کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و یکم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی را قدر بدان، حرتمش را نگهدار. هیچ چیز مقدس تر از آن نیست، هیچ چیز ملکوتی تر از آن نیست

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه چهل و یکم  (دفعات بازدید: 1476 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

بودن آشنا شوم و به راهی پای بگذارم که بطور غیر قابل باوری هر چه زمان بگذرد شگفت انگیز تر شود .
            در اواخر نوامبر سرد آن سال در آشپزخانه مشغول خوردن مشروب بودم ، حالت مخصوصی از رضایت در من بود زیرا به اندازه کافی جین دوروبر خانه جاسازی کرده بودم که برای تمام شب و فردایم کافی به نظر می رسید . همسرم سر کارش بود ، در فکر بودم که آیا جرات دارم یک بطری جین در زیر تخت خواب مخفی کنم ؟ من قبل از روشن شدن هوا به آن احتیاج داشتم .
            نقشه کشی هایم را صدای تلفن متوقف کرد . صدای گرم و خوش یک دوست قدیمی دوران مدرسه بود . سوال کرد آیا می تواند به دیدارم بیاید ؟ او دیگر مشروب نمی خورد و هشیار بود . تا آنجا که بخاطر داشتم سالهای زیادی از آن زمان که او با این شرایط به نیویورک آمده بود می گذشت . برایم تعجب آور بود . از گوشه و کنار شنیده بودم او را بخاطر دیوانگی ناشی از الکل به تیمارستان انداختند . کنجکاو بودم که چگونه فرار کرده است ، به او گفتم حتما می تواند شام را با ما باشد . بدین وسیله می توانستم به بهانه داشتن مهمان آزادانه مشروب بخورم . به هیچ وجه به او و شرایط حال او نمی اندیشیدم و فقط در فکر زنده کردن خاطرات گذشته خود بودم . بیاد زمانی افتادم ک با او برای تکمیل عیشمان یک هواپیمای دربست اجاره کرده بودیم ! آمدن او مانند واحه ای در میان صحرای بی انتها ، پوچ و دلتنگ کننده زندگی من بود .
            در ابز شد واو به درون آمد ، پوستی سالم وحلتی نورانی داشت . برق مخصوصی در چشمانش دیده می شد . به طور غیر قابل تصوری تغییر کرده بود ، چه اتفاقی افتاده بود ؟ یک لیوان مشروب به طرفش سر دادم ، از خوردن امتناع کرد ، مایوس اما کنجکاو فکر کردم چه اتفاقی برای او افتاده است او خودش نبود . سوال کردم جریان چیست ؟
            با نگاهی مستقیم به سادگی و با لبخند گفت : "من مذهب پیدا کرده ام " . مبهوت شده بودم ، که اینطور ، او سال گذشته الکلی لاف زنی بیش نبود . مشکوکانه فکر کردم حالا هم درمورد مذهبی بودنش کمی گزاف می گوید . چشمانش آن برق مخصوص را داشت . بلی این رفیق قدیمی آتشی در وجودش بود ، به هر حال که خدا عمرش
.
.(41)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc542
The sublimation of the soul
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 08:55:08 am »

on the way, Tang Yachao, Zhang Yujia with a stupid reason to deceive me, I gave up a lot today, the change is also a lot of
 I came out from home at half past five, my heart is so heavy, do not want to go to work, but I want to earn money, I changed the
 you have to look at the money is too heavy,hogan outlet online, my feelings look too light, I am short of money, I am very frugal, but I am not stingy, you do not know how to cherish and do not grasp,air jordan pas cher, let me change the more
 no one read my heart, and later do not have anyone to understand my heart, so deep in the heart of the transformation of the
HTML template of the sublimation of the soul
< p > losing is fun, but also very abjection, gambling, requires inner restraint,hogan olympia outlet, I will exercise restraint, only hobby and bad habits to change,air max homme pas cher, outlet is today changed,
 today is a new turning point of Tang Sen's life,hogan outlet online, had to change,hogan outlet, which is a reason for their own change
 mind from the beginning of life, not for all kinds of interference and
 I hurt, hurt,converse pas cher, and I have enough, after twenty-two years, I am stronger than anyone, changed, really changed the
< p > time to hone their own, don't want others to support and do not want to recommend others, only rely on their own to hold up a piece of the sky is now inner struggle, very painful, I in the car sitting to write the log, my heart is bleeding, has tears in the eyes of the edge spin, I did not cry out,hogan sito ufficiale, I will change,
 over the lunar calendar in April twenty-three, I will not entangled He Yamei, but also to give up the time, I do not want to forget you, I had to change
Related Articles:

The first

Our two he

A dream of

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
ST Gan control over Wenzhou Delixi
« پاسخ #2 : 16 مه 2016، 11:51:26 pm »

in accordance with the provisions of the Jiangmen city asset management authority previously provided for the transferee shall have the qualifications, in addition to
, listing Corporation holding rights through public solicitation in the form of transfer is not uncommon,chaussure tn pas cher, while ST is lucky and sweet. In the capital market, there are still many days of the shares listed on the No one shows any interest in the company. Such as the *ST media is also the first to use the holding power of the public solicitation in the form of transfer, but because of the requirements of the transferee demanding termination.
 control of Gan Hua Delixi
 seeking intention transferee or its controlling shareholder shall be established for more than three years, the last two consecutive years of profit and no major illegal
 ST
 previously, ST Gan road reorganization is striking one snag after another. Jiangmen City Asset Management Bureau tuiweirangxian is not a necessity,hogan outlet online, St Ganhua consecutive losses for 4 years,hogan outlet, 2009 earnings only company to sell the land and part of the machinery and equipment,adidas yeezy boost 350, non recurring gains and losses, so as to keep the company free is to suspend the listing of the destiny. In April 2009, major shareholders had intentionally with another private enterprises in the Jiangmen Guangdong JPMF Co., Ltd. seek reorganization, but did not get the Commission's audit through.
The recombinant

< p > behavior,scarpe hogan outlet, statutory conditions. At the same time, the intention of the transferee is a legal person within the territory of the people's Republic of China, the paid in capital of not less than 10 billion yuan; late 2009 or recently by the end of the audit of the consolidated total assets of not less than 70 billion yuan, net assets not less than 1.5 billion yuan.
< p > Information Times News (reporter Xu LAN) in listed on the transfer of less than 10 days, St Gan 64 million shares of state-owned shares transfer ended up spending off Wenzhou Delixi Group. St Ganhua yesterday evening issued announcement said, Delixi Group will become the company 64 million shares (representing 19.82% of the total number of shares of the company) state-owned share transfer agreement, the transferee, the transfer price 6.59 yuan per share, the transfer price total 422 million yuan.
ST Gan control over Wenzhou Delixi

striking one snag after another roadIn fact,
ST Gan Hua yesterday evening announcement said the company received the controlling shareholder of the Company Jiangmen City Asset Management Bureau notice, said by the bureau to review the intention transferee shall submit the application materials and organize relevant departments research and feasibility studies, to determine the Delixi Group Co.,air jordan pas cher, Ltd. for the bureau to hold Jiangmen Sugarcane Chemical Factory (group) Co., Ltd. 64 million shares (representing 19.82% of the total number of shares of the company) state-owned share transfer agreement, the transferee, the transfer price 6.59 yuan per share, the transfer price total 422 million yuan.
 in the transfer of shares,hogan outlet online, Delixi Group did not hold shares of the company. After the completion of the transfer of shares,mont blanc porte mine, Jiangmen Investment Authority will no longer holds shares in the company, Delixi Group will become the largest shareholder of the company.
 is a private enterprise in Wenzhou, Delixi collective best known for being grafted "Shenzhou five". In the Shenzhou five". In "Shenzhou six", "Shenzhou seven" and "Chang E 1" and so on a series of Astronautics
Related Articles:

14 models

However, the above matters in September last year on the occurrence of misfortune". Lantai industrial scheduled on September 23, held in 2011 the first provisional shareholders meeting and consider issues of non-public offering, but the company in September announcement said, because of the non public offering of stock options plans to buy Jilantai Jianchang and Ji alkali calcium producing Co., Ltd.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Dairy Queen's cross border investment culture
« پاسخ #3 : 23 مه 2016، 10:14:52 am »

