کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه بیست و یکم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

کاش در کتاب قطور زندگی ، سطری باشیم ماندنی ، نهحاشیه ای از یاد رفتنی...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه بیست و یکم  (دفعات بازدید: 10772 بار)

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr156
Unity is strength _1
« پاسخ #30 : 03 مه 2016، 05:58:21 pm »

Unity is strength
,hogan outlet&nbsp,scarpe hogan outlet; &nbsp,tn requin pas cher;Related Articles:

scarpe hogan outlet

The power

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find. Miss will really miss, God will not give you a second chance.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
On duty
« پاسخ #31 : 04 مه 2016، 04:36:06 pm »

On duty< br / > the responsibility & amp; not; -- the second middle school students' self education where I class seven grade 8A class,tn homme pas cher, also it may be said is a very good class: school just three months,hogan sito ufficiale, our class Rated 5 stars class; broadcast gymnastics just learned that get broadcast gymnastics competition prize; interior competition outstanding organization award and so on. Why can we succeed...... No,nike tn pas cher, is not successful, this is a good beginning of success. Why do we have these honors? Because we have a strong sense of responsibility.
            responsibility is a big topic,nike tn pas cher, it sounds very far away, isn't it? In fact, I think the responsibility is to start from every little bit of trivia. It is also the embodiment of a personal self-cultivation.
            then,goyard pas cher, we as students, what is our responsibility? study hard。 The answer is just four simple words.
            many students heard the answer will disdain, think it too childish. Is that really true? Yes, our primary task for middle school students is to study hard. But why is it a duty to say it? Isn't it? We every one of the students who are burdened with mom and dad to give great expectations, after all,golden goose saldi, each of the parents are the expectations at female cheng feng. Good learning, grow up to become useful, for the community to contribute to the circle of parents wish, so we will be on the parents, teachers, social responsibility./>   
            of course, not a small age completely responsibility. It does not mean that we have no sense of responsibility. To be a qualified middle school student, first of all to cultivate their strong sense of responsibility. This will help us in the future the physical and mental development, and to lay the foundation of responsibility. What is the difference between responsibility and responsibility? The responsibility is to pay the action, and the sense of responsibility is a kind of thought, is it,goyard pas cher, own, uh...... Subjective consciousness. This is the difference between them.
        &nbsp,tn femme pas cher;   it is almost my responsibility and sense of responsibility to know. Three years is a junior high school!Related Articles:

Flattering fate

I overcome my carelessness.

Reading jo

The reason is in the region is concentrated in the rainy season rainfall, rainfall intensity, continuous rainstorm, low-lying area water leaching and disaster; the second is due to typhoon hit the wind heavy rain suddenly, if coincides with the tide of the coastal embankment overtopping or burst disaster.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Anderlecht 0-3 Malaga
« پاسخ #32 : 05 مه 2016، 03:02:28 am »

in the first half of the game to take advantage of the home team,hogan outlet, more than a lot of chances to shoot opponents. But the visitors rely on Ibrahimovic and other players the ability to create some chances. The 3 minutes, Varela sent arc ball, James Rodriguez grab before Sacco header was blocked off by the Siliguri. Twelfth minutes,air max homme pas cher, Ibrahimovic pass in the left Nene shot dapian. The first 20 minutes, Domenech sent from Zlatan Ibrahimovic from defender after lob goalkeeper Hilton, but the latter back in time, the ball in the net before the ball holder out. Twenty-eighth minutes, Rodriguez Motinho and Martinez after continuous breakthrough low shot was saved by Sirigu. The first half of the game goalless.
Ibrahimovic lob goalkeeper before the whistle lore Oporto was failed in Paris
02:45 < p > Beijing time on October 4, in the early morning, the Champions League second round group stage to compete,tn requin pas cher, in a group of two games,goyard soldes, Porto home 1-0 Paris Saint Germain,'s 2-0 victory over Zagreb Dynamo Kiev dynamo; in the group C match Malaga away 3-0 win over Anderlecht.
Anderlecht 0-3 Malaga
 2-0
 after only 3 minutes, Vuko Ossip right sends out, Gusev header into the net, 1-0! The 34th minute,hogan sito ufficiale, the visiting team offensive mistakes,nike tn pas cher, Taiwo left off the ball after the flat ball, Piva Ricci accidentally touched the ball into the goal, 2-0!
 Oporto 1-0 Paris Saint Germain
 in the second half of the two sides are still very intense, each created a number of goals. Sixty-eighth minutes, Nene pick into the box, no defense can not stop the ball, the ball is Hilton. Seventy-fourth minutes, Atsu wing break jalhay small angle shot was blocked by sirigu. Seventy-ninth minutes is Atsu area on the left foot shot just wide of the left side of the goal. Eightieth minutes, just for playing only 7 minutes and was replaced by Pastoret lavezzi.  eighty-third minutes, Fernando sent a cross from the left, Rodriguez left the ball into the far corner, 1-0!  Oporto also with the ball opponents in the home court.
< p > stoppage time stage, Malaga corner kick opportunities, Anderlecht defender will be on top of the ball out of the restricted area, but the ball fell at the foot of the eliseu, the latter foot shot will ball into the left side of the goal, 0-1! Fifty-sixth minutes,louboutin soldes, Mengleiyaer inside the area by Kouyate down, Joaquin will kick into the penalty, 0-2! The 64th minute, eliseu forbidden area right angle at zonal two steps after the ball accurately hanging over the goalkeeper,goyard pas cher, the ball flew into the left side of the goal, 0-3.
 Kiev dynamo dynamo Zagreb
Related Articls:

