انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

كشتن وقت جنايت نيست بلكه خود كشي است

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 1 _ قدم ششم الانان  (دفعات بازدید: 2028 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 1 _ قدم ششم الانان
« : 29 مارس 2013، 01:36:04 am »

1 _ آيا به طور كامل بر روي 5  قدم اوليه كار كرده ام ؟اگر در كاركرد اين قدم احساس ابهام كردم آيا تمايل دارم دوباره نگاهي به قدمهاي اوليه بكنم ؟ 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 1 _ قدم ششم الانان
« پاسخ #1 : 17 ژوئیه 2015، 11:23:49 pm »

1 _ آيا به طور كامل بر روي 5  قدم اوليه كار كرده ام ؟اگر در كاركرد اين قدم احساس ابهام كردم آيا تمايل دارم دوباره نگاهي به قدمهاي اوليه بكنم ؟ 

کلمه کامل منو یاد تکامل پرستی ام میندازه .و برایم سخته ولی سعی ام را میکنم ، چون قدمها همچون زنجیر به هم پیوسته اند ، من اصول قدمهای قبل را به این قدم می آورم  تا بتونم این قدم را درست دارم. .در قدمهای اول تا سوم به این نتیجه رسیدم که من در برابر تغییر دیگران عاجزم و نمیتوانم ،
      اما قدرت برتر میتواند پس اعتماد میکنم قدم سوم را مرور میکنم تا بتوانم نواقص رها کنم .و به خدا بسپارم ...
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop792
Before the fear of marriage and strange male and one night after the embarrassme
« پاسخ #2 : 14 آوریل 2016، 09:28:57 am »

has been 6 years, the secret hidden in your heart, become a kind of unspeakable pain. I think no one will sympathize with you, there is no better way, the better way is that you should give your husband to have a child,hogan outlet, only in this way your heart may be better. In addition, you can only pray silently. Pray this secret forever dusty down, don't be caught, if there is a naive husband found, you also calm bear it,hogan sito ufficiale, the disaster that provoke themselves carry, also be regarded as a kind of punishment. Would like to open a point, I wish you good luck.
Before the fear of marriage and strange male and one night after the embarrassment of pregnancy
 as the wedding day is coming, your nervousness is becoming increasingly strong, in fact, totally unnecessary. People alive to treat anything to be able to let nature take its course, try to do a good job on it, do not always initiation so many concerns. Before getting into marriage, may you have in the imagination if their divorce do, such a cranky have any meaning?? Can only add to their own troubles.
1, friends talk: the secret in my heart has been six years,converse pas cher, good uncomfortable,mont blanc plume pas cher, or fear. Every time I saw her husband hurt my son when I was sad, every time the baby was sick to the hospital I was afraid. Because the child is not her husband! A month before the wedding,scarpe hogan outlet, I over premarital fear to bar drink drunk, by strange men back to the hotel, one night stand, marriage is not a few days, I went to the hospital for a check pregnant with a baby. I have been hiding from her husband, how to do?
 Pang Fengshan replies: Hello, friends,air max homme pas cher, it looks like you like >
< p > [Pang Fengshan reply] Hello,stylo mont blanc pas cher, premarital phobia is not strange, in fact is a very common a reaction, a lot of women or how much or less have had, may be because too tense, to think about married life too much, even to the extreme or excessive pursuit of perfection, and because they lack the confidence of business marriage caused by. That is, your negative emotions are too heavy, always worried that their marriage can not be imagined so good.
 before the fear of marriage and strange men and night after the embarrassment of pregnant
< p > you in oneself to still have a month to into the marriage hall, but went to the bar to drink to relieve premarital fear feeling, do not think that was too negative?? More confused is that you also and a strange man happened not to happen overnight. Even worse, you are pregnant with his child. Originally you are want to unpack his release tension, have never thought to their marriage of the potential problems every day to keep their fear of living in a marriage, pain ah!
2, user talk: from the end of 2006 to November of last year,hogan outlet, my ex husband and I experienced 2 times of marriage. Last November, the divorce was brought up by me! I had a relationship with one of my college classmates. Ex husband did not know this thing, then I and he is in the cold war period. I have known him for 7 years, and I have never been in touch with him. He was very sorry that he did not tell me that we are together, his family against and to introduce him to a girl, how do I do?
Related Articles:

Bird essence

A flower is blooming flowers open

Lee lawyers said that Ms. Li's support people not in. She later in life will be very difficult, according to the general principles of the people's Republic of China Law and the relevant judicial interpretation, in the segmentation of the pension money should give her care. During the trial, Lee's daughter Miss Wang said, she and Wu Bing as a spouse, you should enjoy a certain share. The court will choose a sentencing date.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Refuse war
« پاسخ #3 : 16 آوریل 2016، 11:00:57 pm »

