کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و هشتم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

كسي شايسته آزادي است كه هر روز بتواند بر هوسهاي خود چيره شود.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و هشتم  (دفعات بازدید: 1656 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

حور داشته باشند . ما هم از لحاظ قدرت هم از لحاظ تعداد در حال رشد هستیم .(در سال 1985 تعداد گروههای الکلی های گمنام به 58500 گروه بالغ شد .)
            الکلی هایی که هنوز دمشان توی خمره است موجودات ناخوشایندی هستند ، کشمکش های ما با آنها از جهات مختلف طاقت فرسا ، اسف انگیز و گاه خنده دار است . یک بنده بی نوایی در خانه من خودکشی کرد ، او نمی توانست و یا نمی خواست به راه ما توجه کند .
            با این همه کار ما بسیار سرگرم کننده است . گمان می کنم بعی ها از حالت خاکی و رفتار ظاهرا سبک ما دچار تعجب شوند اما در زیر آن ظاهر ، یک انسان جدی و خالص وجود دارد . ایمان و اعتقاد در تمام مدت شبانه روز باید در ما و از طریق ما در جریان باشد و الا از بین می رویم.
            اکثر ما احساس می کنیم که دیگر نیازی نیست به دنبال کعبه آمال بگردیم . ما همین حالا و در همین جا آنرا با خود داریم . صحبت ساده دوستم در آشپز خانه منزل ما ، هر روز به شعاع فزاینده ای صلح و خیر خواهی را در روی زمین تکثیر می کند .
                        Bill.Wیکی از موسسین الکلی های گمنام است
                        که در بیست و چهارم ژانویه سال 1971 دنیا را
                                    بدرود گفت.
.
.(48)
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm412
Chrysanthemum
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 07:20:58 pm »

< p > then easier method is actually very simple,nike tn pas cher, put these chrysanthemums in the pressure cooker steam, after steaming, then they together into the sunlight, and then dried in the sun can tea drink. Of course, in the sun,golden goose saldi, but also from time to time to turn the lower part of the chrysanthemum,chaussure supra pas cher, not to let the chrysanthemum in the sun under the heating uneven.
 although it feels good to people, but it took us a long time to pick them up. The chrysanthemum tea the premise is the chrysanthemum must be very clean is, results, every flower chrysanthemum flower inside have do not call on the name of the tiny insects such as sawtooth, very much,ugg soldes, not to get them clean tea not..., it's disgusting or not to say.
< p > because we are in the big birdbath rinse n times, so the basin of water also change color, the color becomes shallow green the, this basin of water strictly said has become a chrysanthemum tea, but is the herbal tea.
< p > but we found these little bugs adhesion is strong, so simply rinse is not clean, so we can only a blossoming of rinse, very troublesome and waste time.
< p > adopt a chrysanthemum it happened on November 12th, in 2014, that my grandmother and me in our garden are picking chrysanthemums, that year in our garden chrysanthemum is very much is dad to drink chrysanthemum tea special. But later, my father has been very busy no time to pick them,hogan scarpe, a lot of chrysanthemum are old, don't feed can make tea drink, so my grandmother and ready to pick the chrysanthemum.
< p > this title looks very poetic and you don't is the confusion was, in fact, I want to write something very general, is used to record the process of chrysanthemum down only. Do not think of the Tao that place.
 these are white chrysanthemum, many petals, flower is yellow, feels very new and elegant.
< p > the bugs from Playboy rinses very troublesome, this job needs patience and carefulness coexist, if not a flower of a check then try taste drink to the insect's. The whole process of tea is one of the most time consuming and hard.
;
 can not complain about doing too much trouble, and to find the fun.
 we pick up these chrysanthemum came up after the start of a blossoming to clear the inside of the small insects. Later,air max pas cher, I think it was too much trouble to clear, so the rest of the chrysanthemum are poured into the flood basin, in the pot add water, ready to drown these damn insects inside. Chrysanthemum are floating on the surface of the water, towards the flower, flower bugs did not receive water threat, so we put water mixing bowl over and over again has reached the purpose of rinse out the bugs.

