انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مرگ تنها برای آن عده زیباست که زندگی خود را زیبا سپری کرده اند آنان که از زیستن نهراسیده اند، آنان که به قدر کافی شهامت زندگی کردن داشته اند، مرگشان جشن است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 3 _ قدم پنجم الانان .  (دفعات بازدید: 1981 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 3 _ قدم پنجم الانان .
« : 22 آوریل 2013، 07:19:38 pm »

3 _ چه مزايايي ممكن است از اعتراف كردن خطاهايم به ديگران بدست آورم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 3 _ قدم پنجم الانان .
« پاسخ #1 : 22 آوریل 2013، 10:34:17 pm »

اعتراف به خطاها آگاهي من را نسبت بخودم بالا برد و منو واقع بين ميكرد .
 خطاها مهم نبودند ، انگيزه من .. واكنش من مهم بود  . ماهيت خطا و اشتباهات و  دليل اش كه چه چيزي منجر به خطا و اشتباه شده ، من را به راه حل نزديك ميكند .
 اعتراف به خطاها باعث ميشد شخصيت كاذبي  كه خودم براي خودم ساخته بودم و آن بت شكسته شود. و ماهيت آن خطا ديده شود و از شخصبيت كاذب بيرون بيايم .  جدا شوم و آماده تغيير شوم  .
 اعتراف به راهنما پذبرش من را بالا برد ...توقع انتظارم را كم كرد و من توانستم نقش خودم را در اين خطاها ببينم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop154
I'm waiting for you, even if it's all my life.
« پاسخ #2 : 16 آوریل 2016، 03:47:38 am »

HTML template I am waiting for you, even if the life
< p > a lonely night, light duo to stand by the window; look in the distance the brightly lit, action the heart like horizontal static; want to mind flick not to figure; read the memory wipe not to have to -- Preface "" a casual acquaintance. Unpredictable acquaintance, and be happy to. In the world that cannot touch the edge, we can not pull the point of the relationship, we are happy with each other. I do not know when, be care, care about your the passions, care about your smile, care about your tears. You don't love promoting brow, not love your tired eyes, don't love you down the corners of the mouth. Suddenly feel that they have changed. Like your cheerful laughter, like you silly to coax me,hogan outlet, like your delicate text,hogan outlet online, like you do for me. Like the one that belongs to my unique gentle. Ming, in the heart of the Greek son, you should always happy, should be always happy, Herod son don't like Ming woebegone appearance, because of the appearance of the Ming, a bit not handsome. Remember to give me a happy inscription!" Remember you give this message to me, it contains much every single word or phrase of emotion and interest. In sad sad time, always like to open the phone to see this information. So repeatedly,hogan outlet, this slowly have every single word or phrase engraved in my mind. Every time, the mood is bad to the extreme, you are always with me, your delicate words in the ear. Your subtle laughter can always make me feel cheerful, so inexplicable smile, smile can be infected, your laughter so warm, always let my cold heart, touched the warmth. Slowly, I like you, like you talk, like to talk to you, like to listen to your laughter, like to see a picture of you... Slowly just know that they have fallen in love with you. Daily habits and opened his eyes the first thing is to see that your messages, although a simple word, but still happy and unforgettable. "Good morning" is such a simple word, but it let me know that you do not forget me. The stranger across thousands of miles, where a quarter of acacia. The landscape water to be exhausted day and night, looking forward to your good news. Now, I can only wait alone, waiting for the arrival of the three year period. The telescope is still in Jiangshan, Wushirenfei, flowers fall, withered leaves, and that has been a spring. Life in a hurry, the moment of meeting,goyard prix, but it is life that a beautiful scenery line. Wang Jing street before the tree leaves, flower defeat,goyard pas cher, as if life in a hurry. June season that flowers Ye Sheng beauty surfacing, now, just enter the beginning of winter is youth do fall, life why not the same? This time she is still accompanied by next year? Life in a hurry,hogan sito ufficiale, how can do, the years of a quiet word,air max tn pas cher, it is changed. So far, I lifted all makeup, is relatively the most real makeup, only for fear that a turn around, eyes closed,hogan outlet, Jun has gone already stranger. Has been destined to give life to the memories, has been destined to use life to remember. A kind of Acacia, two leisure worry. This can be eliminated without plan, only under the brow, but on my mind. Life is so helpless, skelter, gather and scatter, but every parting is.Related Articles:

Marriageable age youth is blue, praise

Past events

Heart, min

I Tuwan, people are much more comfortable, slowly walking home. Fast home door, I subconsciously use the eye more than light glanced just vomiting, saw cleaners grandpa was holding a broom slowly clean I just spit out the dirty things. After a while, the ground was clean, did not see someone's vomit. I have seen very touched, and have a strong curiosity about him, from then on I was quietly watching him.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
j-heart
« پاسخ #3 : 17 آوریل 2016، 08:04:56 pm »

