انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

چه سخت است دلتنگ قاصدک بودن در جاده ای که در آن هیچ بادی نمی وزد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سئال 7 _ قدم پنجم ال_انان  (دفعات بازدید: 1284 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سئال 7 _ قدم پنجم ال_انان
« : 26 آوریل 2013، 07:12:30 pm »

7 _ آيا آماده هستم كه اين انتظارات را رها كنم و از خدا بخواهم كه بهترين را به من ارزاني كند ؟ چطور ميدانم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سئال 7 _ قدم پنجم ال_انان
« پاسخ #1 : 09 مه 2013، 09:58:27 pm »

بيشتر رنجشهاي من از توقع انتظار بيجا ..تصورات باطل و بي ملاحظگي بوجود آمده بود  ...با اينها واكنش نشان مي دادم ..
 اگر من بخواهم در آينده از رنجش ها دور باشم بايد اين انتظارات را رها كنم  . آمادگي من اينست كه روي قدمهاي قبلي كار كرده باشم و با درك جديد از خداوند در قدم 2 _ و اعتماد به او در قدم 3 _ و باور اينكه نسبت به من آگاه و مهربان است و بهترين را برايم ميخواهد از خداوند كمك ميگيرم . من اين را درك ميكنم .                           
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq709
Used to you
« پاسخ #2 : 24 آوریل 2016، 12:24:01 pm »

Used to you
 &amp,chaussure louboutin pas cher; nbsp & nbsp; & nbsp; as Zheng Shi Ling 13 2 this practice, a member of the practice squad news group, daily work amounts to is to write a press release, contribute,scarpe hogan online, computer rooms, a kitchen, a living place 3.1,chaussure air jordan soldes, dull and boring, different from a member of the volunteer team can every day contact with children, chat with friends, singing and playing games...... , and we just looked at it can not participate in it, can only silently back to the computer room to continue to repeat the work of machinery.
  & nbsp; & nbsp; the bell rang, kids reluctantly waved away. I've never like now this moment hope time slowly, more slowly,scarpe hogan outlet, it,goyard paris, let me again in your side to stay for a while, never like now as lose. You are my little apple, light up my boring and boring world. But you leave, let me feel I seems to have the habit of you in me the feeling of warmth; used to call you the moment I sister Yao; used to can give up everything and you at me with a real; used to consciously protect you,jordan pas cher; used to you to smile at me,nike tn pas cher, even the sky is gentle,air jordan homme; used to care and love you, you have responded to me filled with happy smile...

Related Articles:

life-long

The workpl

The tofu a

After marriage, all of their possessions just $3500 wife's dowry. A period of time, his salary can not even pay fee and buy milk and baby diapers. Later, his wife put the dowry money out, let him open a cattle slaughter workshop in the town, specialty beef.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Heaven's brother, please call me a sister
« پاسخ #3 : 25 آوریل 2016، 08:36:35 pm »

that is a winter, the north wind blowing, the leaves fly zero in the air,golden goose uomo saldi, the wind so heartless cruelty to leaves from the branches on the go deprivation. Is this winter, seemed to tell me there was a poignant farewell. I feel indistinct parting, parting,air max pas cher, parting. Feel my heart good pain, good pain instantly. That evening, I surprisingly cold, a voice seemed to say hello to my home, I in the wind was shivering with cold, howling back home. Entered the house, found the house suddenly surrounded by many neighbors, I rushed to the crowd, saw his brother had left the world....... I hold my brother crying, my dear brother, sister is very fond of you, how do you want to leave my sister. At that time,golden goose outlet, an old man said with a stroke mark in his brother's brow, so you can recognize him after reincarnation. It is in such a cold day, I burst into tears Mai hurried pace in a hurry with bone puncture of the north wind blowing with the brother out in the back of the adults, cried to the hoarse voice the, I hand the soil the soil push grave, with the hands of dirt wiping the tears, eyes looking at the younger brother is buried in the graves of the forest, that I don't know I got back home, the feeling is by adults hold back.
 15 years, I have never been a grave cemetery, until last year, a Tomb-sweeping Day last night, I had a dream, I dream of holding my brother,air jordan homme, brother, sister, brother said: I miss you. I saw my younger brother is still clear face, saw his brother childhood old appearance is so helpless, so poor, really let me heartache,hogan outlet online, not by the hands to touch him. In my dream I cry very sad, in the wake of cry, I suddenly feel a lot. I alone according to the window to think just dream, thinking of his brother,golden goose mid star, looked bleak moon hanging in the sky,hogan sito ufficiale, it must be very lonely, the moon is very cold. Once many nights, I helped his brother in front of the window teach you a few of the stars, but no matter how I repeated teach you reading. You can't learn to, sometimes I am angry, hit his face, but you never cry, complicated expression let me recall now good pain. The twinkling of an eye you 7 years old, and I together overnight companions through 7 years, but you never call me sister, just a habit to me happy smiling face. Then for every brother peel a banana, I because too slander often to peel the bananas to his mouth to send, no matter every time I belong to you that a snack eaten, you have been tolerant smile. Brother, you in heaven?, elder sister is not enough if your sister, often such bully you, you will blame the elder sister? You must be very lonely, no more I and you grab snacks. Pro morning, I hurried to embark on the home, I a person to the forest, but for 15 years,chaussure jordan pas cher, I have never again visited the cemetery had seen you, I had to a tomb of a tomb. Finally, I by dint of recalling the notes in the corner, when I see is a piece of flat Fen wilderness, overgrown with weeds, the high tomb has been the wind and rain, long time no one to organize into a piece of flat land. So many years, >
 heavenly brother, please call me sister
Related Articles:

Things in

Ever and I have the same state of mind

Childhood,

At noon, the sun is violent, usually lively silence basketball abnormal, petals and sunlight scattered is not cleaned, on the floor of a desolate beauty. Watch, the pointer to rotate quickly. Basketball as a jumping wizard, did not have a little tired, but I was tired. But I still continue, I love this feeling, can be presumptuous to sweat, can find a free. A little boy walked into the basketball court with his mother, on the other hand, holding a basketball.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Happy Zhao Bohan
« پاسخ #4 : 25 مه 2016، 07:08:24 pm »

Happy Zhao Bohan
 happy Zhao BohanThere is a
 Zhao Bohan in our class is not a "happy"?
 in our class,hogan sito ufficiale, he is Zhao Bohan.
 why is he happy? Let me tell you,nmd runner pas cher!
 once we had a hand class,hogan outlet, the teacher let us free to squeeze the rubber. Some students hold handbags, books, pens and so on. Pistachio zhaobohan is pinched a pair of glasses is worn on the face, the classmates laughed at the helplessness, he saw the classmates laughed at the cheerful, he pinched a bottle of cola,scarpe hogan outlet, whish whish to drink up, the students saw laugh,chaussure tn pas cher, some classmates all laughed to tears.

< p > another time,goyard pas cher, school sports test throwing sandbags, should turn pistachio zhaobohan throw,nike tn, he tried to throw, saw sandbags suddenly disappeared. The two floor of the big brother said loudly: "who threw sandbags! How to throw it to the two floor,hogan sito ufficiale, almost hit me!" Pistachio Zhao Bohan shot forehead, he was too hard and sandbags behind. Onlookers of the students have a stomach pain.
< p > he has a head of black shiny hair, forehead under the thick of the eyebrows, black yo eyes, high nose and a big mouth.
 happy Zhao Bohan
Related Articles:

Snack chan

If I were

Class team

The Fox family is busy transporting food, a total of two nests have their food, a nest, a sleeping nest. One day a group of big wild boar in the forest. The wild boar were everywhere destroying forests, the small animal family get out of order. Animal they see their beautiful homes were destroyed, sad to cry. The fox came up with a solution: on the ground with a nail. But the wild boar knew, put the plank under the foot, the first method failed.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Vanke suspension or planning to transfer H shares
« پاسخ #5 : 29 مه 2016، 10:41:03 pm »

