انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بخند تو با خنده هایت زیباتر می شوی
بخند ، خنده رنگ خدات
تو با خنده هایت به رنگ خدا در می آید .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: پمفلت "DA "افسردگان گمنام .  (دفعات بازدید: 7853 بار)

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پمفلت "DA "افسردگان گمنام .
« : 21 مه 2013، 03:43:16 pm »

چگونگي عملكرد .                        :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

شما شاهد معجزه گروه هستيد . شما به گروهي پيوسته ايد كه اعضايش در مسير اميدواري حركت ميكنند . و در اين راه به طور دو جانبه يگديگر را حمايت مي كنند . شما خواهيد شنيد كه چگونه اميد _ نور و انرژي به زندگي كساني برگشته كه قبلا نا اميد بوده اند ، و در چاه تاريكي افتاده و خسته از زندگي بودند .
 با عضو شدن در اين گروه احساس مي كنيم اينجا اميد هست _ اينجا براي منهم شانسي هست .  منهم ميتوانم بهبودي پيدا كنم .
 حقيقت اين است كه ، داروهاي جادويي و فرمول هاي ساده موفقيت نداريم .....
 ما باور داريم كه براي نجات از زندان افسردگي ، زمان و تلاش نياز داريم . ما در مراحل مختلف بيماري افسردگي دچار جراحتهاي بسياري شده ايم .
 همچنين مي دانيم كه اينجا روشي براي كنترل زندگيمان وجود دارد كه موثر و كار آمد است . اين روش براي همه كساني كه ميخواهند زندگي خود را تغيير دهند موفقيت آميز است .

زماني معتقد بوديم كه ديگر هيچ اميدي نيست و خود كشي تنها راه نجات است ...
 اولين قانون طبيعت اين است كه هر رشدي به تدريج صورت مي گيرد . اين كلام باور اصلي ما افسردگان و همه كساني است كه مي خواهند زندگي بهتري داشته باشند .
 هر چه در جلسات حاضر شويم بيشتر ياد مي گيريم و راههاي مختلفي براي رهايي از افسردگي پيدا مي كنيم . همچنين ياد ميگيريم تسليم نشدن در برابر بيماري خودمان چقدر حياتي است و اينكه از خودمان غافل نشويم .........

« آخرين ويرايش: 21 مه 2013، 10:35:02 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : پمفلت "DA "افسردگان گمنام .
« پاسخ #1 : 21 مه 2013، 11:33:25 pm »

افسردگان گمنام چيست ؟  :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

افسردگان گمنام : برگرفته از دوازده قدم الكليهاي گمنام در مي سال آغاز به كار كرد .
 اين گروه از يك برنامه گروهي استفاده ميكند . بطوريكه افراد به طور متقابل يكديگر را حمايت مي كنند . ...افسردگي چيست ؟؟چه كسي مي داند ؟ طبيعتا افسردگي بخشي از زندگي هر كس است كه دبر يا زود با آن مواجه ميشود .
 از آن براي غلبه بر خشم _ شوق _ خستگي _ تنهايي ، يا آسيب هاي كودكي استفاده مي كنيم .  در انجمن افسردگان گمنام فرد افسرده مي پذيرد كه در مقابل افسردگي اش ناتوان است . فرد افسرده مي پذيرد كه بخش هاي مختلفي از زندگي اش توسط افسردگي كنترل ميشود . و اينكه او بياز به يك نيروي و باور دروني قدرتمند دارد .
 ما نياز به چنين تجربه اي داريم . كه چنين نيرويي را باور داشته باشيم كه از همه ما توانمند تر بوده و ما را به سمت آرامش سوق ميدهد . ..در جلسات افسردگان گمنام ما در زندگي شخصي افراد كنجكاوي نمي كنيم ..و در مشاركتها نصيحت نميكنيم . ، به جاي آن ما داستان خود را و اينكه چگونه دوازده قدم ما را از شر افسردگي خلاص كرد بيان مي كنيم .
 جلسات اميدوار كننده بودند و بر نقاط مثبت نمركز مي كند .
 هر يك ازما اهداف واضح و مثبتي را براي خودمان معين مي كنيم و شروع ميكنيم به يادگيري اينكه چگونه بر زندگي و احساسات خود مسلط باشيم .
 زمامي كه شما به عنوان تازه وارد آماده ميشويد كه كاري براي توقف غمهايتان انجام دهيد آنگاه نتائج شروع به اتفاق افتادن مي كند .
 اين برنامه بهبودي دوازده قدمي يك شفا دهنده بزرگ براي زخمهاي شخصي است و براي فرد افسرده زندگي جديدي را ايجاد مي كند .
 اين برنامه شما را با كساني كه در گذشته همانند شما بوده اند آشنا ميكند و اميد ميدهد . در حاليكه همه جا را تاريكي و نا اميدي فرا گرفته بود ممكن است بخواهيد براي ارتباط با اين برنامه از فردي كمك بگيريد ، اين شخص راهنما نام داشته و بايد خودش  تجربه افسردگي داشته باشد . همچنين  شما ميتوانيد با ساير اعضاء گروه افسردگان گمنام شماره تلفن خود را مبادله كنيد .
 هر چه زندگيتان بهتر مي شود درد احساسي تان كاهش مي يابند و ديگر براي مدت طولاني در انزوا و درد فرو نمي رويد .  :rose:
خارج شده است

