انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ممكن است مردي كه دائم سؤال مي كند ابله به نظر برسد ، ولي كسيكه هرگز سؤال نمي كند در تمام عمر ابله باقي مي ماند.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه بیست و هفتم  (دفعات بازدید: 1937 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

مشروب به آنها لطمه می زند اما پس از مدتی قدرت تمیز بین درست و غلط را از دست می دهند . از نظر آنها مانند یک الکلی زندگی کردن تنها راه عادی زندگی کردن است . آنها بی تاب ، بدخلق و نارای هستند و فقط پس از صرف چند گیلاس مشروب می توانند احساس آرامش و راحتی را دوباره تجربه کنند . آنها از اینکه می بینند دیگران بدون دردسر و تقاص بعدی مشروب می خورند متعجب می شوند . پس از آنکه یک الکلی دوباره تسلیم خواسته مشروب خواری خود شد ، همچنانکه بسیاری از آنها می شوند ، پدیده ویار در او نمایان می شود و سلسله مراتب دورانی و معروف مشروب خواری آغاز خواهد شد و با پشیمانی به تصمیم گیری جدی در ترک همیشگی مشروب منتهی می شود . این جریان بطور مرتب تکرار خواهد شد و تا یک تحول اساسی روانی بوجود نیاید امید چندانی به بهبودی او نمی توان داشت.
            با آنکه ممکن است برای کسانیکه الکلیسم را درک نمی کنند عجیب به نظر می رسد اما به مجرد تحول درونی ، همان شخصیکه محکوم به نظر می رسد و امید به حل مشکلات بیشمارش نبوده ، دفعتا متوجه می شود که قادر است میل به مشروب را در خود کنترل کند . تنها شرط لازم دنبال کردن چند قاعده ساده است . بعضی از بیماران من مستعصلانه و با خلوص التماس می کردند که : " دکتر دیگه من نمی تونم اینجوری زندگی کنم ، من می تونم زندگی خوبی داشته باشم ، باید مشروب را ترک کنم اما نمی توانم ، تو باید به من کمک کنی."
            در رویارویی با یک چنین مشکلاتی اگر پزشک با خود صادق باشد بطور مسلم گهگاهی بی کفایتب هود را احساس خواهد کرد و با آنکه تمام سعی و کوشش خود را به کار می گیرد اما در بیشتر اوقات کافی نیست . انسان احساس می کند که چیزی بیشتر از نیروی بشر لازم است تا بتواند تحول درونی لازم را به وجود آورد . با آنکه نتایج بهبودی های حاصل از معالجات روانپزشکی چشمگیر است ، اما ما پزشکان باید اعتراف کنیم که جمعا موفقیت چندانی در
.
.(27)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • vwx019
Network war 1
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 03:05:15 pm »

&lt,hogan outlet; a million;
 Cross Fire against POLYARD, POLYARD personnel dispatched a bloom: Huang strokes off,goyard pas cher, Qinglong snakes and so on. Cross Fire took a lot of good gun: gold Gatlin, cannon,hogan outlet, m1216, m249mini,hogan scarpe outlet, mg3 gold silver killer, swept the battlefield.
 set more wonderful!

&nbsp,spaccio hogan outlet;       the fourth grade:
 the two sides are vigorously fight, suddenly from Moore Park grab,hogan sito ufficiale, auci legend gradually cannot hold. Suddenly, a light and Obi were rushed in and kill, the two sides will suffer.
 rice while POLYARD is to take small resistance,hogan sito ufficiale, Xian and the Saier number 2 attack polyard. Who knows POLYARD to 4399 for help, 4399 fight with rice.
 day, POLYARD sent against the magic legend Ozzie Hatchie. Moore warrior was passing through here, the war triggered at any moment.
 bullets, magic light flashing, very spectacular scenes. Tencent angry. Hero alliance, QQ came to the rapid speed, also shouted slogans: bomb to kill slag!
 a hail of bullets, fires spread. The war lasted three days and nights. At this time, Kung Fu school came to help POLYARD resistance,supra pas cher, rapid reversal of the scene.
Network war 1
< p > 100 field often to the invading rice, but because of the light of the dragon warrior and ove drag, plus pacifist Kung Fu school, so every time defeated flee.
Related Articls:

I'm worse than Wu Song.

