انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بگذارید خشمتان فروکش کند .
.
کسی که مرا ناراحت می کند ،
در آن لحظه بر من قدرت دارد و مرا کنترل می کند .
"راه حل "
من خودم زندگیم را انتخاب می کننم
و زندگیم را در دست هیچ نادانی نمی سپارم
تا مرا عصبانی کند.

قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه بیست و نهم  (دفعات بازدید: 1887 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

دسته دیگر کسانی هستند که احساسات متغیری (Manic Depresive ، نوعی اختلال روانی که بتناوب مراحل هیجان و افسردگی دارد.) دارند. این عده کمتر از هر دسته دیگر برای دوستان خود قابل درکند و تمام صفحات یکفصل را می توان به این دسته اختصاص داد .
            طبقه دیگر آنهایی هستند که بجز واکنش غیر طبیعی نسبت به الکل در بقیه موارد کاملا طبیعی اند . این دسته غالبا مردمی باهوش و زود آشنا هستند .
            وجه مشترکی که بین تمام دسته جات فوق و بسیاری از انواع دیگر وجود دارد اینست که آنها هیچ کدام نمی توانند مشروب بخورند و پدیده ویار گریبانگیرشان نشود . همانطور که قبلا اشاره شد دلیل این حالت ممکن است آلرژی این افراد نسبت به الکل باشد که آنها را به عنوان یک طبقه متفاوت از بقیه مجزا می کند . ما تا بحال هرگز هیچ نوع درمانی را ندیده ایم که بتواند این بیماری را ریشه کن کند . تنها راه حلی که می توانیم پیشنهاد کنیم نخوردن مشروب است .
            مطالبی که در بالا عنوان کردیک بفوریت ما را بطرف مباحثات داغ و جنجالی سرازیر می کند . در این مورد چه مخالف و چه موافق مطالب زیاد نوشته شده است اما به عقیده اکثر پزشکان بیشتر الکلی هایی که بیماریشان مزمن می شود ، محکومینی بیش نیستند .
            راه حل چیست ؟ شاید بهترین طریق جواب گفتن به این سوال بازگوکردن یکی از تجربیاتم باشد.
            حدود یک سال قبل از این تجربه ، الکلی مزمنی را برای معالجه به بیمارستان من آوردند . این شخص زخم معده داشت اما خون ریزی معده اش تا حدودی آرام شده بود .
            قوای دماغی این مرد ظاهرا خسارت خورده بود و در حال زوال بود . او همه چیز خود را از دست داده بود و شاید فقط برای مشروب خوردن زندگی می کرد . با صراحت
.
.(29)
.
« آخرين ويرايش: 09 اكتبر 2010، 07:23:58 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn538
That year, those years
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 10:22:30 am »

campus in September, is like boiling,hogan sito ufficiale, boiling water, because of all the curious and extraordinarily excited. < br / > < br / > looked strange school,golden goose mid star, the heart is joy, curious,hogan outlet online, longings,mont blanc pas cher, pride,scarpe hogan outlet, which is the best school in the city,louboutin pas cher soldes, we must here wings and fly.  this acquaintance, more logical! After we together, make the best friends, a lifetime of friends,hogan outlet, eat together, go for a walk together, a piece of sleep,air max 95 soldes, there is no secret to each other......

............

Time: 22:12 2013-01-02 source: network editor: network reprint Click: SecondThe
Related Articles:

Give up, i

Who is the person's mood to write so thoroughly

hogan sito ufficiale

Aries, cheerful and lively, careless character they like a few words with the people around them, a joke what. Undeniable, witty humor joke can indeed play a role in regulating the tension, but straightforward Aries temper, easy to make their outspoken tell others may not want to hear the truth, which could cause others dislike.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Urban management on the train
« پاسخ #2 : 16 آوریل 2016، 08:12:40 pm »

