انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي همان اتفاقي است كه خودت موجبش مي شوي
؛نقاش كرماني؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم پنجم الانان  (دفعات بازدید: 2558 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
قدم پنجم الانان
« : 29 مارس 2013، 01:19:35 am »

چگونگي دقيق اشتباهاتمان را به خدا ، خودمان و يك انسان ديگر اعتراف كرديم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde427
A young woman is coquettish and explicit say 10 wo
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 03:10:41 am »

7 in the summer is very hot, zebra went to the river to drink water, just to see the river in the river to play, zebra think it can play why I can not play ah. Zebra will jump to play,hogan olympia outlet, not a crocodile killed it.
: not every kind of bird called the eagle, you can recognize their own live.
 - and a strong competitor cooperation must find a good retreat.
 5 has a rabbit is very lazy, always in its nest side grass,scarpe hogan outlet, finally caught by hunters.
 9 lions invited the tigers to hunt in the valley, promised to catch the prey half to it,chaussure louboutin pas cher, the tiger would like to go to the. The valley lion blocked only retreat,hogan outlet online, the tiger ate.
< p > 6. Forest held a beauty contest, peacock first reported the name feel you are sure to win the championship. The results preliminary failed. The peacock is very angry,louboutin pas cher, the goat went to the judges. The goat said: "although the beautiful peacock peacock you, but mooning!" The peacock was embarrassed to leave. (classical mood essay)
 4 horse ran into a camel in the desert, the camel's back at the horse said: "Hey, man, your back is really ugly!" No Lima just went on a camel. The last camel out of the desert,hogan outlet online, but the horse didn't come out again, looked at the horse's body camel smiled.
 2. The crow learn to catch the sheep, wool was coiled around its claws, the shepherd was finally dead alive.
 - don't put oneself in a wrong position.
 - eat grass Waterloo think the consequences, if you think you have to eat to eat, can not afford to eat do not eat.
: when you look in the mirror, do not look at the front, but also look behind.
< p > 3. To day ants and elephants than strength, the ant proud said being able to lift the than you a hundred times heavier things, when the elephant shakes the body mud and turned ant kills.
>
A young woman said both the HTML template and explicit coquettish 10 words, 1 billion 300 million people shocked!
 1. The turtle on the ground is run but the rabbit, turtle in the water can always swim faster than a rabbit.
 never than the wrong object, or you will die very miserable.
 - no,christian louboutin pas cher, don't play it, because you can't afford to lose.
 8 a duck saw the geese flying in the sky is very comfortable, did not feel bad what can not fly. It went to the edge of the cliff on the jump,hogan sito ufficiale, not a few thump it vertically down, fell hemiplegia.
, don't laugh at others' appearance, or maybe someday you will become a joke.
 - don't rush into the unknown field until fully prepared.
Related Articls:

With the great God great God _78 VS online games

hogan interactive outlet

Next life also do your daught

Almost at the same time, the cold also withdrew sand trap, Lina also used a fireball to thaw wells. Unfortunately, Kaba's mother, this time is hard to struggle, suddenly the consequence is loose, she hadn't stopped, plunged into the water...... "Lina, give me a bamboo."
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
How long does it take to torment me
« پاسخ #2 : 19 آوریل 2016، 02:35:00 am »

more do not know in front of the road is tortuous or flat. Do not know if you need my care. I need to accompany &middot,golden goose saldi; in the world of love.
 no matter how sad I am at the moment ~ you can not see the pain I suffered ~
 as if your voice in the ear, as if in my side of the kind. When I want to find your shadow in the night when /
&middot; in this quiet night
 when the wind stopped, the clouds also stopped &middot; love your heart can stop at this moment, too. I asked myself......
 can not see the scars of my heart &middot; can not see the tears in my eyes,air max pas cher,
 really do not know this pain but also to torture themselves to when???

just find you like the air, let me try my best. Also catch your &middot; &middot;
 I seem to see an ending. The last injury is always their own.
 now I feel that our love is like a kind of hope ~ a never ending expectations! When my heart into you,golden goose outlet. But trying to dodge &middot,scarpe hogan outlet;
 every time I think of you. The heart is painful to completely &middot;
; also gave me to add a lonely,hogan outlet online. A lonely &middot,sac goyard pas cher; can think of you have already more than this all. As long as close your eyes &middot;
 and this pain I do not know when it is an end. I do not know how long it will miss you,chaussure supra pas cher,
 let me countless times broken &middot; now you make me feel so good,hogan outlet online.
Related Articles:

Face life with sunshine

Women are the same all over the world.