This is a rare ice, Masako is going to play a things with it. To give my brother a ring! Brother has more than once to his mother cried out, to buy him a gyroscope. No, no, my sister is smaller, the ice is brought to my sister play an ice flower!
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Meek husband
« پاسخ #2 : 27 آوریل 2016، 02:44:44 am »

HTML template meek husband
 have humble men and women in the world, but not humble love,christian louboutin pas cher, love her, give her the best, I think that this is the true meaning of marriage.
 once,nike air max pas cher, they go out to dinner, the wife asked him to order, her husband said, something you like it, my wife is a little angry, you have a mind of your own! Is not a bit useless! The husband stare blankly,hogan roma online, sighed: I am just an ordinary worker, can not give you a spacious housing and beautiful cars, I just want to in their own "can", to give you the best.
 he and she are small workers, salary is not high,air max pas cher, but enough to live. The husband is ordinary,hogan sito ufficiale, the wife is very beautiful, very cute.
 as they have time,hogan sito ufficiale, they each month or go to see a movie, or go to the park, or go out to eat dinner. As long as the wife to accompany her husband. What followed his wife, as long as the wife happy, as long as the conditions permit,tn requin pas cher, never say a word "no",nike tn pas cher, never seem to have their own ideas.
Related Articles:

Heart collision

101 strokes of time management

I and my f

Don't know, what is love, do not know, what is love, do not know how, on the hand, do not know how, love your arms, has been quietly holding, Tianhuangdilao haikushilan. Love your arms, very warm, love your arms, faint smell of tobacco, love your arms, favored the moment the most stupid stupid, happiness. If you can hold your hand, I hope that we will always never abandon.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
click into the picture: LV son wedding: father Zhang Fengyi Miss Sun Haiying hos
« پاسخ #3 : 28 آوریل 2016، 11:30:08 pm »

,bottes ugg pas cher
 Haiying Sun,hogan sito ufficiale, Lv Liping, Zhang Boyu recording with my parents to travel

< br / > the program group of related staff revealed that while recording large star filial piety reality show "take my parents to travel", Zhang Boyu and father Zhang Fengyi every day will have a telephone communication, Zhang Boyu thoughtful Zhang Fengyi's filming progress, Zhang Fengyi will to to teach life skills and experience. Zhang Boyu also share and zhangfengyi warm father time, about two people play tennis together, if he wins, and my father came up with 100 yuan as a reward, let him know money hard to come by, and form a diligence and good habits.

< p > recently, the son of Zhang Fengyi, Liping Zhang Boyu in Beijing held wedding, Liping current husband Haiying toast thank Tiaotai Liang won the praise of the stepfather, the groom's father Zhang Fengyi but due to the absence of parent-child wedding criticism. In the face of all different sound, Sun Haiying, Liu Liping,hogan sito ufficiale, Zhang Boyu where the "with the parents to travel, Jiangxi TV program group to come forward to clarify, with facts to prove Zhang Fengyi, Zhang Boyu father and son two people there is no contradiction.

click into the picture: LV son wedding: father Zhang Fengyi Miss Sun Haiying hosted the larger HD]
< p > and Zhang Fengyi's inspirational education and strict father image, stepfather, Sun Haiying is father route,hogan outlet, to Zhang Boyu regarded as one's own, very harmonious relationship between the two,air max pas cher, which may will be left to the outside world to and father Zhang Fengyi relationship is not good,scarpe hogan outlet, and his stepfather, Sun Haiying relations is more appropriate to illusion. In fact, Zhang Boyu is a very filial son, with father Fengyi Zhang and stepfather Haiying Sun get along very well." Prove Zhang Fengyi, Zhang Boyu father and son two people without contradiction at the same time, the Jiangxi satellite TV program group also can not help feeling for the guests, "Zhang Boyu is an example of 'child' code, Sun Haiying a 'reorganization of the family' model, thank their true feelings reveal for the parents to travel" points. "