HTML template on the train inspectors< br / > from Nanjing to Guangzhou long-distance trains on, the salesman pushing diners, a crying aloud: lunch, lunch, 20 yuan a, 20 yuan a at this time, a drunk smoked smoked voice roared: who is there to sell lunch box? Pay booth fee? & quot; they abide prestige goes, on the side of the aisle seat, sat a middle-aged man, his hands carrying half a bottle of Erguotou,chaussure tn pas cher, desk also stood half a packet of peanuts, seems to have been drunk. The salesman did not see themselves, continue to push the car selling, the middle-aged man fire, a nasty look says, hey! Say you! Did you pay the booth fee? " I am on the train to sell lunch to pay what booth fee! The salesman feels puzzled. You dare to contradict Lao Tzu! Don't want to mix is the middle-aged man said as he stood up, grabbed the dining car, another force shouted,louboutin pas cher, are to me flash to one side. The dining car is over. Dozens of lunch all down in the hallway! Public can not help but stunned! We have said, but on the train so playing in a flagrant way is too big now, bile. Sure enough,tn requin pas cher, the clerk quickly called the police. The police seized a middle-aged man, snapped: what are you doing? Why over the dining car? " the middle-aged man was so drunk that he could not stand, he leaned on his chair, took out a work permit from his pocket, and said, "you are in control of me."! Lao Tzu is law enforcement brigade Deputy captain Li Caobiao,golden goose outlet, this laonianmen Lane selling lunch, do not pay the booth fee! " originally, the Lee grass brigade Deputy captain is indeed. Recently, he hit a credit to the vendor, the leader specially gave him half a month's vacation, he returned home to visit relatives. Just now,hogan sito ufficiale, he drunk blur, heard someone selling box occupation sensitivity, make him immediately with passion. Li Caobiao said, do not want to backseat driver, one foot in the soup lunch, a trip to the fall to the ground. The head was smashed in the dining car, in this way, he was sober half. Li Caobiao shaking to shake up, a hand rubbed his eyes hard, trying to figure out what really happened. At this time, police said: you turned salesman It is without rhyme or reason. dining car, you have to pay compensation for the losses! Li Caobiao is not willing to see, the marshals aggravated the mood, do you still want me to treat you a disorderly crime? " Li put wine woke, but people in this iron boss on site. Heroes do not eat the immediate loss, he quickly said: Well, well,goyard prix, I lost. Salesperson number number of lunch boxes, and then said: you spilled my 25 lunch, pack of twenty blocks. You have to pay me five hundred dollars! & quot; visitors see the inspectors met iron boss,mont blanc porte mine, suddenly more than curiosity, everyone rushes to see two lively. Li Caobiao's face turned red, before the market stall, this mean what one says,scarpe hogan outlet, summon wind and call for rain, but got hairy. Things have been no compensation is not. Li.Related Articles:

5 kinds of

The best s

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
The two generation of new small pang Sanfu involvi
« پاسخ #3 : 02 مه 2016، 10:24:18 pm »

< p > and Kenny investment in the film and lost contact. Bao Weiye sounding statement clarifying and indicated for Kenny name is the enrichment,hogan interactive outlet, and accused his speech is not the reality with suspected, and his rumored girlfriend Li Yuetong also surveyed in the behind, the woman said "to my understanding of him, he told a friend, for any people are sincere."
< p > Phoenix Entertainment News, according to Taiwan media reports,hogan sito ufficiale, Hong Kong small Li Yuetong (Liddy 2014 for involvement with Angelica and Pang marriage burst of red,air max pas cher, she was not only the crown on the infamy and experience of father Li Deren murder suicide after home,louboutin pas cher soldes, recently has been photographed and married the rich second generation close to go shopping, each other even shout her "wife." While her after the exposure of the scandal, and was involved in a storm, the original and her boyfriend Kenny Bee (B) is a financial dispute, also harm a miserable and lost millions of dollars B.
The two generation of new small pang Sanfu involving false propaganda and Kenny Bee lost millions
 Kenny Bee sent a lawyer's letter
 according to Hongkong media reports, Kenny Bee accepted an interview revealed that he and Li Yuetong's boyfriend Bao Weiye two rich generation partnership business, July has issued a lawyer's statement at micro-blog,hogan outlet online, his image refers to the use of false propaganda. He referred to each other to find investment cooperation film, a responsible for preparing, a charge of finance,nike air max pas cher, the results cast seven digit HK,bottes ugg pas cher, did not expect the rich second generation boyfriend turned out to be missing,hogan olympia outlet, investment of effort are all gone, make him angry alarm record.
 Li Yuetong due to intervene Peng Shun marriage burst red
Related Articles:

Selina active rehabilitation Changxin skin mask wa

Wang Lejun took the pretender unexpectedly broke H

in the program, Sheenah said: "in fact, I am very grateful to everyone for our attention and concern. My idea is to be able to love the people with th

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554

Days of environmental protection signed major projects accounted for 240% of revenue last year
,hogan outlet online
< p > Chinese Network News December 28, Tianli environmental 28 night released a major contract announcement, said 27 ("contracting party") and Wuhai Yi Feng Industry and trade limited liability company (hereinafter referred to as "contracting party" or "owner") signed the Wuhai City Yi Feng Industry and Trade Co., Ltd. industry Chain Project 80 million ton / year of calcium carbide project EPC contract book ", the tentative contract total amount for 7.7 billion yuan.
< p > Company said the contract is company large energy-saving environmental protection submerged arc furnace technology in the calcium carbide industry business development, project company in practical application has been customer recognition,scarpe hogan uomo, growing influence in the calcium carbide industry, company large energy-saving environmental protection submerged arc furnace technology in the application of calcium carbide industry made good market response.
< p > according to the contract, the contract scope includes 80 million ton / year of calcium carbide project (10&times; 48MVA calcium carbide furnace,barbour pas cher, 5&times; lime kiln of 600t / D) area of the engineering exploration,tenis asics outlet, design,tn homme pas cher, equipment procurement, construction, equipment installation, employee training,occhiali ray ban wayfarer outlet, commissioning and completion data, technical services and related total contract management project. The total project duration is 24 months.
< p > Tianli environmental protection and said that the contract price for company 2011 Annual Audit revenues 240.04%, in accordance with the normal progress of the project and revenue recognition principle, the contract signed is expected to will have a significant impact on the company for the year 2013, 2014,scarpe hogan outlet, 2015 annual performance. Because this contract involves the construction of civil construction, construction gross margin is low,tenis asics feminino, will pull the overall gross profit margin of the project, the project gross margin will be less than the company generally undertake the project gross margin.
Related Articles:

Jacob Baxt

Freight pr

Baiyun Mountain set by the basic formation of the employee stock ownership plan

The reason for the substantial decrease in performance, the company said, over the same period last year due to the loss of control of the atomic company of Wuhan East Lake High Group Co., Ltd., and in accordance with the relevant provisions of the accounting standards for enterprises "confirmed the return on investment, resulting in a year earlier profit larger base induced.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
COFCO Property was forced to run in the first 10 m
« پاسخ #5 : 28 مه 2016، 02:46:57 pm »