I read the book holidays "Mol

I had no father when I was 13 years old. Father died away his discipline to me and my interest in the lesson, I was 16 years old into the factory, before me two years of school, but did not graduate, I due to fight was expelled. I like working night shift, because I and my friends are used to sleep during the day; I like to play cards to fall in love, because I have nothing else to do.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
A sense of Kung Fu dream
« پاسخ #3 : 20 آوریل 2016، 12:52:09 am »

; <
< p > later, Federer met Mr. Han, his kung fu is very good dre like Chinese Kung Fu, he decided to learn kung fu with Mr. Han, see here, I am ashamed, every time my parents told me to learn something, I always have plenty of reasons to refuse, it seems that I really the dre to learn. Reed wants to win in the tournament, and unlock the misunderstanding. So he very hard to practice Kung Fu, not a waste of time,golden goose sneakers, to the last few days, Mr. Han named Rhett should pay attention to rest, and told him a truth: "extreme". Means of the development of things extreme,air max 95 soldes, will change in the opposite direction, practice is the same, should pay attention to work and rest, so that we can get better effect...
 Shenzhen City Liyuan primary school the fifth grade: Huang Yaqi
 Derory in the United States has a lot of friends, and friends are very fond of him, because of the different language, Derory,golden goose outlet, but not a friend in Beijing, if it is me, I am also very uncomfortable, very boring. Later dre met a Chinese girl named Mei Ying, Ying Mei speak English very fluently, so Derui sometimes chat to find beauty jade like stone, dre liked with Mei Ying together, still have a friend! In Beijing with a boy called Cheng, also like Mei Ying, see Federer with Mei Ying together heart uncomfortable, misunderstanding the DRE and later played up, Ying Mei to pass away, Cheng stormed away. Later, Federer has been hiding process. This misunderstanding has been untied, don't know Lian Derui's mother, if I replaced the, early tell parents the.

A sense of "Kung Fu dream"
< p > a name called Swiss American boy. He is twelve years old,air max tn pas cher, because of mother's work immigrants who came to the Beijing, China,chaussure jordan pas cher, due to the language, living habits,air max pas cher, Rhett don't like Beijing.
< p > I admire Derek,hogan outlet, I want to his learning, learn his hardship BuPaLei spirit of learning, learn the spirit of his perseverance.
< p > the beginning of the game, Federer lvzhanlvsheng, but more to the back of the more difficult, and finally the way he and the final, he was history kicked legs, hurt very serious, Federer in the end still have to adhere to the game, he asked Mr. Han treated with cupping, Mr. Han promised, a thought Derui would drop out of the race, did not expect Federer again onto the field,hogan sito ufficiale, won the audience cheered, if it is me, certainly will fall by the wayside. He finally won the snake boxing tournament champion.
Related Articles:

Beautiful

Save a cold drink money to of

Forest animal Bimei contest f

Explore the negative list of market access system, to carry out the relevant reform pilot. Docking international high standard economic and trade rules, to explore the financial services industry to implement access to foreign national treatment plus a negative list management model.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Qi song -- though the afterlife
« پاسخ #4 : 21 آوریل 2016، 10:19:26 pm »

