلات جدید نقص های جدید شیوه زندگی نو  ندونستن حد و مرزهام....اینها همه بعلاوه ترس فوق العاده ای ک از اسیب پذیری پیدا کردم باعث کشیده شدنم به انزوا و فرار شده باعث تنهایی و یک ذهن اشفته پر از سوال و ابهام ...باعث گاردگیریم در مقابل دیگران...این وضعیت اشفته و خسته ام کرده و ی جورایی توانم رو ازم گرفته...برام دعا کنید....ممنونم که هستید....
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Can you see what I'm writing to you here
« پاسخ #6 : 05 آوریل 2016، 11:56:48 pm »

,ugg pas cher
 I really like you,hogan outlet, do my girlfriend, OK? D
 I am very tomorrow now you will not be in front of the computer, serious and naughty you must have been in a dream. But I still can write, in so write, tell oneself to tell the world,hogan outlet, my heart my earnest. You can't see that it doesn't matter. I know you know better than anyone else.
 you say now can not say this ah, I know this is just your euphemism refused,sca goyard pas cher, because I said that even if you really do not like it do not have to do so directly, right? For these I don't care, smile in the past, but really can pass? In the middle of the night when a person will still couldn't help but think of what you said, heart is very painful very uncomfortable, but I still want to, because it is our only memories, in addition to that, the rest is junior high school when, remember when you do the man in front of me. Before I could speak,hogan outlet online, very playful, and now I am not so lively. I have changed, you, want to know what you are, what character.
Can you see what I'm writing to you here?
          I began to have confidence in myself, and began to believe that we are only a matter of time, as long as give you time, give yourself time,hogan sito ufficiale, then we will be together. You told me that I was right,air max femme pas cher, right? Tell me.... yes。
  today, and she chatted for a long time,hogan outlet, I do not know whether her mind is not for me, there is still a little reservation. I hope it is.
Related Articles:

Low complaint of heart

Christmas

How to treat your partner, expose your most authen

On the stage of life, we do the supporting role of others. Big or small, important or not important, exciting or not exciting. But no matter what, we are the protagonist of the play, and will never be replaced. Whatever you feel how wonderful the others play, you will always be a spectator, the lives of others you can not envy, you in the drama of others what taste and can appreciate?
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Fairy form _249
« پاسخ #7 : 09 آوریل 2016، 08:03:02 pm »

"Lee Hongki a listen to, immediately glance at the heart, it seems that this is asking for the right Zhilong, he in fact also feel strange, see G-Dragon looks like should is like love and Jane should easily contain her to, how active and Jane love cold war! Obviously, honggi shoes is not fully understand, people do not know Jiyong Jun is jealous. In the past few days Cui Zhenai he also saw the, if what all don't know, he will probably think that she is too much pressure,spaccio hogan outlet, but as a basically all is clear and clear person, this is simply the girl in his toss their own, is miserable, the man did not see. This wench, if smart, she is capable of something clever,mont blanc pas cher, but said she was stupid, she really is not too spirit, her own toss their own, there G-Dragon also can't see, what use is it, girl stupid to her such a degree, blame heaven and earth be. However, still a little help her, or her face all day long become a ghost,chaussure tn pas cher, and they met in the company after the face, looking at it, I feel bad, is not it? "She's been working on a new album. It's hard every day, you called her?" Li Hongji seems to be inadvertently asked. The victory immediately nodded and said, "yes, called, is called and found no answer, so I call to ask you,tn homme pas cher, she seems a little busy these days?" Li Hongji down his words down said, "well, is very busy, every day to stay up late, now the whole face looked pale, leaving two eyes." Victory immediately anxious, "Oh, you how so hard ah,hogan outlet, she was tossing into it!" In fact, thunder inside his heart is infinite, this just a few days,tn pas cher, it was your company to torture people like people, like ghost ghost (victory, you did not seem to see it!) Even if, is preparing a new album need so busy, even didn't answer the phone, it is...... Actually it's really a family company does not matter, Jane love girl is their own toss about yourself, and as answered the question, and she was now their broker consigned to bed rest, of course, is I can't hear the sound, there is no way to answer the phone. Lee Hong Ki, in fact, there are a little upset, the problem is mainly in the Mr. Right who, how they become their company's fault the, their company although not very good, but if there is not out of the question as to what gossip, as for the toss so well! "She is not not in a good mood recently, yourself yourself." Lee Hong ki is very carelessly says, even convince myself to give up feelings,hogan outlet online, just take her as a sister, but the gentleman over there. Do now but is not good, fortunately Heechul hyung doesn't know, otherwise affirmation is but also to cheer for love outlet. Victory,hogan sito ufficiale, listen and found that things are really a big, as if the problem is really in them here, hastily hung up the phone, active and G-Dragon leniency to those who confess their crimes, "elder brother, elder brother, you don't here sat, go and see chaste love, she is now.Related Articles:

Pink spring is also a year _3

Whole life, black and white shadow painting _15

The fairy stepped on the cat

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
575 listing Corporation executives received a minimum of 27 years of pay, only y
« پاسخ #8 : 12 آوریل 2016، 02:51:46 pm »

finance micro-blog housekeeper &gt,sac goyard pas cher;
|xGv00|40b882c6b0aec37f4f2604764ac204d5
 financial celebrity exchange
 sweep,tn homme pas cher, watch the news with a mobile phone!
 Tencent securities
: Tencent micro-blog QQ QQ Sina micro-blog two-dimensional code space friends love to see not interested in the success of my collection of &gt,hogan interactive outlet; &gt,hogan outlet; |xGv00|3b1b1ede6fe3ee765f2fcb1a67a92231 |xGv00| 15ccfe8002e08285dde75fc55b5edc3a |xGv00|fbe148cba98afb599c2ec94c0e76d531|xGv00|79d8b7834ab9a5370a9f5c7946e90f65 top recommended reading this who also saw |xGv00|e259b01738b7da6953e2050b3cc0dad5 |xGv00|6e05fbd54d4a5c6f1485182e63876354 |xGv00| 843e1cdb85d3e98fb12d102814f21467 of China aunt 2013 panic buying gold quilt 13 billion 400 million North China Civil Aviation Bureau shot not busy now: dare to let the audit department to check that China Southern airlines fly in the circle of friends: Zou Yong was killed before the opening of the million luxury car with a box of oil in the world the most extreme nine airport runway photos: The perspective of God see human brought to Earth changes |xGv00|5f92d719c3ab3caae87a356b5ce31f77 |xGv00|78b3628b326e0c7f1255cd8e7efd3bb5 |xGv00|bf0ac2cb64448fdbea53c2754a570011 here found smart money scan the left side of the two-dimensional code can be added Tencent finance official micro channel,scarpe hogan outlet; you can also in the micro channel public number search Tencent finance &quot,scarpe hogan outlet;to open the door of the wealth,hogan sito ufficiale. |xGv00|1718f982435844375d7cfc5cf7b7f5fd |xGv00|9bf305ecdd23bce2d0d901b2fe268d06 related micro-blog |xGv00|48d0c18b812de5496a34c0e3ef4c9045
 Tencent finance
 training institutions
 share to friends and friends to share the circle of
 training camp Yimeng investment
 Tencent finance
 with WeChat scan can also
 Nobel prize winner in literature

Mo Yan
 Tencent securities channel officer Bo
Related Articls:

Moodie WAL-MART will dominate

The number of Chinese media confirmed the receipt of letter box that does not interfere with the coo

A real ghost story long series campus the first ch

In this regard, some analysts have pointed out that, from the bank's profit model, the current concept of private banks are anxious to fry up there is a risk. A concept lost certainly going through stock valuation regression, which shares the concept of cash may not be able to stride forward singing militant songs.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
This is my _11112
« پاسخ #9 : 18 آوریل 2016، 02:46:28 pm »