Related Articles:

Hold your hands, gentle world

I like to be quiet, so my friends are very few, and those are the ones that I have recognized. Forget where to hear the good friend is not attached to the label is not torn off, so I cherish. Sometimes you hate a friend. I said the friendship need to operate, you say who you are right, you are right.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Men never know how fragile a woman is.
« پاسخ #2 : 13 آوریل 2016، 06:49:16 pm »

&n>

& nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; men never know women fall in love with you heart only you, but how can you always suspected, you never know what she actually in your evaluation of other women,hogan outlet, her heart is sad...,
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; men always think to say three words "I love you" is very simple,scarpe hogan outlet, always blame the woman refused to say, he never know shy is born of a woman, the true love is not to say, don't you believe your feelings? She's in love with you!
  men never know why women are weak,supra pas cher, in fact, everyone will have strong side, her weak only in front of the person you love before performance out, because she just let their men because they can protect themselves and more confidence,
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; a man might feel themselves a woman and generous, in fact, you spend large sums of money just in order not to love your woman, but he never know in fact real love woman is reluctant to let you waste,
  &nbsp,hogan outlet; &nbsp,golden goose outlet;   
&nbsp,hogan outlet online;     
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; men only know a woman will cry, but he never know the tears of a woman is emotional outpouring, she is who to cry, the woman's tears is her treasures, but she doesn't always come out,

men don't understand women always remember love on Sunday, he never know how important he is to her, she has been looking at each other silently in the future
          men don't love each other may kiss, but he never know women because of love will kiss, if you don't love each other and how will let him kiss her?
        men never know that a woman will remember every minute together, she will write down all the happiness in the diary, and even do not want to share with others
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; men never know why a woman so jealous, in fact, she is because too care about you, and she is afraid to lose you, men than women have more wild heart,golden goose,
Men never know how fragile a woman is,nike tn pas cher.
Related Articles:

Real under

Leave scho

Second gra

Girls always do not understand, the boy's love is so deep. Once love will lose self-control. Hide so deep, don't bring you trouble! And they cry! & shy don't always think boys is thick skinned, fickleness, because everything he does is to allow you to pay more attention to him.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Zombie Town, yin and Yang (upper) _21
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 11:54:14 am »

.
< br / > a moment after, the wind light cloud,goyard paris, carefree and leisurely panting to stop the attack, the Mo hate parting the vines, squinting his eyes and laughed: "your demon are weak are used where to? Women can not do not give themselves a posterior approach ah!"
 "you......" Leisurely because angry countenance, her fingers become sharp mouth become thin, slowly into the sky. She held up his hands, the hands behind the back,hogan sito ufficiale, from the behind to pull the two black whirlwind, wind disease, such as a sword, shine in the moonlight,louboutin pas cher, her demon, a sudden increase in the one hundred times, is concentrated in the hands of the cyclone, thundered. "I want to kill you!"
< br / > two black whirlwind to thunder cover less than potential of the ear flying, Mo hate matter of factly station in the pattern where the wire does not move, this if touched, in spite of a capability is also able to escape serious injury, cyclone is about to hit a desert hate in a moment, get rid of the vine flowers bound Li Xianglan from behind rushed to the desert hate before hugged him, with his own body blocking the whirlwind. The bewitching dint of the cyclone where people can afford,golden goose outlet, even zombie flesh was torn,golden goose outlet, the terror of the wound will tear off the back, black blood flow out.
< br / > leisurely in cry, the Mo hate but was laughing, this is he to the, Li Xianglan, he knew, was a bad guy, so at this time does not avoid leisurely attack,scarpe hogan outlet, and deliberately let flower vine is to let Li Xianglan for her blocked up. For this you don't Bu into the silly woman, this trick is often the most effective.
 "for the night!" To engage in the luxury of cooling off from the half fell to the ground, tears when he poured out, wanted to hurtle up to cure for him, only to see Mo hate holding sovereign, a pair of jade on the night back gently glide, terrible wound quickly disappear.
You are to blame, and the "
< br / > looking at this picture picture, leisurely heart suddenly a blank eyes, if dependent accompanied by years of people become so strange, a man and a woman cuddling together is a world, a capacity for a third person in the world. She stumbled and turned to leave, driven to distraction......
 < br / > thunder rob is demon clan Xiuxian before God must go through the disaster,scarpe hogan olympia, if past the robbery of the thunder in the sky, will break through the practice of the bottleneck to fix for more into a layer. On the contrary, will be thunder split to smoke, although not as out of their wits,nike air max pas cher, but even fix for thousand years will also be destroyed once, and then falling cycle.