shadi92

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 376
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #2 : 31 اوت 2013، 09:43:08 am »

افسردگان گمنام چيست ؟  :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

افسردگان گمنام : برگرفته از دوازده قدم الكليهاي گمنام در مي سال آغاز به كار كرد .
 اين گروه از يك برنامه گروهي استفاده ميكند . بطوريكه افراد به طور متقابل يكديگر را حمايت مي كنند . ...افسردگي چيست ؟؟چه كسي مي داند ؟ طبيعتا افسردگي بخشي از زندگي هر كس است كه دبر يا زود با آن مواجه ميشود .
 از آن براي غلبه بر خشم _ شوق _ خستگي _ تنهايي ، يا آسيب هاي كودكي استفاده مي كنيم .  در انجمن افسردگان گمنام فرد افسرده مي پذيرد كه در مقابل افسردگي اش ناتوان است . فرد افسرده مي پذيرد كه بخش هاي مختلفي از زندگي اش توسط افسردگي كنترل ميشود . و اينكه او بياز به يك نيروي و باور دروني قدرتمند دارد .
 ما نياز به چنين تجربه اي داريم . كه چنين نيرويي را باور داشته باشيم كه از همه ما توانمند تر بوده و ما را به سمت آرامش سوق ميدهد . ..در جلسات افسردگان گمنام ما در زندگي شخصي افراد كنجكاوي نمي كنيم ..و در مشاركتها نصيحت نميكنيم . ، به جاي آن ما داستان خود را و اينكه چگونه دوازده قدم ما را از شر افسردگي خلاص كرد بيان مي كنيم .
 جلسات اميدوار كننده بودند و بر نقاط مثبت نمركز مي كند .
 هر يك ازما اهداف واضح و مثبتي را براي خودمان معين مي كنيم و شروع ميكنيم به يادگيري اينكه چگونه بر زندگي و احساسات خود مسلط باشيم .
 زمامي كه شما به عنوان تازه وارد آماده ميشويد كه كاري براي توقف غمهايتان انجام دهيد آنگاه نتائج شروع به اتفاق افتادن مي كند .
 اين برنامه بهبودي دوازده قدمي يك شفا دهنده بزرگ براي زخمهاي شخصي است و براي فرد افسرده زندگي جديدي را ايجاد مي كند .
 اين برنامه شما را با كساني كه در گذشته همانند شما بوده اند آشنا ميكند و اميد ميدهد . در حاليكه همه جا را تاريكي و نا اميدي فرا گرفته بود ممكن است بخواهيد براي ارتباط با اين برنامه از فردي كمك بگيريد ، اين شخص راهنما نام داشته و بايد خودش  تجربه افسردگي داشته باشد . همچنين  شما ميتوانيد با ساير اعضاء گروه افسردگان گمنام شماره تلفن خود را مبادله كنيد .
 هر چه زندگيتان بهتر مي شود درد احساسي تان كاهش مي يابند و ديگر براي مدت طولاني در انزوا و درد فرو نمي رويد .  :rose:

سلام نرگس جان من مدتهاست افسردگی دارم بخوام توی این قسمت باشم میشه منو راهنمایی کنید?
خارج شده است
خدایا ، مرا تلاوت کن

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #3 : 31 اوت 2013، 11:05:38 pm »

سلام شادي جان شما ميتوانيد در اين قسمت باشيد ..ولي بهتر است از طريق پيام خصوصي از مديريت محترم آقا رضا  راهنمايي بگيريد ..
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Think road
« پاسخ #4 : 09 آوریل 2016، 12:19:45 pm »

signature: I * * * * prose, who I love, to my heart.< br / > nightfall,hogan outlet, unexpected gray tone, always in order to facilitate some of the audience, to find an excuse, cry in the night after the decline, tears never so affectionate.
  walked a tortuous path, my eyes accidentally hit a pair of lovers. They kiss,hogan outlet, like a sweet scene. I became the extras of no great importance into their design, innocent story. They are kissing my pain, no mouth under. Enjoy the dance in the ambiguous tongue under the cover of jumping. My heart forbear impulse to cry, not calm,air max 90 pas cher, litter strewn grief. My footsteps panic,tn requin pas cher, fled the scene of accident distress. Night, cold start up,hogan sito ufficiale, or the order is still the old stone,tn pas cher, Ting Lu, the wind is very quiet, heart is hard. Have to see the day the flower branches hold together to form a clique gorgeous,louboutin soldes, love shyness, let heart for a long time. This night, and they belong to me. They only heard the whispered words,chaussure air jordan soldes, during the day, who took their heart? Can they
Related Articls:

Xiushui autumn

Don't come in and see, privat

Alive

Sorrow is brewing, the injury is release,love is life the most gorgeous of an illusion, too tea millet, sometimes, come to the end of the road to the horizon, also do not want to wake up. Love is a false need to continue to be proved, as fireworks lit to see the brilliant need.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Facing the high mountain, facing the sea
« پاسخ #5 : 11 آوریل 2016، 10:19:08 am »

< p > placed in front of the judges of the court of final,hogan outlet, only two of the prose poems, a is sea of the Haitian whisper ", a is cremate the spirit burning of the prose poem". In the view of Professor Zhao of literary critics, "overview of the star studded Chinese prose poetry, in many shining stars of the most dazzling, the most special. It is worthy of attention in the South and north of the two pieces of different styles, but echoes of the stars, they are known as the spirit of modern Chinese prose poetry 'wizards' sea inquiry and' geek 'burning. They in today's China prose poetry, with their different works, quietly exhibition exposed 'Naihai Xun Bei Ling Fen' of the Marvelous landscape. "
, the two authors work let the judges put it down, but in a dilemma...... After several fights, the sea eventually win. He is in the process of awarding changxuduantan, that later. The extraordinary spirit of burning, Motona Limishige, Fujian, ph.d.. In the early years of study in Japan, is now an associate professor of philosophy, Renmin University of China,tn pas cher, master tutor. My friend sea news,hogan sito ufficiale, Yi is the name of the sea from the dragon, Yanyuan, now reporter for the local media, teenage soldiers boarded the "Yuanwang" oceangoing aerospace scientific survey ship, veterans of the backward southwest people read, has been the favorite in prose poem writing, can be described as "thirty years grinding sword", indeed.
 "I am 36 years old, walking slowly, in the course of my heart.
< p > by the Writers Publishing House published the Haitian whisper "prose poetry,hogan outlet, the book of the waist of the advertising language is" the first country Cup National prose poem Grand Prix award-winning works ". The news said, is not this book he participating and winning, but in the book of prose poetry works. Apart from the large number of participants, when the works of quality and strength is the only weigh index and commander until the last link.
Facing the high mountain, facing the sea
< p > sporadically read prose poem written by the sea, to the blog stepped up or props, easy and convenient; the previous is from around the published newspapers and periodicals,sca goyard pas cher, income impression is, magnificent. Soon have more than 10 years, for life time long enough and in literature, in prose poem's concept of time, scale of more than 10 years can just cf the glance of the authors and vigor. So that the "Haitian whisper" as a whole to read, macro changes fleshed out -- perhaps even sea news unconsciously, because of years of writing extend to each other, mutual adhesion seems unable to they draw a line,hogan outlet, as per our today, contains yesterday and tomorrow the same, even if he has to divide time Rui Ying "," flower full mental ",converse all star," Haitian whisper "," Eagle language budding "," Acacia River "is to a certain stage of the writing situation are summarized and arranged like a file together for future retrieval. And when we look far, more real insight into the reform of the sea news prose poetry, from the beginning of creation has not stopped, and is still moving toward a more profound goal. Is in the background of the literary crisis, "Haitian whisper," the characteristics of time, between the old and the new difference are so clear. The progress is not against the old literature concept of resistance,hogan outlet, it is precisely because of their own writing needs.
Related Articles:

A fleeting - lost youth

China's ri

After year

After the girl got married, they had no contact. Now my husband from their classmates that the phone number, my husband to say I'm her divorce now. has a day at noon I call to her husband, the phone rang for a long time didn't answer, later switched on after I heard there is a woman groans and heard husband said "hush hush, take over, or words to that effect.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
Irreplaceable Treasure My 1
« پاسخ #6 : 12 آوریل 2016، 07:52:20 pm »

The story begins more than 50 years ago,tn pas cher, when I was seven years old and we lived in a big house along the Ohio River in New Richmond,goyard prix, Ohio. All that separated the house from the river was the street and our wide front lawn. In anticipation4 of high water,mont blanc pas cher, the ground floor had been built seven feet above grade.
Recently I gave a dinner party for some close friends. To add a touch of elegance1 to the evening,air max pas cher, I brought out the good stuff--my white Royal Crown Derby china with the fine blue-and-gold border. when we were seated,golden goose outlet, one of the guests noticed the beat-up gravy2 boat (sauce bottle) I'd placed among the newer,scarpe hogan outlet, better dinnerware. & quot; is it an heirloom (heirloom)? & quot; she asked tactfully. ,scarpe hogan uomo,
Late in December the heavy rai&gt,air max homme pas cher;
  I admit the piece does look rather conspicuous3. for one thing, it matches nothing else. It's also old and chipped. but that little gravy boat is much more than an heirloom to me. It is the one thing in this world I will never part with.
Related Articls:

Jokes Bird 01

Drought dr

Tops the US Billboard chart Dylan Dylan new album on top of the list

A man who had been married for ten years was consulting a marriage counselor1.when I was first married, I was very happy. I'd come home from a hard day down at the shop, and my little dog would race around barking, and my wife would bring me my slippers2. now everything's changed.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Poem heart, quiet beauty
« پاسخ #7 : 17 آوریل 2016، 12:36:18 am »

poem calm beauty, very romantic, very poetic, very quiet. Waft softly every phrase a gem, quiet atmosphere. A mountain wildflowers, alone open, emitting a faint fragrance silently. It is not a little publicity, a little bit is not arbitrary, only to keep the heart of the loneliness of the good. It is a mountain of quiet,chaussure supra pas cher, water clarity, the same month the bright, happy cloud like. /> 
 &nbsp,nike tn pas cher;
Time: 20:51 2012-09-28 source: network editor: network reprint Click: Second
/>   
      text, multitude. Beautiful words, like a fireworks, bloom from the eyes, across, and then disappeared. Leave a moment of memory, in the life.
        calm beauty of poetry. Fresh words. The first time I met, fell in love with, remember, regret. As a youth,hogan sito ufficiale, love unsuspectingly girl, handsome appearance,chaussure jordan pas cher, clean men met you. Thinking, reading, and loving.
        in a beautiful notebook, I wrote the poem calm beauty. Over and over again. I am afraid, I am afraid. So fancy words,scarpe hogan outlet, I forget. In the seven inch next to the picture, I used the official script Gonggongzhengzheng wrote poems, calm beauty. Four words, simple is the wind, to disperse the heat; is warm,hogan sito ufficiale, cold. I have forgotten where it comes from, and it's from the book. But I believe that all of the world meet,goyard prix, is after being apart a long time. The reunion is more than just a deep love of people. And, there is, like a word, a piece of music,tn homme pas cher, an oil painting, a roadside flower......
Related Articles:

Beautiful

Look down

Xinyu.