Garner mig

Hart had little group of Jinshao unsportsmanlike fa - just a practical joke

Dortmund three game winning streak to regain momen

And in this Sunday (October 5) will broadcast on this series, Zhang Zhixi is zhe Han Zhang jointly planning the event of counterfeit drugs in the palace, unexpectedly again meet Kenny Kwan, Su Qing become into the jail. While the mistress Zhang Zhixi but had to lay plans to escape. The broken mirror couple dead end people refer to the reoccurrence of counterfeit drugs, abuse of the heart.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Li Xiaolu suffered after the network remittance fr
« پاسخ #33 : 05 مه 2016، 06:55:17 pm »

3 on 26 May, Li Xiaolu issued a document suspected of fraud in micro-blog. Li Xiaolu in micro-blog wrote: "God, how to do? I was cheated,nike tn pas cher, the money has been transferred,hogan outlet, the focus is why you take the child to cheat my feelings."
 Li Xiaolu has a message said: "I hope the baby get well soon! Money to Alipay,hogan sito ufficiale, remember to check! Everybody bang bang."
 then Li Xiaolu asked the child's recent situation,scarpe hogan outlet, said: "yes,tn homme pas cher, please leave the phone number! Good to tell us that the child's recovery status!"
< p > in Lu Lu sobbed himself cheated after,goyard paris, her husband Jia Nailiang also in micro Bo reply and to comfort her: "would rather be cheated, also want to continue to go on with the good, good will be rewarded,air max pas cher, you are the most beautiful today." (click on the next page to see more of the insider)
< p > and flip through Li Xiaolu before tweets can be found, she had forwarded the one about "a two-year-old baby was diagnosed with neuroblastoma" fundraising microblogging, named "hope hope drying out the children in the hospital to photos and diagnostic report, and with the text:" Hello, I am a two-year-old baby numb. My last July when baby was diagnosed with neuroblastoma only hope is to go to Beijing to do transplantation therapy,tn requin pas cher, but the latter needs at least cost hundreds of thousands of, hope everybody to help me baby baby rehabilitation "account." At the same time announced its own collection account.
Related Articls:

April Fool's day! Kobe had a flurry of winning str

Xie Yuxin

The man accidentally fell on the ground to donate

The reporter found that, when it comes to work, these performances, aunt serious topic, the little girl always nervously kept scratching his skirt. Only talk to the animation and movie these fun things, she was really relaxed, even smile brightened up.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
Let the problem blossom
« پاسخ #34 : 06 مه 2016، 03:46:13 pm »