< br / > according to different demon clan, and goblins practice is guilty of sins, they have to bear the thunder robs are not the same experience
Related Articls:

I love you

Darling, g

I have here last year, the Chinese new year, the public is still a lot of people travel during the new year in Putian, the driver is also working overtime to protect travel." Master Lin told reporters that he will stay here this year to continue to drive, and his family will come to Putian and his new year.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174

The "Twilight 4" on the 23 day release story set shaking reversal
 4: Dawn (on)" wonderful stills
< p > although 22 issued "the twilight City 4: Dawn (" stills romantic atmosphere filling,air max femme pas cher, but as the Twilight film series of ultimate article,scarpe hogan outlet, "city of twilight of 4: Dawn (on)" on the fate of the protagonist of the film in achieving orgasm reversal, dramatic conflict also will appear in a unprecedented outbreak and intensification. In the city of Twilight 4: Breaking Dawn, "and Bella and Edward into the marriage hall,hogan outlet, sweet life after marriage to let Bella made a fatal mistake, so a new life comes not bring people surprise and blessing, but more serious panic and crisis. Tense and full of tension and the rhythm of the romantic scene, making the "Twilight 4: Dawn (on)" in both the visual and the story above are greatly beyond the previous three. For Twilight 4: Dawn (on),golden goose sneakers, the fans,nike tn femme pas cher, the Twilight 4: Dawn (on) is their last pilgrimage to the twilight series. In particular, for the top three of the world's box office sales of more than 40% of the Chinese audience and fans, the Twilight 4: Dawn (on) is to make them unable to refuse to go into the cinema's biggest reason.
 drama set to reverse the reversal of the &quot,hogan sito ufficiale;Twilight 4: Dawn (on)" a fan of the appetite
"Twilight
m1905 movie nets authorized published October 23 report < / strong > Hollywood romantic fantasy thriller film "city of Twilight 4: Dawn (on)" on October 23 in a comprehensive domestic release, 22, film romantic stills for the first time exposure,hogan outlet online, Edward and Bella in the spring warm romantic bath envy of others, and in bed touching beautiful scene is reverie. It is reported that in the "city of Twilight 4: Dawn (on)",hogan outlet, Edward and Bella's feelings will enter a new stage, but in more exciting plot settings, they have to face more than sweet marriage life, more unpredictable risk challenge.
Related Articls:

Gao Lingfe

Han >

Lu Yi Peter Ho issued a recall of

Angelababy white lace skirt, Chao white suit, Tahara white X-ray trousers have unveiled the conference site, interactive sessions, Tahara will represent their first love feeling rose flowers, live media gave as a Christmas gift. Tahara Emiyan: "go to school, when close to male students send flowers do not dare to take home, again afraid teacher found hidden in a drawer, a long time becomes dried the." First, ignorant shy feeling caused by resonance field.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
fake amulette de cartier bleach.
« پاسخ #5 : 07 ژانویه 2018، 11:00:45 pm »

7, wipe the silver with a cloth before the correction liquid is not dry, so should avoid from hot spring fake amulette de cartier area wear. "gemsoo" silver jewelry mainly in the deep oxidation of sandblasting plating end with each wearing cotton swab or tissue paper to remove water surface dirt collection in sealed bags to avoid contact with air if found the silver yellow signs should be the first to use the brush to clean silver jewelry jewelry slits wipe the surface http://www.punj.biz/ of silver cloth swab to restore the original white and bright silver recommended that you: http://www.cngc.co/ if you use wiping silver cloth to restore about eight cartier love bracelet replica of silver in silver milk need to use dry wash water, washing powder heating water, and other silver jewelry restitution, And if hermes jewelry replica people are in in some contaminated environment.
   I teach you to prepare a bottle of transparent nail polish http://www.ajji.co/ before cleaning silverware. swimming or hot springs, bleach.

http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article124/

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/33973

http://www.baby1419.com/forum.php?mod=viewthread&tid=43467&pid=191628&page=1&extra=page=1#pid191628

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2297#comment-20450

http://www.wukongitxueyuan.com/home.php?mod=space&uid=53370&do=blog&quickforward=1&id=15376

http://park7.wakwak.com/~justmeet/cgi-bin/bbs/igobbs.cgi

http://cgi.members.interq.or.jp/www-user/cpcscan/msn/cgi-bin/bbs2/yybbs.cgi

http://www.crstra.dz/forum/viewtopic.php?f=7&t=2641752

http://www.daviskoreanschool.org

http://www.amigabella.com/plus/feedback.php?aid=9

http://joypigeon.com/forum.php?mod=post&action=reply&fid=157&tid=7736&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost

http://www.animege-mu.com/forum.php?mod=post&action=reply&fid=32&tid=3734&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost

http://www.bhzyxy.net/dxx/Review.asp?NewsID=2743

http://www.bjzq.org/supesite/?action-viewcomment-itemid-265

http://www.forumbakersfield.com/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=29/
خارج شده است

این صفحه در 0.074 ثانیه 21 نمایش داده شد.