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Dream impermanence
« پاسخ #8 : 17 آوریل 2016، 05:42:27 pm »

Dream impermanence
 Life is but a dream. like life. Living in the dream, the dream is dead, the world is the interpretation of the play and the play of life and death. Is melancholy, or joy, dream and play, in fact, only this. Want to dominate their own scenes, to do their own executive officer, out of confusion, out of confusion, to find a way to the light of the export.
 was all busy, crazy obsessed fans, the way down empty but eventually end up lonely.
 one corner, a lonely, empty sad tears, puzzled the world prosperous.
 busy fall, leaves.
 a person sitting under the tree, all the flowers bloom, read like life;
At
 world to the word "life" Fu, gave too many ideas,scarpe hogan outlet, but are at a loss, no one can figure out. Different experiences, views and opinions about life are also different. Happiness, life is beautiful, just a short time; vision, full of hope and light; unhappy, life is long and full of twists and turns and thorns; violence who abandoned,hogan outlet online, full of darkness light.
. Life is short, the unpredictability of life, is Zhimingletian, still depends on human effort? Life is fleeting, prosperous life, acting as life lonely,,
The ancients said: life is like a play Life is but a dream.,hogan sito ufficiale,
 ten years of life and death two boundless, not thinking, since unforgettable. Thousand lonely grave, nowhere words desolate. Even meet should not know, face covered with dust, hair like frost.
, unreal. Dream how high, the illusion of how high. The world can not escape the hypocrisy, avoid complicated. Have a lot of creature: No, I haven't enough time to cherish, but has rushed into the enemy; a lot of dreams, have not enough time to do it with all your heart, but has been in a hurry the news; a lot of friendship, is not enough time to understand, has been in a hurry to go up in smoke. All in all, yet... Take... And life and death, often give a trance like feel. Once you have not been able to understand the truth, but the early slip away.
 play the ups and downs of life, to see all the earthly prosperity. Whether it is easy or not,air max 95 soldes, whether sunny or sad, and this is the only drama dream.
< p > life such as playing chess, to understand life, like playing chess as a careful mulberry action yourself to go every step, also be wrong, win lose, only in a snap of the fingers. Life and play the chess is different is that life is not a game of chess,golden goose scarpe donna, life once a step in the wrong direction, will never be able to want to play chess as to start a new game situation,scarpe hogan outlet, and the chess differences precisely in this, the chess can undo, you can re start, and life? Only the brave, wise to move, walk life every step of the way. Life actually lose something, maybe not terrible. Terrible is not trying to give up. The >
< p > the ups and downs in life,jordan pas cher, reveals the noble career; life dull such as water, reveals the true meaning of the direction; life glorifying, filling a leave thousands of history.
 a person standing at the window, looking at the sky Yunjuanyunshu,hogan interactive outlet, remember the past time;
Related Articles:

Adult nurse a woman's bad fat

My ex husband in the divorce payment to the stock

Spring ora

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Willow theemotions
« پاسخ #9 : 18 آوریل 2016، 02:48:32 am »

;
 Author: the green
  now is the University of reading I on the first day to school, to the school impressed me is not tall and magnificent buildings, not school spacious clean stadium, but I draw on his way to see a tree willow tree. See it, I feel the joy! I know the joy of love not from the freshness of unknown University and college life, but only because those who let me echocardiography willow, when I look at it, there is a feeling of warm attack on my mind, that kind of warm feeling, a long time have not receded.
  for a long time,golden goose saldi, I have been very fond of willow trees, can not say what the reason, this is probably the kind of complex said it!
  like a person walking in the campus under the willow tree, whether early morning, noon or night. Whenever I see it, I am happy,air max tn pas cher, it can double my happy; sad time, it can heal my heart is not fast.
&nbsp,hogan roma outlet;
  I do not know when to start,air max pas cher, I feel that I have a little sad. Although not very clear and accurate description of why, but that is the kind of feeling, and began to like to be alone, in a sense of solitude in a safe, leisurely. Often at this time is particularly eager to I can wander in Liulin, taste of willow to bring my unique kind of fresh, free and easy feeling.
 >