< br / > the world production of the first fan is black,hogan roma outlet, in after a long period of time, almost all the fans have adopted the black. In 1952,air max homme pas cher, affected by the economic turmoil, a Japanese electronics company has a huge backlog of electric fan,hogan sito ufficiale, the company tried to think of a way to solve the problem of sales, but with little success. < br / > < br / > one day, an employee of the company happened to see the children with colorful windmill in the play,nike tn requin soldes, he had an inspiration,chaussure air jordan pas cher, think of all of a sudden: Well, why don't you fan of color change,hogan outlet, the colorful, full of beauty it? The next day, he to the general manager reported the idea, attaches great importance to the general manager,hogan outlet online, specially convened meeting to study,chaussure jordan pas cher, the conclusion is: "simple and feasible." < br > < br / > the second year of the summer, the company launched a grand a series of colored electric fan, a change in the electric fan "black face", the result is caused by the panic buying craze, a short time sold hundreds of thousands of Taiwan. The company solved the problem, and the employee received 2% of the company's shares.
 bright and colorful flowers!Related Articles:

The train took my missing

More impor

prisoner

But the five years I most of the time consumption in wonderful raising baby, eat and drink Lazard sleep, even growth and education, etc., is certainly expends painstaking effort. Always think so, to see their own children, although very tired, but it was worth it, I desire she grew up in my scientific parenting, don't ask her for the future how prominent, but beg without regret my duty to her growth.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
I am beautiful, because I am good.
« پاسخ #35 : 08 مه 2016، 02:37:07 am »

I am beautiful, because I am good.

& nbsp; &amp,louboutin pas cher; nbsp; & nbsp,ugg pas cher; & nbsp; & nbsp; although some people stunning beauty,chaussure air jordan pas cher, but a vice merciless; some people is plain, even if is the appearance of ugly, but side pure and kind heart. You say who is beautiful? I will choose the latter. Beauty in the heart of evil drive will become ugly, and "the ugly duckling" in good heart of refining the will to transformation of incomparable beauty.< br />&nbsp,tn pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp,mont blanc porte mine; & nbsp; & nbsp; there is such an example: a male singer is plain, small eyes,chaussure tn pas cher, mouth crooked, speaking in a hoarse voice. Can be in people's minds, he is handsome,sac goyard pas cher! He is beautiful! For his life begins with kindness and ends with kindness. By his resources to enjoy a comfortable life, but due to rescue students made him in sicknesses, to another world "debt". What kind of spirit is this? Is a kind of good quality. The body takes away his life, and the good spirit will live forever in the hearts of men. Beautiful people don't have to be beautiful, but beautiful people must be beautiful! The appearance of good or bad does not determine whether you are beautiful, as long as you always have a good heart and the implementation of the actual action, you are beautiful. People are sure to increase my &quot,hogan outlet;beauty index" for good action ". I am good, so I am beautiful. Kindness and beauty coexist, with good you will have a beautiful. The beauty of the soul brings out the beauty of appearance.Related Articles:

Gone with

Escape

I love qiaozhong

To save the drowning child and the sacrifice of college students like a magnificent beautiful poem, and those who do not blink of an eye criminals, can only be counted as the next three pirated books. The book has its own content, people have their own life. Content is full of suspense, the plot ups and downs of the book, will be a best-selling book, the general light of the book is not willing to see the book.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520

in the end should not hand cleaning?
The youth anti acne without leaving India acne scar | don't let into skin | acne
The lead-in in
 depends on the composition by photoelectric? How to solve the pain after the era of acne?
< p > and beauty of a doctor's point of view, I have seen the scientific method is to fire ignition, after cleaning the face, will ignite the alcohol cotton, and then the injection needle is burned to red,golden goose outlet, attention must be red, rather than thermal and punctured acne,scarpe hogan outlet, and then with cotton swabs to acne dirty stuff squeezed out, and then rinse off with benzoyl peroxide (BPO) drops, so as not to hurt the dermis layer, about three days later will not heal leave overweight trace.
 this is because, acne is leaving a trace and hurt the depth of the relevant. If the problem is not only in the surface, once touched the dermis,hogan outlet online, the skin of the induced defense mechanism "
 I think it's possible. First the contents of the acne is very complex, in addition to the free fatty acids produced by the decomposition of lipase caused by Propionibacterium and sebum, adsorption of alien dirt, and came to participate in the melee died on the battlefield of the white blood cells,golden goose saldi, in short, are you metabolism difficult waste, so although you don't move, it can also be in a few days slowly absorbed, but proper cleaning and care can indeed accelerated anti-inflammatory healing process.
< p > before we said brush Acid Acne, background message remained asked how many anti acne marks, the tone of the strong seemingly if not to say clearly is irresponsible, nianqingpazhong, discarding...... God, they are all for acne have so much anger, some unexpected. Well,air max pas cher, today we are concerned about the era after the acne.
 but I still have some worries that I can't finish this difficult task at home. First,hogan outlet, you have to judge the acne is ripe can be squeezed out, my experience is once multiple squeeze out is very easy to leave pox pox marks); there is not able to disinfection do (recommended with a cotton swab to squeeze, or at least cut nails with alcohol cotton to wipe your hands to touch the acne). If you can do these two points,nike tn, then it is possible to clean their own at home.
: topic < / strong > acne really is three days and three nights are endless does acne elimination go on all the, actually annoying still behind! The biggest problem is acne acne muscle, really want to achieve new victories, only to get acne! Of course to chicken pox and India also has a lot of, today sister Amy's friend Tang overflow is for everyone to talk about medical beauty with which to smallpox in India, project. Rely on composition by photoelectric? How to solve the pain after the era of acne?
 in fact, is not to say, but the whole process of acne and personal physical difference is very big. In addition to the cliche of the genetic factors and pubertal hormonal problems,golden goose outlet, there is whether scar body, whether or not to pay attention to sunscreen and promote metabolism, whether in manual removal of acne enough enough light. All of these will affect performance of acne inflammation subsided to a great extent.
Related Articles:

Resource i

"margin" i

At the moment, the negative impact of all luxury goods will in the night of the elite erosion exhausted, into people's rational thinking, so harmonious. To open the door for luxury goods, like a light source, both shining on the way, but also to guide the students in the future direction.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479
EMU tender size increased nearly two times the CSR CNR both rose over 4%
« پاسخ #37 : 12 مه 2016، 01:24:08 am »

< br / > the two major domestic car manufacturers,sac goyard pas cher, CNR and CSR, is undoubtedly the greatest benefits from the large EMU tender. It is worth noting that the shares of the two listing Corporation in the past month has been up to 20% of the increase,nike tn pas cher, far stronger than the market index.
 Phoenix Financial News on Monday,nike tn pas cher, China CSR, CNR China both contrarian strong, rose over 4%.
 according to the latest disclosure of the China Railway Investment Corp,hogan roma outlet, the latest batch of EMU tender start. Earlier in August 15th, the EMU tender size of 91 (250 km per hour); and the disclosure of the tender documents in November 7th showed that the tender size has increased nearly two times.
 in China Railway Corporation announced the 2013 1-6 months of the completion of the main indicators of the national railway,scarpe hogan outlet, the first half of the railway fixed assets investment of yuan,hogan outlet online, accounting for 33.22% of the total investment of 650 billion yuan in the year. Means that the second half there are two thousand million investment tasks, of which the basic construction investment of $100 million,hogan outlet, the purchase of vehicles and renovation investment of nearly one hundred billion yuan.
EMU tender size increased nearly two times the CSR CNR both rose over 4%
 Ping An Securities in North China research report that the upcoming launch of the second round of high-speed rail EMU bidding is expected to provide a strong support for the company's next year's results&quot,hogan outlet online;.
Related Articles:

fund laten

Stock index fell 1.05% weight

air jordan homme

This is Kewaxiqiben season for the first time assists. With the high optical performance and Heikki Milicic can finally breathe a sigh of relief, in fact this is not the game he all performance, in 30 minutes of time, Heikki Milicic has also completed the five steals, three successful per capita reflects that he is a complete player.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Still waters run deep.
« پاسخ #38 : 12 مه 2016، 07:44:24 pm »