"what ah, my brother, where is the girl's name?"
 at the age of fifteen, he became the North drifters. Into the factory Department where he quiet leisurely,hogan sito ufficiale, so I often go to the Department to help his mother and his mother, and she just a class. In the Department for many days,goyard pas cher, basically he didn't and who said what, that afternoon she sat next to him to chat, originally he and she was very close and chase, her elegant smile: "what's your brother's name?"
 two character opposite people will meet the story of what happened,chaussure air jordan pas cher?
 a sigh of tears, if you care who I love
&lt,golden goose outlet; >
 "so I was out of the ordinary."
 you see, not a girl name bell." She said What one says is plausible.
 heaven and earth to testify, then called Yang Mengying
 "no, my brother Lin is not what you say that what the bell, but the wood forest." He argued that.
 Su Yi hair floating, the suspect is the fairy to
 return the same,hogan outlet, sad heart of the lost
 didn't think she said a sentence let him depressed. "Your parents how eccentric ah, give you a boy's name is for your brother to take a girl's name."
 hey, I am God operator, I see these things naturally even fool. You didn't answer my question." She pursed up with a small mouth said. When he saw her face,golden goose, round face on a little and dainty nose slightly turned up, it can not help but think of a pair of pinch, clear and free of impurities in the eyes of the long eyelashes appear more beautiful, really makes people doubt her eyelashes are not done, although the skin not white, but it gives people a feeling of well-being, the whole person looks somewhat beautiful. He couldn't help but see a few eye. "Oh, my brother called Yang Yonglin, what is a good name?"
 signature:
 in the scene in person is not,sca goyard pas cher, miss you not see your
 he is introverted, all a silly love that not finishing hair out of order, give a person a kind of feeling very untidy. And never talking girl.
 "why do you always ask some others not to mention the problem ah?" He was helpless.
 "Oh,golden goose scarpe donna, what can I say. Your brother is not very naughty?" A very curious.
, the original is shadow laugh
HTML template cry song -- some afterlife
 makeup gently rippling smile, mind is
 he was surprised: "how do you know I have a brother?"
The eyes look at the
 what love is, the gods envy
 she is lively and cheerful, smiling all the face, like a clown, who saw that she can forget all the unhappiness.
Related Articles:

Autumn _11

At that ti

_115 life

Remember to live more than to forget the memory of the brain, the memory of the former is actually a fragment of. The memory of the cloud, smile is always so charming, blank after the people and things have become blurred or. The span of time so that I can not accept, youth go too fast! I still have no taste. But it was on another platform. Perhaps is a journey, as long as the life is still.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144

,nike tn requin soldes
 in the "Amazing Race", with a variety of different levels of test players. The smoke to bungee jumping after the war, there are serious aerophobia Wu Xin nervous and collapsing. The team looked at such a panic, Han Geng was careful to take care of.
 the last two successfully completed the task of bungee jumping is not easy. Let us for this "dare to love a friend&quot,hogan outlet; come on!
[introduction] on Friday, Han in the forward speed in the play staged a "tough guy" character "underwater escape",hogan roma outlet, not only scared a Wuxin, shocked the audience.
 the latest issue of "Amazing Race", Han Geng and Wu Xin combined to make a lot of friends very strange. Han Geng Wu Xin hug fall in shock front constantly Wu Xin,mont blanc porte mine, Han Geng reveals the qualities of men. But South Korea debut Han Geng is part of the fans is radical,hogan sito ufficiale, happy camp, he, was Wu Xin and moves too close to be called a tragic. I believe this man of God and embrace,hogan scarpe, small fans will overreact.
< p > on Friday,nike tn pas cher, Han in the forward speed in the play staged a "tough guy" character "underwater escape", not only scared a Wuxin, shocked the audience. Friday 21:10 upcoming shows, Hangeng will again play sommersby, bear hug his friend Hunan Taiwan female host Wuxin jumped from a height. The picture is Han Geng,hogan sito ufficiale, Wu Xin wear equipment.
Related Articls:

Northeast

Are the fans booed Ding Junhu

South Indi

Hoi Taiwanese network in new network on April 26, according to British media reports, Britain's Prince William and Kate is about to usher in a wedding anniversary, but St James's Palace (William Katt residence) spokesman said, the couple will be low-key celebration of anniversary of the "paper", in the hope that in the media spotlight to spend part of the special day.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
The story of the world.
« پاسخ #6 : 17 مه 2016، 09:27:39 am »

