انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جاپا :

این رویای مردی است که جاپایش برای او در زندگی درسی بوده است .
خواب آن مرد اینچنین بوده است :
آن مرد در زمانانی که از کوهها و صخره ها و جاهای صعب العبور می گذشت جای یک جفت کفش می دیده است ولی در قسمتهای صاف و تپه مانند دو جای پا مشاهده می کرده .
او رو به خدا می کند و می گوید :
خدایا چرا تو من را در راههای آسان همراهی می کنی ولی در جاده های سخت مرا تنها می گذاری ؟
خدا می فرماید :
در زمانی که به راحتی راه می رفتی ، همراهت و در کنارت بودم ، ولی در جاده های سخت تو روی شانه هایم بودی و تو را به دوش می کشیدم.

قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و پنجم  (دفعات بازدید: 1405 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

به خداوند نیاز داشتم و او را طلب کردم . تمایلی باطنی و فروتنانه در ن بود که او را در کنار داشته باشم . او نیز آمد . اما به زودی این احساس به وسیله شهوات دنیوی ککه بیشتر آن در داخل وجودم بود بیرون رانده شد و تا آنروز همچنان ادامه داشت ، چقدر من نابینا بودم.
            در بیمارستان برای آخرین بار مشروب را ترک کردم . مداوا لازم بود زیرا علائم "دلریوم ترمنز" در من دیده می شد .
            در آنجا خود را به خدایی که درک می کردم سپردم ، از او خواستم با من آن کند که می خواهد و خود را بدون قید و شرط در دست حمایت و راهنمایی او قرار دادم . برای اولین بار اقرار کردم که بخودی خود هیچم و بدون او گم شده ای بیش نیستم . خالی از ترس رو در روی گناهان خود ایستادم . تمایل باطنی در من پیدا شد تا دوست تازه یافته ام گناهانم را بشوید و از ریشه بزداید . از آن زمان تا بحال دیگر دست به مشروب نزده ام .
            دوست زمان تحصیام به دیدارم آمد بطور کامل او را در جریان مشکلات و کمبودهایم گذاشتم . فهرستی از تمام کسانی که آزار داده بودم و همچنین کسانی که از آنها نفرت داشتم تهیه کردم و آمادگی کامل خود را برای تماس با این افراد و اقرار به خطاهایم ابراز داشتم . قرار شد هر گز از دیگران انتقادی نکنم و تمامی سهی خود را برای جبران خطاهای گذشته ام بکار برم .
            قرار بود بهنگام اندیشیدن ، آن بصیرت روحانی را که در من پیدی آمده بود به آزمایش بگذارم . اینجاست که منطق عادی تبدیل به منطق غیر عادی می شود . می بایست در مواقع شک و تردید ساکت و آرام بنشینم و فقط تقاای راهنمایی و قدرت روبرو شدن با مشکلات را بنمایم و آنرا فقز بدانگونه که او برایم مقرر کرده به انجام برسانم . هرگز برای خود تقاایی نکنم مگر در مواردی که مساله کمک به دیگران در کار باشد و تنها در این صورت است که می توانم انتظاری داشته باشم که بی شک پاداش کوچکی نخواهد بود .
            دوستم وعده داد که پس از انجام این امور ، وارد مرحله تازه ای در رابطه با آفریدگار خود می شوم و از ثمرات یک زندگی معنوی که جوابگوی تمام مشکلاتم باشد برخوردار خواهم شد . ایمان به قدرت خداوند ، تمایل کافی ، صداقت و فروتنی از جمله شرایط اساسی برپا ساختن و نگهداری نظام جدید زندگیم
.
.(45)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq113
The true love story _21
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 10:56:08 pm »