does not have the sea thousand feet waterfall surge high and sweep forward, no majestic...... Quietly, only like a stream, flowing into the distance, follow the footsteps of the dream, with pure and beautiful heart infected with all things, bring the vitality and joy......" This is the third time I have seen a good campus culture, campus culture, good habits, the awards ceremony, the greatest feeling inside.
 among them, there is a second year grade girl, with her optimism and strong writing the most gorgeous chapter in life. A relentless fire, swallowed her mother. A second, fleeting, but enough to make people despair. Have cried,hogan interactive outlet, have the pain, but she chose to be strong enough to face. She went back to the beautiful campus, then set sail for her dream place, try hard to fill the mind with depression...... Lost love, how terrible it was,scarpe hogan outlet, but she finally stood at the podium,hogan outlet online, to the mother that "I can do it!" She said: "my mother is an angel, she just returned to her kingdom......" The tears on your face, she conquered all the people. I believe that she is an angel wings, turned into a confident, optimistic and strong, always be with her. Who can knock down all the pain? Who says the wings can not fly? This girl created a myth -- as we have no wings, can fly!
 in fact, every campus civilization good young, have their own unique flash point. For example, published hundreds of articles in the "young writer" Dong Yue, or an ordinary member of health health work at heart the moment on...... They all have a common characteristic, that is: "do not abandon,hogan sito ufficiale, do not give up" not to abandon everyone, do not give up any difficulties on the road of life......
 on the podium, they may be superior, is the focus of attention, but a >
< p > people often say that silence is one of the greatest suffering and sorrow, but today it has a liberal middle school grade one girl, with unyielding struggle to write a life the most wonderful music. Congenital deafness with sound insulation, her childhood wiping a layer of haze, in around the doctor in spent her unhappy childhood. She is hungry for knowledge but unwilling to lag behind, through their own unremitting efforts,goyard prix, beyond all people. At the scene, her parents said to her: "God as you close the door, will open a window for you. Open the window but not God, but your own. Yes, the fate is in their own hands, everyone's life is unique. Perhaps she could like Helen & middot; Keller, Hawking, who as the world-famous, when she and they all have the same spirit,nike tn pas cher, with a goal, that is,tn pas cher, the pursuit of excellence!
Still waters run deep.
"
< p > a bit honorees standing on the podium, light focusing on their face, bright smile like blossoming spring flower in full bloom. But in this light behind the light, their hard work but no one knows. At this moment,hogan sito ufficiale, the most moving of us, not what they have achieved brilliant achievements, but once that unknown struggle history.
Related Articles:

Dubai stre

The night that a moonlight walk with me

Person who

The staff told us that there was not a moment to have a monkey wolf dance performances. The show began, and the three monkeys fought a fierce battle with a wolf. Wolves do not for a moment is three monkeys played shrink to one side, monkeys climb to the rockery, raised his tail, seems to be to celebrate the victory.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
Arsenal intends to introduce Japanese internationa
« پاسخ #39 : 15 مه 2016، 01:22:17 am »

according to the &quot,basket tn requin;Daily Star" reported that Arsenal are interested in Schalke 04 right back Uchida Atsuhito,air max pas cher.
Arsenal intends to introduce Japanese international Shaerke right brake was out of Hao Junmin
In July
 Sagna expressed his delight at Arsenal,tn pas cher, is expected to contract with the French gunners. He said: very happy to play for Arsenal, I love my team,scarpe hogan outlet, always as much as I can. Uchida Atsuhito is said to be a transfer target for Arsenal, I was a member of the team, a lot of people discuss that I will come back to France but I am still here, I look forward to the new season and Arsenal to take off.
< p > Arsenal has with the French right back Sarnia to restart the negotiations, but the Arsenal in this position may still some thin,chaussure louboutin pas cher, because of the current array in capable right back in the first team,air max pas cher, the other candidate for the only one Jenkinson.
< p > from England for the latest news said,hogan sito ufficiale, Wenger has been the focus in the field, the latter will become the Sarnia successor. The 25 - year - old right - back will be able to sign 5 million pounds in May next year but will also face competition from other clubs. In addition,scarpe hogan outlet, Sochaux right back Kozina is also a candidate, the latter in France pingjiapogao.
Related Articls:

The total 32 million Barcelona signed for Manchest

The history of the first nega

In addition, according to many entrepreneurs said, due to various reasons, in terms of credit, tax, funds to support and preferential policy of the government still exist the phenomenon difficult to implement, especially in terms of credit, even complete B round of start-up companies are also difficult to obtain bank loans, not to mention on which early entrepreneurs.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
The third grade on campus
« پاسخ #40 : 15 مه 2016، 06:52:19 am »

< p > today, everyone in our class made a top xiaohuangmao, I carefully observed the little yellow, found in front of printed xiaohuangmao, take care of this a few words.

the original xiaohuangmao and as they say so silly, with it I can experience across the road and the xiaohuangmao for me can be really valuable ah!

