انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

از موریس مترلینگ پرسیدن :
"دوست بهتر است یا برادر؟"
گفت : ما در انتخاب برادر نقشی نداریم ، اما دوست همان برادری است که که خودمان آن را انتخاب میکنیم .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و هفتم  (دفعات بازدید: 1737 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

خواهد مرد که در آن صورت ایمانش هم ایمان مرده ای بیش نخواهد بود . آری برای ما الکلی ها مسائل اینگونه هستند .
            من و همسرم با شوق و علاقه فراوان خود را دربست وقف ایده کمک به الکلی ها کرده بودیم . این شانس خوبی بود زیرا تا یک سال و نیم بعد از آن همکاران قدیمی من هنوز نسبت به من مظنون و مشکوک بودند و در این مدت کار چندانی پیدا نکردم . در آن دوران حال زیاد خوبی نداشتم ، از خودم بدم می آمد و در عین حال دلم به حال خودم می سوخت . این حالت بعی اوقات مرا تا سر حد بازگشت به الکل پیش می برد اما به زودی دریافتم هنگامی که تمام راههای علاج بی نتیجه مانده است ، کمک به یک الکلی دیگر می تواند بقیه روز را بخیر کند . بارها در حال استیصال به بیمارستان قدیمی ام می رفتم و دوباره قادر بودم روی پای خود بیاستم . این روال تازه ای بود که برای روبرو شدن با مشکلات زندگی .
            ما دوستان زیادی پیدا کرده ایم ، انجمن دوستانه ما چنان بارور شده است که جزئی از آن بودن احساس فوق العاده ای را در ما بوجود می آورد . ما از زندگی خود احساس شادمانی واقعی می کنیم ، حتی در مواقع فشار و سختی . من صدها خانواده را دیده ام که گام در راهی نهاده اند که مقصدی واقعی داشته است . منشاهد حل شدن بغرنج ترین مشکلات خانواده بوده ام و از میان رفتن کینه ها ، پدر کشتگی ها و تلخی های مختلفی را به چشم دیده ام . من مردانی را دیده ام که از تیمارستان بیرون آمده اند و نقش حساس در زندگی خانوادگی و اجتماعی خود به عهده گرفته اند . چه بسیار صاحبان حرفه و تجارت که موفقیت های خود را دوباره به دست آورده اند. بندرت گرفتاری و یا مصیبتی یافت می شود که در جمع ما حل نشده باشد . در یکی از شهرهای غربی و حومه اش هزاران نفر از ما با خانواده های خود زندگی می کنیم . ما بطور مرتب جلساتی تشکیل می دهیم تا بلکه تازه واردان امکان یافتن انجمن مودتی را که به دنبالش هستند پیدا کنند و در این گردهم آئی های غیر رسمی ممکن است از پنجاه تا دویست نفر
.
.(47)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def870
Nigeria's ailing president will break the silence
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 11:27:37 pm »

" At the moment I am undergoing to treatment>, experience
'Save Nigeria'
.
 kidney
President Umaru Yar'Adua has been abroad for weeks   His first
Speaking by telephone,hogan outlet, Mr Yar'Adua said he was making a good recovery.
A over his absence.
Nigeria's president,hogan outlet, who has not been seen since going into hospital in Saudi Arabia for heart treatment in November, has told the BBC he is recovering.
Mr Yar'Adua is also known to have kidney problems,hogan outlet online.
Opposition1 parties have
There different court cases under way calling for power to be transferred to the Vice-President Goodluck Jonathan.
Are three
Nigerian been demanding evidence about the true state of Mr Yar'Adua's health,hogan sito ufficiale.
 since November last year, was sent to Saudi Arabia for heart disease,air max pas cher, the president of Nigeria has told the BBC that he is recovering.
In since interview then Umaru Yar'Adua said he hoped to make &quot,louboutin soldes; tremendous progress" and to return to Nigeria to resume his duties,air max pas cher.
Rally has rally been called for Tuesday mainly,spaccio hogan outlet, to protest
Related Articls:

Little Pea

Green fairy tale rabbit and Hedgehog

When we want to praise a dress fashionable, we can use good, stylish or becoming to describe. Good is a simple look, stylish is also very good outside of fashion, while becoming means after wearing very appropriate good-looking.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
English law dictionary E-40
« پاسخ #2 : 30 آوریل 2016، 01:08:09 am »

,hogan outlet
EXECUTORY process, via executoria. in Louisiana. This is a process which can be resorted to only in two cases,hogan outlet online, a equipped 1. When the creditor1's right arises-from an act importing confession2 of judgment3,tn homme pas cher, and which contains a privilege or mortgage in his favor. 2. When the about the demands for the execution of a judgment which has been rendered by a tribunal for different from that within a jurisdiction4 the execution is sought. code of practice and art. 732.
The difference between
EXECUTORY TRUST. a trust is said to be out where some further act is requisite5 to be done by the author of the trust himself or by the addition,hogan sito ufficiale, to give it its full and effect; as, in the case of marriage articles; or, as in the case of a will,hogan outlet, where that property is vested in addition in trust to settle or convey.; for,hogan sito ufficiale, it is apparent in both of these cases, a further act, namely,scarpe hogan outlet, a settlement or a conveyance6, is contemplated7.
2. an executed and an executory trust is, this that,golden goose uomo saldi, courts of e>
Related Articls:

The 19 yea

Siqin Gaowa at

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019

< p > although from the point of view of historical encounters with inter Juve whether in overall record, if not handanovic halftime show good state, inter defense is likely to be Juventus riddled.
< p > if you can maintain the momentum of 22 round field were 2.68 points, Juve will at the end of the season to get 101 points,nike tn pas cher, not only will allow Inter to create the 2006-2007 season of 97 points record something, but also will become the following the 2011-2012 season with Real Madrid, the 2012-2013 season, Barcelona, and a single season integral broken hundred five major league team.
Juventus 6 key data after the end of the 22 round of the 19 rounds of the rounds of the break or break the Juventus
< p > of course, a game in Rome but behind Juventus 9 points, in the League left in the round of 16. This is not insurmountable gap,goyard pas cher, neutral fans naturally want the Giallorossi continue to hoofs, don't be zebra more pull more far, can even reduce the points difference,tn requin pas cher, the best in the League two teams the penultimate round again played keep suspense. At least, don't let Juventus early.
< p > the campaign finishes, Juventus out on the road wheel was a brief interlude draw at Lazio, home league this season's unbeaten start to the season continues to 11 games. Nearly 14 rounds 13 wins, 1 draw maddening 40 points, total score of 22 games reached 59 minutes, than last year over the same period with 10 points,hogan sito ufficiale, than the 2011-2012 undefeated championship season with 13 points,golden goose saldi, such excellent performance is really still did catch up with and surpass the dream's opponents powerless.
3-1,scarpe hogan outlet, this is the first time in 11 years in the national Derby in the national Derby scored 3 goals. In the 22 round of home court Inter,bottes ugg pas cher, Juventus lost only 1 Games scored 19 wins, eighth round defeat of Florence, nearly 14 round 13 wins 1 flat. Juventus in the first 22 rounds of 59 points, 10 points more than the same period last season, continue to move forward in the direction of the season to break one hundred percent. If Rome is not in Garcia's strong recovery,louboutin pas cher soldes, I had lost the Serie A Title suspense.
Related Articls:

Ferguson Manchester United's lack of a fatal blow - this is not the best Van Persie

Xinhua net Beijing on November 21, China National Petroleum Corporation Deputy General Manager Liao ever introduced, at present in oil has established the special energy-saving emission reduction input mechanism, arrangement of 126 million yuan of special funds for key energy-saving emission reduction project implementation, and funds to the advanced equipment developed and high-tech innovation tilt.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
State machine car Tesla S car 3C certification
« پاسخ #4 : 25 مه 2016، 06:36:16 pm »

