انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اعلام بیداری روح :

1)- یک کاری که تمایل به انجام آن داریم ، انجامش دهیم و نگذاریم که خود بخود انجام شود.
2)- به زندگی لبخند بزنیم.
3)- احساس تماس با دیگران و طبیعت.
4)- قدر و ارزش تمام لحظات زندگی را بدانیم.
5)- آسوده خاطر اندیشیدن بدون وحشت از تجربیات گذشته
6)- لذت بردن از تمام لحظه های زندگی.
7)- توان و قدرت غصه نخوردن را داشته باشیم.
8)- طاقت شکست را داشته باشیم.
9)- بیطرفانه درباره دیگران تعبیرو تفسیر کنیم.
10)- بیطرفانه درباره دیگران قضاوت کنیم .
11)- بیطرفانه در مورد خودمان قضاوت کنیم.
12)- قدرتمان را عزم جزم کنیم تا دیگران را دوست بداریم ، بدون اینکه از آنان چشمداشتی داشته باشیم.
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم ششم الانان  (دفعات بازدید: 1158 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
قدم ششم الانان
« : 29 مارس 2013، 01:22:25 am »

آمادگي كامل پيدا كرديم تا خداوند كليه نواقص اخلاقي ما را مرتفع كند .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr904
No. fifty-sixth, about _9
« پاسخ #1 : 07 آوریل 2016، 04:23:59 am »

this book gives me the feeling that a teacher must be a person with a passion for creativity. >
< p > this book in order to have such a paragraph: education, the most incredible is, people in the podium for a lifetime, and even get a very high academic qualifications, professional title,louboutin pas cher, but it is always a layman. Rafe teacher let me understand, for their education to love and dedication, hard to teach students the knowledge, which not only requires the teachers to teaching skills with his profound knowledge,hogan outlet online, efforts to innovate, also need to have the spirit of perseverance and courage, passionate to practice. The same area of the classroom, some seem very small, let a person feel cramped and narrow; some is great, let a person feel the unlimited extension of the possible. What scale in the classroom, teachers his face determines the content of the classroom; his tolerance determines the capacity of the classroom.
< p > in addition, with an iron fist, management instead, he advocates is "not afraid of education" and trust each other; and "little red flowers" different reward, he repeatedly emphasized knowledge itself is the best prize... Excellent teaching quality, the children are all polite,golden goose outlet, honest and kind. Such achievements,hogan outlet online, tracing its roots is Rafe has repeatedly stressed the "moral cultivation of six stages" theory: I don't want to trouble - I want to reward -- I want to impress someone -- I will obey the rules -- I can be considerate of others -- I have their own norms and pursue perverse. Convinced that nearly 25 years of educational practice, Leif: focus on the cultivation of children's character, to stimulate the child's own high standards is basic of the achievement of a child's life. In contrast, our education, from kindergarten, the teacher small safflower inspire us, to the elementary school into the red scarf, to the university into a scholarship, into the workplace,hogan sito ufficiale, into a red envelope or bonuses. Motivation is the brand of magic. We have no doubt that such an incentive to health? In view of this Ralph, in the aspect of moral behavior, only the initial stage. If the moral behavior has six stalls, small red flowers only in the second. In classroom fifty-sixth, the children's level is far more than the small red flower stage, reached sixth. So Leif borrowed educators Lawrence? Kohlberg's moral development roadmap: first gear, I don't want to trouble -- by punishment in action; second gear, I want to reward by bribery work; third,hogan outlet online, I want to please one person -- On Charm work; fourth gear,hogan interactive outlet, I want to follow the rules -- rely on self-discipline play a role; fifth gear, can I considerate of others -- rely on charity work; sixth gear that I pursued the established criteria, depending on the state of play a role;,< p > after reading this book, let me deeply understand to love is the essence of Education: love can create miracle, love can be a miracle birth, a teacher need to use love to create a miracle,,< p > a Ralph & middot; espuith is a very special and outstanding teacher,golden goose outlet, he such a paradigm tells us: the capacity of a classroom is very big, can give them an infinite number of things -- we can share this wisdom of education, teachers get to force; perhaps, in the future will create a miracle.
Related Articles:

On the composition of the rai

About doing housework high sc

Longyan guanzhishan composition _2

Since we have to face, let us put all the troubles in the growth has become happy, all the troubles are left behind, so happy with you and me. We do not encounter a little trouble, small things, give up the goal of life, do not give up, as long as you work hard, it is possible to get what you want. Let's troubles come to nothing, the pursuit of life goals.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Putin is a good son of the Russian people.
« پاسخ #2 : 25 آوریل 2016، 04:13:34 am »

< p > for a long time, the United States to use the in Eastern Europe deployment of missiles, nuclear weapons, is a threat to Russia, tried all means to win over Eastern European countries in an attempt to isolate Russia, what is more, unexpectedly in Ukraine openly manufacturing the overthrow Janos Kovacs as president of Ukraine coup, destruction of the Ukraine's non aligned policy of neutrality, further draw in Ukraine,hogan outlet, destroyed the relationship between Russia and Ukraine, Russia's strategic space compression. The US led NATO group, in an attempt to destroy the Russian one. Then, with all sorts of excuses to suppress Russia, join forces to engage in so-called "economic sanctions", so that Russia has suffered huge losses in the economy.
HTML template Putin is a good son of the Russian people
< p > economic sanctions and the west is not the purpose, but they are a means of political, its fundamental purpose or to ruin Russia, dismembering Russia, thereby subverting Russia.
 during the Second World War,tn homme pas cher, in an attempt to let the earth overturned Hitler almost captured Moscow, fascists, Paris, "
 however,hogan outlet, Western wishful thinking, must not succeed, I am afraid it is difficult to achieve. Because the Russian nation is not a common people, it is a strong nation, is a great nation, is a hero of the nation, is a stable nation. He has endured all the most severe test in history, and has experienced the most brutal attack in history. However, it has not been down,air max femme pas cher, it is still in the world of the solemn,scarpe hogan outlet, tenacious standing.
 at the moment, the west is becoming increasingly fierce in the implementation of economic sanctions against russia. The devaluation of the devaluation,hogan scarpe, the price rise, the economic growth is weak, making the life of the Russian people have encountered unprecedented difficulties.
 Putin is a good son of the Russian people. He is a hero. It's a real hero!
 from the military point of view,golden goose outlet, the history of Russia defeated numerous ferocious enemies. History Suvorov repeatedly defeated the number more than several times the Turkish army, and beat their Suvorov hands only 25000 people, the death toll from the Russian is only 44. The famous Russian military strategist Kutuzov, in command of the battle of Waterloo beat Napoleon in command of the army of the Duke of Wellington. Napoleon life launched the war with Russia once untouchable, Kutuzov after the hit of the French army, take the initiative to abandon Moscow, after adequate preparation, counterattacked, and ultimately to achieve the victory of the Great Patriotic War. The French and Russian war, Napoleon because Moscow failed, three years after Napoleon's defeat at Waterloo.
< p > from the soft power, Russia not only Tolstoy, Pushkin, Turgenev, Lermontov, Chernyshevsky, Gorky etc. a large number of great writers, and Tchaikovsky, Mussorgsky, Stravinsky, Shostakovich, green card, Rimsky - Korsakov, Rachmaninoff,scarpe hogan outlet, Horowitz, Milstein, znosko borovsky, Scriabin, a large number of great musicians. Their cultural heritage, cultural influence is huge, has a profound influence in the world. And he's a solid race.
Related Articles:

Tired and

When you w

Flat light is really _2

Every day a monotonous and boring life, when is the end? Big husband when I go up, and where? I can't help but feel confused. Tossing and turning, difficult to sleep, should be when I write the. I put my feeling into a song without metrical poetry, poetry does not meet the requirements, but it looks so painful. There's no one to talk to, and are placed in the space inside, hope that one day someone will open it - my heart space into my world, but that day has not come.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Mo instructor, I do not want you
« پاسخ #3 : 25 آوریل 2016، 08:44:43 pm »

