انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

و خداوند فرمود :
تو ای زیباتر از خورسید زیبایم
تو ای والاترین مهمان دنیایم
بدان ، آغوش من باز است
شروع کن ،
یک قدم با تو
تمام گامهای مانده اش با من .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه سی و ششم  (دفعات بازدید: 1470 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

در سال 1929 تب بازی گلف مرا گرفت و ما یکباره به حومه شهر نقل مکان کردیم . وقتی در بازی از والتر هیگن شروع به بردن می کردم ، همسرم برایم ابراز احساسات می کرد اما مشروب خیلی زود حساب مرا رسید تا والتر . صبحها حالتی عصبانی و وحشتزده داشتم ، بازی گلف موقعیت مشروب خواری شبانه روزی را برایم فراهم می کرد . از اینکه دورو بر زمین اختصاصی پرسه می زدم خیلی خوشحال بودم . این زمین اختصاصی مرا شدیدا تحت تاثیر قرار داده بود . چهره ام برنزه و حالتی را که افراد موفق دارند پیدا کرده بود . مدیر بانک محلی با شک و تردید کشیدن چک های درشت مرا نظاره می کردو
            در اکتبر سال 1929 یکباره دروازه های جهنم به روی بورس سهام نیویورک باز شد . در غروب یکی از روزهای وحشت زا از بار هتل تلو تلو خوران خود را به داخل یک آژانس امور سهام رساندم . ساعت 8 بعد از ظهر بود . پنج ساعت از بسته شدن بازار می گذشت و ماشین تحریر خود کار هنوز تق تق می کرد ، من به یک نقطه از نوار داخل ماشین خیره شده بودم ، حروف XYZ32 بچشم می خورد که صبح آن روز XYZ52 بود . من کارم تمام بود و همین طور کار تعداد زیادی از دوستان ، روزنامه ها از خودکشی مردان سرمایه دار گزارش می دادند که مرا منزجر می کرد ، من اهل خود کشی نبودم . دوباره به بار برگشتم . به من چه مربوط که دوستانم از ساعت ده ، میلیونها دلار از دست داده بودند ، فردا هم روز دیگری است . همانطور که مشغول مشروب خواری بودم بار دیگر خواسته قاطعانه و قدیمی برنده شدن در من زنده شد .
            صبح روز بعد به دوستی که در مونترال داشتم تلفن زدم ، هنوز مقدار زیادی پول برایش باقی مانده بود ، فکر می کرد بهتر است که من هم به کانادا بروم . در بهار بعد زندگی ما دوباره براوالی که بدان عادت داشتیم برگشت . احساس می کردم مانند ناپلئون از جزیره البا بازگشته ام اما برای من سنت هلنی وجود ندارد . سر انجام مشروب خواری دوباره به حسابم رسید و دوست دست و دل بازم مجبور شد عذر مرا بخواهد . این دفعه دگر ما آس و پاس ماندیم
.
            به خانه پدر و مادر همسرم نقل مکان کردیم ، کاری پیدا کردم که بعد به خاطر دعوا با یک راننده تاکسی آنرا از دست دادم .
.
.(36)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def904
My mother _11111111111111111111111111111111111111111114
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2016، 11:51:30 am »

do you know that? My mother is a round face, high nose,nike tn pas cher, cherry small mouth, black eyebrows, big eyes water Lingling.
 less &lt,chaussure nike tn;
&nbsp,hogan sito ufficiale;
< p > my mother ah, can be serious, finally, in the summer can sleep a Lanjue, think, early in the morning on the first day, sun did not rise, her shrill voice rose, listen to you: "jade jade, hurry up! The sun is up,christian louboutin pas cher, so good weather, out of the events, well, don't sleep! You see, my mother is also a lie, it is 6 o'clock in the morning! However, the mother's life is difficult to violate ah! I'm sleepy up to wash my teeth, after breakfast, her mother was pulled out of the house. We came to the riverside road, suddenly, a breeze blowing,hogan roma online, I was wide awake,air jordan homme, began to do morning exercises. "One or two, one or two!" Listen, many old people also came to the riverside road to start activities. I can't lose to them! So,chaussure louboutin pas cher, I began to trot, left three, right three times, can be comfortable! Now, I have no sleep, tomorrow to continue my campaign plan, Let`sgo!
My mother
;
        t, K: the sixth grade,hogan outlet online, Ling
Related Articls:

nike air max pas cher

I made the bean sprouts successfully  10

I like the

For a newly formed team, losing, losing the ball is a very normal thing. However, we can not only see the hope of victory, but in the process of losing the ball in a row in the process of suffering from the pain of failure, we can only say that the Chinese football is a big misfortune.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842