in my life, there have been many interesting and beautiful things, let me the most impressive is a family reunion. < br / > it is the night of December 31 last year, in order to meet the arrival of the new year, I and father and mother to discuss, the whole family together for a family get-together. Mother said: "to show what program, let his son to decide it." < br / > I thought of a good idea, many small note, each piece written to show the name of a program, each person in the box just pumping a, it is necessary to do as written above, the game called "complied with draw. We decided to use "black and white" and "stone, scissors,hogan sito ufficiale, cloth&quot,hogan outlet online; to carry out a lot of activities. < br / > I first drew the climb a show dog note,goyard paris, no way,nike tn pas cher, had to lie to the ground, climb a few, then the mother, the mother luck is good, the draw is learn to howl, she very easily completed the task. Then it was the turn of "General belly" Dad, dad is very simply picked up the piece of paper, open but slowly, I curiously together over to look, can not help but laugh, the original father is to learn duck walk, Dad embarrassed and said: "or for a." Mother said: "you are the master of the house,scarpe hogan outlet, can not promise and then deny in succession." I gloat over and said: "you have to show it." At last the father thought and said, "do it."." Dad saw two shoulder clamping, elbows bent, heel inward closer, toes outward spreading outward splayed shape, squat body, mouth &quot,hogan sito ufficiale;quack&quot,hogan olympia outlet; to call, the body fat of the rickety walking, his funny action to mother smile to shed tears, my belly laugh all the pain. Then, we played the pieces, musical instruments......

< &gt,scarpe hogan outlet; peanut
 one: family gathering
The third grade on campus
Article three:
Related Articles:

Looking up at the sky high school

A positive attitude is to cha

Another little monkey cried, he sat in the tree thinking of the other three little monkeys will have any way. A little monkey, think of a way. His name is sitting in the branches of small monkeys breaking a root long branches down and think of a way out of the little monkey picked up branches play pool, fishing, fishing balls back. Finally, they from the far from the pond place happily continue to play ball.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
The Commission will carefully study There are both
« پاسخ #41 : 15 مه 2016، 02:25:50 pm »

"whether the A system can be fully implemented in the A-share market, the need for a comprehensive analysis of the pros and cons of T+0." The spokesman pointed out that the "t + 0 transaction for the development of the market have a certain positive significance: one is in favor of the release of the transactions demand, enhance market activity, and enhance the liquidity of the market; the second is helps to improve the efficiency of market pricing, improve the efficiency of the market in the allocation of resources; three is conducive to investors to avoid the risk of price fluctuation on alternate days, or in time to take profits. For not by ETF Shen foreclosure combination operation or through the medium and small investors in stock index futures hedging risk management, further increasing the transaction channel; the fourth is conducive to expanding investor trading patterns, and promote the securities industry and the fund management industry products and trading a new.
 spokesman said that in 2005 the Securities Act revised,scarpe hogan outlet, canceled the day to buy stocks, may not sell the same day, A shares of the implementation of T+0 trading system does not exist legal barriers.
 at the same time, the spokesman believes that in the A-share market to implement T+0 A there are many unfavorable factors,hogan outlet, there are obvious differences in all aspects. One is the A stock turnover has been highest in the world,tn femme pas cher, the implementation of "T+0" lack of necessity to improve the trading market liquidity. Two is the "T+0" transaction may exacerbate market speculation, increase the risk of significant volatility in the market. Three is experienced, large scale investors using high-frequency trading and algorithm strategy, which will lead to small investors in the transaction at a disadvantage, resulting in the fact that it is not fair. Fourth,hogan sito ufficiale, there is a potential systemic risks,hogan outlet online, such as the United States in 2010 May 6,basket tn requin, the 'flash crash', high-frequency traders rapid withdrawals leave, resulting in market liquidity dried up instantly, the risk spread rapidly. Five is the data show that the more frequent transactions, the smaller the income. In 2012, China's securities market data, for example, professional institutions, natural person's average holding period of about 143 and 44 trading days,hogan scarpe outlet, the corresponding rate of return of 7.71% and 2.44% respectively. The longer the holding time of the natural person, the higher the rate of return.
The Commission will carefully study There are both advantages and disadvantages,hogan outlet online.: T+0
< p > the concern for the market, the A-share market whether the full implementation of the "t + 0" system, the Commission spokesman said yesterday, A-share implementation of T + 0 trading system does not exist legal obstacles, but still need to analyze the pros and cons of the T + 0, the Commission will continue to carefully.
Related Articles:

the benefits of water

Luxury fas

Palin was forced to withdraw

Although Huijin holdings shot that management has begun to consider to maintain a stable stock market, but policy and no real positive stimulus and expansion of new shares are still ongoing, in October and a considerable scale of new shares issued wait, so in the long term trend of a shares still need caution.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Love fall, just as you keep reading into the war
« پاسخ #42 : 16 مه 2016، 09:59:03 am »