Lv Liping to participate in a reality show "travel" Fengyi Zhang concerned about his sonHaiying Sun,hogan outlet online, Lv Liping,hogan outlet, Zhang Boyu

Camacho en

The most masculine man happy accident! Jose Gao Yunxiang Qu Wang cured cleanliness

that is everywhere some delic

Whether it is from the squad beat or from Perspective of stroke gimmick, ambition white cross Years War of Hubei TV seems to not let "poaching" Wu Mo sorrow, finish the combination of teachers and students love with Taiwan across the years. When the "voice" of commercial speech may be due to the combination of price and then break the ceiling.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
to mask the assessment criteria are
« پاسخ #4 : 11 مه 2016، 01:22:18 am »

assumes you
 moisture degree: the crystal mud into the mask 30 minutes after taking out,scarpe hogan outlet, observe its size to determine the degree of moisture mask.
: * * * absorbing subsequent products you can feel
Clinique (RMB520/75ml)
: UN no matter your cream is more expensive and more useful, across the thick layer of cutin most in need of maintenance on the other side. The wall is not the best policy, it is best to put off the wall. Want to knock on the wall, please use scrub, want to reduce the damage to the minimum, please use the mask.
)
 moisture: assumes you
If the new skin mask
 moisture: * * * * * (after 30,goyard soldes.1%
)
HR Essence Whitening Mask (RMB1080/75ml)
< p > use feeling: white cream texture, fresh and not sticky, gently pushed massage will find there are some fine particles,scarpe hogan outlet, wipe clean with paper towels or wash with water can be. After running out of a clear sense of the face more luster, the effect and the micro crystal grinding operation is a fight. But a 30 minute may have a risk of postoperative stimulation,hogan outlet online, and the other is only 5 minutes and more moderate,scarpe hogan outlet, of course, choose the latter.
 to mask the assessment criteria are:
 Pan Liya organic herbal repair mask (RMB698/120ml)
 follow up product absorption: after the use of the mask, and then coated with skin care products, to observe the situation of their subsequent absorption of products.
 touch: * * * you can feel
 moisture: assumes you
 moisture: assumes it (after 28,hogan outlet online.9%
 subsequent product absorption: assumes to
 use experience: transparent white texture, slightly sticky. Have to praise a is that it do to remove the old waste horny, can effectively moisturize, the only fly in the ointment is not too easy to wash.
 touch: the use of mask, the delicate degree of observation of the skin.
: * * * absorbing subsequent products you can feel
Scrub mask we do not worse than scrub scrub Scrub
The lead-in in
 moisture: * * * * *
 touch: * * * you can feel
 moisture: * * * * * (after 40,chaussure air jordan pas cher.3%
Touch:
)
 moisture content: the test before the value of 25.4%,air jordan pas cher, with the skin moisture tester measured using the hand over the mask.
 use feelings: coffee color texture with some small particles, smell a little herbal taste, but not choke nose. Did not expect it in addition to >
Related Articles:

who came t

Sixth sign

index low

At the moment, the negative impact of all luxury goods will in the night of the elite erosion exhausted, into people's rational thinking, so harmonious. To open the door for luxury goods, like a light source, both shining on the way, but also to guide the students in the future direction.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
The new version of the New York Premiere of Jane E
« پاسخ #5 : 15 مه 2016، 10:26:27 am »