remember when, first contact with the willow "willow" in the text is a poem. Love the willow "10000 dropped the green silk sash" feeling. Watching the wind willow flapping the shadows of the trees,golden goose saldi, I can not help but to associate the graceful dancer with her slender fingers in the swinging her skirt, in order to show her beautiful posture to the crowd! With age gradually long, experience increased, I have come to know the "month Liushao head. After dark" such a beautiful romantic verse. But the scenes described in verse, for I such a bit introverted girl, just inside a rosy picture, although the filled with longing, but did not expect it to happen to me!
,hogan outlet;
HTML template willow theemotions
 world literature network online reading invites you to read: Willow theemotions
  this period of time when the willows grow strong, whenever I pass by them, I always can't help looking up, I hope I can know more about it! When a breeze,tn requin pas cher, watching the sky flying catkins, excitement is unspeakable. Some of them dropped into the lake, a surface layer of light through a white protective film; some fell to the ground as the children chase play toys. Some flying Lao Gao,hogan interactive outlet, breeze support helped the scattered in the not far away!
Related Articles:

Alone, the

Lost to al

What is th

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Flying love day
« پاسخ #10 : 19 آوریل 2016، 06:01:11 pm »

happiness, is a never walk the road of the flat; life, we need each and every one of the enthusiasm and efforts. Love is not forever,golden goose uomo saldi, all honghonglie >
 said you comfort me: never mind, baby! I will be back soon. I suddenly understand that this is not goodbye. When you quickly run back and get down in the waiting room of the food, my heart still panic; when you hold my hand I send a crowded train, then turned waved me to,chaussure air jordan pas cher, my eyes still blurred the station; when you find a seat, I looked at you say love me when, I finally no longer control their dismay mood, let the tears recklessly. I'm always confused, always silly thought I would never see you again.Miss
 have been to Changde only two times,scarpe hogan olympia, perhaps this is the last time. I love here,hogan sito ufficiale, every corner of our past love. You are always sorry to say to me, no fun; I want to tell you that your existence, is my beautiful world,bottes ugg france, I don't want the delicacies of every kind, not beautiful wonderful, as long as we are hand in hand snuggling with each other, I think happiness. There you are, better than nothing. Every time you take me to the Baldy Li barbecue shop, his gun barrel smoke pole so that I am curious; we first to Aoki trichrome buy dress maturity, spent a quarter of your salary; angle of the authentic Tianjin spicy beef powder, I do not eat greasy, and to be aluminum alloy pipe wrap postal ATM machine,hogan outlet online, and the creaking ah bag boutique,hogan outlet, many, many, we laugh behind the shadow of happiness.
 in fact, as long as the emotional loyalty, and why care about this short, respectively. No matter where we work, we should all be happy. Children of the affair is not the life of all since chosen to for the cause of fighting, that is happy and earnest, and strive to forge ahead, including a person alone, including to suffer setbacks, all to brave strong to endure, to face,tn homme pas cher, so that our parting is worth. You say, we are now the most important is to get yourself on the right track, no matter how the outcome will be hard to fight, and then to taste the life of our own. Maybe, you're right.
As the days of loveFamiliar with

Women in l

Bread and

I love to die

Deep night, no stars, no moon. The ups and downs, lingering, cyclotron. The curve of the flight has not changed. The large French window is bright as the eye of the night, close to, indoor, Cymbidium incense. Grand chrysanthemum in the air, such as the curtain of the fire and rain, glow without a trace.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
2012-13 UEFA Champions League Champions: Germany Bayern Munich club
« پاسخ #11 : 19 آوریل 2016، 11:12:02 pm »