Mo instructor, I do not want you7
            when I see you,scarpe hogan outlet, I will have an impulse to laugh... I don't know why!!! Make me laugh to give you scold. Are you funny? No, you're not funny. But.. "O O") ^) Oh, I say happy.../>   
            you take our training for two days, hoarse.. Do you know? When we hear your voice,hogan sito ufficiale, how much we heartache? We put all blame you up like this, we hate myself from the bottom of my heart.
            a few days we all remember, you always said: "you are a pig?" We are not always clearly answered: "." Then you will say: "you should say: Yes,tn homme pas cher, because we are stupid, because we're stupid." You then said: "you are a pig?" Although that is the command, but we have not answered in unison. (oh, is the pig will answer: Yes)
            I often hear you say: "you happy I have pain, your pain makes me happy." I smiled in front of you for a few days, but today, I cried,scarpe hogan outlet, I really want you!< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; this afternoon, you silently from our classroom go the out, repeatedly don't say hello to me,hogan outlet online, don't leave even a phone call, we the class call you,nike tn pas cher, can you... I really want to go out, but I was like a magnet, firmly attached to the chair. When I saw your figure gradually disappear, I really want to cry,mont blanc pas cher, to have eyes, and I was down. Blame the teacher, so you go before he let us go.
      &nbsp,hogan sito ufficiale;   &nb!Related Articles:

Falling te

QQ persona

Twenty deg

At noon, the sun is violent, usually lively silence basketball abnormal, petals and sunlight scattered is not cleaned, on the floor of a desolate beauty. Watch, the pointer to rotate quickly. Basketball as a jumping wizard, did not have a little tired, but I was tired. But I still continue, I love this feeling, can be presumptuous to sweat, can find a free. A little boy walked into the basketball court with his mother, on the other hand, holding a basketball.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113

Why is Gao Hongbo doubts the Orangemen said the problem in the defense level
,golden goose outlet
< p > last night,hogan outlet, Zhejiang Yiwu Meihu stadium, the Orangemen ushered in the warm-up opponents Jordan, in preparation for next year on January 6, the Asian Cup qualifier,scarpe hogan outlet, which is also the country foot in 2009, ending the war. The results of the national football first XI, in the lead in the two ball under the excellent situation,hogan outlet online, the opponent was even chasing two balls. 2:2, farewell to the country to regret the 2009.
< p > the game, Shao Jiayi first back from Germany, Shanghai East Asia teenager zhanglinpeng also for the first time on behalf of national football game, served as a right back. The 46 minutes, teenager zhanglinpeng before the forbidden area right mow excommunicate, 1-0. After 10 minutes, Han Peng received a corner, header,hogan outlet, 2-0! Two ball leading country foot suddenly become not playing, seventy-first minutes, Sher Bai recover a point. After 7 minutes,goyard prix, Sher Bai header by the door may open two degrees will tie the score.
< p > after that,scarpe hogan outlet, for being draw in a two goal lead, coach Gao Hongbo think the problem is in the passive defense,tn requin pas cher, "in the second half lost two goals of the specific situation I have to look at the video game. From an intuitive point of view, we are mainly in the lead has been a number of defensive problems, more negative, the defense is a little on the back, so that the opponent to attack the space."
Related Articls:

Liaoning successfully attack

Wu Xi has

during the

At the same time, those bearish and not willing to completely washed out, so that is more conducive to the outlook of the market, because, this part of the people is always swing, sell not reconciled to afraid to continue to rise, not to sell and afraid to fall, rise a little wanted to throw, be ready to be thrown grenade, the intraday kill fell.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Poly Real estate to spend 3 billion yuan to take place on a large scale
« پاسخ #5 : 16 مه 2016، 08:38:20 am »

