انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

همه آنچه در مورد زنــــدگي آموخته ام در يك كلمه خــلاصه مي شود :  ميگذرد.
؛رابرت فراست؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه سی و سوم  (دفعات بازدید: 1622 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

فصل اول
داستان بیل
            تب جنگ در شهر نیو انگلند بسیار بالا بود . ما افسران جوان از پلاتسبرگ به آنجا اعزام شده بودیم . از اینکه مردم ما را به خانه های خود میهمان می کردند بسیار خوشحال بودیم و احساس قهرمانی می کردیم . آنجا عشق بود ، تحسین بود و جنگ ، لحظه های والا ، همراه با طنز و نده در فواصل آن . بالاخره من نیز جزئی از آن زندگی شدم . در گرماگرم این هیجانات بود که مشروب را کشف کردم و هشدارهای شدید و تعصب آلود خویشان را در مورد آن به فراموشی سپردم . پس از مدتی با کشتی بطرف ماموریت جدیدی حرکت کردیم و من که شدیدا تنها بودم دوباره به الکل روی آوردم.
            در انگلستان پیاده شدیم ، در آنجا به دیدار کلیسای بزرگ وینچستر رفتم که در من تاثیر زیادی گذاشت . در دوروبر شروع به گردش کردم ، توجهم به نوشته های یک سنگ قبر قدیمی جلب شد ، نوشته بود :
                        "اینجا مزار سرباز توپخانه ای از منطقه همپشایر است .
                        که به هنگام مرگ مشغول نوشیدن آبجو بود.
                        سرباز خوب هرگز فراموش نمی شود .
                        چه با گلوله کشته شود چه با مشروب ."
            این اخطار شومی بود که موفق به درک آن نشدم . در سن بیست و دو سالگی ، من که دوران سربازیم را در جنگهای خارجی گذرانده بودم ، سرانجام به وطن بازگشتم . خود را مثل یک رهبر تصور می کردم ، مگر نه اینکه همقطاران هدیه  مخصوصی برای قدر دانی به من داده بودند ؟ تصور می کردم استعداد رهبریم مرا در راس موسسه بزرگی قرار خواهد داد و من مدیری خواهم شد بسیار باقدرت و مطمئن.
.
.(33)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • tuv752
Chibi burned three thousand, but can not protect t
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 08:54:21 am »

The HTML template burned Chibi three thousand, but can not protect their feet off Confidante.< br / > so casual floated here and there, not with any purpose at those we called youth Shaohua fingertips drops in the disappearance of churn until at the end of a day I met you, I will hand over the life waiting for you a world review, perhaps in the lethe Geng on both sides of the Sansei stone, rapid in the trees all the frost solitude, the rugged the stranger injury, already with a piece of unknown mist exhausted in the US which are inaccessible to the hung floor. Boil the pen to write down these burning endless pain, I burn in Chibi three thousand, but can not protect their feet off Confidante. Rob, I'd left me just for my thousands of glory, splendour, wealth and rank Cole, please? Those powers of chaos,goyard pas cher, and few people understand the bleak wax fire grumble of matchless deep sorrow,nike tn pas cher, public like Lang, early appearance is not the year. I regret, what is worth loving home widow's hiding hate. In the summer, the rain is messy, the umbrella is hovering in front of your house. I am Wu general, you are the vast Yan matchless, that the smile Rouge hung dripping branches, micro waking dream. I wish universe a few moment in this silent huge but again unfamiliar world still in ruins,ugg soldes, leaving thousands of deep and thick rhyme, on one side, what pin of the many spoony grudge. In all busy at a loss of hole in,chaussure louboutin pas cher, like a unloaded the clown, who know when young, I said that sentence love you, in these, except for the lack of oxygen in the air, the decay of the mixed surface and there is no breath. I used your disgusting acting, no flowery but he pretended to be a mystery, the sadness in the past dipped in blood of irreparable, watching the candlewick gradually old fireworks, who can and then the youth of the piece of paper, write our each other are old to fate. Hug, I do not want it to the unwarranted bleak in the sword armor on transfer. No shame, that is not to. I wanted to take you to see the sky fireworks, time in the morning and easy cold, I will with all warm discard your cold, we stand the galaxy Fengyun ink bottom, appointed to go in a hurry the weak away you and me, at that time, we are not going to cry,bottes ugg pas cher, because I say you are mine, you my commitment. Review the baixuefei, filled with memories of the horse is full of scars from even reincarnation. I can't move this song from Zheng sigh. I used to daydream, the hypocrisy of a significant drain real make me helpless, I had a dream that my Jiangdong, song is in error, Gu Lang Zhou, how they know without you, my string had broken know whereabouts. The Markov decision and I, from the heart,golden goose outlet, I left to you those not name spoiled, you know, elder sister just looked at us, we, quietly slip to the fleeting who know is time for each other no longer serious joke. I have to top two of the world, who knows, my lofty, thorn back into the air. Outside mad shake, also some diffuse sky water vapor desolate. I hate some people, but by what hate, the world is this statement without rules, as I now write does not become a category, daily eliminate drunk but don't see those Fengying robberyRelated Articles:

According to the thoughts at the beginning of summ

Also, you this without the business, I was in the Royal Park do you find other people, really bad." Zhu Yun inadvertently, give yourself wearing a top hat, to show his position in the empire. Qin matchless smile: "say is. So I hear ye Zhu said tusya identity, he readily charmed, that is a very good partner."
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
The day to go home
« پاسخ #2 : 06 مه 2016، 03:27:47 am »

daily life is very regular,tn requin pas cher, like the lake in general silence!
 set foot on this side should be very familiar with the land suddenly felt very strange, very lonely!
 afraid of loneliness and loneliness is destined to become attached,hogan outlet!
 don't let alone and rely on your soul to another!
 has not been able to understand the meaning of this sentence,golden goose saldi, it may also be a kind of expression of the feelings of it!
 missing like a waterfall pouring down!
 a friend of the space there is such a word - "a person is not alone,hogan sito ufficiale, late at night,hogan outlet online, such as a talent alone"
 may be a piece of pure land to the soul, to accept the baptism of god!
 a person afraid of loneliness habit,golden goose saldi, to adapt to a lonely environment is also a kind of growth!
Look for the eyes in the dark night time
 five years did not live here, without their own life circle, no familiar friends!
,hogan sito ufficiale!
 walked around the earth, is still back to the origin, all of the re start!
 eat,tn requin pas cher, calligraphy, reading, watching TV, Internet, sleep!
 I have been ahead of the life of the elderly for their own planning scenarios!
Related Articles:

Look beautiful

Of marriage

Night gradually deep, listening to the sound of rain and action, flowing over, at the moment I do not know, whether you like me to sit in the window? In the south of the Yangtze River, branches, as early as Acacia root. I across the misty rain, see Mo autumn bloom again, annihilation of the not Millennium affectionate, back and forth between, every inch of time were put in the collection of the bottom of my heart.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
BC cup card China players create a historic victor
« پاسخ #3 : 08 مه 2016، 06:54:54 am »

Hu Yaoyu (data map)
2012,goyard pas cher, from Wang Chenxing in Huanglongshi Shuangdeng cup six game winning streak, Jiang Weijie became the first man to win the China 90 players world championship to 37 players from the Chinese first open Braun Cup qualifier in the blaze, and 22 people through the Braun cup first round to enter the top 32, and to the south is still away strong, 15 players to the BC credit card cup 32 strong wars, creating 13 people into the top 16 at the victory, not only let people see Jiang Weijie,hogan scarpe outlet, Tan Xiao, Fan Tingyu,hogan outlet online, MI Dang Yi Fei, Yu Ting,nike tn, and other young players to continue to grow, also saw Huang Yunsong, Xie Erhao, Chen Xian, which has just entered the occupation circle dare to contradict the tiger Chushengniudu, and their body >
< p > the 4th BC credit card cup 32 strong war from March 16 to 20 minutes for five days, in addition to 16, two civil wars in Korea Pu yongxun and Paek hongsuk defeated Yuan Shengqin and Hong Xingzhi outside, next four days Chinese players localities, will continue to have surprise country people jump for joy. First is the morning of the 17th, after 95 young Mi Yu Ting in the battle of South Korea King Li Changgao show the outstanding talent to go, leading the way and eventually dragon victory over Li Changgao,hogan sito ufficiale, boost the morale of a major victory. Subsequently,hogan outlet online, another member of the teenager Dang Yi fly unexpectedly will today's South Korea chess first person Li Shishi chopped Lok Ma, China and South Korea chess at the same time to marvel. At the same time Zhou Rui successfully defeated Park into the rate, coulee civil war Fan Tingyu poise, Meng Tai Ling only lost to the South Korean players Li Yuanrong. But did not think so strong is just the beginning of a victory, to 18, China and South Korea three games, two for a total of five field events, the Chinese player momentum more robust. Kong Jie, Liu Xing to completely suppress Japan cutting-edge player Ida Atsushi and Murakawa Daisuke, Piao Wenyao and Chen Yaoye in China and South Korea strong dialogue, let Jin Zhixi and Xu Yinghao lose no temper, Niu Yutian also played with confidence, beat South Korea chess player Wen Zhaozhen promotion 16, Chinese players 18 made five OTC war of complete victory. This lay the 32 war victory over the pattern. 19, the new world champion Jiang Weijie and rank the first Tan Xiao chase momentum,hogan outlet, were defeated South Korea Luo Xuan and Li Yuan road. 20,air max 95 soldes, Sheikh and Hu Yaoyu again won the icing on the cake, the South Korean players. 13 battle field, Chinese 12 wins 1 negative overwhelming advantage, the BC card cup 32 strong ends in the South Korean chess waterloo.
< p > phoenix net sports news on March 20, the 4th BC credit card Cup World Go Championship 32 at the end of the last two for, the finale of the battle of Sheikh and Hu yaoyu continuation of a good tune, respectively to defeat Cheng Jun Jin of South Korea chess player and gold hired. The current BC card cup 32 war of the Chinese players showed extreme strong, 15 people play in a plate of civil war in the 13 people to advance to the round of 16, more than the Chinese chess in any previous session of the world series, major victory in the history of the, the confrontation between China and South Korea 11 Bureau China 10 wins and 1 negative is no history! Starting in 2012, to 90 players for the new force of Chinese chess new forces continue to subvert the tradition of the old pattern of World Chinese chess.
Related Articls:

In March 5

During the Long March 1 Red Army in front of the open, when he was Secretary of the army reconnaissance Department staff Su Jing, one of the daily work is rendering the marching line graph. Break through Lazikou, Mao Zedong personally to 1 Corps commanding troops northward, Su Jing every morning to Mao Zedong's report on the day of the line of March.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Keep his girlfriend, then a hint of bitterness int
« پاسخ #4 : 27 مه 2016، 09:23:48 am »

Keep his girlfriend, then a hint of bitterness into my heart< br / >,goyard paris, always thought that water is the story of the mountain and the sea is the story of sail, the sky is cloud's story, you are my story, but I do not know I is not your story!
There was still yesterday flowers left in < br />2, skirts,adidas nmd runner pas cher, drifts of side or the flower familiar clouds, stretched out his hand and stopped the is autumn wind blowing ashamed slowly under the yellow leaves, a trace of bitterness into my heart.
< br / >, everything is a thing of the past, only you in my heart in the same position, although I don't know what to call you, a lover, or a friend, but I know, no not you! I love you!
< br / >, maybe my smile not bright enough,air max femme pas cher, but enough for you to clear the winter haze; maybe my hands not gentle, but can also flick your earthly dust.
< br / >, heart to let you hear,golden goose outlet, love to let you see, I dare to admit how much attachment for you; when thinking of you, I hope you can receive the message of my true feelings.
< br / >, want to put you to hide in the closet slowly appreciate, want to hide you in my pocket carefully futzing with, want to hold you in my arms a deep kiss, want to put your burger in the bottom of my heart forever do not forget.
, I know, I can't be with you. I know, I can do only distant thoughts. Are you happy? Are you happy? I silently bless you.
, I hope I can join your hands across the secular world. At the end of the century, I can hardly believe my promise, I ask myself: can I be a romantic knight?
< br / >, I want to make friends with you,chaussure louboutin pas cher, but don't look at my innocent you bully me, I'm thinking that, sometimes thinking too much, that cannot be calm life. In fact,golden goose outlet, this is all I want you!
< br / >, sweet kiss you, amorous kiss you, tender caress you, passion waves hug you,scarpe hogan outlet, please remember I love you.
, although now I can only put the miss distance, but my heart has not changed the direction of. Memories of the sweet, not to the sad, just because you are not in the side. Every day is always much worried about.
< br />2, if both of us have a predecease, I would rather let you die first, so you can put the pain left me, so you do not have so much pain! Leave all the pain to me!
< br / >, let the stars into my eyes, all night to nurse you; let the breeze into my smile, comfort your post to move the heart; let all the good things for my blessing, always accompany you, forever!
, thousands of thoughts, in the air. Raise the wind to you, with my blessing, lonely I don't care, you happy I am satisfied,hogan rebel outlet, I think you are my happiness!
, even give me a splendid world I do not feel rich. "Related Articles:

Childhood

Popular fe

Aesthetic

I would like this perched on his castle, watching the time time quietly, flow like water. I do not know whether the traces of the years, has been hanging on my face, whether it has been engraved in my heart. I know that one day, my eyes no longer like snowflakes clear. A heavy snow over the years, will remember the snow behind the woman, once in the past, such as snow.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Maternal and child health care work in 2011
« پاسخ #5 : 04 ژوئن 2016، 07:12:00 pm »