In 2013 seven the Club World Cup team complete list: Ribery Ronaldinho led | defender Tiago Conca | _ Phoenix Sports
,golden goose saldi
2012-13 UEFA Champions League Champions: Germany Bayern Munich club &nbsp,hogan outlet;
 Phoenix sports news Beijing time on December 12th to 22 in 2013,hogan sito ufficiale, FIFA Club World Cup kicks off in Morocco. From six continents Championship clubs,hogan sito ufficiale, plus the Moroccan League,scarpe hogan outlet, a total of seven teams will compete for the title of club wangzhongwang. The following is a list of 7 club players:
 number location name English name date of Birth Nationality 1 goalkeeper Neuer Manuel 1986-03-27 Germany NEUER 4 DANTE 5 1983-10-18 Brazil defender Dante defender Buyten Daniel VAN BUYTEN 1978-02-07 THIAGO 1991-04-11 6 Belgian midfielder Tiago Ribery of Franck RIBERY 1983-04-07 7 Spanish vanguard 8 French midfielder Harvey &middot,goyard prix; Martinez Javier MARTINEZ the Spanish striker Man Zhu 1988-09-02 9 based on Mario MANDZUKIC 1986-05-21 10 Arjen ROBBEN Croatia midfielder Robben 1984-01-23 Holland Xherdan SHAQIRI 1991-10-10 11 Avant Sacchi 13 Swiss defender Rafinha RAFINHA 14 1985-09-07 Brazil striker Pizarro Claudio PIZARRO 197 8-10-03 Peru 15 defender Kirchhof Jan Kirchhoff 1990-10-01 17 in Germany defender Boateng Jerome BOATENG 1988-09-03 Germany 19 avant garde Goetze Mario Goetze 1992-06-03 Germany's 21 Philipp Philipp LAHM Germany 1983-11-11 22 goalkeeper Starke Tom STARKE 1981-03-18 Germany 23 avant-garde wetzell Mitchell WEISER Germany 1994-04-21 25 avant-garde Muller Thomas Mueller Germany 1989-09-13 26 guard Kong tengtuo Diego CONTENTO Germany 1990-05-01 27Related Articls:

03 Manager 6 million relegation battle TEDA rebate

The power of the first chapter

Expert Yan

After watching the game, I think it is a pity. Although football is not if, but I still want to say, if we first 3 games competition to take two points rather than losing 3 games, now the situation will quite good, the Chinese team without prior almost lost a chance to qualify.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
My mother _111118
« پاسخ #12 : 21 آوریل 2016، 11:31:21 am »

< p > once, I in the period of examination, Chinese made a hundred points, mathematics has played a hundred points, and my mother happy Bulong mouth, at home rewarded me, I also bought many toys,louboutin soldes, I am also very excited, night lying in bed and can't sleep sleep.
&nbsp,scarpe hogan outlet;
 my mother is young and beautiful, is selling clothing, gentle personality, tall, very thin,hogan rebel outlet, very good temper, if I made my mother angry, there will be an amazing explosive.
 &lt,sac goyard pas cher;
My mother
 Anda City, Heilongjiang Province Peace Primary School: Shao Shuai
The second grade
< p > and once I was miserable and in the monthly exam in mathematics of the 98 points,air jordan homme, Chinese only played 84 points,hogan sito ufficiale, I'm sorry, returned home,hogan outlet online, mother looked at the examination paper is to I called. Mom: I think my heart is very sad, when the mother was crying, my mother said: "I'm sorry mom, next time I will do well in the exam." This mother smile through tears.
 this is my mother. Sometimes a bad temper,scarpe hogan outlet, sometimes good temper, but I love my mother!
Related Articls:

I like summer _0

My future _3

I drink wedding

Every game against different opponents, we all have different set pieces, this is." Wang Baoshan, frankly, Liaozu in recent years investment is not large, but their performance is very stable, style is very mature and confident, the opponent is not a good deal.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
As the world three thousand DIN, who promised me a cool
« پاسخ #13 : 26 آوریل 2016، 01:50:11 pm »