<
< p > then I think of foreign war, how many children do not have enough to eat and wear not warm,air max pas cher, sleep uneasy, couldn't go to school and see we live in happiness,golden goose scarpe donna, why not take the opportunity to have a good learning and serve the motherland, cannot let the olive branch fall from the mouth of the dove of peace. To preserve peace and stop the war, let that have heard the sound of footsteps in the 21st century, sound the death knell for the war, so that tomorrow's world truly is full of sunshine,golden goose mid star, flowers and love of the habitat for humanity.
        South show Lin primary school grade four: one

,louboutin soldes;
Refuse to fight in a war.
< p > 28 August 1937,hogan outlet, in the beautiful spring day, a woman by the name of your child, and his father,hogan outlet online, mother,hogan sito ufficiale, ready to take the train back to my hometown to see my grandfather. At this time, the unfortunate and lucky thing happened. They sat on the train soon, Dad suddenly felt something to cover the sun, the day immediately into "night". Look carefully,tn requin pas cher, is the enemy bombers to. Mummy and Daddy have expensive thrown outside the train, then six nuclear bombs to blow up the train recognition, but expensive but unexpected survived, his mom and dad never leave him. You can't find your mom and Dad, she burst into tears. A kind-hearted person to see, he adopted this poor child. From then on, he lived a happy life. Although this matter over the past many years, can be in your heart forever made indelible scars.
Related Articls:

Xu Song lyrics signature

let 's mak

I'm not a pretty girl.

Today, after my grandmother died many years ago, the miss and memory and how is full of my heart. If I could have a little grandmother's blood in my body, it would be a lucky thing to do. Great grandmother and deep eyes, there is always a country woman less some peaceful and noble; her beautiful face even in the last years still has a beautiful profile.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Who miss
« پاسخ #4 : 23 آوریل 2016، 02:38:36 am »

if you want to see who is not a problem,hogan sito ufficiale, time,hogan outlet, place. Just look at that man is worth. For two months,hogan sito ufficiale, I have seen countless times you. But always it is not acting.
Who is Miss HTML template
Related Articles:

You are my

In the apartments

Dear, you want to be happy.

Rain is too difficult, presumably there is no water. To go halfway, rain again, small, sparse, fell upon the little mud. Thought, this may be under a while. But the ground was wet, and the rain stopped. The sky is still overcast, the sun slowly come out through the clouds, a glance, and pulled back by clouds. Misty sky, no light and no rain.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Eleven sing the ancient Jinling ink Ming chess won
« پاسخ #5 : 07 مه 2016، 12:25:55 am »

eleven golden week, Nanjing City ushered in a compelling dream Jinling concert. The ink is wonderful original music team concert in Nanjing yesterday in the Great Hall of the people in Nanjing successfully concluded. The whole show runs through the thick of old-fashioned,hogan outlet, in addition to the singers and the team home debut as we offer wonderful songs and folk music repertoire outside, singing in choreography, costumes and musical instruments of adequate skills -- and elegant aesthetic stage background, with wide sleeves Bo Hanfu form, musical instruments to join ou Yangxiu used the Guqin and Zhongqing combination. Around the theme of "Jinling? Qinhuai night, ink Ming chess wonderful Nanjing audience presented a long lasting appeal of ancient music experience.
Eleven sing the ancient Jinling ink Ming chess wonderful concert ended
 the wonderful chess ink cast the perfect curtain call
 audience enthusiasm
< p > ink Ming chess wonderful is a in Chinese area is second to none in the influence of the ancient music of the original team,hogan outlet online, founded six years to complete the original music nearly 200 songs,chaussure tn pas cher, music and lyrics sing convenient has powerful strength and unique style. The concert more than 2000 tickets early to be snapped up by fans,scarpe hogan outlet, along with singing near,hogan outlet online, even willing to pay a premium in order to vote. A lot of fans in the golden week holiday made a special trip from all over the country arrived in Nanjing, only to watch the Jinling is a dream of ancient music event.
< p > this concert by the East Merlin culture media (Beijing) Co., Ltd. and Nanjing Aipu sound Culture Communication Co., Ltd. jointly sponsored,louboutin pas cher, Jiangsu Province culture and Art Research Institute sponsored. Concerts around the Jinling intention to create the theme music, to join a local Nanjing Nanjing Qinhuai District Culture Museum and Jinling Guqin Museum, Jinling Guqin Guqin art into the arrangement, on-site Hanfu design by independent designers in Nanjing local complete, a full range of enhances the regional cultural soft power,scarpe hogan outlet, but also to explore the new ways of the essence of Chinese traditional culture inheritance,nike tn pas cher, it may be said is a full of special features of Jinling "China dream".
Related Articls:

so, Feng Renliang missed the

Li Zhaoji Cathy Chui hosted a

chaussure air jordan soldes

Through the experience on the development of narrative, reflects the character of Mongolia people's mapping. With the narrative poetry of freehand brushwork in traditional Chinese painting, parallel time interleaved structure, with the shock through the music, modern and ethnic integration of dance, real dynamic choreography, the classical features of clothing, eye-catching dazzle light, broad picture vividly displayed.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Hirohiro holding the termination of non-public offering
« پاسخ #6 : 25 مه 2016، 04:46:30 am »