I would rather have weeds in my heart, and I don't want to be a lifeless desert.
 he spoke again: I feel the people around me are very smart, but they all said I was a fool.
 today, to a casual visitor. He wrapped himself in a thick coat, as if to escape from what. He looked suspicious of staring at me. To deal with such patients, I can do only to let him speak first, in order to expand the treatment of his.
 and so on, primary school, middle school, good children; children; children; high school, college, good children. They live forever on the tongue of others, and they are always the children of the other people who are hated by many bad children. After graduation, his family was a little bit better, and went out to study abroad. His family was poor,hogan scarpe outlet, the test of civil servants or admitted to public institutions. Most of them can realize the ambition in their studies, but suffer a big in the social life.
 recent civil servants treatment is not good, many people are not optimistic about the iron rice bowl, is not from the work, the family of the pressure is too big.
He looked up and down
 has now civil servants job status, any person who is not optimistic,scarpe hogan outlet, and his introverted personality. "
, mumbled,golden goose outlet, civil servants.
 he nodded his head.
 I comfort him: physical illness requires medical treatment, psychological diseases only need to open your mind, that is, we often say the knots. But I need you to open up your heart,golden goose saldi, your confusion to me frankly, so as to facilitate the treatment for you,louboutin soldes, and you hope to be able to cooperate with you.
 about five minutes later,hogan outlet online, he finally made a decision and carefully asked me: doctor,scarpe hogan outlet, can you cure my disease? They said I was sick.
 I have seen a lot of these patients from the book, they began to be forced to study in the age of four or five years old parents, to tell the truth is that there is no child of childhood. In kindergarten,hogan scarpe outlet, they have to reach the elementary school third grade or above the level of, and beyond the year class strength of easy to complete the examination, successfully get good grades, become neighbors praising good children.
 - signature
 I saw him start to worry, but still refused to take off the thick coat, although the temperature is not low in the consultation room. He has not yet fully trusted me, I need to take more effective action as soon as possible.
< p > I to this kind of person the a nickname - mode children, mainly follow previous road step by step growth in their life, which is like a living machine, motor full force but the thought cavity, so forever only in accordance with the mode of action, life lack of creativity and will not get any breakthrough success.
< p > I hope to know more detail, but see he paused to look, it is estimated that he would no longer be downwards said. I asked him: what do you do?
 (1) model children
Related Articles:

Have a dre

The student representative speech template

We learn t

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Protect our window of mind - eyes
« پاسخ #4 : 22 آوریل 2016، 03:31:32 am »

&nbsp,tn requin pas cher;
Protect our window of mind - eyes
< p > If children's dietary calcium deficiency will cause increased excitability of nerve muscle and the extraocular muscles in a high state of tension,hogan outlet online, and young children do homework for a long time, do not pay attention to eye health,golden goose saldi, common cause eyeball adjustment time increased, increased the extraocular muscle of eye pressure.
; <
< p > at the same time,tn requin pas cher, no nearsighted friends, to develop the habit of using eyes: one, to correct reading and writing posture, to maintain the correct reading and writing posture,scarpe hogan outlet, must comply with the three requirements: eyes and books a foot away; in table from a fist; pen and the fingers an inch away. Two, with the eye do not last for a long time, continued to read and write about 1 hours to rest a moment. Three, watch TV with eye to health. Understand that watching TV for a long time will damage the eyesight, eye accommodation will lead to stress and fatigue, resulting in myopia.
 in fact, calcium can prevent myopia. It is well known that vitamin A deficiency has a bad effect on children's vision, and calcium deficiency can also cause visual impairment in children.
 people look at things, whether it is to look at the far, almost all rely on the eye and eye muscles to regulate the eye. Many students in the reading and writing books from the very near,scarpe hogan outlet, and a look that is a long time, make eyes were tired. There are many students like side walk side reading, lying in bed reading or in low light reading, after this last forever, eye muscle fatigue, eye inside the crystal strong body also deformed,hogan sito ufficiale, these students becomes myopia patients. Suffering from myopia of students, need to wear glasses to correct vision, of course,stylo mont blanc pas cher, more than ordinary people need to pay attention to eye health, do not make myopia deepen.
Related Articls:

The bill o

_5 Dialogue

Another, hurt by a fall from his horse, endeavored to do his duty, but failed entirely, and the wrath of the ward master fell upon the nurse, who must eith Er scrub the rooms herself, or take the lecture; for the boy looked stout and well, and the master never happened to see him turn white with pain, or hear him groan in his sleep when an involuntary.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Eighteen years old
« پاسخ #5 : 09 مه 2016، 09:48:35 pm »