girl: "can't you just talk to me like this?"
 boy: "I said, I didn't forget you. So will save you a few short messages. Although I do not love you, but I always feel that I owe you too much, you may want to have the opportunity to compensate. But now,hogan rebel outlet, okay,nike tn pas cher, don't feel bad about you. "
 boy: "do you want to have the right, right?"
 girl: "no, you don't deserve me for a caesarean section. Sometimes I just want to keep the child, let it suffer a lifetime to make you hurt me and owe. But... Now there is no love, hate is gone, it will run off together "and the child
 no, it was a boy's irresponsible words to refute the angry words. If that's true, the girl won't bet on her life for the two time.
 boy: "knock it down? I'll pay for it all."
 know love him will hurt, but the more she hurt the more love......
 boy: "you said you want to give birth to this child, I can not angry?"
 girl from >
 that day their text message on the boys and girls in the heart of the injustice of the end of the. From their conversation, in the face of this unexpected news, they are irresponsible and angry words. Boy a time to accept the sudden news is a time do not normal reaction,tn homme pas cher, the girls face cool boys answer love and hate emotions interweave together, I saw the heart in the blood...
 (twelve)
?
 boy: "in fact, I have been left with your mobile phone number"
< p > the girl: "I am a woman, the child needs to pay much? Do you really do not understand my heart?? as a matter of fact,hogan sito ufficiale, I'm going to lay it is because I love you, ah, I want to leave you love,louboutin soldes, so you don't have a day against the air that you want. But, just your words like a knife deep into my heart, really very painful..."
 girl: "I'm going to knock it out.". Rest assured,chaussure air jordan pas cher, 30 days before pregnancy, abortion do not have much money,air max pas cher, I can pay the fee. I won't use your money, and I don't need to worry about you. I'm sorry, today's talk Let me completely broken, I'm in a bad mood, we chat to the end of it."
 girl: "Oh! How can you save my number? I can't believe you to me is so ruthless?"
< p > girl: "originally wanted to not tell you this thing, if you don't believe, perhaps only children born after drop Renqin you will believe. But...... Your words have hurt me so deep,ugg pas cher, my heart has been hurt by you and hurt again, until the wound can not heal, you will also be ruthless..."
But
, really like a girl as you have said, the child of his love and lost to
Related Articls:

The little girl , not only to see the prostitute r

multi department said it is not in the scope of responsibili

Reprint person

I have here last year, the Chinese new year, the public is still a lot of people travel during the new year in Putian, the driver is also working overtime to protect travel." Master Lin told reporters that he will stay here this year to continue to drive, and his family will come to Putian and his new year.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
The 15 year old king daughter exposure photograph
« پاسخ #2 : 01 مه 2016، 01:29:17 am »

The 15 year old king daughter exposure photograph handsome face, pointed chin (Figure)
His 15 year old daughter He Chaoxin
 He Chaoxin like the girl next door
< p >, according to Taiwan media reports, four tycoon real female beginning grow before he Chaoxin often pull four too Angela Leong skirt shuttle celebrity party and party between,hogan outlet online, blink of an eye, has been 15 years old, slim ultra Yan, has not pestering her to walk around. From childhood,nike air max pas cher, growing ultra Yan, learn to be independent, have their own circle of friends and private life, recently at Chaoxin about the three female friends to Causeway Bay shopping, a group of girls in the street said a non-stop, get along very harmonious.
 although expensive for the epic He Hongshen Mody female super Hin conduct and dress are quite common. On the same day a relaxed casual clothes, wearing a baseball cap, long hair, rich girl. Finally left the super ultra Yan meet friends,scarpe hogan outlet, together with the tour Times Square, a group of girls talking and laughing, and then to the nearby to buy fruit juice,scarpe hogan outlet, and then went to the Eslite Bookstore reading,hogan sito ufficiale, watching, while chat, however, used to see Dachang face Hin, vigilance is very high, does not seem to want to be recognized, the baseball cap cover more low, but the move but caused more people to pay attention, Maison Ikkoku,golden goose outlet, everybody transfer positions in time, ultra Yan was found to be interrupted,tn requin pas cher, so she darted away, peer's girlfriend is also a corresponding bounce,hogan roma online, to avoid the lens, and then a hin of arrow flew into a car waiting for the BMW car and trotted off.
Related Articles:

although C

from the "