< p > in addition to this, the national automobile also disclosed that the company and siweituxin (002405,chaussure air jordan soldes, closing price of $16.64) established a joint venture company -- Beijing New Zhisheng Information Technology Co., Ltd. (hereinafter referred to as the new Zhisheng map). Figure of new Zhisheng registered capital of 20 million yuan, state machine auto invested 700 million yuan, holding 35%; the company will take this as a platform to seize the car industry networking opportunities,air jordan homme, to build a customized platform,nike air max pas cher, content management, navigation services, network operation and maintenance vehicles and one station service solutions.
 every reporter Meng Xianglin
< p > public data show that car 3C certification is China compulsory product certification system, specifically for the protection of consumer personal safety and national security,tn requin pas cher, to strengthen the management of product quality, in accordance with the laws and regulations for the implementation of a kind of product conformity assessment system. An investment person pointed out that the Tesla Motors through the country to obtain certification, you can ensure that the legal and product standards in line with China's regulations, is the necessary prerequisite to enter the Chinese market.
 recall notice, the national car in the 2012 annual report has revealed with NavInfo cooperation into the field of car networking. The investment source said: to enter the car networking will improve the country's new energy automobile automobile service chain, thereby increasing profit growth point. Since the company has a car networking and Tesla concept has been highly concerned about the market, but the short-term internal energy to the company's contribution to more than the performance, it is not easy to say; investors should not blindly follow the trend."
< p > "daily economic news" reporter noted that yesterday market rumors said country car and Tesla will enter the Chinese market in the part of the business cooperation, such as storage logistics, testing certification services import,hogan outlet, the two sides are the next stage of cooperation negotiations. Affected by this, the state machine yesterday's stock price touched a number of times a number of daily limit, eventually closed up 8.17%.
 due to the Tesla concept, the state machine car (600335,golden goose sito ufficiale, closing price of 19.99 yuan) stock price continued to rise in the near future. Released today stock transaction announcement said that as the only brand import car comprehensive trade service providers, the company has received principal Tesla Motors (Tesla Motors), to obtain teslamodels models China Compulsory Product Certification (English name for China CompulsoryCertification,hogan outlet, English abbreviation for CCC, referred to as 3C certification).
State machine car Tesla S car 3C certification
< p > it is understood,hogan sito ufficiale, the car networking is using a variety of techniques overall perception of road and traffic, traffic control in the whole course of car, on the road to full spatial and temporal control, mainly to provide traffic efficiency and traffic security network and application. At present, the application of vehicle networking technology includes vehicle information services, vehicle GPS monitoring, vehicle sensors and so on.
Related Articls:

Nearly 1 b

20 company news national team

LETV to raised 7 billion 500 million increase plan Jia Yueting Holdings 8% shares - Jia Yueting - ra

It is understood that, in order to seize the initiative in the smart ship market, Japan, South Korea, China and many countries in Europe and the United States classification society, shipbuilding and ship machinery enterprises, are actively engaged in the development of intelligent ships. Among them, Japan's classification society, Hyundai Heavy Industries, man company, Caterpillar, ABB and so on in this area is more active.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
6 total investment of 13 billion 200 million compa
« پاسخ #5 : 29 مه 2016، 01:00:26 am »

