انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

شاد کردن یک قلب ، بهتر از خم شدن هزاران سر برای نیایش است .
.
گاندی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه سی ام  (دفعات بازدید: 1373 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

اقرار می کرد و مطمئن بود که برایش هیچ امیدی نیست . پس از خارج شدن الکل از بدنش متوجه شدیم که صدمه جدی و دائمی به مغزش وارد نشده است . این شخص مطالب پیشنهادی این کتاب را پذیرفت و پس از یکسال دوباره با من تماس گرفت . در این تماس احساس عجیبی به من دست داد . من با آنکه او را به نام می شناختم و از لحاظ ظاهری هم تا حدودی او را تشخیص می دادم اما وجه تشابه دیگری با یکسال پیش خود نداشت . او از یک فرد مایوس ، لرزان و دستپاچه به مردی متکی به نفس و راضی تبدیل شده بود . مدتی با او صحبت کردم اما باز هم نمی توانستم احساس کنم که او را قبلا می شناخته ام و هنوز در نظرم غریبه می آمد . اکنون سالها از آن زمان می گذرد و او دیگر دست به مشروب نزده است .
            من در زمانی که نیاز به تقویت روحیه دارم ، شخص دیگری را که از طریق پزشک معروف نیویورکی به من معرفی شده بود به یاد می آورم . این شخص اعتقاد داشت که درد بی درمانی دارد و بدین جهت خود را در یک طویله متروک مخفی کرده بود تا بلکه مرگ به سراغش آید . بالاخره یک گروه نجات ، او را که در وضعیت اسفناکی بود پیدا کردند و به من سپردند . پس از آن کهحالش از لحاظ جسمی بهتر شد صریحا به من گفت که به نظر او معالجه اتلاف وقت است ، مگر اینکه اطمینانی را که تا بحال هیچ کس به او نداده بود به او بدهم و بگویم که در آینده اراده مقاومت در مقابل خواسته مشروبخواری را خواهد داشت.
            بیماری این شخص آنقدر پیچیده بود و حالت افسردگی اش آنچنان شدید بود که فکر کردیم تنها شانس و برنامه الکلی های گمنام است . در آن دوران ما این برنامه را روانشناسی اخلاقی می نامیدیم و فکر می کردیم که حتی این برنامه هم در مورد شخص ممکن است هیچ تاثیری نداشته باشد . بهر حال این شخص اده های این کتاب را پذیرفت و سالهای درازی است که دیگر مشروب نخورده است .
این مرد اکنون نمونه ای از انسانیت است و من هنوز گاه گاهی او را می بینم .
.
(30)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc542
The pain of the heart
« پاسخ #1 : 03 مه 2016، 01:05:09 pm »

< p > I can't arouse memories of you,hogan sito ufficiale, but to desire you like Gu insect bite me, this life, you are doomed to be passing in my life, and I is in your life that cast a dim. Yelan wind,scarpe hogan outlet, fluttering snowflakes, the place Dauphine, curb live tearful and tears, placed before my painting Peony diagram for the good of your lovesickness, opened on the occasion when the peony is laughing,air max pas cher, you can see branches that the most beautiful flowers, I smile on you...   
 you say you love to see the beauty of peony,hogan outlet online, and I was the wind Aoshuang chrysanthemum. Waiting for you to stay in the warm,hogan sito ufficiale, cool in the heart of the fire once again ignite the bright sparks, and you have become a shadow of my life, the farther and farther......
 song "Baqiao Liu" sad tune that I could not sleep a long time, a kind of unspeakable pain spread. Tears, just night a dull meteor, no matter how bright,goyard prix, only ashes to ashes.
< p > hidden deep in the heart of affection turned into a faint pain immersed in the depths of the wound,goyard pas cher, not your night, the moon also hidden the luster. And you,chaussure air jordan pas cher, in the minds of my memories woven with many hidden bitterness, in the cold winter night, let me sway with thoughts of you.
Related Articles:

Love is mu

My few meters

At that time I always thought that after 80 is only a synonym for a generation of writers. And then know that this is the name of our generation. We have been underestimated, being laughed at. In my opinion becomes not us, is the society, because the society has become too new, after all 60, 70 few people will worry about the house, but will not want to buy what car.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
The concept of futures related stocks substantiall
« پاسخ #2 : 06 مه 2016، 03:36:18 am »