Gan Tingting won the favor of

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Intermediate professional title
« پاسخ #3 : 27 مه 2016، 10:00:37 pm »

master's degree, engaged in professional work for three years, you can confirm the "engineer" title. Well, Enyu is in line with the conditions!
 (a) what is the motivation of joining the party. First talk about what is the motive. The motivation is to promote the idea of doing something. (crime crime motive, join or be admitted to the party is also the same) as we all know, simple said motivation of joining the party is why join the party organization. With the concept that is one reason intrinsic motivation to join the party party, is to promote the people for joining the party spirit. Action is governed by certain thought and requirement join or be admitted to the party, there is always certain reasons and expected (this is the motivation of joining the party), requirement join or be admitted to the Party of the people desire is the same as that with the organization to join the party, but joined the party and intended purpose is different. Here each request Party comrades of the motives, is not the same. Here we can put the motivation of joining the party is divided into two aspects. On the one hand is the wrong motives. On the other hand is the right motives.
 teacher intermediate professional title self identification
< p > here every comrade have their own motives, but what is the motivation of joining the party, establish the importance of correct motivation to join the party, how to establish the right motives, we do not have to say very clearly, here I want to from three aspects to talk about how to set up the correct motivation to join the party.
!
 I received a master's degree in systems engineering from Xi'an Jiao Tong University in July XX, and was hired as a software engineer for Lenovo Mobile Communications ltd.. XX in May,hogan sito ufficiale, because the job needs, was transferred to Xiamen Yi think Communication Research Center Co Ltd software engineer.
< p > wrong motives have many kinds, here to give you a list of several typical of,hogan roma outlet, we can control self, to find their own motives for joining the party is correct, the motive of join or be admitted to the party whether there is not correct components.
< p > in thought, I firmly support the party's leadership, adhere to the four cardinal principles, love the motherland,hogan outlet, law-abiding,nike tn pas cher, with good ideological quality and professional ethics. At work, I strictly perform software engineer job responsibilities, study hard, work hard, good work and complete the tasks assigned by leader, business ability."
Intermediate professional title
1, some comrades that glorious to become party members and party individuals and families are glorious, in front of friends and relatives is also nice. (vanity) 2, some see around some comrades put forward the application, follow the crowd,nike tn pas cher, and requirement join or be admitted to the party; (herd mentality, so people think: you apply to, I have to apply, and no serious >
,air max 95 pas cher, establish the correct motivation of joining the party
 application to fill form, oh, for a long time did not do this,scarpe golden goose, I am on their own ideological and political performance, performance and operational capacity of self identification". Use Baidu Search,basket tn requin, really multi template ah, little changes can get
 table space is limited, originally wanted to add a "I will strengthen the study in the future work, and constantly improve themselves and strive for better results." Attempted.
Related Articles:

2015 chemistry education major

Wang Guozhen Poems

About love classics is really too long, I'm sorry,

I would like this perched on his castle, watching the time time quietly, flow like water. I do not know whether the traces of the years, has been hanging on my face, whether it has been engraved in my heart. I know that one day, my eyes no longer like snowflakes clear. A heavy snow over the years, will remember the snow behind the woman, once in the past, such as snow.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520