,adidas nmd runner pas cher
The new version of the New York Premiere of &quot,air max pas cher;Jane Eyre" Alice MIA challenge classic
 actress and director of
 young director Carey &middot; Fuyong
< p > played Thornfield Manor housekeeper is veteran British actress Judy & middot; Judi Dench, but did not appear the premiere. "Anonymous" director Kerry & middot; Fuyong faithful to the original, on the other hand more emphasis on in the modern style of the film,hogan sito ufficiale, "Alice" MIA & middot; Kewosika star is also a big bright spot. The film will be released nationally in March 11th. Whether the new version of the "Jane & middot; love" can win the majority of the British literature fans and movie lovers heart, let us wait and see.
.< p > time network news local time on March 9,nike air max pas cher, by Kerry & middot; Fuyong directed,nmd runner femme pas cher, Mia & middot; wasikowska starred in the new version of "Jane & middot; love" in the New York premiere,hogan outlet online, the film creative gathered in a hall. Australian actress MIA & middot; wasikowska played the title character Jane love, and played the Rochester is Irish actor Michael Fassbender. That night, rocker Lenny Kravitz's daughter Zoe &middot; &middot; crovitz also came to help out.
 &middot,scarpe hogan outlet; "Jane love&quot,hogan outlet online;; creative debut in the New York Premiere of
Related Articls:

Leonardo Quentin Jamie to joi

Na Ying pr

The 3D ver

Wrote: "today is really experience the precious experience, almost 10 years do not take public transportation!" She also stressed, must give his seat to the elderly people. But this article in words but recruited the Korean netizens dislike, many people said "every day we go to work by bus, the bus has to be proud of what?"
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Luo Jin shooting drama year-round work into the model [Photos]
« پاسخ #6 : 17 مه 2016، 06:37:34 am »

< p > "scheming beauty", "Cheng", "away from the eagle", the Muguiying this series this year has just aired or being hit and the upcoming launch of the hit TV drama, almost all the Luojin figure. If the industry news of a classic saying to apply in the industry of actor is "what you see on TV I, I on the screen; when you can't see me on TV, I in the studio." However, perennial stationed studios Luojin is "when you on the TV to see or not to see him, he in the studio." Although 2011 is called Luojin harvest year, hit several drama let his popularity and strength have been unprecedented affirmation and recognition,yeezy 350 pas cher, but Luojin seems to not enjoy this joy and rushed in the crew in the studio, microblogging has become the only way to learn he trend of the status quo.
< p > debut just a few years, the new edition of the "Three Kingdoms", "scheming beauty", "honesty" series of drama and the hit movie biutiful in North America aggressively, making the acting and the strength of the young actor Luojin certainly much,nike tn pas cher, time has exploded in popularity, jumped as one of the most powerful potential actor. However, Luojin seems to be too busy to enjoy this success and joy, just bid farewell to the cast of the hidden intention ", and rushed to the shooting the king's woman, almost the whole year stationed in the studio of Luojin, has also become a new generation of entertainment model workers.                     
 Luo Jin with "yes" to promote the international film.
 "the hidden intention&quot,ugg soldes;.
;  < p > it is understood,hogan sito ufficiale, the end of the shooting of the hidden intention ",scarpe hogan outlet, recently, Luojin is stepping up efforts to Ganpai" King's Woman ",nmd runner homme pas cher, a daily average of more than 10 hours of work, the annual give up holidays busy life, let the Luojin to become a well deserved a new era of star model workers. In this regard, Luojin, but said with a smile: "the pain is hard,hogan outlet, but very substantial,air max 95 pas cher, I play the role is recognized by everyone think everything is worth it. And compared to all of you for my recognition and love, the hard work is negligible."
 "scheming beauty".
Luo Jin shooting drama year-round work into the model [Photos]
;  Related Articls:

most look

Mango Taiwan across the stars gathered at the party for up to 4.5 hours

and the fans playing Carnival

The game postiga still as an arrow with a top on the front, but desire to attack the strong c Luo many times before in into the penalty area, and in the Netherlands strong attack before, Portugal after a huge defence and midfield defensive pressure and basic too busy saving organization. The heavy duty of the offensive team organizes falls on Nani's shoulder, but he basically did not make a contribution.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
2013 township party building work points
« پاسخ #7 : 01 ژوئن 2016، 09:30:59 pm »