poly golden results differentiation
 Poly Real Estate announcement shows that in June the company achieved contracted area of over 33.61% square meters, an increase of; the amount of signing the contract amount of RMB,nike tn requin soldes, an increase of 36.65%. 1-6 months the company contracted area of over a million square meters, an increase of 28.43%; the amount of the contract amount of yuan, an increase of 27.47%.
 Poly Real Estate announcement of the company and its subsidiaries spent nearly 3 billion yuan to get to the news.
< p > Poly Real estate subsidiary of poly (Deyang) Industrial Co., Ltd. by way of auction and listing made Deyang City Road and Qi Jiang Road Interchange six plots of land, the land area of about 344037 square meters of transactions involving 59751 million yuan. Land use for commercial and residential land.
 Golden Group announced 9 days, as of the end of 6,air jordan pas cher, the company has been in the Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank and other fourteen financial institutions to buy RMB financial products. In June the actual amount of the company's financial products amounted to RMB yuan,hogan sito ufficiale, the balance of financial products did not expire, the balance of financial products to be RMB, the recovery of financial products and gain the expected return.
< p > Poly Real estate through the auction made, Shenhe District,adidas yeezy boost 350, Shenyang City Dongling road plots,scarpe hogan outlet, the land area of about 187850 square meters of transactions involving 103505 million yuan. Land use for commercial and residential land. The project intends to introduce partners to jointly develop.
< p > according to the announcement, Poly Real estate, a wholly owned subsidiary of poly (Chongqing) Investment Industry Co.,hogan sito ufficiale, Ltd. through auction to obtain, Jiulongpo District,chaussure jordan pas cher, Chongqing City,hogan sito ufficiale, Dayang stone group n standard partitioning two plots of land, land area of about 113815 square meters of transactions involving 136000 million yuan. Land use for commercial and residential land. The project intends to introduce partners to jointly develop.
Poly Real estate to spend 3 billion yuan to take place on a large scale
< p > Poly Real Estate (600048) and the golden group (600383) two real estate giants 10, released in June and sales in the first half, two companies during the first half of this year has excellent sales performance, but the month of June, two company performance growth but significant differentiation. Meanwhile, the continuation of the real estate Poly Real estate strategy, while the golden group is keen on financial products.
 at the same time, another real estate giant golden group also announced sales in June, but the growth rate is significantly slower than the first half of the year. In June of this year
 and Poly Real estate to take a lot of money compared to the golden group will be more inclined to invest in financial products.
 at the same time, Poly Real Estate disclosure in the first half of 2012 results of letters. In the first half of this year, Poly Real estate business income of 32.86% yuan, an increase of; net profit attributable to shareholders of the listing Corporation of RMB yuan, down 12.13%. Basic earnings per share 0.34 yuan.
 Poly Real Estate 3 billion to take to
Related Articles:

Jiangxi Ji

Housing prices listed on the

Hundreds o

However, the above matters in September last year on the occurrence of misfortune". Lantai industrial scheduled on September 23, held in 2011 the first provisional shareholders meeting and consider issues of non-public offering, but the company in September announcement said, because of the non public offering of stock options plans to buy Jilantai Jianchang and Ji alkali calcium producing Co., Ltd.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
The expert reminds bomb virus prevention Internet QieMi
« پاسخ #6 : 23 مه 2016، 11:09:04 pm »

< p > anti virus experts suggest that computer users have to install security software and upgrade in time, especially recently do not freely download and install plug-ins, not to receive QQ,hogan rebel outlet, MSN, email,hogan sito ufficiale, and other suspicious files, to prevent such dangerous hacker and virus.
The expert reminds: "bomb" virus prevention Internet QieMi
< p > Shanghai computer virus prevention service center recently warning: called for HTTP bomb variants of the danger of hackers virus will next week on the Internet outbreak, once the user's computer is infected, all personal data will be threatened.
< p > according to reports,chaussure jordan pas cher, this is a backdoor virus, the virus will copy itself into the infected system,air max homme pas cher, and release of malicious drivers, resulting in most of the software safety monitoring and active defense function failure, so as to achieve the purpose of self protection. HTTP bomb variants will also be connected with the client to specify the client, if the connection is successful, the infected computer will become a puppet master. Hackers can malicious commands are transmitted to the infected computer, to perform any control operations (including: file management, process control, registry operations, service management,sac goyard pas cher, remote command execution,scarpe hogan outlet, screen monitor, keyboard, monitor,nike tn soldes, mouse control, audio monitoring, video monitoring,ray ban sito ufficiale, etc.), it will pose a serious threat to the user's information security.
Related Articls:

Go back

Million to reach the world's largest sports industry companies to real estate more points layout - W

Personal o

According to foreign science and technology media Engadget reported that Israel Corp Insinct Deep said it is developing a depth of learning anti-virus software, users do not need to update the software on a regular basis to get the latest data identification. The software using the skills of autonomous learning, found that the accuracy of new malware than the current best anti-virus software to be higher than 20%.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
-ST Zhang electric Accelink asset reorganization a
« پاسخ #7 : 29 مه 2016، 07:54:52 pm »