< p > in reinforcements list, Wenger wants most is Benzema, 25 years old, he to the French striker appreciation for many years, but Real Madrid before finding a replacement,tn requin pas cher, won't sell Karim Benzema. "The sun signs up for" analysis, if Real Madrid shot wanted Suarez, may bring the possibility for Benzema departure and Liverpool do not want to put the Uruguayan sold to Premier League rivals,tn requin pas cher, but the Bernabeu if asked, the Reds will that rejection.
 under the enormous pressure of public opinion, Wenger also top, but the Arsenal Club insiders worry that the time is now a bit late. In 8, 9 days to get these big move, not only depends on the offer, the seller also need to find an alternative,tn pas cher, which increased the difficulty of the transfer.
Exposure Wenger offer 90 million purchase of 4 stars: Real Madrid star + tough league
< p > last summer Arsenal in deadline crazy shot, signed Santos, Park Chu young,hogan rebel outlet, who,air max homme pas cher, now, in the transfer market nothing gunman Jiyan, Wenger will be performed again last crazy. To the chief about judge Dick - labor led the Gunners negotiating team, is everywhere attack, Madrid, Newcastle, Valencia... They will appear everywhere.
 Wenger is ready to offer Benzema 40 million pounds, which is his acquisition of a top striker of the psychological price (Suarez reported 40 million +1 pounds). In addition to Arsenal 'that they can to 2500 million pounds to finalize DiMaria, Bell once to switch to the Bernabeu, Argentina's position will be shaken gunmen think that exploit.
 is styled, and is ahead of the deadline last crazy! Less than 10 days from the end of the market, Wenger began a series of offers, hoping in the final stage can be harvested.
< p > The Sun newspaper said that Arsenal's wishful thinking,jordan pas cher, acquisition of Di Maria, also to 1000 million pounds to sell Lukas Podolski, Schalke 04 and Wolfsburg are the Pohl peduncle very interested in. Recently a few months, Podolski in Arsene Wenger's men have fallen out of favor, even wounded Chamberlain, against Fenerbahce Germans are still sitting on the bench and in the dim prospects for the Emirates Stadium.
< br / > now the situation is, Arsenal have money, would also like to spend money, but Wenger in the transfer market cautious style, let them a series of missed targets. Gonzalo Higuain (23 million pounds) has been prepared to A Senna physical examination, but after the Naples bid 32 million pounds,hogan outlet, >
 Wenger last crazy
 "the sun signs up for" disclosure, Wenger finally started the action, I hope in September 2 deadline to sign a four star, the newspaper said, Arsenal has been proposed a new round of multi pen quote, including 65 million pounds to buy Real Madrid  Benzema + Di Mary sub,hogan sito ufficiale, 1500 million offer Newcastle midfielder Yohan cabaye, 1000 million offer Valencia goalkeeper melon Itar, total price reached 9 million pounds!
Related Articls:

Brazil World Cup Organizing C

The new boss 250 million expo

Datang Telecom said the company intends to introduce the development of the strength of the joint development of Tianjin Industrial Park, in order to ensure the smooth completion of the development of the industrial park by means of equity transfer. If successful transfer, the company is expected to bring a certain investment income.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870