dig real benefit varieties
< p > recently, the China Securities Regulatory Commission under the unified deployment and coordination,hogan outlet, the SSE, the Shenzhen Stock Exchange, gold, the board of the company and China Futures Margin Monitoring Center Company jointly signed the stocks and futures cross market supervision and coordination of five party agreement. In the news, the majority of the stock index futures rose sharply yesterday.
The concept of futures related stocks substantially renewed upsurge of potential benefit shares
 made the brokerage qualification of the Futures Company is expected to share the huge economic profit brought by the introduction of index futures. Data show that mature market stock index futures are futures market trading volume of the largest varieties, volume accounts for about 80%; Japan and South Korea futures market size is 2.5 times the size of the stock market, India, this data is as high as 5 times. In the China A-share market value to calculate, the future by market highly sought after by the futures investment will lead to the futures company fee income by leaps and bounds, the futures company in shares, listed companies will also benefit, such as Mailyard, shares, high-tech development,goyard pas cher, are expected to share a cup of a thick soup.
 but as of now,air max pas cher, the shares of the Futures Company is still only the concept of speculation, which has a greater risk and bubble. On the one hand, relevant agencies for futures companies applying for the qualification for the financial futures economy business has a clearly defined and some of the futures company may unable to meet; in addition, many smaller futures companies, even if they can obtain licenses futures, in the fierce competition may not be able to profit growth.
< p > as the new progress of the preparatory work of the stock index futures, five party agreement signed has strengthened the market forecast for the upcoming futures. At present, the stock index futures related system construction is close to completion,scarpe golden goose, and other related work, such as financial futures business eligibility applications are also carried out in the. In mid July and early August, there have been two group of futures companies achieved the qualification for the financial futures economy business, including Yinjian futures, Shanghai JiuHeng futures, Ruida futures.
 equity futures collective soared
< p > general speaking, the formal launch of stock index futures benefit maximum is the weight of large blue chip, and equity futures company of such stocks have continued to rise in the potential, still have to see the index could bring substantial benefits to its.
 futures stocks rose across the board yesterday,scarpe hogan outlet, the plate average rose as high as 6.57%, a total turnover of about a total of about a total of about a total of about. Among them, chemical industry in the northwest,montblanc plume pas cher, the development of high and new,tn pas cher, Mailyard, Wanxiang Qianchao four stocks on a plate or in late trading, shares of Philip industry, Hong Yuan Securities,nike tn pas cher, Tianli high stocks also rose more than 5%.
 industry insiders said that the future of the company is expected to get a futures license is about 100. The introduction of index futures looming, has prompted the futures stocks a month cumulative increase of 38%.
Related Articles:

Li Rongrong - central enterprises to make due cont

Zhengzhou

three reas

You can see the fund which stocks to buy, whether or not you caught it off, followed by buy a little. Because the analysis ability of people certainly better than you ah, if you are in the second session, occupation investors, you look at the money, where a plate flow it is hot. People with a silent language to tell you, you have to be good at observing in the middle."
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
A official said the families were killed by U.S. t
« پاسخ #3 : 07 مه 2016، 05:16:29 am »

global network reporter Wang Xin reported that, according to Agence France-Presse in March 25th, an Afghan official at the local time 25, revealed that 17 were killed by American soldiers shot dead in Afghanistan,air max 95 soldes, the compensation measures. Their families will receive 2 million 300 thousand Afghan Nepal (about 300540 yuan) compensation. And six civilians were wounded in the shooting, each will receive 500 thousand of the country's medicaid.
 report quoted a NATO spokesman as saying: "from the policy point of view,hogan outlet online, ISAF does not cause any damage to the non combat behavior of the compensation." However,hogan sito ufficiale, he added: "the individual in the overseas operations of the force,air max pas cher, it is possible to make compensation for the local custom of respect. But this kind of compensation is usually kept secret."
3 November morning,scarpe hogan outlet, U.S. Army Staff Sergeant Robert & quot; bales allegedly shot dead 16 civilians in Afghanistan's Kandahar province Panjwai district a military camp near the two villages in the,air max femme pas cher, and burned the body parts. The victims included 9 children and 3 women, and 6 Afghans were wounded in the shooting. The shooting is regarded as the most serious crimes committed by the US military in Afghanistan in recent years. At present, he is facing 17 charges of murder, if convicted,hogan outlet, the maximum sentenced to death.
 reported that the unnamed Afghan officials said the compensation payments were provided by the U.S. military,scarpe hogan outlet, has been issued to the victims' families and the hands of the wounded. The NATO led international security assistance force in Afghanistan (ISAF) and the Afghan government declined to comment on compensation.
Related Articls:

Love chariot _23

hogan sito ufficiale

Shanghai Baer lost contact wi

Then Urawa won consecutive corner kick opportunities, but Hengda defense more robust. After seventh minutes, Hirakawa Tadaaki on the cross point, CengCheng attack errors, but Zhang Linpeng to cover the ball kicked out of the bottom line.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
-ST zinc clarification no capital Tibet Huayi plan
« پاسخ #4 : 22 مه 2016، 04:15:38 am »