,air max homme pas cher
11 March 5, COFCO Property announcement will be wholly acquired Jinfeng Group and its holding in Longgang District of Shenzhen love joint project of urban renewal projects, the demolition of the total area 79894 square meters, meter construction area of the floor area ratio 35.19 million square meters, after assessment, the premium per square meter cost more than 7000 yuan. In October, COFCO Property just to 1 billion 650 million yuan to offer Shenzhen Guangming New District of Gongming city SKYWORTH update project.
< p > in addition, according to COFCO real estate insiders revealed,chaussure air jordan soldes, two is currently advancing and Baoan District of Shenzhen City update project,hogan outlet, rights and interests covers an area of more than 10 million square meters.
< p > the personage inside course of study thinks, COFCO Property costly take, facing the future risk is larger, it is possible income does not increase profits, earned no money, especially touch now bank loans began to tighten, the future market may turn cold, developers of the high prices will be a drag on the rapid development of the company, Greentown,saldi golden goose, and gold had lessons.
< p > COFCO Real Estate Securities Department official said that to get the normal supplementary raw materials, company is still in the stage of growth, don't just think to get to the amount of sales accounted for the proportion of.
 but since this year, COFCO Property with the pace significantly speed. First 6, July in Nanjing, Beijing, Chengdu to spend $three to win the high priced, and recently spent billions of dollars to acquire two cities in Shenzhen update project.
 new transfer of land in Shenzhen is too small, a total of 2 houses sold this year, only through urban renewal,tn pas cher, but demolition time is longer,goyard soldes, very occupy liquidity, many companies can not afford to." Shenzhen housing prices in some people said that the small room in general difficult to participate in the old, COFCO Property backed COFCO, funds should have an advantage.
 in order to support the rapid expansion of the project funding requirements, COFCO Property has been in the efforts to broaden the financing channels.
< p > and 6,scarpe hogan outlet, July,hogan outlet online, COFCO Property to dark horse stance won Nanjing Fang homestead, Beijing Shahe king and Chengdu commercial plots, a total of $61.4 billion yuan. If the acquisition of two urban renewal projects, this year, COFCO estate with amount of nearly 10 billion yuan, almost this year before 9 months operating income doubled. In October 29th, COFCO real estate announced that 1-9 months, the company's revenue 4 billion 426 million yuan.
< p > of the personage inside course of study thinks, COFCO Property (000031.SZ) to run and integration of the group, COFCO has already plan will be commercial real estate into the Hong Kong enterprises backdoor Guildford, form an internal competition potential.
 newspaper reporter Chen Xiaoying Shenzhen reported
COFCO Property "was forced to run in the first 10 months of this year with nearly 10 billion
< p > due to take to the high cost, gross margin of COFCO estate nearly four years has decreased year by year has from 46% in 2010 fell to 30% in 2013. As of the end of the three quarter, COFCO property debt rate has exceeded 80%, higher than the industry average.
 spent tens of billions to get to
 Real Estate Securities Department official told reporters.
Related Articles:

Rongsheng

Intime res

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174

2009 in August 11th,louboutin soldes, the international acceptance of Sequoia capital invested $63 million, so Shen Napeng to American International Board of directors. Since 2004, Mou Jingjun served as executive vice president of the China dairy industry association.
Shen Napeng resigned from the company independent director Mou Jingjun as international
< p > (I US stock news) Beijing time April 4 news,hogan sito ufficiale, flying crane International announced on March 30,tn homme pas cher, Sequoia Capital China,hogan outlet, founding and managing partner Neil Shen (Neil Shen resigned from the company independent director. Since the announcement date. In addition,scarpe hogan outlet, the international board of directors has appointed Ms. Mou Jingjun as independent director of the company.
< p > the Feihe international and Chinese larch capital between the agreement on gambling, flying crane international will before April 30,hogan sito ufficiale, 2012 to Sequoia Capital China fund and its affiliates paid the final remaining $16.3 million,sac goyard pas cher, to repurchase finally a group of 65.6250 million shares of stock.
 (I U.S,zapatillas new balance outlet. stocks)
 the American International Stock: $(ADY) $
Related Articls:

Zhang Xian

I buy net warehouse relocation lead to a large number of orders will be delayed compensation

Feng Jicai

Since the start, VANCL always maintain a healthy and rapid pace of development. Currently a single daily VANCL about 50 thousand, average daily sales of more than 100 thousand. World famous accounting firm Deloitte audit said: over the past three years, VANCL was one of the fastest growing brand in the Asia Pacific region, the annual compound growth rate as high as 29700%.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019

,nike air max pas cher
 it is understood that the fire warehouse is located in the south side of the plant, building three layers, each floor area of about 2400 square meters, close to its south is the three staff quarters. Just fire, the evacuation of all employees are in the sleep time,nike tn pas cher, and the staff checked. Because it is late at night, there is no staff to work in the warehouse, the staff to avoid a robbery.
 mushroom cloud has 20 multi-storey building high

at 3:40 in the afternoon,goyard paris, the Guangdong provincial public security fire brigade chief of staff Li Yang rushed to the scene to command fire, reinforcements Dongguan fire brigade 5 fire engines, 17 fire officers and soldiers also attended the scene to participate in the fire. At the same time, on-site command also from Shenzhen fire logistical base deployed 15 tons of f500 foam into the scene in the fire, the effect is obvious. Because of the high terrain, fire hydrant water pressure enough to bring greater difficulties to the fire, the scene through the fire engines and other ways to overcome the difficulties of water supply.
Henggang Shenzhen Electric Appliance Factory fire mushroom cloud 20 multi storey building high clouds of mushroom cloud fire Shenzhen
 reported no casualties< p > Express News reporter Huang Xuemin Liu Zhengxu correspondent aozhuo Qian reported yesterday morning 2 32 points,adidas nmd runner pas cher, Shenzhen Longgang District Henggang Anliang community producing a decorative lamp factory blaze,hogan outlet, burned three floor area of approximately 7200 square meters.

