انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما نمی توانیم ماهیت معتاد و یا اعتیاد را تغییر دهیم ، اما می توانیم با تلاش خود در فراهم آوردن هر چه بیشتر زمینه بهبودی ؛ آن دروغ قدیمی که می گوید : " وقتی معتاد شدی تا ابد آلوده می مانی " را ، تغییر دهیم . خداوندا کمک کن که این تفاوت را همیشه به خاطر داشته باشیم.
"کتاب پایه معتادان گمنام "

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و سوم  (دفعات بازدید: 1697 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

نیرومند و متوازن زیر بنای همه چیز است . چگونه می توانست این همه قوانین دقیق و تغیییر ناپذیر بدون یک آفریدگار دانا وجود داشت باشد ؟ من حداقل می باید به نیرویی در طبیعت که نه حد و زمان می شناسد اعتقاد می داشتم اما این بالاترین مرحله ای بود که تا به آنروز رفته بودم .
            وقتی صحبت از خدایی برای من می شد ، وقتی می گفتند او عاشق است و قدرتش مافوق انسان است ، بی حوصله می شدم و مغزم در را بروی این تئوری بشدت می بست . اینجا نقطه جدایی من با مردان مذهبی و مذاهب دنیا بود .
            مسیح را به عنوان یک مرد بزرگ قبول داشتم ولی فکر می کردم پیروانش راه او را درست دنبال نمی کنند . درسهای اخلاقی او بسیار عالی بود اما من برای خود قسمتهایی که مشکل نبود و بنظر اسان می آمد جدا کرده و بقیه را بدور ریخته بودم .
            آن جنگهایی ، آتش سوزیها و تناقضی که جدالهای مذهبی بوجود آورده بود حالم را به هم می زد . براستی شک داشتم که مذهب در جمع کار مثبتی از پیش برده باشد با قضاوتهای حاصل از آنچه که در اروپا و بعد از آن دیده بودم ارتباط خدا را با بندگانش کوتاه می دیدم و برادری انسانها را طعنه ای تلخ می یافتم . اما اگر شیطانی در کار بود بنظر می آمد که همه کاره دنیا او باشد و بدون شک مرا در اختیار خود داشت .
            دوستم در مقابل من نشسته بود و بدون مقدمه گفت : خدا کاری برای او انجام داده است که او خود قادر به انجامش نبود . او گفت نیروی اراده انسانی اش شکست خورده بود و پزشکان حکم غیر قابل علاج بودن او را صادر کرده بودند و اجتماع در حال به زنجیر کشیدنش بود . او هم مثل من شکست کامل خود را اقرا داشت . در واقع او از کام مرگ بازگشته بود و دفعتا از حالت یک توده زباله به نقطه ای از زندگی رسیده بود که از بهترینی که تا آن زمان می شناخت به مراتب بهتر بود .
            آیا منشاء این نیرو از وجود او بود ؟ مسلما نه ، هیچ نیروی برتری در او وجود نداشت که در آن لحظه در من نباشد .
            دیگر جوابی نداشتم ، فکر اینکه گویا افراد مذهبی درست می گفته اند در من قدرت گرفت . اینجا چیزی در قلب یک انسان نهفته بود که کار غیر ممکن را ممکن می ساخت . عقاید من  راجه به
.
.(43)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
Blowing bubbles _11112
« پاسخ #1 : 23 آوریل 2016، 10:22:41 pm »

grade four: Wang Dan <

Sunday,hogan sito ufficiale, I'm playing the game of blowing bubbles.
;
 first, I took out a prepared Straw and soapy water shake,chaussure louboutin pas cher, and then come up with Straw whiffet. Suddenly, many beautiful and colorful bubbles drifting profusely and disorderly fly in the sky. I continue to blow,chaussure tn pas cher, bubbles continue to fly into the sky,hogan outlet, flying over the high. Some like the colorful balls, some like one red sun slowly from the horizon up,hogan sito ufficiale, there's like a string hanging in the sky of purple grapes.
blow bubbles
;
< p > I think: "if these bubbles can put my little wish to bring the kids in the other shore the have much good ah!" I am Wang Dan, Jizhou District Chen Jia fourth grade primary school students. How I wish to become a member of the Taiwanese children's good friend, after all, Taiwan and the mainland are growing up with a mother's knee,golden goose outlet, I and you are growing in the same piece of sky,hogan outlet, I really hope that beautiful round of beautiful Huan of the balloon which is capable of carrying my little desire to fly to the sea that head,hogan outlet, fly to the heart of children.
Related Articls:

Canton Fair English

Trial of John W. Hinckley The, Jr._2

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
In this life, I still owe you a tear.
« پاسخ #2 : 02 مه 2016، 04:02:34 pm »

I walk in the street, only to see the rise of a big "wine" word; I put the body, thrown in there. Finger next to show a red point, where a hidden now; I deeply ceiling the a mouth, powerless to blow; slowly,louboutin pas cher, confused my eyes; a piece of spicy clear, washing the my line of sight. Looking at the peanuts, a grain of another; seems to be remembered once together; in a daze, in a daze, then in a daze. After a moment, I picked up the chopsticks to pick up a grain on the lips,air max pas cher, salty taste welled up in my mind; I slightly open mouth, chewing up; the sound again and again to shake me, like in the wake me up; unfortunately, I still on the prowl; only know, the peanut chewing feeling pretty good. Again see that piece of clear, smell to touch the spicy; I will bring the wine glass, full of drinking. Touch the feeling, let his eyes lit up with two light; my heart haggard.
< p > years, after all, is years; beat your window may also will after you open the window and see one eye you went; this effort so quietly passing away. This feeling was slowly hide in the past. When you think of the ear hand, your memories have quietly covered vague memories slowly. Yesterday, look,air max femme pas cher, I want to have is not what we smell; slowly over time,hogan sito ufficiale, where we had wiped out the origin of laughter. Although I still exist in your line of sight,air max femme pas cher, but I think I have not in your heart; this is the most painful to me, you have to me from your heart transfer to your line of sight; with the pace of progress or is a throwback to appear in your heart; life, also can only in a dream to.
< p > a cup and a cup, suddenly reminded of the string in the song "friends" concert; drink this cup,hogan roma online, and three cups; their suddenly laughed, fiercely to drink the three cups. At that time, he was not making fun of that sentence,hogan sito ufficiale, but here is too fond of that sentence. Slowly over time, take away the night quietly away my clear; the door without looking at the crowds, the sad feeling everything to me also in continuous loss. In the blink of an eye, I see the meet with her at the first place; the gate of the park, park in the flower of grass, a wooden tree in the park; with liner went to the KTV sitting place, and a microphone in a song again from the ear through; familiar with how, how close, how warm and how intimate. With discontinuous line,hogan outlet, back now; he brought wine and drank again slowly poured a cup of. Quietly sitting there and back in the past; walked in front of me, follow behind you pacing; I looked back and accelerate your stride walked, I tightly chasing; you look like, in my heart is both naughty and lovely; I don't heartfelt and smiled. I hold your hand, smile walk; next to the bus station license we stopped, waiting for the arrival of the train; while the effort, the bus is coming; we stand in the car, crowded passengers without seats; then we will stand feel outside the window of the scenery. My hand firmly grabbed the handrail; on the other hand, hug you; you lazy in.
The fuzzy
Related Articles:

Lonely fate.

Later, I found missing is a p

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Opening the two cities opened slightly higher stock index rose 0.34%
« پاسخ #3 : 12 مه 2016، 10:13:57 pm »

Opening: the two cities opened slightly higher stock index rose 0.34%
< p > Phoenix Financial News March 27, the two cities opened slightly higher, the morning auction, the stock index 2358.55 reported, up 7.95 points, or 0.34%, clinch a deal the 3.8 billion; Shen Chengzhi newspaper 9959.44 points, up 13.3 points,hogan sito ufficiale, or 0.13%, the turnover of 4.9 billion.
 message face
 peripheral market
 policy face
< p > the American stock markets closed sharply higher, the Dow Jones Industrial Average Index up 160.90 points, to close at 13241.63, rose 1623%. The Nasdaq composite index rose 54.65, to close at 3122.57,hogan outlet online, up 1678%; Standard & Poor's 500 index rose 19.40 points,nike tn requin soldes, to close at 13416.51 rose 1639%.
Pan European Storck
< p > the Ministry of Finance recently issued a circular urged all localities to further strengthen and standardize the management of special financial accounts of social security funds, and ensure into social security accounts of the social security funds security,golden goose, social norms and effective; local pension funds can only invest set deposit or treasury bonds.
 Shenzhen, a fund of the securities, said,golden goose saldi, "no surprise,louboutin pas cher, Guangdong billion of pension funds should be the time to test the water by the end of 5 4." Shanghai Stock Exchange, Huatai Swiss fund jointly announced that attracted market attention first t + 0 cross market ETF -- Hua Tai Bairui CSI 300 ETF has been China Securities Regulatory Commission officially approved, connecting Shanghai Stock Exchange and Shenzhen Stock Exchange,golden goose outlet, stock index futures market of T + 0 "through train" is through, the Commission will be set up to accept service centers, behind the information disclosure; CISA said the three major mining companies have agreed to join China's iron ore spot platform.
 index closed at 268.21 points,hogan outlet online, up 0.96%. Intraday low of 265.25 points had fallen; the British financial times 100 index rose 0.8% to close at 5902.70 points; the German DAX 30 index rose 1.2%, to close at 7079.23 points.
Related Articles:

[url=http://anne.sakana-tama.com/guestbook/index.php?entry=393193]

Tai Chi shares plunged more than 7% block trading discount reduction

Arnautovic has been considered as a potential star, he reached the height of 1 meter 92, but at the foot of the flexible technology, characteristics and Ibrahimovic somewhat similar. 2009/10 season, Arnautovic had a brief playing for Inter for a season, but he did not succeed in Italy stadium.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
If
« پاسخ #4 : 23 مه 2016، 03:06:45 am »

if
 everyone will change, the past is the past, we show the scene of the time constant, the story is the same, people, but also the same. And now we are now, if appropriate, we will make the best, if you do not like, this time I, will not change the.
 - if there is an afterlife.
 close your eyes, open up and away in a trance flash in my mind. Gently bend over, pick up a flower, scattered in the wind, let her go to the other side of the circle.
, memory has not to regret, that I would meet on time perception,hogan outlet, shallow flow? Flowers bloom, winter to spring, this time those eternal, and why the same? But a period of time to steal three thousand beings, to maintain their own constant? I do not believe the same,tn requin pas cher, I do not believe that will not change. Tao said that there is no extreme Tai Chi,air jordan pas cher, since all things that the universe is attributed to Yin and Yang,nmd runner femme pas cher, there is said Yin and Yang reciprocating cycle, then how will the same?
, if not numerous earthly, make a clear heart disgraceful, will not argue indisputable regard with equanimity. Red all the way, with the best attitude, walk slowly. No need to drive a horse, not to ride a bike, no two people,scarpe hogan outlet, no need to take unnecessary thoughts. Go, is to go. Take a look at the scenery along the way, let yourself forget the flow of time, forget the end, and even forget >
I want to have no
 mottled light and shadow, each memory in the depths of the face in the mind of the replacement. Time, it makes the deeper things deeper, so shallow. Everything, as if from the moment of birth, is doomed. Deep water bridge head, but why do they have to wait for it? The waterside willow lake, how will not allow the people?
 picturesque, poetic love, inadvertently quietly far away. This distance, it is a pity. How long will the future be? I don't know either。 I just know, I don't have to worry I'm not now. Love, fame, money, desire, we all want to get. However, if you want to give you all the time, the end of time, can be caught, and left?
If
 I believe that there is something in life that is eternal. Time is the wind, blows not to loose the recollection, blows does not wrinkle the time. Can be scattered is the person,tn requin pas cher, the fold is only the time and you leave behind the evidence. Once, I think there are some things that the eternal persistent,montblanc plume pas cher, there are some things that should never give up. And gradually approaching the future into the present, it asked me, what is eternal? What is forever? Spend life in a flash in eternity, swirling to forever. And my moment is what time? Forever, where is it? I think, the moment of eternity is consistent with the reality. And forever, need someone and I use a lifetime to define.
 I am persistent, no one is born to be persistent, so it is no reason to persistent. For a period of time, a persistent story, dedicated a person, one thing, a word. Every persistent person,air max femme pas cher, the soul has sustenance. I put the soul in Confucianism, but why on here? Perhaps is a A hedge between keeps friendship green., perhaps is a mediocre but not mediocre, no promise to ease the. I don't know, but persistent.
Related Articles:

Su Yi Qing Yan Dongfeng slow

Time, can

The town records (5)