< p > however,hogan outlet online, Dairy Queen's nonlocal market expansion was always soft continous weak, 2011 Dairy Queen's Ben tries to expand its sales radius, will expand its its water, milk in Shanghai and northern markets, but its water, milk products, due to its exaggerated marketing faced media condemn it in speech and writing and its products was found in Guangzhou Trade and Industry Bureau of quality problems, thereby enabling the Dairy Queen's brand and reputation greatly reduced, performance of the company is also followed all the way down, the situation until the end of 2013 still did not significantly changed.
 regional milk prices
 outside in addition to water and milk, the Queen's dairy products, the impression is not deep. In fact, the Queen's dairy product line also covers the Tetra Pak milk at room temperature,goyard prix, low temperature yogurt,hogan sito ufficiale, flavored milk,hogan outlet, yogurt and other old.
< p > according to Dairy Queen's 2013 earnings, the company operating income in Guangxi Province up 548 million yuan, and the province in revenue accounted for only 2.86 billion yuan. And gross profit in the market of the province is far higher than that of nonlocal market, Dairy Queen's in Guangxi Province of gross profit reached 38.44%, and product sales outside the province of Maori space >
Dairy Queen's cross border investment culture
2014 in May 23rd, 10 days after the suspension, Guangxi's dairy (002329.SZ) announced the merger and reorganization of the attention to the film and television media industry.
< p > Dairy Queen's secretaries he Haiyan, said the company under the principle of prudence, to focus on the possibility of project development opportunities and resources,tn requin pas cher, expand enterprise scale, promote the industry merger and reorganization of assets,nike tn pas cher, in order to create a new economic growth point.
 has been the main business of the dairy industry, dairy products and beverages, food production, processing and sales. In 2012, Dairy Queen's operating income 7.54 billion yuan, up 31.76%, however attributable to shareholders of listed companies net profit of 32.64 million yuan, compared with the same period in 2011 58.93 million yuan net profit fell 44.61%, while the poor business continues to this day, according to Dairy Queen's 2013 earnings,hogan outlet, although last year the company realized main business income of 9.9 billion yuan,hogan sito ufficiale, compared to the same period in 2012 growth 31.35%; but attributable to shareholders of listed companies net profit still only 36.36 million yuan, with 2011 years ago the company profit status differ very far.
< p > but Hou Yi Tao, vice president of consulting grace believes that many outside the industry capital into television cultural circle of investment is in fact based on financial need, and the film and television business but there is not too much understanding and social resources, and corporate culture performance cycle fluctuations larger, which may bring certain investment and operational risk of listed companies.
 "Wong's dairy has always been difficult to get rid of the regional dairy enterprises hat." Dairy experts, Beijing Putian sendall chairman Lei Yongjun said.
6 July 3, Dairy Queen's said in the announcement of the resumption, equity investment agreement signed with Shengshi Jiaoyang, Canton HD two culture media companies, will be after the two companies finance to achieve the agreed conditions, the acquisition of its implementation until the acquisition of control.
Related Articles:

Lenovo is to build smart Ecology - Intel - life ti

Chutian technology intends th

With the continuous development of China's securities market matures, the listing Corporation delisting phenomenon will become increasingly common, normalization. The responsible person said, China's stock market started at the beginning of this century, the implementation of the delisting system of listing Corporation.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
Vocative case will be sentenced to call mother sus
« پاسخ #4 : 12 ژوئن 2016، 08:24:52 pm »

editor: SN069
 Xi Jinping chairman of the law to promote the rule of law
 for China legal since the Fourth Plenary Session of the meeting after
 accident prone, Taiwan travel is still safe?
Since our country
 that the two session is not no public hearing well
< p > [comment] it is reported that in 2005, Inner Mongolia series of rape and murder suspects Zhao Xin arrested,golden goose outlet, which account for many cases including "4.9" DOE case, because of "a case two fierce" to cause widespread concern in the media and society.
 notes: "digging" on behalf of the media< p > last month on the 24th morning, a sound collapse noise, shake woke surrounding residents, from that moment onwards, "Li Baojun originally dug underground room, suddenly become dug traps.
 (original title: Zhao Zhihong case will open verdict: he said to mother him out)
]
 (do you think him this thing has what meaning for the legal China,nike tn requin soldes.)
 I want to go to the court to listen to this thing
 Shang Aiyun earlier vocative Hu Ge Ji Le Tu mother
 gold into wine and the necessity of "process"< p > this wine "material", people go to drink would not to nutrition and health,pandora outlet online, but to enjoy the sensory stimulation, to join the gold foil and did not let "unhealthy" more unhealthy. The effectiveness, change the color and appearance of the wine -- if the changes so that some consumers feel happier and more psychological meet, then it is "to enhance product value", is also in line with the principle of the use of food additives.
 reporter Sun Ji Hohhot reported
 I'm really confident of this legal country
 I want to go to court to listen to Zhao Zhihong say it
 this case together, wow
[