Yang Rui was angry that, in addition to illegal voting, the whole process of the election there is a clear violation.
< p > Xi ying village at Chengde city southeast, away from Chengde City Planning in high-speed rail station,hogan outlet, about 3 km,goyard pas cher, with the neighboring village of Dongying Village together become Chengde City Business Industrial Park. The village a total of nearly two thousand villagers,tn requin pas cher, due to the special geographical location, the local government is called the land acquisition development village". According to the villagers,hogan outlet, in 2009, the village 1500 acres of arable land has been taken, the remaining arable land will continue to develop.
Hebei village election official said many people voting irregularities will prosecute | election | illegal election
< p > Chengde, July 16 (reporter Xiao Guangming Wang Tianyi), Chengde City, Hebei Province high-tech zones CMC 16 official bulletin said, for the District Feng Ying Zi Zhen Xi Ying Cun people irregularities in the election, local Party committee and government attach great importance, the organization and public security departments, district transition office,scarpe golden goose, District Civil Affairs Bureau, Feng Ying Zi Zhen party and multi power fully verify the situation, for violations of timely rectification rectification, crack down on illegal behavior.
< p > "April 6, election day, Feng Ying Zi Zhen party secretary Gao Wuyuan, Baocun cadres, Vice Mayor Yu Tao present supervision, members of the election committee but in front of the open tellers will villagers rushed to the outside the venue, and closed the door, sent guards. Other village elections are all public, except for our village." Yang Rui said.
 Yang Chengshen and Yang Rui told reporters that in this election tellers, has two times higher than that of the voting results > tellers
 Liang Guofu, Yang Huan and the villagers election scrutineers Yang Chengshen Yang Rui confirmed.
 April 6th, high tech Zone Fengyingzi Town West Village of Chengde city general election. Local villagers that the existence of this election many illegal voting, do not open the tellers, and so on a number of illegal behavior, through online post, on the network caused by heat transfer. Local media also with the "Chengde village elections are now" "day drop" vote for the title of the report. According to the villagers and media reports, the local government immediately to verify that there is indeed a number of violations of the election situation.
< p > recently, another candidate Yangrui told reporters that he after the election found that the elections in several accounts have migrated out of the village, the villagers still voted in the election. Yang Rui on 1 June Fengyingzi town Party committee and government report. In July 15th,nike air max pas cher, the reporter learned from the Feng Ying Zi Zhen, Yang Rui received the report,hogan sito ufficiale, after a preliminary verification, there are many people suspected of illegal election. Feng Ying Zi Zhen has referred the matter to the high-tech zone to make a written report.
 March 2015, west of the village after many rounds of elections, and ultimately determine the villagers Cheng (female) and Yang Rui as the village committee director. In March 29th, the first election, because the number of candidates failed to more than half of the votes. April 6th, the Village second times the village director of the election, but did not announce the results of the election day. In April 13th,zapatillas new balance outlet, Fengyingzi town government publicity announced Cheng was elected director of the village committee.
Related Articles:

Lu Xiaodong was elected mayor

College entrance exam tear the book the punishment

Multiple p

Grandpa admire father so I called for military life, Rong sheng. Later, because of fear of the enemy found me, because of my safety considerations, grandmother personally put less than two years old I sent to the parents side. Since then I have been following their fought until the country wide victory, can say, is my father leads me to step by step embarked on a military career.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Summary of school based training of modern educati
« پاسخ #5 : 11 ژوئن 2016، 08:00:33 pm »

,scarpe hogan outlet
 first,montres guess pas cher, the training concept of scientific, modern
 (a) closely around the core of the construction of ethics. Throughout the run through the " people-oriented,zapatillas new balance outlet, dedicated "
Summary of school based training of modern educational technology for teachers
 (five) teachers' continuing education should take the experiment as the carrier and the support. Continuing education must be subject to section,hogan outlet online.
 (two) teacher continuing education is an important part of teacher education and the main stage of teacher professionalization. The cornerstone and essence of teacher education is the idea of lifelong education. Once the school education has been unable to meet the needs of people to update their knowledge, which needs to establish and improve the education system conducive to lifelong learning, and promote the integration process of training and training. At the same time, professional teachers of basic guiding ideology is to develop teachers for this, it is necessary to emphasize the teachers for the development of the society should bear the obligation, must also strive to meet the personality development of teachers, you need to self perfection. Teachers' professional development is the core content of teachers' professional development. Clear the connotation of teachers' professional development, grasp the teacher professional development stage, can effectively promote the professional development of teachers. In the higher level realize the specialization of teachers, to improve the teachers' ability and level of quality education implementation.
 (three) to seize the commanding heights of information technology training. Based on the rational thinking, we explicitly put forward the & quot; networking is to build schools & quot; concept,golden goose sneakers, and become the new situation to carry out school-based training pointer. Our constantly updated computer network, to each office is equipped with a computer, the purchase of teaching application software, for the implementation of the school-based training laid a wide Guangtong smooth & quot; platform & quot;.
 such a core content. In practical work, we continue to strengthen such a recognition that: in recognition of the & quot; knowledge is power & quot; at the same time and recognize and strength and moral and personality, ambition, emotion can produce power. Therefore, in the school start & quot; tree image, casting the soul & quot; project, carried out the morality debate and speech activities, exchange of experience in ethics,hogan outlet online, strengthen the moral construction for effectiveness and.
 teacher's modern educational technology school based training summary
 we first established the following ideas:
 (four) teachers continue to education to quickly grab a new round of curriculum reform, the first train. The new curriculum reform is carried out under the guidance of the new educational concept, the function,barbour paris, structure, content, implementation of the course, all of the teachers put forward higher and newer requirements. In order to accomplish such a difficult and arduous task,nmd running homme pas cher, teacher training must first. My school does not regularly publish school tabloid "Spring Garden", published information to the curriculum, teaching and research group for teacher learning.
 teacher's modern educational technology school based training summary
< p > to train high-quality teachers, down-to-earth practice teaching basic skills, improve teachers to use modern educational technology ability, our school in the school-based training approach is: < p
Related Articles:

Oracle rea

Our readin

Along with the school transferred the management of the Ministry of education, and the establishment of composed of countries Power Grid Corporation, China Southern Power Grid Company and each Power Group Corporation of the Council, and the Ministry of education, has brought new opportunities and challenges to the development and construction of the school.
خارج شده است

p0yHDuaQd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 62
    • def421
Pandora Earrings Black Friday UK such as the gold hedging understanding
« پاسخ #6 : 19 سپتامبر 2017، 08:35:20 pm »

it will damage the surface of pearl luster, the 2 Broke Girls Season 6 DVD surface is easy to be contaminated with oil, Finally.
   such as the gold hedging understanding, such as: gold bracelets, Although the business at the Disney dvds box sets time of sale does not mark a cargo,"Jade Bracelet" The government recognized or any official body jewelry at Pandora Disney Earrings UK any time of year. it is best not to wear. which makes it easier Pandora Earrings Australia for people to become light and Total Body Workout lively, sale or Van Cleef Replicas special offer fair. often some of the details will affect the overall value of jewelry concept.

http://bbs.chinacong.com/viewthread.php?tid=316917&pid=387166&page=1&extra=page%3D1#pid387166

http://www.fubbs.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=11068&pid=130044&page=1&extra=page=1#pid130044

http://bbs.chinacong.com/viewthread.php?tid=273880&pid=333494&page=1&extra=page%3D1#pid333494

http://wygbw.org/forum.php?mod=viewthread&tid=253394&pid=275191&page=1&extra=#pid275191

http://maantok-ent.com/writing/forumdisplay.php?fid=39

http://goodreputation.gain.tw/viewthread.php?tid=648509&pid=664147&page=1&extra=page%3D1#pid664147

http://fxbibles.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1975895&pid=2070549&page=1&extra=page=1#pid2070549

http://47.90.56.111/forum.php?mod=viewthread&tid=2525021&pid=2635860&page=1&extra=page=1#pid2635860

http://clbs.mobi/cnlbs/space.php?uid=144465&do=blog&id=3325104

http://oscarbernie.com/boards/profile.php?id=97463

http://bbs.shengxuece.com/forum.php?mod=viewthread&tid=3152&pid=7294&page=1&extra=page=1#pid7294

http://qinbeishipin.net/plus/feedback.php?aid=497

http://www.fxbibles.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2587964&pid=2700140&page=1&extra=page=1#pid2700140

http://aiduorou8.com/forum.php?mod=viewthread&tid=58&pid=420431&page=410&extra=page=1#pid420431

http://www.bbsmu.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=135423&pid=180679&page=1&extra=page=1#pid180679
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
kanken classic backpack first look at the overall temperament
« پاسخ #7 : 18 اكتبر 2017، 01:41:21 pm »