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Wo Wo Group will be the United States IPO its plan
« پاسخ #5 : 04 ژوئن 2016، 01:53:46 pm »

prospectus,nike tn pas cher, our performance in recent years showed a downward trend, and the current reported losses. 2014 net revenues of $9 in the first months of 2013 compared to $. Operating expenses increase, operating loss increased sharply.
 experienced a number of rounds of shuffling, buy the market tend to focus, the U.S. group, the public comment, Baidu Nuomi accounted for more than 90% market share. But there is no one to buy a website to achieve the listing.
Wo Wo Group will be the United States IPO: its plans to raise $40 million in losses | Wo Wo Group |IPO
< p > Beijing News (reporter Liu Xia) January 10, Wowo group to the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) to submit the prospectus, IPO plans to finance 40 million dollars. Our will precede the U.S. group, the public comment on the capital market.
< p > in the experience of the early rapid expansion brought operation is non-standard wait for a series of problems,pandora sito ufficiale, Wowo group from 2012 first half announced by the Buy mode transformation for mall model to help businesses on the platform to open online stores. At present,christian louboutin pas cher, three core products: Wowo mall and mobile client operating system EMS,nmd runner femme pas cher, the electricity supplier Wowo wowo.
< p > Wowo group was established in March 2010, back in May 2011,scarpe hogan outlet, Wowo Group CEO Xu Maodong announced that the started to go to beautiful IPO process, and later as a result of internal and external reasons and set aside. This listing, or will Wo Wo Group Wowo as the flagship brand, but the company has already not to focus on group purchase.
, however,ray ban outlet, analysts pointed out that $40 million should be just a bit of a fee, mainly for the calculation of the registration fee. Before the listing of the Alibaba, also appeared in the prospectus shows the amount of financing ($1 billion) and the actual situation is not in conformity with the situation. Ali eventually financing more than $25 billion.
 results declined year by year,
< p > prospectus,occhiali ray ban wayfarer, Wowo group IPO amount of the financing plan for 40 million dollars, and last month the market rumors that the group has raised $7 billion, public comment financing 8 billion,pandora jewelry outlet, compared with, Wowo IPO financing amount is less than one tenth of the above two, or even less than Wowo group in May 2014 obtained $50 million strategic investment. The idea that such a small amount of fund-raising, coupled with the downturn in the litters of their own performance, Wowo group in the United States market prospects worrisome.
 financing $40 million suspected of accounting for
Related Articls:

When the U

UUCall net

The third party payment spy heavy shadow bangdakua

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
bvlgari replica processes
« پاسخ #6 : 30 سپتامبر 2017، 04:02:28 am »

خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
vca jewelry replica not completely poured into the foil bag
« پاسخ #7 : 07 ژانویه 2018، 11:13:31 pm »

professional gold jewelry consulting platform -QQ:370456125 silver http://www.boxvideos.co/ jewelry surface wipe.
   not completely poured into the foil bag). Van Cleef Knockoff : if it is recommended that you use wiping silver cloth replica bulgari b.zero1 rings to restore about 80% of silvery white, but quit the price will be relatively cheaper than purchased separately. banning the match.long black: a trick to teach you how to let silver van cleef and arpels replicas back to life please pick jewelry, think you use wiping cartier juste un clou replica silver cloth ---------------------------------------------- silver jewelry cleaning ten 1, should be more like this. If you find the silver change replica van cleef & arpels jewelry yellow sign, vinegar scrub.

http://divulguemice.esy.es/newreply.php?tid=8075

http://vp.plexicrew.free.fr/spipplexicrew/spip.php?article20/%5c%22+target=%5c%22_blank/

http://racingkingdom-hk.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1190302

http://www.hmclyey.com/Review.asp?NewsID=1462

http://www.moneyscience.com/pg/blog/TheReformedBroker/read/796828/my-first-appearance-at-t3#comments

http://www.nj-bridge.com/ad/Review.asp?NewsID=481

http://audeladeleau.free.fr/spip.php?article3/

http://www.hmwnxx.com/Review.asp?NewsID=165

http://www.ccmsa.com.cn/home/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://mkulimabora.com/index.php?item/59707

http://www.shouxiandaquan.com/plus/feedback.php?aid=121

http://swinglife.co.uk/forum/YaBB.pl?num=1515280195/0

https://www.icao.int/safety

http://www.djgzw.org/plus/feedback.php?aid=1330

http://bbs.fytxonline.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1934&pid=3908066&page=20&extra=page=1#pid3908066
خارج شده است

این صفحه در 0.07 ثانیه 21 نمایش داده شد.