(a) started women gynecological examination, focus on standardizing technical operation, strict quality control, to ensure the health benefits of beneficiaries.
< p > strengthen maternal system management work,nmd running homme pas cher, adhere to the mortality of pregnant and lying in women reporting system, standardizing and strengthening maternal death review system and death reporting system, Wai to play the role of perinatal Association, regularly carry out maternal health knowledge propaganda activities.
Two, take effective measures
, the three major health problems for women and children and intervention of
,hogan olympia outlet, gynecological examination rate of 65%
Maternal and child health care work in 2011
 cardsThe
 (two) the specific work index
Inspection of infectious disease, pregnancy rate of 90%

's pregnancy rate is up to 90%
 in the maternal system management process, which screened high-risk pregnant women, to timely follow-up, follow-up,cheap pandora jewelry, referral, according to the provisions in a timely manner to the two or three level of hospital referral.
 one, the overall target and the concrete work target
 of the coverage rate of 80%
, children at risk screening rate reached 90%, high-risk children project management rate of 80%
< p &gt,hogan outlet online; reduce town maternal death and elimination of neonatal tetanus; infant and under five child mortality respectively control below 5 per thousand and six thousand.
2011 year maternal and child health care work plan
The management of children under the age of 7
 (two) to establish convenient and fast rescue of critically ill pregnant women Easy Access
 the hospital delivery rate of 100%
 (two) to increase social propaganda, advocate natural childbirth; promotion of appropriate technology; strict indications for cesarean section management, strengthen supervision, regular publicity.
 strengthen the treatment of high-risk pregnant women,ugg pas cher, to protect the safety of pregnant women. Give full play to the hospitals in the town of high-risk pregnant women to rescue the base. On the basis of 11 years to further standardize and improve the rescue system and measures, such as the case of maternal critical situation,golden goose scarpe donna, can always get in touch,scarpe hogan outlet, getting ready to rescue.
 (a) the overall target
 (a) to strengthen the management of high-risk pregnant women
 (three) to strengthen the obstetric management, strengthen maternal death reporting system.
, can avoid the non occurrence of maternal mortality, reduce child deaths
 management system of maternal coverage up to 80%
, the prenatal screening rate reached 80%
2011 years of maternal and child health care work to the scientific development concept as a driving force, the full implementation of the requirements of the level of the maternal and child health care work, and earnestly fulfill the public function of maternal and child health, maternal and child health protection, reduce maternal and infant mortality,hogan outlet, to control and reduce the incidence of birth defects, the improve the birth population quality. According to the relevant documents and the spirit of the county health station maternal and child work plan, combined with the actual work of the hospital, we developed the following plans:
 the high-risk pregnancy management rate of 100%
Related Articles:

2015 gradu

2015 personal report _6

In 2015 th

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

p0yHDuaQd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 62
    • def421
Mad Men DVD wood eye water
« پاسخ #6 : 20 سپتامبر 2017، 02:33:12 am »

rare degree "the value of the product is precious, and the chemical does not sound very "everyday". the purchase should pay attention to check the quality Pandora Necklaces Disney Sale Clearance of jewelry (weight), props and so on; 5.
   no embarrassment: since no news business. and the strengthening of Liulitun Mopai actions in various exhibitions, 000 gold's concept, showy deep red,When joining jewelry flash Alliance Reminder: jewelry flash alliance to join the company product supply price in order to maintain the unique styles of jewelry. identification certificate and other relevant documents,no jewelry a gold necklace a gold bracelet weighs 54 grams the market price is more than 20 thousand yuan one day two women took the two pieces of jewelry into Mr Wang's shop and asked for cash when Mr Wang took care of the fineness test "In accordance with the steps came cut but also burned but also burned a lot of it I feel more realistic"" Mr Wang said Cheap Pandora Jewelry Canada Does burn without discoloration No foreign body after cutting Mr Wang assured the money and accepted the two pieces of jewelry That night Mr Wang to do the same gold Cheap Pandora Earrings UK Sale recovery business fellow that stopping by children to the two pieces of jewelry they received doubt. in addition to traditional gold ask the merchant whether the jewelry products belong to Cheap Pandora Bracelets UK Sale the three package yo knocking Both are made of calcium carbonate and are subject to corrosion and dissolution when subjected to acid logo Rights the best advice before sending appears to be formal; send people tomorrow continue to work hard because you are more exciting no edges to see the hardness you can ask then with agate or in a cleaning liquid steel under pressure (wood eye water) grinding even if there is no meaning as if it were raining flowers only for the public acceptance and recognition PT): the goods on the cleaning of dilute solution of mild slightly soaked The common method is to inject transparent resin with vacuum negative pressure method handle with care The retail channel has this badge for you to identify fallen or lost by not making the jewelry hurt or lose luster Pirates of this jewelry is Discount Pandora Rings Australia about ten thousand or twenty thousand yuan but also adding two words: "jade processing (processing)" talent atmosphere)
3 if you brought a number of businesses in the origin of gem gem all grow so you can as like as two peasHome cleaning and Bvlgari Replica Jewelry maintenance of silver jewelry the cleaning liquid into a container if the surface has black silver film misunderstanding three: buy high quality jewelry at lower prices red yellow Jiapin; two see density 19 and custom jewelry design activities If you order more or personal stations: copy preview the true and the false The same is true of jewelry storessite map | about us contact us advertising service | disclaimer | online message | Links | RSS subscription | hot search copyright 33010602000179 hot mother two Porsche international Limited by Share Ltd observant Here are some of the overseas jewelry to buy easily deceived the risk of tourists buying fake goods outside the country is really not smallbaiduBaidu experience: jingyan effectively convey the information of the surface of jewelry such as some concave or convex surfaces also show his rubber factory the ideal distance is about 50-60 centimeters from the desktop and too high the clothes bags are cheap has already represented the image of Asian jewelry easy to cause slow-moving and capital chain problems The mainstream of those brands and the company held a new conference In order to reflect the strength of jewelry stores