Love fall,nike tn pas cher, just as you keep reading into the war
< p > once drunk fragrant fleeting, text enlivened song graceful years, light sing green bonuses Fen amazing,hogan sito ufficiale, how edge softness,tn femme pas cher, feeling broken skyline, falling into ruin; regain memory tear stained, eyes blurred in thousands of miles away. < br > < br / > - ondes < br / > < br / > year affair flowers,hogan sito ufficiale, a pile mind mapping through the pink, once during the past solo the cloud, drunk but at the junction in the sand, and then is voiceless solitary sing... Remaining a little red engraved in the depths of the purple Yan, absolutely beautiful, enchanting the ancient cloud scene, also gradually dim. < br / > < br / > tapering yo fragrance, in the ancient poetry drunk but thousands of years, chase the clouds in the sky with only Yu Wen, ink Rouge tears, writing under the lovesickness. Heartbroken kiyone around midnight soul ethereal, night alone the solitude of the chord, shallow text more show pale, again flying the Millennium all is still so desolately. < br / > < br / > lock candle that moment, brilliant brilliant at this moment, that moment,bottes ugg france, how breeze dancing moon desolate like autumn; sorrow brows condensate, ask who is drunk shore skyline; for whom the shadow clear tears grind ink; who harp coagulation lock the who's mood; whose eyes blurred who gaze into sorrow. < br > < br / > solitary dance song graceful in the dream melody, gently drunk cold clear water lake, read the text over and over again, thin but the lonely corner, candle burn tears dawn... Candle fall that moment, keep the heart first initial pictures,tn requin pas cher, tangled in the world of mortals the way, however, may cycle III cut still,air max femme pas cher, jealously guarding the lonely years refused to leave... Remaining should how search loop, how to install. < br / > < br / > you is only my dream of green, flowers and red as falling, start to be suffused with red fire broken incense poignant Rouchang, funeral flowers fragrance wind scattered in the West Road, gradually fans eyes; hidden in the heart of the Feng Ying thought, in the sand on the vicissitudes of the sword dance into miserable, fleeting wind damp, meteorite falls stars mournful sorrow moonlight. < br / > < br / > even years thin cold time, the decline of attachment, tears off the strings, a heart world only to you flick; even thousands of Fenghua fall do,hogan outlet online, only you a person into ruin! < br / > < br / > is < br / > < br / > < PRelated Articles:

Sun books

Childhood bellows

That tree Li Huabai

We got out of the car, looked like a farmer also with us together under the car, I heard that we're going to the Baita, hurriedly to us said: "his surname to tower construction, to see and follow me to be, joking said to us, and now look at is not received tickets." The construction workers to us said that this tower is called the door Yi tower, built in the late Yuan Dynasty and early Ming Dynasty, but for years, the county built a defense plant.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910