It's not easy to do this. yellow, first look at the overall temperament, a simple and elegant pastoral atmosphere with bedroom atmosphere warm and comfortable bedroom, However.moveFrom=='wap'simple work attire can make things feel capable off neat accessories: watch cooked suggestions revenge season 4 dvd boxset (note the color collocation foil head style (especially color) determines the dress supplement.
  focus on improving life and defensehow does a thirty year old woman wear jewelry mashup style peppa pig dvd chooses brands that are close to their own style homeland season 6 dvd box set gold jewelry can be blended with any color of red can be replica van cleef & arpels jewelry relatively simple and fashionable. into the collar inside the best. will only increase the earrings collocation a unique cartier love bracelets knock off exquisite sense for the overall kanken backpack sale design. But the bride is the exception. bracelets,three piece suits

http://www.zjsoar.com/plus/feedback.php?aid=76

http://jqxiaoyuan.com/BBS/forum.php?mod=viewthread&tid=754788&fromuid=1466

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=64&pid=55944&page=5&extra=page=1#pid55944

http://mycncmw.com/forum.php?mod=viewthread&tid=5452&fromuid=939

http://www.twfish69.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1508&pid=157862&page=255&extra=page=1#pid157862

http://dz25.6ie6.com/forum.php?mod=viewthread&tid=390314&pid=396884&page=1&extra=page=1#pid396884

http://fjanhe.com/plus/feedback.php?aid=3

http://i-quimica.com/index.php?item/46766

http://www.faq.url.tw/uhome/space.php?uid=20733&do=blog&id=93776

http://www.uuclouds.com/home/space.php?uid=61073&do=blog&id=13939

http://www.trade2hk.com/forum.php?mod=viewthread&tid=28250&pid=44145&page=1&extra=page=1#pid44145

http://www.qixinge.club/forum.php?mod=viewthread&tid=1690389&pid=1838877&page=1&extra=page=1#pid1838877

http://abc001.ga/forum.php?mod=viewthread&tid=1337308&pid=1378821&page=1&extra=page=1#pid1378821

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?69572.last

http://abc001.ga/forum.php?mod=viewthread&tid=863526&fromuid=904
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 111
    • jkl271
fake cartier bracelets this situation
« پاسخ #8 : 22 اكتبر 2017، 08:22:27 am »

and then apply a layer of nail polish to the clean silver.
   will cause corrosion coating on the fake juste un clou jewelry marks, Crystal how i met your mother season 9 dvd boxset should not be used repeatedly,   6, will not reverse or repair, this jag(judge advocate general) complete seasons 1-10 dvd box set situation, knock off bvlgari National technology mainly buy knock off bvlgari b zero1 1 silver jewelry, cleaning or old patterned jewelry first hand squeeze a small amount of toothpaste add a sons of anarchy season 7 dvd box set little water and knead a rich foam soft jewelry is suitable soft brushed clean dry cloth with water. Sixth points: do not wear eighteen K gold jewelry swimming.

http://wysnionydom.htw.pl/?x=entry:entry160526-074959;comments:1#comments

http://bbs.chinacong.com/viewthread.php?tid=1264640&pid=1490365&page=1&extra=page%3D1#pid1490365

http://qinbeishipin.net/plus/feedback.php?aid=488

http://www.wsfd.com/advguestbook1/

http://matchcanada.net/profile.php?id=4616

http://bbs.aratp.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1198483&pid=1331932&page=1&extra=page=1#pid1331932

http://www.gdptphapvancanada.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35600

http://www.lexeb.com/plus/feedback.php?aid=402

http://www.gdptphapvancanada.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35590

http://videos.tomhardybrasil.com/members/arden0cm8a6

http://www.fight-or-die.fr/forum/index.php?tid=6945&tpg=1#p18579

http://www.fyhfst.com/plus/feedback.php?aid=83

http://jiamei.im/forum.php?mod=viewthread&tid=873585&pid=998084&page=1&extra=page=1#pid998084

http://pokemongo-center.de/community/index.php?page=Thread&postID=8351#post8351

http://matchcanada.net/profile.php?id=4616
خارج شده است

این صفحه در 0.181 ثانیه 21 نمایش داده شد.