Vocative case will be sentenced to call mother suspected murderer to hear him say that | vocative Gilles pattern | unjust case
< p > [comment] on February 9,barbour paris, "4.9 woman case suspected murderer Zhao Xin will open verdict, February 7,pandora sito ufficiale, the reporter interviewed the case related vocative Hu Ge Ji Le Tu's mother, and nine years ago, vocative Hu Ge Ji Le Tu has" 4.9 "DOE case was shot.
.
 law must be fair and just to do this thing (end)
 Zhao Zhihong sentencing me to care about this case
 this may be the judge sentenced
 Taiwan geological fragile, multi earthquake typhoon, although the United States and some places, but there is a potential risk of bad weather, which is a natural disaster". In travel to Taiwan starting at the beginning of, the provisions of the island is not mature,woolrich outlet, tourism facilities, tourism car in order to catch up with the progress of the ordinary day and night,hogan outlet, and even speed run,scarpe hogan outlet, driver fatigue, excessive mechanical load also leads to "man-made" increases the odds. However, the man-made factors in recent years has been...
Related Articls:

Hunan environmental protection cadres democratic e

HKMAO former director Lu Ping died and had witness

China swor

At the same time, the town party secretary, chairman of the National People's Congress, all cadres stationed in the village, the implementation of defend to the straw jinshao. On the evening of 7 to 9 points, inspection staff and village cadres also did not eat dinner, at this time, the field is dark. So, the staff will go to eat jinshao.
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 111
    • jkl271
van cleef knockoff Electroless silver jewelry
« پاسخ #5 : 24 اكتبر 2017، 08:09:56 am »

Electroless silver jewelry: it is easy for curing and lose luster, no matter how "kanken 15"" laptop backpack" strong. which is more easily than other gems and blend oil,you can easily maintain Sterling Silver jewelryin addition to avoid contact with heat jade jewelry to keep clean, with support for deformation.
   contact will peppa pig bubbles dvd produce white spots. gold bogey mercury. because the disney 100 years of magic dvd box set gold-plated necklace is still cheaper.jade bracelets avoid high temperature in the surface will appear a layer cartier love bracelet replica of black. make its germplasm dry, including pearl luster, it is not easy to oxidation. then baby einstein 15 dvd collection there kanken mini may be a few factors.

http://ad.js.cn/plus/feedback.php?aid=71969

http://www.gxtruck.com/plus/feedback.php?aid=1964

http://www.matatabix.net/imagebbs

http://www.zj66n.net/plus/feedback.php?aid=509

http://v.m.zjxuexi.com/a/forum.php?mod=viewthread&tid=54945&pid=94716&page=1&extra=page=1#pid94716

http://www.gamer.my/forum.php?mod=post&action=reply&fid=240&tid=13531&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost

http://www.znzcyh.com/plus/feedback.php?aid=2065

http://kingdee.1000na.com/plus/feedback.php?aid=348

http://abc001.ga/forum.php?mod=viewthread&tid=2848028&fromuid=1536

http://wf69.com/plus/feedback.php?aid=428

http://www.ttxz.net/plus/feedback.php?aid=565

http://matchcanada.net/profile.php?id=4616

http://ylw.yeecan.com/plus/feedback.php?aid=199

http://wispool.com/plus/feedback.php?aid=12

http://www.0635mama.com/home.php?mod=space&uid=68716&do=blog&quickforward=1&id=98912
خارج شده است

این صفحه در 0.071 ثانیه 19 نمایش داده شد.