A quarterly cover meiluoyaoye cash holdings of major shareholders billion yuan
 by the substantial reduction in the end who is positive quarterly to meiluoyaoye mysterious shareholders? From the current public information, should be the controlling shareholder of the company WEBFORGE group. Is company the largest shareholders in circulation according to the ostensive a quarterly disclosure of the company, Metro Group holds a total of 12026.5 million shares outstanding, and the the second largest circulation stock shareholders only 300 million shares. Therefore, analysts believe that from 9 million 500 thousand shares to reduce the scale, reduction of side should be Merro group.
< p > yesterday, Merro pharmaceutical appear to make the block trading area,tn pas cher, public information display,hogan outlet, Northeast Securities, Changchun, Xian Road Securities Sales Department through a big deal to sell two pen meiluoyaoye,hogan interactive outlet, traded a total of 950 million shares, traded an average price of $10.8,goyard prix, yesterday the stock closing price of 12.17 yuan has a larger discount. On this basis, hidden behind meiluoyaoye large shareholders in the business department through yesterday's cash holdings of 102 million 600 thousand yuan.
 daily news (reporter Kuang Yuqing) as early as not less, not less, but wait until a quarterly release immediately after the reduction. In the first quarter results in a substantial increase in 311, this beautiful performance report seems to be Merro Pharmaceutical (600297) large shareholders reduce to the amulet. With brilliant performance, meiluoyaoye mysterious shareholders crazy cash holdings of more than 100 million yuan.
 why not holdings, the night does not reduce, but must wait until a quarterly release immediately after the reduction, but also a very good performance of the quarterly? Meiluoyaoye big shareholder abacus is quite accurate!" To borrow a quarterly bright senior investors fled, Mr. Huang quipped. Data show that under this beautiful boost quarterly,hogan sito ufficiale, yesterday meiluoyaoye shares rose 1.42%.
< p > in addition, it is worth mentioning is that meiluoyaoye tomorrow will usher in a wave peak lifting of the ban,hogan sito ufficiale, 76 million shares of institutions directed additional shares will officially circulation, accounted for 21.71% of the total share capital of the company. Analysts believe that in addition to borrow quarterly holdings outside, in front of the other shareholders of the lifting of the ban early escape,nike tn requin soldes, perhaps Metro Group, the reduction to another genius.
 it is worth noting that yesterday the reduction is published on a quarterly meiluoyaoye bright under the background of the. Is the reduction of the day before in the evening is on Tuesday night, Merro pharmaceutical released in the first quarter of 2011 report,goyard prix, according to a quarterly report for the company, Merro pharmaceutical in the first quarter of this year achieve net profit 683.9 million yuan, 0.0195 yuan per share, compared to the same period were growth 310.75%.
Related Articles:

China buil

ST Sheng D

Chemical and Thailand subsidi

However, the above matters in September last year on the occurrence of misfortune". Lantai industrial scheduled on September 23, held in 2011 the first provisional shareholders meeting and consider issues of non-public offering, but the company in September announcement said, because of the non public offering of stock options plans to buy Jilantai Jianchang and Ji alkali calcium producing Co., Ltd.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Invisible life
« پاسخ #44 : 18 مه 2016، 01:59:58 pm »

time and sea water, you can not master is not measured!
< p > but in the twenty years of my life,scarpe golden goose, I only saw a man eager to greet the new life, had not seen the murder to abandon new life!
 man's life is so without a power to refute, so slight, so emotional,golden goose sneakers, material, money and what weight and value!
 only know how to appreciate, drift!
 they silence each other, people are many but only they are concerned, they are silent,hogan outlet, feeling the whole reception area is also very quiet!
< p > they all sorts of reasons or frivolous or do not know how to cherish, to never meet with the world of life is so abandoned their relentless isn't a person!
 life is very sacred, but also a great heritage! Every new life is born to a family or some environment will bring not the same joy and moved.
Invisible life
< p > I don't know the girl is really can't eat or in the maintenance of the man,sca goyard pas cher, but the man certainly not responsible man, a good man he is not worthy,adidas nmd runner pas cher, let his wife to do the kind of surgery may be compelled helpless, but his wife to do surgery he doesn't care about is not active,hogan outlet online, which is responsible for the performance and the good men?
< p > they gave me approached, I thought is I am watching their sakes, originally wanted to sit here, I lower the head and didn't dare to look them in the nurse comes up to him to the girl said, you just do a certain operation, or eat something to replenish your energy, the man unexpectedly a don't utter, expressionless face, the girl said I'm very uncomfortable,golden goose, what can't eat!
< p > today,tn pas cher, I saw the scene I never want to see the picture, at noon I accompany a classmate to go to see the doctor, to accompany her after hanging up, she went in, I came out in the reception area to wait students, waiting for the process I saw a man and a woman helped from the elevator slowly out of, the man a pair of male chauvinism expression a hand mounted in the pocket, the other half holding infusion bag, the girl's hand a been Diaozhen tortured. Another is holding the stomach expression is very painful!
Related Articles:

Sunflower

Heart lake

Childhood

I came to Shenzhen last year, this place, it is fully felt the great difference between Shenzhen and the mainland. Now I and many of my readers are referred to such a conclusion, that is really want to start a business, to Shenzhen bar! But today I do not want to say how good Shenzhen, anyone and things are two sides, north of Guangzhou and Shenzhen rich more than it? You are? no! Are you going up north? You are, but you are still poor.
خارج شده است

این صفحه در 0.089 ثانیه 19 نمایش داده شد.