The wind and snow
 twenty years, flown by Huaguang weight. Stand in front of the window to pour a glass of water, loneliness and ordinary, calm the attachment to the past, quietly taste life,hogan outlet online, all the events of the past are not rhyme, discharge into the goose red to bid farewell to the season, review, after all,hogan rebel outlet, is time flies...
< p > memory becomes the eternal sky, years writing a life of music, Tao River frozen Millennium Huaguang, black land carved out homeland in dream of the Qingsi!
< p > Huibi painting of the hand, through baptism of earth wind and sand, full hand and ravines, condenses into calluses of ancient and solemn, but sway not broken passion for thousands of years the war drums, face rigid structure the history of mountains and rivers, solidification of wrinkles in the heart tells the ballad.
 December, the snow fairy Taoerhe river ice age. The ancient river bare brown history. Standing on the ruins of the ancient city walls and broken tiles,chaussure jordan pas cher, listening to the telling of an ancient memory and a symbol of war in ancient China brilliant liao.
 red memory, in reality a lingering sleepless moonlight, emotional world, Yikawa Hirohiro. In the memory of the world cold shiver, let heart dream Express show notes, flowing into the life rhythm of colour bitter, twisted into a deep thoughts of this December. Dream shadow, heart river strummin guitar.
, in life, the winter snows, draw out the charm of winter. Stand in the memory of the snow in the wild,hogan outlet, silly rivers have been the wind and snow still cold.
< p > ancient Liao millennium, residues of the ancient river channel, and the frozen broken tile brick,chaussure louboutin pas cher, telling only tell,hogan interactive outlet, fixed in modern and ancient time curve,,
< p > station in ancient listen, to express the memory of the ancient, in the old nostalgia for the old millennium,adidas nmd runner pas cher, space and the stars in the sky, memory and review, millennium and ancient, twisted into a a Taoer River ice and snow the pride and the dark green mulberry.
 memory is upset,nike tn pas cher, but stay in the depths of the soul, the full moon of the season in the sky.
 full moon moonlight, to climb the hard emotional fairy tale. Lean into the memory of the dream life III, watching the ice romance in the heart river is frozen, dream go out the heart river express the charm in winter.
The story of the world.
Related Articles:

Thirteen year old wedding

Listen to

Like the rain and fog chunzhiyun.

I hear, the curved moonlight, in microwave beating heart; I saw, that Wang Bay autumn and moon across the empty eye contact, like a lover each other heart to heart affectionate look. That fresh and graceful like crescent moon, Xiumei Mimosa, and like she lovingly, autumn moon on the sky, worried about youthful bud, stream, ocean waves, the noble color.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Love is a light in the winter sunshine, so that po
« پاسخ #7 : 23 مه 2016، 02:53:16 am »

, love is a title in the mouth of toffee, make long drink Coptis person the sweet taste of life;
      2, love is a cup of it on the head of water,adidas yeezy boost 350, so that people who have high fever can calmly thinking;
      Youyang,golden goose saldi, love is a beautiful songs, make all people feel the good life;
     ,ray ban sito ufficiale, love is a rainbow in the horizon, so that the haze of people everywhere to see the beauty of the world;
      love is a beautiful song, so that the life of boring people feel the joy of life;
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; and love is Yihong appear spring water in the desert,goyard pas cher, to the brink of despair people to see life of hope;
     , love is a floating in the night sky songs,hogan outlet, so that people who have no access to comfort the soul;
      Wang,ugg soldes, love is flowing in the desert of spring, make people feel very thirsty to sweet;
      love is a flowing spring water, so that thirsty people feel the journey of life is sweet;
     , love is a song echoed in the ears of the songs, make lonely people feel warm of the world;
     , love is a spring break the ice gate, the heart of stone by the shock;
     , tears of love is a clear spring flows in the summer night, the hot insomnia people appreciate the poetic quiet;
     ,nike tn pas cher, love is a floating in the night sky songs,hogan olympia outlet, so that people who have no access to comfort the soul;
     , love is poured onto divergent light rain in the spring, the enjoyment of a lonely lonely soul nourishing;
     , love is a ray of breeze in the summer breeze, make the hot tempered people feel the joy of life;
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; and love is Yihong appear spring water in the desert, to the verge of despair people to see life of hope;
      2, love is a sweet spring water, so that the unfortunate people forget the bitterness of life;
< p
Love is a light in the winter sunshine, so that poor people feel the warmth in the world imitation
< p
Related Articles:

Love to express everything in

Very stron

Gao Yuanyu

Do not complain, do not complain, do not blame, and constantly strive to climb, will eventually be in the dark night, looking to the beautiful flowers in full bloom. Some of life and self, can be used to overcome, but also used to get along. The fate of the wonderful, not only in imposing between those dull and quiet, is another kind of spiritual strength.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
IPO floodgates brokerage one fish two to eat spons
« پاسخ #8 : 29 مه 2016، 02:53:17 pm »

< p > has passed trial will have seven, respectively is Jingui silver industry, Linsen, day and defense, Pacific quartz, the gift of high-tech materials, Shanghai Liangxin electrical appliance, Tianbao heavy equipment. Direct investment companies related to the brokerage 6. Specifically, a subsidiary of CITIC Securities stone direct investment of the two companies would have been, respectively is in 2010 injection days and defense and the Pacific quartz, the two companies sponsor broker are CITIC Securities. Under the flag of China Merchants Securities Investment Zhiyuan capital,zapatillas new balance outlet, Ping An Securities's safe Caizhi,timberland sito ufficiale, Guoxin Securities, Guoxin Hongsheng, Northeast Securities's Topix financing the a single injection of the project would go.
< p > the SFC website for the latest data show that as of November 28, queuing for issuance of new shares of enterprises reached 763,hogan outlet, including 183 in the Shanghai Stock Exchange main board market, the Shenzhen SME board 313, gem 267, another 145 companies terminated.
< p > from the point of view of the progress of the approval, there are four companies were terminated, respectively is Pat rolle, gold science and technology, Follett photovoltaic, Catic information. Direct brokerage company involved in the Yangtze River development capital, Haitong Securities, China Yuan Stone investment, direct investment,hogan sito ufficiale, Guoxin hongsheng.
6 direct investment company
6 direct investment and brokerage capital will have passed, the stone investment control subsidiary of CITIC Securities 2 single
In more than 700 listed companies lined up,adidas nmd runner pas cher, with VC / PE background enterprises at least 317, a reporter with the ChinaVenture vote in the group to provide statistical data,sac goyard pas cher, the VC / PE background of enterprise at least 31 enterprises have been direct brokerage company capital.
 injection project will be over
< p > worth mentioning is that if the Topix financing capital Tianbao heavy equipment to successfully listed, then Topix financing is expected to achieve initial IPO Exit. In fact, in the past few years direct brokerage IPO Exit situation, stone investment, safe Caizhi, Guoxin Hongsheng and GF faith de institutions are more active. In accordance with the current IPO reserve point of view, the future of these agencies are expected to continue to lead the withdrawal of active. While the growth capital, Anobu Kenhiro, the founder and health financing, investment,air max pas cher, capital, innovation of the Milky Way Huaxi Kim Ji > Straight
IPO floodgates: brokerage one fish two to eat "sponsor + direct" double benefit
7 companies
ChinaVenture vote in the group data show Among them, enterprise shares the largest number of stone investment and safe Caizhi,air max 90 pas cher, are holding 5; followed by the country direct investment. 4 shareholding enterprises wait listed for examination and approval.
 - reporter Li Wen
 shut down more than a year of IPO officially entered the restart window.
 the news for direct investment and brokerage companies, but also welcome rain after a long drought. At present, there are six direct investment companies to inject a total of seven projects will, of which gold stone investment injected 2, and Northeast Securities's Topix financing capital Tianbao heavy equipment would have been, if the successful listing, Topix financing is expected to achieve initial IPO Exit.
Related Articls:

September

QFII appro

asset assessment will be unif

To 2008 March Hengda went to Hong Kong IPO crashed as a landmark event, the door to the capital market seems to housing prices suddenly closed and blocked in the outside the enterprise because excessive land reserve of negative tired and become a tiger by the tail. After more than a year no one talked about IPO, housing prices listed hope collapse.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Respect teachers, dear students
« پاسخ #9 : 30 مه 2016، 11:44:03 pm »

dear teacher, dear classmates:
 thank you all!
Respect teachers, dear students:
 is pleased to participate in the class cadre election activities. The class cadre to be re elected, I still want to run for the math class representative.
 Hello everyone!
 I have served as a representative of the math class for two years. Thank you for your trust! During these two years, I have accumulated a lot of experience, when to receive homework, homework, homework, homework assignments...... ,tn requin pas cher, we all say that I have a sense of responsibility, love, I am particularly pleased to be able to serve the students. If I once again run on behalf of the math class, I will work hard to correct their shortcomings,hogan outlet, and strive to be more open-minded,golden goose saldi, better for the students to serve,tn pas cher, to become a more outstanding,tn homme pas cher, responsible for the math class representative.
 I in the class, students are good partners, is also the assistant teacher capable. Academic performance is very good, but it is not a person who will die, to do things to be responsible for. I fully developed, like a lot of things, such as: reading extracurricular books, drawing cartoons, and love sports activities.......
 we should treat each other as close friends,ray ban aviator outlet, unite together to build a good. Because unity,hogan sito ufficiale, only need to work together, there will be no what things do not to force,ray ban outlet, but also may do very well; if without cooperation, our opinions and split asunder, that anything will do no good. Let us join hands to build the five (2) class better, more warm bar!
 please give me this confident boy, cast a precious vote!
Related Articles:

Fight with criminals

Happy and

Even five minutes of lateness is inexcusable (unforgivable) on the first date. People are already anxious on these excursions (excursion), so making someone wait and think more about everything is pretty rude. Seems like the trend in NYC is to be late for things regularly.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
The format and requirements of _0
« پاسخ #10 : 07 ژوئن 2016، 11:19:06 pm »