this is me, a little naughty boy with a great ideal. Do you want to make friends with me? Then come to our school to find me! I will take you to the sea breeze blowing, flying together in our childhood dream, to experience the sea on the disco - clams.
;
This is me
< p > I grew up with a big head, round face,nike air max pas cher, pale eyebrows under inlaid with a pair of big eyes full of aura,hogan outlet, dainty nose below have a glib mouth.also mouth small, laugh,hogan outlet, face the small dimple like naughty elf extremely cute.
 my dream is that when I grow up I want to be an inventor, with my wisdom to invent a lot of high-tech things, to make contribution to human. So I want to learn science knowledge, to lay a good foundation for the future.
< p > I adore, Jackie Chan uncle, because he is love, is a great philanthropist. He played cartoon is also very good-looking, his martial arts high-strength, humorous and lovely, very brave.
;
< p > I have a lot of advantages,hogan sito ufficiale, for example, I like Chinese, like writing, like reading, often a person see funny place to laugh, and I also love endorsement, so I have a good memory; I will be ready to help others, I often borrow something to the students,hogan sito ufficiale, I think they help others will be very happy; I especially love labor, I believe in a word. I work I am happy.
&nbsp,scarpe golden goose;
        Rudong County, Nantong City, county, county to dig the harbor primary school grade three: Chen Feiyang <
 hi! hello everyone! My name is Chen Feiyang, living in the South Yellow Sea coast, have "Tianxiadiyi fresh" reputation of the clam township of Rudong, 9 years old this year, digging in the Hong Kong primary school read the third grade. My motto is, to overcome their own talent is the greatest person, will take the initiative to learn the best people are the best people. Never look down on yourself, always shout, I can do it.
< p > my disadvantage is that a little fun, do homework, exams have a little careless, often there is no problem reading began to answer,hogan outlet online, so sometimes in vain to drop points; and when the class love makes a petty action, love to talk, because of the disadvantages of several times was caught by the teacher, but also a detention,tn pas cher, I am now trying to correct their own shortcomings, we must defeat it.
Related Articles:

You Zhuhai

bird < / s

Today, under a heavy snow, the kitchen is very cold, I lay in the window look, the dog had gone to bed, I took the opportunity to slip into, wanted to get some sleep on the sofa is also OK, old two churlish, I rushed out with a stick, kicked out of the door.
خارج شده است

fns4565

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 32
« پاسخ #10 : 19 آوریل 2016، 12:19:12 pm »

صنایع دستی تهران از دوران حکومت قاجاریه که تهران بعنوان پایتخت ایران  انتخاب شد، رونق بسیاری گرفت. اوضاع خوب بازار کار و سطح رفاه اجتماعی  تهران نسبت به دیگر شهرها، توجه بسیاری از هنرمندان نقاط مختلف ایران را به  پایتخت جلب کرد و این امر سبب شد صنایع دستی شهر تهران از آن زمان به بعد  تنوع زیادی پیدا کند. امروزه صنایع دستی تهران بیشتر بصورت کارگاهی تولید  می شوند و بازار خوبی در داخل و خارج کشور به خود اختصاص داده اند که این  خود انگیزه ای برای فعالیت هنرمندان این عرصه است. به علت تنوع قومی که در  تهران صنایع دستی این منطقه بطور کلی به سه گروه روستای، عشایر و شهر تقسیم  می شوند که هرکدام ویژگی ها و جذابیت مخصوص به خود را دارند. از میان  صنایع دستی تهران شرح مختصری در مورد هنر شیشه  گری، روزدوزی یا قلابدوزی، جاجیم بافی، سفالگری و سرامیک سازی آورده ایم.

سایر صنایع دستی تهران عبارتند از:

• صنایع چوبی
  • صنایع چرم
  • قالی بافی
  • چادر شب بافی
  • زیلو بافی
  • معرق سنگ
  • قلم زنی
  • خراطی
  • نقاشی روی شیشه
  • زیلو بافی
  • نقاشی روی چرم
شیشه سازی تهران

صنایع دستی تهران

شاید تا به حال ظروف شیشه ای زیبایی در رنگ ها و شکل های مختلف دیده باشید این هنرهای زیبا، جزئی از صنایع دستی تهران هستند که در کارگاه های شیشه گری این شهر تولید می شوند. ساخت این وسایل شیشه ای کار راحتی نیست و نیاز به مهارت های مختلفی دارد مانند همجوشی شیشه، فوتگری شیشه و معرق بر روی شیشه که درباره هر یک از این مهارت ها توضیحی مختصری آورده ایم. هنر معرق شیشه، همان هنر تزیین پنجره های ساختمان به شکل هندسی است که در میان آن ها از میله های چوبی یا فلزی استفاده می کنند. از همجوشی شیشه برای ایجاد فرم های مختلف در ظروف شیشه ای استفاده می کنند و شیشه های رنگی مختلفی را بوسیله ی حرارت دادن متصل می کنند. فوتگری شیشه هم حرفه ای است که در شیشه مذاب می دمند و حاصل آن گلدان، تنگ و… است. در سفر به تهران می توانید از دیدن این ظروف شیشه ای زیبا لذت ببرید و حتی برای اقوام خود بعنوان سوغات تهران تهیه کنید.