< p > Accelink the intends to Fiberhome to 26.14 yuan / share price issue 2335.12 million shares,golden goose saldi, the latter held by Wuhan telecommunication devices Co.,golden goose outlet, Ltd. 100% equity subscription.
*ST Zhang electric Accelink asset reorganization approved
< p > Xinkuaibao hearing the China Securities Regulatory Commission said in a statement Thursday said,hogan sito ufficiale, mergers and acquisitions Committee held on the 29th this year the 32nd meeting of the audit *ST Zhang (000767) and Accelink (002281) issued shares to buy assets matters were obtained through unconditional.
< p > according to previous announcement,hogan outlet online, * ST Zhang the electric intends to with the coal group to 3.55 yuan / share price issued 6.8 million shares,hogan outlet, the acquisition of the holdings of Tashan power 60% equity,chaussure air jordan soldes, Tonghua Power 95% equity,timberland outlet, Wangping 60% stake in the power and Datang thermal power 88.98% of the equity, also to no more than 10 specific investors to not less than 3.2 yuan / share issue price of not more than 2.5 million shares,hogan sito ufficiale, raising not more than 8 billion yuan matching funds.
Related Articles:

Soldiers a

Eagles farming house vacancy

Xie Wenjia

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086

< p > experts here said the violations of workers excess funds to pay, payment of the equivalent of a huge benefit in disguise, and the unit price wage, allegedly to multiple fund tax underpaid personal income tax amount is also a huge amount. By multiple pay less tax, monthly benefits issued a total of more than 14000 yuan.
 in accordance with the Ministry of housing announced the housing provident fund management regulations, the amount of deposit on the deposit amount for my last year's average monthly salary multiplied by the deposit ratio, not less than 5%. Ministry of Finance and the State Administration of Taxation and other departments in 2006 stipulates,hogan outlet, units and individuals respectively in the employee not exceeding a year 12% of the average monthly wage of the range, actual housing provident fund deposit, allowing individuals to deduct from the amount of income taxable, set at the same time, as the deposit base of the average monthly wage of not more than employees working in the location design in urban area a year worker is mean monthly salary of 3 times.
 system elastic pull deposit gap
< p > hanggin banner of Inner Mongolia 2012 to from the adjustment of the national poverty county for provincial and impoverished county, investigative reporter retrieved the county power supply company 2014 three leadership and two workers monthly wages, more than 40000 yuan. One of the highest paid monthly payroll to reach 15530.26 yuan,golden goose, a non leadership positions ordinary employees wages 42000 yuan, the total number of monthly deposit fund 12000 yuan or more. And Hangjinqi where city 2013 annual town workers on the average wage is only 60000 yuan,golden goose outlet, the average level of provident fund deposit less than 1000 yuan.
Inner Mongolia poor county power company led the fund to pay more than 15000 yuan in the housing fund to the housing fund
 poor county monopoly over payment of the monopoly industry fund
 Xinhua Beijing, July 13 - (Xinhua news agency Xinhua viewpoint reporter Wu Meng,goyard prix, Zhang Lina, Yang Shaogong) housing provident fund deposit gap is how much? Reporters in the Inner Mongolia provincial and impoverished county Hangjinqi survey data show: the local workers paid into the average less than 1000 yuan, but the local power company workers of the highest paid to 15530 yuan.
< p > in fact, the local emergence of far more than the similar problem of a power supply company,scarpe hogan outlet, the reporter found that roughly retrieval, local to super scale, super base fund to pay illegal workers,goyard paris, farmers, China, build the big four banks and power, mining etc. monopoly industries involved,hogan outlet, deposit base in more than 20000 yuan.
 reporter survey found that in some places and the monopoly of the industry in spite of the state expressly provides that the proportion of over payment of provident fund, alleged violations of tax avoidance and disguised payment of benefits.
 provident fund system introduced more than 20 years, the role of doubt, but because of the system flexibility, the implementation of the process of constant violations of law,nmd runner pas cher, "unfair" side gradually exposed. Reporter survey found that the provident fund system "bomb"
 according to this calculation, the power company's individual and unit maximum deposit amount can not be higher than 2006 yuan, that is, the total can not be more than 4012 yuan.
Related Articls:

U.S. media

Zhu Ziqing back because of violation of traffic regulations were expelled from t

The first round of this year's first round of inspections inventory - engineering areas into a high

Its interpretation, the so-called practice assessment of undergraduate and pilot college, are similar to the Yellow Sea college in Shandong Province, such institutions in the spring college entrance examination for enrollment. According to his understanding, in the past year, the number of such enrollment, generally more than 1/3 of the expected number of recruits.
خارج شده است

این صفحه در 0.077 ثانیه 22 نمایش داده شد.