*ST zinc clarification: no capital Tibet Huayi plan
,tenis asics masculino outlet
< p > the actual controller of the company, China Metallurgical, the controlling shareholder in non-ferrous metals smelting and said that arrangements of Zinc Corporation major asset injection,occhiali ray ban outlet, a major reorganization of assets,golden goose saldi, purchase and issuance of shares and other matters. And promised no matters of Huludao Zinc Industry Co.,hogan outlet, Ltd. major asset injection, a major reorganization of assets,hogan outlet, acquisition and issue shares within the next three months.
*ST zinc (000751) 3 evening announced to clarify the notice. Recently,hogan rebel outlet, Internet rumors * ST zinc ready to increase,tn pas cher, Tibet Huayi asset injection. (Huayi assets full name of Tibet Tibet Huayi Industry and Trade Co., Ltd., is the controlling shareholder of the company Ye Huludao Nonferrous Metals Group Co.,goyard pas cher, Ltd. subsidiary. 3
Related Articles:

The double

26 funds t

According to the huge group and Star car yesterday signed the "letter of intent cooperation", the large group intends to Hebei, Shandong, Shanxi and Inner Mongolia in 12 cities to invest in the construction of 12 Mercedes Benz brand stores, and leased to the use of the joint venture, the lease term for 15 years, 15 years after the expiration of the joint venture company has the right to renew 5 years, rent according to the local market level consultations identified.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
    • nop062

buy mall hot
 to do after the mall, a lot of physical B2C come in, then it will have a great impact on the type of business group buying. Poly beauty products CEO Chen Ou told reporters, do real class to buy more resembling is B2C, need to have their own storage, in order to guarantee the quality of goods even need to self built logistics to enhance the user experience. But this and the value of the site itself does not have much relevance, in fact, is B2C. As early as 2010, jumei.com began to form B2C cosmetics group purchase operation.
 capital chain rupture risk, regardless of whether or not to join the mall elements, can not change the final results. For counterparts in the mall hot, the United States delegation CEO Wang Xing said.
 reporter learned from a number of industry sources, shake hands to begin to adjust the business form, buy in the local living services to join the mall elements, hand in hand mall page on the line. Handle plans to sign long-term cooperation with the business contract,hogan outlet, by hand in hand on behalf of the operation of its store on the mall, and free or low sales promotion, discount products and services.
, according to the reporter, in order to flush sales, from August this year, the proportion of real class buy items in the whole group to buy a substantial increase of 30%. This ratio is generally between 10%-20%, such as the U.S. group, tick group is controlled within 10%. An industry source told reporters,hogan outlet online, in kind buy just to stimulate short-term sales, in the long run, and the development of ideas is a departure from the group.
 in October this year, Wo Wo Group announced its 55 life mall officially launched. Within a year,hogan outlet online, 55 life mall will move into 100 thousand businesses. Chain stores, there is a certain size of the flagship store,ray ban outlet, its own trademark business, will be given priority. In December 7th, Wo Wo Group CEO Xu Maodong in an interview with reporters, full of confidence. In addition, the glutinous rice and other has said that the site will be the transformation of local life services, and public comment,hogan outlet online, 58 city competition.
Group purchase costs accounted for 60% of human capital chain vulnerability mall difficult situation
< p > in the IPO is blocked, burn a bottomless pit, layoffs contraction rumors continue to buy the industry to store transition seems to break out of an encirclement of various life-saving straw.
< p > this, Xu Maodong expresses, 55 lives store won't do buy real class,hogan sito ufficiale, only focus on service life, as long as the drink clean sweep, the life service enough big, the store has a space.
 in Xu Maodong view, although low price,montre guess pas cher, but can not meet the needs of the user's diversity, the mall is not limited, not limited to the characteristics, will save a lot of labor costs, business development costs. The group purchase is sneered, the cost of investment is very large.
 however,scarpe golden goose, the U.S. group net, tick group has also made it clear that the website won't add store element. Buy is to help businesses marketing, mall is selling, the difference between these two ideas is relatively large. Tick Group CEO song Zhongjie believes that the group buys a website should be attention to buy, on this basis to do some improve the return rate of precision marketing, such as push send coupons etc..
Related Articls:

I will resign founder stock holdings and venture capital without prior communication

?%C3%A9?%C3%A9?%C3%A9?%C3%A9?%C3%A9?]How to become a business lead

In the 20 years of the 20th century, the world is not so much of Alice, this equipment is useless Wu to, otherwise some popular. Jansen ·, a New Zealand man, decided to make such a route navigator. He put two brass modeling pipe welded together, and cuts a microscope slide door, and put the text portion of Google Maps Navigation Service make the catalog printing to a piece of tissue.
خارج شده است

این صفحه در 0.064 ثانیه 22 نمایش داده شد.