رودوزی تهران

صنایع دستی تهران

روکاری یا رودوزی به هنری گفته می شود که هنرمندان بر روی پارچه بوسیله ی قلاب یا سوزن و نخ های رنگی، نقش و طرح های مختلف سنتی ایجاد میکنند. هنر رودوزی بین شهرهایی از ایران مانند اصفهان، سیستان،… مشترک است اما در هر منطقه سبک دوخت مخصوصی دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

• نوع اول روی پارچه را سراسر بخیه می زنند تا طرحی از رنگ و نقش ها پدید آید مثل: پته دوزی کرمان، قلاب دوزی رشت، سوزن دوزی سیستان
  • نوع دوم روی پارچه چیزی دوخته نمی شود و نخ های رنگی از تاروپود پارچه میگذرند و پارچه حالتی مشبک به خود میگیرد. مثل سکمه دوزی اصفهان
  • نوع سوم آن است که اصل پارچه ثابت می ماند و بر روی آن با نخ های دارای روکش فلزی، نقش های زیبایی را ایجاد می کنند. مثل تافته دوزی، خوس دوزی ،زردوزی که گلابتون دوزی نامیده میشود.
در شهر تهران نیز رودوزی به شکا گلدوزی و قلاب بافی رایج است و طرح های زیبایی می توانید ببینید.

جاجیم تهران

صنایع دستی تهران

فیروزکوه تهران یکی از مراکز بنام تولید پشم است که به واسطه این شهرت، جاجیم بافته شده در آنجا هم مرغوب و معروف می باشد. بدلیل نزدیکی فیروزکوه به مازندران و آلادشت، جاجیم بافته شده در این منطقه شباهت بسیاری به جاجیم  آلادشت دارد و تنها تفاوتشان در ابعاد جاجیم هاست.

سفالگری و سرامیک سازی تهران

صنایع دستی تهران

سفالگری یکی از صنایع دستی تهران است که سابقه ی دیرینه ای دارد. در  بسیاری از مناطق استان تهران خاک رس باکیفیتی برای ساخت اشیاء سفالی می  توان یافت. که این امر موجب شده کارگاه های بسیاری در شهر و استان تهران  مشغول تولید ظروف سفالی باشند. از ویژگی های سفال تهران شفافیت آن است که  نیاز به جلا و لعاب ندارد. همچنین این خاک برای کارگاه های آجرپزی مناسب  است و می توان در شهرهایی چون ورامین و شهر ری کوره های آجر پزی را دید.

منبع : نشاط آوران
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Chinese and Iraqi war ticket prices do not rise 2
« پاسخ #11 : 21 آوریل 2016، 08:53:59 pm »

2004 in May, the Chinese Olympic team in Helong sports center to 0 to 2 team lost to South Korea, watched rivals to qualify for the Athens Olympic Games the race. One of Xing Liu's old Changsha fans remember the game price is 100 yuan, 200 yuan and 300 yuan, three grades." Now, nine years later, the team back to Changsha,scarpe golden goose, on Friday the face of Iraq's ticket price is still 100 yuan,scarpe hogan outlet, 200 yuan and 300 yuan tranche,golden goose sneakers, which tickets for 100 yuan and 200 yuan grades is accounted for 70%.
< br / > now the price and nine years ago is not a matter, the organizers of the event but not dare raise prices, reason is that the performance of the Chinese team now and ranking put in there, if the fare increase,hogan outlet online, at the appointed time many fans come to join is unknown. Cries the recent games frequently encountered Chinese cabbage price tickets, November 2012 the country foot against New Zealand, Shanghai Hongkou Stadium outside a lot of people shout the "15 yuan two". Even so, passers-by but in a hurry,chaussure louboutin pas cher, and did not want to go in and see the ball of desire. Therefore, the Changsha tournament tickets did not dare to rise,hogan outlet, they hope move in exchange for this Friday, a large number of fans poured into the stadium, to drum up support for the Chinese team. J148
On 1
Chinese and Iraqi war ticket prices do not rise 2 yuan in the first half of the 15 yuan,bottes ugg france, no one to buy
< p > report from our correspondent (reporter Li) last week, the Chinese team has just created a FIFA ranking record lows,scarpe hogan outlet, and this correspondence is, from 2004 to 2013, Changsha Helong Stadium Guozihao team game ticket prices did not have the nerve to rise.
Related Articls:

Eastern bo

FIFA denie

My dream _111114

Every game against different opponents, we all have different set pieces, this is." Wang Baoshan, frankly, Liaozu in recent years investment is not large, but their performance is very stable, style is very mature and confident, the opponent is not a good deal.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Teacher, you let my heart to go far
« پاسخ #12 : 23 آوریل 2016، 09:04:53 pm »

< p > Second,hogan outlet online, father began send me in the apartment of the school, School of reinforced cement, brick Qingwa cannot answer to a question, and I to give me gentle. Until a year ago I moved to this place.
< p > is in that year summer vacation, I in the home alone one day, I found there was no rice in the home,hogan outlet online, refrigerator in empty turn, inside is empty, such as washing. At 3 o'clock in the afternoon, I just feel hunger is unbearably, is so worried about, you can destroy my will. I began to frantically and aimless at home rummaging through finding was probably forget my father and the change in the corner, I in the crevice of desk, computer desk,chaussure nike tn, TV cabinets, dressing table finally found 20 cents a piece, not a barrel instant noodles! I am anxious tears DC, the last hope to invest in the father's proprietary cupboard, I use pliers, screwdriver and other tools to pry open the drawer, but I still can't find a penny. A divorce certificate was printed in my eyes, the original my world is no longer complete, father's a house, mother of a family that is the sad songs in the scenes drama,nike tn pas cher, has long real into my life. I forget the hunger, my eyes moist, but I want to cry without tears, at the age of twelve, I just think Tianhundian,hogan outlet online, light, all the sufferings of life together pressure to my heart. I put my head in the quilt and thought bitterly, why is this so? Why is this all? But my tender heart cannot answer such a heavy question.
The HTML template teacher, you let my heart to go far
< p > signature: Hubei Jingzhou a righteous father with son tears kneeling in front of a merciless teacher, request made him the only son in her reading grade last semester, but in return is teacher decidedly left of figure.
 teacher, since, I regard you as my most pro people. Because my family on the verge of breaking, my father and mother relationship in recent years is winter and summer cannot at the same time, Bingtan cannot altogether. Although because of me,hogan sito ufficiale, they kept the surface of peace, but when I entered junior high school in the first year, the mother has rarely go home. I once alight father became decadent, he often several months don't cut hair, sometimes beard grow an inch or two is not shaving. A few times I forgot the home key, call him, always find him in the taste of wine in the wine on the table. Beginning at that time,scarpe hogan uomo, my grades plummeted, I always alone back to the cold house, finished my homework, I used to sit at the desk, journeying to the, why ever hurt me, love me,hogan sito ufficiale, take care of my mother she was able to ignore my existence, how could she have several months not to go home to see my, why my father will become so irritable, don't even ask my food and clothing, I think I have become in the world the most lonely people, I've been despised by all students, all my friends, I has been completely abandoned by the world. Mother has been out of my sight, my world. His father is my only family, but his distress I cannot share, his sorrow and loneliness, but is still very strong I am involved in the days ahead.
Related Articles:

Transparen

First work

Love is a

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
The sun is hiding from me.
« پاسخ #13 : 24 آوریل 2016، 05:26:09 am »

&quot,hogan outlet online;because of him?"

"Dad,scarpe hogan outlet," Zhang Yang in his arms will be more tight father, "you can rest assured that the elderly, I will come back soon to accompany you, I only stay there for a few days."."