Weak front! Rooney returned to the front line to meet Van Gaal is still in the running in the squad,chaussure louboutin pas cher?
< p > Phoenix sports news Beijing time on August 8, 19:45, started the new Premier League season opener in Manchester, Manchester United 1-0 victory over Tottenham. In the game in United's new signing is remarkable but played pres,golden goose, law-abiding game, little highlights. Although Rooney forced Walker to own goal,tn pas cher, but the game is still in the front few chances. The United Front to the phenomenon of immediate difficult to solve. The game Manchester United the three substitutions are para substitution, this lets the human worry officially began in the Premier League, Manchester United is also in a lineup of the running in period.
 and Rooney Depeiben behind the game is also quite satisfactory performance,air max 95 soldes, not stunning. In Walker since put Oolong that ball preS in from defensive to offensive in connects to the Ashley young, this is commendable. In addition to the front after failed in series, is reluctant to long shots blocked or put the anti-aircraft gun. Sixty-eighth minutes, Depe was replaced by Herrera.
 went to Van Persie, the Pres. At the same time, with the departure of general van Rooney, the new season will return to the front. However Rooney pre-season in front of the performance is not satisfactory, which will also become United's potential defects. And the game, Wayne Rooney in addition to persecute walker from oolong,air max pas cher, let people the impression profound is perhaps in the 73rd minute, Rooney collusion Damian right at the end of the next pass the ball,scarpe hogan online, a massive sideways volley shot unexpectedly kicked defects,mont blanc porte mine, outside of the audience also unavoidably a burst in an uproar. Back striker Wayne Rooney is difficult to get a teammate of direct support, but individual usual style of continuation,hogan outlet, often retracement get the ball, even with the winger transposition, do not know whether such an effect is expected by the Louis van Gaal.
 throughout the audience, Van Gaal basically keeps adjusting para substitution. Sixtieth minutes in the bottom position replaced by Schweinsteiger Carrick, sixty-eighth minutes in the avant-garde line replaced by Herrera Pres. Eightieth minutes in the right back position with the Valencia Exchange issued damian. Depe in the warm-up stage award the first united in the race, but still can not play, and Damian is the same situation, the warm-up match being reused, but not grafted to the race. And central midfield pairing in the fans it was still unsolved, Schweinsteiger is undoubtedly a heavyweight weight, and midfielder Michael Carrick and Schneiderlin combination in the warm-up stage also has been used several times, the game Bastian Schweinsteiger and Schneiderlin temporary collocation is not a real attempt to guarantee.
Related Articls:

Peake beca

Falcao joined Chelsea determine Claude Lado had ca

The top three soil for super Feng PA chairman Cheng is willing to sell the blues

Twenty-sixth minutes, Real Madrid houchangchangzhuan, C Luo pole into the area by Adrian with the ball down a man. Thirty-first minutes, C Luo area on the left side of the pass, the ball hit the other players in the arm, but the referee did not say. Thirty-fifth minutes, Real Madrid players pass three consecutive break in Bettis at the left, Campbell shot Dapian volley hook up. After 2 minutes, Bettis right pass, Castro Leavalane header high.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Investors revealed that Zynga actually intends to
« پاسخ #4 : 05 ژوئن 2016، 05:59:11 am »

,hogan outlet
 (responsible editor: Zhang Caocao)
Rovio founder Hed
 Aydin - Kurt Sen is an investor in Rovio. Not long ago there were reports that the Zynga bid $Rovio,scarpe hogan online, but was rejected by the latter. Aydin - Kurt Sen yesterday in New York attended the meeting to disclose the matter.
Investors revealed that Zynga actually intends to bid $2 billion 500 million acquisition of Rovio
 because Zynga is in a quiet period,hogan sito ufficiale, so did not immediately comment.
 analysts believe that the Rovio is concerned,mont blanc porte mine, the price is not low. Rovio may be because of corporate culture is different and refused to be acquired. Because most of Rovio's products will provide free updates, and Zynga mainly rely on sales of virtual goods to profit. This is the two very different operation mode.
 Mikael< p > [techweb reported] news on December 1,hogan outlet, according to foreign media reports,occhiali ray ban prezzi, Felicis ventures,golden goose, founder and managing director of Edinburgh - sen Kut (Aydin senkut) recently revealed that the social game developer Zynga actually intends to bid $2.5 billion acquisition of Rovio, not rumored $22.5 billion.
 also sources said,gioielli pandora outlet, Zynga has also been to the casual game developers PopCap out of $3, $acquisition price, the latter's game including the plants vs. Zombies, but also was rejected. The final EA to $1 billion 300 million acquisition of PopCap.
Related Articls:

Print-Rite

Customs in

Yao Jinbo 58 city needs to improve the natural sho

One year later, Dangdang once again pushed its own clothing brand, Li Guoqing today given the reason is that Western clothing sales reached 6 billion, they can do its own brand. Dangdang has not reached the size of the sales this year, but in the preparation for next year. That, in the next year Dangdang clothing sales volume will reach 6 billion.
خارج شده است

این صفحه در 0.095 ثانیه 21 نمایش داده شد.