2, further strengthening the construction of Party member team.
XX in the township, the work of Party building to strengthen grass-roots leadership and cadres team construction,saldi golden goose, promoting the construction of rural grassroots organizations, combined with the concrete practice of our country, close to the rock development demand line,adidas nmd runner pas cher, close to the party construction work in line with demand, close to the grassroots demand lines to carry out the following work: < p
< p > in the township,adidas yeezy pas cher, extensive create grassroots party organizations,hogan sito ufficiale, vying for the outstanding communist party member "striving for excellence" activities, foster advanced models, play an exemplary role in promoting, creating a strong atmosphere of advanced science, catch up with the advanced, give full play to the primary Party organizations in promoting development, serving the people, coagulation gather people, promote harmony. The excellent Party branch,nike tn soldes, Party members in recognition.
< p > to strengthen the township 12 remote education terminal site construction and maintenance, to ensure the normal distance education and training, 14 villages in the township,hogan outlet, this year to achieve remote education accept device full coverage. At the same time, strengthen the training of terminal site staff, improve the management of distance education, the use of long-term mechanism, enable remote education terminal really play a role, at the same time, strengthen construction of the experimental base at the township level, improve with transforming effect.
1, to raise awareness. According to the actual situation of our Township,nike tn pas cher, township economy > to me
In 2013, the township government party work points
< p > exploring and perfecting inner-party deliberation and democratic appraisal mechanism, township party committee involving all "triple a" big matters, all of the implementation of the ticket is made definitely, village of major issues must be in village Party organization under the leadership of the decision-making, conscientiously carry out the study and training, democratic appraisal, reporting and solicit the opinions of the long-term mechanism. To further promote public affairs. To further deepen the mechanism and effective methods of party public way, strengthen the comprehensive and effective public affairs.
3, the implementation of modern distance education.
2013 township government party work points
4, deepening party chuangxianzhengyou.
 conscientiously implement the "-2013 year work plan" National Party member education and training, planning, properly grasp the township party training. Highlight the key to ensure the quality, the completion of the annual development of the work of Party members. Perfect "convenience service manual" content and the popularity of the village cadres do, everyone has a copy. Completed the development of 25 party members, 35 village level reserve cadres and 76 activists and education.
Perfect inner-party decision-making procedure and democratic appraisal mechanism,
1, carry out the construction of rural grassroots party organizations.
5.
 two, guarantee measures:
,scarpe hogan outlet, a focus on the following six tasks:
XX to members of the organization of village Party branch secretary and village other committees team to participate in the training, the ability to improve the village team members to serve the people. Do a good job in Changxin, and for easy village Cunbu construction. Grasp the "start with a rich work, increase efforts to support and services, Cultivation Project Secretary 14 people, building two base, four demonstration park, in the township, 16 cooperative economic organization, new a party organization.
Related Articles:

Engineerin

Eight grad

To be a party member is glorious, but it does not mean that it is glorious, but also that it is dedicated to the service, but also to withstand the test of the party organizations. A member of the Communist Party must always be set up for the cause of communism struggle life wholeheartedly serve the people, ready to sacrifice for the benefit of the party and the people all the ideals and beliefs and correct world outlook, outlook on life, value view.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Guangdong Shantou customs Deputy Commissioner was
« پاسخ #8 : 11 ژوئن 2016، 10:29:05 am »