"good." Zhang Dongxun Chongni touch her hair,hogan outlet online, comforting smile, "is really just a few days? Silly girl." This sentence in his mind, he did not say that the export,golden goose saldi, once Yang mother to accompany him in the most wretched, but in the bustling away from him, leaving only they dependent life,chaussure jordan pas cher, she said disease may not beat her, she promised a few days will be better,scarpe hogan outlet, but never let go of that promise. Love taught people desperate, but also teach people to stop, the so-called "a few days" is always a period longer than that for far too long.

"I'm going back to China. Is there any other reason?" Zhang Yang holds his father's arm.

"is also right, is really a female big not to stay, if I say don't agree, you still don't necessarily how to deal with your father? I would like to let you go,golden goose uomo saldi, "every sentence is helpless sad tone, Zhang Dongxun will be stopped in her arms, so the day and how long? A twinkling of an eye the most beloved girl have liked the man. Once the Superman dad has white hair and try to retain in the side and with what,chaussure louboutin pas cher, teach her free fly, he behind him, silently guarding till I die that day.

The sun is hiding from me.

I feel the

A person's travel _3

Salutary influence of education tenderness

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Don't let me hit the desolation
« پاسخ #14 : 24 آوریل 2016، 10:15:49 pm »

Don't let me hit the desolation
 one to fall, I wake up. This is my secret. I feel a living being,hogan outlet, by nature, a strong concern. So subject consciousness is upright and unafraid, like tears, like just a autumn growth of plants, the more cool, more vibrant.
< p > maybe when your car on the road, you will calmly hurry, frantically racing, breathing in the deserted street. You will as licking old wounds startups like the lion king, and then use a piece of ordinary band aid and full face heap smile calmly, fool yourself and care about you. Maybe one day, you were taken away by your own speed and the wind, like a little piece of paper, along the route of the kite. But you are open-minded, stubborn, you smile, you can't stop,goyard prix.
 is a tired mind fawn was pursued and run in between dream and reality, through the wind...... What is in the chase, do not know. Like lying in the ups and downs of the waves, like lying on the train.
 cold days, leaves all the birds flying, a new long layer of hair. Earth's green gradually retreat, there is a kind of color called pale, after the youth of the dark as scheduled to. Pale, change color, change of color. Not young! Not young! The flowers are transformed into the color of the branches, and the fruit is transformed into soil,hogan sito ufficiale.
 the night wind tight, the sound of an avalanche, hit on the window, such as a crossbow broken broken out scattered sobs.
 woke up in the morning, sure enough. Long body, autumn in the skin before, after a layer of cloth,air max 95 france. Cloth on the skin, playful movement, like a spoiled dog.
 has been playing since the creation of the world seems to be a lonely Pangu, the lock, locked in a lonely secret garden. Since that year, you have found the same expression. I understand you and I have a connection can not let go,converse all star. No matter where the wine, you appear on the opposite side of my time,christian louboutin pas cher. Shaking a shiny key.
 South Rushu suddenly pay a surrender, but also Japanese than Japanese, Chushu to one nine four five.
< p > I see your sideburns has white hair and health, do not pay attention to look not to come out, facing the moment of passage of youth, like a scroll of silk lines. I am picky. But your voice always resolve all the excellent singing or polished writing section, make me picky as dripping into the sea without a trace. Realm, you often say. A car Hanran Benz car on the road, is don't care about tire abrasion or screw loosening, important is the Mercedes Benz. This is a boundary. Men can not be rich, but can not be expensive, can not be without borders.
< p > I can't predict you in where, but I have a way to activate the silence around me,goyard soldes, always like a stone cast lake,goyard prix, hit a buzz and ripples. You sound in real time, feel alive.
 "autumn everywhere the wind, such as water, more leaves the tree leaves half residual", such as. But you, doomed to a completely different future, is, in the future, cool such as water of warm bright, toward the future departure.
Related Articles:

Humor joke

Cold joke

With the b

After marriage, all of their possessions just $3500 wife's dowry. A period of time, his salary can not even pay fee and buy milk and baby diapers. Later, his wife put the dowry money out, let him open a cattle slaughter workshop in the town, specialty beef.
خارج شده است

این صفحه در 0.12 ثانیه 22 نمایش داده شد.