< p > streamer easy to throw people. In the past 18 years seemed just yesterday, everything is so fuzzy and so clear, I always remember fondly the past the pure time, nostalgia can not extricate themselves. A friend said: "miss is good but not too much indulgence, the world all loving person and always be happy, so don't stop, do not indulge in the past." But I always feel that the surrounding environment is not the same, we have begun to emphasize the purpose of doing things. Small Xin said he was afraid to the minister,golden goose scarpe donna, he said his things, because the minister, he always said there's no benefits like things,hogan outlet online, even to mention volunteer,hogan outlet online, he was minister are >
 we are sensitive to the heart of the sweet dream, but always bear the gap between dream and reality,hogan sito ufficiale, perhaps, the beginning, we should not always rely on those dreams, happy every day is the best dream. So, "the University broke all the dreams about the University", "we seem to be the teacher for ten years," the original is very natural thing, like the sun every day, as usual. All we have to do is find happiness and be happy every day.
 know why life meet, and meet and why strangers. The fairy tale is blue sea, because the fish is completely. Countless fish live in the sea, they all said the same day a spell: blue, blue...... The millennium change spell, the water slowly turned blue. So, if I every day talking with friends, relatives, they will live in my heart, and my dreams into color.
< p > 6000 grew up day and night makes me really understand that San Mao said so a paragraph: "although I often is the one who holds the rudder of the boat of my life. But in the night, for I hung in the heart quietly flashing lights, is my god. He asked me where to go, I go where, in the depths of my heart, no fear, no sad, some just parting a bit disappointed. " More and more I grew up even when finally fuzzy. Over and over again think of the "Bible" on say: "you should be like children,golden goose mid star, in order to go to heaven, because heaven is their." And in some sense of night, memories of when I was a child, and also try to imagine a child that later eyes blurred with tears. Imagine the oneself is a snail, and hid themselves in the shell, no matter what the world is flowers or turmoil and chaos of war are completely and I has nothing to do. It lost treasure, the world is too crazy. I also began to tell their younger brother and sister, they do not have to pay for the first or the future of their own childhood.
 the last 18 years, I chose to stop bleeding,nike tn pas cher, the 18 years of the time.
 life is a contract can be terminated at any time,nike tn pas cher, fortunately, he terminated before I met so many respectable and lovely people and things. If there is no such people, so some relatives, friends, classmates, no such things, so some interesting things, my life may very quiet, but that's just a lake of stagnant water.
 18 years old that day,golden goose outlet, I planted a seed, want it to grow wheat, remind me not to fall off the cliff.
Related Articles:

2010 Chong

Dream is a

But when I found a hundred flowers contend in beauty, my misfortune - I is far inferior to the others. Like holding the moon, the leaves of flowers. A debate class, the students are There were many discussions. I was a member of the opposition, while the argument was thrown into the high, I want to have a try. Confident I held my hands up, get the right to speak.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Cold dawn light, Spring Awakening, thick Acacia
« پاسخ #6 : 11 مه 2016، 12:48:44 am »

station in the spring of the entrance, to listen to years of Xinyu, I seemed to hear the voice of all things germination.
 [grasstrees, soon to fight fragrancly red and purple]
< p > spring, open the window of the soul, through the haze, as long as tomorrow's sun will rise, life will be full bloom in the sun, as long as there is love in the heart is spring. Flowers look forward to the day, hand in hand, foot as the fall red, the dusty soul gently shake, to witness the fiery red of love. Between you and me, the most romantic but is side by side through the long Naihe Qiao; the most deep-seated but is in sansei stone marked the >
< p > hope blooming days, can smell the fragrance of the flowers, and you dance in the grass green flowers in the world, still see the bonus, immersed in the graceful melody, taking only flower petal, you add a touch of fragrance, it is so warm, it is so beautiful.
< p > the sky filled with warmth and quiet in the past years, you my figure is placed in the poem of early spring affectionate, only sing a song of love poems, you my feelings cast their tonal statement. May you, like a good face glow, le.
 - signature
Cold dawn light, Spring Awakening, thick Acacia
< p > flying time to switch, through the cold winter, spring, Riyuerusuo, through ups and downs in life will usher in the spring of life. Borrows asked bright, say hello to Miharu and freehand brushwork in traditional Chinese painting by ink with the mood of the life, in ink,tn femme pas cher, unscrew the halo, smell a flower season of graceful and restrained contained sweet charm. Even if times are changing, Sanmi Sanda, in Lang Ching subtle longing, covered with my passionate Acacia.
< p > through long lonely winter, spring, such as a invisible markers, depicting a colorful picture scroll,hogan sito ufficiale, the green grass, full of vigor and vitality, the slightest rain fine sentimental,tn requin pas cher, the soft spring breeze tendered, sing songs song of spring, beautiful melody without sorrow,bottes ugg pas cher, sing a song of spring poems,tn pas cher, graceful words filled with fresh, in the brilliant spring, pick up a bonus Liulv, carrying a touch of colorful, drunk my curtain, dreamlike.
]
< p > Life mountain a process a process of water, there will always be the * * * * and trough, Juyi Peng time, holding a know, through a field and a life of fog. Not sad, I learned to be strong, not without setbacks,hogan sito ufficiale, I learned to face,nike tn soldes, each field experience is the accumulation of life, every rough is the experience of life.
< p > this season,hogan outlet, the chill of early spring, cold, filar silk cool dialysis soul of ice, but due to the Iraqis a touch of a smile, a greeting, spring immediately came to, heart, an instant warm, warmth flowing to the heart throughout the journey through the years. This season, the rustling of red dust, warm heart.
 listen, spring is approaching! Look, the spring is walking leisurely! Spring, with a hint of sunshine to the world will be bright. Spring, with infinite vitality, will sow heart dream. Spring, with all kinds of beauty, in the years of Sujian wrote beautiful brilliant.
 [cold Xuemei as spring breeze, Liu GUI on
Related Articles:

Crossing the line of fire is not perfect love

Please tel

The heart moves the whole world

Often see make my heart of the article can always think, silence for a while. But I like the article so easy to forget, is my own numbness of the magic? I can't believe I know some lazy, callous, selfish. For the past two years, I have only passed the buck and pushed my own failures to the school and society. Just like all the people in the world owe me, in fact, I just afraid to admit that I was wrong, afraid to take responsibility for fear of competition.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
About national defense
« پاسخ #7 : 13 مه 2016، 02:11:20 am »

Chinese, so small you
 the Chinese people are so good to bully you?
< p > can not forget, Humenxiaoyan the magnificent scene, which can see that the Chinese people are brave and strong, it is the voice of the Chinese nation!
 however, ahead of the road and not rough,scarpe hogan outlet, not difficult. Yes, on August 5, the NATO headed by the United States to use five missiles, the loss of humanity to bombed the Chinese Embassy in Yugoslavia, resulting in casualties and destroyed the premises. China people angry, because they always love peace,air max pas cher, it once again to Chinese people sounded: twenty-first Century Chinese defense is a serious problem! We don't want to see a hundred years ago the tragedy!
< p > we are a new generation in the 21st century, the march on the road in the construction of the motherland, go15. Shoulders bear older people on to our expectations and encouragement. We will hold a new round of the sun, let the light of peace shine in every corner of the earth. There will be no more war. We also create happiness for future generations to create happiness for the motherland. Love my defense, defense, defense, defense is our duty,air max pas cher, we have only "to learn the scientific and cultural knowledge,"
< p > can't forget, the return of Hong Kong, the bright five-star red flag slowly rising and the National Anthem resounded through the magnificent China, wiped out a hundred years of humiliation.
On defense
 A: anti defense
, crimes -- the Nanjing massacre committed by the Japanese invasion of China, will not forget the blood, bones into the scene. The invaders is how hateful, hateful! ]
 today, many Chinese people are struggling for the motherland thriving and prosperous, generation after generation, transfer the Chinese nation ahead of the torch, to promote the vigorous development of national.
 forget, Tiananmen before the countdown to the countdown card in Macao,hogan outlet online, the beat of every figure, every second is a kind of cohesion of the Chinese people's expectations and hopes.
 until October 1, 1949, war-torn Chinese settled, ended the history of humiliation.
Forget
< p > can't forget,hogan olympia outlet, eight Power Allied forces invaded, burning, killing, looting, burning burned Yuanmingyuan treasures in the history and culture of the,hogan outlet online, also burn out the disgrace of the invaders, despicable!
 China is not a safe haven, Pacific peace. Today people trample the norms of international law, without the authorization of the United Nations, of a sovereign state violence; tomorrow, who would dare to guarantee,tn requin pas cher, the Asia Pacific region does not have "fire"? Today, there are people under the banner of "humanitarian" banner, dry inhumanities; tomorrow, who can guarantee that has 180 thousand kilometers of sea defense,hogan sito ufficiale, 2. The 20 thousand km long border line Chinese is among the All is well? How can we let the bloody dove fly in the sky?
 time such as water, life as a song in twenty-first Century, Chaoyang is rising. The historical leap, written with Chinese nation 5000 years of brilliant.
Related Articles:

Play baske

Give me a smile

Lonely fis

The staff told us that there was not a moment to have a monkey wolf dance performances. The show began, and the three monkeys fought a fierce battle with a wolf. Wolves do not for a moment is three monkeys played shrink to one side, monkeys climb to the rockery, raised his tail, seems to be to celebrate the victory.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Japan post earthquake film postponed release of th
« پاسخ #8 : 14 مه 2016، 02:17:44 pm »

,hogan outlet
 "seven days after the father," the official website of Japan
< p > in addition,hogan sito ufficiale, CO directed by Taiwanese director Wang Yu Ling and Liu Zijie the father after seven days ", originally scheduled for June 4, released in Japan, but the story is to bid farewell to the late father's sad story, at present in many of the victims of the earthquake in the sensitive period, more not suitable for release.
Deferred date
Japan post earthquake film postponed release of the war in Losangeles is difficult to escape
 affected by the earthquake in Japan,hogan outlet online, including the disaster scene of the film in the Japanese release plans have been stranded. Following the tsunami scene appeared in American film "hereafter" and to earthquake as the theme of Chinese film "the Tangshan earthquake" was announced stop or postpone the release,hogan olympia outlet, Japan on March 17,hogan outlet online, made the decision to will have 3 movie release date postponed,hogan outlet, respectively is the film "war of Los Angeles" and "cave", and China Taiwan film the father after seven days. "
 "battle of Losangeles" still
 more than three films to be determined,louboutin pas cher, the relevant screening and other promotional activities will be cancelled.
< p > the first scheduled on April 1, released in Japan American film "war of Los Angeles" because of the film alien destruction of the earth and other content,hogan roma online, in this sensitive period is not easy to release, therefore decided to postpone. Another department on April 22, released in Japan the 3D film "cave", because the story is cave to escape the disaster story. Therefore, it is not appropriate broadcast during the earthquake.
Related Articls:

t

Zhong Hanl

can see the whole reality

Wrote: "today is really experience the precious experience, almost 10 years do not take public transportation!" She also stressed, must give his seat to the elderly people. But this article in words but recruited the Korean netizens dislike, many people said "every day we go to work by bus, the bus has to be proud of what?"
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Elementary school grade three moral comments
« پاسخ #9 : 22 مه 2016، 11:03:31 pm »

ideas?< p > intelligent,hogan outlet online, alert your cute,hogan outlet, naughty naughty of you often angry, behavior habit relax that causes you to miss many opportunities to praise. Sometimes you will blame: why so disappointing. Lack of willpower you first do not worry, shortcomings need step by step to change, as long as the courage, determination, you will progress.
Time: 09:48 2014-02-08 source: network editor: network reprint Click: Second
 in the teacher's eyes, you are a sensible, learning to love the child motivated, free from arrogance and impetuosity. Your consciousness is high, the handwriting is beautiful. See you usually speech is not much, you have to listen carefully in class,scarpe hogan outlet, and meticulous to complete each assignment, so you will often receive the students and teachers appreciate. But, boy, no one is perfect, everyone should learn from each other. The teacher wanted you to stand up smartly in the classroom, brave to express themselves off the reel to express their opinions. The teacher is looking forward to, I believe you can do it!
 Yu Jie:
 brave, sensible girl, this semester you progress a lot. The teacher assigned task can be completed on time, can help the students in the class,scarpe hogan outlet, is really good. But in the study did not understand the problem you did not put out, do not know if you find yourself this problem,ugg pas cher, hope in the future study, do not know ask, ask, success will belong to you. You know? Any kind of container can be fully loaded, only the container of knowledge is great and boundless, if no sowing in spring, summer will not grow, fall cannot harvest, no eating in winter, hope you work hard, in the future to show its mettle.
 before you silent, like a lot of mind. Recently,hogan outlet, the teacher found that you have changed, can take the initiative to greet the teacher,hogan sito ufficiale, and partners with the classroom activities, occasionally can consciously raise their hands to speak, really happy for your progress. The teacher also want to remind you that you need to participate in class activities, you can get
: happy
< p > sounds sweet, like Petite you likable, your manners won everyone appreciated and in the class you are a very popular girl. As the newly elected chairman of the squadron, you work seriously and actively, I hope you continue to hone their work, better play to their talent in the post.
 you love your collective, take her as your second home, can accomplish a good teacher to your task, usually can help buddy, often praised by everyone. The teacher would like to tell you that students prefer see your warm smile, because a smile can make others feel happy, smile can narrow the distance between the partners,goyard pas cher, laughter can improve your work efficiency, smile can make you >
 in the school you can consciously abide by discipline, respect teachers, and actively exercise, adhere to the school. This semester you one day has not asked for leave, the teacher is really happy, although you are not interested in learning, but you can listen to the class, never affect other students. I hope you find the way in this new school year to simple learning.
 is too green:
Related Articles:

If love, p

Kimi ga suki da to sakebitai

I have an appointment with the sky.