4. GTS Hao Bai Jue fine a pick can think cha Pian Sinica. If you Bai Hao fear be. Give up the forceps their numerous organizations rose Gong Buddhists if Hu fermium JU Bang Cha effect Nin Ning hope. Preparation. Straight Lei Ke "Jenn pet. Yang Zhe Buddhists Yun down bang Zhuan dust Xuan Fan Fu Ngok," I, "Ning hope. Yang Zhe Buddhists embarrassing Ji Liao coax I'm. With rose Zi Xia,zapatillas new balance baratas, Wang insert stainless" Jiang change Hu Juan rainbow Bai. Xi. Onion pattern itself,
5. To /p&gt,scarpe hogan outlet;. Just with arrowhead center;
3銆佹鏂囷細鍐欐�濇兂姹囨姤锛屾槸瑕佹眰鍏ュ厷鐨勫悓蹇楃粨鍚堣嚜宸辩殑瀛︿範銆佸伐浣滃拰鐢熸椿鎯呭喌锛屽悜鍏氱粍缁囧弽鏄犺嚜宸辩殑鐪熷疄鎬濇兂銆傚叿浣撳唴瀹瑰簲瑙嗘瘡涓汉鐨勪笉鍚屾儏鍐佃�屽畾銆傚鏋滃鍏氱殑鍩虹鐭ヨ瘑銆佸厷鐨勫熀鏈悊璁虹殑瀛︿範鏈夋墍鏀惰幏锛屼究鍙互閫氳繃鎬濇兂姹囨姤鐨勫舰寮忥紝灏嗗涔犱綋浼氥�佹�濇兂璁よ瘑涓婄殑鎻愰珮鍙婂皻瀛樼殑妯$硦璁よ瘑鍚戝厷缁勭粐璇存槑锛涘鏋滃鍏氱殑璺嚎鏂归拡鏀跨瓥鎴栦竴涓椂鏈熺殑涓績浠诲姟鏈夊叾浠栫湅娉曪紝鍙互鍦ㄦ�濇兂姹 囨姤涓〃鏄庤嚜宸辩殑鎬佸害锛岄槓鏄庤嚜宸辩殑瑙傜偣锛涘鏋滃弬鍔犱簡閲嶈娲诲姩鎴栬�呭涔犱簡鏌愪簺閲嶈鏂囩珷锛屽彲浠ユ妸鑷繁鍙楀埌鐨勬暀鑲插啓鍏ユ�濇兂姹囨姤锛涘鏋滈亣鏈夊浗鍐呭閲嶅ぇ鏀挎不浜嬩欢锛岃閫氳繃瀛︿範鍔犳繁瀵逛簨浠舵湰璐ㄧ殑璁よ瘑锛屽苟鏃楀笢椴滄槑鍦板悜鍏氱粍缁囪〃鏄庤嚜宸辩殑绔嬪満锛涘鏋滆嚜宸卞湪鏃ュ父鐢熸椿涓亣鍒颁簡涓汉鍒╃泭鍚岄泦浣撳埄鐩娿�佸浗瀹跺埄鐩婄浉鐭涚浘鐨勯棶棰橈紝鍙互鎶婅嚜宸辨湁鍝簺鎯虫硶锛屽浣曞寰呭拰澶勭悊鐨勬儏鍐靛悜鍏氱粍缁囨眹鎶 Preparation of negative bang Ru Jiao. Yang Zhe Buddhists embarrassing forceps their propagation chain audiences that have. Picks can think to family about chain to Xi Bang blare. Just repairs the defect Gui have forceps their numerous fermium if a real Yang audiences can think clock Duozhou adze Han not trickle because Masurium a bang Wa Hu bang Du Ju Shu fields of stainless Huo Xiang Di when you Hu bang Yun Lai whip tree each other just Lou haven't seen castin Tiao. Gallium Hua Cheng. Has know Hsueh (stainless stainless pattern itself field;,
Like to pick Se cha Pian Luo Juan Zhi Sinica fried spinning /br&gt,hogan outlet online; cha,hogan outlet online;
2. GTS OHL Jang captive fine telluride rushed. Yang Zhe Buddhists Yun. Crepe plate Qi adze bald. Straight Lei Kai "Suo,hogan outlet online, about his family Gong Buddhists if Hu" adze Han then Ngok to Xiao just Maple onion onion pattern itself.,
 picks Se think Pian Luo Juan Jian Cha Gou Cha,hogan sito ufficiale, Zhi spinning /p>
1. Do Tang Ba Fu. Xi fine radial hammer,scarpe hogan outlet, "pick Se Pian. I think Cha Gou" /p>
< p > Cen "Kui ho can think cha Pian Sinica chain disease chain's Chan. Yang. Leggings with a spinning adze bald. Straight Lei Ning upsetting to mutual Juan wives Ye chain letter Liao dry strong. Family. Traditional Ju Chen E fine,
 Kai di Se think cha Pian picks something correct, Gou arrowheads rest Juan'd whip birch Pi Die and. That Liao Dao Yi Gai Juan open,hogan rebel outlet, /p> ;
Related Articles:

Special te

sexually]Reunion speech sleepless nigh

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

vbh6a0rsdr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1
    • mno403
A summary of the work of Chinese teaching in grade three of primary school _0
« پاسخ #11 : 13 ژوئن 2016، 10:48:36 am »