,sac goyard pas cher
 after the verdict, Guangzhou city procuratorate protest, said the verdict of the court found the facts wrong, sentencing abnormal light. Guangdong Provincial procuratorate review and part of the support of the Guangzhou City People's Procuratorate protest, that the crime of accepting bribes, the crime of abuse of power should be investigated for criminal responsibility of Zheng Zuwen.
 in May last year,hogan outlet, the Guangzhou city procuratorate prosecution believes that should be the crime of corruption, bribery, abuse of power to be held criminally responsible for the prosecution. In July of the same year, the Guangzhou intermediate people's Court of first instance trial of the case. Later, the Guangzhou intermediate people's court that Zheng Zuwen accused of taking bribes, engages in malpractices for personal gain, charged with abuse of power insufficiency of evidence, the crime of corruption is the continuation of the behavior of abuse of power, so identified Zheng Zuwen guilty of abuse of power and sentenced to a term of imprisonment of three years.
 court never received 400 thousand yuan in bribes Li Jianping. Zheng Zuwen said, the reason for the recognition of bribery in the confession, because it is subject to seven or eight hours a day for seven or eight hours a day of fatigue interrogation. Zheng Zuwen. Not only that, investigators also said he said if admitted taking bribes,louboutin prix, you can apply for bail, because they are suffering from diseases such as diabetes, he wanted to as soon as possible to go out. Based on the above reasons, Zheng Zuwen said he was under torture and inducement].
But Zheng Zuwen insists that
 controversy focus 1: Zheng Zuwen bribery?
< p > in the trial, the Guangdong Provincial procuratorate believes that Li Jianping in four confession twice confirmed gave Zheng Zuwen 40 million yuan, Zheng Zuwen in 16 confessed has seven times is a confession of guilt, and the six times the time,nike tn foot locker, place, the amount of elements is consistent, thus can be identified Zheng Zuwen had received Li Jianping, 40 million yuan in bribes, bribes.
 first instance prosecution allegations, in 1998,hogan outlet online, Shantou customs in handling the case of palm oil,hogan outlet, soybean oil smuggling case, nearly 3000 tons of oil in the sealed to be stolen. To cover up the facts and dereliction of duty, Zheng Zuwen decision of this batch of oil "air shot, requirements and ensure the edible oil of the original owner is stealing oil makers -- Shantou Bonded Area Weijian trading company legal representative person li Jianping (handled separately) to the successful bidder. September 5, 1998, the public auction, this batch of oil was Li Jianping to 2410 yuan price of the purchase. After Li Jianping that clinch a deal valence higher than the market price, demand for lower prices, on the grounds of quality problems, Zheng Zuwen agree to lower the price, price is adjusted to 1694 million yuan. In December 1999, due to Li Jianping repay, Zheng Zuwen virtual column 324 million Jicang first paid to the auction house, again with the auction grounds to customs account. Prosecutors also accused,scarpe hogan outlet, Zheng Zuwen received 400 thousand yuan of bribes Li Jianping.
Guangdong Shantou customs Deputy Commissioner was sentenced to 3 years by the Shantou procuratorate prosecutors protest
 | customs
< p > of report from our correspondent (reporter Linxia Hong Intern Zhao Yazhen) Shantou customs Deputy Commissioner and director of the Bureau of investigation Zheng Zuwen for committing the crime of abuse of power, Guangzhou City Intermediate People's Court of First Instance sentenced to a prison for three years. After the verdict, Guangzhou City procuratorate protest weighing punishment abnormal light, part of Guangdong Provincial procuratorate to support the protest that also constitute the crime of accepting bribes. On Friday,ray ban outlet, the case in the Guangdong Provincial High Court of second instance court.
Related Articls:

Meng Jianzhu, Guo Shengkun and the new Exchange Of

Ministry o

National Day holiday, min road passenger traffic v

He also stressed that in the process of promoting the project, to highlight the resource saving and environmentally friendly green investment oriented. Adhere to the investment selection, green investment, advocate green investment, vigorously the introduction of high technology content, low energy and material consumption, low pollution emissions.
خارج شده است

این صفحه در 0.142 ثانیه 21 نمایش داده شد.