effective measures to keep three dormitory buildings
< p > according to a building experts at the scene, the fire warehouse was built in 2000, structure is relatively simple, after the fire, high-temperature baking, concrete and steel material may appear crisp and vulnerable, from a security point of view to consider, suggest firefighters avoid the conquest of way of fighting. Due to the warehouse is about 60 meters, horizontal span of nearly 20 meters, internal span large, from the ground up into the gun hard to reach the depths of the fire. Therefore, fire scene command immediately transferred three fire ladder truck, from the warehouse of the South and north sides converging attack,spaccio golden goose, one by one to eliminate the second floor, on the third floor of the ignition.

Related Articls:

Wang Wenbi

Singer Wu Hongfei threatened to bomb Construction

Fujian Longhai traced fake be

In fact, we are updating every working day. The site of the first in the design is combined LAN and WAN, a part only to the internal staff open, a part of open to the public. Some columns are the exchange of internal staff of the garden, the public is not appropriate, and should be open to the public, such as the open column is open.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Practice week of Normal College Students
« پاسخ #8 : 07 ژوئن 2016، 08:16:55 pm »

child is innocent, this is so far, I believe. Men at their birth after all "good in nature". Where is the child's problem? This week, I quietly listened to a few times the parents and teachers talk,scarpe hogan outlet, those parents, I really did not see how much time it took to take care of their own children. With the teacher's questions,air jordan pas cher, the teacher always be helpless, evade the crucial point. I know, like this school,scarpe golden goose, there are a lot of children in the family there are too many problems, some are single parent, and some are left behind children, and some family difficulties. I also know that society is very realistic, no RMB is not everything. But what does the child do, is to live forever in the school? At noon, a group of children in the school bubble of instant noodles, asked them why they didn't in the outside the restaurant to eat, the children answer let me feel sad: "too expensive ~ ~" the children are still small, at noon on top of instant noodles life,hogan outlet, small stature is the body for a long time development, who is going to pay attention to their health? Parents send their children to school, like get rid of Jack burden, I know, these parents carrying the survival of family pressure, but the child is his, ah, in work that is not for them to a better life and better growth?? If you really think that the children are a burden, then why would they have to give birth to them
< p > education difficult, really difficult in too many such naive children difficult to discipline, teacher too little, even an energetic teacher, it will eventually be this as the tsunami the influx of naive children back with the flow. Even the people who save the children lose confidence, this group of children's future will be like?
 the end of a week, still can hold in the past,wholesale mac cosmetics, the teachers are very good to me, I also in this week to see a lot of real social phenomenon.
 now, at about the burden of the article, I feel numb. Has not sheshi I always advocates of such claims, but we now find, if less, then the future really will more and more back. Years ago, shocked, children summer camp of the story,adidas yeezy 350 pas cher, at first I disagree, always feel that is a small Japanese exaggeration,air max 95 france, but years later today to remember suddenly shudder up, now the children, then years ago children?!
 normal college students' internship week
 children are too small, so childish and I thought completely at puberty. The teacher who bother to teach the children every day to deal with some trivial things, the children seem to be willing to be the teacher scolded, seem to feel today did not follow the teacher close contact time is not a school for a day. The teacher is hard! This is my first time so the rest of life, thorough understanding,hogan outlet online, first heartfelt emotion! Some teachers in the class, even the lunch break time is not, after eating, the basic can be followed by the afternoon self-study. Look at this group of children, in the corridor in the crazy slapstick, patient teacher, also will feel tired. This is the reality of the ordinary middle school.
Practice week of Normal College Students
Related Articles:

Eighteen report comments sing

Construction supervision contract

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

این صفحه در 0.124 ثانیه 19 نمایش داده شد.