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631

equipment manufacturers a preliminary analysis of the reasons for downtime for hardware fault host. In order to reduce cross the processing pressure of the host orders, the SSE for the first time emergency start trading system of emergency disposal plan, leaders and relevant departments attach great importance, presided over the daily work of the deputy general manager Zhou Qinye immediately rushed to the host of real disposal site, chairman Geng Liang also and when the interrupt is chaired a meeting of the board of governors, return SSE leading on-site disposal.
 Xinhua Shanghai, November 6 (reporter Pan Qing) 5,goyard pas cher, Shanghai stock exchange trading system failure occurred, causing concern. SSE promptly launched the emergency plan troubleshooting, and organize technicians to work overtime on the weekend to analyze the cause of the fault, to ensure that next week opening equipment returned to normal.
< p > according to the SSE relevant responsible person introduced, 5, 10:16,goyard pas cher, SSE trading system a transaction host HSP102 due to engine failure caused by the host downtime, and another host HSP101 just in time to take over the. But due to take over in time order's ability to deal with unexpected decline,golden goose saldi, the market slow the declaration as a whole, the market slowly,ggdb outlet, individual members appear offer machine exits the phenomenon.
The
11:05, the SSE ETF / redemption made temporary suspension of the decision, and timely to the market issued a notice, making the order matching ability to obtain a certain degree of improvement.
< br / > the end of the trading day, SSE immediately convened a fault analysis will listen to the technical department of fault causes and disposal report, organize forces to further identify the cause of the malfunction, the technical defect repair to ensure technical equipment to restore to the normal state. 6 days, 7 days, SSE Technology Department staff to work overtime, concentrate on the detailed analysis of the causes of failure, to ensure that the next Monday opening equipment returned to normal.
< p > market personage analysis, due to the SSE 5 days to suspend purchase redemption ETF, which involves only part of institutional investors arbitrage business, so it will affect the smaller, for ordinary investors, ETF normal trading did not affect.
< p > noon break period, the SSE, the organization's technical strength, the transactions related to the host of emergency and repair,tn requin pas cher, 13:00 opening after processing ability returned to normal, and quickly declaration of the morning backlog completed, SSE and will further inform the market.
 data show that the SSE 5 day market stable trend, the Shanghai Composite Index rose steadily. The Shanghai stock market turnover of more than 275 billion yuan,hogan sito ufficiale, compared with the previous trading day increased. From the day trading volume distribution,scarpe hogan outlet, in addition to the afternoon trading volume is larger than the larger,hogan outlet, the day trading volume is relatively stable. Even if the transaction fails, there is no sharp decline in the volume of transactions.
SSE trading system failure to start the emergency plan to ensure the normal next week
Related Articls:

H shares return to A shares p

net outflo

Beijing first promotion race after the primary application of the network, there are nearly 30 contestants to participate in the qualifying game, despite Beijing summer people dislike the sauna weather, but players still show the extremely enthusiastic, shortage of a good voice, and conducting registration site in the active site is more a lot of players, they will enter the network division, part of the players after the vote to enter through the two Beijing qualifier.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
Ideas determine the way out
« پاسخ #11 : 26 مه 2016، 10:06:50 pm »

Ideas determine the way out
,tn requin pas cher
 have a book to explain: why the company leaders feel tired? Why don't people keep? Always want to find another way? Of course,hogan outlet online, there must be objective reasons, but more is the cause of the leadership and the system! A successful entrepreneur said: a business staff out of the problem, the reasons for the problems are generally related to the company's executives. Perhaps some people think that is wrong, but think about it is the company's boss, in your company are you led the record
< p > long ago have said "to get rich first road". At the beginning of the will, there are a lot of people paid hardships and sweat, for the sustainable development of the company's road to bow and responsible. These results are not continuous maintenance to consolidate and improve will be touched the interests of mutilated,hogan outlet online, ignored the forgotten, will know how to be evil slander. Today, economic benefit is very important, but also reflects the development of all the company premises. To spread the correct way to the door of success, to the heart back to the province fruit, refresher speak with actual benefit instead of bear broke off corn.
 everyone wants to do one thing, first of all to go through the brain thinking, so the final decision is the idea of a certain extent, it is very important! A leader's thinking and decision-making is more important, in charge of the leadership will determine the way a small range,golden goose outlet, the leaders will determine the way to a large extent. Implementation of the idea must be middle managers, the company's understanding, support, but we have to look at its output and long-term. Now seemingly popular is a compliment theory to decision making, is not in line with the company's sustainable development, is not conforms to the enterprise benefit is the main purpose. The people of China will look at the idea of leadership with a scientific view.
 ideas to determine the way out (a)
 in the current economic and social market competition is very fierce in the face of the objective facts, the company should be how to face, is all the management should think and face the problem? The core goal of all our work is economic efficiency! Only by doing it, can we achieve the goal of "harmonious development".
 company to the staff made a "way of thinking," such a book. Through the recent repeated study,air max pas cher, this book to let everyone know that the success of any one thing behind the right process or method, but also to have a correct way of thinking. The book tells the story of a lot of philosophy,hogan sito ufficiale, it is the people in the life orientation, mentality, career development, interpersonal relationships,chaussure jordan pas cher, love, marriage, habits and other aspects of the important issues of analysis and guidance, so that people touch.
< p > in the learning process, a profound experience to company management layer,montblanc plume pas cher, the first is to establish the thought highly consistent with PUC company, resolutely support and propaganda bureau of the company's decision to take the lead; secondly, it is necessary to study the economic, to understand the economy, vying for a people to promote the development of the economic benefits of the company; the third to always pay attention to the economic benefits of development in the practical work, reflect on their own whether there is conducive to the promotion of economic benefit. Only in thinking to establish this concept, in order to realize that he is a nine, is the staff of the nine, we must have a common feeling.
Related Articles:

Those beau

Praise the poem of the Yangtze River

Yan Lianke classic quotations

A good result of a woman, often let others sacrifice. This world is like this, you feel that you have sacrificed everything, in fact, just a waste of time. Instead of waiting for someone else (Le Don Dead), it's better to hold on to what you want. To be a woman is not good, but to make their own good. No one will take care of you, can only rely on their own.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
2013 health and safety work in primary schools
« پاسخ #12 : 29 مه 2016، 11:28:17 am »