NO.167 Dalian Suzhou friendship &quot,stylo mont blanc pas cher;haishang >
 has been put into the amount: 1 billion 738 million 420 thousand yuan, 100%
< p > Project Introduction: to raise funds,air max pas cher, the development and construction of the project of Jinan Huaqiang Plaza Property Co., Ltd. again to financial institutions financing of RMB 50000 yuan, Shenzhen Huaqiang square Holding Co.,nmd runner pas cher, Ltd. is the sum of financing provide joint liability guarantee. The deadline of 31 December 2011,yeezy boost 350 pas cher, Jinan Huaqiang assets total 141633 million yuan, total liabilities 138905 million yuan, 2728 million yuan of net assets,occhiali da sole ray ban outlet, 240 million yuan in 2011 operating income, net profit -1679 million yuan. As of March 31, 2012, Jinan Huaqiang assets total 144459 million yuan, total liabilities 142208 million yuan, 225.1 million yuan of net assets, 2012 first quarter operating income of 767 million yuan.
 financial weekly listing Corporation major project laboratory researcher Li Husheng / text
NO,scarpe hogan outlet.166 Shenzhen Huaqiang Ji'nan Huaqiang Plaza project
NO.165 Guanhao high-tech industry base in Zhanjiang East Island specialty project (a)
 it is estimated that after the completion of the project can be added to the output value of 16.64% yuan,golden goose saldi, the financial internal rate of return of, before the income tax return period of 8.14 years, the total amount of new profits of about $9 million,
6 total investment of 13 billion 200 million companies to invest in the total assets of the sea and India over the total assets
< p > Guanhao High East island of Zhanjiang specialty paper industry base project of Shenzhen Huaqiang Huaqiang Plaza Jinan project Dalian Friendship Suzhou haishang "," one city "project Haiyin shares Haiyin another city" series project Su ningyun 250 chain development projects friends ah shares of Hunan friendship & Apollo otter rice theme shopping plaza project,
 investment amount: 670 million 20 thousand yuan
 implementation of the benefits of this period: 108 million 120 thousand yuan
 does not reach the expected reason: still in the construction period
 investment amount: 2 billion 194 million 810 thousand yuan
 investment amount / total assets: 30.33%
 has been put into the amount: 511 million 280 thousand yuan, 51%
 investment amount / total assets: 43.91%
 project introduction: the project a total investment of about $1 million,scarpe hogan outlet, an area of 1100 acres, and the other set aside 680 acres as the two phase of construction land. Project construction period is 3 years. The first phase of the project plan in Guangdong, Zhanjiang Economic and Technological Development Zone East of the Island District new specialty paper base paper production line and coated paper production line, continue to move we located four coating production lines, vigorously develop in the field of specialty paper mainstay business of carbonless copy paper and thermal paper. Through the relocation and new production lines, and ultimately the formation of special paper paper capacity of about tons, special paper coating capacity of about 160 thousand tons, foreign sales of products.
Related Articls:

Huaihai Ch

China Merc

-ST alumin

Four years later, He Huazhang graduated from University, was assigned to return to Chengdu, in Sichuan people's press work, any political editor room editor, after the deputy director of the political editing room. In the press, he was a colleague at the time that the evaluation for the smart, competent, with a business mind".
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Gome in the first quarter net profit of $
« پاسخ #6 : 02 ژوئن 2016، 05:56:48 am »

Gome chairman Zhang Dazhong said that we are very satisfied with the performance of the first quarter of 2011. Group in the future will continue to implement a five-year strategic plan,pandora sito ufficiale, in nationwide and gate shop coverage, on existing stores of new mode transformation,nmd runner pas cher, rapid gains in market share, maintain the leading position in the Chinese home appliance chain retail industry.
 results show that the United States sales revenue increased by 16.08% from last year's yuan to yuan, of which two or three lines of market sales increased significantly. Profit from operating activities increased from 28.76% yuan in 2010 to rmb. The owner of the parent company should be accounted for profit from the yuan to grow to RMB yuan, a substantial increase of 65.77% over the same period in previous years. At the same time,occhiali ray ban wayfarer, benefit from the macro policy concessions,chaussure jordan pas cher, good consumer confidence and the significant effect of the transformation of the group's own stores,bottes ugg pas cher, the United States and the United States can achieve a 7.6% increase in sales of stores. Group of 37 new stores and closed 7 inefficient stores,hogan sito ufficiale, a net increase of 30 stores. As of March 31,hogan sito ufficiale, 2011, the total number of stores up to 856 stores.
Gome in the first quarter net profit of $
 Washington (reporter Jiang Yu) yesterday, Gome released Chen Xiao before leaving the country in the last quarter of the report. Gome first quarter earnings report, sales revenue in the first quarter of yuan,zapatillas air max outlet, an increase of 16.08% over the same period in 2010. Net profit increased from RMB yuan to RMB yuan, an increase of 65.77% over the same period in 2010.
Related Articls:

woolrich sito ufficiale Il lavoro comincia vaccina

Buy site to seek differences in the survival and upgrading of classified services to seek a way out

However, for a variety of dazzling promotional form, shopping malls who pointed out that the most simple direct discount. But this weekend's direct discount is basically half off for more. But if the application is good, and other forms of promotion and other forms of promotion can be more expensive than direct half off, but more trouble, to be "single" trouble.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Reflections on the teaching of teachers' new ideas
« پاسخ #7 : 13 ژوئن 2016، 04:25:33 am »

vertical and horizontal class: the class section of the class lectures,nike tn soldes, lectures in different disciplines with the year. Different age classes, longitudinal understanding teaching objectives and requirements for all phases of the subject, do the aware of classroom teaching; listening to lectures in different disciplines, communication and the connection between the cross cutting concerns the subject and other subjects for teaching rules, for the cultivation of students' comprehensive quality and lay a solid foundation.
 as a young teacher, I have plenty of energy and a flexible mind, and constantly improve, update the concept of education has a strong ability to accept. Be able to skillfully use modern educational media in teaching,charm pandora outlet, and explore and explore in the work. Have stronger enterprise and responsibility heart, usually can control of educational theory to reflect on their own teaching of successes and failures, of textbooks have their own unique understanding, have gradually formed the personality of the teaching design. Dare to do some attempts in the teaching, efforts to study, pay attention to cherish and cultivate students' curiosity and thirst for knowledge,occhiali ray ban wayfarer, respect for love each student, protect the student's exploration spirit, the innovative thinking, and create a atmosphere of advocating gnosis. Can coordinate the relationship between the three social, family, school, strengthen the communication between teachers, parents, students, for the education and teaching work in harmony, to lay a solid foundation for the smooth.
 first, self positioning:
 second, to adhere to self reflection.
< p > Teaching: insist on in front of the class do two ask, ask a textbook, in-depth study of materials, to write lesson plans,golden goose outlet, and clarify the teaching emphasis and difficulty; second, ask yourself,scarpe hogan outlet, "ready or not,goyard prix, the class difficulty where, how to break through, to teach students what, how >
Reflections on the teaching of teachers' new ideas
Reflection on the teaching of the new concept of
 second, the specific implementation of the program:
< p > a wide mentor, read books, and strive to explore, actively to the profound knowledge, teaching skills, smashing the backbone teachers closer to become an integral part of the school.
 since to participate in the work, has passed a semester. In the last semester of their own education and teaching work, gains and losses. As a new teacher, my career has just started, then how can I develop?
 teachers
 (one) business:
< p > in the classroom teaching innovation consciousness is strong, but not very good implementation effect often and they expected a lot of difference; classroom I always remind myself to learn to listen to,scarpe hogan outlet, but every time after hearing students speak I always a sweat, finally I want to retell, resulting in waste,scarpe hogan olympia, the efficiency decreased; my heart is clear, to admit students differences, should pay attention to students' development, but in the end I still to score will win or lose, I would like to in the scientific research achievements, but every time the total also can not to focus on, and so on phenomena let me feel my original knowledge has been unable to meet the working needs.
 how can I get out of this predicament? I think that's what I'm trying to be in the next stage.
 first of all, to learn to self examine.
Related Articles:

Democratic life will be the leading group of the r

Speech under the flag of the

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

این صفحه در 0.083 ثانیه 21 نمایش داده شد.