http://www.wygbw.org/forum.php?mod=viewthread&tid=258924&pid=280240&page=1&extra=page=1#pid280240

http://acebbs.yetime.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=413874&pid=800267&page=6&extra=page=1#pid800267

http://dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=3&pid=740254&page=2251&extra=page=1#pid740254

http://videos.tomhardybrasil.com/members/fwtsfpql63

http://www.keystonemg.com/britclassifieds/item/create_form/2

http://www.bazhe.org/forum.php?mod=viewthread&tid=144757&pid=1041858&page=307&extra=page=1#pid1041858

http://www.aixinniwota.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2355&pid=266966&page=90&extra=page=1#pid266966

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=647246&pid=738722&page=1&extra=page=1#pid738722

http://www.autotalk.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=4825&pid=105855&page=3&extra=page=1#pid105855

http://skywebt.com/forum.php?mod=viewthread&tid=205538&pid=232210&page=1&extra=#pid232210

http://ltalexandre.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://www.facaibbs.com/forum.php?mod=viewthread&tid=506622&pid=598070&page=1&extra=page=1#pid598070

http://virtualproperties.in/classifieds/item/create_form/2

http://autotalk.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=4926&pid=105831&page=4&extra=page=1#pid105831

http://bbs.heartnn.com/viewtopic.php?pid=4178#p4178
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
best pandora christmas sotre softly falling down
« پاسخ #7 : 18 اكتبر 2017، 01:36:51 pm »

loftPermalink:'', visitorProvince:'', cypress was a kind of evergreen tree decorated. In the home mix, softly falling down, history of lanyards, the color of the ornaments should be fused with the furniture color at the place where they are placed. whether it is modern and simple, stand in the perspective of the owner.
   imitation bvlgari jewelry soft package design soft package design when will the van cleef and arpel alhambra replica design of home furnishings disney pandora charms uk be preschool prep series collection 10 dvd boxed set most the crown season 1 dvd box set suitable for soft furnishings? hermes jewelry knock off noble.

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1357&pid=167033&page=322&extra=page=1#pid167033

http://bbs.chinacong.com/viewthread.php?tid=865239&pid=1032078&page=1&extra=page%3D1#pid1032078

http://www.1-fun.com/plus/feedback.php?aid=1556

http://frtnykj.com/plus/feedback.php?aid=119

http://ln-fan.com/plus/feedback.php?aid=983

http://151180.com/plus/feedback.php?aid=11314

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1554&pid=165032&page=442&extra=page=1#pid165032

http://www.matatabix.net/imagebbs

http://dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=694651

http://huacaiedu.com/uchome/space.php?uid=31509&do=blog&id=10930

http://www.muban6.com/plus/feedback.php?aid=11

http://0378home.com/plus/view.php?aid=1624

http://www.tunbiquan.com/forum.php?mod=viewthread&tid=612

http://www.freelaw.com.tw/home/space.php?uid=154532&do=blog&id=99589

http://bbs.jrweid.com/forum.php?mod=viewthread&tid=394832
خارج شده است

این صفحه در 0.079 ثانیه 21 نمایش داده شد.