< p > a listed company securities affairs representative to the reporter said, B-share market active degree is not high,tn requin pas cher, lack of financing capacity, if converted into H shares,goyard prix, for similar leading enterprises such as China Vanke, to attract overseas investors.
 Beijing News (reporter Zhang Xu Wu Min) yesterday,louboutin pas cher, China Vanke A shares, B shares since the morning opening suspension. After the evening of December 25th, Vanke announced that is planning major issues. In this regard, industry analysts suspect that Vanke planning major issues or B transfer of H shares. Yesterday, this did not respond positively to Vanke, said to the reporter only, the information disclosure of the announcement.
 according to the "Securities Times" news, Vanke insiders disclosed that the suspension is planning B shares H shares matters. The reporter also learned that this year, Vanke secretaries Tan Huajie also told the media that, Vanke has been concerned for financing way, although there is no clear intention, but will consider the possibility of B shares H shares. But yesterday, Vanke did not respond positively to reporters about whether the transfer of H shares B questions, only said the announcement.
 property market to pick up after
< br / > the previous December 19, CIMC H shares on the Hong Kong exchange, the successful implementation of the original issuance of B shares turn into H shares, which also including Vanke, with company's B shares H shares transferred provides an example. Influenced by Vanke may turn H B, yesterday B shares rose across the board, all B shares in only five stocks declined slightly, Lu Jia B limit, CSG B, Gujing B, Waigaoqiao B, Jiulongshan B rose more than 5 percent.
 with the second half of the property market to pick up, Vanke began to speed up the pace, the industry analysts believe that a lot of land to increase the pressure to increase the cash flow Vanke, China Vanke financing needs become more urgent.
< p > Vanke December 20 announcement, the company to China Resources Shenzhen Investment Trust Co., Ltd. application trust loan of RMB 11 billion yuan, for domain Lawan Nanjing three period, Tangshan Nanhu phase II and Zhenjiang glamorous city street area a "Qin >
 shares rose
2012 in July,scarpe hogan online, Vanke completed on the Hong Kong stock nalian real estate purchase,sac goyard pas cher, obtain a platform of internationalization. But analysts believe that restricted to Hong Kong stock exchange of the relevant provisions, the completion of the acquisition of listed companies without a major reorganization of assets in the two years, nalian real estate to as Vanke in port financing platform to use,hogan sito ufficiale, still need to 2014 years later.
The suspension or planning Vanke B transfer of H shares
 according to the chain of home real estate statistics, as of December 4th 2012,goyard pas cher, Vanke take the total amount has reached 37 billion 821 million. Earlier, Vanke three quarterly show, the company has 33 billion 300 million yuan currency funds.
 from the beginning of the second half of the year, up to 5 months at the end of 11, the number of holding Vanke has reached 42 cases. Since then, Vanke has not stopped the pace. In mid December, Vanke in Chengdu within 6 days even take 5 plots. In December 21st, Vanke in Nanning won the 2 plots. The afternoon of December 25th,air max pas cher, Vanke first consortium after 57 auction take Beijing Tongzhou two plots.
Related Articles:

Jiuquan Ho

Xiamen Eng

Interpreta

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Survey of middle school students' Internet access
« پاسخ #6 : 04 ژوئن 2016، 08:37:43 pm »

I'm a member of the two group. Our group of subjects for middle school students on the Internet, OK?". Now there are many middle school students are infatuated with the Internet, leading to decline in academic performance, and some students use the Internet, learned a lot of knowledge. In view of this topic,hogan outlet, we study on middle school students' Internet projects. In order to understand the situation, we have discussed several times, developed a plan, and conducted a survey. We feel that the topic of the key and difficult is "middle school students in the Internet in the end there is good or bad?" , decided to carry on the thorough research to this difficulty. Through a questionnaire survey and interviews we found that the Internet has advantages and disadvantages. Among them:
 network information rich and easy on the students "information pollution caused by".
The

Any
The
Survey of middle school students on the Internet
, promoting students' personalized development
 vision
 is true, the network, a product of technological development, but also a symbol of the information age. As a middle school student,hogan outlet, we should pursue and explore it. This despite a virtual space, but it's convenient, fast, flexible, and a variety of advantages, expand the our knowledge,sac goyard saint louis, we travel the space. It has changed people's traditional way of thinking, in our life gave us a great help; sit at home you can browse the numerous online libraries rich collection of books; within a few seconds, you can receive separated by thousands of miles >
< p > we interviewed an expert,air max pas cher, he said: "network society has been quietly, we can not because of its strong vitality and tremendous development of the students a positive role, while ignoring it brings all sorts of problems, not because of its negative effects and keep a respectful distance. We should strengthen the research on middle school students, explore new situations,zapatillas new balance outlet, create new methods, solve new problems, and enhance the effectiveness of middle school students on the Internet. We should guide and regulate the combination of high school students to develop a good use of the 'brain' and Internet habits. Through a variety of ways to tell students network unreal information, complex, the Internet continue to guide and appropriate norms and the prevention awareness and learn to distinguish the difference between real life and the network world,air max pas cher, cultivate their moral consciousness of the network. The popularization of network knowledge for middle school students to enhance their awareness of the network information. At the same time to give proper care and love,zapatillas new balance baratas, to listen to what they want in the end. Both with a good road, and the provision of 'protection, in current network regulations and technique is not perfect, perhaps this is the family and school to solve the Internet adverse effects of feasible a important way. "
Virtual
 middle school students Internet abuse
 network,goyard pas cher, resulting in lack of socialization of the middle school students "".
 of the space expand the middle school students education
 middle school students the benefits of the Internet
, to strengthen foreign exchange
. The temptation of the network caused by middle school students' "Internet addiction", "loneliness" and other symptoms.
 network information transmission, easy to weaken the moral consciousness of middle school students.
 middle school students survey
Related Articles:

Last regret _0

Photo stor

Enjoyment of life

They are alive, is a kind of vitality, energetic, symbol, indicating people to freedom, unrestrained life yearning. Not only for human nature, and also for their own! They are left to fend for themselves, although little vitality, but their "glorious sacrifice is worth it, finally no vain world go for a walk, which will allow us to know more.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
The Ministry of environmental protection there are
« پاسخ #7 : 11 ژوئن 2016، 03:13:45 pm »

< p > at the same time, we should according to law shall be ordered to not the completion acceptance of environmental protection long-term illegal production of construction projects to stop production, not approved shall not resume production; ordered not approved before construction of the project immediately stop construction,hogan outlet online, and impose a fine,hogan sito ufficiale, and can be ordered restitution.
< p > according to law shall be ordered to relevant enterprises stop behavior is not normal operation of pollution control facilities and illegal disposal of hazardous waste,barbour pas cher, fined, immediate removal of sewage underground pipe; refuse to correct, can implement continuous daily fines.
It is reported that
The Ministry of environmental protection: there are still companies to the Tengger Desert sewage | Tengger Desert
< p > new network on May 21, according to the website of the Ministry of environmental protection, Ministry of environmental protection recently of Tengger desert area pollution investigation found that there are enterprises through laying underground pipe sewage to the desert. In this regard,hogan rebel outlet, the Ministry decided to environmental pollution problems in the Tengger desert area to supervise the handling.
< br / > check of the Inner Mongolia Autonomous Region, Gansu Province, Ningxia Hui Autonomous Region a number of enterprises in violation of the construction project environmental protection management regulations,tn requin pas cher, excessive discharge of pollutants, hazardous waste management and disposal is not standardized and enterprises in the industrial park construction project EIA checks lax and other issues, in the desert of Ningxia Pharmaceutical Co., Ltd., Inner Mongolia Qinghua Group Co., Ltd. and Gansu Ronghua Industrial (Group) Co., Ltd. by laying underground pipe sewage to the desert.
< br / > the Ministry of Environmental Protection said recently found in the Tengger desert area pollution investigation, part of the enterprise to the media exposure of the environment pollution problem rectification is not thorough enough, there is not approved before construction, number of built does not match, extended trial production, excessive sewage and dispose of hazardous waste management is not standardized and enterprises in the industrial park construction project EIA strict and other problems in some enterprises, even some enterprises through the laying underground pipe sewage to the desert.
 -- >
 in accordance with the law ordered excessive emissions of enterprises within a time limit, you can be ordered to limit production, stop production remediation, if the circumstances are serious, the local people's Government shall be ordered to stop business, close.
 Ministry of environmental protection requirements,golden goose, supervise the handling of matters to be completed before the end of 2015 9.
 in addition, alleged violations of the law applicable to the administrative detention of criminal cases and alleged environmental pollution crime, the law shall be transferred to public security organs. If it fails to perform the requirements for handling the penalty within the time limit, the court shall apply to the court for compulsory enforcement.
< p > the Ministry of environmental protection requirements, the provinces district environmental protection agency to urge local governments and relevant departments to conduct a comprehensive investigation of the industrial enterprises within their respective administrative areas,goyard pas cher, organization of environmental pollution caused by were comprehensive rectification; to strengthen the environmental management of construction projects, improve the construction project environmental impact assessment and the completion and acceptance of environmental protection work quality; increase supervision of law enforcement, severely punished violation of construction project environmental protection management regulations and pollution control facilities is not perfect,nike tn pas cher, does not operate normally, snuck waste water treatment and other environmental violations.
, the situation of environmental pollution area of the Tengger desert is still grim, illegal corporate environmental problems highlighted. Ningxia Ming Sheng Dyeing Co., Ltd. the old factory, Inner Mongolia Industrial Park in the Tengger rectification for the relocation of enterprises on the media exposure of the old problems rectification is not thorough enough.
Related Articls:

Hebei Long

The daughter of Mao Zedong and other 32 people rec

Guangdong Jieyang former Secretary bribery 1.2 mil

According to the fire personnel who participated in the rescue, the scene is a mess, a car bridge a large truck rollover on the flames, the car is equipped with a large number of tobacco leaf strewn ground. And a mini car, a car and a car bus in the combustion, the scene of smoke rolling up tens of meters, scorching heat, a "crackling" sound not to stop.
خارج شده است

این صفحه در 0.081 ثانیه 22 نمایش داده شد.