, an educator in the United States, points out: "the extension of the classroom is equal to the extension of the outside class. In the classroom learning as the core, active students' school life, family life and social life in all areas of life to the natural extension and development of, make it forming an orderly, funny, strong, effective combination of classroom training and extracurricular behavior training, achieve the overall efficiency of Chinese teaching. " In the curriculum reform practice, we have put the antenna of the language teaching to the wide world. Let the students read the "journey to the west" and other extra-curricular books, through the collection and reading, for in-depth understanding of the contents of the text laid the foundation. Secondly, pay attention to the rich and colorful language practice activities. Pay attention to the integration of subjects. Let the students from different angles,golden goose outlet, using different ways to obtain knowledge, training ability.
Summary of the work of Chinese teaching in grade three of primary school
Summary of the work of Chinese teaching in grade three of
 primary school
 language is a full of ideas,scarpe golden goose, full of humanistic spirit, full of wisdom of the subject. In the background of the new curriculum reform,veste barbour pas cher, students' autonomous learning, cultivating students' innovative ability, has become the focus of attention of teachers, discussion,cheap yeezy boost 350, communication, inquiry and other learning methods have become the mainstream of the classroom. I am in the Chinese classroom teaching, I pay great attention to cultivate and stimulate students' learning interest. Strive to make students learning interest, so that students in the language learning to enjoy the fun of learning, so as to develop students' language literacy.
< p > Chinese textbook of elementary school in every piece of text are beautiful masterpiece, describe the context of wonderful, language use subtle expression of thought deep,goyard prix, elaborate ideas unique are guides the student to comprehend the important content. However, due to the limited time of classroom teaching, the text of the highlights is not possible to guide students to one one. In order to make these wonderful students leave the overall impression, we can grasp the key points in reading, guide students to read the language repeatedly, in order to realize the rich connotation of the image of language, meaning, emotional connotation. At the same time, let the students on the basis of sentiment and guide students condescending to the text of evaluation,scarpe golden goose, in tasting to deepen the understanding and sublimation, fill in the blanks. Such as in the rich Xisha Islands "in the teaching of reading, I am so guiding the students to this evaluation:" learn the text, do you think what place give you left a deep impression. Please choose one of them to say." At this time the students to fully express their true feelings this guide students selective reading comprehension of the essence, specifically stated, let them in their tasting in the further sublimation of understanding.
 three, set up a bridge outside class.
 unconsciously,hogan outlet online, a semester of teaching work has ended, the specific work is summarized as follows:
 two,nike tn pas cher, read the situation, let the classroom teaching "live".
< p > this semester I despite the their responsibility and ability to complete the teaching task, also made some achievements, but from the requirement is difference very much. In the future, I will continue to redouble our efforts to work, to improve the students' achievement in Chinese >
 one, stimulate students' interest in learning, improve students' language literacy
Related Articles:

Summary of

Two is to learn the breadth and depth of the lack of. In the study, see "fast food" newspapers and books are more, look at the political theory of books are less; read news news categories of books more, see the natural protection, forestry science and technology books less. The depth and breadth of the theory of learning is not enough to grasp the mind and soul.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
country heat So what is the fitness fitness method of thin
« پاسخ #12 : 25 اكتبر 2017، 11:06:13 pm »

but it is also easier to eat hungry. sauteed bean sprouts. I want to gain weight.
 cartier love bracelets knock off   Become stronger!! The day before, So what is the fitness fitness method of supernatural seasons 1-9 dvd box set thin? infected with a lot of boardwalk empire seasons 1-3 dvd box set staff want to work with him to exercise, A review of the entered the entertainment circle for the past ten years, pandora uk sale my suggestion is that economic conditions as fjallraven kanken backpack review far as possible to buy a set of fixed weights with a dumbbell rack, all spread out fjallraven backpack mini Baidu know user         2010-12-10 15:21

http://slaphappydomains.com/forum/profile.php?id=563

http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=180388#p180388

http://www.linktanker.com/item/104889

http://www.i-quimica.com/index.php?item/52251

http://okobi.org/forums/topic/7340/cheap-pandora-charms-sale-yellow-wine/view/post_id/7340

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=1286.msg36125#msg36125

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2408#comment-11116

http://www.linktanker.com/item/104888

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?76381.last

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://d-discount.com/

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?76380.last

http://mkulimabora.com/index.php?item/24507

https://turngren.net/forum/viewtopic.php?pid=235430#p235430

http://i-quimica.com/index.php?item/52250
خارج شده است

این صفحه در 0.117 ثانیه 22 نمایش داده شد.