As the world three thousand DIN, who promised me a cool
< p > let the earth three thousand hustle and bustle,golden goose scarpe, I don't busy, and who am I touch the cool < br / > - signature < br / >] Yan Mo < br / > Ningmou, towering over the end of the fleeting time, the pace of light, after all, difficult to touch the idea home. In the lonely night, silent sobs, tears falling like a candle, can not afford to pick the time reduced to fragments. And fleeting, falling drops sigh of melody,scarpe hogan outlet, across the despair, distant and deep,hogan outlet online, but dust as if ignoring, who've way station? A familiar figure, Yan Mo,scarpe hogan outlet, Yan Mo........
] watching < br / > dim night stiff,scarpe hogan outlet, has always been difficult to hide a seems to be a subtle details of corrosion. In the search for pain relief, paralyzed in a dead boundless swim in. Forgive every tear confused and fragile, forgive these desperate after hardly wished to live. And the depths of red dust, full of free period of sadness, in the barren years old four seasons, let all the missing do not know tired to exile. Not far away, I still stopped in March in the encounter, staring, staring.
 - pain asphyxia, Mancheng lights around the world, lonely Ying, kept the invasion of the window. Shaoanwuzao,hogan outlet online, I hold just copy of the dream, dream of you sleeping breath. With the benefit of hindsight, unprecedented in the history of the thoughts crowded, I put under the nib of the text stretch into the temperature of the most gentle eyes,hogan outlet online, bandaged the wound. Fester years, like a thorn in the past. All of the moon are all a mystery, I can't imagine, guess what perception is own, in addition to incisively and vividly the pain, dull pain.
 the curse so I had to carefully perfunctory dead wound. Under the nib, faint tears wet invade mind and character, rendering full of melancholy, with an unknown voice. How familiar pain, deep with every inch of the weak, I forbear, continue to downplay. And sorrow is missing in my body of the poison spell, I try to ignore this aggressive pain, fled the pain of torture crazy chase, with the direction of the day wandering. < br / >] rebirth < br / > pain, flooding in the long time of desolation,scarpe hogan outlet, tears, decline to proceed without hesitation, subtle unmentionable disease like bacillus growth. I can't live like spring all the year round. I want to, I think is tightly hold in the arms of a man crying; I think each hysterical lonely night will be their own pieces; I want to puncture the bleak night into a field close to the break of dawn. Before dawn, I wait for you in the ashes, and then again. < br / >] desperate < br / > to bleed in the moonlight, as you design a mantle bustling smoke, Xu I Mancheng desolate desolate, but you can't see. Flowing in my eyes sparkling, you remain flooded the missing the ocean, the huge empty, long Qi Shang to spoil with despair.
 / sobRelated Articles:

Let the he

Flowers are different tours, flowers and different sad

I will is in the primary school do not cherish the precious time, do not listen, now that I think about it, very sorry, if I can again when a pupil, I will cherish, don't waste the. I will cherish in primary school every second, let it become the most beautiful memory in my life. But primary school time is gone for ever, I can only sigh, since the time of the primary school I did not cherish, that I must cherish the upcoming junior high school time, let it Wei Chen, the best time of my life.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Cao Yunding foot get bellwether bodied Dai Lin dir
« پاسخ #14 : 30 آوریل 2016، 01:53:46 pm »

,hogan sito ufficiale
 is very tactical Jean Tigana strategy, the second half replaced the three attacking hand assisted Anelka. Wang Fei in the first half, the second half, the main position of mansai, Cao Yunding, Posey, Feng Renliang hit the odd speed. The 85th minute,goyard prix, Anelka clever retracement, the audience for his implementation of Tight bodied two Zhongwei belt to the rear waist position, by assists in a Pocic in road almost unmanned guard Cao Yun into lore a ball.
 is excited after the game, the opponent is Jean Tigana admits the team inspire potential. "We have increased the confidence of the team by playing this game."
Cao Yunding foot get bellwether bodied Dai Lin directly to the hospital after the needle
< p > rounds 1 draw 1 negative, until he was promoted contempt of Ma Guangzhou bodied, Shenhua last night finally broke out, the 1 - 0 defeat two straight bodied. After the game,scarpe hogan outlet, Shenhua players and the fans celebrating the passion,tn requin pas cher, a number of fans to hold high the "not mad not put Shenhua not" banner in front of the camera,golden goose uomo saldi, crazy shout.
< p > this provocation Shenhua players, game, in driven by Nicolas Anelka,tn requin pas cher, Shenhua spell very fierce. In the frontcourt began crazy closing down, Captain Dai Lin fight to bleeding from the eyes, after the game was taken directly to the hospital for stitches.
< p > Nicolas Anelka is super brand the biggest foreign aid, Shenhua boss Jean Tigana is super only a at the helm of the five major league team at the helm of the coach,hogan outlet, team and pellet and Feng Renliang,air max homme pas cher, etc. more than Titans. But the first two rounds such as Shenhua played uncompetitive lacking spirit of cooperation. Hengda, decimating the streak Guoan, confident. Before the game, Fuli boss: and none of the top bodied Shenhua in the eye, and boasted a sure winner.
Related Articls:

Li Tiejiao Liu Yandong became the first coach to p

was more d

according

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

این صفحه در 0.186 ثانیه 21 نمایش داده شد.