,hogan sito ufficiale
< p > Guanghong holdings since April 24, 2013 opening from the suspension, has been planning to non - public offering of shares to buy stakes in Luoyang Iraqi public Halal Food Co.,hogan scarpe outlet, Ltd.. The target company registered capital of 35 million yuan, operating range of beef cattle slaughter and processing,nike air max pas cher, meat production, feed sales, and the company's main industry related industries.
< p > Guanghong holding period sent audit, assessment, legal, brokerage and other agencies involved in the reorganization of assets to carry out due diligence,hogan olympia outlet, and related to the acquiree takeover talks,scarpe hogan outlet, but failed to the transaction relates to matters agreed.
< p > Guanghong holdings in considering the acquisition cost,hogan outlet, the acquisition of risk factors on the basis of decision to terminate the issue of shares,nmd runner pas cher, and since the date of resumption of play within 3 months of planning a major reorganization of assets no longer matters.
Hirohiro holding the termination of non-public offering
< p > Guanghong holdings 529 today,nike tn pas cher, announcement of the termination of the suspension planning non-public issuance matters. But in the future, the company will continue to actively seek to relevant industries company to expand upstream and downstream of various feasible plans and enhance profitability.
Related Articles:

Shanghai p

Chinese ra

Topfound a

It is reported that in June 19th the day of the opening of the super TV appointment, as the music appeared 1 hours to make an appointment with a record of nearly 12 people, the number of people in hours to make an appointment more than 30 thousand people. Plus after an appointment 200 project to commemorate the version of the X60 20 thousand, a total of 50 thousand of the reservation amount has exceeded shipments this time.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Cute little turtle _ the third grade.
« پاسخ #7 : 28 مه 2016، 08:35:09 pm »

,golden goose saldi
 cute little turtle _ the third grade
Cute little turtle _ the third grade.
 little turtle is very greedy. I used it surfaced meat, meat into the water after it on the wolf eat,nike air max pas cher, really is a big eater ". However, it only eat lean meat does not eat fat, the last time I feed it,goyard prix, it saw my hands of the meat is fat,scarpe hogan outlet, it will sink to the water down. Look,nike tn pas cher, this little turtle enough alternative!
 little turtle is very sensible. When I change the water for it,golden goose outlet, it is always sucking my fingers, as if to say: Thank you.
 the little turtle is very lazy. In addition to food and water,air max femme pas cher, it every day in bed,hogan outlet online, really is a "sleep".
.< p > my family keeps a small turtle with a pair of black bean like eyes and a dark green shell and a pair of stout claws, looks very cute. It's really like a toy turtle when it's not moving.
 I really like this little turtle, and I hope to be with it forever.
Related Articles:

A letter to the headmaster _0

Women's Da

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554

Shanxi Jinci Museum started renovation of 30 square meters of Qing Dynasty paintings of the March | Museum | Jinci Temple repair
,montre guess pas cher
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Shanxi Jinci,< p > this essay is excerpted from: China news net, author: Zhao Liang, the original title for the Shanxi Jinci Museum started repairs 30 square meters of murals in the Qing Dynasty March will repair ",
 yesterday, Jinci Museum of cultural relics experts begin to repair the Jinci Temple of Luban, the preparatory work has started a week ago. In March this year, the museum will be a large-scale restoration in Qing Dynasty temple murals.
< p > Luban temple also known as gongshuzi temple, the creation of an unknown age, Emperor Yongzheng eight years (1730) of a repair of the shrine, twenty five years of Qianlong (1760) rebuilt. In large and small temples of Jinci,scarpe hogan online, dedicated to various gods, Jinci Museum Ancient director Jin Fang Li introduction: Jinci is built to commemorate the Jin founding vassal Tang Shuyu, but at that time, people worship many gods, Jinci also worship of Guan Yu temple and carpenter Luban Luban temple worship.
< p > because of disrepair, temple roof leaks, and peeling plaster, Lu Ban Miao burst damage is very serious,air max 95 france, the local temple murals blurred. According to preliminary identification,mont blanc porte mine, the murals painted in the Qing Dynasty, the content of more than a mythical figure, an area of about 30 square meters. Jinci Museum Ancient director Jin Fang Li,hogan roma outlet, has completed the Luban Temple internal duplicates archiving and cleaning and maintenance, and the like. Mural protection and restoration work is one of the important part of the Luban Temple protection project, due to the cold weather,hogan outlet, is not conducive to large-scale development of ancient building repair work. Recently, heritage experts will be on the preservation of the murals to do further investigation and analysis,goyard prix, and to carry out the surface cleaning,pandora sito ufficiale, in order to get the protection of the murals in March next year to prepare.
Related Articles:

Mao Zedong and Jiang Qing married He Zizhen after we sent a

Aircraft factory in 1960 the Great Leap Forward Air Force aircraft received no o

Music through 2016 and 2017 the annual and year 2018 to achieve a net profit amount (net profit amount deducting non recurring gains and losses after belonging to all shareholders of the parent company net profit for quasi) were not less than 36 million yuan, 46.8 million yuan and 58.5 million yuan, according to the results of commitment.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144

1947 lunar new year in October, Zhou Qifeng was born in Shang bu. Zhou father died early, the mother of the cost of dedication, four of their brothers pull big. Zhou Qifeng hours, tuition is a big difficulty. The school teacher often is tolerant of his tuition fees. There is a really bad again, Zhou Qifeng took home only a pot to pay tuition. The mother chased out, Zhou Qifeng hurriedly put a copper pot thrown into the pond. Then the mother picked up the pot and lend him the money to pay tuition. Another time, zhoujifeng came home after school, mother is seriously ill, brother crying blame him,zapatillas air max outlet, said that the mother is to pay for his tuition in an emergency. Zhou Qifeng heard behind crying and ran out of the house,air max pas cher, in the village forest. The mother asked the village people holding torches and found him.
< p > last night, the reporter contacted the Peking University news spokesman Jiang Lang Lang, he said is also in the Internet to see this group of photos, photo pictured from should be President Zhou Qifeng, but due to female Baishou individual behavior school for the trip does not control. Lang Lang Jiang said, zhoujifeng on many occasions are passionately about deep feelings between herself and her mother, due to his childhood poverty,hogan outlet online, the mother will he grow up is not easy, the feelings between two people is on
 he knelt in front of his mother, a full 10 minutes,nmd runner pas cher, this touching scene saw a lot of people cry on the spot......" Yesterday,scarpe hogan outlet, Liuyang dragon V is Bu Village Party Secretary Zhou jiduan speaking 13 PKU President zhoujifeng back home for mother celebrate his 90th birthday scene, he said this life also can not forget.

later, Zhou Qifeng admitted to the University, flew out of the poor shanwo, because of work, he often go home once rare for many years. In the last 3 years, Zhou Qifeng goes home every year to see his old mother. "Every time I come back, I will leave for a night." Zhou jiduan said, the zhoujifeng go home birthday, in the local has pass from mouth to mouth with approbation,scarpe hogan outlet, many parents take this thing to teach children to be respectful.
 many times about mother love
 Video: President of Peking University to the mother's birthday kneeling cry before the hot lead source: Guangdong TV station "Guangdong morning&quot,nike tn pas cher;He knelt Mushou hugging
 Zhou Qifeng is 13 days to go home quietly. The villagers also later learned. The 90 birthday is a major event in life, the 13 day, many villagers spontaneously came to Zhou, Zhou mother's birthday. "To the second time, Zhou Qifeng passionately knelt in front of his mother, hugging mother, the mother of two people who hold the head." Zhou Jiduan said, at that time, a lot of villagers to see this emotional scene, but also could not help shed tears. "To the mother after the end of life, 14 days, Zhou Qifeng will leave home."
University President Fan Lao parents kneeling knee mother birthday mother hug salei
 | _ university president zhoujifeng Yoshihisa Sina News
 yesterday, a group of university president Zhou Qifeng back to Hunan Liuyang home to his mother's birthday photo spread on the internet. In the picture, Zhou Qifeng kneeling in 90 years old before knee, the mother hugged crying. It is understood that the 13 day is the week mother 90 year old birthday,sac goyard pas cher, Zhou Qifeng returned home to his mother's birthday.
's Mother Worship villagers Godson
Related Articls:

The research good waist is go

Youth reading history in which can read English literature English Literature - The Gadfly

The old Be

Is holding the child is do not pay attention to maintenance procedures, the roadside bag slipped. There are 300 thousand yuan in cash and bills, bank cards and other things, the total value of over one million yuan. At noon, she found the bag was gone, hurriedly walked along the road, did not expect to pick up unexpectedly on the side of her bag.
خارج شده است

این صفحه در 0.074 ثانیه 20 نمایش داده شد.