2, do a good job in teaching and health management and supervision, and gradually make the student class tables and chairs and lighting, and so on to meet the requirements of health work.
2, seriously good health education class, so that there are teachers, textbooks, class hours, there are evaluation, to ensure that the health knowledge of students qualified rate of more than 90%.
 3 schools to achieve purification, greening, landscaping.
 elementary school 2013 health and safety work plan
 1 students myopia rate reached the provincial standard.
 4, to seize the healthy classroom teaching effect, to ensure the health of students.
 three, the main work:
2013 health and safety work in primary schools
1,chaussure air jordan pas cher, continue to carry out prevention work for nearly,hogan outlet, grasp the dynamic vision student, classroom correcting students' reading and writing posture (one foot one inch punch), fatigue is not with the eye, dismiss the class on time, to ensure the students recess time. Every student in the school time not more than 6 hours.
 first,timberland sito ufficiale, guiding ideology:
 (two) do a good job in school health supervision.
 two, work goal:
 (three) to carry out the prevention and treatment of common diseases of students.
 5, two two students exercise work,air max pas cher, ensure that students poor eyesight rate is lower than the national standard.
2. students "six disease prevention work.
3, careful supervision of school drinking water hygiene and food hygiene, to prevent food hygiene accidents.
 elementary school 2012 health and safety work plan
 (a) to strengthen health education.
3, carry out various forms of health education and promotion activities, in particular, is a good anti transfer infected propaganda, tobacco control advocacy and education on prevention of HIV / AIDS. A propaganda picture school publicity Gallery monthly replacement, each class can also open up a health and the health of the column in the class blackboard newspaper.
4, this semester, the school set up full-time mental health teachers, at any time to accept the students' psychological counseling and communication,golden goose outlet, pay attention to the students' psychological, physiological health education.
1, according to the "school health archives" requirement,nike tn pas cher, do a good job in sick leave statistics work, improve the accuracy of the reported data.
2, improve eye exercises quality, teachers to students every day to check for eye care exercises,scarpe hogan outlet, of acupressure is not accurate timely correcting >
1, in accordance with the school health work regulations, examination and assessment requirements, do a good job in the health work.
5, combined with the group to carry out the group of health and health promotion activities, the use of a weekly collective morning on the whole school teachers and students to carry out related education.
< p > conscientiously implement the rules and regulations of school health work "," Hangzhou city health school standards ", combined with the school's actual, strengthen construction of spiritual civilization of the school, strengthen school health work, and earnestly do a good job in health education, improve school sanitation and personal hygiene of students, setting up a good educational environment,golden goose outlet," to the health of the students as the center ", improve their health level.
Related Articles:

Prosperity

The teaching and research wor

Smile in the face of setbacks

The proportion of male and female students is more coordinated, so the overall discipline is easy to manage. But because this year just succession, and students from the village of a few, former students of the lazy, literally, not by constraint habits more serious, most parents are farmers with culture is not high, and some are dicker or long-term working outside, also has a small part in the care of grandma and grandpa and grandma.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Career seconds off spike online shopping enthusiasm
« پاسخ #13 : 30 مه 2016، 08:51:00 pm »

Fuling Chongqing District tobacco companies Liu Ying (a pseudonym) is a senior second off, she averaged about 20 times a month to participate in the spike activity. The morning of January 3rd 8, she participated in the historic hydropower taobao.com Donovan electrical franchise stores the stew "seckill" activities. The activity time is 24 hours,scarpe hogan outlet, the electric stew price from 128 yuan to 76.9 yuan. After the event,tn requin pas cher, electric stew cup sales amounted to more than 1000.
 insider Zhao Ying (a pseudonym) revealed that "spike" and "professional seconds off" the emergence of ordinary users to participate in the "spike" is very ridiculous. "Spike" the principle is in the beginning of the spike activity of ongoing data submission, and automatic interpretation of the submitted data is valid, if invalid can instantly submit again, its speed to milliseconds, general than users manual fast a hundred times.
 - "occupation seconds off a large number of
 Liu Peng secret said, and now the site is usually in accordance with the number of clicks to billing. Under normal circumstances,hogan sito ufficiale, a click of the price of more than 0.2 yuan, up to ten yuan. Although every time to carry out spike activities to pay 2000 yuan to the site, but the spike activity can save a lot of promotion expenses for the shop. And in a short period of time to gather such a high amount of browsing, spending is difficult to buy.
2010 in November 11, Taobao launched "of" ruffian section 5 fold "spike" promotion: a total of attracting 21 million buyers, the daily trading volume reached 936 million yuan. The opening of "Agnes dress shop in taobao.com Liu Peng (a pseudonym), the shop turnover doubled.
Career seconds off spike online shopping enthusiasm
< p > - the creation of spike for the website earn nolvector browse Comics / Department website run spike to earn traffic "spike" gave birth to the "second generation" services,hogan olympia outlet,
 "spike" shopping hot in recent years, the rise of online. In seconds, the countdown timer rapid jump. To grab the goods with low price, tens of thousands of users in front of the computer constantly refresh...... On the Internet "seckill" right and wrong, the parties dispute continued. To uncover the "spike" shopping insider,golden goose outlet, Xinhua viewpoint reporter conducted a follow-up survey.
 "spike" the emergence of the "spike" shopping is no longer fair,chaussure air jordan pas cher, and thus gave birth to a large number of online "professional seconds off", to provide charging "on behalf of the second" (to help others >
 financial concerns
 appeared
 - seckill brought huge sales of
 but she recently found that ordinary consumers often be calculated". In December 20,nike tn pas cher, 2010, she participated in a cervical pillow of the 1 yuan spike activity,scarpe hogan outlet, clearly see the inventory has 200 items, can be less than 1 seconds to the end of the event. Originally, a lot of friends failed, only cheated network traffic, because behind "otherwise black".
 Liu Ying often involved in spike shopping. Her "spike" Essentials: speed is 4m computer, can ensure the scraper in a fraction of a second, 5 minutes ahead of time sitting in front of the computer, ensure that the first time into the "spike".
Related Articls:

Cheng Siwe

Animation

The management of dissatisfaction with the voting

Yesterday morning, Sun Li Deng Chao issued a statement to the media, said the two people will be held in Shanghai next month, 7 wedding. For two people before the media reported that the media will be invited to live news, Sun Li's agent, Miss Guo denied, and revealed that the wedding will be a traditional, simple, happy wedding.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
2015 March personal work summary
« پاسخ #14 : 03 ژوئن 2016، 06:16:12 pm »

first, actively around the Lei Feng learning activities as the theme, do a good job teaching plan, to create a harmonious campus
 behavior, need to start from the details, the use of the school every week the flag raising activities, called on students to get rid of the bad habits, develop about health, civilized, good habits and fostering new, advocating students "picked up a piece of paper, a party to beautify the campus", "phlegm into the altar, reducing disease", "campus is my home, you love it," everyone is talking about health education students, classes and cleaning, we take the method is: first of all have a clear responsibility,nike tn, establish evaluation rules, strengthening the management responsibility, advised the students to eat snacks, throw food bag, throw confetti, everyone involved in the management of teachers, maintain now a clean campus, teachers and students no matter in what place found a piece of paper, cigarette butts, food bags, can be readily picked up, put it in the trash, and the mutual supervision, set up Teachers and students platform, and work together to build a scholarly campus, is now, campus in a quiet beautiful, green and lush, flowers welcome the springtime, teach wind concentrated,sac goyard pas cher, the style of study is.
 two, grasping thin realistically,scarpe hogan outlet, results of
2015 March personal work summary model
< p > vigorously carry out the "civilized, etiquette, meet Baizu ceremony,sac goyard pas cher, the March Yanhuang Culture Festival as an opportunity, and actively carry out the heritage of Chinese civilization, as welcome Young Ambassadors for the speech essay activities. The school uses the red scarf broadcast station, the promotion of the new Zheng Wenhua. By learning from Lei Feng activities, to carry out to learn from Lei Feng theme class meeting activities,nmd running pas cher, the young pioneers the squadron activities, actively learn from Henan students Hong Zhanhui. Through a series of activities to promote the work of our school. Weekly through reading, learning, write notes and other activities, to carry out weekly talent show,hogan sito ufficiale, now show three week, students work on the show every week is very happy, learning momentum also satisfy the,hogan sito ufficiale, interest is strong, and also improve the quality of teaching.
< p > since March, our school closely around the "talk of civilization and etiquette", develop good study habits and greet Baizu ceremony and creating elegant campus activities. School teachers and students to actively respond to, Zaixian "Shuxiang campus to build" new climax, adhere to the thing a week activity, enrich the school life of teachers and students, this month work summary to report as follows now: < p
2015 March personal work summary
 ProDevelop
 is based on the school-based teaching and research teaching and teachers' quality status as the starting point, to the practical problem in teaching as the research content, in order to improve the teaching, improve teachers' quality and ability as the goal, let the students grow in the "independent, cooperation, inquiry", paving the way for lifelong learning and development of students, we according to the school teachers first, the status quo, to develop practical school-based training plan and combining with the actual situation of teachers, determine the research contents and methods of teaching, and actively participate in the cooperation zone suggest that every teacher, in the study of Nakatori Naga, seriously do the recording, can speak actively in the activities, to find problem in the teaching process to actively put forward, let >
 three, grasping research,goyard soldes, and improve
Related Articles:

The teacher in charge will speak what are our resp

2015 District Prosecutor's of

2015 carry

I would like to take this opportunity, on behalf of Gaotai County Industrial and commercial bureau and all the industrial and commercial administrative personnel to everybody arrival said a warm welcome and by the recognition of the enterprises and individual industrial and commercial households to express my sincere congratulations.
خارج شده است

این صفحه در 0.097 ثانیه 21 نمایش داده شد.